Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εγω παντως 2 χρονων προσπαθησα και το αποτελεσμα μηδεν. Μιλησα με την παιδιατρο και μου ειπε οτι αν το παιδι δεν ειναι ετοιμο (δεν μπορει να ελενξει την κυστη του δηλαδη) δεν θα το κανει.Καλα καλα δεν μιλουσε κι ολας. Το μονο που θα κανεις ειναι να του δειχνεις την τουαλετα και να του λες οτι εδω κανουμε τσισα οταν μεγαλωνουμε.Ουτε γιο γιο ουτε τιποτα (τζαμπα πηγαν αυτα). 2,5 χρονων με το που μαζεψα τα χαλια ειπα να κανω παλι προσπαθεια και μου εκανε μια φορα τσισα κατω τον μαλωσα ελαφρα οπως οταν κανει καποια ζημια και απο τοτε μονο τουαλετα και σε τρεις μερες κοψαμε και τη βραδινη την πανα. Ηταν ετοιμος γι αυτο ομως. Δεν το πιστευα. Δεν τα πιεζουμε οταν ειναι ετοιμα φαινεται απο την πρωτη μερα αν δεν ειναι ετοιμα το σταματας και το ξαναπιανεις μετα απο 2 βδομαδες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 μέρες τώρα μου λέει συνέχεια ότι θέλει κακά στη λεκάνη και πάμε!τις περισσότερες φορές δεν κάνει όμως νομίζω ότι είναι θέμα ημερών να ξεπεραστεί και αυτό!

άντε γιατί δεν μπορεί άλλο η μάνα να βρακοπλένει!:P

 

Μπράβο ρε συ!! Καλά τα νέα!!! Ο δικός μου ακόμα δεν λέει θέλω κακά, λέει θέλω τσίσα μεγάλα ή δύο ή κάτι τέτοιο, και κάνει κακά. Μόνο μια φορά το πε και το κανε! Το θέλω τσίσα σκέτο είναι τσίσα

 

Το σίγουρο είναι ότι δεν θέλει να έχει θεατές όταν κάνει κακά, ενώ για τσίσα δεν τον ενδιαφέρει.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως 2 χρονων προσπαθησα και το αποτελεσμα μηδεν. Μιλησα με την παιδιατρο και μου ειπε οτι αν το παιδι δεν ειναι ετοιμο (δεν μπορει να ελενξει την κυστη του δηλαδη) δεν θα το κανει.Καλα καλα δεν μιλουσε κι ολας. Το μονο που θα κανεις ειναι να του δειχνεις την τουαλετα και να του λες οτι εδω κανουμε τσισα οταν μεγαλωνουμε.Ουτε γιο γιο ουτε τιποτα (τζαμπα πηγαν αυτα). 2,5 χρονων με το που μαζεψα τα χαλια ειπα να κανω παλι προσπαθεια και μου εκανε μια φορα τσισα κατω τον μαλωσα ελαφρα οπως οταν κανει καποια ζημια και απο τοτε μονο τουαλετα και σε τρεις μερες κοψαμε και τη βραδινη την πανα. Ηταν ετοιμος γι αυτο ομως. Δεν το πιστευα. Δεν τα πιεζουμε οταν ειναι ετοιμα φαινεται απο την πρωτη μερα αν δεν ειναι ετοιμα το σταματας και το ξαναπιανεις μετα απο 2 βδομαδες.

 

Γιατί τον μάλωσες που έκανε τσίσα κάτω; Τα ατυχήματα είναι μες στο πρόγραμμα. Είναι και αυτό πίεση και επιδρά αρνητικά στην ψυχολογία ενός παιδιού, άσχετα από το αν έχεις θετικό αποτέλεσμα σε αυτό που θες.

 

Στα υπόλοιπα συμφωνώ και εγώ ότι χρειάζεται να σεβαστούμε την ανάπτυξη (γύρω στα 2 αποκτιέται ο έλεγχος) και απο κει και πέρα την ετοιμότητα που είναι διαφορετική για κάθε παιδί.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

2 μέρες τώρα μου λέει συνέχεια ότι θέλει κακά στη λεκάνη και πάμε!τις περισσότερες φορές δεν κάνει όμως νομίζω ότι είναι θέμα ημερών να ξεπεραστεί και αυτό!

