Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Υποτίθεται είχαμε έναν φοβερό αλγόριθμο που έβρισκε με βάση τα στοιχεία που συμπλήρωναν, τους πιο επιφοβους. κ υποτίθεται λειτουργούσε σούπερ αφού βρίσκαμε περίπου 10 τη μέρα, και οι υπόλοιποι ήταν υγιείς αφού δεν αρρώστησαν κατά την παραμονή τους. τρελό σουξέ, σαν το 112 που δεν κάνει για προειδοποιήσεις γιατί προκαλεί περισσότερους νεκρούς. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Διαβασα τωρα την σημερινή ομιλία του χαρδαλια.Ειπε οτι στις λιτανειες θα αναλάβει κανεις την ατομική του ευθύνη. ΑΡΑ θα γίνουν.Αντε να δουμε τι εικόνα θα επικρατήσει....

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά η έκφραση δειγματοληπτικά μπορεί να ειναι πολύ παραπλανητική. Δεν γνωρίζω τόσο καλά στατιστική, αλλά όταν λέμε δειγματοληπτικά δεν εννοούμε ένα στα τόσα τυχαία, πρέπει να υπάρχει ένα πλάνο πιο συγκεκριμένο που πολλές φορές βασίζεται σε ένα πρότυπο ποιότητας και δειγματοληπτικά ως προς τι, ως προς την πτήση, ως προς τη χώρα, ως προς την ημέρα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Υποτίθεται είχαμε έναν φοβερό αλγόριθμο που έβρισκε με βάση τα στοιχεία που συμπλήρωναν, τους πιο επιφοβους. κ υποτίθεται λειτουργούσε σούπερ αφού βρίσκαμε περίπου 10 τη μέρα, και οι υπόλοιποι ήταν υγιείς αφού δεν αρρώστησαν κατά την παραμονή τους. τρελό σουξέ, σαν το 112 που δεν κάνει για προειδοποιήσεις γιατί προκαλεί περισσότερους νεκρούς. 

 

 

Αυτό πάλι πραγματικά τι ήταν αυτό με το 112 πιο κουλη δήλωση  δεν πρέπει να έχω ακούσει. Δλδ όταν λειτουργεί το 112 να μην το παίρνουμε μην κάνουμε κάνα μεγαλύτερο κακό, αυτό καταλαβαίνω εγώ 

Just now, Sunshine8 said:

Πραγματικά η έκφραση δειγματοληπτικά μπορεί να ειναι πολύ παραπλανητική. Δεν γνωρίζω τόσο καλά στατιστική, αλλά όταν λέμε δειγματοληπτικά δεν εννοούμε ένα στα τόσα, πρέπει να υπάρχει ένα πλάνο πιο συγκεκριμένο, και δειγματοληπτικά ως προς τι, ως προς την πτήση, ως προς τη χώρα, ως προς την ημέρα;

Υποτίθεται πως υπήρχε ένας αλγόριθμος όπως είπε και η @Έσπεροςαλλα βασικά δειγματοληπτικα θα πει ότι η συντριπτική πλειοψηφία μπαίνει στο έτσι, χωρίς να τρέχει τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

Όπως ειχα γράψει πριν λίγο καιρό, το να διαχειρίζεται όλη η ροή σωστά δεν υπήρχε περίπτωση να εφαρμοστεί. Δε γνωρίζω ποια χώρα έχει ανοιχτό τουρισμό και ταυτόχρονα πλήρεις ελέγχους...Όταν σε ένα αεροδρόμιο προσγειώνονται 20 αεροπλάνα την ώρα, δηλαδή περίπου 3000 άτομα, θα πρέπει οι περισσότεροι να περάσουν όσο πιο γρήγορα γίνεται, μόνο και μόνο για να μη γίνει συνωστισμός.

