Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Πιθανοτατα να έχουν κολλήσει κ κοσμο που κοινωνήσεις κ τους πλησίασε από κοντά.

Για το ότι έχουν κολλήσει έχω διαβάσει για Κρήτη, Λέσβο κ Λάρισα στον περίφημο γάμο (καλεσμένος συγγενής, όχι αυτός που τον τέλεσε). Ειδικά γι αυτή. τη φράση αναφερόμουν ότι είναι απαγορευμένη!!!!

Το εμβόλιο είναι αμφίβολο αν σε πρώτη φάση θα καλύψει όλους τους ευπαθείς κ τους ηλικιωμένους κ τους υγειονομικούς κ αν θα φτάσει κ για εθελοντικό εμβολιασμό. Κ τα παιδιά σίγουρα δλδεν θα είναι προτεραιότητα ως μη ευπαθής ομάδα. Άρα έχουμε μέλλον μπροστά μας. 

 

Για τα νήπια κ α δημοτικού λενε ότι θα είναι εκπαιδευτική η χρήση, υποθέτω δλδ ότι θα αφιερώνεται κάποιος χρόνος στις οδηγίες για τη χρήση της κ θα χρησιμοποιείται κατά περίπτωση. νομίζω σε καμία χώρα δεν επιβάλλουν χρήση σ αυτές τις ηλικίες, βέβαια σε καμία χώρα δεν αδιαφόρησε κανεις τόσο για το πώς θα λειτουργήσουν με ασφάλεια τα σχολεία. 
 

Θα δοθούν τρεις υφασμάτινες σε κάθε μαθητή κ εκπαιδευτικό. Λογικό, φυσικά δεν επαρκούν αφού τουλάχιστον δυο τη μέρα θα αλλάζονται αλλά είναι μια σωστή κίνηση. ελπίζω να μη δοθούν αυτές που δώρισε το λιντλ στους επιτηρητές των πανελληνίων, κάτι σώβρακα σφιχτά στο πρόσωπο που γράφουν πάνω ότι δεν σιδερώνονται κ δεν κάνει να πλυθούν πάνω από 5 φορές στους 60. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος είπε:

Για το ότι έχουν κολλήσει έχω διαβάσει για Κρήτη, Λέσβο κ Λάρισα στον περίφημο γάμο (καλεσμένος συγγενής, όχι αυτός που τον τέλεσε). Ειδικά γι αυτή. τη φράση αναφερόμουν ότι είναι απαγορευμένη!!!!

Ναι βρε.το καταλαβα.Στη Λάρισα ο συγγενής ειχε τον ιο?Για Λέσβο είχα διαβάσει ότι πιστός με πολλές γνωριμίες έφερε τον ιο .

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ναι βρε.το καταλαβα.Στη Λάρισα ο συγγενής ειχε τον ιο?Για Λέσβο είχα διαβάσει ότι πιστός με πολλές γνωριμίες έφερε τον ιο .

Στη Λάρισα διάβασα ότι ήταν ένας από τους συγγενείς που βρέθηκαν θετικοί μετά. δεν ξέρω αν ήταν ο αρχικός, δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο. κ μάλλον βρέθηκε πιο μετά άρα είχε λειτουργήσει κ κοινωνήσει κλπ. άντε να κανεις ιχνηλατιση εκεί. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3μασκες είναι φοβερή πρόοδος αν μάθετε ότι σε σούπερ μάρκετ τους χρέωσαν μια τον Απρίλη, κ σε σώματα ασφαλείας τα οποία κάνουν ελέγχους επίσης μόνο μια τον μαη, χρεωμενη, δλδ περιμένουν να την επιστρέψεις στην ίδια κατασταση:lol:

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

3μασκες είναι φοβερή πρόοδος αν μάθετε ότι σε σούπερ μάρκετ τους χρέωσαν μια τον Απρίλη, κ σε σώματα ασφαλείας τα οποία κάνουν ελέγχους επίσης μόνο μια τον μαη, χρεωμενη, δλδ περιμένουν να την επιστρέψεις στην ίδια κατασταση:lol:

Τι να σου πω αυτά κ εγω στις ειδήσεις τα έμαθα. κ εμένα μ κάνει εντύπωση το τρεις αλλά είδα τι μαρ έδωσαν στις πανελλήνιες οπότε μπορώ να φανταστώ κάτι ανάλογο. μάλλον τα λιντλ έχουν πολλή σαβούρα να ξεφορτωθούν. μακάρι να διαψευστώ γιατί αυτές ήταν όχι μόνο ακατάλληλες αλλά κ επικίνδυνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 hours ago, Mama_Anesti_ said:

Δεν ξέρω αν έχει ειπωθει και συγνώμη αν επαναλαμβανομαι, σχετικά με  τις μασκες στο νηπιαγωγείο, ξέρετε αν θα διατεθούν απ το σχολείο υφασμάτινες στα παιδιά? Κάτι τέτοιο άκουσα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. 

