Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εγώ έχω ακούσει περιπτώσεις που σε ειδοποιούν να πας να πάρεις και να αλλάξεις το παιδί, όταν λερωθεί. σε δημόσιο σταθμό, εννοείται.

 

Θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι αλήθεια.Είναι αδιανόητο και δεν έχω δει πουθενά να συμβαίνει.Αλλωστε υποτίθεται ότι η μαμά δουλεύει γι αυτό το παιδί πάει σταθμό αλλά κ να μην δουλεύει δεν είναι δυνατόν να περιμένεις πάνω από το τηλέφωνο.Πάντως δεν το έχω ακούσει από κανέναν γνωστό ,ούτε βέβαια στον σταθμό που πάει ο γιος μου

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι αλήθεια.Είναι αδιανόητο και δεν έχω δει πουθενά να συμβαίνει.Αλλωστε υποτίθεται ότι η μαμά δουλεύει γι αυτό το παιδί πάει σταθμό αλλά κ να μην δουλεύει δεν είναι δυνατόν να περιμένεις πάνω από το τηλέφωνο.Πάντως δεν το έχω ακούσει από κανέναν γνωστό ,ούτε βέβαια στον σταθμό που πάει ο γιος μου

 

Καλημέρα!Συγνώμη δηλαδή αν οι γονείς δουλεύουν θα παίρνουν άδεια απο την δουλειά για να πάνε να αλλάξουν το παιδί;χαχααχαχαχαχαχ!Συγνώμη αλλά μου φάνηκε πολύ αστείο,αν γίνεται κάτι τέτοιο είναι ντροπή!

Link to comment
Share on other sites

κι όμως ισχύει.

 

είναι όπως όταν αρρωστήσει το παιδί που σε ειδοποιούν να πας να το πάρεις.

 

Πως ακριβώς ισχύει; Αφού σε όλους τους παιδικούς σταθμούς σου ζητάνε να έχει το παιδί μια τουλάχιστον αλλαξιά μαζί ου ή αφήνει μόνιμα κάποια ρούχα στον παιδικό.

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς ισχύει; Αφού σε όλους τους παιδικούς σταθμούς σου ζητάνε να έχει το παιδί μια τουλάχιστον αλλαξιά μαζί ου ή αφήνει μόνιμα κάποια ρούχα στον παιδικό.

 

 

έχω κάποιο λόγο να πω ψέμματα??

 

και στο δικό μας σταθμό (ιδιωτικό) ζητάνε έξτρα ρούχα σε περίπτωση που λερωθούν από φαγητό, βραχούν, ιδρώσουν κλπ.

 

το περιστατικό έτυχε σε φίλη μου σε δημοτικό σταθμό σε επαρχία. δεν έπαιρναν παιδάκια αν δεν είχαν βγάλει την πάνα. αν κάποιο λερωνόταν (σπάνια), ειδοποιούσαν τη μαμά να πάει να το πάρει, αλλιώς είχαν πει ότι θα το άφηναν λερωμένο. η δικαιολογία ήταν ότι δεν υπάρχει αρκετό προσωπικό για να φροντίζει και την καθαριότητα των παιδιών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχω κάποιο λόγο να πω ψέμματα??

 

και στο δικό μας σταθμό (ιδιωτικό) ζητάνε έξτρα ρούχα σε περίπτωση που λερωθούν από φαγητό, βραχούν, ιδρώσουν κλπ.

 

το περιστατικό έτυχε σε φίλη μου σε δημοτικό σταθμό σε επαρχία. δεν έπαιρναν παιδάκια αν δεν είχαν βγάλει την πάνα. αν κάποιο λερωνόταν (σπάνια), ειδοποιούσαν τη μαμά να πάει να το πάρει, αλλιώς είχαν πει ότι θα το άφηναν λερωμένο. η δικαιολογία ήταν ότι δεν υπάρχει αρκετό προσωπικό για να φροντίζει και την καθαριότητα των παιδιών.

 

Όχι καλέ δεν υπονοώ κάτι για σένα.

