Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος είπε:

Γιατι το λες χτίσιμο βιογραφικού; εγω νομίζω ότι απλώς εξυψώνει την χειρωνακτική εργασία σε κάτι πιο καλλιεργημένο κ διανοητικό. Όπως κ να χει άλλο πράγμα να καταγίνεσαι απλώς με υλικά όπως κάνει κ ένα παιδί σε ένα αναλφάβητο περιβάλλον, άλλο να καλλιεργείς το πνεύμα σου την ίδια ώρα.

Το ίδιο λέμε. Θέλω το παιδί μου να βγει να καθαρίσει την αυλή από τις ακαθαρσίες του σκύλου (σημερινό παράδειγμα) χωρίς να ψάχνει κανένα βαθύτερο νόημα και χωρίς να θεωρεί ότι ξεπέφτει. Και να ξέρει ότι μπορεί μετά το ίδιο καλά να πάει να διαβάσει ένα δοκίμιο για το νόημα της ζωής. Χωρίς το ένα να αναιρεί το άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Αν όλοι οι γονείς που μπορούν να την πληρώσουν προτιμούσαν τη νταντά , δεν θα υπήρχαν τόσοι πανάκριβοι παιδικοί σταθμοί στους οποίους πρέπει να κλείσεις θέση πολύ καιρό πριν.

Εννοείται, είναι το δεύτερο σκέλος που είπα, το χτίσιμο βιογραφικού. Δεν το είπα ειρωνικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Γιατί να κάνει το παιδί κάτι που σε βγαίνει αυθόρμητα; Μεγάλωσα σε σπίτι με αυλή, με τη γιαγιά. Τη μισή μέρα ήμουν στην αυλή και έπαιζα με το χώμα και το σκύλο, την άλλη μισή βοηθούσα τη γιαγιά στο σφουγγάρισμα και το μαγείρεμα. Δυστυχώς ή ευτυχώς ξέρω να σου πω και τη γεύση του χώματος και τη γεύση του ωμού κιμά, πιθανότατα και τη γεύση του σφουγγαρόνερου. Δεν αντιλαμβάνομαι αυτό το "αποστειρωμένο" αλλά ταυτόχρονα "βρώμικο". Το βασικό στο ανοργάνωτο παιχνίδι είναι ότι είναι προϊόν βαρεμάρας και πηγάζει από το ίδιο το παιδί, αν του βάλεις κανόνες και καθοδηγητή, τι νόημα έχει πια;

Καθόλου αποστειρώμενο.Ψαξε φωτο σπο τις Μικροφυιες στη Γλυφάδα κ θα καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Σοβαρά μιλάς τώρα?Ειπα εγω να μην είμαστε στη φύση?Μιλησα για συνδυασμό.Κ για δουλειές σπιτιου .Πόσους χωρους για ενασχοληση με χωμαψεχουμεψστην Αθηνα?Παραλια,νιαρχο καποιαψεκδρομουλαψτο σκ κ τίποτε αλλο.Στα νοτια που μένω εγω πι παοδικες χαρες είναι φτιαγμένες όλες μεψτο ειδικό δάπεδο για να μην υπάρχουν ατυχήματα κ δεν υπάρχει πουθενά χώμα. 

Τι να πω....Δεν επεκτείνομαι αλλο γιατί είναι εκτός θεματολογίας κ δεν θελω κ εντασεις.Δεν χρειάζεται.Ο καθενας μεγαλώνει ρο παιδι του οπως θελει κ δεν είναι ωραίο να δέχεται κακοπροεραιτη κριτική όταν προσπαθει τοσο πολυ.

Δεν είχα την πρόθεση για κριτική. Συμφωνώ, διαφορετικές οικογένειες μεγαλώνουν τα παιδιά τους πολύ διαφορετικά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι όλα δεν έχουν τα καλά και τα κακά τους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Καθόλου αποστειρώμενο.Ψαξε φωτο σπο τις Μικροφυιες στη Γλυφάδα κ θα καταλαβεις.

 

Νομίζω το έχω ξαναπεί, και δεν το λέω σαν κριτική. Πολλές φορές νιώθω ότι σε αυτό το φόρουμ μπαίνω λίγο σε ένα παράλληλο σύμπαν. Ίσως είμαι και αρκετά η εξαίρεση σε σχέση με τους τακτικούς του φόρουμ. Δεν ήταν στους στόχους μου να προσβάλω πάντως. Είναι σίγουρα ενδιαφέρον να βλέπει κανείς πώς ζουν εντελώς διαφορετικοί άνθρωποι και πώς έχουμε τόσα κοινά σαν γονείς από τη μία και τόσα διαφορετικά σαν τρόπο ζωής από την άλλη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Αυτά είναι αυθαίρετα δικά σου συμπεράσματα.