 

Πιστεύετε θα είναι λειτουργικές ? Θα τις κρατήσουν τα παιδάκια? 

 

Διάβασα κάπου ένα ανέκδοτο που αρχίζω να πιστευω πως είναι αντιπροσωπευτικό της πραγματικότητας. "Έστειλα το γιο μου σχολείο με μάσκα του μπομπ σφουγγαρακι και γύρισε με μία σπαιντερμαν που την αντάλλαξε με τον φίλο του!":D Αυτό για να ευθυμησουμε λιγάκι! 

 

Πιστεύω θα διατεθούν δωρεάν σε όλες τις βαθμίδες αφού το είπαν, δεν νομίζω να γίνουν εξαιρέσεις.

 

Δεν έχω ακούσει για τους παιδικούς τι θα γίνει, αν θα είναι υποχρεωτική και αν θα είναι δωρεάν.

 

Εγώ έχω της αμφιβολίες μου, θα σου μεταφέρω την άποψη του συζύγου μου, σε γενικές γραμμές πιστεύει πως τα παιδιά ακόμα και μικρών ηλικιών μπορούν να εκπαιδευτούν πολύ ευκολότερα από ότι νομίζουμε στη σωστή χρήση μάσκας και ότι τελικά αυτοί που έχουν το πρόβλημα είναι οι γονείς. Επίσης, ότι αφού θα γίνει ένα κομμάτι της ζωής μας πλεον θα πρέπει σιγά σιγά να εξοικειωθούν τα παιδιά και καλό θα ήταν αυτό να γίνει από το σχολείο. Τεινω να συμφωνήσω μαζί του όσο το σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

Πιστεύω θα διατεθούν δωρεάν σε όλες τις βαθμίδες αφού το είπαν, δεν νομίζω να γίνουν εξαιρέσεις.

 

Δεν έχω ακούσει για τους παιδικούς τι θα γίνει, αν θα είναι υποχρεωτική και αν θα είναι δωρεάν.

 

Εγώ έχω της αμφιβολίες μου, θα σου μεταφέρω την άποψη του συζύγου μου, σε γενικές γραμμές πιστεύει πως τα παιδιά ακόμα και μικρών ηλικιών μπορούν να εκπαιδευτούν πολύ ευκολότερα από ότι νομίζουμε στη σωστή χρήση μάσκας και ότι τελικά αυτοί που έχουν το πρόβλημα είναι οι γονείς. Επίσης, ότι αφού θα γίνει ένα κομμάτι της ζωής μας πλεον θα πρέπει σιγά σιγά να εξοικειωθούν τα παιδιά και καλό θα ήταν αυτό να γίνει από το σχολείο. Τεινω να συμφωνήσω μαζί του όσο το σκέφτομαι.

Μάσκες στους παιδικούς πρώτη φορά το ακούω. Είπαν ότι θα βάλουν μάσκες στα δίχρονα και στα τρίχρονα??

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Εγώ έχω της αμφιβολίες μου, θα σου μεταφέρω την άποψη του συζύγου μου, σε γενικές γραμμές πιστεύει πως τα παιδιά ακόμα και μικρών ηλικιών μπορούν να εκπαιδευτούν πολύ ευκολότερα από ότι νομίζουμε στη σωστή χρήση μάσκας και ότι τελικά αυτοί που έχουν το πρόβλημα είναι οι γονείς. Επίσης, ότι αφού θα γίνει ένα κομμάτι της ζωής μας πλεον θα πρέπει σιγά σιγά να εξοικειωθούν τα παιδιά και καλό θα ήταν αυτό να γίνει από το σχολείο. Τεινω να συμφωνήσω μαζί του όσο το σκέφτομαι.

