Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Εγώ συμφωνώ με τη Yovanna που έχω παιδι ίδιας ηλικιας.

Ειμαστε γονεις που ασχολούμαστε πολυ με το παιδι .Παίζουμε πολυ στο σπιτι,μαγειρεύουμε,κανουμε μαζί δουλειές,κηπουρική,λερωνομαστε με διαφορά υλικα κ όση κούραση κ αν εχει το συμμάζεμα μετα,παμε σε παιδικες χαρές,για ποδήλατο,για πατίνι,για παιχνίδι στην αμμο(παίζουμε κ στο μπαλκόνι με αμμο) ,παρατηρούμε τη φύση στις βολτες,κανουμε δραστηριότητες ,πηγαίνουμε για messy play,διαβάζουμε., λειτουργούμε με το ενστικτο αλλα κ με γνώση που παίρνουμε από βιβλία κ σεμιναρια ΑΛΛΑ το παιδί δεν κρατιέται αλλο σπιτι.Εχει ανάγκη από παιδια.Διψαει για την παρέα κ αναπτύχθηκε απίστευτα μετα τις διακοπες όπου είχε καθημερινή παρέα παιδιων.Γι αυτο αλλα κ επειδή ξέρω ότι εκεί που θα το πάω θα κανουν το καλύτερο δυνατόν επέλεξα να πάει παιδικο κ ελπίζω να μην το μετανιώσω γιατι βέβαια ποτε δεν ξερεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Ανεξάρτητα από την συζήτηση για τον κορονοϊό, ειλικρινά πιστεύω ότι είναι απείρως δημιουργικότερο για ένα παιδί 3 και 4 ετών να είναι σπίτι, να πηγαίνει βόλτα στη γειτονιά, να βοηθά στο μαγείρεμα και στις δουλειές του σπιτιού και να παίζει με τα συνηθισμένα παιχνίδια του σπιτιού, παρά να πάει σε οργανωμένη δομή εκπαίδευσης. Ως μαμά που εργάζοταν πάντα σε ιδιωτικές εταιρείες με άγρια ωράρια το λέω. Και ποτέ δεν προσέλαβα άτομο με ειδικές γνώσεις, μία από τις κυρίες που είχα ούτε το λύκειο δεν είχε βγάλει.

Διαφωνώ. Πόσο να βοηθήσει το τρίχρονο στις δουλειές του σπιτιού και στο μαγείρεμα? Άσε που οι νταντάδες δεν κάνουν τίποτα από αυτά. Της Έσπερος πχ σίγουρα δεν κάνει. Αλλά και  πάλι δεν βλέπω τίποτα το δημιουργικό σε αυτό. Στο να κυνηγάει τη σφουγγαρίστρα από πίσω ή να προσπαθεί να στύψει λεμόνι και να εγκαταλείπει γιατί βλέπει ότι δεν μπορεί, όπως ο δικός μου. Την βόλτα στη γειτονιά την κάνει με τις νταντάδες από 3 μηνών. Έχει βαρεθεί το παιδί. Δεν έχει να του πει κάτι. Δεν ξέρω τι έχει να του προσφέρει η κυρία που προσέχει παιδάκια γιατί δεν έχει το προσόν να κάνει κάτι άλλο, πέρα από φύλαξη και φροντίδα. Αλλά οκ, είμαι άλλης φιλοσοφίας. Δεν μου αρέσουν ούτε οι δουλειές του σπιτιού (τις μισώ) , ούτε η βόλτα στη γειτονιά, οπότε δεν με ευχαριστεί και να συμπεριλάβω και τον μικρό σε αυτές. Επίσης επειδή έχω νταντά από 3 μηνών, προσωπικά έχω βαρεθεί να δίνω 600άρια απλά για να μου φυλάνε το παιδί, χωρίς να προσφέρουν τίποτε άλλο. Ο μικρός κοιμάται 2 ώρες το μεσημέρι (πιο μικρός κοιμόταν 3) και παρότι στοίβες τα ρούχα του μικρού μπροστά στα μάτια τους, καμία δεν φιλοτιμήθηκε ποτέ να πιάσει ένα σίδερο. Παίζουν με το κινητό τους, διαβάζουν το βιβλίο τους, και το κορόιδο πληρώνει. Προτιμώ τουλάχιστον κάποια με σπουδές πάνω στο παιδί που θα συμβάλλει τουλάχιστον με δημιουργικό τρόπο στην ανάπτυξη του.

 

Just now, Έσπερος said:

αυτό είναι μεγάλη συζήτηση. για φέτος ειδικά λέω που όλα δείχνουν ότι τίποτα δεν θα λειτουργήσει σωστά στις δομές εκπαίδευσης. μου φαίνεται περίεργο κάποιος ενώ είχε νταντά να ξεκινήσει για πρώτη χρόνια παιδικό. εκτός αν υπάρχει εναλλακτικό πρόσωπο για όταν το παιδί θα είναι άρρωστο ή αν κλείσει ο σταθμός.

Αυτό το "Έχει νταντά", το λες σαν να είναι κανένα προνόμιο. Λύση ανάγκης είναι. Η έσχατη για μένα, μετά από γονείς, παππούδες και παιδικό σταθμό. Αν δεν φοβόμουν τις αρρώστιες, θα τον είχα στείλει από 11 μηνών που περπάτησε. Όλοι οι γνωστοί και φίλοι που πήγαν τα παιδιά τους παιδικό σε οποιαδήποτε ηλικία , είναι ενθουσιασμένοι. Εναλλακτικό πρόσωπο δεν έχουμε, κάποια γιαγιά θα κάθεται μαζί του, εκτός αν τα συμπτώματα θεωρηθούν ύποπτα από τη γιατρό, οπότε εκεί θα δούμε τι θα γίνει. Αν κλείσει ο σταθμός για καιρό, αναγκαστικά ψάξιμο νταντά(κούφια η ώρα).

Just now, μαγιοπουλας said:

Εγώ συμφωνώ με τη Yovanna που έχω παιδι ίδιας ηλικιας.

