Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

On 26/8/2020 at 6:05 ΜΜ, chocolate_eater είπε:

πάρχει μια τεράστια ειδοποιός διαφορά μεταξύ μεταδιδόμενων και μη μεταδιδόμενων νοσημάτων, είμαι σίγουρος οτι τη γνωρίζεις έχοντας κάνει ανάλογες σπουδές, το οποίο υπαγορεύει και τις ανάλογα προσεγγίσεις. Δεν έχει καμία σχέση ο αλκοολισμός ή ο καρκινός με τον κορονοιό...και μάλλον ευτυχώς που δεν έχει.

 

Σαφως και υπαρχει διαφορα.

 

Οπως και να εχει ακομη και αν το μεταδιδομενο με μη νοσημα ειναι διαφορετικη κατασταση και θελει διαφορετικη αντιμετωπιση εγω εστιαζω στο οτι το ενδιαφερον, ο αγωνας για την προστασια της δημοσιας υγειας θα επρεπε να ειναι το ιδιο και για τα δυο. Τα μετρα και τα μεσα θα επρεπε να ειναι η μονη διαφορα.

 

Πιστευω οτι ορισμενα απο τα μετρα δεν δικαιολογουνται και δεν εχουν συνοχη. Δεν προσπαθω να ισοπεδωσω καθε μετρο κατα μιας επιδημιας.Οι μασκες ειναι ενα μετρο θετικο αλλα οταν η χρηση ειναι σωστη και με διακριση εκει που ειναι απαραιτητο.

 

Απο παιδια μικρης ηλικιας δεν ειναι εφικτο. Και πρεπει να λαβεις υποψην σαν κυβερνηση τις επιπτωσεις στην επικοινωνια, την υγεια, την εκπαιδευση και την ψυχολογια τους. Το οτι τα παιδια προσαρμοζονται και μαθαινουν γρηγορα δεν ειναι αρκετα καλος λογος.

 

Πολλα παιδια πανε στα προνηπια με θεματα στην ομιλια ας πουμε ως ενα απλο παραδειγμα.

 

Με την μασκα αυτοματα δημιουργεις αν μεγαλο φραγμα στην σωστη επικοινωνια τους και στην εξελιξη του λογου τους.

 

Η επιβολη της επισης σε αυτη την ηλικια ειναι περιπλοκο θεμα και ενδεχεται σε μεγαλο βαθμο να εχει αρνητικο αντικτυπο στην ψυχολογια και εν συνεχεία στην μαθηση και στο αν καποιο παιδι θελει να πηγαινει στην τελικη στο σχολειο. 

 

Αυτα και πολλά άλλα λοιπον που συνθέτουν ενα "υγειες" περιβαλλον στα νηπια δεν εχουν ληφθεί καθολου υποψην και η επιβολη προς οφελος μαλλον μεταφραζεται σαν εμμονη και να πω οτι εγω εκανα τα παντα και αν κολλησεις φταις εσυ.  

 

Δεν μπορεις να εφαρμόσεις οτι θες και οπου θες επειδη εισαι "κρατος". Ειδικα οταν το  να φοραει υποχρεωτικα μασκα το 4χρονο ειναι πολυ πιο "σοβαρο υποχρεωτικο μετρο" ενω πριν απο λιγο καιρο ολοι αυτοι που μπορουν να εργαστουν απο το σπιτι εχουν γυρισει στις δουλειες του. 

 

Ενα παραδειγμα δινω.

 

Ατομα που μπορουν να εργαστουν απο το σπιτι εχουν γυρισει στις εταιρειες..Γιατι λοιπον το κρατος δεν εχει κανει ισχυρη του συσταση στις εταιρειες ωστε να συνεχισει το μετρο αυτο που οφελει ουσιαστικα "αραιωνοντας" τον κοσμο? 

 

Ουτε απο τα νουμερα ουτε απο την επιστημη ουτε απο τις βασικες αξιες και δικαιωματα δεν δικαιολογουνται ορισμενα πραγματα. Αυτο ηθελα να πω με το παραδειγμα που συγκρινα ενα χρονιο με ενα μεταδοτικο νοσημα. Η υποκρισια και η αδιαφορια και το νιτπω τα χειρας μου του κρατους.

 

Κανεις δεν εκλεισε τις βιομηχανειες τσιγαρων, το εχουν αφησει στην "ελευθερη" επιλογη του καθενος. Πολλα τα λεφτα φιλε μου.

Εσυ εισαι υπεθυνος για την υγεια σου ετσι? Κι ας παιρνεις στον λαιμο σου και καποιους τριγυρω που εισπνεουν τον καπνο σου...αλλα ναι ξεχασα απαγορευτηκε το καπνισμα στους δημοσιους χωρους...Ποτε? Ελα μωρε τωρα λεπτομερειες...Κατι δεκαετιες αργοτερα και τωρα ποιος ασχολειται αν εφαρμοζετε η οχι...Δεν ειναι δα και επιδημια. Ποιος εχει το δικαιωμα να στερησει απο καποιον να καπνιζει αν αυτο θελει? Εθισμος ξε-εθισμος δεν μεταδιδεται και ας προσεχουν οι γονεις τα παιδια μην "παρασυρθουν" και ας τους μαθουν τι εστι καπνισμα ...σε ελευθερη χωρα ζουμε...τι και σαν το βρισκεις στο περιπτερο....Ατομικη επιλογη ειναι που καταληγει σε χρονια νοσηματα, επιρεαζει την τσεπη μας και το συστημα υγειας αλλα ποιος νοιαζεται για αυτα τα πραγματα. 