άντε γιατί δεν μπορεί άλλο η μάνα να βρακοπλένει!:P

 

:lol::lol::lol: Ναι κ εγώ έτσι πιστεύω ότι είναι πολύ κοντά.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τον μάλωσες που έκανε τσίσα κάτω; Τα ατυχήματα είναι μες στο πρόγραμμα. Είναι και αυτό πίεση και επιδρά αρνητικά στην ψυχολογία ενός παιδιού, άσχετα από το αν έχεις θετικό αποτέλεσμα σε αυτό που θες.

 

Στα υπόλοιπα συμφωνώ και εγώ ότι χρειάζεται να σεβαστούμε την ανάπτυξη (γύρω στα 2 αποκτιέται ο έλεγχος) και απο κει και πέρα την ετοιμότητα που είναι διαφορετική για κάθε παιδί.

 

Οταν λέμε οτι τον μαλωσα εννοω οτι σαν παρατήρηση του στυλ "τι εκανες εκει? δεν ειπαμε οτι δεν κανουμε τσισα πανω μας αλλα μονο στην τουαλετα οπως η μαμα και ο μπαμπας?" Την επόμενη φορα μου τα ειπε απλα μας πηρε καιρο να ξεχωρισει τα κακα απο τα τσισα για κανα χρονο τα ελεγε ολα κακα.Μετα οταν ηθελε τσισα ελεγε "θελω τουαλετα" (κυριος) ενω οταν ήθελε κακα έλεγε θέλω κακα (οχι κυριος). Τωρα που ψυλωσε ειμαι στη φαση που του μαθαινω πως να κατουραει και ορθιος :D Ουφ πολλα πρεπει να τα μαθεις. Αλλα δεν υπαρχει πιο ωραιο συναισθημα οταν τα καταφερνεις.:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν λέμε οτι τον μαλωσα εννοω οτι σαν παρατήρηση του στυλ "τι εκανες εκει? δεν ειπαμε οτι δεν κανουμε τσισα πανω μας αλλα μονο στην τουαλετα οπως η μαμα και ο μπαμπας?" :mrgreen:

Εγω ξέρω πως κατάλληλη εποχή είναι το πρώτο Ανοιξη- Καλοκαίρι (να είναι καλός ο καρός δηλ, να μην έχεις χαλιά κτλ) μετά τα 2,5!!! Εγώ και στα δύο παιδιά το έκοψα τότε. Επειδή ο δεύτερος μου είχε Καλοκαίρι γενέθλια, έκανα μία προσπάθεια στα 2 αλλά απέτυχε παταγωδώς. Ο ένας τα έκοψε 2.5 Μάιο μήνα και ο αλλος στα 2+9 μηνών Απρίλιο μήνα!!!! Ακόμη και τότε όμως θέλει προσπάθεια. Μπορεί το παιδί να είναι "έτοιμο" και εσύ να το αποπάρεις, να το τρομάξει η διαδικασία και να μην κόψει τίποτα. Όλα θέλουν τον τρόπο τους. Δεν έχεις δει παιδιά 3 και 3.5 χρονών να έχουν ακόμη πάνες???? Δεν νομίζω πως αυτα δεν ειναι έτοιμα,,....κάτι άλλο γίνεται λάθος.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω ξέρω πως κατάλληλη εποχή είναι το πρώτο Ανοιξη- Καλοκαίρι (να είναι καλός ο καρός δηλ, να μην έχεις χαλιά κτλ) μετά τα 2,5!!! Εγώ και στα δύο παιδιά το έκοψα τότε. Επειδή ο δεύτερος μου είχε Καλοκαίρι γενέθλια, έκανα μία προσπάθεια στα 2 αλλά απέτυχε παταγωδώς. Ο ένας τα έκοψε 2.5 Μάιο μήνα και ο αλλος στα 2+9 μηνών Απρίλιο μήνα!!!! Ακόμη και τότε όμως θέλει προσπάθεια. Μπορεί το παιδί να είναι "έτοιμο" και εσύ να το αποπάρεις, να το τρομάξει η διαδικασία και να μην κόψει τίποτα. Όλα θέλουν τον τρόπο τους. Δεν έχεις δει παιδιά 3 και 3.5 χρονών να έχουν ακόμη πάνες???? Δεν νομίζω πως αυτα δεν ειναι έτοιμα,,....κάτι άλλο γίνεται λάθος.