 

Βρέθηκα στο Βενιζέλος και είχα την ευκαιρία να δω οτι είναι ψιλοαστεία τα πράγματα.....αν έρχεται κάποιος από χώρα Σένγκεν και μιλήσει native ελληνικά, ας με διαψεύσει κάποιος, αλλά δεν ασχολούνται καν....προσωπικά δεν πέρασα από πουθενά το barcode, οπότε ακόμη κι αν με είχε μαρκάρει ο αλγόριθμος δε θα υπήρχε κανένας τρόπος να με σταματήσει κάποιος...Αλλά ειλικρινά δε βλέπω και τι άλλο θα μπορούσε να γίνει. Προσωπικά το 100-150 κρούσματα τη μέρα μετά από 1 μήνα ανοιχτού τουρισμού δεν το βλέπω και τόσο τραγικό....απο δω και πέρα που έτσι κι αλλιώς κλείνει η σεζόν θα πρέπει να ξανακλείσει το θέμα (όχι μόνο στον τουρισμό αλλά γενικότερα στην κοινωνία), προκειμένου να ελεγχθεί....και αργότερα τρίτο κύμα κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένα μεγάλο θέμα είναι ότι τα κρούσματα εξωτερικού που προσέρχονται αυτοβούλως, προσμετρώνται ως ανεξάρτητη κατηγορία κ όχι σε σχέση με το πού εξετάστηκαν όπως επιδης πολλοί στις πόλεις γύρισαν από διακοπές σε νησιά κ καταγράφηκαν εκεί κ τέλος στις νησιωτικες περιφέρειες  τα κρούσματα δηλώνονται γενικώς κ αορίστως κ είναι εδώ κ μέρες αδύνατο να μάθουμε σε ποιο νησί είναι, όπως εξάλλου του Πόρου δηλώνονταν στην Αττική. Η Κρήτη λοιπόν τυπικά δεν έχει πολλά κρούσματα αλλά κλείνουν τα μπαρ, η Αντίπαρος τυπικά δεν έχει καθολου κρούσματα αλλά κλείνουν τα μπαρ κλπ. Δεν θέλω να πω ότι κρύβονται κρούσματα αλλά είναι προφανές ότι υπάρχει σκόπιμη συσκότιση. Έτσι η επίπτωση του τουρισμού υποκαταγράφεται κ επίσης δεν μπορεί κάποιος να προγραμματίσει αλλά κ να ξέρει πώς θα κινηθεί. εγω θα ήθελα να ξέρω αν υοετχιυν κρούσματα συνδεόμενα με το νησί, γιατί αν δεν υπαρχουν κ περάσει ήσυχα ο Αύγουστος, θα μπορώ με περισσότερη άνεση να κυκλοφορήσω κ να συμβάλλω κ στην τοπική κίνηση. αν όμως δεν ξέρω, θα  είμαι πολύ φειδωλή κ ισωσ κ ψώνια που ήθελα να τα κάνω ηλεκτρονικά, άρα η τοπική αγορά θα χάσει. 

 

Επίσης παρακολουθώ κ τον νομο που παραθερίζουν οι δικοί μου όπου επίσης υορτχουν σποραδικά κρούσματα, αλλά στα τοπικά νέα δεν αναφέρεται πού βρίσκονται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Υποτίθεται είχαμε έναν φοβερό αλγόριθμο που έβρισκε με βάση τα στοιχεία που συμπλήρωναν, τους πιο επιφοβους. κ υποτίθεται λειτουργούσε σούπερ αφού βρίσκαμε περίπου 10 τη μέρα, και οι υπόλοιποι ήταν υγιείς αφού δεν αρρώστησαν κατά την παραμονή τους. τρελό σουξέ, σαν το 112 που δεν κάνει για προειδοποιήσεις γιατί προκαλεί περισσότερους νεκρούς. 

 

 

Υπήρχε ένα καλό συμβόλαιο ίσως και μια καλή χρηματοδότηση ;) 

Just now, chocolate_eater είπε:

Όπως ειχα γράψει πριν λίγο καιρό, το να διαχειρίζεται όλη η ροή σωστά δεν υπήρχε περίπτωση να εφαρμοστεί. Δε γνωρίζω ποια χώρα έχει ανοιχτό τουρισμό και ταυτόχρονα πλήρεις ελέγχους...Όταν σε ένα αεροδρόμιο προσγειώνονται 20 αεροπλάνα την ώρα, δηλαδή περίπου 3000 άτομα, θα πρέπει οι περισσότεροι να περάσουν όσο πιο γρήγορα γίνεται, μόνο και μόνο για να μη γίνει συνωστισμός.