 

Ας μην μιλησουμε για ολα τα επικυνδινα συστατικα σε προιοντα τροφες κλπ...Αλλα ναι δεν σε σκοτωνει αμεσως αυτο και ολα ειναι ελευθερες επιλογες να τονισουμε.Οποτε ημαστε υπευθυνοι για την υγεια μας. Επιλεκτικα. 

 

Τελος παντων, αλλα λογια να αγαπιομαστε. Ο χρονος θα δειξει.
 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Σε αυτό με το τσιγάρο συμφωνώ και εγώ. Και επειδή το κράτος αδιαφορεί δυστυχώς, προσωπικά δεν συναναστρέφομαι καθόλου καπνίζοντες. Ευτυχώς πολλοί παλιοί μου φίλοι που κάπνιζαν γιατί ήταν μόδα παλιά, το έχουν κόψει και από αυτούς που δεν το έχουν κόψει αναγκάστηκα να ξεκόψω εγώ , γιατί ακόμη και μια ώρα δίπλα τους, ήταν βασανιστήριο. Εννοείται δεν περνάω ούτε απ'έξω από μέρη όπου καπνίζουν.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Στο μεταξύ μου είπε σήμερα μία φίλη ότι της είπαν από γραμματεία μεγάλου ιδιωτικού ότι ήδη έχουν ανεπίσημη ενημέρωση για άνοιγμα των γυμνασίων και λυκείων στις 21. Ελπίζω να είναι φήμη και να μην κοροϊδεύουν τον κόσμο απλά στη δημόσια εκπαίδευση.

Δεν είμαστε καλά, αμόρφωτα θα μεινουν

Just now, Yovanna είπε:

Σε αυτό με το τσιγάρο συμφωνώ και εγώ. Και επειδή το κράτος αδιαφορεί δυστυχώς, προσωπικά δεν συναναστρέφομαι καθόλου καπνίζοντες. Ευτυχώς πολλοί παλιοί μου φίλοι που κάπνιζαν γιατί ήταν μόδα παλιά, το έχουν κόψει και από αυτούς που δεν το έχουν κόψει αναγκάστηκα να ξεκόψω εγώ , γιατί ακόμη και μια ώρα δίπλα τους, ήταν βασανιστήριο. Εννοείται δεν περνάω ούτε απ'έξω από μέρη όπου καπνίζουν.

Αν μάθαινα οτι με ξεκοβουν φιλοι μου γι αυτο, θα με στεναχώρουσε παρα πολυ γιατι εγω προσωπικα οταν ειμαι.μαζι τους καπνιζω αλλα σε εξωτερικό χωρο. Δε θα φανταζόμουν ποτέ δηλαδη οτι φίλοι μου με κόβουν απο παρεα γι αυτο. Πιστεύω θα πληγωνομουν...

Θα προτιμουσα δηλαδη να μου πουν ευγενικα " επειδη με ενοχλει μην καπνίζεις εδω " και θα πήγαινα σιγουρα πιο περα. Εξαρτάται βεβαια πως το λες γιατι προσφατα ενας γνωστός μου το πε καπως και εγω τον εγραψα και σιγα μην τον ξαναδώ αλλα και να τον ξαναδω δε θα αλλαξω κατι. Εχει σημασια σε ποιους το λες, πως το λες και ποσο φίλοι σου γιατι τους αληθινούς φίλους ξερω πως δεν τους κόβεις γι αυτο. 

Link to comment
Share on other sites

Φιλη μου που δουλευει στο υπουργείο παιδείας μου ειπε οτι αυτο επιθυμεί να ανοίξουν οπωσδήποτε στις 7 όλες οι βαθμίδες αλλα περιμένουν το οκ των λοιμοξιολογων.

ΤΟ Pearce παντως που είχε διοργανώσε για την τρίτη κατατακτήριες εξετασεις για ξένη γλώσσα τις ακύρωσε μέχρι νεωτέρας.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Φιλη μου που δουλευει στο υπουργείο παιδείας μου ειπε οτι αυτο επιθυμεί να ανοίξουν οπωσδήποτε στις 7 όλες οι βαθμίδες αλλα περιμένουν το οκ των λοιμοξιολογων.

ΤΟ Pearce παντως που είχε διοργανώσε για την τρίτη κατατακτήριες εξετασεις για ξένη γλώσσα τις ακύρωσε μέχρι νεωτέρας.  