 

Εδώ έχω ένσταση.

 

Μπορεί να μην είναι έτοιμα (και δεν εννοώ σωματικά, αλλά ίσως ψυχολογικά) και να μην γίνεται τίποτα λάθος στην εκπαίδευση. Και επειδή είχα κατα-αγχωθεί και συζήτησα το θέμα με ειδικούς, όλοι μου έλεγαν μα γιατί αγχώνεσαι; Είναι πολλά τα παιδιά που κόβουν την πάνα ακόμη και μετά τα 4. Το 2,5-3 που διαβάζουμε παντού είναι απλώς ο μέσος όρος.

Το λάθος που μπορεί να γίνεται είναι που όλοι οι άσχετοι και κομπλεξικοί πάνε και κάνουν το παιδί να νιώθει άσχημα... Μα μεγάλος άντρας ακόμα φοράς πάνες;:evil:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχω ένσταση.

Είναι πολλά τα παιδιά που κόβουν την πάνα ακόμη και μετά τα 4. Το 2,5-3 που διαβάζουμε παντού είναι απλώς ο μέσος όρος.

Ok, μπορεί να είναι και έτσι, μπορεί να γίνονται και λάθος χειρισμοί, δεν μπορείς να το αρνηθείς αυτό. Κατά βάση η πλειοψηφία των παιδιών το κόβουν μεταξύ 2.5-3.5 βαρια βαριά. Σίγουρα θα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ok, μπορεί να είναι και έτσι, μπορεί να γίνονται και λάθος χειρισμοί, δεν μπορείς να το αρνηθείς αυτό. Κατά βάση η πλειοψηφία των παιδιών το κόβουν μεταξύ 2.5-3.5 βαρια βαριά. Σίγουρα θα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

 

Όχι δεν το αρνούμαι. Και βέβαια μπορεί σε πολλές περιπτώσεις λάθος χειρισμοί να καθυστερήσουν το παιδί ή να το πάνε πίσω. Αλλά γνωρίζοντας την περίπτωσή μου, ενώ έκανα τα πάντα όπως πρέπει, υπήρχε απίστευτη άρνηση από το παιδί μέχρι τα τέσσερα. Οπότε δεν το πίεζα, έκανα πίσω και ενώ ήξερε όλη τη θεωρία αρνιόταν να το κάνει πράξη είτε ασχολιόμουν είτε όχι. Οι ειδικοί όμως που ρώτησα (ψυχολόγος, παιδίατρος) το θεωρούσαν κάτι σχετικά συχνό και όχι ότι ήταν η εξαίρεση... Και μάλιστα ότι ήμουν ακόμη εντός ορίων που δεν χρειαζόταν καν να ανησυχήσω ή να ασχοληθώ ιδιαίτερα. Και πράγματι ξαφνικά, ήρθε η ώρα της και απαλλάχτηκε από μόνη της μέσα σε 2 μέρες.

Με ενοχλούσαν όμως απίστευτα άσχετοι που μίλαγαν υποτιμητικά και κοροιδευτικά στο ίδιο το παιδί... Δηλαδή μου ερχόταν να τους πλακώσω στο ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχω ένσταση.

