Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

μηπως χαλαρωνει τοσο πολυ και του αρεσει? η μικρη μου ενα διαστημα οταν πρωτοβγαλαμε την πανα εκανε τα κακα της μεσα στη λεκανη που εκανε μπανιο.

*ασχετο, αν δεν ειναι καθαρη η θαλασσα ειναι επικυνδυνο να κανει τσισα μεσα στο νερο, μπορει να παθει ουρολοιμωξη, καθως ανοιγει η ουρηθρα μπορει να περασει μικροβιο μεσα, αν μπορεις να τον βαζεις να κανει τσισα πριν μπει στο νερο

 

 

δεν ξερω τι του αρεσει αλλα εμενα δεν μου αρεσει καθολου να ψαρευω τις κουραδες απο το μαγιο και την θαλασσα:?:???:

τωρα λιγες μερες δεν εχει τυχη να ξανακανει εκτος απο μια φορα που ευτυχος μου το ειπε και τον εβαλα και τα εκανε σε σακουλιτσα!!!!

 

τωρα για την ουρολοιμωξη που λες........δεν το ηξερα:confused::confused:

αλλα δεν ξερω και ποτε κανει(και αν κανει) τσισα του μεσα......πριν μπει τον βαζω αλλα μετα πως να ξερω αν εκει που παιζει τα αφινει;;;;;;;

αχ μου εβαλες σκεψεις τωρα.......!!!!

 

παντως και εμενα ο μεγαλος μου γιος ετσι εκοψε την πανα.......κατουριθηκε ΜΙΑ ΦΟΡΑ και μεχρι να βρω ρουχα να τον αλλαξω φρικαρε εντελος!!!

αυτο ηταν....δεν τα ξανα εκανε ποτε απανω του....ουτε πρωι ουτε βραδυ!!!

ο μεσαιος δεν χαμπαριαζει απο τετοια.....δεν παει να ηταν κατουριμενος 10ωρες.....ουτε τον πειραζε καθολου!!!:lol::lol:αλλα ευτυχος την εκοψε....ας ειναι καλα η αγαπη του για τα καραβια και τα αεροπλανα!!!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας,η μικρούλα μου είναι 2,5 περίπου..πήραμε την απόφαση αρχές καλοκαιριού να κόψουμε τη πάνα! Άγχος μεγάλο απο μεριά μου για το πώς θα το πάρει πώς θα αντιδράσει και τα σχετικά. Τελικά δεν ήταν τίποτα! Απλά την βγάλαμε και συνέχεια τη ρωτούσα αν θέλει τσίσα και την έτρεχα στο γιογιο.Αυτό ήταν! μας πήρε μια μέρα όλο κι όλο! τώρα φοράμε πάνα μόνο στο βραδινό ύπνο..περιμένω να μάθει 100% να ελέγχει τον εαυτό της σ'αυτό το θέμα και θα έρθει και η σειρά του!! Ήταν πολύ εύκολο..δε ξέρω,άλλοι λένε οτι είναι στο παιδί..πάντως θέλει ηρεμία υπομονή!! Καλά επιτυχία σε όλες τις μαμάδες που θα επιχειρήσουν!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας!να σας πω λιγακι την εμπειρια μας να μου πειτε τη γνωμη σας?

λοιπον ο μικρος μ ειναι 20 μηνων, πολυ κινητικο παιδι που ομως ακομα δεν μιλαει, περα απο μερικες λεξουλες, μπαμπα, μαμα κτλ.δλδ κακα κ πιπι δεν λεμε.πηρα ενα γιογιο εντελως πειραματικα να δω εαν θα κατσει, ενω ολοι μ λεγαν αποκλειεται κτλ.το πηρε πολυ θετικα το θεμα κ ετσι ξεκινησαμε να κανουμε εκει πιπι μολις ξυπναγε το πρωτι, πριν το μεσημεριανο υπνο, μετα που ξυπναγε κ πριν τον βραδυνο.

πριν μια εβδομαδα σταματησα να πηαγινω στη δουλεια για να κανουμε εκπαιδευση κανονικη.

την πρωτη μερα καναμε 2 φορες πιπι εκτος γιογιο, κακα δεν τα εκανε το πρωι αλλα απογευμα που λειπαμε κ φοραγε πανα.

την 2η μερα του εφυγαν λιγα πιπι εν μεσω παιχνιδιου κ κακα μολις τον ειδα να τα κανει τον εβαλα κ αν κ ψιλοζοριστηκε τα εκανε στο γιογιο.

απο την 3 μερα δεν ξανακανε πιπι εκτος κ κακα παλι τον καταλαβα κ τον καθισα.

την4 κ 5 μερα μου εδειξε οτι ηθελε να κανει κακα πιανοντας τον πωπο του.κ τα πιπι οποτε τον ρωταγα ή τον εβαζα οταν ειχε εκανε.

την κυριακη λειπαμε ολη μερα αο το σπιτι κ την ωρα που κανει κακα.οσο ημασταν εκτος σπιτιου, σε θαλασσα-παιδοτοπους κ βολτα φυσικα φοραγε πανα.το μεσημερακι σπιτι τον ειχα γυμνο εκανε πιπι κακα ομως οχι.το βραδακι πια που γυρισαμε μου εδειξε παλι οτι θελει κακα κ τα εκανε στο γιογιο.

εχθες παλι τα ιδια, πιπι οποτε τον εβαζα κακα μ εδειξε κ τις 2 φορες κ τα καναμε γιογιο.