Τι εννοείς; Ξαναλέω, δεν το κατακρίνω, δεν το είπα με κακό τόνο, το σέβομαι το να θέλει κανείς να βάλει συγκεκριμένες βάσεις στην εκπαίδευση του παιδιού και στις συναναστροφές του. Το εξήγησε νωρίτερα και η @Έσπερος πώς βλέπει κάποια πράγματα και αν και δεν μου ταιριάζει καθόλου σαν άνθρωπο, το καταλαβαίνω απόλυτα σαν φιλοσοφία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Τι εννοείς; Ξαναλέω, δεν το κατακρίνω, δεν το είπα με κακό τόνο, το σέβομαι το να θέλει κανείς να βάλει συγκεκριμένες βάσεις στην εκπαίδευση του παιδιού και στις συναναστροφές του. Το εξήγησε νωρίτερα και η @Έσπερος πώς βλέπει κάποια πράγματα και αν και δεν μου ταιριάζει καθόλου σαν άνθρωπο, το καταλαβαίνω απόλυτα σαν φιλοσοφία. 

Ο καθένας το μεταφράζει όπως θέλει. Προσωπικά δεν μου έχουν περάσει καν απο το μυαλό αυτά που γράφεις. Ότι στον παιδικό θα βάλω βάσεις για την εκπαίδευση του και θα κάνω στοχευμένες συναναστροφές. Δεν έχω καν τέτοιους ανθρώπους στο περιβάλλον μου Που να σκέφτονται έτσι. Ή απλα δεν είμαι τόσο καχύποπτη με τους ανθρώπους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΡΓΚ δεν το διατυπώνεις ωραια ομως.Σου βγαινει θυμός.

Και στην τελική να ξερεις οτι το κόστος είναι μονο οκτώ ευρώ.Καιωαπο αυτο ζούνε ανθρωποι.Ειναι μια δουλειά κ αυτο.Και σε αυτή τη δουλεια  πι ανθρωποι που την κάνουν είναι στο 100% πάνω στο παιδι σου.Σερνονται στο πάτωμα μαζί του,λερωνονται κ μετα τα μαζεύουν.Κ δεν είναι εύκολο.Σε διαβεβαιώ.Και να ξερεις επισης οτι αυτα αποτελούν μόνιμο προγραμμα σε πολλούς παιδικους  την Ευρωπη αλλα κ στην Ελλάδα.Ειναι βιωματικό μάθημα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

ΑΡΓΚ δεν το διατυπώνεις ωραια ομως.Σου βγαινει θυμός.

Και στην τελική να ξερεις οτι το κόστος είναι μονο οκτώ ευρώ.Καιωαπο αυτο ζούνε ανθρωποι.Ειναι μια δουλειά κ αυτο.Και σε αυτή τη δουλεια  πι ανθρωποι που την κάνουν είναι στο 100% πάνω στο παιδι σου.Σερνονται στο πάτωμα μαζί του,λερωνονται κ μετα τα μαζεύουν.Κ δεν είναι εύκολο.Σε διαβεβαιώ.Και να ξερεις επισης οτι αυτα αποτελούν μόνιμο προγραμμα σε πολλούς παιδικους  την Ευρωπη αλλα κ στην Ελλάδα.Ειναι βιωματικό μάθημα.

 

Θυμός όχι, σίγουρα όχι θυμός. Ειρωνία ίσως για αυτόν που το πουλάει, όχι για αυτόν που το αγοράζει.

Μου φαίνονται πραγματικά πολύ περίεργα πολλά από όσα διαβάζω και δεν το λέω για να ειρωνευτώ ή να κατακρίνω. Δε φταίει ότι ανήκω σε άλλη γενιά, οκ, έχω παιδί 10 ετών, όχι 3, αλλά δεν πέρασαν και πολλά χρόνια από τότε και έχω και πολλούς γνωστούς με παιδάκια σε ηλικίες παιδικού και προνηπίου, στην Αθήνα ζω σε αρκετά καλό προάστιο, δεν είναι δηλαδή ούτε ότι είμαι από κάποιο εντελώς απομονωμένο μέρος, αλλά πολλά από όσα κατά καιρούς βλέπω εδώ στην αρχή δεν ξέρω αν είναι καν αλήθεια ή τρολ, πώς να το εξηγήσω; Πραγματικά μου κάνει εντύπωση όταν διαβάζω αρκετά πράγματα εδώ, λίγο σαν να διαβάζω ξέρω γω για το πώς ζουν οι άνθρωποι σε κάποια χώρα άλλης κουλτούρας, δεν το κρύβω αυτό. Αλλά δεν το λέω με "κακία", ίσα ίσα, σίγουρα οι περισσότερες μαμάδες εδώ ψάχνονται πολύ για τα παιδιά τους, ανεξάρτητα από το αν συμφωνώ στον τρόπο ή όχι, και για αυτό και διαβάζω εδώ αρκετά.