Ειμαστε γονεις που ασχολούμαστε πολυ με το παιδι .Παίζουμε πολυ στο σπιτι,μαγειρεύουμε,κανουμε μαζί δουλειές,κηπουρική,λερωνομαστε με διαφορά υλικα κ όση κούραση κ αν εχει το συμμάζεμα μετα,παμε σε παιδικες χαρές,για ποδήλατο,για πατίνι,για παιχνίδι στην αμμο(παίζουμε κ στο μπαλκόνι με αμμο) ,παρατηρούμε τη φύση στις βολτες,κανουμε δραστηριότητες ,πηγαίνουμε για messy play,διαβάζουμε., λειτουργούμε με το ενστικτο αλλα κ με γνώση που παίρνουμε από βιβλία κ σεμιναρια ΑΛΛΑ το παιδί δεν κρατιέται αλλο σπιτι.Εχει ανάγκη από παιδια.Διψαει για την παρέα κ αναπτύχθηκε απίστευτα μετα τις διακοπες όπου είχε καθημερινή παρέα παιδιων.Γι αυτο αλλα κ επειδή ξέρω ότι εκεί που θα το πάω θα κανουν το καλύτερο δυνατόν επέλεξα να πάει παιδικο κ ελπίζω να μην το μετανιώσω γιατι βέβαια ποτε δεν ξερεις.

Μπράβο σου βρε κορίτσι που ασχολείσαι τόσο! Εγώ κάνω με χαρά όλες τις εξωτερικές δραστηριότητες που ανέφερες, αλλά καμία από τις εσωτερικές! εκτός από παιχνίδι φυσικά (το ψιλοβαριέμαι να σου πω ) και φυσικά πολύ διάβασμα και μουσική (αυτά μου αρέσουν!). Και εγώ είδα μεγάλη διαφορά στις διακοπές που ήταν με τον ξάδερφο του όλη μέρα. Άλλο παιδί!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

αυτό είναι μεγάλη συζήτηση. για φέτος ειδικά λέω που όλα δείχνουν ότι τίποτα δεν θα λειτουργήσει σωστά στις δομές εκπαίδευσης. μου φαίνεται περίεργο κάποιος ενώ είχε νταντά να ξεκινήσει για πρώτη χρόνια παιδικό. εκτός αν υπάρχει εναλλακτικό πρόσωπο για όταν το παιδί θα είναι άρρωστο ή αν κλείσει ο σταθμός. 

 

Θα ξαναπώ πάντως οτι η ζωή δε σταματάει επειδή υπάρχει ο κορονοιός....αν θέλει κάποιος να ξεκινήσει παιδικό σταθμό για τον Χ ή Υ λόγο, είναι δυνατόν να περιμένει 1 ή 2 χρόνια μέχρι να το κάνει; Σε τόσο μικρά παιδιά ούτως ή άλλως είναι αδύνατο να πάρεις όλα τα μέτρα προστασίας, εκτός κι αν δε βγαίνεις καθόλου από το σπίτι, οπότε το να μην πάει παιδικό σταθμό (ή σχολείο), το θεωρώ πολύ κάτω στην προτεραιότητα....

 

Όσο για τις αρρώστιες, λογικότατο είναι να κολλήσει όλα τα υπόλοιπα και καθόλου μεμπτό. Οι παιδικές ασθένεις έχουν πολύ μεγαλύτερο δείκτη μεταδοτικότητας από τον covid και κολλάνε επίσης και με άλλους τρόπους. Άλλωστε σε συστήματα που τα μωρά πάνε στον παιδικό σταθμό πριν τους 6 μήνες, παρατηρείται πολύ συχνά οτι είναι 1-2 χρόνια κάθε τόσο άρρωστα και μετά δεν ξανακολλάνε τίποτα για χρόνια. Και μιλάμε για μωρά 7-8 μηνών, πόσο μάλλον για τα τρίχρονα που οτιδήποτε κι αν κολλήσουν από τη βασική γκάμα δεν πρόκειται να πάθουν τίποτα περισσότερο από λίγη ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Διαφωνώ. Πόσο να βοηθήσει το τρίχρονο στις δουλειές του σπιτιού και στο μαγείρεμα? Άσε που οι νταντάδες δεν κάνουν τίποτα από αυτά. Της Έσπερος πχ σίγουρα δεν κάνει. Αλλά και  πάλι δεν βλέπω τίποτα το δημιουργικό σε αυτό. Στο να κυνηγάει τη σφουγγαρίστρα από πίσω ή να προσπαθεί να στύψει λεμόνι και να εγκαταλείπει γιατί βλέπει ότι δεν μπορεί, όπως ο δικός μου. Την βόλτα στη γειτονιά την κάνει με τις νταντάδες από 3 μηνών. Έχει βαρεθεί το παιδί. Δεν έχει να του πει κάτι. Δεν ξέρω τι έχει να του προσφέρει η κυρία που προσέχει παιδάκια γιατί δεν έχει το προσόν να κάνει κάτι άλλο, πέρα από φύλαξη και φροντίδα. Αλλά οκ, είμαι άλλης φιλοσοφίας. Δεν μου αρέσουν ούτε οι δουλειές του σπιτιού (τις μισώ) , ούτε η βόλτα στη γειτονιά, οπότε δεν με ευχαριστεί και να συμπεριλάβω και τον μικρό σε αυτές. Επίσης επειδή έχω νταντά από 3 μηνών, προσωπικά έχω βαρεθεί να δίνω 600άρια απλά για να μου φυλάνε το παιδί, χωρίς να προσφέρουν τίποτε άλλο. Ο μικρός κοιμάται 2 ώρες το μεσημέρι (πιο μικρός κοιμόταν 3) και παρότι στοίβες τα ρούχα του μικρού μπροστά στα μάτια τους, καμία δεν φιλοτιμήθηκε ποτέ να πιάσει ένα σίδερο. Παίζουν με το κινητό τους, διαβάζουν το βιβλίο τους, και το κορόιδο πληρώνει. Προτιμώ τουλάχιστον κάποια με σπουδές πάνω στο παιδί που θα συμβάλλει τουλάχιστον με δημιουργικό τρόπο στην ανάπτυξη του.

