Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Πραγματικα πολυ καλή ιδέα.Δεν το είχα σκεφτεί.Ελεγχος.Γιατι λ αυτό μια σύμβαση είναι.Ετσι θα ξέρουμε κ τις πιθανότητες.

Για εμάς που δεν πιστεύουμε ότι ο Θεός (στον οποίο πιστεύω γενικά) είναι ένας τύπος μες άσπρο μούσι και μοιράζει την εύνοιά του στους ανθρώπους μέσω ενός κουταλιού με κρασί και ψωμί, ναι, είναι ένα τελετουργικό και μόνο. 

Just now, Έσπερος είπε:

Οι γείτονες πάντως φοράνε μάσκα στους χώρους λατρείας. 

 

Μ ενταξει το να λες θεοκρατική την Ελλάδα είναι οσο υπερβολή να λες χούντα τις μνημονιακές κυβερνήσεις, αλλά δεν μας καθιστά προηγμένο κ κοσμικό δυτικό κράτος το γεγονός ότι η εκκλησία καθορίζει θέματα παιδείας κ ακόμα χειρότερα δημόσιας υγειας. στην παιδεία ας πούμε ότι είναι μια γραφικότητα μέσα στο μοαχαλο. στην υγεία είναι όμως εγκλημα

Δεν είναι θεοκρατική η πρωινή προσευχή, τα Θρησκευτικά, ο παπάς-δημόσιος υπάλληλος και ο τακτικός εκκλησιασμός; Τα περιγράφω σε φίλους Άγγλους και νομίζουν ότι τους δουλεύω. Ο ένας από αυτούς είναι παπάς της αγγλικανικής εκκλησίας, όχι κανένας "άθεος".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δεν είναι θεοκρατική η πρωινή προσευχή, τα Θρησκευτικά, ο παπάς-δημόσιος υπάλληλος και ο τακτικός εκκλησιασμός; Τα περιγράφω σε φίλους Άγγλους και νομίζουν ότι τους δουλεύω. Ο ένας από αυτούς είναι παπάς της αγγλικανικής εκκλησίας, όχι κανένας "άθεος".

Πιστεύω ότι όροι όπως θεοκρατία, χούντα, φασίστας, όταν χρησιμοποιούνται συχνά χάνουν το νόημα τους κ απαλύνεται η σημασία τους. κατά τ αλλά αυτά ολα που περιγράφεις, ειδικά η παρουσία της εκκλησίας στα εκπαιδευτικά πράγματα, είναι απαράδεκτη κ ασύμβατη τελείως με τον προοδευτικό κόσμο στον οποίο θελουμε να πιστεύουμε ότι ανήκουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με μια φίλη, ο αδελφός της που εργάζεται στην Αγγλία ήρθε τέλος Ιουλίου Ελλάδα όπου μένουν οι δικοί του, ούτε έκανε το τεστ ούτε έμεινε σε απομόνωση. Δεν του το ζήτησαν πουθενά ούτε στη χώρα εξόδου ούτε εισόδου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

Μόλις μίλησα με μια φίλη, ο αδελφός της που εργάζεται στην Αγγλία ήρθε τέλος Ιουλίου Ελλάδα όπου μένουν οι δικοί του, ούτε έκανε το τεστ ούτε έμεινε σε απομόνωση. Δεν του το ζήτησαν πουθενά ούτε στη χώρα εξόδου ούτε εισόδου. 

Μα ήταν απολύτως ανοιχτά τα σύνορα, δεν ήταν υποχρεωμένος να κάνει τεστ ούτε να μπει καραντίνα. Γιαυτό και είμαστε στην κατάσταση που είμαστε τώρα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πάντως προτού έρθουμε Ελλάδα φέτος τον Ιούλιο, κάναμε προληπτικά μόνοι μας το τεστ εδώ στο εξωτερικό. 

4 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Μόλις μίλησα με μια φίλη, ο αδελφός της που εργάζεται στην Αγγλία ήρθε τέλος Ιουλίου Ελλάδα όπου μένουν οι δικοί του, ούτε έκανε το τεστ ούτε έμεινε σε απομόνωση. Δεν του το ζήτησαν πουθενά ούτε στη χώρα εξόδου ούτε εισόδου. 