 

Just now, Yovanna είπε:

Ο καθένας το μεταφράζει όπως θέλει. Προσωπικά δεν μου έχουν περάσει καν απο το μυαλό αυτά που γράφεις. Ότι στον παιδικό θα βάλω βάσεις για την εκπαίδευση του και θα κάνω στοχευμένες συναναστροφές. Δεν έχω καν τέτοιους ανθρώπους στο περιβάλλον μου Που να σκέφτονται έτσι. Ή απλα δεν είμαι τόσο καχύποπτη με τους ανθρώπους.

Δεν το είπα με καχυποψία, το θεωρώ λογικό, όχι μέρος κάποιου κακόβουλου σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Θυμός όχι, σίγουρα όχι θυμός. Ειρωνία ίσως για αυτόν που το πουλάει, όχι για αυτόν που το αγοράζει.

Μου φαίνονται πραγματικά πολύ περίεργα πολλά από όσα διαβάζω και δεν το λέω για να ειρωνευτώ ή να κατακρίνω. Δε φταίει ότι ανήκω σε άλλη γενιά, οκ, έχω παιδί 10 ετών, όχι 3, αλλά δεν πέρασαν και πολλά χρόνια από τότε και έχω και πολλούς γνωστούς με παιδάκια σε ηλικίες παιδικού και προνηπίου, στην Αθήνα ζω σε αρκετά καλό προάστιο, δεν είναι δηλαδή ούτε ότι είμαι από κάποιο εντελώς απομονωμένο μέρος, αλλά πολλά από όσα κατά καιρούς βλέπω εδώ στην αρχή δεν ξέρω αν είναι καν αλήθεια ή τρολ, πώς να το εξηγήσω; Πραγματικά μου κάνει εντύπωση όταν διαβάζω αρκετά πράγματα εδώ, λίγο σαν να διαβάζω ξέρω γω για το πώς ζουν οι άνθρωποι σε κάποια χώρα άλλης κουλτούρας, δεν το κρύβω αυτό. Αλλά δεν το λέω με "κακία", ίσα ίσα, σίγουρα οι περισσότερες μαμάδες εδώ ψάχνονται πολύ για τα παιδιά τους, ανεξάρτητα από το αν συμφωνώ στον τρόπο ή όχι, και για αυτό και διαβάζω εδώ αρκετά

Όπως τι? Δώσε κάποιο παράδειγμα του τι διαβάζεις και σου φαίνεται παράλληλο σύμπαν. Και εγώ διαβάζω πράγματα που κάνουν γονείς τα οποία είτε δεν επιλέγω, είτε δεν μπορώ να κάνω. Δεν περίμενα όμως να βρω εδώ ανθρώπους ίδιους με μένα. Ούτε στο περιβάλλον μου συμβαίνει αυτό. Και μένα μου κάνει εντύπωση ο τρόπος που αντιμετωπίζεις τα παιδιά στη νηπιακή ηλικία. Ας πούμε το ότι επέλεξες μια μεγάλη αμόρφωτη κυρία για νταντά , μου κάνει λίγο, σιγά μην τους φέρω και μορφωμένη-σπουδαγμένη παιδαγωγό.. τι να την κάνουν τα μόμολα? Και πολύ τους. Αυτό μου έβγαλε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις κατι ΑΡΓΚ? Η  ζωή χρειάζεται χρώμα.Πολλοι προσπαθουμε να κανουμε ο.τι καλύτερο μπορούμε.Να μαθαινουμε ,να μην βιαζόμαστε να κατακρίνουμε Να δοκιμάσουμε.κ δεν είναι θέμα προάστιου.Ειναι θέμα ανθρώπου.Προσπαθω να βλέπω θετικα τη ζωή κ οι κακίες στιγμές να ειναι "ο καιρος κ όχι το κλίμα"Η καχυποψια ειναι κσκος σύμβουλος.

