Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

Εγω πάντως για τις μάσκες έχω την εξής απορία: αφού σε κάθε υλικό ο ιός μένει ένα συγκεκριμένο διάστημα, στο ύφασμα και στο συνθετικό των μασκών μιας χρήσης πάλι συγκεκριμένο διάστημα δεν μένει; Άρα αν τη φορέσεις χωρίς να την πλυνεις μετά την παρέλευση Χ ημερων ή αν ξαναφορέσεις μετά από Χ μέρες μάσκα μιας χρήσης, πώς εξακολουθεί να είναι εστία του ιού;

 Μα φυσικά και δεν είναι και μάλιστα συστάσεις σε γιατρούς και νοσηλευτικό προσωπικό λένε ακριβώς αυτό: βγάζουμε τη μάσκα, την αφήνουμε είτε έξω είτε σε κάποιο εσωτερικό χώρο μέσα σε χαρτοσακούλα, και την ξαναφοράμε σε 5-7 μέρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 Μα φυσικά και δεν είναι και μάλιστα συστάσεις σε γιατρούς και νοσηλευτικό προσωπικό λένε ακριβώς αυτό: βγάζουμε τη μάσκα, την αφήνουμε είτε έξω είτε σε κάποιο εσωτερικό χώρο μέσα σε χαρτοσακούλα, και την ξαναφοράμε σε 5-7 μέρες.

 

Δεν το είχα ακούσει! Είχα ακούσει ότι τη μιας χρήσης την πετάς και την άλλη την πλένεις και σιδερωνεις πριν την ξαναβάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 Μα φυσικά και δεν είναι και μάλιστα συστάσεις σε γιατρούς και νοσηλευτικό προσωπικό λένε ακριβώς αυτό: βγάζουμε τη μάσκα, την αφήνουμε είτε έξω είτε σε κάποιο εσωτερικό χώρο μέσα σε χαρτοσακούλα, και την ξαναφοράμε σε 5-7 μέρες.

 Αυτό έχω διαβάσει ότι το κάνουν οι γιατροί με τις Ν95, έχουν 5-6 κ τις εναλλάσσουν κάθε μέρα κ την επόμενη εβδομάδα από την αρχή. Σκέφτομαι να το κάνω κ για το σχολείο αλλά δεν έχω καταλάβει, αν τη βγάλω οχ για νερό ή για το διάλειμμα να φάω κάτι, κ δεν την ακουμπήσω κάπου να κερώσει ή να λερωθεί, μπορώ να τη ξανά βαλω (εννοώ να τη βγάλω για μισή ώρα) ή θα πρέπει να έχω 2 κάθε μέρα; 

 

κ με τις πάνινες το έχω απορία. στις επιτηρήσεις τη φορούσα όταν πλησιάζαμε τα παιδιά κ κάποια στιγμή άλλαζα με τον αντικατάσταση, έπινα καφέ έτρωγα κλπ κ μετά φορούσα καθαρή. 

 

αν είναι έτσι κ τα παιδιά θα θέλουν τουλ δυο κάθε μέρα στο σχολείο κ μια εφεδρική για ασφάλεια. 

 

πάντως εγω δεν τις πλένω στους 60 γιατί σπάνια πλένω στους 60 κ επειδή τις αφήνω κλεισμένες στο σακουλάκι που τις βγάζω, θεωρώ ότι μετά από 2-3 μέρες θα έχουν εξοντωθεί ήδη κάποια μικρόβια. λίγο πριν την πλύση  τις ζεματίζω με νερό του βραστήρα κ τις πλένω στους 40 με τα υπόλοιπα ρούχα κ μετά σίδερο. 

 

 

Just now, Deena είπε:

Θα μπορούσαμε βεβαια να μην ξεκινήσουμε τα παιδιά στις δραστηριότητες με το που γυρίσουν από διακοπές!

 

Απο ένα άθλημα που πάει το ένα από τα παιδιά μου μας το ζήτησαν ρητά.

 

Θελω να πω, το γεγονός ότι το Κράτος λειτουργεί ανοργάνωτα δεν σημαίνει ότι και οι πολίτες δικαιούνται να μην ενεργούν με τον κοινό νου...

Κ για μένα ο κοινός νους λέει ότι οποοος έχει μπει σε μεταφορικό μέσο καλό είναι να μην έχει πολλά πολλά κ εγω βέβαια αποφεύγω όποιον ταξίδεψε πρόσφατα. από την άλλη όμως, δεν γίνεται να κυκλοφορούν τουρίστες στη χώρα κ εσυ να ρίχνεις ευθύνη στον Έλληνα που πήγε διακοπές. Και δεν γίνεται τα νησιά να μην κρούσματα κ μετά να λες ότι ο κόσμος γυρνάει από τα νησιά άρρωστος. Είναι πολύ λεπτή η ισορροπία...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 Αυτό έχω διαβάσει ότι το κάνουν οι γιατροί με τις Ν95, έχουν 5-6 κ τις εναλλάσσουν κάθε μέρα κ την επόμενη εβδομάδα από την αρχή. Σκέφτομαι να το κάνω κ για το σχολείο αλλά δεν έχω καταλάβει, αν τη βγάλω οχ για νερό ή για το διάλειμμα να φάω κάτι, κ δεν την ακουμπήσω κάπου να κερώσει ή να λερωθεί, μπορώ να τη ξανά βαλω (εννοώ να τη βγάλω για μισή ώρα) ή θα πρέπει να έχω 2 κάθε μέρα; 

 

κ με τις πάνινες το έχω απορία. στις επιτηρήσεις τη φορούσα όταν πλησιάζαμε τα παιδιά κ κάποια στιγμή άλλαζα με τον αντικατάσταση, έπινα καφέ έτρωγα κλπ κ μετά φορούσα καθαρή. 