 

 

Το λάθος που μπορεί να γίνεται είναι που όλοι οι άσχετοι και κομπλεξικοί πάνε και κάνουν το παιδί να νιώθει άσχημα... Μα μεγάλος άντρας ακόμα φοράς πάνες;:evil:

 

Και οχι μονο το παιδι αλλα και τη μαμα.Καπως ετσι την πατησα και εγω οταν στα δυο πηγα να του κοψω την πανα.Μου ειχε πει μια εμεις στα δυο την ειχαμε ηδη κοψει" (Ποιος ξερει τι τραβηξε το παιδακι για να την κοψει τοσο νωρις). Μα τι καουρα και αυτη να πρεπει ολα τα παιδια να ειναι ιδια λες και ολα θα περπατησουν την ιδια μερα ή θα μιλήσουν την ιδια μερα. Τελος παντων τι να πω.

Οσο για τα παιδια που μπορει να κοβουν την πανα 3,5 και 4 χρονων δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει αλλα σιγουρα ειναι προβλημα και απο τις δυο μεριες δηλαδη και του παιδιου και του γονεα και μιλαω παντα για παιδια που δεν εχουν καποιο αλλο προβλημα (νοητικο π.χ) και για μενα ειναι το ιδιο με το να βλεπω στο καροτσι παιδι 3,5 χρονων και ανω και να κανουν βολτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου ειχε πει μια εμεις στα δυο την ειχαμε ηδη κοψει" (Ποιος ξερει τι τραβηξε το παιδακι για να την κοψει τοσο νωρις).

Εντάξει μωρέ, εκείνη ήθελε λίγο να κουκουβαδίσει λίγο..να περηφανευτεί για το δικό της παιδάκι. Δεν είπε κάτι κακό για το δικό σου παιδί. Όλες το κάνουν, η μία για το κόψιμο πάνας, η άλλη ότι ξέρει να μετράει μέχρι το 20, η άλλη ότι κάνει παζλ 80 κομμάτια, η άλλη ότι μιλάει σαν μεγάλος κτλ, κτλ...

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η αναγκη για τουαλετα ειναι μια απο τις βασικοτερες βιολογικες αναγκες ενος ανθρωπου, ωστοσο δεν ειναι θεμα εκπαιδευσης, ειναι καθαρα εγκεφαλικη λειτουργια το ΠΟΤΕ ενα νηπιο θα ειναι σε θεση να ανταποκρινεται σε αυτη την αναγκη ομαλα.

 

Γενικα ενα νηπιο χωρις νοητικη στερηση η καποιου αλλους ειδους προβλημα (π.χ παθολογικο) ειναι ικανο μεχρι και τα 5 να "κρατησει" την πανα του, απλα ο μεσος ορος των νηπιων την αποχωριζεται στα 2-3 (με την συντριπτικη πλειοψηφια των νηπιων να εχει ατυχηματα, ειδικα πριν τα 2,5) καθως στα 2,5 αποκτιεται ο ελεγχος του ορθου, και εν συνεχεια ολοκληρωνεται τοσο το ουροποιητικο οσο και το υπολοιπο γαστρεντερολογικο.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Η αναγκη για τουαλετα ειναι μια απο τις βασικοτερες βιολογικες αναγκες ενος ανθρωπου, ωστοσο δεν ειναι θεμα εκπαιδευσης, ειναι καθαρα εγκεφαλικη λειτουργια το ΠΟΤΕ ενα νηπιο θα ειναι σε θεση να ανταποκρινεται σε αυτη την αναγκη ομαλα.

 

Γενικα ενα νηπιο χωρις νοητικη στερηση η καποιου αλλους ειδους προβλημα (π.χ παθολογικο) ειναι ικανο μεχρι και τα 5 να "κρατησει" την πανα του, απλα ο μεσος ορος των νηπιων την αποχωριζεται στα 2-3 (με την συντριπτικη πλειοψηφια των νηπιων να εχει ατυχηματα, ειδικα πριν τα 2,5) καθως στα 2,5 αποκτιεται ο ελεγχος του ορθου, και εν συνεχεια ολοκληρωνεται τοσο το ουροποιητικο οσο και το υπολοιπο γαστρεντερολογικο.

 

Πες τα βρε Κοαλάκι...

