Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Just now, kotsifikos είπε:

Και εγώ το ίδιο σκεφτόμουν πριν την κόψουμε!! και εμένα στο 7 την έκοψε, και σκέψου κάθε πρωί είχε διαρροές !Και αναρωτιόμουν τι θα κάναμε αν δεν την έκοβε

 

Σε ποιά ηλικία έκοψε τη βραδινή?? πότε να ελπίζω; πέρασε μια εβδομαδα που ξυπνουσε με στεγνη, και απο εκει και περα.. μούσκεμα.

η μεγαλη μου αργησε να κοψει την ημερησια, οποτε η βραδινη μου φανηκε οτι κοπηκε συντομα μετα... παρ'όλο που τωρα που το σκεφτομαι, περασαν καποιοι μηνες και σε εκεινη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, irin said:

Σε ποιά ηλικία έκοψε τη βραδινή?? πότε να ελπίζω; πέρασε μια εβδομαδα που ξυπνουσε με στεγνη, και απο εκει και περα.. μούσκεμα.

η μεγαλη μου αργησε να κοψει την ημερησια, οποτε η βραδινη μου φανηκε οτι κοπηκε συντομα μετα... παρ'όλο που τωρα που το σκεφτομαι, περασαν καποιοι μηνες και σε εκεινη

Σταμάτησε να βάζει βραδινή πάντα στα 2 1/2 αλλά μέχρι λίγο πριν τα 3 είχε ατυχήματα συχνά, απλά την κόψαμε γιατί έκλαιγε δεν την ήθελε καθόλου, ήμουν σίγουρη πως θα κρατούσε καιρό γιατί φαίνονταν πως δεν ήταν έτοιμος. Νομίζω πως τα ατυχήματα είναι λογικό να συμβαίνουν την νύχτα για κάποιο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Σταμάτησε να βάζει βραδινή πάντα στα 2 1/2 αλλά μέχρι λίγο πριν τα 3 είχε ατυχήματα συχνά, απλά την κόψαμε γιατί έκλαιγε δεν την ήθελε καθόλου, ήμουν σίγουρη πως θα κρατούσε καιρό γιατί φαίνονταν πως δεν ήταν έτοιμος. Νομίζω πως τα ατυχήματα είναι λογικό να συμβαίνουν την νύχτα για κάποιο καιρό.

Βέβαια! λογικό είναι...αλλά επειδή ο δικός μου βρέχεται κάθε βράδυ...δεν έχει νόημα να του τη βγάλω

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ποια μπορει να βοηθησει?? Η κορη νου 2χρ κ 9 μηνων εχει 3 βδομαδεσ που τα τσισα τα κανει τουαλετα.δεν ειχαμε ποτε ατυχημα αυτεσ τισ 3 βδομαδεσ..τα κακα τησ ομωσ κρυβεται κ μου τα κανει σε διαφορα σημεια κ γι αυτο δεν τησ εχω βγαλει το παμπερσ..τι πρεπει να κανω???οσεσ  φορεσ  τα εκανε αλλου τα κακα δεν την μαλωσα..τησ ελεγα την επομενη φορα θα τα καταφερουμε..κνδεν πιανει...ουτε δωρα που τησ ταζω πιανει( ξερω δεν θα πρεπε να την δωροδοκω )αλλα ειπα μηπωσ την καταφερω..σημετα μονο που το ξαναεκανε τησ ειπα πωσ δεν θα παει σχολειο γι αυτον τον λογο κ ζοριστηκε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χτες βάλαμε βρακάκι για κάποιες ώρες το απόγευμα. Κάποια στιγμή τον είδα να σφίγγεται και μετά πήγε μόνος του μέσα και μετά με φώναξε ότι έκανε τσίσα, και είχε κάνει και κακά. ρίξεμα τα κακά στο γιογιογ ια να δει τη διαδικασία, τα πετάξαμε στη λεκάνη κλπ κ είπαμε την επόμενη φορά μπλα μπλά. κάποια άλλη στιγμή τον είδα να απομονώνεται (αυτό μάλλον το κάνει συστηματικά και δεν το είχα συνδυάσει), αλλά από βλακεία είχα ξεχάσει το γιογιο στο μπάνιο που ήταν μέσα ο άντρας μου κ έτσι πάλι τα έκανε στο πάτωμα. Μετά βάλαμε πάνα για να βγούμε βόλτα και μέχρι το βράδυ έμεινε με πάνα.

Σήμερα ξυπνήσαμε πάλι κ βάλαμε βρακάκι. Κάποια στιγμή λοιπόν που κάτι κοιτούσαμε με τον άντρα μου, αυτός πηγε πάλι σε μια γωνιά, εκανε τσίσα και μετά πήρε την σφουγγαρίστρα και τα σφουγγάρισε!!!!! :roll:

 

Από τη μία σκέφτομαι ότι το ότι θέλει να απομονώνεται είναι σημάδι ότι οτ καταλαβαίνει εκείνη την ώρα άρα είναι καλό, από την άλλη νομίζω ότι δεν έχει καταλάβει τι γίνεται και άδικα παλεύω.