Δεν διαφωνώ. Εμένα παιδαγωγικά κ ψυχολογικά σε παιδιά που μόλις αρχίζουν σχολείο δεν μ αρέσει. 

 

Νομιζω ότι μέχρι 9 ετών θα είναι εκπαιδευτική η χρήση. έτσι διέρρευσε στα εκπαιδευτικά σάιτ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

 Ναι, από 3 και πάνω θα φοράνε μάσκες :wacko:

Αν δεν μου διαφεύγει κατι ειπαν από το νηπιαγωγείο κ μετά.Ο παιδιατρος μου είχε πει ότι από τα πέντε κ μετα μεταδιδουν.Οποτε αυτό έχει μια λογική.

Τραγικό ομως αν η πρώτη επαφή τους με το σχολειο ειναι ετσι.

Τωρα εγω αναρωτιεμαι γιατί αλλες χωρες με υψηλό ποσοστό κρουσματων δεν την επιβαλλουν.Στην Αγγλια ας πούμε δεν έχει γίνει καν λόγος.Τωρα θα μου πείτε ότι εκει το συστημα υγειας είναι χάλια.Τωρα ομως αυτό ίσως να μην έχει να κάνει με αυτη τη λογική.

Προχθες που το συζητουσα με μθα φιλη Αγγλίδα μου ειπε οτι ειναι θεμα διαφορετικής κουλτούρας.Γι αυτο κ δεν το επιβαλλουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Τραγικό ομως αν η πρώτη επαφή τους με το σχολειο ειναι ετσι

Είναι κάτι πρωτόγνωρο σίγουρα. Τραγικό δεν θα το έλεγα όμως σε καμία περίπτωση. Τραγικά (και πολύ σοβαρότερα, ικανά να στιγματίσουν ένα παιδί για πάντα) βρίσκω πολλά θέματα σε σχέση με το ελληνικό δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα που αν τα αναλύσουμε θα πρέπει να συζητάμε ως το πρωί τουλάχιστον..ας λύνονταν όλα τα υπόλοιπα και ας ήταν η μάσκα το μόνο πρόβλημα.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Αν δεν μου διαφεύγει κατι ειπαν από το νηπιαγωγείο κ μετά.Ο παιδιατρος μου είχε πει ότι από τα πέντε κ μετα μεταδιδουν.Οποτε αυτό έχει μια λογική.

Τραγικό ομως αν η πρώτη επαφή τους με το σχολειο ειναι ετσι.

Τωρα εγω αναρωτιεμαι γιατί αλλες χωρες με υψηλό ποσοστό κρουσματων δεν την επιβαλλουν.Στην Αγγλια ας πούμε δεν έχει γίνει καν λόγος.Τωρα θα μου πείτε ότι εκει το συστημα υγειας είναι χάλια.Τωρα ομως αυτό ίσως να μην έχει να κάνει με αυτη τη λογική.

Προχθες που το συζητουσα με μθα φιλη Αγγλίδα μου ειπε οτι ειναι θεμα διαφορετικής κουλτούρας.Γι αυτο κ δεν το επιβαλλουν.

Σε αρκετές χώρες είναι υποχρεωτική η μάσκα. Σε γερμανικά κρατίδια (όχι όλα), στην Ιταλια θα είναι όπως φαίνεται, στην Κύπρο που μας αντιγράφει, σε αρκετές πολιτείες των ΗΠΑ, φυσικά στις ασιατικές χώρες. 

 

Ισως εξαρτάται κ από τη διαρρύθμιση των αιθουσών (πχ ατομικά θρανία) ή τον αριθμό διδασκόντων (πχ δημοτικό χωρίς ειδικότητες μπορεί να θεωρηθεί κλειστή ομάδα κ να λειτουργεί απομονωμένα με τη λογική να μείνει η διασπορά εντός - σε ένα γερμανικό κρατίδιο διάβασα ότι φορούν στους κοινόχρηστους χώρους του σχολείου αλλά όχι την τάξη, επειδή τη βλέπουν σαν μια στάνταρ ομάδα όπως η οικογένεια ή ένα γραφείο). 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Είναι κάτι πρωτόγνωρο σίγουρα. Τραγικό δεν θα το έλεγα όμως σε καμία περίπτωση. Τραγικά (και πολύ σοβαρότερα, ικανά να στιγματίσουν ένα παιδί για πάντα) βρίσκω πολλά θέματα σε σχέση με το ελληνικό δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα που αν τα αναλύσουμε θα πρέπει να συζητάμε ως το πρωί τουλάχιστον..ας λύνονταν όλα τα υπόλοιπα και ας ήταν η μάσκα το μόνο πρόβλημα.