Εγω παντως δε βρισκω κατι διαφορετικό στο 7 και στο 14..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Φιλη μου που δουλευει στο υπουργείο παιδείας μου ειπε οτι αυτο επιθυμεί να ανοίξουν οπωσδήποτε στις 7 όλες οι βαθμίδες αλλα περιμένουν το οκ των λοιμοξιολογων.

ΤΟ Pearce παντως που είχε διοργανώσε για την τρίτη κατατακτήριες εξετασεις για ξένη γλώσσα τις ακύρωσε μέχρι νεωτέρας.  

Για το υπουργείο αλλά κ την κυβέρνηση το άνοιγμα των σχολείων είναι θέμα επικοινωνιακό όπως κ του τουρισμού, να φανεί ότι όλα βαίνουν καλώς. Δεν έχουν κ τίποτα θετικό να δείξουν αυτήν τη στιγμή έτσι κ αλλιωσ. Νομίζω ομως ότι βιάζονται να ανοίξουν κ για να προλάβουν σε περίπτωση που χρειαστεί να κλείσουν, να έχουν οργανωθεί κλπ. 

 

Ομως μου κάνει εντύπωση, για να έχει τετοια πληροφόρηση ιδιωτικό σχολείο, δεν θα είναι τυχαίο. 

Just now, diane2020 είπε:

Εγω παντως δε βρισκω κατι διαφορετικό στο 7 και στο 14..

ως προς την επιδημία δεν έχει διαφορα αν δεν μεσολαβήσουν έλεγχοι ή πολύ σκληρά μέτρα. είναι θέμα γοήτρου καθαρα. 

Link to comment
Share on other sites

Το υπουργείο,οπως και την άνοιξη δέχεται μεγάλες πιέσεις από τα ιδιωτικά για να ανοίξουν.Επισης ο κοσμος δεν έχει που να αφήνει τα παιδια του.Και γύρω από αυτό υπάρχει ολόκληρη αλυσίδα.Καθαριστριες,κυλικεία, φροντιστήρια κτλ.

Δεν ξερω τωρα τι λέει ο καθενας αλλα η αλήθεια είναι οτι κανεις δεν ξερει ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Το υπουργείο,οπως και την άνοιξη δέχεται μεγάλες πιέσεις από τα ιδιωτικά για να ανοίξουν.Επισης ο κοσμος δεν έχει που να αφήνει τα παιδια του.Και γύρω από αυτό υπάρχει ολόκληρη αλυσίδα.Καθαριστριες,κυλικεία, φροντιστήρια κτλ.

Δεν ξερω τωρα τι λέει ο καθενας αλλα η αλήθεια είναι οτι κανεις δεν ξερει ακριβώς.

Σίγουρα υπάρχουν πιέσεις. κ είναι κ ξεφτίλα να εχεις μήνες να προετοιμαστείς κ να μην μπορείς τελικά να ανοίξεις επειδή τα έκανες σκ@τ@ όλο το καλοκαίρι. γιατί κ η καθυστέρηση δεν είναιαι ότι θα γίνει για να μεσολαβήσει κάτι, έστω δειγματοληπτικοί έλεγχοι ή κάποια περιοριστικά μέτρα. Με το που γυρίσουν οι γονείς στις δουλειές τα παιδιά θα αρχίσουν να κολλάνε, αν δεν κόλλησαν στις διακοπές. άρα είτε για 7 είτε για 14 το ίδιο χαλί είναι. εκτός αν περιμένουν τετοια επιδείνωση, που θα μπορούν στις 14 να πλασάρουν την εκ περιτροπής λειτουργία σαν λύση ανάγκης. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Σίγουρα υπάρχουν πιέσεις. κ είναι κ ξεφτίλα να εχεις μήνες να προετοιμαστείς κ να μην μπορείς τελικά να ανοίξεις επειδή τα έκανες σκ@τ@ όλο το καλοκαίρι. γιατί κ η καθυστέρηση δεν είναιαι ότι θα γίνει για να μεσολαβήσει κάτι, έστω δειγματοληπτικοί έλεγχοι ή κάποια περιοριστικά μέτρα. Με το που γυρίσουν οι γονείς στις δουλειές τα παιδιά θα αρχίσουν να κολλάνε, αν δεν κόλλησαν στις διακοπές. άρα είτε για 7 είτε για 14 το ίδιο χαλί είναι. εκτός αν περιμένουν τετοια επιδείνωση, που θα μπορούν στις 14 να πλασάρουν την εκ περιτροπής λειτουργία σαν λύση ανάγκης. 

Τι να σου πω.Θα δειξει.Ευω παντως που έχω μαθητες από μεγάλα ιδιωτικα σχολεία τους είπαν οτιβδεν γνωρίζουν ακομη τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Τι να σου πω.Θα δειξει.Ευω παντως που έχω μαθητες από μεγάλα ιδιωτικα σχολεία τους είπαν οτιβδεν γνωρίζουν ακομη τιποτα.