 

αν είναι έτσι κ τα παιδιά θα θέλουν τουλ δυο κάθε μέρα στο σχολείο κ μια εφεδρική για ασφάλεια. 

 

πάντως εγω δεν τις πλένω στους 60 γιατί σπάνια πλένω στους 60 κ επειδή τις αφήνω κλεισμένες στο σακουλάκι που τις βγάζω, θεωρώ ότι μετά από 2-3 μέρες θα έχουν εξοντωθεί ήδη κάποια μικρόβια. λίγο πριν την πλύση  τις ζεματίζω με νερό του βραστήρα κ τις πλένω στους 40 με τα υπόλοιπα ρούχα κ μετά σίδερο. 

 

 

Κ για μένα ο κοινός νους λέει ότι οποοος έχει μπει σε μεταφορικό μέσο καλό είναι να μην έχει πολλά πολλά κ εγω βέβαια αποφεύγω όποιον ταξίδεψε πρόσφατα. από την άλλη όμως, δεν γίνεται να κυκλοφορούν τουρίστες στη χώρα κ εσυ να ρίχνεις ευθύνη στον Έλληνα που πήγε διακοπές. Και δεν γίνεται τα νησιά να μην κρούσματα κ μετά να λες ότι ο κόσμος γυρνάει από τα νησιά άρρωστος. Είναι πολύ λεπτή η ισορροπία...

 

 

Από όσο έχω διαβάσει σε οδηγίες από γιατρούς, αν βγάλεις τη μάσκα για να την ξαναβάλεις αργότερα, την ακουμπάς σε καθαρή επιφάνεια (π.χ. μία χαρτοπετσέτα στο τραπέζι που τρως, στο αμάξι κλπ) και μετά την ξαναβάζεις κανονικά εφόσον δεν έχει υγρανθεί. Για τις επόμενες μέρες, αν μπορείς να περιμένεις 5-7 μέρες δεν κάνεις τίποτα, απλά την αφήνεις, αν θες να τη βάλεις την άλλη μέρα, θέλει πλύσιμο σε υψηλή θερμοκρασία ή θέρμανση σε φούρνο στους 60 βαθμούς για μισή ώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 Αυτό έχω διαβάσει ότι το κάνουν οι γιατροί με τις Ν95, έχουν 5-6 κ τις εναλλάσσουν κάθε μέρα κ την επόμενη εβδομάδα από την αρχή. Σκέφτομαι να το κάνω κ για το σχολείο αλλά δεν έχω καταλάβει, αν τη βγάλω οχ για νερό ή για το διάλειμμα να φάω κάτι, κ δεν την ακουμπήσω κάπου να κερώσει ή να λερωθεί, μπορώ να τη ξανά βαλω (εννοώ να τη βγάλω για μισή ώρα) ή θα πρέπει να έχω 2 κάθε μέρα; 

 

κ με τις πάνινες το έχω απορία. στις επιτηρήσεις τη φορούσα όταν πλησιάζαμε τα παιδιά κ κάποια στιγμή άλλαζα με τον αντικατάσταση, έπινα καφέ έτρωγα κλπ κ μετά φορούσα καθαρή. 

 

αν είναι έτσι κ τα παιδιά θα θέλουν τουλ δυο κάθε μέρα στο σχολείο κ μια εφεδρική για ασφάλεια. 

 

πάντως εγω δεν τις πλένω στους 60 γιατί σπάνια πλένω στους 60 κ επειδή τις αφήνω κλεισμένες στο σακουλάκι που τις βγάζω, θεωρώ ότι μετά από 2-3 μέρες θα έχουν εξοντωθεί ήδη κάποια μικρόβια. λίγο πριν την πλύση  τις ζεματίζω με νερό του βραστήρα κ τις πλένω στους 40 με τα υπόλοιπα ρούχα κ μετά σίδερο. 

 

Εγώ που φοράω μάσκα στους κοινόχρηστους χώρους του γραφείου και στα δικαστήρια/δημόσιες υπηρεσίες/υποθηκοφυλακεία κλπ χρησιμοποιώ κατά κανόνα μία υφασμάτινη, την οποία φυλάω σε σακουλάκι όσο είμαι στο γραφείο μου (όπου δεν φοράω). Έχω πάντα εφεδρικές μιας χρήσης στο αυτοκίνητο επίσης, ενηλίκων και παιδικές. Σήμερα έβαλα και εφεδρικές μια χρήσης και στην τσάντα της βόλτας.
 

Στα παιδιά το καλοκαίρι που φορούσαν μόνο στο σχολικό τους έβαζα δυο, από μια για κάθε διαδρομή. Τώρα θα δω...Γενικά λειτουργώ με την λογική ότι την φοράω όχι τόσο για τον εαυτό μου όσο για τους άλλους. Εάν πήγαινα με την λογική να προστατευθώ πλήρως η ίδια θα έπρεπε να αλλάζω 4-5 την ημερα που δεν είναι ρεαλιστικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό με τις μάσκες 2, 3 και 4 ετών είναι υπερβολή και ράδιο αρβύλα.

 

Δεν φοράμε μάσκες σε παιδιά κάτω από 5 ετών, εκτός από ακραίες περιπτώσεις και πάντα με συνεχή επίβλεψη. Μέχρι τα 12 το αν θα φορέσουν ή όχι πρέπει να αποφασίζεται με βάση συγκεκριμένα κριτήρια, τόσο από άποψη χρησιμότητας σε ένα δεδομένο περιβάλλον, όσο και ορθής/ασφαλούς χρήσης. Το να δίνονται μάσκες στα δημοτικά σχολεία χωρίς να λαμβάνονται υπ'όψιν οι σχετικές παράμετροι (ατομικοί και περιβαλλοντικοί),  είναι από άσκοπο έως επικίνδυνο.