το αγχος μ ειναι το εξης...

το αγορι μ επειδη δεν μιλαει φοβαμαι μηπως τα κραταει πολυ ωρα, ειδικα τα τσισα κ μ παθει καμια ουρολοιμωξη, διοτι ή οι πανες ειναι σουπερ απορροφητικες ή πλεον ξυπνα στεγνος..το μεσημερι παντα στεγνος κ εχει κ 2 βραδια που ξυπνα στεγνος.το αλλο μ θεμα ειναι οτι κανει πιπι 5-6 φορες την ημερα μαξιμουμ διοτι παλι χθες που λειπαμε απο τις 6-10 το απογευμα η πανα του μου φανηκε εντελως στεγνη κ μολις τονεγδυσα κ τον εβαλα γιογιο εκανε αρκετα πιπι.κ γενικα οποτε τον ρωταω εαν θελει λεει οχι..εγω τον βαζω βεβαια αλλα δεν κανει παντα..

κ αγχωνομαι γιατι ολοι μ λεγανε ααα τα αγορακια αργουνε παρα πολυ κ θα σου κατουρα τον κοσμο κ θα του φευγουν συνεχεια κτλ..

κ λεω τι νακανω??να τον εχω παλι γυμνο κ να μην τον ρωτησω-βαλω εγω να κατουρησει να δω αν θα παει ή θα πει???

να τον αφησω με πανα να δω αν θα κατουρησει εκει???

ή ειναι φυσιολογικο να κατουραει 5-6 φορες την ημερα λογω ζεστης κ ιδρωτα????

να προσθεσω οτι δεν υπηρξε καθολου πιεση απο μερους μ να κατσει/μαθει το γιογιο ειμαστε σε πολυ χαλαρο ρυθμο..κ φυσικα ποτε δεν τον μαλωσα για τα εκτος γιογιο ατυχηματα.

ευχαριστω πολυ κ σορυ για το τεραστιο ποστ.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Θα ηθελα να ρωτησω τις μανουλες οι οποιες εχουν κοψει τη βραδυνη πανα αν ξυπνουσαν τα παιδακια τους κατα τη διαρκεια της νυχτας για να κατουρησουν. εχω ακουσει αντικρουομενες αποψεις απο τον περυγυρο μου και με ενδιαφερει και μια αλλη γνωμη. Την επομενη εβδομαδα θα ξεκινησουμε εκπαιδευση τουαλετας και επειδη τις περισσοτερες φορες ξυπναει απο το βραδυνο υπνο στεγνη σκεφτομαι να μην της βαζω στον υπνο καθολου πανα.

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Θα ηθελα να ρωτησω τις μανουλες οι οποιες εχουν κοψει τη βραδυνη πανα αν ξυπνουσαν τα παιδακια τους κατα τη διαρκεια της νυχτας για να κατουρησουν. εχω ακουσει αντικρουομενες αποψεις απο τον περυγυρο μου και με ενδιαφερει και μια αλλη γνωμη. Την επομενη εβδομαδα θα ξεκινησουμε εκπαιδευση τουαλετας και επειδη τις περισσοτερες φορες ξυπναει απο το βραδυνο υπνο στεγνη σκεφτομαι να μην της βαζω στον υπνο καθολου πανα.

Ευχαριστω πολυ!

 

Καλημερα..Καλο θα ειναι να περιμενεις 1 μηνα για να δεις αν ειναι στεγνη η πανα το βραδυ και αν ειναι κοψτην.Παρ ολ αυτα παρε και τα ειδικα σεντονια με το πλαστικο καλυμμα απο κατω για αποφυγη τυχων ατυχηματων.Αυτο εκανα εγω στον γιοκα μου και να σου πω γλιτωσα μ αυτα τα σεντονια.Ακομα και τωρα που ειναι 3 ,5 στα 4 καμμια φορα κανει τσισακια το βραδυ..

Δεν ξυπναει να παει το βραδυ στην τουαλετα δυστυχως..που θα παει θα το κανει κι αυτο!!!

Ελπιζω να βοηθησα

cu35p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μικρή μου εδώ και μια εβδομάδα έχει βγάλει την πάνα. Είχα πρώτα ξεκοκαλίσει αυτό το θέμα και κατάλαβα ότι μόνο με χαλαρότητα θα πετύχαινε ο στόχος της εκπάιδευσης για τουαλέτα. Και έτσι και έγινε. Αγοράσαμε πανέμορφα βρακάκια και πήραμε μια κουλούρα-παπάκι για τη λεκάνη και ένα σκαλάκι για να φτάνει στη λεκάνη και στο νιπτήρα. Την πρώτη μέρα έκανε μια φορά τσίσια πάνω της και μια κακά. Της είπα πολύ απλά ότι την άλλη φορά καλύτερα να πάει στη λεκάνη. Κακά δεν ξανάκανε πάνω της. Τσίσια έκανε πάνω της από μια φορά τις επόμενες τρεις μέρες. Τις τελευταίες 2 μέρες δεν κατουρήθηκε καθόλου πάνω της. Όλα καλά. Άλλοτε της λέω εγώ να πάει τουαλέτα και άλλοτε πάει μόνη της.Όταν της το λέω εγώ δεν είναι πολύ πρόθυμη αλλά όταν της είπα να βάλει πρώτα την κούκλα της ή ότι θα την προλάβει η αδέρφη της πήγαινε. Επίσης παρατήρησα ότι της αρέσει να τα κάνει όλα μόνη της και είναι πιο πρόθυμη όταν δεν πηγαίνει με εμένα από πάνω της στην τουαλέτα. Τέλος, όποτε κάνει τσίσια ή κακά της στη λεκάνη κάνουμε πάρτυ (φωνές, παλαμάκια, χορός και δεν συμμαζεύεται) και χαίρεται και αυτή απίστευτα. Νομίζω είμαστε σε καλό δρόμο. Την πάνα της τη φοράει ακόμη το βράδυ. Αυτά, ελπίζω να βοήθησα λίγο και τις υπόλοιπες.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους συμμετέχουν σε αυτό το θέμα.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Θα ηθελα να ρωτησω τις μανουλες οι οποιες εχουν κοψει τη βραδυνη πανα αν ξυπνουσαν τα παιδακια τους κατα τη διαρκεια της νυχτας για να κατουρησουν. εχω ακουσει αντικρουομενες αποψεις απο τον περυγυρο μου και με ενδιαφερει και μια αλλη γνωμη. Την επομενη εβδομαδα θα ξεκινησουμε εκπαιδευση τουαλετας και επειδη τις περισσοτερες φορες ξυπναει απο το βραδυνο υπνο στεγνη σκεφτομαι να μην της βαζω στον υπνο καθολου πανα.