Το θέμα είναι ότι ακόμη δεν έχουν στείλει οδηγίες ούτε για φροντιστήρια κ δραστηριότητες ούτε για παιδικούς σταθμούς. που ανοίγουν 1/9. τι περιμένουν;;; 

 

εδω για τα σχολεία είναι είδηση ότι θα τοποθετηθούν οι αναπληρωτές 1/9. που ακόμη όμως δεν ξέρουν σε ποιο μέρος θα πρέπει να παρουσιαστούν 1/9 κ είναι άγνωστο πότε θα το μάθουν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Το θέμα είναι ότι ακόμη δεν έχουν στείλει οδηγίες ούτε για φροντιστήρια κ δραστηριότητες ούτε για παιδικούς σταθμούς. που ανοίγουν 1/9. τι περιμένουν;;; 

 

εδω για τα σχολεία είναι είδηση ότι θα τοποθετηθούν οι αναπληρωτές 1/9. που ακόμη όμως δεν ξέρουν σε ποιο μέρος θα πρέπει να παρουσιαστούν 1/9 κ είναι άγνωστο πότε θα το μάθουν. 

Συμφωνω.κ εγω έλαβα πριν λίγο mail από τον παιδικο οτι δεν ξερουν ποτε ακριβως θα ανοιξουν ουτε με ποια πρόσθετα μετρα .την τριτη ειπαν θα ξέρουν 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Συμφωνω.κ εγω έλαβα πριν λίγο mail από τον παιδικο οτι δεν ξερουν ποτε ακριβως θα ανοιξουν ουτε με ποια πρόσθετα μετρα .την τριτη ειπαν θα ξέρουν 

Μα τι πρόσθετα μέτρα. στους ίδιους χώρους με τα ίδια άτομα τι πρόσθετα μέτρα να λάβεις; κοροϊδευόμαστε. ανοησίες για τα κοινόχρηστα αντικείμενα μόνο. κ εμείς θα συζητάμε για το ποιος θα πιάνει το απουσιολόγιο ενώ τα παιδιά θα είναι κολλητά το ένα πλάι στο άλλο. 

 

παντως κάποιοι γονείς κ σοβαροί κ μορφωμένοι άνθρωποι έχουν καταλάβει ότι οι τάξεις θα έχουν 17 μαθητες ή ότι τα παιδιά θα κάθονται ένα ένα. 

Link to comment
Share on other sites

Kατά τα άλλα, είδα εγκύκλιο του Υπουργείου σε ΜΜΕ για την προώθηση του cheerleading ως άθλημα σε δημοτικά και γυμνάσια. Θα μας τρελάνουν τελείως; Νέα, φρεσκοϋπογεγραμμένη, όχι καμιά παλιά που τώρα την εξεθάψανε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μα τι πρόσθετα μέτρα. στους ίδιους χώρους με τα ίδια άτομα τι πρόσθετα μέτρα να λάβεις; κοροϊδευόμαστε. ανοησίες για τα κοινόχρηστα αντικείμενα μόνο. κ εμείς θα συζητάμε για το ποιος θα πιάνει το απουσιολόγιο ενώ τα παιδιά θα είναι κολλητά το ένα πλάι στο άλλο. 

 

παντως κάποιοι γονείς κ σοβαροί κ μορφωμένοι άνθρωποι έχουν καταλάβει ότι οι τάξεις θα έχουν 17 μαθητες ή ότι τα παιδιά θα κάθονται ένα ένα. 

Αυτοι μιλούσαν για το δικό τους χωρο .θα κανουν αλλαγές σε σχέση με πέρυσι.Αλλο ομως παιδικός κ αλλοβοο αλλες βαθμίδες.εκει χάνεται η μπάλα. Βαρέλι δίχως πάτο.δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Kατά τα άλλα, είδα εγκύκλιο του Υπουργείου σε ΜΜΕ για την προώθηση του cheerleading ως άθλημα σε δημοτικά και γυμνάσια. Θα μας τρελάνουν τελείως; Νέα, φρεσκοϋπογεγραμμένη, όχι καμιά παλιά που τώρα την εξεθάψανε.

άσε το είχα δει να κυκλοφορεί σε εκπαιδευτικά σάιτ κ νόμιζα ότι ήταν παρανόηση γιατί δεν φημίζονται κ για τη νοημοσύνη τους αυτοί πάντα. κ όμως ισχύει. ποιος ξέρει ποιανού η κόρη είναι μαζορέτα κ θέλει να χωθεί κάπου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, diane2020 said:

Αν μάθαινα οτι με ξεκοβουν φιλοι μου γι αυτο, θα με στεναχώρουσε παρα πολυ γιατι εγω προσωπικα οταν ειμαι.μαζι τους καπνιζω αλλα σε εξωτερικό χωρο. Δε θα φανταζόμουν ποτέ δηλαδη οτι φίλοι μου με κόβουν απο παρεα γι αυτο. Πιστεύω θα πληγωνομουν...