 

Βρέθηκα στο Βενιζέλος και είχα την ευκαιρία να δω οτι είναι ψιλοαστεία τα πράγματα.....αν έρχεται κάποιος από χώρα Σένγκεν και μιλήσει native ελληνικά, ας με διαψεύσει κάποιος, αλλά δεν ασχολούνται καν....προσωπικά δεν πέρασα από πουθενά το barcode, οπότε ακόμη κι αν με είχε μαρκάρει ο αλγόριθμος δε θα υπήρχε κανένας τρόπος να με σταματήσει κάποιος...Αλλά ειλικρινά δε βλέπω και τι άλλο θα μπορούσε να γίνει. Προσωπικά το 100-150 κρούσματα τη μέρα μετά από 1 μήνα ανοιχτού τουρισμού δεν το βλέπω και τόσο τραγικό....απο δω και πέρα που έτσι κι αλλιώς κλείνει η σεζόν θα πρέπει να ξανακλείσει το θέμα (όχι μόνο στον τουρισμό αλλά γενικότερα στην κοινωνία), προκειμένου να ελεγχθεί....και αργότερα τρίτο κύμα κ.ο.κ.

Αν ήταν 100, θα ήμασταν τέλεια. Επειδή για κάθε ένα που ξέρουμε, υπάρχουν από 10 ως 100 (ανάλογα πόσο αισιόδοξος είναι κανείς, αλλά πιο κάτω δεν έχω δει εκτίμηση), ε δεν είναι καλά τα πράγματα :(

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

Όπως ειχα γράψει πριν λίγο καιρό, το να διαχειρίζεται όλη η ροή σωστά δεν υπήρχε περίπτωση να εφαρμοστεί. Δε γνωρίζω ποια χώρα έχει ανοιχτό τουρισμό και ταυτόχρονα πλήρεις ελέγχους...Όταν σε ένα αεροδρόμιο προσγειώνονται 20 αεροπλάνα την ώρα, δηλαδή περίπου 3000 άτομα, θα πρέπει οι περισσότεροι να περάσουν όσο πιο γρήγορα γίνεται, μόνο και μόνο για να μη γίνει συνωστισμός.

 

Βρέθηκα στο Βενιζέλος και είχα την ευκαιρία να δω οτι είναι ψιλοαστεία τα πράγματα.....αν έρχεται κάποιος από χώρα Σένγκεν και μιλήσει native ελληνικά, ας με διαψεύσει κάποιος, αλλά δεν ασχολούνται καν....προσωπικά δεν πέρασα από πουθενά το barcode, οπότε ακόμη κι αν με είχε μαρκάρει ο αλγόριθμος δε θα υπήρχε κανένας τρόπος να με σταματήσει κάποιος...Αλλά ειλικρινά δε βλέπω και τι άλλο θα μπορούσε να γίνει. Προσωπικά το 100-150 κρούσματα τη μέρα μετά από 1 μήνα ανοιχτού τουρισμού δεν το βλέπω και τόσο τραγικό....απο δω και πέρα που έτσι κι αλλιώς κλείνει η σεζόν θα πρέπει να ξανακλείσει το θέμα (όχι μόνο στον τουρισμό αλλά γενικότερα στην κοινωνία), προκειμένου να ελεγχθεί....και αργότερα τρίτο κύμα κ.ο.κ.