Ευχαριστω πολυ!

 

Δεν ξυπνούσα ποτέ ούτε τη μια ούτε την άλλη, αλλά στις αρχές κάθε 3-4-5 μέρες συνέβαινε κάποιο ατυχηματάκι.

 

Η μεγάλη ζήτησε μόνη της να μην βάζει πάνα το βράδυ, 2-3 εβδομάδες αφού την έκοψε την ημέρα. Η μικρή για ένα διάστημα σηκωνόταν κάθε πρωί μόνη της και πήγαινε στην τουαλέτα, συχνά με στεγνή πάνα. Οπότε χαλαρώσαμε κι εμείς και αρχίσαμε να ξεχνάμε να της βάζουμε πάνα το βράδυ, ώσπου σιγά σιγά καθιερώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Θα ηθελα να ρωτησω τις μανουλες οι οποιες εχουν κοψει τη βραδυνη πανα αν ξυπνουσαν τα παιδακια τους κατα τη διαρκεια της νυχτας για να κατουρησουν. εχω ακουσει αντικρουομενες αποψεις απο τον περυγυρο μου και με ενδιαφερει και μια αλλη γνωμη. Την επομενη εβδομαδα θα ξεκινησουμε εκπαιδευση τουαλετας και επειδη τις περισσοτερες φορες ξυπναει απο το βραδυνο υπνο στεγνη σκεφτομαι να μην της βαζω στον υπνο καθολου πανα.

Ευχαριστω πολυ!

 

Η δικιά μου δεν ξυπνούσε ποτέ παρόλο που έπινε το βραδυνό γάλα σχετικά αργά. Βέβαια φρόντιζα να τη βαζω στο γιογιό πριν πέσει για ύπνο αν και αρκετές φορές δεν έκανε τίποτα στο γιογιό. Και το πρωί που ξυπνούσε δεν ετρεχε αμέσως για τσίσα όπως θα περίμενε κανείς. Τη βραδυνή την έκοψε πολύ εύκολα σε λίγες μέρες και μάλιστα δεν ήθελε με τιποτα να βάλει πάνα στον ύπνο. Ήταν όμως στεγνή κάθε βραδυ για μια εβδομάδα τουλάχιστον συνεχόμενα. Πρώτα όμως θα κόψεις την πανα την ημέρα και μετά τη νυχτα που θεωρείται και πιο δύσκολο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να σας πώ κι εγώ το πρόβλημα μου,μπας και με βοηθήσει κάποια...Με το Γιώργο(2,5 χρονών) ξεκινήσαμε την εκμάθηση τουαλέτας αρχές Ιουνίου.Την πάνα την κόψαμε μαχαίρι(μόνο το βράδυ φόραγε),για μια βδομάδα ήμουν συνέχεια με μια σφουγγαρίστρα στο χέρι.Τον ρώταγα ανά μια ώρα περίπου αν θέλει τσίσα και μου απάνταγε αναλόγος.Μέτα απο καμιά 10ριά μέρες το ζήταγε μόνος και για τσίσα και για κακά.Τότε του έβγαλά και τη βραδυνή πάνα....με ατυχήματα τα περισότερα βράδια.Για ένα μήνα στην διάρκεια της μέρας δεν είχαμε κανένα ατύχημα.Φοράγαμε σλιπάκι και δεν του είχε ξεφύγει ούτε σταγόνα(εκτός απο τον ύπνο του,έχω βαρεθεί να πλένω σεντόνια).Και ξαφνικά πριν απο 1 εβδομάδα άρχισε να βρέχεται πάλι...σήμερα βρήκα μέχρι και κουραδούλα κάτω!!!!Προσπαθώ να καταλάβω γιατι το κάνει αυτο....τι πρέπει να του λέω???Να τον βάζω τιμωρία όταν τα κάνει πάνω του ή να μην το σχολιάζω???Να ξεκινήσω απο την αρχή με γιογιό και μετά τουαλέτα????Να αναφέρω πως το πισωγύρισμα συμπέφτει με μια εκδρομή με το αυτοκίνητο που κάναμε με φίλους(2,5 ώρες δρόμος)και επειδή το αμάξι δεν ήταν δικό μας του φόρεσα πάνα,τη οποία και έβρεξε.Μετά απο 2 μέρες τον πήγα για πρώτη φορά σε ένα κέντρο δημιουργικής απασχόλησης.Τον άφησα 3 ώρες(του άρεσε πάρα πολύ,δεν έκλαψε καθόλου και είπε και στην κοπέλα οτι θέλει τσίσα και πήγε κανονικά τουαλέτα με τη βοηθειά της!.