 

Η καθολική χρήση μάσκας από τον WHO συστήνεται μόνο από τα 12 κι έπειτα. Είναι η στάνταρ πρακτική σε πολλές χώρες άλλωστε, εδώ και αρκετό καιρό. Για να μην ποστάρω link, μπορείτε να βρείτε την επίσημη οδηγία στο Google αν γράψετε "WHO masks children Q&A", με τελευταία ενημέρωση στις 21 Αυγούστου.

 

 

Όσον αφορά τις υφασμάτινες μάσκες, καλό θα ήταν να τονιστεί οτι οι περισσότερες δεν είναι πιστοποιημένες και a priori δεν σταματούν όλα τα σωματίδια/σταγονίδια. Ο λόγος είναι πολύ πρακτικός και έχει να κάνει με την πυκνότητα της ύφανσης και τις στρώσεις...σε μία φθηνή μάσκα αραιάς ύφανσης, ανάλογα και τον τύπο του υφάσματος, τα σταγονίδια πολύ απλά περνάνε ανάμεσα από τις κλωστές και είναι σα να μην υπάρχει.

 

Οι μάσκες μίας χρήσης, αντίθετα, εκτός από τη βασική χάρτινη/υφασμάτινη στρώση, έχουν και αδιάβροχη επίστρωση (πολύ σημαντικό ειδικά για τους ιούς, καθώς "στεγνώνει" το περίβλημά τους και ουσιαστικά καταστρέφονται) και συχνά μία ακόμα στρώση που αλληλεπιδρά στο ηλεκτρικό πεδίο...συνεπώς ακόμη κι αν ένα σταγονίδιο είναι μικρότερο από τη μικρότερη "τρύπα" της μάσκας, έχει πολλές πιθανότητες να σταματήσει ηλεκτροστατικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

Αυτό με τις μάσκες 2, 3 και 4 ετών είναι υπερβολή και ράδιο αρβύλα.

 

Δεν φοράμε μάσκες σε παιδιά κάτω από 5 ετών, εκτός από ακραίες περιπτώσεις και πάντα με συνεχή επίβλεψη. Μέχρι τα 12 το αν θα φορέσουν ή όχι πρέπει να αποφασίζεται με βάση συγκεκριμένα κριτήρια, τόσο από άποψη χρησιμότητας σε ένα δεδομένο περιβάλλον, όσο και ορθής/ασφαλούς χρήσης. Το να δίνονται μάσκες στα δημοτικά σχολεία χωρίς να λαμβάνονται υπ'όψιν οι σχετικές παράμετροι,  είναι από άσκοπο έως επικίνδυνο.

 

Η καθολική χρήση μάσκας από τον WHO συστήνεται μόνο από τα 12 κι έπειτα. Είναι η στάνταρ πρακτική σε πολλές χώρες άλλωστε, εδώ και αρκετό καιρό. Για να μην ποστάρω link, μπορείτε να βρείτε την επίσημη οδηγία στο Google αν γράψετε "WHO masks children Q&A", με τελευταία ενημέρωση στις 21 Αυγούστου.

 

 

Όσον αφορά τις υφασμάτινες μάσκες, καλό θα ήταν να τονιστεί οτι οι περισσότερες δεν είναι πιστοποιημένες και a priori δεν σταματούν όλα τα σωματίδια/σταγονίδια. Ο λόγος είναι πολύ πρακτικός και έχει να κάνει με την πυκνότητα της ύφανσης και τις στρώσεις...σε μία φθηνή μάσκα αραιάς ύφανσης, ανάλογα και τον τύπο του υφάσματος, τα σταγονίδια πολύ απλά περνάνε ανάμεσα από τις κλωστές και είναι σα να μην υπάρχει.

 

Οι μάσκες μίας χρήσης, αντίθετα, εκτός από τη βασική χάρτινη/υφασμάτινη στρώση, έχουν και αδιάβροχη επίστρωση (πολύ σημαντικό ειδικά για τους ιούς, καθώς "στεγνώνει" το περίβλημά τους και ουσιαστικά καταστρέφονται) και συχνά μία ακόμα στρώση που αλληλεπιδρά στο ηλεκτρικό πεδίο...συνεπώς ακόμη κι αν ένα σταγονίδιο είναι μικρότερο από τη μικρότερη "τρύπα" της μάσκας, έχει πολλές πιθανότητες να σταματήσει ηλεκτροστατικά.

Έτσι ακριβώς είναι αλλά στην Ελλάδα είναι αυστηρά υποχρεωτική η χρήση μάσκας από το προνηπιο δλδ ηλικίες 3μιση με 4 :confused:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, γι'αυτό πριν λίγα μηνύματα είπα οτι η πολιτική στην Ελλάδα είναι να λέμε 10 για να γίνουν τα 5. :P Και προφανώς οταν ψάχνεις 10 πράγματα να επιβάλλεις, μάλλον τα 3-4 θα πρέπει να είναι βλακείες για να γεμίζει η λίστα. Φαντάζομαι οτι, κλασικά, μετά από τις πρώτες 2-3 βδομάδες "πιστής" εφαρμογής, τα πράγματα θα αρχίσουν να επανέρχονται στη θέση τους...

 

Για να είμαστε απόλυτα ειλικρινείς άλλωστε, για μία μέση ελληνική οικογένεια το να χαλάει 10 μάσκες την ημέρα είναι ένα καθόλου αμελητέο έξοδο, συνεπώς είτε θα πάει στο ημίμετρο της υφασμάτινης το θέμα, είτε θα ατονήσει. Στην πράξη δε μπορώ να σκεφτώ ποιος και πως θα επιβάλλει την υποχρεωτικότητα, άλλωστε και μόνο η φράση "αυστηρά υποχρεωτική", προσωπικά με κάνει να γελάω κάθε φορά που τη λένε. Δηλαδή υπάρχει και "χαλαρά" υποχρεωτική ? :P Τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Αυτό με τις μάσκες 2, 3 και 4 ετών είναι υπερβολή και ράδιο αρβύλα.