 

Αυτό το "Έχει νταντά", το λες σαν να είναι κανένα προνόμιο. Λύση ανάγκης είναι. Η έσχατη για μένα, μετά από γονείς, παππούδες και παιδικό σταθμό. Αν δεν φοβόμουν τις αρρώστιες, θα τον είχα στείλει από 11 μηνών που περπάτησε. Όλοι οι γνωστοί και φίλοι που πήγαν τα παιδιά τους παιδικό σε οποιαδήποτε ηλικία , είναι ενθουσιασμένοι. Εναλλακτικό πρόσωπο δεν έχουμε, κάποια γιαγιά θα κάθεται μαζί του, εκτός αν τα συμπτώματα θεωρηθούν ύποπτα από τη γιατρό, οπότε εκεί θα δούμε τι θα γίνει. Αν κλείσει ο σταθμός για καιρό, αναγκαστικά ψάξιμο νταντά(κούφια η ώρα).

Μπράβο σου βρε κορίτσι που ασχολείσαι τόσο! Εγώ κάνω με χαρά όλες τις εξωτερικές δραστηριότητες που ανέφερες, αλλά καμία από τις εσωτερικές! εκτός από παιχνίδι φυσικά (το ψιλοβαριέμαι να σου πω ) και φυσικά πολύ διάβασμα και μουσική (αυτά μου αρέσουν!). Και εγώ είδα μεγάλη διαφορά στις διακοπές που ήταν με τον ξάδερφο του όλη μέρα. Άλλο παιδί!

Ο καθένας μας κάνει ο τι μπορεί.μην έχεις τύψεις.Εγω κάνω πολλά από αυτά που έχουμε μάθει στο messy play όπου πηγαιναμε συστηματικά.Μιλαμε για πολυ λερωμα.Αυτα πμως κρατάνε το ενδιαφέρον του παιδιού. Αν δεν είχα παρευρεθεί δεν θα τα ήξερα όλα αυτα.Και στο dad lab θα βρείτε ωραίες ιδεες.Μερικα ζωάκια στην κατάψυξη μέσα σε σακούλα με νερό η δεινοσαυρακια σε μπαλόνια με νερό σε μορφή αυγού θα σε πείσουν.Δως του κ καμία κουτάλα για ξεπαγωμα κ θα ξετρελαθεί.

Η παρε ομως με άλλα παιδια είναι αλλο πραγμα.Δεν αντικαθιστάται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Ο καθένας μας κάνει ο τι μπορεί.μην έχεις τύψεις.Εγω κάνω πολλά από αυτά που έχουμε μάθει στο messy play όπου πηγαιναμε συστηματικά.Μιλαμε για πολυ λερωμα.Αυτα πμως κρατάνε το ενδιαφέρον του παιδιού. Αν δεν είχα παρευρεθεί δεν θα τα ήξερα όλα αυτα.Και στο dad lab θα βρείτε ωραίες ιδεες.Μερικα ζωάκια στην κατάψυξη μέσα σε σακούλα με νερό η δεινοσαυρακια σε μπαλόνια με νερό σε μορφή αυγού θα σε πείσουν.Δως του κ καμία κουτάλα για ξεπαγωμα κ θα ξετρελαθεί.

Η παρε ομως με άλλα παιδια είναι αλλο πραγμα.Δεν αντικαθιστάται.

Τι είναι το messy play? Δλδ καταλαβαίνω τι είναι αλλά υπάρχει κάπου που γίνεται οργανωμένα? Επίσης δεν κατάλαβα ακριβώς πώς παίζεται αυτό με τα ζωάκια στην κατάψυξη. Σορρυ για το οφφ τοπικ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Θα σας πω κβμετα θα κάνω αλλο post με νέα :)κορονοιου.

Το messy όσο πιο messy  είναι τοσο πιο ευτυχισμενο το παιδι.Ναι.γινεται κ οργανωμένα.Ολα τα υλικά βγαινουν στη φορα κ χρησιμοποιούνται με ποτηρια άθραυστα,κουτάλες,σουρωτήρι ο τι σου βρίσκεται. Πες μου σε ποια περιοχή σε ενδιαφέρει κ θα σου πω που θα πας.Εχω κανει διατριβή.Εμενα ομως δε με νοιάζει να λερώνει.εχω κ ρουχα γι αυτο το σκοπό.Μessy είναι να βγεις κ εξω μετα τη βροχή κ να πλατσουριζει στις λακκούβες με το νερό.Το έκανα πριν τρεις εβδομάδες.

Τα σακουλάκια φαγητού κ τα μπαλονια τα γεμίζεις με νερο κ βάζεις μέσα φιγούρες.παγωνουν στην καταψυξη κ τα δίνεις για απελευθέρωση. Ρίχνεις κ αλάτι να δουν πως λιώνει ο παγος πιο γρήγορα.

Δώσε κ νερό με σαπούνια,αφρό ξυρίσματος κ ρίξε κ χρώμα τεμπερας μετα.

Μπορείς να φτιάξεις κ oobleck.Μπορεις να πάρεις κ ρόλο χαρτί ,να το στρώσεις κάτω, να ρίξεις επάνω τεμπερες κ να δώσεις πινέλα κ ρολακια για ζωγραφική.Ωραια είναι να φτιάξουν κ πατούσες.Αλλη ιδεα ειναι να κόψεις λεμονι.Να το σκαλισουν,να ρίξετε μέσα τέμπερα, σόδα κ ξίδι κ να φτιάξετε ωραιότατο ηφαιστειο.Αλλη μια ιδέα είναι να δώσεις μαρκαδορους υγρης κιμωλιας κ να ζωγραφισουν απ εξω τα τζαμια.βγαινει πανεύκολα με νερο.Ετσι η ζωή με τον κορονοιο είναι πιο ευχάριστη για τα παιδια.

Τωρα αν έχεις κ κάποιον για καθάρισμα αμέσως μετά τοσο το καλύτερο.