4Marp3.png
Link to comment
Share on other sites

marmelada βιαζεσαι λιγο.δεν κοβουμε μαζι την πρωινη με την βραδυνη πανα.εννοειται οτι θα εχει ατυχηματα.ειναι μικρος κ ηλικιακα κ συντομο το διαστημα που παει στο γιο γιο.δεν τα μαλωνουμε αν βραχουν.θελει υπομονη το θεμα κ το καθε παιδι ειναι ξεχωριστο.εστιασε στην πρωινη.η βραδυνη μπορει να παρει κ ενα χρονο κ βαλε να κοπει.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημερα

 

βλέπω ενδιαφερουσες συζητησεις κ ήθελα τη εμπειρια σας κ την βοηθεια σας.

 

Η κορη μ ειναι 2χρ κ 3μηνων

 

Απο Ιουνιο ξεκινησα με εκπαιδευση τουλετας.

 

Τον ιουνιο το μονο που καναμε ηταν να της βγαζω την πανα 3-4 φορες την ημερα και να καθομαστε στο γιο ετσι για γνωριμια και το εκανε ευχαριστα .

 

Απο Ιουλιο της βαζω βρακακι και καθε τοσο (οποτε ειμαι σπιτι εγω γιατι η γιαγια δεν μπορι πολυ) την παω στην λεκάνη με το παιδικο στεφανακι και καθομαστε ευχαριστα για μερικα λεπτα χωρις να κάνει τιποτα ομως . Ωστοσο δεν μου λεει πριν ουτε τα τσισα ουτε τα κακα.τα λεει μονο μολις τα κανει στο πάτωμα ή την ωρα που τα κάνει οποτε δεν προλαβαινουμε τιποτα να κάνουμε εκεινη την ωρα.

Κάποιοες φορες που την πιανω να ετοιμαζεται να κανει κακα κ της λεω παμε τουαλετα μ λεει οχι φυγε.

 

Να σημειωσω ειναι πολυ ωριμο παιδι ,ο λογος της ειναι ολοκληρωμενος τρωει μονη της απο 18 μηνων ντυνεται μονη της με προσπαθεια κ γενικα λειτουργει ωριμα. Στο μονο που δεν μπορει να ωριμασει ειναι η πανα και να μαθει να τα λεει πριν τα κανει.

 

Να πω επισης ειμαι εγκυος τωρα στο 2ο και φοβαμαι μηπως αν δει το μωρο με πανα μετα δεν θα θελει να βγαλει παλι την δικια της. Εχω αγχωθει με αυτο πολυ

 

Τι λετε?????????????/

 

Σας ευχαριστω που με διαβασατε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη μητέρες και τα παιδάκια τους!

Έχω έναν γιο σχεδόν 20 μηνών. Από τον Ιούνιο είχα πάρει ένα γιο-γιο το οποίο είχα στη τουαλέτα. Όποτε πήγαινα για δική μου ανάγκη, ο μικρός (ως συνήθως) ακολουθούσε. Και λέγαμε: «τι κάνει η μαμά?», «τσίσα» ή «κακά», απαντούσε ανάλογα. Πάντα με μιμούνταν, καθούμενος στο γιο-γιο με τα ρούχα. Κάποια στιγμή, το έβαλα στο καλάθι των άπλυτων. Κάθε φορά μου το γυρεύει, «που είναι γιο-γιο», το βγάζει από το καλάθι και έκανε τη γνωστή διαδικασία. Τελευταία μου γύρευε να του βγάλω και τα ρούχα για να καθίσει στο γιο-γιο.

Τέσπα, το περασμένο ΣΚ (πριν 8 μέρες δηλ) ξεκίνησε η καλοκαιρινή μου άδεια και είπα να του ξεκινήσω τη διαδικασία εκπαίδευσης. Αν και ίσως δεν υπήρχε λόγος, του πήρα νέο γιο-γιο, αυτό της fisher-price με τους ήχους. Και αυτό περισσότερο για να ακούω εγώ τι κάνει (και να ζητωκραυγάζω ανάλογα).

Το πήρε πολύ θετικά πιστεύω. Αν εξαιρέσει κανείς το ότι μόλις άκουσε το νέο γιο-γιο, το ήθελε διαλυμένο γιατί είχε βρει πώς να βραχυκυκλώνει τις επαφές που βγάζουν τον ήχο, του άρεσε πολύ.

Τη 2η μέρα μάλιστα, το πρωί μετά το γάλα του, αφού τον έβαλα να κάτσει και έκανε τσίσα, πήγα να πλύνω το μπιμπερό και ακούω τη μουσικούλα. Ο μικρός είχε πάει μόνος του και έκατσε και έκανε κακά.

Όταν έρχονται παπουδογιαγιάδες στο σπίτι, του λένε «τι ωραίο γιο-γιο», και αυτός με καμάρι κάθεται και προσπαθεί και κάνει έστω και ελάχιστα.