Θα προτιμουσα δηλαδη να μου πουν ευγενικα " επειδη με ενοχλει μην καπνίζεις εδω " και θα πήγαινα σιγουρα πιο περα. Εξαρτάται βεβαια πως το λες γιατι προσφατα ενας γνωστός μου το πε καπως και εγω τον εγραψα και σιγα μην τον ξαναδώ αλλα και να τον ξαναδω δε θα αλλαξω κατι. Εχει σημασια σε ποιους το λες, πως το λες και ποσο φίλοι σου γιατι τους αληθινούς φίλους ξερω πως δεν τους κόβεις γι αυτο

Και σε εξωτερικό χώρο να βρίσκεσαι, όταν είναι δίπλα σου ή απέναντι ο άλλος, πάλι θα "τρως " τον καπνό του. Μετά λες πάμε για ένα ποτάκι, εσύ θες χώρο μη καπνιζόντων, ο άλλος σου λέει, θα βγω για ποτό και δεν θα καπνίσω? Έπειτα, όταν καλούσα στο σπίτι μου σε μαζώξεις τους φίλους αυτούς, είτε για φαγητό, είτε για παιχνίδια κτλ, πάντα χαλούσαν την παρέα γιατί κάθε λίγο και λιγάκι ήταν στο μπαλκόνι και κάπνιζαν. Και τους ενοχλούσε κιόλας που έβγαιναν στο ψοφόκρυο να καπνίσουν , λες και έφταιγα εγώ που κάπνιζαν. Δεν μιλάω για ανθρώπους που θα έκαναν ένα τσιγάρο σε όλη τη βραδιά. Μιλάω για ανθρώπους που έσβηναν το ένα, άναβαν το άλλο. Δεν ξυπνάς μια μέρα και λες θα τους διαγράψω, όμως για όλους τους παραπάνω λόγους, σιγά σιγά απομακρύνεσαι. 

Just now, μαγιοπουλας said:

Συμφωνω.κ εγω έλαβα πριν λίγο mail από τον παιδικο οτι δεν ξερουν ποτε ακριβως θα ανοιξουν ουτε με ποια πρόσθετα μετρα .την τριτη ειπαν θα ξέρουν 

Αλήθεια? Εμείς ξεκινάμε κανονικά τη Δευτέρα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Έπειτα, όταν καλούσα στο σπίτι μου σε μαζώξεις τους φίλους αυτούς, είτε για φαγητό, είτε για παιχνίδια κτλ, πάντα χαλούσαν την παρέα γιατί κάθε λίγο και λιγάκι ήταν στο μπαλκόνι και κάπνιζαν. Και τους ενοχλούσε κιόλας που έβγαιναν στο ψοφόκρυο να καπνίσουν , λες και έφταιγα εγώ που κάπνιζαν. Δεν

 

Σε πάρτυ που έκανα κάθε χρόνο στο πατρικό μου είχαν βρει την πατέντα να καπνίζουν στον απορροφητήρα! Είχα θαυμάσει την ευρεσιτεχνία! Πάντως όλοι από μόνοι τους έλεγαν να βγουν στο μπαλκόνι, και ήταν και περίοδος Χριστουγέννων, με κρυο. Ποτέ κανείς δεν ζήτησε να καπνίσει μέσα. Δεν θα απομακρυνομουν ποτέ απο φίλους για το κάπνισμα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Και σε εξωτερικό χώρο να βρίσκεσαι, όταν είναι δίπλα σου ή απέναντι ο άλλος, πάλι θα "τρως " τον καπνό του. Μετά λες πάμε για ένα ποτάκι, εσύ θες χώρο μη καπνιζόντων, ο άλλος σου λέει, θα βγω για ποτό και δεν θα καπνίσω? Έπειτα, όταν καλούσα στο σπίτι μου σε μαζώξεις τους φίλους αυτούς, είτε για φαγητό, είτε για παιχνίδια κτλ, πάντα χαλούσαν την παρέα γιατί κάθε λίγο και λιγάκι ήταν στο μπαλκόνι και κάπνιζαν. Και τους ενοχλούσε κιόλας που έβγαιναν στο ψοφόκρυο να καπνίσουν , λες και έφταιγα εγώ που κάπνιζαν. Δεν μιλάω για ανθρώπους που θα έκαναν ένα τσιγάρο σε όλη τη βραδιά. Μιλάω για ανθρώπους που έσβηναν το ένα, άναβαν το άλλο. Δεν ξυπνάς μια μέρα και λες θα τους διαγράψω, όμως για όλους τους παραπάνω λόγους, σιγά σιγά απομακρύνεσαι. 

Αλήθεια? Εμείς ξεκινάμε κανονικά τη Δευτέρα...

Ναι.δεν λειτουργούν σαν τυπικος παιδικος.ξεκινουν 7 Σεπτεμβρη κλείνουν 30 Ιουνίου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Σε πάρτυ που έκανα κάθε χρόνο στο πατρικό μου είχαν βρει την πατέντα να καπνίζουν στον απορροφητήρα! Είχα θαυμάσει την ευρεσιτεχνία! Πάντως όλοι από μόνοι τους έλεγαν να βγουν στο μπαλκόνι, και ήταν και περίοδος Χριστουγέννων, με κρυο. Ποτέ κανείς δεν ζήτησε να καπνίσει μέσα. Δεν θα απομακρυνομουν ποτέ απο φίλους για το κάπνισμα πάντως.