Έχω ένα ημερολόγιο τοίχου όπου καταγράφω το προγραμμα τις εβδομάδας.Στο επανω μέρος κολλάω 5-6 φωτογραφίες από στιγμές ωραίες του μηνα.Ξεφυλιζοντας το βλεπω χαμόγελα,βλέπω ότι ζω κ οτι εχουμε φτιάξει αναμνησεις με το παιδι μας που είναι λιγότερο μπροστά σε μια οθόνη κ κανει περισσότερο δημιουργικά πραγματα με τους γονείς του κ με άλλους ανθρώπους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω καταλαβαίνω την @ΑΡΓΚ στο βαθμό που όντως έχουμε ξεκόψει τόσο από απλές φυσικές δραστηριότητες κ μετά αναζητούμε αυτό που χάσαμε, σε ένα φτιαχτό περιβάλλον. συμφώνω κ στο με έχει το παιδί επαφή με τις καθημερινές οικιακές εργασιεσ κ να βαριέται μόνο του επίσης για να ανακαλύπτει. επίσης μ φαίνεται αστείο να λες messy play κάτι που γίνεται κ στο σπίτι ή να θεωρείς ιδιαίτερη εκπαιδευτική δραστηριότητα το ότι βουτήξες στα λασπόνερα κ επίσης το να μεγακωνεις γενικα το παιδί καθαρά κ αποστειρωμένα κ σε κλειστούς χώρους κυρίως κ να τρέχεις μη φέρει σκόνη στο σπίτι ή λασπωθούν τα παπούτσια κ μετά να πληρώνεις για να κάνει αυτά ακριβώς. κ σίγουρα θα υπαρχουν κ επαγγελματίες που πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. 

 

Ομως δεν θεωρώ κακή την ιδέα να θες κ πιο ψαγμένες δραστηριότητες κ προτιμώ αυτές 1-2 φορές την εβδομάδα αντί του σταθμού. ούτε θεωρώ κακό να μπει το παιδί σου σε έναν τρόπο σκέψης που προωθεί την καλλιέργεια του πνεύματος.

 

το αν κάποιοι το κάνουν με τρόπο δήθεν ή ψευτοκουλτουριάρικο ή ψωνισμένο είναι άλλο θέμα. εδώ δεν έχω αντιληφθεί κάτι τετοιο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Εγω καταλαβαίνω την @ΑΡΓΚ στο βαθμό που όντως έχουμε ξεκόψει τόσο από απλές φυσικές δραστηριότητες κ μετά αναζητούμε αυτό που χάσαμε, σε ένα φτιαχτό περιβάλλον. συμφώνω κ στο με έχει το παιδί επαφή με τις καθημερινές οικιακές εργασιεσ κ να βαριέται μόνο του επίσης για να ανακαλύπτει. επίσης μ φαίνεται αστείο να λες messy play κάτι που γίνεται κ στο σπίτι ή να θεωρείς ιδιαίτερη εκπαιδευτική δραστηριότητα το ότι βουτήξες στα λασπόνερα κ επίσης το να μεγακωνεις γενικα το παιδί καθαρά κ αποστειρωμένα κ σε κλειστούς χώρους κυρίως κ να τρέχεις μη φέρει σκόνη στο σπίτι ή λασπωθούν τα παπούτσια κ μετά να πληρώνεις για να κάνει αυτά ακριβώς. κ σίγουρα θα υπαρχουν κ επαγγελματίες που πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. 

 

Ομως δεν θεωρώ κακή την ιδέα να θες κ πιο ψαγμένες δραστηριότητες κ προτιμώ αυτές 1-2 φορές την εβδομάδα αντί του σταθμού. ούτε θεωρώ κακό να μπει το παιδί σου σε έναν τρόπο σκέψης που προωθεί την καλλιέργεια του πνεύματος.

 

το αν κάποιοι το κάνουν με τρόπο δήθεν ή ψευτοκουλτουριάρικο ή ψωνισμένο είναι άλλο θέμα. εδώ δεν έχω αντιληφθεί κάτι τετοιο. 

Τα λάμποντας σπο τη βροχή είναι κάτι που συμβαίνει στη φύση.Στα παιδια αρέσει πολύ.Γιατι οχι?Στο σπίτι θα πλύνεις τα ρουχα.Δεν λεω να το κάνεις την ώρα που πηγαίνετε καπου καλοντυμένοι.Τωρα αν κάποιοι δεν το επιτρέπουν οκ.Δεν ειναι κακό.Το πνεύμα ήθελα να δώσω.Στην Αθήνα δεν είναι πάντα εύκολο να βρεθείς τόσο κοντά στη φύση όπως στην επαρχια.Γι αυτονπηγαινουμε στο περιβόλι στη βαρη πχ για να μπούμε σε μποστάνι κ να δουμε τις ντομάτες.Στις διακοπες πηγαμε σε αμπέλι.Με οτι εχει διαθέσιμο ο καθενας πορεύεται.Προσωπικα από ένα πλαστικό παιδότοπο,που οκ ωραίος ειναι που κ που κ αυτός,προτιμώ τα υπόλοιπα.Που στην τελική μαθαίνεις κ τα κάνεις κ στο σπιτι σου αν έχεις το κουράγιο να μαζέψεις το χαμο μετα.  