Δυστυχώς νομίζω είχαν πει στην Ελλάδα ότι από μέσα Ιουλίου αν θυμάμαι καλά, θα έκανα μόνο δειγματοληπτικα τεστ σε κάποιους που φτάνουν αεροπορικώς στην Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, ΑΡΓΚ said:

 

'Η έχουμε κοσμικό κράτος ή δεν έχουμε, ανάμεσα δεν έχει δυστυχώς. Η πίστη του καθενός θα έπρεπε να είναι σεβαστή απόλυτο, στο βαθμό που δεν θέτει σε κίνδυνο και δεν προσβάλει κανέναν άλλον. Επειδή το κράτος μας δεν έχει κανένα διαχωρισμό με την Εκκλησία, δυστυχώς υπάρχουν πρακτικές και απόψεις της Εκκλησίας που θίγουν βαθύτατα και βάζουν σε κίνδυνο πολλούς από εμάς, που είμαστε υποχρέωμενοι να ζήσουμε με τις συνέπειες. Αν αυτό συνέβαινε σε μία χώρα μουσουλμανική, θα λέγαμε ότι είναι φανατικοί, δυστυχώς όμως φανατισμός μεγαλύτερος από τον δικό μας σε αυτό τον τομέα δεν υπάρχει. Προφανώς και ο πιστός βλέπει σώμα και αίμα Χριστού. Οι υπόλοιποι βλέπουμε μία εστία μόλυνσης, από την οποία κινδυνεύουμε άμεσα, στο σχολείο, στη δουλειά ή οπουδήποτε άλλου. Οπότε το θρησκευτικό πιστεύω του ενός, όχι απλά προσβάλει την ελευθερία του άλλου αλλά θέτει σε κίνδυνο τη ζωή του. Καμία αντίρρηση δε θα είχα, αν γινόντουσαν έλεγχοι από ανεξάρτητο οργανισμό σε κουταλάκια και δισκοπότηρα και σε εκκλησιαζόμενους. Προφανώς αυτό δε θα το δεχτεί ποτέ η Ιερά Σύνοδος. 

 

Δεν είναι κοσμικό κράτος η Ελλάδα, ποτέ δεν ήταν, το Σύνταγμα ξεκινάει με επίκληση στην Αγία Τριάδα και την παραδοχή πως ένα τεράστιο ποσοστό των πολιτών του είναι μέλη της Ανατολικής Ορθοδόξου Εκκλησίας ("επικρατούσα θρησκεία"). Απλώς παρέχει όλες τις αστικές ελευθερίες σε άλλες θρησκείες, αυτό δεν το κάνει κοσμικό κράτος. Ως εκ τούτου είναι και συνταγματικά προβλέψιμος ο ρόλος της θρησκείας σε κάθε πτυχή που αυτή αγγίζει. Το να βάζει στο τραπέζι ο κάθε Μητροπολίτης την προσωπική του οπτική στα θέματα της πανδημίας - αντί να υπακούει απλώς τον εκάστοτε νομοθέτη - είναι αποτέλεσμα του διαχρονικού ρόλου του στο ελληνικό κράτος και αυτό δεν αλλάζει ούτε με ΚΥΑ, ούτε με ΠΝΠ και, μάλλον, ούτε με απλό νόμο. Όταν η Ιερά Σύνοδος λέει οτι η Εκκλησία δεν είναι σουπερ μάρκετ ή μαγαζί, δεν είναι δείγμα εγωισμού ή υπεροψίας...είναι απλή αναφορά στο ειδικό νομικό καθεστώς που απολαμβάνει. Πράγματι, δεν είναι μαγαζί η Εκκλησία....περισσότερο ως ανεξάρτητη δημόσια αρχή είναι νομικά ορθό να τη βλέπουμε (και στην πραγματικότητα περίπου 80 ανεξάρτητες αρχές, διότι κάθε Μητρόπολη είναι εντελώς ανεξάρτητη από τον Αρχιεπίσκοπο Αθηνών).