 

Δεν φοράμε μάσκες σε παιδιά κάτω από 5 ετών, εκτός από ακραίες περιπτώσεις και πάντα με συνεχή επίβλεψη. Μέχρι τα 12 το αν θα φορέσουν ή όχι πρέπει να αποφασίζεται με βάση συγκεκριμένα κριτήρια, τόσο από άποψη χρησιμότητας σε ένα δεδομένο περιβάλλον, όσο και ορθής/ασφαλούς χρήσης. Το να δίνονται μάσκες στα δημοτικά σχολεία χωρίς να λαμβάνονται υπ'όψιν οι σχετικές παράμετροι (ατομικοί και περιβαλλοντικοί),  είναι από άσκοπο έως επικίνδυνο.

 

Η καθολική χρήση μάσκας από τον WHO συστήνεται μόνο από τα 12 κι έπειτα. Είναι η στάνταρ πρακτική σε πολλές χώρες άλλωστε, εδώ και αρκετό καιρό. Για να μην ποστάρω link, μπορείτε να βρείτε την επίσημη οδηγία στο Google αν γράψετε "WHO masks children Q&A", με τελευταία ενημέρωση στις 21 Αυγούστου.

 

 

Όσον αφορά τις υφασμάτινες μάσκες, καλό θα ήταν να τονιστεί οτι οι περισσότερες δεν είναι πιστοποιημένες και a priori δεν σταματούν όλα τα σωματίδια/σταγονίδια. Ο λόγος είναι πολύ πρακτικός και έχει να κάνει με την πυκνότητα της ύφανσης και τις στρώσεις...σε μία φθηνή μάσκα αραιάς ύφανσης, ανάλογα και τον τύπο του υφάσματος, τα σταγονίδια πολύ απλά περνάνε ανάμεσα από τις κλωστές και είναι σα να μην υπάρχει.

 

Οι μάσκες μίας χρήσης, αντίθετα, εκτός από τη βασική χάρτινη/υφασμάτινη στρώση, έχουν και αδιάβροχη επίστρωση (πολύ σημαντικό ειδικά για τους ιούς, καθώς "στεγνώνει" το περίβλημά τους και ουσιαστικά καταστρέφονται) και συχνά μία ακόμα στρώση που αλληλεπιδρά στο ηλεκτρικό πεδίο...συνεπώς ακόμη κι αν ένα σταγονίδιο είναι μικρότερο από τη μικρότερη "τρύπα" της μάσκας, έχει πολλές πιθανότητες να σταματήσει ηλεκτροστατικά.

Ετσι ακριβως ειναι.Και στο Βελγιο που ξέρω συγκεκριμένα,όπου έχουν πολλά κρουσματα,απο το καλοκαιρι επιβλήθηκε η μασκα παντου  και σε ολουςπλην των παιδιων κάτω των 12.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Ετσι ακριβως ειναι.Και στο Βελγιο που ξέρω συγκεκριμένα,όπου έχουν πολλά κρουσματα,απο το καλοκαιρι επιβλήθηκε η μασκα παντου  και σε ολουςπλην των παιδιων κάτω των 12.

 

Και σε αρκετές άλλες χώρες τριγύρω, μπορώ να επιβεβαιώσω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

Φυσικά, γι'αυτό πριν λίγα μηνύματα είπα οτι η πολιτική στην Ελλάδα είναι να λέμε 10 για να γίνουν τα 5. :P Και προφανώς οταν ψάχνεις 10 πράγματα να επιβάλλεις, μάλλον τα 3-4 θα πρέπει να είναι βλακείες για να γεμίζει η λίστα. Φαντάζομαι οτι, κλασικά, μετά από τις πρώτες 2-3 βδομάδες "πιστής" εφαρμογής, τα πράγματα θα αρχίσουν να επανέρχονται στη θέση τους...

 

Για να είμαστε απόλυτα ειλικρινείς άλλωστε, για μία μέση ελληνική οικογένεια το να χαλάει 10 μάσκες την ημέρα είναι ένα καθόλου αμελητέο έξοδο, συνεπώς είτε θα πάει στο ημίμετρο της υφασμάτινης το θέμα, είτε θα ατονήσει. Στην πράξη δε μπορώ να σκεφτώ ποιος και πως θα επιβάλλει την υποχρεωτικότητα, άλλωστε και μόνο η φράση "αυστηρά υποχρεωτική", προσωπικά με κάνει να γελάω κάθε φορά που τη λένε. Δηλαδή υπάρχει και "χαλαρά" υποχρεωτική ? :P Τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα...

Δεν το παίρνω τόσο χαλαρά προσωπικά για πάρα πολλούς λόγους. Ένας λόγος είναι ότι αν είναι ποτέ σε αυτή τη χώρα είναι οι πολίτες να έχουν μια στοιχειωδη εμπιστοσύνη στο κράτος και vice versa οι οδηγίες που δίνονται θα πρέπει να είναι ορθες, ούτε καταχρηστικες ούτε λάθος ούτε για τις εντυπώσεις και εδώ έχει δοθεί μια οδηγία που είναι όλα τα παραπάνω και ενδεχομένως και επικίνδυνη. Και επιβαρύνει πολλαπλως - πρακτικά και ψυχολογικά -  την ελληνική οικογένεια γονείς και παιδιά σε μια περίοδο που καθόλου δεν χρειάζονται το παραπάνω στρες

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Για τις επόμενες μέρες, αν μπορείς να περιμένεις 5-7 μέρες δεν κάνεις τίποτα, απλά την αφήνεις, αν θες να τη βάλεις την άλλη μέρα, θέλει πλύσιμο σε υψηλή θερμοκρασία ή θέρμανση σε φούρνο στους 60 βαθμούς για μισή ώρα. 