Η τακτική που ακολουθώ:

Κατά αρχή, στο σπίτι τον έχω χωρίς βρακάκι, γιατί κατάλαβα ότι το ένιωθε σαν τη πάνα και τα έκανε πάνω του πάντα.

Τον βάζω, με δική μου πρωτοβουλία, στο γιο-γιο (σε ελάχιστες περιπτώσεις έχει πάει μόνος του, σε κάποιες μου είπε γιο-γιο ή τσίσα ή κακά και τρέξαμε).

Στις εξόδους , στον ύπνο (μεσημέρι-βράδυ) φοράει πάνα.

Στα ατυχήματα, ποτέ δεν μαλώνω, κάποιες φορές επιδιώκω να δείξω ελαφρά απογοήτευση (κάπου το διάβασα).

Έχω ατυχήματα: αν αφαιρεθεί με κάτι, τα κάνει πάνω του. Αν τον δω την ώρα που του φεύγουν τα πρώτα τσισάκια, του λέω «γρήγορα γιο-γιο», τον βουτάω και τον καθίζω όπου και συνεχίζει ότι διέκοψε.

 

Αυτό που θέλω να συνοψίσω, είναι ότι παρόλη τη καλή σχέση που έχει με το γιο-γιο, χρειάζεται σχεδόν πάντα δική μου πρωτοβουλία. Όμως, αν κατάλαβα καλά (έχω φτάσει στην 26η σελίδα του post), δεν είναι απαραίτητα κακό, και μάλλον συνηθισμένο σε αυτή τη φάση της εκπαίδευσης, ακόμα και αν ήταν 1 χρόνο μεγαλύτερος. Κάποια στιγμή η δική του πρωτοβουλία και έλεγχος θα βελτιωθούν.

Σωστά τα λέω, ή τελικά βιάστηκα να τον βάλω στη διαδικασία??

 

ΥΓ. Εκπαίδευση πρέπει να περνάνε και οι σύντροφοι. Καθότι τη 3η μέρα όταν ο σύζυγος ήταν με το μικρό και ήμουν στη βεράντα, ακούω φωνή τρομοκρατημένη «Κατερίνααααααααα, τα έκανε πάνω του!». Ως που να τον πίσω ότι έτσι γίνεται στην αρχή και κανένα παιδάκι δεν πάει κατευθείαν μόνο του στη τουαλέτα κλπ κλπ κλπ, είδα και έπαθα….

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!τα μωρακια μας ειναι σχεδον συνομηλικα, κ ξεκινησαμε περιπου την ιδια ηλικια κ με παρομοιο τροπο, αρχικα ως παιχνιδι τον εβαζα κ εκανε πιπι μολις σηκωνοταν, πριν κοιμηθει, μολις ξυπνησει το μεσημερι κ.ο.κ.στην ιδια σελιδα λιγο πιοπανω ξαναγραφω τι γινοταν τις πρωτες μερες.

εμεις πλεον δεν βρεχουμε πανες ουτε στον υπνο τον μεσημεριανο, ουτε στη βολτα, απλα φροντιζω να εχω ευκαιρο στο αμαξι ενα γιογιο μικρο στο οποιο τον καθιζω εαν δω οτι εχει περασει πολυ ωρα απο το τελευται ο πιπι του, συνηθως στο 2ωρο τα κανει, κ αν μ πει οτι θελει να κανει κακα.

πλεον στο σπιτι παει μονος του κ καθεται κ για πιπι κ για κακα, στα πιπι μπορει να του φυγουν μονο εαν ειναι πολυ αφηρημενος με παιχνιδι ή καποιον επισκπετη, ειστε νομιζω σε πολυ καλο δρομο κ εσεις!εχουμε σχεδον 1 μηνα εμεις που μειναμε σπιτι για την εκπιαδευση, οποτε κ εσυ σιγα σιγα θα δεις προοδο!

στα ατυχηματα κ εγω ειδικα στην αρχη δε ν μαλωνα καθολου, ηταν λιγα ευτυχως, τωρα απλα του λεω γιωργακη μ ειπαμε στο γιογιο τα πιπι μας..

καλη συνεχεια!!!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα! Καλό μήνα να έχουμε.Θέλω να προσθέσω τον προβληματισμό μου...η μικρή μου 33 μηνών τώρα...δε θέλει με τίποτα να συνεχίσει να βάζει πάνα οπότε την έχω με το βρακάκι ή γυμνούλα..της έχω το στεφάνι για τη λεκάνη κάνει μόνο τα κακά της στη λεκάνη αφού την προλαβαίνω βλέποντρας κάποιες γκριμάτσες που κάνει. Τα τσίσα στη διάρκεια της μέρας δε μπορεί να τα κόψει εκτός κι αν είμαι με το ρολόι στο χέρι για να βλέπω πότε έκανε τσισάκια τελευταία φορά κι αναλόγως να την βάλω την επόμενη πράγμα που με δυσκολεύει...Το βράδυ δε φοράει πάνα και παρ'όλα αυτά μένει στεγνή μέχρι την ώρα που θα σηκωθεί. Να προσθέσω ότι της εξηγώ συνέχεια και καθημερινά αλλα η μικρή μου δε μιλάει ακόμα ώστε να μου πει πότε θέλει να πάει τουαλέττα κάποια γνώμη? Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ derbybaby για την απάντηση!