 

Δε λέω οτι είναι σωστό αυτό, ωστόσω το να περιμένεις οτι θα άλλαζε αυτό σε τρεις μήνες λόγω της Χ πανδημίας (δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία του κόσμου), είναι κάπως τραβηγμένο. Σε κάθε κράτος υπάρχουν ειδικές συνθήκες που παραμένουν ειδικές ανεξαρτήτως συνθηκών. Οι λαικές π.χ. γιατί δεν έκλεισαν ποτέ στην Ελλάδα, ενώ οι δημόσιες αγορές ήταν από τα πρώτα που έκλεισαν σε άλλες χώρες; Γιατί οι περισσότεροι Έλληνες εδώ και 80 χρόνια βασίζουν ένα μεγάλο μέρος των προμηθειών τους σε αυτές...δεν είναι niche, ούτε deli. Κι αυτό είναι απολύτως σεβαστό και πρέπει να λαμβάνεται υπ'όψιν από τους αρμοδίους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Δε λέω οτι είναι σωστό αυτό, ωστόσω το να περιμένεις οτι θα άλλαζε αυτό σε τρεις μήνες λόγω της Χ πανδημίας (δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία του κόσμου), είναι κάπως τραβηγμένο. Σε κάθε κράτος υπάρχουν ειδικές συνθήκες που παραμένουν ειδικές ανεξαρτήτως συνθηκών. Οι λαικές π.χ. γιατί δεν έκλεισαν ποτέ στην Ελλάδα, ενώ οι δημόσιες αγορές ήταν από τα πρώτα που έκλεισαν σε άλλες χώρες; Γιατί οι περισσότεροι Έλληνες εδώ και 80 χρόνια βασίζουν ένα μεγάλο μέρος των προμηθειών τους σε αυτές...δεν είναι niche, ούτε deli. Κι αυτό είναι απολύτως σεβαστό και πρέπει να λαμβάνεται υπ'όψιν από τους αρμοδίους.

Η διαφορα είναι ότι στις λαϊκές κανεις η έναν έλεγχο κ βάζεις πρόστιμα κ δεν λέει κανεις ότι το να φοράς μάσκα σε εμποδίζει να ψωνίσεις σωστά, το πολύ πολύ να πουν ότι έτσι εξυπηρετούν τις μεγάλες αλυσίδες. Πολλοί επαγγελματικοί φορείς διαμαρτυρήθηκαν για διαφορα μέτρα, όμως η γνώμη τους ήταν απλά επαγγελματική κ όχι ψυχολογικά εκβιαστική για να ξεσηκώσει τον κόσμο «χτυπάνε τις λαϊκεδ μας/τα μπαράκια μας- τα ξένα κέντρα θέλουν να χάσουμε τις παραδόσεις μας»

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Η διαφορα είναι ότι στις λαϊκές κανεις η έναν έλεγχο κ βάζεις πρόστιμα κ δεν λέει κανεις ότι το να φοράς μάσκα σε εμποδίζει να ψωνίσεις σωστά, το πολύ πολύ να πουν ότι έτσι εξυπηρετούν τις μεγάλες αλυσίδες. Πολλοί επαγγελματικοί φορείς διαμαρτυρήθηκαν για διαφορα μέτρα, όμως η γνώμη τους ήταν απλά επαγγελματική κ όχι ψυχολογικά εκβιαστική για να ξεσηκώσει τον κόσμο «χτυπάνε τις λαϊκεδ μας/τα μπαράκια μας- τα ξένα κέντρα θέλουν να χάσουμε τις παραδόσεις μας»

 

Mε ρωτάει χτες η μανάβισσα της γειτονιάς (επαναλαμβάνω η μανάβισσα, σε ένα μικρό συνοικιακό μανάβικο) πώς και δεν πήγαμε διακοπές, της λέω ότι κατόπιν σκέψεως μας φάνηκε πιο ασφαλές να μείνουμε σπίτι. Με ρωτάει λοιπόν στα σοβαρά η γυναίκα αν πιστεύω ότι υπάρχει κορονοϊός γιατί δεν το είχε πιστέψει, αλλά τώρα το ξανασκέφτεται. Ρωτάω γιατί να μην το πιστεύει, και μου λέει ότι αρχικά είχε θεωρήσει ότι είναι για να χτυπήσουν οι πολυεθνικές τις μικρές επιχειρήσεις! Η μανάβισσα, που φυσικά δεν έκλεισε μία μέρα ούτε στην καραντίνα (και πολύ σωστά) θεωρεί ότι υπάρχει μία παγκόσμια συνομωσία γιατί έχουν βάλει στο μάτι το μανάβικό της :( Τον ακριβή μηχανισμό δεν τον κατάλαβα, κάτι μπερδεμένο μου έλεγε, αλλά βασικά κατέληγε στο "δεν ξέρω κιόλας, μου το είχε εξηγήσει ο ξάδερφός μου και μου είχε φανεί λογικό, αλλά δεν το κατάλαβα και καλά" (ο ξάδερφος είναι αστυνομικός).