 

Για ένα παιδάκι ούτε τριών χρόνων που πάει για πρώτη φορά σχολειο είναι σίγουρα πολύ άσχημο να γίνει η πρώτη επαφή ετσι .Μιλαω για την έναρξη πάντα.Εμεις έχουμε κ το θεμα της προσαρμογης.Η μασκα σίγουρα δεν βοηθάει να γίνει η σύνδεση με τη δασκαλα ευκολα.

Just now, Έσπερος είπε:

Σε αρκετές χώρες είναι υποχρεωτική η μάσκα. Σε γερμανικά κρατίδια (όχι όλα), στην Ιταλια θα είναι όπως φαίνεται, στην Κύπρο που μας αντιγράφει, σε αρκετές πολιτείες των ΗΠΑ, φυσικά στις ασιατικές χώρες. 

 

Ισως εξαρτάται κ από τη διαρρύθμιση των αιθουσών (πχ ατομικά θρανία) ή τον αριθμό διδασκόντων (πχ δημοτικό χωρίς ειδικότητες μπορεί να θεωρηθεί κλειστή ομάδα κ να λειτουργεί απομονωμένα με τη λογική να μείνει η διασπορά εντός - σε ένα γερμανικό κρατίδιο διάβασα ότι φορούν στους κοινόχρηστους χώρους του σχολείου αλλά όχι την τάξη, επειδή τη βλέπουν σαν μια στάνταρ ομάδα όπως η οικογένεια ή ένα γραφείο). 

Απ ο.τι καταλαβα από την ενημερωση που μας έκαναν τον Ιούνιο στον παιδικό,σκέφτονταν οτιβαν χρειαζόταν θα μπορούσαν να χωρίσουν το χώρο κατά τέτοιο τρόπο ετσι ώστε να λειτουργούν τα παιδια με τη δική τους στάνταρ ομαδα.εχουν ομως το χώρο.

Παρόλα αυτά έχω δόλιες που θα τις λύσω στην επόμενη συνάντηση γιατί αν 20 παιδια τους αντιστοιχούν τρεις δασκάλες κ δεν ξερω πως τα παιδια θα μπορούν να έχουν πρόσβαση σε όλα τα υλικά.Αυτο ομως εχει να κανει με τον κάθε παιδικο ξεχωριστά κ τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί καθώς κ το συστημα εκπαίδευσης που πρεσβεύει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Απ ο.τι καταλαβα από την ενημερωση που μας έκαναν τον Ιούνιο στον παιδικό,σκέφτονταν οτιβαν χρειαζόταν θα μπορούσαν να χωρίσουν το χώρο κατά τέτοιο τρόπο ετσι ώστε να λειτουργούν τα παιδια με τη δική τους στάνταρ ομαδα.εχουν ομως το χώρο.

Παρόλα αυτά έχω δόλιες που θα τις λύσω στην επόμενη συνάντηση γιατί αν 20 παιδια τους αντιστοιχούν τρεις δασκάλες κ δεν ξερω πως τα παιδια θα μπορούν να έχουν πρόσβαση σε όλα τα υλικά.Αυτο ομως εχει να κανει με τον κάθε παιδικο ξεχωριστά κ τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί καθώς κ το συστημα εκπαίδευσης που πρεσβεύει.