Α!κ ξέχασα.Αν έχετε κηπο η ειστε στην εξοχη,ανακατέψτε χρώμα ζαχαροπλαστικης με ζάχαρη κ νερο κ ρίξετε κάνω μερικές σταγόνες.Τα μυρμήγκια θα έρθουν κ θα τα δείτε να χρωματιζονται.Εχουν κατι σαν κέλυφος από πανω  .Δεν ξερω πως λέγεται. Δεν τα σκοτώνετε παντως.Μην ανησυχείτε.

Τέλειες ιδέες many many thanks. :) Για messy play περιοχή Χολαργού 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Παρε τηλ να δεις ποτε ανοίγουν.Κοντινοτερο σου οι μικροί δημιουργοί.Πολυ καλοί είναι κ οι μικροί επιστήμονες όπου γίνονται πειράματα.

Θέλω και εγώ για Μελίσσια!

Link to comment
Share on other sites

Μαρκαδκρο υγρής κιμωλιας θα βρείτε στο πλαίσιο κ ωραια πινελάκι στο  max κ σφουγγαράκια.Το λεω για να μην ψάχνεστε κ κυκλοφορείτε ασκοπως κ κολλησετε:razz:

Just now, Yovanna είπε:

Θέλω και εγώ για Μελίσσια!

Εκει θα πας κ εσυ .Δεν είναι πολλά τα μέρη για πασαλιμα.Ωραιος είναι κ ο εναλλακτικός παιδότοπος Κηποπαιδεια.Πατε κβκαμια φαρμα moo  εσεις απο κει . Δεν σας προτείνω το περιβόλι στη βαρη γιατι κυκλοφορεί έξαρση εδω κάτω. Τώρα να μου πεις έχετε την Κηφισιά.Τελος πάντων. Να τα έχετε υπ όψιν σας αυτα.

Πάρτε κ την αμμοδοχο elc αν τη βρείτε για το μπαλκόνι.αν τη βρείτε.

Αμμο πουλάνε συνθετική στο elc.Αν δεν θέλετε αλέστε δημητριακά.

Κ κατι αλλο ωραίο.Τρυπιστε με τα παιδιαχενα αυγό από τη μιαχπλευρα κ δείτε μαζί τους τον κρόκο κβτο ασπράδι που βγαίνει.ξεπλυνετε το τσοφλι κ μετα κόψτε λουλούδια κ βάλτε τα μέσα.μετα βάζετε νερό κ μετα καταψυξη.βγαλτε το κ δώστε το να το καθαρίσουν.λεπτη κινητικότητα,υπομονή αισθήσεις, όλα επιστρατευονται.αυτο που θα αποκαλυφθεί είναι έργο τέχνης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Θα ξαναπώ πάντως οτι η ζωή δε σταματάει επειδή υπάρχει ο κορονοιός....αν θέλει κάποιος να ξεκινήσει παιδικό σταθμό για τον Χ ή Υ λόγο, είναι δυνατόν να περιμένει 1 ή 2 χρόνια μέχρι να το κάνει; Σε τόσο μικρά παιδιά ούτως ή άλλως είναι αδύνατο να πάρεις όλα τα μέτρα προστασίας, εκτός κι αν δε βγαίνεις καθόλου από το σπίτι, οπότε το να μην πάει παιδικό σταθμό (ή σχολείο), το θεωρώ πολύ κάτω στην προτεραιότητα....

 

Όσο για τις αρρώστιες, λογικότατο είναι να κολλήσει όλα τα υπόλοιπα και καθόλου μεμπτό. Οι παιδικές ασθένεις έχουν πολύ μεγαλύτερο δείκτη μεταδοτικότητας από τον covid και κολλάνε επίσης και με άλλους τρόπους. Άλλωστε σε συστήματα που τα μωρά πάνε στον παιδικό σταθμό πριν τους 6 μήνες, παρατηρείται πολύ συχνά οτι είναι 1-2 χρόνια κάθε τόσο άρρωστα και μετά δεν ξανακολλάνε τίποτα για χρόνια. Και μιλάμε για μωρά 7-8 μηνών, πόσο μάλλον για τα τρίχρονα που οτιδήποτε κι αν κολλήσουν από τη βασική γκάμα δεν πρόκειται να πάθουν τίποτα περισσότερο από λίγη ταλαιπωρία.

Δεν είμαι τόσο πεπεισμένη για τη μη χρησιμότητα του παιδικού όπως η ΑΡΓΚ κ σίγουρα δεν θα έπαιρνα νταντά χωρίς σπουδές, εμένα δεν μ αρέσει να μην είναι το παιδί σπίτι του από τόσο μικρό. Από τα 4 μέχρι τα 18 είναι στο σχολείο, νομίζω είναι αρκετά. Το τι είναι κατάλληλο εξαρτάται κ από τις περιστάσεις, πχ τον παιδικό τον θεωρώ καλύτερο από γιαγιά σε κάποιες περιπτώσεις. 
 

Επισης δεν μ αρέσει η ιδέα να πάω το παιδί στον παιδικό που υποτίθεται θα με διευκολύνει από τη δουλειά κ να έχω το ρίσκο να χάσει τη μισή χρόνια, όπως συμβαίνει σε πολλά παιδιά, και τελικά να πληρώνω κ νταντά ή να έχω άγχος κ πρόβλημα στη δουλειά. Μου αρκεί να το έχω το άγχος όταν πάει στο σχολείο, γιατί να το επιβαρυνθώ μια ή δυο χρονιές νωρίτερα που μάλλον θα είναι κ χειρότερα; 

 

Ειδικα για φέτος η χρόνια αποκλείεται να κυλήσει ομαλα. Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνεται με τις ιώσεις, με τα παιδιά που τα στέλνουν άρρωστα, με αυτά που βηχούν συνέχεια, πόσες μέρες θα πρέπει να μένει σπίτι παιδί με πυρετό, αν θα του κάνουν τεστ κλπ. βασικά φέτος περίμενα μαζικές απεγγραφές απο παιδικούς σταθμούς. Καταλαβαίνω βέβαια ότι ούτε να εχεις νταντά είναι απλό, αλλά μ έχει κάνει εντύπωση ειδικά για παιδιά που έμεναν ως τώρα με την νταντά, να τα στείλουν οι γονείς τους. 