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Mε ρωτάει χτες η μανάβισσα της γειτονιάς (επαναλαμβάνω η μανάβισσα, σε ένα μικρό συνοικιακό μανάβικο) πώς και δεν πήγαμε διακοπές, της λέω ότι κατόπιν σκέψεως μας φάνηκε πιο ασφαλές να μείνουμε σπίτι. Με ρωτάει λοιπόν στα σοβαρά η γυναίκα αν πιστεύω ότι υπάρχει κορονοϊός γιατί δεν το είχε πιστέψει, αλλά τώρα το ξανασκέφτεται. Ρωτάω γιατί να μην το πιστεύει, και μου λέει ότι αρχικά είχε θεωρήσει ότι είναι για να χτυπήσουν οι πολυεθνικές τις μικρές επιχειρήσεις! Η μανάβισσα, που φυσικά δεν έκλεισε μία μέρα ούτε στην καραντίνα (και πολύ σωστά) θεωρεί ότι υπάρχει μία παγκόσμια συνομωσία γιατί έχουν βάλει στο μάτι το μανάβικό της :( Τον ακριβή μηχανισμό δεν τον κατάλαβα, κάτι μπερδεμένο μου έλεγε, αλλά βασικά κατέληγε στο "δεν ξέρω κιόλας, μου το είχε εξηγήσει ο ξάδερφός μου και μου είχε φανεί λογικό, αλλά δεν το κατάλαβα και καλά" (ο ξάδερφος είναι αστυνομικός).

Δεν αμφιβάλλω ότι πολλοί τα λενε αυτά αλλά δεν έχουν την επικοινωνιακή κ εκβιαστική δύναμη που έχει η εκκλησία. γιατί ο ίδιος που μπορεί να ενοχληθεί για τη μη τήρηση των μέτρων στις λαϊκες ή τα μπαρ, θα αρχίσει τις κραυγές για το πανηγύρι του χωριού του κ τη λιτανεία κ τη θρησκεία μας που κινδυνεύει κ τους μουσουλμάνους που τους αφήνουν (ψέμα φυσικά γιατί ο,τι ισχύει για εκκλησίες ισχύει για όλους τους χώρους λατρείας ρητά σε κάθε διάταξη). Αυτό με τις εκκλησίες μπορεί να συγκριθεί μόνο κε τους Ρομά που θεωρούν ότι οι περιορισμοί είναι ακόμα μια έκφραση της καταπίεσης προς αυτούς κ αρνούνται να συμμορφωθούν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 hours ago, maripoz said:

Μα ήταν απολύτως ανοιχτά τα σύνορα, δεν ήταν υποχρεωμένος να κάνει τεστ ούτε να μπει καραντίνα. Γιαυτό και είμαστε στην κατάσταση που είμαστε τώρα 

Από ότι κατάλαβα εξαρτάται τι συμφωνία υπάρχει πάντα μεταξύ των δύο χωρών. Για άλλες χώρες είναι υποχρεωτικό. Οι Άγγλοι μάλλον είναι καλοί τουρίστες, δεν θέλαμε να τους υποχρεώσουμε σε τεστ. Για την κατάσταση που είμαστε τώρα κατά τη γνώμη μου φταίει ότι επειδή ερχόταν καλοκαίρι και η κυβέρνηση ήθελε να ανοίξει τον τουρισμό, χαλάρωσε πολύ απότομα ολα τα προηγούμενα μέτρα που είχε λάβει στο εσωτερικό της χώρας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Από ότι κατάλαβα εξαρτάται τι συμφωνία υπάρχει πάντα μεταξύ των δύο χωρών. Για άλλες χώρες είναι υποχρεωτικό. Οι Άγγλοι μάλλον είναι καλοί τουρίστες, δεν θέλαμε να τους υποχρεώσουμε σε τεστ. Για την κατάσταση που είμαστε τώρα κατά τη γνώμη μου φταίει ότι επειδή ερχόταν καλοκαίρι και η κυβέρνηση ήθελε να ανοίξει τον τουρισμό, χαλάρωσε πολύ απότομα ολα τα προηγούμενα μέτρα που είχε λάβει στο εσωτερικό της χώρας.