Δεν κλείνει η σαιζόν. Η σαιζόν πλέον στην Ελλάδα κρατάει δυνατά μέχρι και τέλος Σεπτεμβρίου. Και οπωσδηποτε φουλ τουλάχιστον ένα μήνα ακόμα από τώρα. Πάρα πολλοι ξένοι χωρίς παιδιά έρχονται μέσα - τέλος Σεπτεμβρίου συνειδητά. Τα λέω με σιγουριά αυτά καθώς τα γνωριζω λόγω επαγγελματος

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Δεν κλείνει η σαιζόν. Η σαιζόν πλέον στην Ελλάδα κρατάει δυνατά μέχρι και τέλος Σεπτεμβρίου. Και οπωσδηποτε φουλ τουλάχιστον ένα μήνα ακόμα από τώρα. Πάρα πολλοι ξένοι χωρίς παιδιά έρχονται μέσα - τέλος Σεπτεμβρίου συνειδητά. Τα λέω με σιγουριά αυτά καθώς τα γνωριζω λόγω επαγγελματος

Ναι όντως. Ο Σεπτέμβριος είναι αυτονόητος κ κάποιες μονάδες μένουν κ τον Οκτώβριο. Πέρσι ψάχναμε νταντά για 1η Σεπτεμβρίου κ ήταν δύσκολο γιατί οι κοπέλες ήταν κλεισμένες μέχρι κ μέσα Οκτωβρίου σε θέσεις σχετικές με τον τουρισμό. Και φέτος που δεν ξέρει κανεις πως θα πάει, πάλι έχουν υπολογίσει ότι θα είναι απασχολημένες κ τον Σεπτέμβρη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 Ιταλοί γύρισαν στη χώρε τους θετικοί μετά από διακοπές στην Κέρκυρα. Η Ιταλία σκέφτεται να επιβάλει καραντίνα σε όποιον έρχεται από χώρες του νότου γιατί έχουν θέμα και με την Αλβανία. 

 

Θα ήθελα κάποια στιγμή να μάθουμε ποια ήταν τα έσοδα του εξωτερικού τουρισμού φέτος, πόσοι τουρίστες ήρθαν (όχι δλδ Έλληνες του εξωτερικού), τι άφησαν, τι άφησαν οι Έλληνες στον εσωτερικό τουρισμό, πόσες ακυρώσεις είχαμε από Έλληνες που ανέβαλαν τις διακοπές τους λόγω φόβου όπως η @ΑΡΓΚ, έτσι για να δούμε ποσο άξιζε τον κόπο αυτό το μπάχαλο σε μια χώρα με σχεδον μηδενικά κρούσματα. 

 

Καλο επίσης θα ήταν να μάθουμε επιτέλους με ποιο μέρος σχετίζονται τα κρούσματα διακοπών. Γιατί εκνευρίζομαι όταν διαβάζω για την ανησυχία στα αστικά κέντρα από την επιστροφή των ταξιδιωτών, όμως αυτοί κάπου κόλλησαν, σε μερη που κατοικούνται από κανονικούς ανθρώπους, όχι αναλώσιμα γκαρσόνια- ρομπότ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

7 Ιταλοί γύρισαν στη χώρε τους θετικοί μετά από διακοπές στην Κέρκυρα. Η Ιταλία σκέφτεται να επιβάλει καραντίνα σε όποιον έρχεται από χώρες του νότου γιατί έχουν θέμα και με την Αλβανία. 

 

Θα ήθελα κάποια στιγμή να μάθουμε ποια ήταν τα έσοδα του εξωτερικού τουρισμού φέτος, πόσοι τουρίστες ήρθαν (όχι δλδ Έλληνες του εξωτερικού), τι άφησαν, τι άφησαν οι Έλληνες στον εσωτερικό τουρισμό, πόσες ακυρώσεις είχαμε από Έλληνες που ανέβαλαν τις διακοπές τους λόγω φόβου όπως η @ΑΡΓΚ, έτσι για να δούμε ποσο άξιζε τον κόπο αυτό το μπάχαλο σε μια χώρα με σχεδον μηδενικά κρούσματα. 

 

Καλο επίσης θα ήταν να μάθουμε επιτέλους με ποιο μέρος σχετίζονται τα κρούσματα διακοπών. Γιατί εκνευρίζομαι όταν διαβάζω για την ανησυχία στα αστικά κέντρα από την επιστροφή των ταξιδιωτών, όμως αυτοί κάπου κόλλησαν, σε μερη που κατοικούνται από κανονικούς ανθρώπους, όχι αναλώσιμα γκαρσόνια- ρομπότ. 