Οι οδηγίες του εοδυ για τον Ιούνιο αυτό πρότειναν, να είναι μικρές σταθερές ομάδες σε χωριστό χώρο. μακάρι ο σταθμός σας να πήρε κ προσωπικό κ υλικά για όλα τα παιδιά. αυτή είναι λογική λύση για αυτές τις ηλικίας κ ας είναι κ πιο στριμωχτα κ ίσως με λιγότερα παιχνίδια. κ ας είναι κ έξω εν τελει, για το κλίμα της Ελλάδας μιλάμε. κανονικά κ στα νήπια έπρεπε να πουν να το αφήσουν το πρόγραμμα σπουδών κ τα παιδάκια να είναι κυρίως έξω. ας διαμορφώσουν χώρους όπου βολεύει να είναι έξω κ η παρεούλα κ άλλες γωνιές. κ στην α δημοτικού έτσι θα έπρεπε. κ από οκτώβρη-νοέμβρη που πιάνουν κρύα, ας μπουν μέσα κ αν χρειαστεί με μάσκα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Οι οδηγίες του εοδυ για τον Ιούνιο αυτό πρότειναν, να είναι μικρές σταθερές ομάδες σε χωριστό χώρο. μακάρι ο σταθμός σας να πήρε κ προσωπικό κ υλικά για όλα τα παιδιά. αυτή είναι λογική λύση για αυτές τις ηλικίας κ ας είναι κ πιο στριμωχτα κ ίσως με λιγότερα παιχνίδια. κ ας είναι κ έξω εν τελει, για το κλίμα της Ελλάδας μιλάμε. κανονικά κ στα νήπια έπρεπε να πουν να το αφήσουν το πρόγραμμα σπουδών κ τα παιδάκια να είναι κυρίως έξω. ας διαμορφώσουν χώρους όπου βολεύει να είναι έξω κ η παρεούλα κ άλλες γωνιές. κ στην α δημοτικού έτσι θα έπρεπε. κ από οκτώβρη-νοέμβρη που πιάνουν κρύα, ας μπουν μέσα κ αν χρειαστεί με μάσκα.

Just now, Έσπερος είπε:

Οι οδηγίες του εοδυ για τον Ιούνιο αυτό πρότειναν, να είναι μικρές σταθερές ομάδες σε χωριστό χώρο. μακάρι ο σταθμός σας να πήρε κ προσωπικό κ υλικά για όλα τα παιδιά. αυτή είναι λογική λύση για αυτές τις ηλικίας κ ας είναι κ πιο στριμωχτα κ ίσως με λιγότερα παιχνίδια. κ ας είναι κ έξω εν τελει, για το κλίμα της Ελλάδας μιλάμε. κανονικά κ στα νήπια έπρεπε να πουν να το αφήσουν το πρόγραμμα σπουδών κ τα παιδάκια να είναι κυρίως έξω. ας διαμορφώσουν χώρους όπου βολεύει να είναι έξω κ η παρεούλα κ άλλες γωνιές. κ στην α δημοτικού έτσι θα έπρεπε. κ από οκτώβρη-νοέμβρη που πιάνουν κρύα, ας μπουν μέσα κ αν χρειαστεί με μάσκα.

Just now, Έσπερος είπε:

Α γι αυτο μας το ειπαν.Ειχαν κανει σχέδιο ανάλογα με τα δεδομένα που θα υπηρχαν τελη Αυγουστου κ θα ζητούσαν κ την έγκριση του Εοδυ αν χρειαζοταν.

Ξερω οτι σίγουρα θα προσεχουν την υγιεινή των παιδιων όπως κ ολοι οι σταθμοί φαντάζομαι κ οτι θα φτιάξουν μικρα γκρουπακια.Σιγουρα ενθαρρύνουν την ενασχόληση με τον εξωτερικο χώρο κ οποιαδήποτε στιγμή το θελήσει ένα παιδάκι μπορεί να βρεθεί στον κηπο όπου θα υπάρχει κ επιβλεπουσα δασκαλα.Ειναι σταθμος Μοντεσσορι κ αυτα ετσι κ αλλιως τα εχουν στο πρόγραμμα.Τα ομως τα έχουν διπλα.παραπανω δεν γινεται γιατι ειναι πολυ ακριβά κ καταλαμβάνουν πολυ χώρο.Ανα 20 παιδια αντιστοιχούν τρεις δασκαλες κ εδω δεν ξερω πως θα το ρυθμίσουν. Το λέω αυτό γιατί η κάθε μια εχει διαφορετική αποστολή.Καθε κατηγορία παιδικου εχει ομως το δικό του συστημα κ σίγουρα θα βρεθεί η λύση.

Εντωμεταξυ κοιτάζοντας τα νέα ειδα οτι ο κολλητός μας Δήμος τον οποίο υπάγεται κ γεωγραφικά ο σταθμος καθώς κ ένας παραπερα εινσι δυο από τους τρεις δημους στην Αθήνα με τα περισσότερα κρουσματα.

Ολοι εδω ανακατεύομαι για τις καθημερινές ανάγκες.

Αρχίζω κ νιωθω πεταλούδες στο στομάχι.

:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mιλούσα χτες με συνάδελφο από Σουηδία και μου έλεγε ότι ενώ πάντα για να πετύχεις καλό παιδικό σταθμό και εκεί κάνεις αίτηση και 1 και 2 χρόνια πριν, φέτος το καλοκαίρι υπήρχαν μαζικές ακυρώσεις από γονείς που φοβούνται να στείλουν τα παιδιά και τώρα οι σταθμοί παρακαλάνε τους γονείς, οπότε όσο και να λέμε ότι οι Βόρειοι είναι πιο χαλαροί, μάλλον και εκεί δεν είναι πια τόσο χαλαροί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Mιλούσα χτες με συνάδελφο από Σουηδία και μου έλεγε ότι ενώ πάντα για να πετύχεις καλό παιδικό σταθμό και εκεί κάνεις αίτηση και 1 και 2 χρόνια πριν, φέτος το καλοκαίρι υπήρχαν μαζικές ακυρώσεις από γονείς που φοβούνται να στείλουν τα παιδιά και τώρα οι σταθμοί παρακαλάνε τους γονείς, οπότε όσο και να λέμε ότι οι Βόρειοι είναι πιο χαλαροί, μάλλον και εκεί δεν είναι πια τόσο χαλαροί.

Όση εμπιστοσύνη κ να εχεις στο κράτος, όταν βλέπεις τι γίνεται στη χώρα σου κ τι γίνεται στις δίπλα που τα πήγαν πολύ καλά, κ βλέπεις κ την ύφεση που όπως διαβάζω δεν είναι αμελητέα παρολο που απέφυγαν το lockdown, λογικό να ανησυχείς. 

 

εγω απορώ κ για τις εγγραφές σε σταθμούς στην Ελλάδα. περίμενα ότι θα είχαν μεγάλη πτώση. Δεν το λέω επικριτικά γιατί ξέρω ότι είναι δύσκολο να εμπιστευτείς μπειμπι σίτερ. εξάλλου κ στενοί μου συγγενείς έγραψαν σε σταθμό παιδί που θα μπορούσαν να μείνουν σπίτι (2 ετών πχ η ανίψια μου, δεν είναι τόσο τραγικό να πάει του χρόνου αντί για φέτος, νταντά είχαν έτσι κ αλλιώς). Απλώς κ κάνει εντύπωση γιατί δεν το θεωρώ ασφαλή λύση. με τόσες ιώσεις κ τα σχετικά, προβλέπω μπάχαλο.

5 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Εντωμεταξυ κοιτάζοντας τα νέα ειδα οτι ο κολλητός μας Δήμος τον οποίο υπάγεται κ γεωγραφικά ο σταθμος καθώς κ ένας παραπερα εινσι δυο από τους τρεις δημους στην Αθήνα με τα περισσότερα κρουσματα.

Ολοι εδω ανακατεύομαι για τις καθημερινές ανάγκες.

Αρχίζω κ νιωθω πεταλούδες στο στομάχι.

:roll:

Στην Αθήνα που ο κόσμος αλλάζει γειτονιές για δουλειά κλπ δεν νομίζω ότι παίζουν ρόλο οι γειτονιεσ με τα κρούσματα. στις Κυκλαδες χθες 20 κ δεν ξέρουμε σε ποιο νησί ή νησιά. Απαράδεκτο. Θα ξυπνήσουμε με περιοριστικά μέτρα μια μέρα κ θα αναρωτιόμαστε γιατί....

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, μαγιοπουλας said:

Αν δεν μου διαφεύγει κατι ειπαν από το νηπιαγωγείο κ μετά

Kαι εγώ αυτό ήξερα. Και πώς θα γίνει στην τάξη? Ο δικός μου γίνεται 3 τον Νοέμβρη. Τα άλλα παιδάκια που θα τα έχουν κλείσει θα φοράνε ενώ άλλα όχι? Τουλάχιστον αν ισχύει από 3 , θα έχει 2 μήνες να εγκλιματιστεί στο νέο περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Kαι εγώ αυτό ήξερα. Και πώς θα γίνει στην τάξη? Ο δικός μου γίνεται 3 τον Νοέμβρη. Τα άλλα παιδάκια που θα τα έχουν κλείσει θα φοράνε ενώ άλλα όχι? Τουλάχιστον αν ισχύει από 3 , θα έχει 2 μήνες να εγκλιματιστεί στο νέο περιβάλλον.