Μέχρι κάποια στιγμή ήταν υποχρεωτικά τα τεστ από Αγγλία, μετά όμως οι περισσότερες χώρεςμπήκαν στην κατηγορία του δειγματοληπτικού.

 

Φυσικα υπάρχει ρατσισμός στους τουρίστες. Οι βαλκάνιοι πχ είναι πιο επικίνδυνοι από τους ευρωπαίους....

 

Πολλά φταίνε, μεταξύ αυτών και ο τουρισμός. Αν όμως είχαμε μια σωστότερη εφαρμογή των μέτρων, δεν θα κινδυνεύαμε τόσο από τους ταξιδιώτες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Mε ρωτάει χτες η μανάβισσα της γειτονιάς (επαναλαμβάνω η μανάβισσα, σε ένα μικρό συνοικιακό μανάβικο) πώς και δεν πήγαμε διακοπές, της λέω ότι κατόπιν σκέψεως μας φάνηκε πιο ασφαλές να μείνουμε σπίτι. Με ρωτάει λοιπόν στα σοβαρά η γυναίκα αν πιστεύω ότι υπάρχει κορονοϊός γιατί δεν το είχε πιστέψει, αλλά τώρα το ξανασκέφτεται. Ρωτάω γιατί να μην το πιστεύει, και μου λέει ότι αρχικά είχε θεωρήσει ότι είναι για να χτυπήσουν οι πολυεθνικές τις μικρές επιχειρήσεις! Η μανάβισσα, που φυσικά δεν έκλεισε μία μέρα ούτε στην καραντίνα (και πολύ σωστά) θεωρεί ότι υπάρχει μία παγκόσμια συνομωσία γιατί έχουν βάλει στο μάτι το μανάβικό της :( Τον ακριβή μηχανισμό δεν τον κατάλαβα, κάτι μπερδεμένο μου έλεγε, αλλά βασικά κατέληγε στο "δεν ξέρω κιόλας, μου το είχε εξηγήσει ο ξάδερφός μου και μου είχε φανεί λογικό, αλλά δεν το κατάλαβα και καλά" (ο ξάδερφος είναι αστυνομικός).

Όταν ήρθα Ελλάδα, άκουγα πολύ συχνά για αυτές τις θεωρίες συνομωσιας. Αναρωτιέμαι, πώς γίνεται να είναι θεωρία από τη στιγμή που συνάδελφοι μου στη δουλειά νόσησαν για μήνα εκ των οποίων ο ένας ήταν στην εντατική για 2 μήνες χωρίς υποκείμενα νοσήματα ηλικίας 45 ετών?? 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα χτες ένα άρθρο από έναν επιστήμονα στρατηγικής που έλεγε ότι όσον αφορά τον τουρισμό θα μπορούσε κάθε περιοχή της Ελλάδας να δέχεται τουρίστες μόνο από μια συγκεκριμένη χώρα που να μην είναι σε χειρότερη επιδημιολογική κατάσταση από εκείνη την περιοχή, και άλλες περιοχές να δέχονται μόνο εγχώριο τουρισμό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Διάβασα χτες ένα άρθρο από έναν επιστήμονα στρατηγικής που έλεγε ότι όσον αφορά τον τουρισμό θα μπορούσε κάθε περιοχή της Ελλάδας να δέχεται τουρίστες μόνο από μια συγκεκριμένη χώρα που να μην είναι σε χειρότερη επιδημιολογική κατάσταση από εκείνη την περιοχή, και άλλες περιοχές να δέχονται μόνο εγχώριο τουρισμό. 