 

Αυτό πώς εξηγείται; Εννοώ, αν τη βγάλεις πχ για το διάλειμμα κ τη βάλεις σε σακουλάκι ή χαρτοπετσέτα είναι ασφαλές να την ξαναβάλεις. Αν την αφήσεις στο σακουλάκι μέχρι την άλλη μέρα γιατί δεν είναι ασφαλές;

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Στην πράξη δε μπορώ να σκεφτώ ποιος και πως θα επιβάλλει την υποχρεωτικότητα, άλλωστε και μόνο η φράση "αυστηρά υποχρεωτική", προσωπικά με κάνει να γελάω κάθε φορά που τη λένε. Δηλαδή υπάρχει και "χαλαρά" υποχρεωτική ? :P Τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα...

Υποχρεωτική σημαίνει ότι αν εμφανιστεί μαθητής στο σχολείο χωρίς μάσκα, το πολύ πολύ να του δώσεις μια θεωρώντας ότι την ξέχασε, αν αρνηθεί σημαίνει ότι δεν τον δέχεσαι, άρα κανεις τους γονείς κ βγάζεις άκρη αν τα καταφέρεις. σε παιδιά άνω των 10-12 ας πούμε ότι το κανεις. Βασικά επιβάλλεται να το κανεις, δεν είναι μωρά. Οποίος εκπαιδευτικός δεν το κάνει είναι εγκληματίας. Στα πιο μικρά, δεν ξέρω. αν δηκαδη το νηπιακι αρχίσει να λέει ότο δυσφορεί, εκεί τι γίνεται; αν αρχίσουν οι νηπιαγωγοί τα στραβά μάτια, παιδαγωγικά έχουν κάνει το σωστό, τυπικά όμως δεν είναι καλυμμένες κ κινδυνεύουν σε περίπτωση που εμφανιστούν πολλά κρούσματα που συνδέονται με το σχολείο τους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Δεν το παίρνω τόσο χαλαρά προσωπικά για πάρα πολλούς λόγους. Ένας λόγος είναι ότι αν είναι ποτέ σε αυτή τη χώρα είναι οι πολίτες να έχουν μια στοιχειωδη εμπιστοσύνη στο κράτος και vice versa οι οδηγίες που δίνονται θα πρέπει να είναι ορθες, ούτε καταχρηστικςς ούτε λάθος ούτε για τις εντυπώσεις μ εδώ έχει δοθεί μια οδηγία που είναι όλα τα παραπάνω και ενδεχομένως και επικίνδυνη. Και επιβαρύνει πολλαπλως - πρακτικά και ψυχολογικά -  την ελληνική οικογένεια γονείς και παιδιά σε μια περίοδο που καθόλου δεν χρειάζονται το παραπάνω στρες

 

Δε λέω οτι πρέπει να το παίρνει κανείς χαλαρά....απλώς δε ζω στην Ελλάδα οπότε δε με επηρεάζει άμεσα όλο αυτό. Αλλά αντικειμενικά είναι τραγικό....αυτό ακριβώς που περιγράφεις συμβαίνει...πολλές οδηγίες που δίνονται είναι καταχρηστικές διότι στην πράξη είτε δεν δόθηκαν οι σωστές οδηγίες τη στιγμή που έπρεπε, είτε δόθηκαν αλλά δεν εφαρμόστηκαν (με διπλή ευθύνη του μηχανισμού και των πολιτών).

 

Η διαχρονική σχέση κράτους-πολίτη στην Ελλάδα είναι η σχέση αστυνόμου-υπόπτου, ή μπαμπά-παιδιού. Δεν υπάρχει εμπιστοσύνη προς καμία κατεύθυνση, γι'αυτό και είναι εξαιρετικά δύσκολο να εφαρμοστεί κάτι καινούριο. Οι λόγοι είναι πολλοί, ενδεχομένως ιστορικοί και σίγουρα ξεφεύγουν από το θέμα. Δεν είναι μόνο στην Ελλάδα που οι άνθρωποι δυσανασχετούν με τα περιοριστικά μέτρα, απλώς εκεί βλέπουμε το παράδοξο να υπάρχουν τόσο λεπτομερείς και αυστηροί κανόνες, σε σχέση με άλλες χώρες, αλλά στην πράξη να μοιάζει με χώρες όπου δε λήφθηκε κανένα μέτρο.

 

Πρακτικά ο καθένας ό,τι θέλει κάνει στην Ελλάδα και προσωπικά το θεωρώ και λογικό με το ρυθμό που αλλάζουν οι κανόνες, αλλά και με το πλήθος τους...τυπική ένδειξη του οτι ο μηχανισμός τρέχει πίσω από τα γεγονότα, αλλά και πίσω από τις μειοψηφίες που, ζώντας στον κόσμο τους, αγνοούν τη σοβαρότητα της κατάστασης.

 

 

Just now, Έσπερος said:

Υποχρεωτική σημαίνει ότι αν εμφανιστεί μαθητής στο σχολείο χωρίς μάσκα, το πολύ πολύ να του δώσεις μια θεωρώντας ότι την ξέχασε, αν αρνηθεί σημαίνει ότι δεν τον δέχεσαι, άρα κανεις τους γονείς κ βγάζεις άκρη αν τα καταφέρεις. σε παιδιά άνω των 10-12 ας πούμε ότι το κανεις. Βασικά επιβάλλεται να το κανεις, δεν είναι μωρά. Οποίος εκπαιδευτικός δεν το κάνει είναι εγκληματίας. Στα πιο μικρά, δεν ξέρω. αν δηκαδη το νηπιακι αρχίσει να λέει ότο δυσφορεί, εκεί τι γίνεται; αν αρχίσουν οι νηπιαγωγοί τα στραβά μάτια, παιδαγωγικά έχουν κάνει το σωστό, τυπικά όμως δεν είναι καλυμμένες κ κινδυνεύουν σε περίπτωση που εμφανιστούν πολλά κρούσματα που συνδέονται με το σχολείο τους. 