 

Για τον παιδικό σταθμό λέω. Η πρακτική που εφαρμόζει δεν προβλέπεται από πουθενά, ούτε είναι κάτι που συνηθίζεται ευρέως (γι΄αυτό ανέφερα ότι δεν έχω ακούσει πουθενά αλλού να γίνεται αυτό). Απλώς κοιτάγανε τη βόλεψή τους. Ένα παιδάκι μπορεί να λερωθεί και ανεξαρτήτως πάνας. Να πέσει πάνω του φαγητό, να βραχεί, να λερωθεί με λάσπες, οτιδήποτε. Επειδή όπως λες είναι κάτι που θα γίνεται πιο σπάνια και όχι σε όλα τα παιδιά, θεωρώ εντελώς απαράδεκτο για αυτά τα λίγα περιστατικά που θα συμβούν μέσα σε ένα μήνα για παράδειγμα, να μην κουνάνε το χέρι τους να αλλάξουν το παιδί, αλλά να παίρνουν τηλ τη μητέρα...

Link to comment
Share on other sites

Στον δικό μας δεν συμβαίνει αυτό. Ψιλοτεμπελιάζουν τα κορίτσια, αλλά οκ, αν λερωθεί κάποιο πολύ το αλλάζουν. Βέβαια είναι βρεφονηπιακός και έχει αλλαξιέρες, πάνες και μαντηλάκια. Στον παιδικό (είναι στο ίδιο κτίριο αλλά σε άλλο όροφο) απλά μας είπαν να έχει βγάλει την πάνα του χρόνου για να πάει. Θα δούμε. Πάντως δεν σκοπεύω να τον πιέσω γιατί έχω δει ότι όταν ένα παιδάκι πιέζεται, έχει ατυχήματα για πολύ καιρό, και καθυστερούν πολύ να ολοκληρώσουν τη διαδικασία. Και σ'αυτό προστίθενται ενοχές που δεν τα καταφέρνουν, που το θεωρώ πολύ βάρβαρο για το παιδί.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι καλέ δεν υπονοώ κάτι για σένα.

 

Για τον παιδικό σταθμό λέω. Η πρακτική που εφαρμόζει δεν προβλέπεται από πουθενά, ούτε είναι κάτι που συνηθίζεται ευρέως (γι΄αυτό ανέφερα ότι δεν έχω ακούσει πουθενά αλλού να γίνεται αυτό). Απλώς κοιτάγανε τη βόλεψή τους. Ένα παιδάκι μπορεί να λερωθεί και ανεξαρτήτως πάνας. Να πέσει πάνω του φαγητό, να βραχεί, να λερωθεί με λάσπες, οτιδήποτε. Επειδή όπως λες είναι κάτι που θα γίνεται πιο σπάνια και όχι σε όλα τα παιδιά, θεωρώ εντελώς απαράδεκτο για αυτά τα λίγα περιστατικά που θα συμβούν μέσα σε ένα μήνα για παράδειγμα, να μην κουνάνε το χέρι τους να αλλάξουν το παιδί, αλλά να παίρνουν τηλ τη μητέρα...

 

Εννοείται ότι μπορούν να λερωθούν , να βραχούν κλπ.Δεν ξέρω βρε κορίτσια....δεν λέω ότι ο παιδικός που πάει ο γιος μου είναι ο καλυτερος ,αλλά δεν έχουμε θέματα....έχει ρίξει πάνω του το γάλα , έχει βραχεί , έχει ιδρώσει πολύ και τον έχουν αλλάξει.Την περασμένη εβδομάδα του άλλαξαν 2 φορές βερμούδα γιατί μαλλον επαιζαν τα πιτσιρίκια με τις βρυσες και βράχηκε.