Δεν είναι κάποια τρομερή πατέντα. Από πάντα γινόταν. Πάλι βρωμοκοπάει το σπίτι και πάλι διαλύεται η παρέα. Τώρα βέβαια στα πάρτυ είναι διαφορετικά γιατί είναι ένας εδώ ένας εκεί. Οπότε δεν σε νοιάζει τόσο. Δεν τους ενοχλεί όλους τους μη καπνιστές το ίδιο,  το τσιγάρο. Ούτε είναι όλοι φανατικοί αντικαπνιστές. Ο άντρας μου κάπνιζε 3-4ο τσιγάρα ημερησίως όταν τον γνώρισα. Ποτέ παρουσία μου. Και πάντα έκανε μπάνιο και έπλενε δόντια αν το έκανε όσο είμασταν μαζί. Το έκοψε μαχαίρι όταν Έμεινα έγκυος γιατί δεν θέλαμε να τον δει ποτέ ο μικρός με τσιγάρο. Εγώ θυμώνω και με γονείς που καπνίζουν σε παιδικές χαρές και πάρκα με παιδιά, γιατί οκ, είσαι σε εξωτερικό χώρο, αλλά είναι αυτή εικόνα για να βλέπουν τα παιδιά??

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δεν είναι κάποια τρομερή πατέντα. Από πάντα γινόταν. Πάλι βρωμοκοπάει το σπίτι και πάλι διαλύεται η παρέα. Τώρα βέβαια στα πάρτυ είναι διαφορετικά γιατί είναι ένας εδώ ένας εκεί. Οπότε δεν σε νοιάζει τόσο. Δεν τους ενοχλεί όλους τους μη καπνιστές το ίδιο,  το τσιγάρο. Ούτε είναι όλοι φανατικοί αντικαπνιστές. Ο άντρας μου κάπνιζε 3-4ο τσιγάρα ημερησίως όταν τον γνώρισα. Ποτέ παρουσία μου. Και πάντα έκανε μπάνιο και έπλενε δόντια αν το έκανε όσο είμασταν μαζί. Το έκοψε μαχαίρι όταν Έμεινα έγκυος γιατί δεν θέλαμε να τον δει ποτέ ο μικρός με τσιγάρο. Εγώ θυμώνω και με γονείς που καπνίζουν σε παιδικές χαρές και πάρκα με παιδιά, γιατί οκ, είσαι σε εξωτερικό χώρο, αλλά είναι αυτή εικόνα για να βλέπουν τα παιδιά??

Κ ειναι κ παθητικό κάπνισμα.Σε ορισμενες υπάρχει κ ταμπέλα οτι απαγορευεται.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαμε βεβαια να μην ξεκινήσουμε τα παιδιά στις δραστηριότητες με το που γυρίσουν από διακοπές!

 

Απο ένα άθλημα που πάει το ένα από τα παιδιά μου μας το ζήτησαν ρητά.

 

Θελω να πω, το γεγονός ότι το Κράτος λειτουργεί ανοργάνωτα δεν σημαίνει ότι και οι πολίτες δικαιούνται να μην ενεργούν με τον κοινό νου...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Θα μπορούσαμε βεβαια να μην ξεκινήσουμε τα παιδιά στις δραστηριότητες με το που γυρίσουν από διακοπές!

 

Απο ένα άθλημα που πάει το ένα από τα παιδιά μου μας το ζήτησαν ρητά.

 

Θελω να πω, το γεγονός ότι το Κράτος λειτουργεί ανοργάνωτα δεν σημαίνει ότι και οι πολίτες δικαιούνται να μην ενεργούν με τον κοινό νου...

Συμφωνω.Το θεμα ειναι ότι ίσως είναι δύσκολο μετα να βρουμε θέση κ ώρες που να μας βολεύουν.

Εντωμεταξι ΑΝ δεν κάνω λάθος,ειπαν σημερα στην ενημέρωση οτι δεν ζητουν πλέον τεστ εισιδου από την Ολλανδία?Γιατί?Το γράφω γιατί παρακαλουθω καθημερινά τα κρουσματα τους κ τα συγκρίνω με το Βελγιο.Ειναι εξίσου υψηλά κ οι Ολλανδοι κ ειναι χύμα κ δέχονται κ ελεύθερα Σουηδούς που εμεις δεν τους δεχόμαστε χωρις τεστ πχ.Το λεω γιατι δεν μπορώ να καταλαβω το σκεπτικό τους.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

@kineδεν διαφωνώ με αυτά, όμως είμαστε ενήλικες εγγράμματοι κ υπάρχουν πολλές πηγές πληροφόρησης. Αν ο κόσμος δεν έχει πειστεί για την αναγκαιότητα της μάσκας, κ γι αυτό τη χρησιμοποιεί λάθος, τότε ας πειστει. Στους κλειστούς χώρους ειδικά μόλις αρχίσουμε να κλείνουμε παράθυρα, δεν υπάρχει άλλο μέσο προστασίας. Και οι μισοί να τη χρησιμοποιούν λάθος, είναι κέρδος γιατί όσο περισσότεροι τη φορούν τόσο περισσότεροι προστατεύονται. Σιγά σιγά θα αντιληφθεί ο κόσμος κ τη σοβαρότητα κ θα το κάνει σωστά. 