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εφυγε ο κουμπαρος για Αγγλία. Πριν φύγει μου στειλε μια φωτο για να με ταπωσει. Ορκιζόμουν για το αντιθετο.Ο υπαλληλος του check in εχει εντελώς βγαλμένη τη μασκα στο check in.Κ χθες είχαμε 280 κρουσματα.Δεν ξερω αν έχω το δικαίωμα να την δημοσιευσω κάπου αλλα δεν το κάνω γιατί δεν θέλω να χάσει τη δουλειά του.

Οι υπεύθυνοι του αεροδρομίου τι κάνουν?δεν φοβούνται τον διασυρμό?

Επισης σημερα μιλησα με τη μαμα μιας μαθητριας μου.Τα παιδια της φοιτούν σε δύο από τα ακριβότερα σχολεια των βπ.

Μου ειπε λοιπόν οτι φιλοι των παιδιων κατέφθασαν από την Παρο στις 14 Αυγούστου.Επτα στα 10 παιδια που βγηκαν απο το ίδιο πλοίο ήταν θετικα.Μοναδικο τους σύμπτωμα η ανοσμια.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι που ξέχασα.Συναδερφος βαφτιζει την άλλη εβδομάδα με 100 ατομα .θα τους έχει στην εκκλησια Ακύρωσε το τραπέζι που θα γινοταν σε πασίγνωστο χώρο στην παραλια.Εχει δώσει προκαταβολή το 30% του ποσου.Οχι μονο δεν της το επιστρέφουν (το συμβόλαιο που εχουν υπογράψει λέει ότι ισχύει για πάνω από 50 ατομα) αλλα κ της είπαν οτι εχουν τρόπο να καλύψουν μέχρι και 200 ατομα χωρις να ανησυχεί.Μα που ζούμε...

Link to comment
Share on other sites

Στην Κύπρο βρήκαν σε μια πτήση από Μύκονο 17 θετικούς. 

 

Έχουμε τη φοβερή πρωτοτυπία τα νησιά μας να εξάγουν κορονοϊο αλλά τα ίδια να μην έχουν κρούσματα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω καλά, πάτε τα παιδιά κάπου και πληρώνετε και αγοράζετε και ειδικό εξοπλισμό ώστε να κάνουν messy play, που υπό αυτές τις συνθήκες είναι εκπαιδευτική δραστηριότητα, ενώ το να πιάσει το παιδί με την γιαγια να κάνουν ένα κανονικό κέικ και να βγει με την νταντά στην παιδική χαρά να κυλιστεί στο χώμα είναι ξεπερασμένο; 

8 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Αυτό το "Έχει νταντά", το λες σαν να είναι κανένα προνόμιο. Λύση ανάγκης είναι. Η έσχατη για μένα, μετά από γονείς, παππούδες και παιδικό σταθμό. Αν δεν φοβόμουν τις αρρώστιες, θα τον είχα στείλει από 11 μηνών που περπάτησε. Όλοι οι γνωστοί και φίλοι που πήγαν τα παιδιά τους παιδικό σε οποιαδήποτε ηλικία , είναι ενθουσιασμένοι. Εναλλακτικό πρόσωπο δεν έχουμε, κάποια γιαγιά θα κάθεται μαζί του, εκτός αν τα συμπτώματα θεωρηθούν ύποπτα από τη γιατρό, οπότε εκεί θα δούμε τι θα γίνει. Αν κλείσει ο σταθμός για καιρό, αναγκαστικά ψάξιμο νταντά(κούφια η ώρα).

Διαφορετικές οικογένειες βρίσκουν διαφορετικές λύσεις και δουλεύουν για αυτές διαφορετικά πράγματα, όπως και θέλουν να μεγαλώσουν τα παιδιά με διαφορετικό τρόπο. Ομολογώ ότι δεν έχω ξανακούσει να προτιμάει κανείς τον παιδικό από νταντά, παρά μόνο για τον προφανή λόγο (οικονομικά) ή αν υπάρχουν άλλου είδους απαιτήσεις από το συνηθισμένο, τύπου χτίσιμο βιογραφικού από βρεφική ηλικία με ξένες γλώσσες, αθλήματα και φυσικά γνωριμίες, στο αντίστοιχο περιβάλλον. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Αν καταλαβαίνω καλά, πάτε τα παιδιά κάπου και πληρώνετε και αγοράζετε και ειδικό εξοπλισμό ώστε να κάνουν messy play, που υπό αυτές τις συνθήκες είναι εκπαιδευτική δραστηριότητα, ενώ το να πιάσει το παιδί με την γιαγια να κάνουν ένα κανονικό κέικ και να βγει με την νταντά στην παιδική χαρά να κυλιστεί στο χώμα είναι ξεπερασμένο; 

Επειδή έχω συχνά αυτή τη διαφωνία με τον άντρα μου, νομίζω ότι είναι θέμα πλαισίου. κέικ κάνει οποιοδήποτε παιδί με μια γιαγιά που τελείωσε το δημοτικό. Οι δραστηριότητες είναι κάτι ψαγμένο που εντάσσει το παιδί σε έναν κύκλο γονέων που θέλουν να του δώσουν ένα επίπεδο, ενώ το άλλο μπορεί να είναι απλώς μια προσπάθεια να βρεις να απασχολήσεις το παιδί με κάτι. Δεν ξέρω αν επι της ουσίας μαθαίνει κάτι διαφορετικό το παιδί από την ίδια τη δραστηριότητα, αλλά σίγουρα το βάζει σε έναν άλλο τρόπο σκέψης κ φυσικά σε άλλους κύκλους συναναστροφών. 

 

Επισης ένα παιδί στο διαμέρισμα τι θα κάνει; για μας οι λασπολακουβες είναι συνηθισμένη δραστηριότητα κ δεν το έχουμε σαν κάτι φοβερό. ή συχνά φυτεύουμε, ανακατεύει χώμα κ κοπριά, μυρίζει φυτά κ τα ξεχωρίζει από το φύλλωμα, ξεχωρίζει είδη πέτρας στην παραλία κλπ αλλά αυτά τα έχουμε άμεσα προσβάσιμα. αν εχεις μόνο μια τυποποιημένη παιδική που δεν έχει καν χώμα κάτω όπως είναι οι περισσότερες, θα θες κ κάτι πιο ψαγμένο για μια στις τόσες.