 

Αυτό για να παει η μαμα να αλλαξει το παιδι το ειχα ακουσει από μια γνωστη που το παιδι παει στον παιδικο του οργανισμου που δουλευει η ιδια και είναι στον ιδιο χωρο.Βεβαια δεν το εκαναν , ουτε είναι λογικο να φευγει από την δουλεια να παει να αλλαξει το παιδι.Δεν καταλαβαινω αυτού του είδους την λογική.Απο τον σταθμό παιρνουν αν το παιδί αρρωστησει ή χτυπήσει.τωρα τα βραχηκε,κατουρηθηκε,λερωθηκε τα διευθετούν εκεί.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Να σας μεταφέρω και εγώ την εμπειρία μου μιας και είμαι πάνω στη προσπάθεια να κόψουμε τη πάνα.

 

Είμαι χωρισμένος , η κόρη μου είναι σχεδόν 3 ετών και το 1/3 την έχω εγώ.

Το καλοκαίρι φυσικά την έχω +1 ολόκληρο μήνα.

 

Επι της ουσιας τώρα. Όταν την έχω κάνω δυνατή προσπάθεια, χωρίς να πιέζω. Συνέχεια της ρωτάω αν θέλει να κάνει τσίσα και ειδικά σε κάποια συγκεκριμένα χρονικά σημεία, όπως μετά το πρωινό γάλα, μετά το μεσημεριανό φαΐ και πριν το βραδινό γεύμα.

 

Φυσικά την έχω με βρακάκι όλη την ημέρα για να καταλαβαίνει τι γίνεται αν κάνει τσίσα πάνω της.

 

ΠΡος το παρόν 3-4 φορές έχει ήδη κάνει τσισα στο γιογιο, ζητώντας το μόνη της.

Σήμερα ειδικά, μου ζήτησε γιογιο για τσίσα ακόμα και στη θάλασσα που είχαμε πάει.

 

Όταν η μικρή πηγαίνει στην μαμά της, εκεί δεν υπάρχει καμία πρόοδος (η μαμά της είναι έγκυος σε 2ο παιδί και ενδέχεται λόγο της φάσης να αντιδράει έτσι)

Η κόρη μου αναρωτιέται γιατί είμαι όλη την ώρα στο σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρώσω, οτι οι 3 χρόνοι που ζητάω από τη κόρη αν θέλει να κάνει τσίσα , μου προτάθηκαν από το σχολείο της.

 

άλλα tips είναι να την επιβραβεύω με κάτι όταν τα καταφέρνει (δεν χρειάστηκε ακόμα) ή ακόμα και να πάρω από αυτά τα γιογιο που κάνουν ήχους όταν συντελείται το γεγονός :P (ούτε αυτό χρειάστηκε να κάνω ακόμα)

 

Το βασικό που μου είπαν στο βρεφικό είναι, ότι το να κόψει τη πάνα είναι κάτι που μπορεί να γίνει ακόμα και σε μία βδομάδα από την έναρξη της προσπάθειας και λογικά θα γίνει ξαφνικά.

Η κόρη μου αναρωτιέται γιατί είμαι όλη την ώρα στο σπίτι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να συμπληρώσω, οτι οι 3 χρόνοι που ζητάω από τη κόρη αν θέλει να κάνει τσίσα , μου προτάθηκαν από το σχολείο της.

 

άλλα tips είναι να την επιβραβεύω με κάτι όταν τα καταφέρνει (δεν χρειάστηκε ακόμα) ή ακόμα και να πάρω από αυτά τα γιογιο που κάνουν ήχους όταν συντελείται το γεγονός :P (ούτε αυτό χρειάστηκε να κάνω ακόμα)

 

Το βασικό που μου είπαν στο βρεφικό είναι, ότι το να κόψει τη πάνα είναι κάτι που μπορεί να γίνει ακόμα και σε μία βδομάδα από την έναρξη της προσπάθειας και λογικά θα γίνει ξαφνικά.

 

Να ρωτήσω κάτι, όλες τις υπόλοιπες ώρες της μέρας δεν ρωτάμε αν θέλει; Είχα την εντύπωση ότι λογικά κάθε 2 ώρες περίπου θα θέλει. Οπότε όσες από αυτές τις φορές το προλάβεις και δεν τα κάνει πάνω του, είναι καλό.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αλήθεια δεν ρώτησα, αλλά το είδα στη πράξη.