Πολύ πιο λογικό θα ήταν ήταν αυτό. Εδώ στο εξωτερικό τα ξενοδοχεία είναι ήδη 4 με 5 μήνες κλειστά με ελάχιστες εξαιρέσεις 

Πάντως κορίτσια, κάπως θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτό δυστυχώς... Και εννοώ με περισσότερη προσοχή ως προς τον εαυτό μας και ως προς τους ευαίσθητους κοινωνικής ομάδας και ηλικιωμένους... Πρέπει όλοι να το καταλάβουν αυτό και ειδικά οι νέοι.. Ο κορονοιος έχει αλλάξει πάρα πολύ την καθημερινότητα μας, και κανείς δεν ξέρει πόσο θα κρατήσει όλο αυτό. Όσον αφορά τις εμβόλιο, τι γνώμη έχετε? Εγώ να σας πω τη δική μου : αν και όταν βγει τον εμβόλιο, ποιος ξέρει τι παρενέργειες μπορεί να έχει? Συνήθης δεν χρειάζεται χρονιά μελέτης αντίδρασης του ανθρώπινου σώματος σε ένα εμβόλιο?? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Διάβασα χτες ένα άρθρο από έναν επιστήμονα στρατηγικής που έλεγε ότι όσον αφορά τον τουρισμό θα μπορούσε κάθε περιοχή της Ελλάδας να δέχεται τουρίστες μόνο από μια συγκεκριμένη χώρα που να μην είναι σε χειρότερη επιδημιολογική κατάσταση από εκείνη την περιοχή, και άλλες περιοχές να δέχονται μόνο εγχώριο τουρισμό. 

Θεωρητικά δεν είναι παράλογο, όμως στις αρχές Ιουλίου αμφιβάλλω αν υπήρχε χώρα που να μην είναι σε χειρότερη κατάσταση!!! κ όλη η Ελλάδα αν εξαιρέσεις την Ξάνθη, ήταν άψογη κατάσταση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Θεωρητικά δεν είναι παράλογο, όμως στις αρχές Ιουλίου αμφιβάλλω αν υπήρχε χώρα που να μην είναι σε χειρότερη κατάσταση!!! κ όλη η Ελλάδα αν εξαιρέσεις την Ξάνθη, ήταν άψογη κατάσταση. 

Συμφωνώ, εγώ εξεπλάγην πως η Ελλάδα μας τα είχε καταφέρει τόσο καλά! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gummy Bear είπε:

Όσον αφορά τις εμβόλιο, τι γνώμη έχετε? Εγώ να σας πω τη δική μου : αν και όταν βγει τον εμβόλιο, ποιος ξέρει τι παρενέργειες μπορεί να έχει? Συνήθης δεν χρειάζεται χρονιά μελέτης αντίδρασης του ανθρώπινου σώματος σε ένα εμβόλιο?? 

Η επικεφαλής του εμβολίου της Οξφόρδη έβαλε στις δοκιμές τα παιδιά της. 

 

εμείς θελουμε οπωσδήποτε να το κάνουμε. Δεν αντέχω άλλο μ αυτήν την κατάσταση ούτε γίνεται να φοβάμαι να μπω στο καράβι να δω τους δικούς μου. 
 

Εχωδθαβασει ότι οι παρενέργειες είναι άμεσες, αν υπάρξουν. Όταν ήμουν 20κατι κ βγήκε το εμβόλιο του τραχήλου της μήτρας, σε μια φάση που δεν είχα ερωτική ζωή άρα μπορούσα να το κάνω χωρίς προβληματισμό για την αποχή, μου είχε περάσει μέσω των γονέων μου η ιδέα ότι δεν χρειάζεται να γίνω πειραματιζωο κλπ. φυσικά έχω μετανιώσει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

Από ότι κατάλαβα εξαρτάται τι συμφωνία υπάρχει πάντα μεταξύ των δύο χωρών. Για άλλες χώρες είναι υποχρεωτικό. Οι Άγγλοι μάλλον είναι καλοί τουρίστες, δεν θέλαμε να τους υποχρεώσουμε σε τεστ. Για την κατάσταση που είμαστε τώρα κατά τη γνώμη μου φταίει ότι επειδή ερχόταν καλοκαίρι και η κυβέρνηση ήθελε να ανοίξει τον τουρισμό, χαλάρωσε πολύ απότομα ολα τα προηγούμενα μέτρα που είχε λάβει στο εσωτερικό της χώρας.