 

 

Δεν είναι έτσι! Αν δεν έχεις πεισθεί, να πεισθείς. 

 

Εσύ ως γονέας, κρίνεις και εκτιμάς σε κάθε περίπτωση, τί αντιλαμβάνεται και τί μπορεί να εφαρμόσει το παιδί σου κι αναλόγως, τους χήτας να συνετιστεί με τις οδηγίες σου. Δεν βάζεις ένα καθολικό κανόνα ανεξαρτήτως ικανότητας να αντιληφθεί, να εφαρμόσει και ανεξαρτήτως επιτυχίας. πες στο παιδί σου "μην ξανα περπατήσεις αυθόρμητα διότι ενδέχεται να πεταχτείς μπροστά σε όχημα και να τραυματιστείς θανάσιμα". Και δεν θα θεωρήσεις δική του ευθύνη, αν κάτι τέτοιο συμβεί τελικά. 

 

Σε επίπεδο πολιτικών αποφάσεων λοιπόν, το να θέτεις ένα μέτρο, να το επιβάλεις με πρόστιμο και να λες "δεν με νοιαζει αν εφαρμόζεται σωστά, δεν με νοιάζει αν είναι έστω εφικτή η εφαρμογή του(!), εγώ πολύ καλά τα είπα, τα εξήγησα μια χαρά, τώρα κόψτε όλοι το λαιμό σας και χρησιμοποιείστε μάσκες από τα 2χρονα μέχρι τους υπερήλικες, ανεξαρτήτως επαγγέλματος, κατάσταση υγείας και άλλων παραγόντων". 

Αυτά είναι αστειότητες. 

 

Ενήλικες και μορφωμένοι είμαστε - αυτό σημαίνει κρίνω και αξιολογώ τις καταστάσεις. Δεν μπορώ να φορέσω μάσκα, δυσφορώ και την χρησιμοποιώ ακατάλληλα, καλύτερα να μην την φορώ ΚΑΘΟΛΟΥ. Οχι να την κυκλοφορώ σαν διακοσμητικό στοιχείο. Μετά την πετάω και στον δρόμο και φεύγω σαν κυρία!!

 

Δεν είναι κέρδος αν δεν την φορώ σωστά. Είναι εις βάρος μου και εις βάρος σου και εις βάρος όλων. Αν δεν το καταλάβαμε αυτό, καλώς την έχουν όσοι την έχουν για γούρι την μάσκα και για ξόρκι. 

Το χαρτομάντηλο που θα φυσίξεις την μύτη σου, το πιάνεις και το βάζεις στην τσέπη και πάλι στην μύτη και μετά στην τσάντα κι έπειτα στο κεφάλι και μετά στο πιγούνι και τελικά το αφήνεις στο πεζούλι δίπλα σου και φεύγεις; Με το ίδιο χαρτομάντηλο φυσάς κι εσύ και ο άντρας σου και το παιδί σου τη μύτη σας; ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ. 

Αλλά για την μάσκα, εύκολα και απερίσκεπτας λες "Και οι μισοί να τη χρησιμοποιούν λάθος, είναι κέρδος γιατί όσο περισσότεροι τη φορούν τόσο περισσότεροι προστατεύονται".

Καθόλου δεν προστατεύονται. 

 

Ο ΠΟΥ έχει ανακοίνωση ότι η χρήση μάσκας κατά την άσκηση ΔΕΝ συνίσταται. Και επιχειρηματολογεί το γιατί. Ιδρώτας, αυξημένη ανάγκη οξυγόνου, μουσκεύει το ύφασμα, ανάπτυξη επικίνδυνου βακτηριδιακού περιβάλλοντος στην περιοχή κ.α. Κοινη λογική δηλαδή. Και ας κάνω μια αφελή ερώτηση γιατί η κοινή λογική εγκαταλείπεται ταχύτατα: μόνο ο ιδρώτας από την άθληση πειράζει; μόνο ο ιδρώτας από το τζόκινγκ; ο ιδρωμένος εργαζόμενος ΔΕΝ βρίσκεται σε δυσχερή θέση φορώντας μια ιδρωμένη μάσκα 8 και βάλε ώρες; ο ιδρώτας στην ώρα εργασίας δεν είναι επιβλαβής; μόνο αυτός ο ιδρώτας από το τρέξιμο και τις διατάσεις πειράζει; ο γονέας που παίρνει 42 φορές την ώρα αγκαλιά το παιδί του και σπρ΄ψχνει κι ένα καρότσι και κουβαλάει και μερικά ψώνια και ιδρώνει υπό σκιά κολοκαιριάτικα, δεν επιβαρρύνεται; ή μήπως δεν ιδρώνει; τα παιδιά στο σχολείο δεν ιδρώνουν; κάθονται μόνο σε ένα σημείο στατικά και γραφουν στα τετράδια τους; 

Αλλά με υπερβάλουσα αυτοπεποίθηση και θράσος, βγαίνει ο κάθε δήθεν αυθεντίας στην τηλεόραση και διατυμπανίζει ότι ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ! Η μάσκα είναι τέλεια κι όποιος λέει ότι έχει πρόβλημα με την χρήση της, να κόψει το λαιμό του και να κόψει και τα ψέμματα! Αφού είναι τέλεια η μάσκα. Κι αν νομίζεις ότι σε ενοχλεί, να το ξεπεράσεις. Αφού στο λέει "δεν παθαίνεις τίποτα!". Κι ας μην έχει επιστημονική υποστήριξη που το λέει, who cares; 

 

Λέγε λέγε ψέμματα, πάντα κάτι μένει! 