Από χθες Τρίτη, είμαστε σε διακοπές στη Πάρο. Στα δωμάτια που μένουμε έχει παιδάκια με τα οποία "ξεσαλώνει"! Αυτό μου χαλάει την εκπαίδευση που ξεκίνησα (μια και στο παιχνίδι του έχω πάνα - δεν έχει μυαλό ούτε νερό να πιεί), αλλά προσπαθώ να τη τηρήσω όσο μπορώ στα ενδιάμεσα κενά (το πρωί όταν ξυπνά μέχρι το παιχνίδι, το μεσημέρι μετά το φαί κλπ)

Ελπίζω να μη πάνε χαμένες οι 10 προηγούμενες μέρες.

Αλλά περνάει τόσο ωραία....

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο μεταξύ έχουμε σοβαρό θέμα με τη σφουγγαρίστρα!

Προχθές συνειδητοποίησα ότι κάποιες φορές του ξεφεύγουν επίτηδες για να βγάζω τη σφουγγαρίστρα και να καθαρίζω. Μεγάλη λατρεία... και άμα δεν τη πάρει στα χέρια του χαμός.

Έτσι το γύρισα σε χαρτί κουζίνας και σφουγγαρόπανο.

Τι να κάνω η μάνα...

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ έχουμε σοβαρό θέμα με τη σφουγγαρίστρα!

Προχθές συνειδητοποίησα ότι κάποιες φορές του ξεφεύγουν επίτηδες για να βγάζω τη σφουγγαρίστρα και να καθαρίζω. Μεγάλη λατρεία... και άμα δεν τη πάρει στα χέρια του χαμός.

Έτσι το γύρισα σε χαρτί κουζίνας και σφουγγαρόπανο.

Τι να κάνω η μάνα...

 

αα κ εμεις περασαμε τρελο ερωτα με τη σφουγγαριστρα αλλα ευτυχως οι φορες που του φυγαν ητνα λιγες, οπως κ τα τσισακια οποτε οπως ειπες χαρτακι σπρευ χλωρινης κ αγιος ο θεος!!!

μη το βγαλεις το γιογιο απο την ρουτινα του, εστω τις ωρες που δεν ειναι τοσο απασχολημενος με τα παιδακια δινε του το ερεθισμα!κ μεις φευγουμε την κυριακη για διακοπες κ οσο ναναι ενα αγχος το εχω μην χασουμε οτι καναμε..δε μπορω να ρο εχω κ γυμνο ολη μερα σε ξενοδοχειο-αμαξι-ταβερνα...οποτε γιογιο ανα χειρας κ ερωτηση..

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα! Καλό μήνα να έχουμε.Θέλω να προσθέσω τον προβληματισμό μου...η μικρή μου 33 μηνών τώρα...δε θέλει με τίποτα να συνεχίσει να βάζει πάνα οπότε την έχω με το βρακάκι ή γυμνούλα..της έχω το στεφάνι για τη λεκάνη κάνει μόνο τα κακά της στη λεκάνη αφού την προλαβαίνω βλέποντρας κάποιες γκριμάτσες που κάνει. Τα τσίσα στη διάρκεια της μέρας δε μπορεί να τα κόψει εκτός κι αν είμαι με το ρολόι στο χέρι για να βλέπω πότε έκανε τσισάκια τελευταία φορά κι αναλόγως να την βάλω την επόμενη πράγμα που με δυσκολεύει...Το βράδυ δε φοράει πάνα και παρ'όλα αυτά μένει στεγνή μέχρι την ώρα που θα σηκωθεί. Να προσθέσω ότι της εξηγώ συνέχεια και καθημερινά αλλα η μικρή μου δε μιλάει ακόμα ώστε να μου πει πότε θέλει να πάει τουαλέττα κάποια γνώμη? Σας ευχαριστώ

 

Καλημέρα! :)

 

Κι ο μικρός μου είναι 33 μηνών, δε μιλάει ιδιαίτερα και δε θέλει άλλο να φοράει πάνα. Επίσης, φοβάται και να πάει στη μεγάλη τουαλέτα, παρόλο που έχουμε το στεφάνι, λέει ότι θα πέσει μέσα. :confused: Οπότε κι εγώ, τι έκανα; Του πήρα ένα εκπαιδευτικό κάθισμα τουαλέτας, όχι το απλό γιογιό, που κάνει και ήχους και έχει ξετρελαθεί! Το έχει δει σαν παιχνίδι και κάθεται με μεγάλη προθυμία! Τον πηγαίνω το πρωί-απόγευμα μόλις σηκωθεί και ενδιάμεσα, όσο είναι ξύπνιος, κάθε μία ώρα περίπου. Στον ύπνο φοράμε ακόμα πάνα για σιγουριά, αν και το απόγευμα ξυπνάει στεγνός...όμως νομίζω πως είναι πολύ νωρίς ακόμα για να του την κόψω τελείως, έχουμε λίγες μέρες που ξεκινήσαμε.

 

Μήπως να δοκίμαζες κι εσύ κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! :)

 

Κι ο μικρός μου είναι 33 μηνών, δε μιλάει ιδιαίτερα και δε θέλει άλλο να φοράει πάνα. Επίσης, φοβάται και να πάει στη μεγάλη τουαλέτα, παρόλο που έχουμε το στεφάνι, λέει ότι θα πέσει μέσα. :confused: Οπότε κι εγώ, τι έκανα; Του πήρα ένα εκπαιδευτικό κάθισμα τουαλέτας, όχι το απλό γιογιό, που κάνει και ήχους και έχει ξετρελαθεί! Το έχει δει σαν παιχνίδι και κάθεται με μεγάλη προθυμία! Τον πηγαίνω το πρωί-απόγευμα μόλις σηκωθεί και ενδιάμεσα, όσο είναι ξύπνιος, κάθε μία ώρα περίπου. Στον ύπνο φοράμε ακόμα πάνα για σιγουριά, αν και το απόγευμα ξυπνάει στεγνός...όμως νομίζω πως είναι πολύ νωρίς ακόμα για να του την κόψω τελείως, έχουμε λίγες μέρες που ξεκινήσαμε.