Από καμία χώρα δεν υπήρχαν περιορισμοί τύπου τεστ ή καραντίνας μέχρι πολύ πρόσφατα. Εδώ και λίγες μέρες ζητάνε τεστ από Μάλτα (η πρωτη χώρα της ΕΕ που ζήτησαν κάτι τέτοιο) και από μερικές άλλες τρίτες χώρες. Από χθες ζητάνε και για αφίξεις από άλλες χώρες της ΕΕ όπως Βέλγιο και Σουηδία. Αλλά πριν από αυτά τα νέα μέτρα όλα ήταν ελεύθερα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Αλλά πριν από αυτά τα νέα μέτρα όλα ήταν ελεύθερα. 

Δεν το ήξερα, νόμιζα ότι γίνονται κάποια τεστ, μάλλον είχα παρερμηνεύσει αυτά που άκουγα στις ειδήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Δεν το ήξερα, νόμιζα ότι γίνονται κάποια τεστ, μάλλον είχα παρερμηνεύσει αυτά που άκουγα στις ειδήσεις. 

δειγματοληπτικά με βάση τα στοιχεία του κάθε επιβάτη. γίνονται κάποιες χιλιάδες τεστ κ σε τουρίστες. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine8 said:

Δεν το ήξερα, νόμιζα ότι γίνονται κάποια τεστ, μάλλον είχα παρερμηνεύσει αυτά που άκουγα στις ειδήσεις. 

Ναι, δειγματοληπτικα, όπως είπε και η @Έσπερος. Δηλαδή δεν έπρεπε να κάνεις τεστ για να μπεις στη χώρα αλλά υπήρχε μια περίπτωση να σου κάνουν τεστ όταν προσγειωνοσουν στο αεροδρόμιο. Συγκεκριμένα η @Έσπεροςόταν λέει "δειγματοληπτικα με βάση τα στοιχεία του κάθε επιβάτη" εννοεί το εξής: αν ένας επιβάτης έμπαινε στην Ελλάδα προερχομενος από μια χώρα απαγορευμένη (πχ ΗΠΑ) μέσω μιας χώρας της ΕΕ (από όπου ήταν ελεύθερες οι αφίξεις, δηλαδή χωρίς τεστ ή καραντίνα). Δηλαδή έστω κάποιος ξεκινούσε από Νέα Υόρκη, πετούσε σε μια χώρα με την οποία η Ελλάδα είχε ελεύθερες μετακινήσεις και έτσι έμπαινε στην Ελλάδα μέσω της ενδιαμεσης αυτής χώρας, με τρόπο νόμιμο μεν (αλλά στα όρια του νόμου ο οποίος αποδείχτηκε ανεπαρκής) ε σε αυτούς τους ταξιδιώτες επικεντρωνονταν τα δειγματοληπτικα τεστ. Αλλά γενικότερα οι αφίξεις από ΕΕ και άλλες χώρες (υπάρχει λίστα) ήταν μέχρι χθες ελεύθερες τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Ναι, δειγματοληπτικα, όπως είπε και η @Έσπερος. Δηλαδή δεν έπρεπε να κάνεις τεστ για να μπεις στη χώρα αλλά υπήρχε μια περίπτωση να σου κάνουν τεστ όταν προσγειωνοσουν στο αεροδρόμιο. Συγκεκριμένα η @Έσπεροςόταν λέει "δειγματοληπτικα με βάση τα στοιχεία του κάθε επιβάτη" εννοεί το εξής: αν ένας επιβάτης έμπαινε στην Ελλάδα προερχομενος από μια χώρα απαγορευμένη (πχ ΗΠΑ) μέσω μιας χώρας της ΕΕ (από όπου ήταν ελεύθερες οι αφίξεις, δηλαδή χωρίς τεστ ή καραντίνα). Δηλαδή έστω κάποιος ξεκινούσε από Νέα Υόρκη, πετούσε σε μια χώρα με την οποία η Ελλάδα είχε ελεύθερες μετακινήσεις και έτσι έμπαινε στην Ελλάδα μέσω της ενδιαμεσης αυτής χώρας, με τρόπο νόμιμο μεν (αλλά στα όρια του νόμου ο οποίος αποδείχτηκε ανεπαρκής) ε σε αυτούς τους ταξιδιώτες επικεντρωνονταν τα δειγματοληπτικα τεστ. Αλλά γενικότερα οι αφίξεις από ΕΕ και άλλες χώρες (υπάρχει λίστα) ήταν μέχρι χθες ελεύθερες τελείως.