 

ΥΓ. Οι θάνατοι ως απόλυτοι αριθμοί είναι ελάχιστοι και ως ποσοστά είναι ανύπαρκοι. Πεθαναν μέσα σε λίγες μέρες 2 γέροντες τις οικογένειας μου. Ο ένας μετά τον άλλο. Στενάχωρο ναι. Αλλά εντυπωσιακό; Οχι. Αν πέθαιναν μέσα στο καλοκαίρι 10-20 οικείοι μου, μάλλον θα είχα εντυπωσιαστεί. Αλλά μέσα σε μερικούς μήνες, λίγοι θάνατοι σε ολόκληρη την επικράτεια, με κάνουν να αισιοδοξώ, όχι να αγωνιώ - για την πορεία του ιού. Αγωνιώ για την πορεία της ανθρωπότητας, για τις ανθρώπινες σχέσεις, για την αύξηση των φασιστοειδών τοποθετήσεων/απαιτήσεων από κυβερνήσεις και πολίτες, για την λογοκρισία, για την παρανοϊκή ταυτόχρονη τήρηση και μη τήρηση των οδηγιών περί covid από τα ίδια πρόσωπα, για την εξοικείωση με το μη οικείο, για την απρόσωπη κοινωνία που θέλουμε να χτύσουμε, πρις αποφυγείν ασθενειών κ.α. πολλά. Αλλά για την πορεία του ιού συνεχίζω να αισιοδοξώ. 

Ξεχνάμε συνεχώς ότι ΟΛΟΙ θα κολλήσουμε, έτσι κι αλλιώς! Το ζητούμενο είναι να κολλήσουμε και να το περάσουμε ανώδυνα ή πάνω πάνω και όσο το δυνατόν με λιγότερες επιπλοκές. Ο στόχος των χαμηλών κρουσμάτων καθε αυτός, είναι ανόητος και εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

@kine το θέμα των θανάτων το έχουμε ξανασυζητήσει, διαφωνούμε πλήρως. 

Ο στόχος των κρουσμάτων δεν καταλαβαίνω γιατί είναι ανόητος και εκτός θέματος. Όλοι οι γιατροί λένε ότι είναι μια σοβαρή νόσος που πλήττει αρκετά όργανα και καλό θα ήταν να προσπαθούμε να μην κολλήσουμε ακόμα κ αν δεν ανήκουμε σε κάποια ευπαθή ομάδα. 

 

Για τη μάσκα, πάλι διαφωνώ. Μιλάμε για ενήλικες. Που ξέρουν οδήγηση, έχουν κάποια επαγγελματική κατάρτιση, χειρίζονται συσκευές και γενικά θεωρούμε ότι μπορούν να εκτελέσουν με ασφαλεια και ακρίβεια κάτι στην οικογένειά τους και τν δουλειά τους. Δεν υπαρχει δικαιολογία δεν μπορώ τη μάσκα όπως δεν υπάρχει δικαιολογία δεν μπορώ το κράνος κλπ. Απλώς δεν έχουν πειστεί για τη χρησιμότητα και θεωρούν ότι την έχουμε μόνο για το πρόστιμο, και αυτό είναι και κρατική ευθύνη. 

 

 

Στην ενημέρωση σήμερα ο Μαγιορκίνης που συμπαθούσα πολύ είπε το απίστευτο ότι δεν κάνουν διαφορά τα 25 παιιδά, απλώς θα έχουν από ε΄να παιδί κολλητά τους, με τα υπόλοιπα θα υπάρχουν αποστάσεις. Ενώ οι διπλάσιες ταέξςι θα προκαλέσουν διπλάσιες εστίες.... Δεν έχω λόγια. Πολύ θλιβερό να καλείσαι να κάνεις τον απολογητή μιας τελείως ασυλλόγιστης κυβερνητικής πολιτικής. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως για τις μάσκες έχω την εξής απορία: αφού σε κάθε υλικό ο ιός μένει ένα συγκεκριμένο διάστημα, στο ύφασμα και στο συνθετικό των μασκών μιας χρήσης πάλι συγκεκριμένο διάστημα δεν μένει; Άρα αν τη φορέσεις χωρίς να την πλυνεις μετά την παρέλευση Χ ημερων ή αν ξαναφορέσεις μετά από Χ μέρες μάσκα μιας χρήσης, πώς εξακολουθεί να είναι εστία του ιού;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...