Ακριβώς. Εγώ δεν πιστεύω (αποτι βλέπω και από την εμπειρία που είχα στο παρελθόν με τουριστικα) ότι οι ξένοι αφήνουν τρομερά λεφτά στον τουρισμό. Ο Έλληνας θα αφήσει πολύ περισσότερα. 

Εγώ ένα άλλο που δεν καταλαβαίνω : τα μαγαζιά (μπαρ, νυχτερινά κέντρα) θα κλείνουν στις 12 τα μεσάνυχτα. Δηλαδή μέχρι τις 12 δεν υπάρχει κίνδυνος να κολλήσεις κανείς? Ή μήπως οι νέοι δεν θα βγαίνουν πριν τις 12?? 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο γινεται παγκοσμιως.Αργα τη νύχτα πίνουν κ ξεσαλώσουμε πιο εύκολα.Διαβασα παντως οτι τα μπουζούκια στη θεσ/νίκη θα ανοίγουν απογευμα.Τωρα αυτο το μετρο για μέρη σαν τη Μύκονο λιγα νομιζω θα προσφερει.Αυτοι χορεύουν πάνω στα τραπέζια μέρα μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites

και αστυνομεύεται και καλύτερα. βέβαια βρήκαν τη λύση, αυτοσχέδια πάρτι στις παραλίες.... 

 

έπρεπε να είχαμε επενδύσει σε καλής ποιότητες τουρίστες, αν είχαμε μυαλό. να ερθουν ευρωπαίοι οικογενειάρχες υψηλού μορφωτικού κ κοινωνικού επιπέδπου. όχι ότι δεν είναι πιθανό να είναι άρρωστοι, αλλα σίγουρα η κίνησή τους θα ήταν πολύ πιο ελεγχόμενη και συγκρατημένη. δεν έχουμε σχέδιο όμως και φοβάμαι και ότι πίεσαν πολλοί ξένοι όμιλοι που έχουν συμφέροντα στον αλητοτουρισμό τύπου Λαγανάς Ακρωτήρι Φαληράκι κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

και αστυνομεύεται και καλύτερα. βέβαια βρήκαν τη λύση, αυτοσχέδια πάρτι στις παραλίες.... 

 

έπρεπε να είχαμε επενδύσει σε καλής ποιότητες τουρίστες, αν είχαμε μυαλό. να ερθουν ευρωπαίοι οικογενειάρχες υψηλού μορφωτικού κ κοινωνικού επιπέδπου. όχι ότι δεν είναι πιθανό να είναι άρρωστοι, αλλα σίγουρα η κίνησή τους θα ήταν πολύ πιο ελεγχόμενη και συγκρατημένη. δεν έχουμε σχέδιο όμως και φοβάμαι και ότι πίεσαν πολλοί ξένοι όμιλοι που έχουν συμφέροντα στον αλητοτουρισμό τύπου Λαγανάς Ακρωτήρι Φαληράκι κλπ. 

 

Kακά τα ψέματα, σοβαροί άνθρωποι δεν μπαίνουν τόσο εύκολα αυτή την περίοδο σε αεροπλάνα για διακοπές σε ένα τόπο που δεν έχουν ρίζες. Άλλο να πάρεις ένα ρίσκο για να επιστρέψεις σπίτι σου ή να δεις συγγενείς, άλλο για να βρεις παραλία. Αναμενόμενο ήταν οι περισσότεροι να είναι νέοι από τη μία, και γενικά πιο ανεύθυνοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν θέλω να πω ότι κρύβονται κρούσματα αλλά είναι προφανές ότι υπάρχει σκόπιμη συσκότιση.

 

20 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Επίσης παρακολουθώ κ τον νομο που παραθερίζουν οι δικοί μου όπου επίσης υορτχουν σποραδικά κρούσματα, αλλά στα τοπικά νέα δεν αναφέρεται πού βρίσκονται. 