Δεν έχουν πει για παιδικούς πάντως. ίσως λόγω διαφορετικών ηλικιών τους αφήσουν. Κ στα μικρά παιδιά μάλλον δεν θα είναι συστηματική η χρήση. 

Σήμερα στις 4 οι ανακοινώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

εγω απορώ κ για τις εγγραφές σε σταθμούς στην Ελλάδα. περίμενα ότι θα είχαν μεγάλη πτώση. Δεν το λέω επικριτικά γιατί ξέρω ότι είναι δύσκολο να εμπιστευτείς μπειμπι σίτερ. εξάλλου κ στενοί μου συγγενείς έγραψαν σε σταθμό παιδί που θα μπορούσαν να μείνουν σπίτι (2 ετών πχ η ανίψια μου, δεν είναι τόσο τραγικό να πάει του χρόνου αντί για φέτος, νταντά είχαν έτσι κ αλλιώς). Απλώς κ κάνει εντύπωση γιατί δεν το θεωρώ ασφαλή λύση. με τόσες ιώσεις κ τα σχετικά, προβλέπω μπάχαλο.

Aπλά είμαστε σε φάση άρνησης ομαδικά. Οι ίδιοι γονείς που τώρα γράφουν μαζικά τα παιδιά στο σχολείο και δεν το θεωρούν σοβαρό, θα φωνάζουν μαζικά και θα κλειδώνουν τα παιδιά μέσα όταν αρρωστήσει κάποιος από το ευρύτερο περιβάλλον τους. Αυτή τη στιγμή για τους Έλληνες συλλογικά, ο κορονοϊός είναι αφηρημένη έννοια, ακόμη και για όσους σε λογικό επίπεδο δέχονται ότι υπάρχει, σχεδόν κανείς δεν ανησυχεί στην πράξη και μετά όλοι θα είμστε πανικόβλητοι και θα φωνάζουμε κατά τον Οκτώβρη, που θα έχουμε βγει από τη λογική παραλία-ηλιος-βόλτα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Aπλά είμαστε σε φάση άρνησης ομαδικά. Οι ίδιοι γονείς που τώρα γράφουν μαζικά τα παιδιά στο σχολείο και δεν το θεωρούν σοβαρό, θα φωνάζουν μαζικά και θα κλειδώνουν τα παιδιά μέσα όταν αρρωστήσει κάποιος από το ευρύτερο περιβάλλον τους. Αυτή τη στιγμή για τους Έλληνες συλλογικά, ο κορονοϊός είναι αφηρημένη έννοια, ακόμη και για όσους σε λογικό επίπεδο δέχονται ότι υπάρχει, σχεδόν κανείς δεν ανησυχεί στην πράξη και μετά όλοι θα είμστε πανικόβλητοι και θα φωνάζουμε κατά τον Οκτώβρη, που θα έχουμε βγει από τη λογική παραλία-ηλιος-βόλτα.

Όποιος στέλνει το παιδί του στο σχολείο είναι σε φάση άρνησης? Ενώ το να μένει με τη νταντά η οποία δεν ξέρεις που πάει και τι κάνει είναι ασφαλές? Και αφού λένε ότι τα παιδιά κάτω των 5 δεν μεταδίδουν. Ποιο το πρόβλημα με τους παιδικούς? Εκτός αν πιστεύουμε επιλεκτικά το τι μας λένε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Όποιος στέλνει το παιδί του στο σχολείο είναι σε φάση άρνησης? Ενώ το να μένει με τη νταντά η οποία δεν ξέρεις που πάει και τι κάνει είναι ασφαλές? Και αφού λένε ότι τα παιδιά κάτω των 5 δεν μεταδίδουν. Ποιο το πρόβλημα με τους παιδικούς? Εκτός αν πιστεύουμε επιλεκτικά το τι μας λένε.

 

Δεν είπα ειδικά όσοι στέλνουν τα παιδιά παιδικό, είπα όλοι. Αυτή τη στιμή αντιμετωπίζουμε την πανδημία σαν κάτι που δε μας αγγίζει. Όλοι, εντελώς όλοι.