 

όταν ξυπνάει το πρωι την ρωταω αρκετες φορες μετά το γάλα, ειδικά αν έχω δει οτι οταν ξύπνησε είχε στεγνή πάνα.

 

απλά μετά δεν "πρίζω" όλη την ώρα.

 

Εντάξει το αναφέρω, και σε άλλες ώρες αλλά χωρίς ιδιαίτερη σημασία.

 

Παρεπιπτόντως χθες μου ζήταγε γιογιο αλλά δεν την άκουσα. Όταν την άκουσα ηταν αργά τα είχε κάνει ήδη στο πάτωμα και μου είπε μόλις έφτασα, με θλημένο ύφος "ήθελα να τα κάνω στο γιογιο!"

 

χαχαχαα επικό! μου την είπε κιολας!:-P

Η κόρη μου αναρωτιέται γιατί είμαι όλη την ώρα στο σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Είχαμε και εμείς εξελίξεις. Δευτέρα και

τρίτη που δεν πήγε παιδικό πήγε στο γιογιό κανονικά. Την Τετάρτη δεν είχε κάνει το πρωί τίποτα, τους το είπα, την ρώτησαν να θέλει, αρνήθηκε αλλά όταν της ήρθε πήγε μόνη της. Εκτοτε πηγαίνει μόνη της εκτός από προχθές που της έφυγε κάτι και έκλαιγε γιατί πασαλείφτηκε. Της εξήγησα πως αυτά συμβαίνουν και δεν είναι λόγος να στεναχωριόμαστε. Ο σύζυγος βέβαια εξακολουθεί να σχολιάζει μπροστά της παρ'όλο που πήγα στο συμβουλευτικό κέντρο, παρ'όλο που του εξήγησα. Φοβάμαι, και του το είπα κιόλας, πως θα είναι η αιτία για πισωγύρισμα. Ας ελπίσω να μη συμβεί γιατί είμαστε σε καλό δρόμο τώρα.

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρώσω, οτι οι 3 χρόνοι που ζητάω από τη κόρη αν θέλει να κάνει τσίσα , μου προτάθηκαν από το σχολείο της.

 

άλλα tips είναι να την επιβραβεύω με κάτι όταν τα καταφέρνει (δεν χρειάστηκε ακόμα) ή ακόμα και να πάρω από αυτά τα γιογιο που κάνουν ήχους όταν συντελείται το γεγονός :P (ούτε αυτό χρειάστηκε να κάνω ακόμα)

 

Το βασικό που μου είπαν στο βρεφικό είναι, ότι το να κόψει τη πάνα είναι κάτι που μπορεί να γίνει ακόμα και σε μία βδομάδα από την έναρξη της προσπάθειας και λογικά θα γίνει ξαφνικά.

Και εμείς το είχαμε πάρει αυτό το γιογιό που τραγουδάει και επιβραβεύει αλλά δεν τη συγκίνησε, δεν κάθεται ποτέ πα΄ρά μόνο για να παίξει ή βγάζει τα εξαρτήματα για να πατάει τα κουμπάκια να τραγουδήσει. Ούτε μία φορά δεν έκανε τίποτα εκεί. Προτιμά το κλασικό. Τα απλά πράγματα τελικά είναι και τα προτιμότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμείς το είχαμε πάρει αυτό το γιογιό που τραγουδάει και επιβραβεύει αλλά δεν τη συγκίνησε, δεν κάθεται ποτέ πα΄ρά μόνο για να παίξει ή βγάζει τα εξαρτήματα για να πατάει τα κουμπάκια να τραγουδήσει. Ούτε μία φορά δεν έκανε τίποτα εκεί. Προτιμά το κλασικό. Τα απλά πράγματα τελικά είναι και τα προτιμότερα.

 

ακριβώς.

 

ένα απλό chicco ροζ, όσο πιο απλό γίνεται έχω.