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Τα λάμποντας σπο τη βροχή είναι κάτι που συμβαίνει στη φύση.Στα παιδια αρέσει πολύ.Γιατι οχι?Στο σπίτι θα πλύνεις τα ρουχα.Δεν λεω να το κάνεις την ώρα που πηγαίνετε καπου καλοντυμένοι.Τωρα αν κάποιοι δεν το επιτρέπουν οκ.Δεν ειναι κακό.Το πνεύμα ήθελα να δώσω.Στην Αθήνα δεν είναι πάντα εύκολο να βρεθείς τόσο κοντά στη φύση όπως στην επαρχια.Γι αυτονπηγαινουμε στο περιβόλι στη βαρη πχ για να μπούμε σε μποστάνι κ να δουμε τις ντομάτες.Στις διακοπες πηγαμε σε αμπέλι.Με οτι εχει διαθέσιμο ο καθενας πορεύεται.Προσωπικα από ένα πλαστικό παιδότοπο,που οκ ωραίος ειναι που κ που κ αυτός,προτιμώ τα υπόλοιπα.Που στην τελική μαθαίνεις κ τα κάνεις κ στο σπιτι σου αν έχεις το κουράγιο να μαζέψεις το χαμο μετα.  

Κ εμεις προσωπικά δεν εχουμε ξεκοψει από τη φύση. Κάνουμε ο.τι μπορουμε να ερχομαστε σε επαφη.Συνδιαζονται όλα άμα θες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

το αν κάποιοι το κάνουν με τρόπο δήθεν ή ψευτοκουλτουριάρικο ή ψωνισμένο είναι άλλο θέμα. εδώ δεν έχω αντιληφθεί κάτι τετοιο. 

Σε καμία μα καμία περίπτωση δεν έχω τέτοια εντύπωση και δεν ήθελα να υπονοήσω κάτι τέτοιο ! Αν έτσι βγήκε, πραγματικά παιδιά συγγνώμη, αυτό ούτε καν το σκέφτηκα. Μου κάνει περισσότερο εντύπωση πολλά πράγματα σαν δραστηριότητες ή σαν αντικείμενα, που κάποιος σκέφτεται να πουλήσει στους γονείς, όχι ότι ο γονιός που τα αγοράζει είναι ξέρω γω ψώνιο, προς Θεού. 

Ακόμη και αυτό που έγραψα για βιογραφικό, δεν το λέω για κακό, λογικό είναι αν κάποιος θέλει ένα συγκεκριμένο τρόπο ζωής για το παιδί του και έχει μία φιλοσοφία που θέλει να περάσει, να το κυνηγήσει από όταν το παιδί είναι μωρό.  Γιατί αυτό εκλαμβάνεται σαν μομφή, δεν καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντιλαμβανομαι αυτόν που λέει η @ΑΡΓΚ και κορίτσια δεν νομίζω ότι το λέει κακοπροαιρετα αλλά πιο πολύ σαν διαπίστωση εννοείται προσωπική...Και εγώ ας πούμε πιο φυσικό και προσδοφορο σε αυτές της μικρές ηλικίες θεωρώ το παιχνίδι στην αυλή η τις δουλειές και τις ενασχόλησεις με την γιαγιά γονείς θείες κτλ. ...Το messy play είναι ένα καλό παράδειγμα τη σύγχρονης ζωής μας...Να δώσεις αισθητηριακα στο παιδί που ζει στην πολη αυτό που του λείπει. ..Δεν έχω ακούσει για κέντρα messy play η ακόμα και ομάδες προσχολικής ηλικίας στον στίβο ας πούμε σε επαρχεία  ..Γιατί δςν υπαρχει αυτη η αναγκη και η ζητηση εκει για παρομοια πραγματα....Είναι μια πολύ καλή φάση μάρκετινγκ για τις οικογένειες των πόλεων. ..Πολύ χρήμα στην βιομηχανία των παιδιων...Βέβαια  από το τίποτα σαφώς καλύτερο αυτό και συμφωνώ από το να πας σε παιδότοπο να πας σε ένα τέτοιο μέρος. ..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Όπως τι? Δώσε κάποιο παράδειγμα του τι διαβάζεις και σου φαίνεται παράλληλο σύμπαν. Και εγώ διαβάζω πράγματα που κάνουν γονείς τα οποία είτε δεν επιλέγω, είτε δεν μπορώ να κάνω. Δεν περίμενα όμως να βρω εδώ ανθρώπους ίδιους με μένα. Ούτε στο περιβάλλον μου συμβαίνει αυτό. Και μένα μου κάνει εντύπωση ο τρόπος που αντιμετωπίζεις τα παιδιά στη νηπιακή ηλικία. Ας πούμε το ότι επέλεξες μια μεγάλη αμόρφωτη κυρία για νταντά , μου κάνει λίγο, σιγά μην τους φέρω και μορφωμένη-σπουδαγμένη παιδαγωγό.. τι να την κάνουν τα μόμολα? Και πολύ τους. Αυτό μου έβγαλε εμένα.