 

Kαι όμως όχι, η δειγματοληψία δεν δείχνει να είχε καμία συγκεκριμένη λογική. Από Αμερική μέσω Ευρωπαϊκών χωρών, επέστρεψαν γνωστοί κα δεν ελέγθηκε κανείς ούτε τους έγιναν συστάσεις, ήταν σίγουρη ότι δεν υπήρχε κανείς για έλεγχο καν όταν έβγαιναν από την πτήση. Το ίδιο και σε γνωστούς από Λονδίνο και από Παρίσι, δεν είδαν κανέναν. Τώρα αν ελέγχουν μερικούς σε 1 αεροπλάνο στα 100, δεν ξέρω. Πάντως γιατρός έλεγε πρόσφατ ότι οι έλεγχοι είναι άχρηστοι , γιατί το δείγμα το παίρνουν από το στόμα και όχι το φάρυγγα, για να μη δυσφορήσουν οι τουρίστες, οπότε είναι απλά όλα αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Kαι όμως όχι, η δειγματοληψία δεν δείχνει να είχε καμία συγκεκριμένη λογική. Από Αμερική μέσω Ευρωπαϊκών χωρών, επέστρεψαν γνωστοί κα δεν ελέγθηκε κανείς ούτε τους έγιναν συστάσεις, ήταν σίγουρη ότι δεν υπήρχε κανείς για έλεγχο καν όταν έβγαιναν από την πτήση. Το ίδιο και σε γνωστούς από Λονδίνο και από Παρίσι, δεν είδαν κανέναν. Τώρα αν ελέγχουν μερικούς σε 1 αεροπλάνο στα 100, δεν ξέρω. Πάντως γιατρός έλεγε πρόσφατ ότι οι έλεγχοι είναι άχρηστοι , γιατί το δείγμα το παίρνουν από το στόμα και όχι το φάρυγγα, για να μη δυσφορήσουν οι τουρίστες, οπότε είναι απλά όλα αρνητικά.

@ΑΡΓΚείπα δειγματοληπτικα δεν είπα σε όλους. Προφανώς οι περισσότεροι πέρασαν έτσι. Δειγματοληπτικα θα πει σε δείγμα δηλαδή σε μικρό μέρος του συνόλου αλλά ποτέ δεν είπα σε όλους όσους ήρθαν μέσω ΗΠΑ πχ ή τρίτων χωρών. Αυτό με το πώς το παιρνουν το δείγμα δεν το ήξερα, αν οντως ισχυει κάνει την κατάσταση ακόμα πιο απαραδεκτή. Οπως και να έχει, μπατε σκύλοι αλεστε ήταν η φάση δυστυχώς 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

@ΑΡΓΚείπα δειγματοληπτικα δεν είπα σε όλους. Προφανώς οι περισσότεροι πέρασαν έτσι. Δειγματοληπτικα θα πει σε δείγμα δηλαδή σε μικρό μέρος του συνόλου αλλά ποτέ δεν είπα σε όλους όσους ήρθαν μέσω ΗΠΑ πχ ή τρίτων χωρών. Μπατε σκύλοι αλεστε ήταν η φάση δυστυχώς 

Ναι, το κατάλαβα, αλλά όταν σε αεροπλάνο που οι μισοί έρχονται από Αμερική, και σε πτήση από Λονδίνο, δεν υπάρχει καν κλιμάκιο του ΕΟΔΥ στον ορίζοντα από όσο μου είπαν, λογικά ελέγχουν πραγματικά πολύ λίγους :( Πόσο πιο επικίνδυνη να είναι μία πτήση;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...