Link to comment
Share on other sites

τι να πω και εγώ και ποιος να με βοηθήσει.... έχω δίδυμα αγόρια 4 ετών. Πέρυσι αρχές Σεπτεμβρίου ξεκίνησα να τους πηγαίνω στον παιδικό (στον οποίο πήγαιναν από τα 2) χωρίς πάνα και οι κοπέλες του παιδικού βοηθούσαν προς αυτή την κατεύθυνση...ο ένας καθάρισε εύκολα.. ο άλλος όμως...ζω ένα δράμα...ένας φαύλος κύκλος δημιουργείται ...αρχίζει να τα κρατάει, αυτά σκληραίνουν...τον πονάνε...φοβάται ακόμη περισσότερο και τα κρατάει...κλύσμα, κλύσμα, καθαρτικά, διατροφή, συζητήσεις επί συζητήσεων..με το καλό, με το κακό και κανένα αποτέλεσμα. Έχω επισκεφτεί την τελευταία χρονιά 3 παιδογαστρεντερολόγους, παιδοχειρούργο, ψυχολόγο.Δεν υπάρχει κάτι το παθολογικό. Έχει "κολλήσει" το μυαλό του.Φοράει βρακάκι για τα τσίσα και είναι άψογος αλλά τα κακά ΜΟΝΟ στην πάνα. Δέν ξέρω τι άλλο να κάνω. Ξεκινάμε δημοτικό παιδικό σταθμό σε λίγες μέρες και θα πρέπει να έχει καθαρίσει. Πραγματικά έχω πάθει κατάθλιψη από αυτό το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Αν σταματήσεις να ασχολείσαι για λίγο καιρό με το θέμα; Δηλαδή βάζε του πάνα στο σπίτι αν θελήσει να ενεργηθεί, χωρίς σχόλια. Χωρίς να του φέρνεις αντίρρηση.

 

Ο ψυχολόγος τι σου είπε;

 

Με το σχολείο μην ανησυχείς. Εφόσον είναι σε θέση να τα κρατάει, μπορεί να τα κάνει από το μεσημέρι και μετά στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω δοκιμάσει πραγματικά ΤΑ ΠΑΝΤΑ!Για μεγάλο διάστημα δεν το συζητούσαμε και τον αφήναμε. Τίποτα, επαναπαυόταν..Η ψυχολόγος μου είπε να προσπαθήσω να του κόψω την πάνα όπως αν ήταν 2 χρονών, δηλαδή να καθόμαστε μετά το φαγητό με την πάνα στην τουαλέτα κ.λ.π. Δεν βγήκε τίποτα και σταμάτησα και την ψυχολόγο, έβλεπα ότι κι αυτή δεν ήξερε άλλον τρόπο. Για τον παιδικό με προβληματίζει ότι αν τα κρατάει θα οδηγούμαστε σε δυσκοιλιότητα και κλύσμα που είναι πολύ επώδυνο..

Link to comment
Share on other sites

τι να πω και εγώ και ποιος να με βοηθήσει.... έχω δίδυμα αγόρια 4 ετών. Πέρυσι αρχές Σεπτεμβρίου ξεκίνησα να τους πηγαίνω στον παιδικό (στον οποίο πήγαιναν από τα 2) χωρίς πάνα και οι κοπέλες του παιδικού βοηθούσαν προς αυτή την κατεύθυνση...ο ένας καθάρισε εύκολα.. ο άλλος όμως...ζω ένα δράμα...ένας φαύλος κύκλος δημιουργείται ...αρχίζει να τα κρατάει, αυτά σκληραίνουν...τον πονάνε...φοβάται ακόμη περισσότερο και τα κρατάει...κλύσμα, κλύσμα, καθαρτικά, διατροφή, συζητήσεις επί συζητήσεων..με το καλό, με το κακό και κανένα αποτέλεσμα. Έχω επισκεφτεί την τελευταία χρονιά 3 παιδογαστρεντερολόγους, παιδοχειρούργο, ψυχολόγο.Δεν υπάρχει κάτι το παθολογικό. Έχει "κολλήσει" το μυαλό του.Φοράει βρακάκι για τα τσίσα και είναι άψογος αλλά τα κακά ΜΟΝΟ στην πάνα. Δέν ξέρω τι άλλο να κάνω. Ξεκινάμε δημοτικό παιδικό σταθμό σε λίγες μέρες και θα πρέπει να έχει καθαρίσει. Πραγματικά έχω πάθει κατάθλιψη από αυτό το θέμα...