Ok, αν και θα έλεγα ότι αυτό υπονοεί ότι συνειδητά επέλεξα την νταντά επειδή ήταν αμόρφωτη και άρα υποδεέστερη, που θα μου επιτρέψεις να το βρω κι εγώ προσβλητικό (φαντάζομαι και εκείνη το ίδιο αν το άκουγε). Τη συγκεκριμένη την επέλεξα γιατί όταν την είδε ο γιος μου που ήταν τότε κάπου στα 3, ξετρελάθηκε, πήγε να τον πάρει αγκαλιά και δεν ξεκόλλαγε από πάνω της, η γυναίκα είχε μεγαλώσει 4 δικά της παιδιά και φαινόταν ότι αγαπάει τη νηπιακή ηλικία, και ήταν άνθρωπος που σου έβγαζε μια ζέστη από τη μία και την σιγουριά ότι δεν θα κλατάρει με 3 παιδιά κάτω των 6. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Το messy play είναι ένα καλό παράδειγμα τη σύγχρονης ζωής μας...Να δώσεις αισθητηριακα στο παιδί που ζει στην πολη αυτό που του λείπει. ..Δεν έχω ακούσει για κέντρα messy play η ακόμα και ομάδες προσχολικής ηλικίας στον στίβο ας πούμε σε επαρχεία  ..Γιατί δςν υπαρχει αυτη η αναγκη και η ζητηση εκει για παρομοια πραγματα....Είναι μια πολύ καλή φάση μάρκετινγκ για τις οικογένειες των πόλεων. ..Πολύ χρήμα στην βιομηχανία των παιδιων...Βέβαια  από το τίποτα σαφώς καλύτερο αυτό και συμφωνώ από το να πας σε παιδότοπο να πας σε ένα τέτοιο μέρος. ..

Για τις πόλεις είναι μονόδρομος. 

 

Στην επαρχία έχουν κήπους, έχουν ζώα, πάνε για ψάρεμα, μπορεί να είναι το μισό χρόνο στη θάλασσα, είναι πολύ διαφορετικά. και πάλι όμως δεν είμαι σίγουρη ότι είναι το ίδιο. γιατί αν θες το παιδί σου να κάνει στην νηπιακή ηλικία κάτι διαφορετικό από τα παιδιά μιας τυπικής επαρχιακής οικογένειας, δεν εχεις καμία διέξοδο. 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Ok, αν και θα έλεγα ότι αυτό υπονοεί ότι συνειδητά επέλεξα την νταντά επειδή ήταν αμόρφωτη και άρα υποδεέστερη, που θα μου επιτρέψεις να το βρω κι εγώ προσβλητικό (φαντάζομαι και εκείνη το ίδιο αν το άκουγε). Τη συγκεκριμένη την επέλεξα γιατί όταν την είδε ο γιος μου που ήταν τότε κάπου στα 3, ξετρελάθηκε, πήγε να τον πάρει αγκαλιά και δεν ξεκόλλαγε από πάνω της, η γυναίκα είχε μεγαλώσει 4 δικά της παιδιά και φαινόταν ότι αγαπάει τη νηπιακή ηλικία, και ήταν άνθρωπος που σου έβγαζε μια ζέστη από τη μία και την σιγουριά ότι δεν θα κλατάρει με 3 παιδιά κάτω των 6. 