 

Constantina77 σε αυτό συμφωνώ. Θέλει συμπαράσταση, διότι και δεν πρέπει να ξεχνάμε, ότι πέραν απο τη δική μας προσπάθεια να τα μάθουμε, τα παιδιά μας, κάνουν την προσπάθεια να μάθουν και να εκπαιδευτούν. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε να μάθουν να ελέγχουν βασικές λειτουργίες του σώματος τους όπως ο έλεγχος του σφικτήρα κλπ

Η κόρη μου αναρωτιέται γιατί είμαι όλη την ώρα στο σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς το είχαμε πάρει αυτό το γιογιό που τραγουδάει και επιβραβεύει αλλά δεν τη συγκίνησε, δεν κάθεται ποτέ πα΄ρά μόνο για να παίξει ή βγάζει τα εξαρτήματα για να πατάει τα κουμπάκια να τραγουδήσει. Ούτε μία φορά δεν έκανε τίποτα εκεί. Προτιμά το κλασικό. Τα απλά πράγματα τελικά είναι και τα προτιμότερα.

 

Και εγώ άδικα το είχα πάρει... Δεν το τίμησαν ποτέ, παρά μόνο έπαιζαν μαζί του και τώρα το χρησιμοποιούν για σκαλάκι.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια βοηθεια!εμεις στο σχολειο παμε κανονικα για τσισα ....κακα οχι ακομη...σπιτι αν δεν το παω εγω δεν παει απο μονος οτι και να κανο..εχουμε και μια μπεμπα 2 μηνων!

Link to comment
Share on other sites

τελικα εγω της εβγαλα την πανα και στον υπνοτον βραδυνο... αρχικα κατουριοταν και το μεσημερι κι ετσι σκεφτηκα να την βγαλω τελειως για να μην μπερδευεται. Ως δια μαγειας εκοψε τα μεσημεριανα ατυχηματα... το βραδυ ομως εχουμε θεμα ακομα.. Ξυπναει και τα εχει κανει στο κρεβατι :( τις περισσοτερες νυχτες. Ομως επειδη εμενα ξυπναει ακομα ετσι κι αλλιως, δεν κοιμαται σερι, κανω το εξης: την πρωτη φορα που ξυπναει- γυρω στις 2.30 με 3 την βαζω γιογιο (την πρωτη φορα το κλωτσουσε και μονο που δεν με εδειρε!!) και μετα ως το πρωι μενει στεγνη!!! Ετσι γλιτωνω τα αλλαγματα μεσα στη μαυρη νυχτα και φυσικα τα πλυσιματα!! Υπαρχει ελπιδα να καταφερειο τελικα ν ακρατιεται ολο το βραδυ??!!!! (αχ και υπαρχει ελπιδα να αρχισει να κοιμαται επιτελους ολο το βραδυ?... κοντευω 2,5 χρονια μη σερι υπνου η δολια!!)

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Της την έβγαλα κι εγώ τη βραδυνή 2,5 βδομάδες τώρα και είδα ότι έμαθε κ κρατιέται.2 φορές μόνο έχει ξυπνήσει βρεγμένη.Μακάρι,για να δούμε...

 

Βρε παιδιά, ήθελα να την πάρω κ να πάμε με το κτελ στο χωριο, 5 ώρες δρόμο αλλά με αγχώνει το θέμα της τουαλέτας.Πάνα δε θέλει πλέον με τίποτα.Το λεωφορείο στο 3ωρο κάνει μια στάση αλλά αν μου ζητήσει στο ενδιάμεσο τι κάνω?Συνήθως κρατιέται για αρκετές ώρες αλλά άμα τύχει?

Link to comment
Share on other sites

Της την έβγαλα κι εγώ τη βραδυνή 2,5 βδομάδες τώρα και είδα ότι έμαθε κ κρατιέται.2 φορές μόνο έχει ξυπνήσει βρεγμένη.Μακάρι,για να δούμε...