 

Μήπως να δοκίμαζες κι εσύ κάτι παρόμοιο;

 

 

 

Δε ξέρω,δεν την πολυνοιάζουν τα παιχνίδια ώστε να της πάρω παρόμοιο γιο γιό...ανά μια ώρα κι εσύ τον πηγαίνεις? τα καταφέρνετε πάντα? γιατί η μικρή μου πολλές φορες την πάω στην τουαλέττα ή στο γιο γιο της και μόλις σηκωθεί κι έρθει στο σαλόνι ή κάπου άλλου τσούπ τα τσισάκια κάνουν την εμφανισή τους.πέρα του ότι θέλει να μη φοράει τίποτα απο εσώρουχο μέσα στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!τα μωρακια μας ειναι σχεδον συνομηλικα, κ ξεκινησαμε περιπου την ιδια ηλικια κ με παρομοιο τροπο, αρχικα ως παιχνιδι τον εβαζα κ εκανε πιπι μολις σηκωνοταν, πριν κοιμηθει, μολις ξυπνησει το μεσημερι κ.ο.κ.στην ιδια σελιδα λιγο πιοπανω ξαναγραφω τι γινοταν τις πρωτες μερες.

εμεις πλεον δεν βρεχουμε πανες ουτε στον υπνο τον μεσημεριανο, ουτε στη βολτα, απλα φροντιζω να εχω ευκαιρο στο αμαξι ενα γιογιο μικρο στο οποιο τον καθιζω εαν δω οτι εχει περασει πολυ ωρα απο το τελευται ο πιπι του, συνηθως στο 2ωρο τα κανει, κ αν μ πει οτι θελει να κανει κακα.

πλεον στο σπιτι παει μονος του κ καθεται κ για πιπι κ για κακα, στα πιπι μπορει να του φυγουν μονο εαν ειναι πολυ αφηρημενος με παιχνιδι ή καποιον επισκπετη, ειστε νομιζω σε πολυ καλο δρομο κ εσεις!εχουμε σχεδον 1 μηνα εμεις που μειναμε σπιτι για την εκπιαδευση, οποτε κ εσυ σιγα σιγα θα δεις προοδο!

στα ατυχηματα κ εγω ειδικα στην αρχη δε ν μαλωνα καθολου, ηταν λιγα ευτυχως, τωρα απλα του λεω γιωργακη μ ειπαμε στο γιογιο τα πιπι μας..

καλη συνεχεια!!!

 

 

derbybaby μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες μπράβο σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!Να σας πω κι εγω το προβλημα μου:Η μικρούλα μου είναι σχεδόν 28 μηνών και απο αρχες καλοκαιριου αρχισαμε τις προσπαθειες με το γιογιο.Το προβλημα ειναι οτι ενω στην αρχη καταφεραμε -στην τυχη βεβαια-να κανουμε τσια και κακα στο γιογιο και χαιροταν κι ολας που τα εβλεπε και τα ριχναμε μαζι στην τουαλετα να κανουνε μπλουμ,μετα καπου στραβωσε και δεν το θελει.Τη βαζω να κατσει οταν εχει αρκετη ωρα να κανει τσια,αλλα δεν στεκεται,σηκωνεται συνεχεια!

Εχει αρχισει και μου τα λεει και τα κακα και τα τσια λιγο πριν τα κανει αλλα αρνειται να κατσει στο γιογιο και αν τελικα την πεισω να κατσει,δεν τα κανει!Κρατιεται και μολις σηκωθει παει πιο περα και τα κανει πανω της!Και οταν της λεω,γιατι δε μου ειπες να κατσουμε στο γιογιο?Μου λεει:Το γιογιο,το γιογιο!!!Με δουλευει προφανως...:lol:Εχω βαρεθει να σφουγγαριζω...:confused:Το εχει δει και σαν τροπο να μου τραβαει την προσοχη,μου λεει:Να κανω κακα το γιογιο! Παραταω κι εγω οτι κανω και τρεχω να την βαλω.Κι αφου φαμε κανα τεταρτο και βαρεθω να περιμενω,σηκωνεται και μου λεει:"οχι κακα":lol: Ουφ!!!!

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

επανερχομαι με νεο ποστ και απεγνωσμενη...