 

Άρα λες ότι κρύβονται κρούσματα. Το οποίο είναι πέρα από προφανες ότι γίνεται κ οτι μας κοροϊδεύουν εντελώς μέσα στα μούτρα μας, εφόσον λένε ότι στην Αθήνα διασπειρεται ο ιός από κρούσματα που γύρισαν από τις Κυκλάδες, οι οποίες δεν έχουν όμως κανένα κρούσμα αλλά τα μπαρ κλείνουν στις 12, ενώ σε άλλες περιοχές της ηπειρωτικής Ελλάδας ή στην Αθήνα που υπάρχουν κρουσματα δεν κλείνουν. Κορίτσια ατομική ευθύνη να δείξετε μην ξεχάσετε ε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

 

 

Άρα λες ότι κρύβονται κρούσματα. Το οποίο είναι πέρα από προφανες ότι γίνεται κ οτι μας κοροϊδεύουν εντελώς μέσα στα μούτρα μας, εφόσον λένε ότι στην Αθήνα διασπειρεται ο ιός από κρούσματα που γύρισαν από τις Κυκλάδες, οι οποίες δεν έχουν όμως κανένα κρούσμα αλλά τα μπαρ κλείνουν στις 12, ενώ σε άλλες περιοχές της ηπειρωτικής Ελλάδας ή στην Αθήνα που υπάρχουν κρουσματα δεν κλείνουν. Κορίτσια ατομική ευθύνη να δείξετε μην ξεχάσετε ε;

Δεν εννοώ ότι κρύβονται αριθμοί στο συνολικό άθροισμα, κρύβεται όμως η προέλευση και η κατανομή ανά νησί σε κάθε νησιωτική περιφερειακή ενοτητα. Ο περιφερειάρχης Νοτίου Αιγαίου το είπε σαφώς ότι είναι για τα προσωπικά δεδομένα. Αηδίες. όχι ότι φοβούνται μην αρχίσει να φεύγει κόσμος. Την τελευταία εβδομάδα έχουν ανακοινώσει καμία 15αρια-20αρια στις Κυκλαδες κ δεδομένα είναι μόνο τα 8 από το μπαρ της Μυκόνου. για τα υπόλοιπα, κουβέντα. από δω κ από κει φαίνεται ότι πολλοί γυρίζουν άρρωστοι από Πάρο, έτσι δικαιολογείται κ το κλείσιμο εκεί κ στην Αντίπαρο. Και ποιος ξέρει κ ποσά αλλά εντοπίζονται άλλου. 14 στην Αττική σημερα σχετιζόμενα με ταξίδι. Κ τα μισά να ήταν από νησί, είναι παρα πολύ σοβαρό. Όμως οι νησιώτες είναι συνένοχοι σ αυτήν την αλητεία γιατί αυτό δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω αλλιώς. και δεν θέλω να ακούσω ότι το να ξέρεις τα πού είναι τα κρούσματα δημιουργεί ψευδαίσθηση ασφαλείας κ δεν προσέχει κανεις, γιατί μάλλον το αντίθετο συμβαίνει. Είμαι έξαλλη όπως βλέπετε. 

πρίν από 13 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Kακά τα ψέματα, σοβαροί άνθρωποι δεν μπαίνουν τόσο εύκολα αυτή την περίοδο σε αεροπλάνα για διακοπές σε ένα τόπο που δεν έχουν ρίζες. Άλλο να πάρεις ένα ρίσκο για να επιστρέψεις σπίτι σου ή να δεις συγγενείς, άλλο για να βρεις παραλία. Αναμενόμενο ήταν οι περισσότεροι να είναι νέοι από τη μία, και γενικά πιο ανεύθυνοι.

Το χα ξαναγράψει κ παλιότερα αυτό, στη φάση του success story, μου την είχαν πει ότι βάζω ταμπέλες ή κάτι τέτοιο. Αλλά είναι προφανές ότι όσο πιο σοβαρα αντιμετωπίζει κάποιος τον ιό, τόσο πιο επιφυλακτικός θα είναι σε μεγάλα ταξίδια ειδικά αν εμπλέκεται μεταφορικό μέσο κ μάλιστα αεροπλάνο. 