Και γνωρίζοντας το ελληνικό ταμπεραμέντο, αν υπάρξουν κρούσματα σε σχολεία, ή μάλλον όταν, θα περάσουμε στη μαζική υστερία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Όποιος στέλνει το παιδί του στο σχολείο είναι σε φάση άρνησης? Ενώ το να μένει με τη νταντά η οποία δεν ξέρεις που πάει και τι κάνει είναι ασφαλές? Και αφού λένε ότι τα παιδιά κάτω των 5 δεν μεταδίδουν. Ποιο το πρόβλημα με τους παιδικούς? Εκτός αν πιστεύουμε επιλεκτικά το τι μας λένε.

Εμένα Υοvanna ο παοδιατρος μου ειπε οτιωτα παιδια θα είναι πιο ασφαλή στους παιδικους γιατί εκεί θα πάρουν αυστηρα μετρα υγιεινής.Απο τον περίγυρος κινδυνεύουν μου ειπε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Όποιος στέλνει το παιδί του στο σχολείο είναι σε φάση άρνησης? Ενώ το να μένει με τη νταντά η οποία δεν ξέρεις που πάει και τι κάνει είναι ασφαλές? Και αφού λένε ότι τα παιδιά κάτω των 5 δεν μεταδίδουν. Ποιο το πρόβλημα με τους παιδικούς? Εκτός αν πιστεύουμε επιλεκτικά το τι μας λένε.

Εμένα Υοvanna ο παοδιατρος μου ειπε οτιωτα παιδια θα είναι πιο ασφαλή στους παιδικους γιατί εκεί θα πάρουν αυστηρα μετρα υγιεινής.Απο τον περίγυρος κινδυνεύουν μου ειπε.

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν είπα ειδικά όσοι στέλνουν τα παιδιά παιδικό, είπα όλοι. Αυτή τη στιμή αντιμετωπίζουμε την πανδημία σαν κάτι που δε μας αγγίζει. Όλοι, εντελώς όλοι.

Και γνωρίζοντας το ελληνικό ταμπεραμέντο, αν υπάρξουν κρούσματα σε σχολεία, ή μάλλον όταν, θα περάσουμε στη μαζική υστερία. 

Γιατί την αντιμετωπίζουμε ολοι σαν κάτι που δεν μας αγγίζει?Ολοι εδω προσέχουμε όσο μπορούμε.Τι άλλο να κανουμε?Κ πι

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Πιστεύω θα διατεθούν δωρεάν σε όλες τις βαθμίδες αφού το είπαν, δεν νομίζω να γίνουν εξαιρέσεις.

 

Δεν έχω ακούσει για τους παιδικούς τι θα γίνει, αν θα είναι υποχρεωτική και αν θα είναι δωρεάν.

 

Εγώ έχω της αμφιβολίες μου, θα σου μεταφέρω την άποψη του συζύγου μου, σε γενικές γραμμές πιστεύει πως τα παιδιά ακόμα και μικρών ηλικιών μπορούν να εκπαιδευτούν πολύ ευκολότερα από ότι νομίζουμε στη σωστή χρήση μάσκας και ότι τελικά αυτοί που έχουν το πρόβλημα είναι οι γονείς. Επίσης, ότι αφού θα γίνει ένα κομμάτι της ζωής μας πλεον θα πρέπει σιγά σιγά να εξοικειωθούν τα παιδιά και καλό θα ήταν αυτό να γίνει από το σχολείο. Τεινω να συμφωνήσω μαζί του όσο το σκέφτομαι.

Θα συμφωνησω με τον άνδρα σου κατα βάση αλλά κι εγώ έχω αμφιβολίες σχετικά με την σωστή χρήση της από τα παιδιά. Παράδειγμα, ο μικρός μου δεν βάζει τίποτα στο στόμα πια και δεν ακουμπά το πρόσωπο, όταν έχει λερωμένα χέρια τρέχει να τα πλύνει χωρίς να ακουμπήσει τίποτα στην διαδρομή. Φορώντας όμως μασκα θα την πιάνει μέχρι να την συνηθίσει, θα την επεξεργάζεται, θα την βγάζει ή βάζει με λαθος τροπο ενώ έχει πιάσει τα πάντα και τα μικρόβια θα καταλήγουν στο πρόσωπο του. 

 

Αν ή χρήση της μάσκας δεν είναι σωστη δεν είναι περισσότερο επικίνδυνη για το άτομο που την φορά?  

 

Δεν είμαι κατά της μάσκας, έχω καποιες αμφιβολίες ως προς την λειτουργικότητα της στα παιδιά. 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...