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Διαφορετικές οικογένειες βρίσκουν διαφορετικές λύσεις και δουλεύουν για αυτές διαφορετικά πράγματα, όπως και θέλουν να μεγαλώσουν τα παιδιά με διαφορετικό τρόπο. Ομολογώ ότι δεν έχω ξανακούσει να προτιμάει κανείς τον παιδικό από νταντά, παρά μόνο για τον προφανή λόγο (οικονομικά) ή αν υπάρχουν άλλου είδους απαιτήσεις από το συνηθισμένο, τύπου χτίσιμο βιογραφικού από βρεφική ηλικία με ξένες γλώσσες, αθλήματα και φυσικά γνωριμίες, στο αντίστοιχο περιβάλλον. 

Εγω κυρίως την επαφή με παιδιά κ την έξοδο από το σπίτι έχω ακούσει, πχ η ανίψια μου δεν έχει κοντινή παιδική χαρά που να αξίζει κ με την νταντά ήταν κυρίως σπίτι κ έτσι θα πάει παιδικό τώρα που έκλεισε τα δυο. κατ έμε αυτοί είναι κ οι βασικοί λόγοι, αν δεν υπάρχει κάποια υποδομή για βόλτα καθημερινά ή αν δεν μπορούν οι παππούδες κλπ 

Link to comment
Share on other sites

Κανουμε messy play στο σπιτι με αυτά που μας έχουν μάθει εκει που πηγαίνουμε.Κ είναι πολύ ζόρικο το καθάρισμα μετα.

Πηγαινουνε το χεινωνα μια φορά την εβδομάδα.Δεν υπάρχει ειδικός εξοπλισμός.Εχουμε ρουχα που φοραμε για λερωμένα γιατιβπχ η λάσπη δεν βγαίνει,χρωματίζει. Εκτός απο τεμπερες όλα τα άλλα υλικά βρίσκονται είτε στη φύση είτε στην κουζίνα.Τα παιδια διασκεδάζουν,βελτιώνονται αισθητηριακα,έρχονται σε επαφή με πολλά υλικα κ χωρις να το ξέρουν μαθαίνουν πραγματα.πχ δράση αντίδραση.Κ χρειάζεται κ κόπο κ χρόνο από τον γονιό.Οχι για το πήγαινε έλα αλλα γιατί θα πρέπει να λερωθειςψκβ3συ να τα αλλάξεις,να τα μεταφέρεις απιτι αλευρωμενα η βαμμένα έχοντας καθαρίσει εκεί τα βασικά χωρις να λερώνεις το κάθισμα.Εκτος απ όλα αυτα φτιάχνεις κ αναμνησεις με το παιδι σου.

Προσωπικά εξω με τη γιαγιά δεν το αφήνω μονο αλλα κ να το άφηνα η γιαγιά δεν μπορει ναψτο κανει αυτό.

Στο σπιτι κ μαγειρεύουμε κ κανουμε μικροδουλειες μαζί.

ΑΡΓΚ βρισκεις κάτι το κακό σε ολα αυτα?

Ρωταω καλοπροεραιτα γιατι δεν κατάλαβα ακριβώς την ερωτηση.

Και φυσικά δεν είναι ξεπερασμένο να κυλήσει στο χώμα εξω.Το επιδιώκουμε.Στο νιαρχο λογω καταστασης υπάρχει κ χωρις γι αυτο.Κ κουβαλάει κ το χειμωνα στη θαλασσα φυσικά.

Ο κορρεκτορας.Συγγνωμη .γράφω κ γρήγορα.

Κουβαδακια στην παραλια κ το χειμωνα κ χωρος στο νιαρχο για παιχνίδι με λάσπη κ χώματα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Κανουμε messy play στο σπιτι με αυτά που μας έχουν μάθει εκει που πηγαίνουμε.Κ είναι πολύ ζόρικο το καθάρισμα μετα.

Πηγαινουνε το χεινωνα μια φορά την εβδομάδα.Δεν υπάρχει ειδικός εξοπλισμός.Εχουμε ρουχα που φοραμε για λερωμένα γιατιβπχ η λάσπη δεν βγαίνει,χρωματίζει. Εκτός απο τεμπερες όλα τα άλλα υλικά βρίσκονται είτε στη φύση είτε στην κουζίνα.Τα παιδια διασκεδάζουν,βελτιώνονται αισθητηριακα,έρχονται σε επαφή με πολλά υλικα κ χωρις να το ξέρουν μαθαίνουν πραγματα.πχ δράση αντίδραση.Κ χρειάζεται κ κόπο κ χρόνο από τον γονιό.Οχι για το πήγαινε έλα αλλα γιατί θα πρέπει να λερωθειςψκβ3συ να τα αλλάξεις,να τα μεταφέρεις απιτι αλευρωμενα η βαμμένα έχοντας καθαρίσει εκεί τα βασικά χωρις να λερώνεις το κάθισμα.Εκτος απ όλα αυτα φτιάχνεις κ αναμνησεις με το παιδι σου.

Προσωπικά εξω με τη γιαγιά δεν το αφήνω μονο αλλα κ να το άφηνα η γιαγιά δεν μπορει ναψτο κανει αυτό.

Στο σπιτι κ μαγειρεύουμε κ κανουμε μικροδουλειες μαζί.

ΑΡΓΚ βρισκεις κάτι το κακό σε ολα αυτα?

Ρωταω καλοπροεραιτα γιατι δεν κατάλαβα ακριβώς την ερωτηση.

Και φυσικά δεν είναι ξεπερασμένο να κυλήσει στο χώμα εξω.Το επιδιώκουμε.Στο νιαρχο λογω καταστασης υπάρχει κ χωρις γι αυτο.Κ κουβαλάει κ το χειμωνα στη θαλασσα φυσικά.

Ο κορρεκτορας.Συγγνωμη .γράφω κ γρήγορα.