 

Σε καμια περιπτωση δεν θελω να σε κρινω η να σε κατηγορησω αλλα συνηθως τετοιου ειδους συμπεριφορες και πισωγυρισματα ειναι καταλοιπα μιας "πιεστικης συμπεριφορας", οχι απαραιτητα πρακτικα, αλλα ισως και θεωρητικα/εκφραστικα.

 

Εφοσον ομως το παλεψες με οσους τροπους ειχες και παρολαυτα αποτελεσμα δεν ειδες, θα σε συμβουλευα να το "αφησεις" προς ωρας, αλλωστε ειτε το πιστευουμε ειτε οχι εχετε ακομα περιθωριο να ανακτησετε ΚΑΙ παλι την σωστη λειτουργια της τουαλετας!!! Το καταλαβαινω οτι σε αγχωνει η ολη κατασταση και ειναι φυσιολογικο, αλλα προσπαθησε να το δεις απο αλλη οπτικη, καμια φορα αυτη η αλλη οπτικη φερνει και τα επιθυμητα αποτελεσματα ;)!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ομως το παλεψες με οσους τροπους ειχες και παρολαυτα αποτελεσμα δεν ειδες, θα σε συμβουλευα να το "αφησεις" προς ωρας, αλλωστε ειτε το πιστευουμε ειτε οχι εχετε ακομα περιθωριο να ανακτησετε ΚΑΙ παλι την σωστη λειτουργια της τουαλετας!!!

 

Συμφωνώ και εγώ... Άφησε το για λίγο. Μην ασχολείσαι καθόλου και ας "επαναπαυτεί". Έχετε περιθώριο.

 

Στον παιδικό θα είναι κάποιες ώρες μόνο την ημέρα. Από το μεσημέρι και μετά που θα είναι στο σπίτι, άφηνέ τον ελεύθερο να βάζει την πάνα του και να τα κάνει. Τώρα ίσως τα κρατάει επί μέρες γιατί θέλει να αποφύγει τη λεκάνη.

 

Θα δεις που όταν κάνεις πίσω θα έρθει η ώρα που θα ζητήσει μόνος του να πάει στη λεκάνη.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια παρελθόν και τα κακά!!είδατε που είχε αρχίσει να μου τα λέει;τελικά τα καταφέραμε!μόλις μου έλεγε κακα την πήγαινα κι αν δεν έκανε την άφηνα γυμνή καθομασταν κοντά στο μπάνιο και μόλις της ξανα΄ρχονταν τσουπ εγώ στη λεκάνη!της είπα και πιο έντονα πια οτι τα κάνουμε μόνο στη λεκάνη και τέλος!δεν είχα και άγχος για δυσκοιλιότητα αφού παίνρει ακομη σιροπακι οπότε μια χαρά!;)

νομίζω όμως ότι πρέπει να τα δουν εκτός πάνας ή βρακιού για να καταλάβουν ότι είναι άσχημο!οπότε αφήστε τα να τα κάνουν και κάτω ακόμη!ούτε σε πάνα ούτε σε βρακί!αυτό κατάλαβα εγώ!εννοείται βέβαια να θέλει και το ίδιο και ναναι σχετικά έτοιμο!

και λίγο πιο έντονο ύφος δε βλάπτει!κάτι μεταξύ μαλώματος και παρατήρησης

κάθε επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Yey!!!! Μπράβο σας!

Εμείς συνεχίζουμε μια χαρά, απλά παθαίνουμε κάτι ατυχήματα με τσίσα (όχι πάρα πολύ συχνά, βέβαια, για να μην είμαι άδικη) όταν είμαστε με παρέα κυρίως εκτός σπιτιού και παίζει με τα φιλαράκια του. Εκεί ξεχνιέται. Έχω έναν προβληματισμό: θα πρέπει να του το θυμίζω ακόμα, ή επαναπάυεται από αυτό και αν δεν του το θυμίσω το ξεχνάει; Έχουμε βγάλει τις πάνες τη μέρα εδώ και 1μιση μήνα.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Yey!!!! Μπράβο σας!