 

Εγώ, αν ήμουν εκπαιδευτικός, απλώς θα εφάρμοζα την παράλογη οδηγία που έχω λάβει, για να είμαι ειλικρινής. Ούτως ή άλλως δεν υπάρχει κάλυψη, διότι αν σου πει ένα παιδάκι οτι δυσφορεί, αλλά το αναγκάσεις να φορέσει μάσκα και στη συνέχεια πάθει κάτι, και πάλι εκτεθειμμένος είσαι. Άλλωστε με τι τρόπο κινδυνεύουν στο Δημόσιο, ατομικά, οι εκπαιδευτικοί; Εδώ για σοβαρότατα παραπτώματα στο παρελθόν δεν απολύθηκε ούτε κυνηγήθηκε κανένας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, chocolate_eater είπε:

Εγώ, αν ήμουν εκπαιδευτικός, απλώς θα εφάρμοζα την παράλογη οδηγία που έχω λάβει, για να είμαι ειλικρινής. Ούτως ή άλλως δεν υπάρχει κάλυψη, διότι αν σου πει ένα παιδάκι οτι δυσφορεί, αλλά το αναγκάσεις να φορέσει μάσκα και στη συνέχεια πάθει κάτι, και πάλι εκτεθειμμένος είσαι.

Κι εγω δεν ξέρω αν θα έκανα κάτι διαφορετικό. αλλά το λέω με την πολυτέλεια ότι κάνω σε παιδιά γυμνασίου κ άμα αρχίσουν την γκρίνια θα τους προβάλω κ κάποιο επιχείρημα για το ότι κάνουν αρκετά πράγματα στην ηλικία τους που απαιτούν ανάληψη ευθύνης κλπ κλπ. Ειλικρινά τις νηπιαγωγούς κ όσες κάνουν σε α-β δημοτικού τις λυπάμαι. 

 

Ενας λοιμωξιολογος το είπε ότι η μάσκα σε εξωτερικούς χώρους επιβάλλεται για να εξασφαλιστεί η χρήση της σε εσωτερικούς. δεν θυμάμαι ακριβώς διατύπωση αλλά ήταν σαφής ότι δεν γίνεται γιατί θα κολλήσει κάποιος έτσι σπλα έξω χωρίς συνωστισμό. κ φυσικά υπάρχει το παράδοξο, πας πχ στην παραλία, θες μάσκα, αν όμως κάτσεις σε ξαπλώστρα, επειδή είναι χώρος εστίασης, δεν θες, κι ας είναι φίσκα το μπιτς μπαρ. 

 

αυτα θα είχαν λυθεί αν από αρχές Μαΐου είχε τεθεί ένα σαφές πλαίσιο για χρήση μάσκας αν όχι σε οποιονδήποτε κλειστό χώρο, τουλάχιστον σε σουπερμάρκετ κ υπηρεσίες που εξυπηρετούν κοινό κ άλλου, γιατί έτσι όπως το έκαναν απλώς φαινόταν σαν κάποιοι άτυχοι να πρέπει να τη φορούν για τα πρόστιμα μόνο κ όχι από ανάγκη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

αυτα θα είχαν λυθεί αν από αρχές Μαΐου είχε τεθεί ένα σαφές πλαίσιο για χρήση μάσκας αν όχι σε οποιονδήποτε κλειστό χώρο, τουλάχιστον σε σουπερμάρκετ κ υπηρεσίες που εξυπηρετούν κοινό κ άλλου, γιατί έτσι όπως το έκαναν απλώς φαινόταν σαν κάποιοι άτυχοι να πρέπει να τη φορούν για τα πρόστιμα μόνο κ όχι από ανάγκη. 

 

Μετά από κάποιο σημείο, βέβαια, είναι και θέμα κοινής λογικής. Αυτό που λες έγινε διότι ο κόσμος δεν καταλαβαίνει από μόνος του γιατί φοράει τη μάσκα....διότι αν καταλάβαινε, δε θα υπήρχε καμία "υποχρεωτικότητα", παρά μόνο σε κρίσιμες υποδομές. Απλώς θα ήξερε ο καθένας, ανάλογα με τις επικρατούσες συνθήκες, που θα πρέπει να τη βάλει, χωρίς απαραίτητα να είναι υποχρεωτικό. Στην επόμενη πανδημία ευελπιστώ να έχει επέλθει αυτού του είδους η συλλογική εκπαίδευση, όπως έγινε και στη ΝΑ Ασία πριν 20 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Μετά από κάποιο σημείο, βέβαια, είναι και θέμα κοινής λογικής. Αυτό που λες έγινε διότι ο κόσμος δεν καταλαβαίνει από μόνος του γιατί φοράει τη μάσκα....διότι αν καταλάβαινε, δε θα υπήρχε καμία "υποχρεωτικότητα", παρά μόνο σε κρίσιμες υποδομές. Απλώς θα ήξερε ο καθένας, ανάλογα με τις επικρατούσες συνθήκες, που θα πρέπει να τη βάλει, χωρίς απαραίτητα να είναι υποχρεωτικό. Στην επόμενη πανδημία ευελπιστώ να έχει επέλθει αυτού του είδους η συλλογική εκπαίδευση, όπως έγινε και στη ΝΑ Ασία πριν 20 χρόνια.