Κουβαδακια στην παραλια κ το χειμωνα κ χωρος στο νιαρχο για παιχνίδι με λάσπη κ χώματα.

 

Ομολογώ ότι το βρίσκω απλά ένα πολύ καλό marketing: Παίρνουμε μία φιλοσοφία διαπαιδαγώγησης που θέλει το παιδί κοντά στη φύση, μακριά από οργανωμένη εκπαίδευση κλπ, κοινώς το παιδί με την οικογένεια ή κάποιον άλλο φροντιστή στην κουζίνα και στο σφουγγάρισμα της βεράντας ή στην παιδική να φτιάχνει λασπόπιτες, και βρίσκουμε τρόπο να το περάσουμε σαν ψαγμένη δραστηριότητα, παράγοντας μία βιομηχανία από τον αέρα (οκ, από τη λάσπη). Σαν επιχείρηση μου φαίνεται τέλειο, αν και ανήθικο, σαν γονιός, απλά άφηνα το παιδί με το αλεύρι στην κουζίνα και τη λάσπη στην παιδική χαρά. 

Just now, Έσπερος είπε:

Επειδή έχω συχνά αυτή τη διαφωνία με τον άντρα μου, νομίζω ότι είναι θέμα πλαισίου. κέικ κάνει οποιοδήποτε παιδί με μια γιαγιά που τελείωσε το δημοτικό. Οι δραστηριότητες είναι κάτι ψαγμένο που εντάσσει το παιδί σε έναν κύκλο γονέων που θέλουν να του δώσουν ένα επίπεδο, ενώ το άλλο μπορεί να είναι απλώς μια προσπάθεια να βρεις να απασχολήσεις το παιδί με κάτι. Δεν ξέρω αν επι της ουσίας μαθαίνει κάτι διαφορετικό το παιδί από την ίδια τη δραστηριότητα, αλλά σίγουρα το βάζει σε έναν άλλο τρόπο σκέψης κ φυσικά σε άλλους κύκλους συναναστροφών. 

Συμφωνώ, είναι το χτίσιμο βιογραφικού που λέγαμε. Αν είναι κάτι που θέλει κανείς, πρέπει όντως να το κυνηγήσει. Αποφεύγω τους γονείς με αυτού του είδους τη φιλοσοφία στις παρέες όπως ο διάολος το λιβάνι, και τα παιδιά ακόμη περισσότερο, αλλά ναι, η διαφορά στη νοοτροπία υπάρχει, χτίζεται από νωρίς και αν αυτό επιδιώκει ο γονιός, το σέβομαι απόλυτα ότι δουλεύεται από νωρίς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ομολογώ ότι το βρίσκω απλά ένα πολύ καλό marketing: Παίρνουμε μία φιλοσοφία διαπαιδαγώγησης που θέλει το παιδί κοντά στη φύση, μακριά από οργανωμένη εκπαίδευση κλπ, κοινώς το παιδί με την οικογένεια ή κάποιον άλλο φροντιστή στην κουζίνα και στο σφουγγάρισμα της βεράντας ή στην παιδική να φτιάχνει λασπόπιτες, και βρίσκουμε τρόπο να το περάσουμε σαν ψαγμένη δραστηριότητα, παράγοντας μία βιομηχανία από τον αέρα (οκ, από τη λάσπη). Σαν επιχείρηση μου φαίνεται τέλειο, αν και ανήθικο, σαν γονιός, απλά άφηνα το παιδί με το αλεύρι στην κουζίνα και τη λάσπη στην παιδική χαρά. 

Ως ένα σημείο το καταλαβαίνω, αλλά τον γονιό πχ μπορεί να τον βοκευει να διαθέσει ένα απόγευμα παρα να κάνει το σπίτι γεμάτο αλευρια ή λάσπες ή σαπουνάδα, ή μπορεί ο γονιός να μην έχει φαντασία ή να βαριέται λίγο να ψάχνει κ να φτιάχνει υλικά (εγω πχ). αυτά που περιέγραψε δεν είναι απλα ότι αφήνεις το παιδί να παίξει αλευροπολεμο. εγω κομπλαρα πολύ που δεν μπορεί το παιδί μου να κάνει τετοια πράγματα αφού μένουμε στην επαρχία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Αν καταλαβαίνω καλά, πάτε τα παιδιά κάπου και πληρώνετε και αγοράζετε και ειδικό εξοπλισμό ώστε να κάνουν messy play, που υπό αυτές τις συνθήκες είναι εκπαιδευτική δραστηριότητα, ενώ το να πιάσει το παιδί με την γιαγια να κάνουν ένα κανονικό κέικ και να βγει με την νταντά στην παιδική χαρά να κυλιστεί στο χώμα είναι ξεπερασμένο; 

Δεν καταλαβαίνω γιατί ενώ στην εποχή μας προσφέρονται πού πιο ευφάνταστες δραστηριότητες για τα παιδιά. όπως αυτά τα υπέροχα που περιγράφει η Μαγιόπουλος, και πολλοί γονείς οι οποίοι έχουν φροντίσει να μπορούν να τις προσφέρουν στα παιδιά τους, τις σνομπάρεις (όχι μόνο εσύ φαντάζομαι) και θεωρείς πιο εποικοδομητικό να ρίξει τη ζάχαρη στο κέικ που φτιάχνει η γιαγιά ή να παίξει με τα τάπερ που τακτοποιεί η κυριούλα που τον κρατάει ή να μυρίσει το χώμα στις γλάστρες. Ένα τρίχρονο παιδί .. Προφανώς και τα παιδιά πηγαίνουν στην παιδική χαρά και στη θάλασσα και βόλτες στη φύση.

 

Just now, ΑΡΓΚ said:

Διαφορετικές οικογένειες βρίσκουν διαφορετικές λύσεις και δουλεύουν για αυτές διαφορετικά πράγματα, όπως και θέλουν να μεγαλώσουν τα παιδιά με διαφορετικό τρόπο. Ομολογώ ότι δεν έχω ξανακούσει να προτιμάει κανείς τον παιδικό από νταντά, παρά μόνο για τον προφανή λόγο (οικονομικά) ή αν υπάρχουν άλλου είδους απαιτήσεις από το συνηθισμένο, τύπου χτίσιμο βιογραφικού από βρεφική ηλικία με ξένες γλώσσες, αθλήματα και φυσικά γνωριμίες, στο αντίστοιχο περιβάλλον. 