η κορουλα μου ειναι 2 χρονων και 9 μηνων και εδω και 5 μερες ξεκινησαμε εκπαιδευση τουαλετας. καταρχην εδω και αρκετο καιρο (κανενα διμηνο) την ειχα στο μπιρι μπιρι για τις πανες οτι θα τις βγαλουμε και οτι θα εχουμε γιογιο κλπ. επισης πλεον και η ιδια δυσανασχετουσε με τις πανες και μου ζητουσε βρακακια. απο την δευτερα που ξεκινησαμε της φοραω βρακακι μονο, αρχικα την ειχα τελειως γυμνη αλλα επειδη κυλιεται στο πατωμα για λογους υγειεινης της φοραω βρακακι. την 1η φορα εκανε τα τσισα εκτος, την δευτερη πηγε αλλα δεν προλαβε και εκανε τα μισα μεσα και τα μισα εξω και την τριτη οκ ηταν επιτυχης. εκτοτε εχουμε ολο ατυχηματα και δεν θελει το γιογιο. υποθετω οτι την εχω πρηξει καθε λιγο και λιγακι να την ρωταω πχ την ωρα που παιζει αλλα τι να κανω? επισης στην αρχη σε καθε ατυχημα της ελεγα οκ δεν πειραζει την επομενη φορα θα τα καταφερεις κλπ αλλα πλεον εχω αρχισει και τα παιζω και αυτο το αντιλαμβανεται και προφανως της το μεταδιδω... εχουμε κανει πινακα επιβραβευσης, της λεω παραμυθακια με παιδακια και γιογιο, της δειχνω βιντεο στο pc σχετικα με την εκπαιδευση της τουαλετας αλλα τπτ. τι κανω λαθος? υπαρχει περιπτωση να μην ειναι ετοιμη και την πιεζω αδικα? αλλα απο την αλλη καθε πρωι ξυπναει τελειως στεγνη, αφου πια δεν της φοραω καθολου πανα ουτε και το βραδυ. ποσο καιρο θελει max για να καθαρισει? ανησυχω γιατι δεν βλεπω κανενα σημαδι προοδου. μηπως αυτο το γιογιο που της εχουμε το fisher price το φιλαρακι το βλεπει σαν παιχνιδι (γιατι παιζει, το κανει σκαλι κατα τη διαρκεια της ημερας)? εχω αγχωθει πολυ με το ολο θεμα γιατι μετα το 15αυγουστο θα φυγω ταξιδι και δεν θελω με τιποτα να επιστρεψουμε στις πανες, συν το οτι τον Οκτωβρη γενναω οποτε δεν εχω πολλα περιθωρια.... HELPPPPPPPPPPPPPPPP :confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

ίσως θα ήταν σκόπιμο να μην της ξαναπείς τίποτε. απολύτως. Ή απλά να τη ρωτήσεις τι θέλεις σήμερα πάνα ή βρακί; Και να την αφήσεις να κάνει τα κουμάντα της. Το ότι τα κρατάει στον ύπνο είναι δείγμα ότι μπορεί και στον ξύπνιο. Μήπως λοιπόν απλά αντιδρά.

 

Ωχ μάνα μου με την κοιλιά τούρλα και να σφουγγαρίζεις κιόλαααααα. Κουράγιο. Επίσης έχε στο πίσω μέρος του μυαλό σου πισωγύρισμα στην πάνα άμα τη εμφανίσει του καινούριου μωρού.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να χαλαρώσεις λίγο το θέμα "πλύση εγκεφάλου" :D με τα βιντεάκια, παιχνιδάκια, πίνακες επιβράβευσης κλπ, και να επιμείνεις στην ουσία. Για μερικές μέρες συνέχισε να της θυμίζεις κάθε 30-40 λεπτά να πηγαίνει τουαλέτα. Φρόντισε να την κρατήσεις αρκετά στην τουαλέτα, μέχρι να τα κάνει. Αφού περάσετε το στάδιο αυτό, άστην να αρχίσει να λερώνεται. Θα της φύγουν 1, θα της φύγουν 2, θα καταλάβει ότι δεν είναι ωραία αίσθηση να λερώνεται κι ότι το παιχνίδι της χαλάει πολύ περισσότερο όταν πρέπει να βγαλει λερωμένα/ πλυθεί/ φορέσει καθαρά, παρά αν πάει απλά στην τουαλέτα. Σιγά-σιγά θα αρχίσει να το ελέγχει, αλλά πρέπει να της αφήσεις το χώρο να το δουλέψει μόνη της. Ατυχήματα θα υπάρξουν πολλά, πισωγυρίσματα επίσης (η δικιά μου πλέον μόνο στον ύπνο τη φοράει την πάνα, αλλά κατά καιρούς την πιάνουν κάτι φεγγάρια και τα κακά π.χ. τα κρατάει για 2-3 μέρες, τα κάνει όταν βάζουμε πάνα, και μετά επανέρχεται πάλι), αλλά αν παραμείνεις σταθερή ότι από εδώ και πέρα the only way is forward θα ακολουθήσει κι αυτή ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

5 μέρες είναι πολύ λίγος καιρός για να αγχώνεσαι..Μην ανησυχείς.Εμείς κανά μηνα παιδευτήκαμε με τα εντος-εκτός κλπ...

Χαλάρωσε όπως σου λένε και τα κορίτσια και σιγα σιγα θα τα καταφέρετε.Είναι πολύ σημαντικό που ξυπνάει στεγνή το πρωί.Συνέχισε τις προσπάθειες και μην απογοητεύεσαι.Αν θεωρείς οτι έχει δει το συγκεκριμένο γιογιο σαν παιχνίδι πάρε ενα απλό ή ένα καθισματάκι τουαλέτας.Όσο για το ταξίδι που λες, θα πάρεις και το γιογιο μαζί σου!!!Και γω περσι στις διακοπές το είχα ξεκινήσει.Είναι κρίμα να ξαναγυρίσεις στην πάνα μετά απο όλη την προσπάθεια!

Υπομονή και επιμονή!!!

BmA2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...