Μακάρι αλλά δεν το βλέπω. 
 

Εντωμεταξύ η Κεραμεως στην αρχή της συνέντευξης για πολλή ώρα τακτοποιούσε τη μάσκα πιάνοντας την από το μπροστινό μέρος κ όχι από τα κορδονακθα. ούτε εκείνοι δηλαδή δεν σε πείθουν ότι τη χρησιμοποιούν τακτικά κ την έχουν συνηθίσει.

 

Διαβασα ότι στη Μήλο έκανε διακοπές ο βασιλιάς της Ολλανδία κ κυκλοφόρησε φωτό με τον ιδιοκτήτη μιας ταβέρνας που έφαγε κ στην Ολλανδία δέχτηκε κριτική γιατί δεν κρατούσε αποστάσεις, ενώ έχουν σύσταση για τους πολίτες να προσέχουν στις διακοπές, κ συζήτησε συγγνώμη για την αυθόρμητη απροσεξία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μακάρι αλλά δεν το βλέπω. 
 

Εντωμεταξύ η Κεραμεως στην αρχή της συνέντευξης για πολλή ώρα τακτοποιούσε τη μάσκα πιάνοντας την από το μπροστινό μέρος κ όχι από τα κορδονακθα. ούτε εκείνοι δηλαδή δεν σε πείθουν ότι τη χρησιμοποιούν τακτικά κ την έχουν συνηθίσει.

 

Διαβασα ότι στη Μήλο έκανε διακοπές ο βασιλιάς της Ολλανδία κ κυκλοφόρησε φωτό με τον ιδιοκτήτη μιας ταβέρνας που έφαγε κ στην Ολλανδία δέχτηκε κριτική γιατί δεν κρατούσε αποστάσεις, ενώ έχουν σύσταση για τους πολίτες να προσέχουν στις διακοπές, κ συζήτησε συγγνώμη για την αυθόρμητη απροσεξία. 

Ναι.γιατι οι Ολλανδοι είναι παντελώς αδιάφοροι για τη μάσκα.Ετσι συμπεριφερονται.Τουλαχιστον μέχρι την πρωτη εβδομαδα του Αυγούστου που βρέθηκαν διάφοροι γνωστοι κ φιλοι εκει.

Δεν είναι τυχαία η ακη πορεία τους στην πανδημια.Γι αυτο κ απόρρητα που δεν επιβάλλεται πλεον το τεστ για την είσοδο τους στη χωρα.

Chocolate_eater, αν δεν είμαι αδιάκριτη,σε ποια χωρα είσαι?Πως αντιμετωπίζουν οι πολίτες εκει το θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Οσες εχετε αγορασει μασκες για τα παιδακια σας, τι εχετε παρει; Υφασματινες; Απο φαρμακειο; Μαγαζι; Ή online; 
ειχα αγορασει μια υφασματινη παιδικη στις αρχες αλλα ειναι πολυ λεπτη και πρεπει να παρω αλλες

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Οσες εχετε αγορασει μασκες για τα παιδακια σας, τι εχετε παρει; Υφασματινες; Απο φαρμακειο; Μαγαζι; Ή online; 
ειχα αγορασει μια υφασματινη παιδικη στις αρχες αλλα ειναι πολυ λεπτη και πρεπει να παρω αλλες


Εγώ πήρα 100% βαμβακερές διπλής στρώσης και λαστιχακια που προσαρμόζονται.

 

Ελαφρως πιο τσιμπημένες στην τομή σε σχέση με τις περισσότερες υφασμάτινες που κυκλοφορούν αλλά ποιοτικά πολύ καλές.

 

Τις ειδα τυχαία στο fb, masketeers.gr.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, μαγιοπουλας said:

Ναι.γιατι οι Ολλανδοι είναι παντελώς αδιάφοροι για τη μάσκα.Ετσι συμπεριφερονται.Τουλαχιστον μέχρι την πρωτη εβδομαδα του Αυγούστου που βρέθηκαν διάφοροι γνωστοι κ φιλοι εκει.

Δεν είναι τυχαία η ακη πορεία τους στην πανδημια.Γι αυτο κ απόρρητα που δεν επιβάλλεται πλεον το τεστ για την είσοδο τους στη χωρα.

Chocolate_eater, αν δεν είμαι αδιάκριτη,σε ποια χωρα είσαι?Πως αντιμετωπίζουν οι πολίτες εκει το θεμα?

Δεν είναι μόνο η μάσκα ο λόγος που μια χώρα έχει ή δεν έχει κρουσματα. Δηλαδή αν στην Ολλανδία φορούσαν μάσκα δεν θα είχαν κρούσματα; ίσως να είχαν κάποια λιγότερα, αλλά είναι το άλλο άκρο να το ρίχνουμε στην μασκα και να λέμε ότι έχουν πολλά κρούσματα απλά επειδή δεν φοράνε μάσκα. 