Αν όλοι οι γονείς που μπορούν να την πληρώσουν προτιμούσαν τη νταντά , δεν θα υπήρχαν τόσοι πανάκριβοι παιδικοί σταθμοί στους οποίους πρέπει να κλείσεις θέση πολύ καιρό πριν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Συμφωνώ, είναι το χτίσιμο βιογραφικού που λέγαμε. Αν είναι κάτι που θέλει κανείς, πρέπει όντως να το κυνηγήσει. Αποφεύγω τους γονείς με αυτού του είδους τη φιλοσοφία στις παρέες όπως ο διάολος το λιβάνι, και τα παιδιά ακόμη περισσότερο, αλλά ναι, η διαφορά στη νοοτροπία υπάρχει, χτίζεται από νωρίς και αν αυτό επιδιώκει ο γονιός, το σέβομαι απόλυτα ότι δουλεύεται από νωρίς. 

Γιατι το λες χτίσιμο βιογραφικού; εγω νομίζω ότι απλώς εξυψώνει την χειρωνακτική εργασία σε κάτι πιο καλλιεργημένο κ διανοητικό. Όπως κ να χει άλλο πράγμα να καταγίνεσαι απλώς με υλικά όπως κάνει κ ένα παιδί σε ένα αναλφάβητο περιβάλλον, άλλο να καλλιεργείς το πνεύμα σου την ίδια ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ως ένα σημείο το καταλαβαίνω, αλλά τον γονιό πχ μπορεί να τον βοκευει να διαθέσει ένα απόγευμα παρα να κάνει το σπίτι γεμάτο σκευωρία ή λάσπες ή σαπουνάδα, ή μπορεί ο γονιός να μην έχει φαντασία ή να βαριέται λίγο να ψάχνει κ να φτιάχνει υλικά (εγω πχ). αυτά που περιέγραψε δεν είναι απλα ότι αφήνεις το παιδί να παίξει αλευροπολεμο. εγω κομπλαρα πολύ που δεν μπορεί το παιδί μου να κάνει τετοια πράγματα αφού μένουμε στην επαρχία.

 

Γιατί να κάνει το παιδί κάτι που σε βγαίνει αυθόρμητα; Μεγάλωσα σε σπίτι με αυλή, με τη γιαγιά. Τη μισή μέρα ήμουν στην αυλή και έπαιζα με το χώμα και το σκύλο, την άλλη μισή βοηθούσα τη γιαγιά στο σφουγγάρισμα και το μαγείρεμα. Δυστυχώς ή ευτυχώς ξέρω να σου πω και τη γεύση του χώματος και τη γεύση του ωμού κιμά, πιθανότατα και τη γεύση του σφουγγαρόνερου. Δεν αντιλαμβάνομαι αυτό το "αποστειρωμένο" αλλά ταυτόχρονα "βρώμικο". Το βασικό στο ανοργάνωτο παιχνίδι είναι ότι είναι προϊόν βαρεμάρας και πηγάζει από το ίδιο το παιδί, αν του βάλεις κανόνες και καθοδηγητή, τι νόημα έχει πια;

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά μιλάς τώρα?Ειπα εγω να μην είμαστε στη φύση?Μιλησα για συνδυασμό.Κ για δουλειές σπιτιου .Πόσους χωρους για ενασχοληση με χωμαψεχουμεψστην Αθηνα?Παραλια,νιαρχο καποιαψεκδρομουλαψτο σκ κ τίποτε αλλο.Στα νοτια που μένω εγω πι παοδικες χαρες είναι φτιαγμένες όλες μεψτο ειδικό δάπεδο για να μην υπάρχουν ατυχήματα κ δεν υπάρχει πουθενά χώμα. 

Τι να πω....Δεν επεκτείνομαι αλλο γιατί είναι εκτός θεματολογίας κ δεν θελω κ εντασεις.Δεν χρειάζεται.Ο καθενας μεγαλώνει ρο παιδι του οπως θελει κ δεν είναι ωραίο να δέχεται κακοπροεραιτη κριτική όταν προσπαθει τοσο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Ομολογώ ότι δεν έχω ξανακούσει να προτιμάει κανείς τον παιδικό από νταντά, παρά μόνο για τον προφανή λόγο (οικονομικά) ή αν υπάρχουν άλλου είδους απαιτήσεις από το συνηθισμένο, τύπου χτίσιμο βιογραφικού από βρεφική ηλικία με ξένες γλώσσες, αθλήματα και φυσικά γνωριμίες, στο αντίστοιχο περιβάλλον. 

 

Αν και δεν με έχει απασχολήσει άμεσα γιατί προς το παρόν δεν δουλεύω (16 μηνών το παιδί), θεωρητικά κι εγώ θα προτιμούσα σταθμό γιατί απλούστατα δεν θα ήθελα να είναι ένα άσχετο άτομο στο σπίτι όσο λείπουμε. Είναι ο ίδιος λόγος που δεν θέλω και γυναίκα για δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ως ένα σημείο το καταλαβαίνω, αλλά τον γονιό πχ μπορεί να τον βοκευει να διαθέσει ένα απόγευμα παρα να κάνει το σπίτι γεμάτο αλευρια ή λάσπες ή σαπουνάδα, ή μπορεί ο γονιός να μην έχει φαντασία ή να βαριέται λίγο να ψάχνει κ να φτιάχνει υλικά (εγω πχ). αυτά που περιέγραψε δεν είναι απλα ότι αφήνεις το παιδί να παίξει αλευροπολεμο. εγω κομπλαρα πολύ που δεν μπορεί το παιδί μου να κάνει τετοια πράγματα αφού μένουμε στην επαρχία.

Να μην κομπάρσος.Κανεις ο.τι μπορεις όταν μπορείς.Κ στην πορεία μπορεις να μάθεις κ αλλα.ολοι μας μπορούμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...