 

Αναρωτθεμαι γενικά ποια είναι η ψυχολογία όποιου συνετέλεσε σε μεγάλη διασπορά. πχ ο υπάλληλος του γηροκομείου, αυτοί που έκαναν ανοιχτούς γάμους (κ μάλιστα υπήρξε κ νεκρός στη Λάρισα), αυτοί που ήρθαν απ έξω κ συνάντησαν φίλους κ συγγενείς... 

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό έλεγα κι εγώ μερικά μηνύματα πιο πριν ότι μου φαίνονται επικίνδυνα τα ταξίδια με μεταφορικό μέσο, ξενοδοχεία κλπ. Αλλά οι περισσότεροι μου είπατε ότι ο ίδιος κίνδυνος υπάρχει και στο μέρος μόνιμης διαμονής ή αν πας στο χωριό σου!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Αναρωτθεμαι γενικά ποια είναι η ψυχολογία όποιου συνετέλεσε σε μεγάλη διασπορά. πχ ο υπάλληλος του γηροκομείου, αυτοί που έκαναν ανοιχτούς γάμους (κ μάλιστα υπήρξε κ νεκρός στη Λάρισα), αυτοί που ήρθαν απ έξω κ συνάντησαν φίλους κ συγγενείς... 

 

Η ίδια μάλλον που έχει κάποιος που βγαίνει να πάει στη δουλειά του και σκοτώνει έναν άνθρωπο με το αυτοκίνητο κατά λάθος. Θα στεναχωρηθεί, ίσως το κουβαλάει για χρόνια, αλλά shit happens. Η στοχοποίηση που έκανε ο Τσιόδρας σε ένα συγκεκριμένο άτομο είναι γραφική, θα μπορούσε να τους έχει κολλήσει ένας προμηθευτής που η γυναίκα του είναι γιατρός και το κόλλησε στο νοσοκομείο ή ένας καθαριστής που πάει στο γηροκομείο με το λεωφορείο σε καθημερινή βάση. Άλλωστε δεν πήγε ο ίδιος ο υπάλληλος στη συναυλία, αλλά κάποιος συγγενής του.

 

Το νόημα της ατομικής ευθύνης δεν είναι οτι μπορούμε να σηκώνουμε το χέρι και να λέμε ποιος φταίει που κολλήσαμε. Μεταδοτική ασθένεια είναι, κάποιος θα μας τη δώσει. Το θέμα είναι, μακροσκοπικά, αυτό να γίνει σε διαχειρίσιμο ρυθμό από το εκάστοτε σύστημα υγείας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Το νόημα της ατομικής ευθύνης δεν είναι οτι μπορούμε να σηκώνουμε το χέρι και να λέμε ποιος φταίει που κολλήσαμε.

όταν κάποιος κάνει ασυνετα πράγματα, ναι τον δείχνουμε με το δάχτυλο. σκέψου να κανεις ανοιχτό γάμο μέσα σε πανδημία κ να πεθάνουν συγγενείς σου. δεν μπορώ να το διανοηθώ. δεν λέμε για κάτι τελείως τυχαίο πχ να κολλήσεις στη δουλειά κ να το μεταφέρεις στη μάνα σου. 

Just now, chocolate_eater είπε:

Άλλωστε δεν πήγε ο ίδιος ο υπάλληλος στη συναυλία, αλλά κάποιος συγγενής του.

Εγω πάντως αυτόν τον καιρο αποφεύγω όποιον κινείται σε τουριστικά μερη, δεν βλέπουμε κανέναν φίλο, ούτε οι γονείς μου θα έρθουν στο νησί που έχω να τους δω από τα χριστούγεννα κ δεν θα τους δω ούτε την επόμενη χρόνια, και  το θεωρώ αυτονόητο να μην έχω επαφές με άτομα που κάνουν πιο ανοιχτή ζωή, ειδικά κάποιος που δουλεύει σε χώρο με ευπαθείς θα έπρεπε να έχει μια συνείδηση. 

 

Just now, little lamb είπε:

Γι'αυτό έλεγα κι εγώ μερικά μηνύματα πιο πριν ότι μου φαίνονται επικίνδυνα τα ταξίδια με μεταφορικό μέσο, ξενοδοχεία κλπ. Αλλά οι περισσότεροι μου είπατε ότι ο ίδιος κίνδυνος υπάρχει και στο μέρος μόνιμης διαμονής ή αν πας στο χωριό σου!