Στην Νορβηγία που είμαι εγώ, δεν φοράει σχεδόν κάνεις μάσκα. Δεν έχει δοθεί και τέτοια οδηγία άλλωστε. Μόνο ηλικιωμένοι στα σούπερ μάρκετ φοράνε. Έχουν πει μόνο στις κόκκινες ζώνες να φοράνε μάσκα στα ΜΜΜ τις ώρες αιχμής. Αλλά κι αυτό είναι απλά μια σύσταση, δεν είναι υποχρεωτικό δηλαδή. Τα σχολεία έχουν ανοίξει κανονικά εδώ και 3 εβδομάδες χωρίς να φοράνε μάσκα, ούτε τα παιδια, ούτε οι εκπαιδευτικοι. Αλλά, συνήθως είναι έτσι διαμορφωμένα τα σχολεία, πολλές είσοδοι, τεράστια αυλή, οπότε είναι λιγο πιο εύκολο να τηρηθούν διαφορετικές ώρες εισόδου-εξόδου και διαλειμμάτων ανά τμήμα και τάξη σε διαφορετικό σημείο της αυλής κλπ. Αφήνουν ανοιχτά παράθυρα έτσι κ αλλιώς (από πριν, πάντα, και το χειμώνα), καθαρίζουν τα πράγματά τους και το θρανίο τους συχνά - μέσα στη μέρα. Και κάτι ακόμα που κάνουν και το έκαναν επίσης από πάντα είναι να βάζουν ετικέτες στα πάντα. Κάθε μολύβι και μπογιά, ρούχα, γάντια, παπούτσια, πλαστικά δοχεία για φαγητό, μπουκαλια νερού - στα πάντα ...  Δεν φοράνε μάσκα όπως είπα κρατάνε όμως αποστάσεις, δεν ακουμπάνε πράγματα και πλένουν συνέχεια τα χέρια, αλλά τα σχολεία, βέβαια, έχουν νοσοκόμα, τα παιδιά έχουν iPad που τους εχει δώσει το σχολείο, κάποια από τα μαθήματα για το σπίτι κατατίθενται ηλεκτρονικά, όπως επίσης το μάθημα μια φορά την εβδομάδα γίνεται έξω, πάρκα, δάσος, λίμνη, κλπ, όπως γινόταν και πριν την πανδημία ανεξαρτήτως καιρού. Στους παιδικούς σταθμούς τα έχουν έξω περίπου για 4 ώρες κάθε μέρα τώρα, σίγουρα 2ωρο πριν την πανδημία. Επίσης τεράστια αυλή, επίσης μικρα απομονωμένα γκρουπ. Α και επίσης από πάντα είναι ένας ενηλικας ανά 3 παιδιά στις μικρές ηλικιες οπότε είναι πολύ πιο εύκολο να τηρηθούν αποστάσεις. Και τα μικρά ως συνήθως κοιμούνται έξω.. Κι όμως! Τα ντύνουν με πολύ καλά ρούχα και έχουν ένα τεράστιο πουπουλενιο υπνοσακο και κοιμούνται έξω (και τον χειμώνα ναι), μόνο εάν πέσει η θερμοκρασία κάτω από τους - 10 τα συνοστιζουν κάπου μέσα. Τωρα αν έλεγες σε ένα 4 χρόνο να βαλει μασκα, πρώτον οι γονείς θα φρίκαραν και δεύτερον θα έπαιζε βάλε - βγάλε, πιάσε με τα χέρια, γλύψε κλπ κλπ οπότε νομίζω ότι ίσως τελικά να ήταν επικίνδυνη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:


Εγώ πήρα 100% βαμβακερές διπλής στρώσης και λαστιχακια που προσαρμόζονται.

 

Ελαφρως πιο τσιμπημένες στην τομή σε σχέση με τις περισσότερες υφασμάτινες που κυκλοφορούν αλλά ποιοτικά πολύ καλές.

 

Τις ειδα τυχαία στο fb, masketeers.gr.

Ευχαριστω πολυ! Το βρηκα και εστειλα μηνυμα να μαθω τιμες

Link to comment
Share on other sites

@Chrysoum η Νορβηγία όμως αν θυμάμαι καλά έχει παραμείνει σταθερή όλο το καλοκαίρι στα επίπεδο του Μαΐου που ήταν πολύ καλά, έτσι δεν είναι; 

 

Η μάσκα δεν είναι πανακεια, είναι όμως μια υπενθύμιση της σοβαροτητας της κατάστασης. 

 

Μ αυτά που περιγράφεις για το έξω, είναι αδιανόητα εδώ που η λογική είναι να πηγαινουμε το παιδί τον χειμώνα σε κλειστούς χώρους πολύ πολύ ζεστούς για να μην αρρωστήσει. Τον Μάιο πρώτες ώρες πολλοί συνάδελφοι έκαναν μάθημα με κλειστά παράθυρα γιατί είχε δροσούλα κ τα παιδιά κρύωναν  (Μάιο σε νησί που ο κόσμος είχε ήδη αρχίσει μπάνια) κ τον χειμώνα μονίμως παρακαλούν να μην τους βγάλεις έξω στο διάλειμμα γιατί είναι κρυωμένοι κ τετοια. 

 

Υποθετω οι παιδικοί σταθμοί στη Νορβηγία δεν είναι εκκολαπτήρια κάθε είδους ίωσης όπως εδώ....

Link to comment
Share on other sites

Στην πόλη που έκανα Εράσμους στην κεντρική Ευρώπη είχε μια λίμνη λίγο πιο έξω, την οποία επισκέφθηκα το Γενάρη σε μέρα που είχε χιονισει την προηγούμενη. Και ήταν εκεί ένα σχολείο εκδρομή και ανεβοκατέβαιναν σε τσουλήθρες κλπ. Και μου έκανε εντύπωση όχι μόνο λόγω κρύου αλλά που δεν φοβούνταν οι δάσκαλοι την ευθύνη να γλιστρήσουν τα παιδιά στα χιόνια.

Πάντως όσο κι αν ισχύει το να έχουμε ανοιχτά παράθυρα χειμώνα, κι εμένα με ενοχλεί όταν τα ανοιγουν κάποιοι στο μεταπτυχιακό μου και στην χορωδία μου και πρέπει όσοι κρυώνουμε να καθόμαστε με τα μπουφάν μέσα. Απορώ πώς δεν κρυώνουν βασικά! Βασικά δεν τα ανοίγουν για ιώσεις, απλώς για κάποιο λόγο τους φαίνεται ότι κάνει ζέστη. Και βλέπεις τους μισούς με μπουφάν και τους μισούς να κάνουν αέρα με την παρτιτούρα :-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...