 

Βρε παιδιά, ήθελα να την πάρω κ να πάμε με το κτελ στο χωριο, 5 ώρες δρόμο αλλά με αγχώνει το θέμα της τουαλέτας.Πάνα δε θέλει πλέον με τίποτα.Το λεωφορείο στο 3ωρο κάνει μια στάση αλλά αν μου ζητήσει στο ενδιάμεσο τι κάνω?Συνήθως κρατιέται για αρκετές ώρες αλλά άμα τύχει?

 

φορητο γιογιο! εμας μας εχει σωσει....

https://www.google.gr/search?q=potette+travel+potty&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=X1i8U85_xo3QBZnKgMAE&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1680&bih=892#facrc=_&imgdii=_&imgrc=fWirj8e7E2EDPM%253A%3BO24U5-ExPMTzfM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.pottytrainingconcepts.com%252Fcommon%252FKalencom%252FPotettePlus-D7.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.pottytrainingconcepts.com%252FKAL-2733.html%3B250%3B250

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι το σκέφτηκα αλλά μου φαίνεται περιττή αγορά τώρα μόνο για ένα ταξίδι αφού πλέον δε χρησιμοποιούμε πουθενα το γιογιο.Θα δω,μάλλον θα μας πάει ο μπαμπάς με το αμάξι γτ νομίζω ότι παραείναι μικρή για κτελ, θα θέλει να σηκωθεί, θα φωνάζει κ δε θα ξέρω τι να την κάνω τόσες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το σκέφτηκα αλλά μου φαίνεται περιττή αγορά τώρα μόνο για ένα ταξίδι αφού πλέον δε χρησιμοποιούμε πουθενα το γιογιο.Θα δω,μάλλον θα μας πάει ο μπαμπάς με το αμάξι γτ νομίζω ότι παραείναι μικρή για κτελ, θα θέλει να σηκωθεί, θα φωνάζει κ δε θα ξέρω τι να την κάνω τόσες ώρες.

 

Κι εγώ θέλω να τον πάρω σε μια βάπτιση εκτός Αθηνών , πιο πολύ σκέπτομαι πως θα κάτσει στο λεωφορείο ...για τα τσίσα, εκτός τις προγραμματισμένες στάσεις αν χρειαζόταν θα ζητούσα από τον οδηγό να σταματήσει κάπου αν μπορούσε.

 

Κι ύστερα αυτό το γιογιο εχει σακουλάκι που κάπου πρέπει να το πετάξεις

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

τρικ που χρησιμοποιούμε και πιάνει:

 

κάθε φορά που επιτελείται το γεγονός στο γιογιο.. της δίνουμε ένα αυτοκόλητο.

 

τα αυτοκόλητα τα κολλάμε σε σειρά και όταν φτιαχτεί πλήρως ένα σχέδιο σαν φίδι, κερδίζει μια Ariel :D

 

try this.

 

σήμερα πήρε 2 αυτοκόλητα :D:D

Η κόρη μου αναρωτιέται γιατί είμαι όλη την ώρα στο σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε φανταστικά νέα σχετικά με την ετοιμότητα μας!!!

Χτες μας είπε η δασκάλα ότι είναι μερικές μέρες που δεν κάθεται απλά αλλά κάνει και τσίσα στο γιογιο!!!! Εκεί τα πηγαίνουν κάποια συγκεκριμένη στιγμή (δεν είμαι σίγουρη πότε), όλα μαζί σειρά... μέχρι τώρα ήξερα ότι κάθεται, αλλά δεν έκανε τίποτα (αυτό το κάνει και στο σπίτι), αλλά χτες έκανε κιόλας! Ουάου, ελπίζω μόνο να του έκαναν αρκετές χαρές!!!! Οπότε 2 Αυγούστου που ξεκινάει η άδειά μου, θα ξεκινήσουμε. Θα βγάλουμε την πάνα, θα βάλουμε βρακάκι και θα αρχίσουμε να πηγαίνουμε με παρότρυνση της μαμάς και του μπαμπά! Είμαι πολύ χαρούμενη!!! Ανυπομονώ να τον δω κι εγώ να κάνει τσίσα στο γιογιο!!!

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...