πέρσι ψάχναμε μέχρι τελευταία στιγμή κοπέλα. δυο παιδαγωγοί ήταν αμφίβολο αν θα αποδεσμευτούν αρχές Σεπτεμβρίου γιατί η σαιζόν πάει μέχρι μέσα Οκτώβρη. Είχαμε βρει μετά κάποιες διαθέσιμες με εμπειρία κ με πτυχίο αλλά όχι σχετικό με παιδιά, που μας φάνηκαν λίγο αναξιόπιστες ή ελαφριές (όχι με την ηθική έννοια) κ μια κοπέλα που μάλλον δεν είχε σπουδάσει τίποτα, ήταν όμως πολύ εργατική κ χωμένη σε δουλειές από μικρή, κ απέπνεε μεγάλη ασφάλεια ως προς το ότι θα είχε τα μάτια της 14 κ αν συνέβαινε κάτι στο παιδί θα ήξερε πώς να το χειριστεί, ακόμα κ για χαζά πράγματα, γιατί όταν είσαι στην εξοχή κ η μια τινάζεται μόλις δει ακρίδα ενώ η άλλη σου λέει ότι ξεχωρίζει τις οχιές από τα αβλαβή φίδια, είναι σαφές το ποια θεωρείς πιο ασφαλή. αυτή η κοπέλα τελικά δεν ήταν διαθέσιμη κ ήρθε η παιδαγωγός κ ανακουφίστηκα γιατί δεν ήθελα κοπέλα που δεν έχει φύγει καν απ το νησί κ ας ήταν πραγματικά αξιόπιστη... σε καταλαβαίνω πάντως πώς το εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Ok, αν και θα έλεγα ότι αυτό υπονοεί ότι συνειδητά επέλεξα την νταντά επειδή ήταν αμόρφωτη και άρα υποδεέστερη, που θα μου επιτρέψεις να το βρω κι εγώ προσβλητικό (φαντάζομαι και εκείνη το ίδιο αν το άκουγε). Τη συγκεκριμένη την επέλεξα γιατί όταν την είδε ο γιος μου που ήταν τότε κάπου στα 3, ξετρελάθηκε, πήγε να τον πάρει αγκαλιά και δεν ξεκόλλαγε από πάνω της, η γυναίκα είχε μεγαλώσει 4 δικά της παιδιά και φαινόταν ότι αγαπάει τη νηπιακή ηλικία, και ήταν άνθρωπος που σου έβγαζε μια ζέστη από τη μία και την σιγουριά ότι δεν θα κλατάρει με 3 παιδιά κάτω των 6. 

Η μόρφωση είναι προσόν και θέλει κόπο για να αποκτηθεί. Οπότε ναι, σαν επαγγελματίας, είναι υποδεέστερη (με λιγότερα προσόντα δηλαδή) εκτός αν το επάγγελμα της είναι να μαζεύει ελιές πχ. Μπορεί να ήταν άξια στο μεγάλωμα και τη φροντίδα των παιδιών, αλλά προσωπικά δεν είναι αυτό το προφίλ του ανθρώπου που θα ήθελα για να με αντικαθιστά τις ώρες που λείπω. Το να μη μιλάει σωστά ελληνικά επίσης και να τα ακούει το παιδί μου λάθος κάθε μέρα, για μένα είναι λόγος απόλυσης.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

γιατί αν θες το παιδί σου να κάνει στην νηπιακή ηλικία κάτι διαφορετικό από τα παιδιά μιας τυπικής επαρχιακής οικογένειας, δεν εχεις καμία διέξοδο.

 

Πανω σε αυτο πιστευω οτι η προσφορα "εναλλακτικων" ενασχολιων στην εποχη μας ειναι κατι που δημιουργει προσδοκιες στους γονεις για τα παιδια τους χωρις αυτα ομως να εχουν καποια αναγκη που δεν καλυπτεται...Δηλαδη ενα νηπιακι που ζει σε μικρη επαρχιακη πολη η χωριο, ερχεται σε καθημερινη επαφη με την φυση και ολα αυτα που προσφερει αισθητηριακα, σωματικα και ψυχικα, αν εχει γονεις που ασχολουνται μαζι του ποιοτικα με στροργη αγαπη κτλ...τι αλλο μπορει να χρειαζεται? αναπτυξιακα τα παιδια προσχολικης ηλικιας δεν ειναι ετοιμα για αθλητικες δραστηριοτητες ακομη και σε μορφη "παιχνιδιου" γιατι δεν παυει να ειναι μια κατευθυνομενη ασκηση...αντιθετα το ελευθερο παιχνιδι με τους γονεις ειναι αυτο που χρειαζεται...Τι αλλο "διαφορετικο" μπορεις να βρεις να στην πολη που δεν μπορεις να βρεις στην επαρχια για αυτες της ηλικιες? Για μενα προσωπικα τιποτα,..