εγω είπα με καράβι υπό πορϋποθεσεις κ ανάλογα πού πας, από πού φεύγεις κ τι πας να κανεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ο.τι κ να κανει μια κυβέρνηση παντως,χωρίς ατομική ευθύνη δεν γίνεται τιποτα.Γι αυτο κ η κατάσταση ειναι πολυ ανησυχητική.

 

Ενταξει όμως με έχει κουράσει κ λίγο αυτό που όλο κατηγορούν τους νέους, έχουν εστιάσει σ αυτό λες κ τα μπαρ κ τα μπουζούκια είναι η λυρικη σκηνή κ κάθεσαι στο θεωρειο με τη μασκουλα σου κ βλέπεις με τα κυάλια τη σκηνή, κ φταίνε οι νέοι που δεν κρατούν αποστασεις. Αρχές Μαΐου δεν έδερναν τη νεολαία στις πλατείες; και μετά ανοίξανε οι χώροι διασκέδασης κ φταίνε οι νέοι που πηγαίνουν; Κ γιατί φταίνε οι νέοι κ δεν φταίνε οι γάμοι με τα 300 άτομα, που πηγαίνουν κ ευπαθείς ομάδες; Και γιατί φταίνε οι νέοι κ όχι οι τουρίστες; ή μήπως οι νέοι έπρεπε να τη βγάζουν με ελληνικό καφέ στον καφενέ του χωριού μέχρι τις 9 το βράδυ αυστηρά για να παρταρουν μετά οι ξένοι ανενόχλητοι χωρίς να μας κολλάνε κ χωρίς να τους κολλάμε κ δυσφημιζομαστε; δεν έχει λογική όλο αυτό, είναι απλά μια μορφή κοινωνικού αυτοματισμού για να μην παραδεχτούν ότι έγιναν σοβαρα λάθη κ δόθηκαν λάθος μηνύματα. Το τι προσέχουμε κ ποια ευθύνη έχουμε είναι κ κάπου υποκειμενικό, βλέπουμε κ μεταξύ μας ότι διαφωνούμε και δεν είναι κ απόλυτη η προστασία, μπορεί εγω πχ που αυτόν τον καιρό μόνο στην παραλία έρχομαι σε επαφή με άλλους (στάνταρ άτομα) λόγω του παιδιου, να το κολλήσω από κει κ να μην κολλήσει η φίλη που γυρνάει στα μπαράκια την οποία μάλιστα αποφεύγω. Το θέμα είναι να υπάρξει ένα πλαίσιο στο οποίο αν τηρήσουμε τα μέτρα, να είμαστε ασφαλεις, κ αυτό χρειάζεται δυο παράγοντες για να λειτουργήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες.Απλα βλέπω παγκοσμιως μια εναντιωση στο να τηρηθούν τα μετρα κ οι κανόνες.Δεν πείθεται ο κοσμος.

 

Ναι είναι διαφορετικό να εχεις κανόνες που δεν τηρούνται κ διαφορετικό να παραπονιέσαι που ο κόσμος πηγαίνει σε μερη που εσυ του επετρεψες να πάει κ ξέρεις ότι δεν γίνεται να υπάρξουν μέτρα. 

 

Αυτό που λέγαν όσες χώρες δεν ήθελαν lockdown, ότι με το άνοιγμα θα φανούν οι δυσκολίες, αποδεικνύεται. ο κόσμος είδε ποσο τα κράτη υπέκυψαν σε μεγάλα συμφέροντα κ επέτρεψαν πράγματα επικίνδυνα πχ ο ένας πάνω στον άλλον στα αεροπλάνα. Έγιναν κ αστοχίες πχ με τη χρήση μάσκας κ τις οδηγίες. Εκ των υστέρων βέβαια είναι εύκολο να λέμε ότι φταίει το άνοιγμα, όταν τον Απρίλη παρακαλούσαμε να βγούμε. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...