Εμείς συνεχίζουμε μια χαρά, απλά παθαίνουμε κάτι ατυχήματα με τσίσα (όχι πάρα πολύ συχνά, βέβαια, για να μην είμαι άδικη) όταν είμαστε με παρέα κυρίως εκτός σπιτιού και παίζει με τα φιλαράκια του. Εκεί ξεχνιέται. Έχω έναν προβληματισμό: θα πρέπει να του το θυμίζω ακόμα, ή επαναπάυεται από αυτό και αν δεν του το θυμίσω το ξεχνάει; Έχουμε βγάλει τις πάνες τη μέρα εδώ και 1μιση μήνα.

 

εγώ έχω πάψει να της υπενθυμίζω!μόνο αν δω ότι πιάνει πολύ το πουλάκι και θέλει αλλά δεν το λέει λόγω παιχνιδιού!παρατήρησέ τον!

με τα κακά τι κάνατε τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Εμεις κοψαμε την πανα σχεδον πριν ενα μηνα,τωρα ειμαστε ακριβως 2 χρονων.Ειχα αρχισει καιρο πριν να τον βαζω στο γιο-γιο και ειχε συνηθισει την διαδικασια.Τωρα πια την φοραμε μονο στον υπνο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω πάψει να της υπενθυμίζω!μόνο αν δω ότι πιάνει πολύ το πουλάκι και θέλει αλλά δεν το λέει λόγω παιχνιδιού!παρατήρησέ τον!

με τα κακά τι κάνατε τελικά;

 

Στα κακά είμαστε 100% επιτυχημένοι!!! Δηλαδή πάει, μόνος του, φωνάζοντας ότι πάει για τσίσα, κάνει κακά, και μετά πανηγυρίζει. Επειδή βιάζεται να σηκωθεί να δεί τι έκανε, μετά από λίγο ξαναθέλει, οπότε μέχρι να καθαρίσουμε το γιογιο, ή να πατήσουμε το καζανάκι, ξανακάθεται και ξανακάνει.

Το θέμα του είναι μόνο να μην τον κοιτάς όταν κάνει. Και μας ζητάει να φύγουμε όταν θέλει κακά του.

Έχει κάνει και σε ξένες τουαλέτες με το στεφανάκι του ή και χωρίς, αλλά κυρίως θέλει να είναι μόνος. Στο σχολείο δεν έχει κάνει ακόμα. Έρχεται σπίτι και τα κάνει λίγο μετά τη 1.

Τώρα έχουμε τον ύπνο, που τις πιο πολλές φορές έχει γεμάτη πάνα, και κάποιες φορές όταν παίζει και είναι πολύ απασχολημένος. Σ'αυτή τη περίπτωση αν θέλει κάποιο άλλο παιδάκι από την παρέα τσίσα του, κάνει κι ο δικός μου ευκαιρίας δοθείσης.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Yey!!!! Μπράβο σας!

Εμείς συνεχίζουμε μια χαρά, απλά παθαίνουμε κάτι ατυχήματα με τσίσα (όχι πάρα πολύ συχνά, βέβαια, για να μην είμαι άδικη) όταν είμαστε με παρέα κυρίως εκτός σπιτιού και παίζει με τα φιλαράκια του. Εκεί ξεχνιέται. Έχω έναν προβληματισμό: θα πρέπει να του το θυμίζω ακόμα, ή επαναπάυεται από αυτό και αν δεν του το θυμίσω το ξεχνάει; Έχουμε βγάλει τις πάνες τη μέρα εδώ και 1μιση μήνα.

 

Με το παιχνίδι γενικά ξεχνιούνται, οπότε καλό είναι να του το θυμίζεις μέχρι να δεις ότι δεν ξεχνιέται και έχει γίνει "κτήμα" του..

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...