 

Καθως μεγαλωνει το παιδι (μετα τις πρωτες ταξεις του δημοτικου) συμφωνω οτι μια μεγαλη πολυ ή καλα οργανωμενη επαρχια μπορει να προσφερει πιο πολλες επιλογες και ερεθισματα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Η μόρφωση είναι προσόν και θέλει κόπο για να αποκτηθεί. Οπότε ναι, σαν επαγγελματίας, είναι υποδεέστερη (με λιγότερα προσόντα δηλαδή) εκτός αν το επάγγελμα της είναι να μαζεύει ελιές πχ. Μπορεί να ήταν άξια στο μεγάλωμα και τη φροντίδα των παιδιών, αλλά προσωπικά δεν είναι αυτό το προφίλ του ανθρώπου που θα ήθελα για να με αντικαθιστά τις ώρες που λείπω. Το να μη μιλάει σωστά ελληνικά επίσης και να τα ακούει το παιδί μου λάθος κάθε μέρα, για μένα είναι λόγος απόλυσης.

 

Καταλαβαίνω τι εννοείς, και είναι σεβαστό και ακριβώς αυτό εννοώ όταν λέω ότι από μωρά επιλέγουμε το πώς θα μεγαλώσουμε τα παιδιά μας για να ταιριάξουν στον τρόπο ζωής μας, όπως τον φανταζόμαστε και για τα παιδιά μας. Εγώ ας πούμε ήθελα το προφίλ του ανθρώπου που με αντικαθιστά να είναι κάπως σαν τη γιαγιά μου ας πούμε, δε μου αρέσουν και καθόλου τα "εκπαιδευτικά" παιχνίδια,  ενώ από την άλλη είχα τρέλα με το να μάθουν τα παιδιά αγγλικά με σωστή προφορά από μικρά και προτιμάω να κόψω από αλλού τον προϋπολογισμό για να πληρώνω Αγγλίδα να κάνει ιδιαίτερα αντί για φροντιστήριο, για να πω και το αντιπαράδειγμα σε κάτι που εγώ θα μπορούσα να θεωρηθώ "ψώνιο" που έλεγε και η κοπέλα πιο πάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Δηλαδη ενα νηπιακι που ζει σε μικρη επαρχιακη πολη η χωριο, ερχεται σε καθημερινη επαφη με την φυση και ολα αυτα που προσφερει αισθητηριακα, σωματικα και ψυχικα, αν εχει γονεις που ασχολουνται μαζι του ποιοτικα με στροργη αγαπη κτλ...τι αλλο μπορει να χρειαζεται?

νομίζω ότι απλώς λειπει ένα πλαίσιο. χθες το απόγευμα άκουγαμε την κεραμεως κ εγω έκανα κάτι δουλίτσες ταυτόχρονα, ο μικρός μαδούσε κάτι κουκουνάρια, χάλια το πάτωμα, μέρα πήρε κ τη σκούπα να τα σκουπίσει, προφανώς καταλαβαίνω το τι αποκόμισε από τη διαδικασία, αλλά ήταν απλώς κάτι που επινόησε γιατί του άρεσε, για να περάσει η ώρα, κ κάτι που μας βόλεψε κ εμάς ως γονείς γιατί κάναμε τα δικά μας. Ποιοτικά είναι τεράστια η διαφορα από το να γίνει αυτό σαν οικογενειακή έξοδος που συμμετέχουν γονείς κ παιδιά κ μένει μια ανάμνηση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

νομίζω ότι απλώς λειπει ένα πλαίσιο. χθες το απόγευμα άκουγαμε την κεραμεως κ εγω έκανα κάτι δουλίτσες ταυτόχρονα, ο μικρός μαδούσε κάτι κουκουνάρια, χάλια το πάτωμα, μέρα πήρε κ τη σκούπα να τα σκουπίσει, προφανώς καταλαβαίνω το τι αποκόμισε από τη διαδικασία, αλλά ήταν απλώς κάτι που επινόησε γιατί του άρεσε, για να περάσει η ώρα, κ κάτι που μας βόλεψε κ εμάς ως γονείς γιατί κάναμε τα δικά μας. Ποιοτικά είναι τεράστια η διαφορα από το να γίνει αυτό σαν οικογενειακή έξοδος που συμμετέχουν γονείς κ παιδιά κ μένει μια ανάμνηση. 

Γιατί; Δεν εννοώ γιατί να μην έχετε εξόδους και άλλες δραστηριότητες, αλλά δεν είναι ωραία ανάμνηση για το παιδί να κάθεται κοντά στην οικογένεια του και να παίζει; Σίγουρα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...