Στις πόσες φορές καταλαβαίνουμε ΄τοι δεν είναι έτοιμα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Χτες βάλαμε βρακάκι για κάποιες ώρες το απόγευμα. Κάποια στιγμή τον είδα να σφίγγεται και μετά πήγε μόνος του μέσα και μετά με φώναξε ότι έκανε τσίσα, και είχε κάνει και κακά. ρίξεμα τα κακά στο γιογιογ ια να δει τη διαδικασία, τα πετάξαμε στη λεκάνη κλπ κ είπαμε την επόμενη φορά μπλα μπλά. κάποια άλλη στιγμή τον είδα να απομονώνεται (αυτό μάλλον το κάνει συστηματικά και δεν το είχα συνδυάσει), αλλά από βλακεία είχα ξεχάσει το γιογιο στο μπάνιο που ήταν μέσα ο άντρας μου κ έτσι πάλι τα έκανε στο πάτωμα. Μετά βάλαμε πάνα για να βγούμε βόλτα και μέχρι το βράδυ έμεινε με πάνα.

Σήμερα ξυπνήσαμε πάλι κ βάλαμε βρακάκι. Κάποια στιγμή λοιπόν που κάτι κοιτούσαμε με τον άντρα μου, αυτός πηγε πάλι σε μια γωνιά, εκανε τσίσα και μετά πήρε την σφουγγαρίστρα και τα σφουγγάρισε!!!!! :roll:

 

Από τη μία σκέφτομαι ότι το ότι θέλει να απομονώνεται είναι σημάδι ότι οτ καταλαβαίνει εκείνη την ώρα άρα είναι καλό, από την άλλη νομίζω ότι δεν έχει καταλάβει τι γίνεται και άδικα παλεύω.

Στις πόσες φορές καταλαβαίνουμε ΄τοι δεν είναι έτοιμα;

Δεν ξέρω άλλο ας πούμε σας είχα πει και εγώ ότι του έβαλα βρακάκι. ..4 μέρες περιμενα χωρις εξέλιξη και του έβαλα πάνα ξανά. ...Για τον δικό μου πιστεύω είναι θέμα ψυχολογία και "βαρεμάρας "...αφού μου ζητούσε την πάνα και μόλις την βάλαμε ερχόταν και ζητούσες τουαλέτα για κακάο μόνος του. ..Θα το προσπαθήσω από Σεπτέμβρη ξανά. ..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Χτες βάλαμε βρακάκι για κάποιες ώρες το απόγευμα. Κάποια στιγμή τον είδα να σφίγγεται και μετά πήγε μόνος του μέσα και μετά με φώναξε ότι έκανε τσίσα, και είχε κάνει και κακά. ρίξεμα τα κακά στο γιογιογ ια να δει τη διαδικασία, τα πετάξαμε στη λεκάνη κλπ κ είπαμε την επόμενη φορά μπλα μπλά. κάποια άλλη στιγμή τον είδα να απομονώνεται (αυτό μάλλον το κάνει συστηματικά και δεν το είχα συνδυάσει), αλλά από βλακεία είχα ξεχάσει το γιογιο στο μπάνιο που ήταν μέσα ο άντρας μου κ έτσι πάλι τα έκανε στο πάτωμα. Μετά βάλαμε πάνα για να βγούμε βόλτα και μέχρι το βράδυ έμεινε με πάνα.

Σήμερα ξυπνήσαμε πάλι κ βάλαμε βρακάκι. Κάποια στιγμή λοιπόν που κάτι κοιτούσαμε με τον άντρα μου, αυτός πηγε πάλι σε μια γωνιά, εκανε τσίσα και μετά πήρε την σφουγγαρίστρα και τα σφουγγάρισε!!!!! :roll:

 

Από τη μία σκέφτομαι ότι το ότι θέλει να απομονώνεται είναι σημάδι ότι οτ καταλαβαίνει εκείνη την ώρα άρα είναι καλό, από την άλλη νομίζω ότι δεν έχει καταλάβει τι γίνεται και άδικα παλεύω.

Στις πόσες φορές καταλαβαίνουμε ΄τοι δεν είναι έτοιμα;

Μιση μερα ειναι,καλα ειστε. Αν αυτο κρατησει πανω απο δυο μερες θα ελεγα να προβληματιστεις!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Χτες βάλαμε βρακάκι για κάποιες ώρες το απόγευμα. Κάποια στιγμή τον είδα να σφίγγεται και μετά πήγε μόνος του μέσα και μετά με φώναξε ότι έκανε τσίσα, και είχε κάνει και κακά. ρίξεμα τα κακά στο γιογιογ ια να δει τη διαδικασία, τα πετάξαμε στη λεκάνη κλπ κ είπαμε την επόμενη φορά μπλα μπλά. κάποια άλλη στιγμή τον είδα να απομονώνεται (αυτό μάλλον το κάνει συστηματικά και δεν το είχα συνδυάσει), αλλά από βλακεία είχα ξεχάσει το γιογιο στο μπάνιο που ήταν μέσα ο άντρας μου κ έτσι πάλι τα έκανε στο πάτωμα. Μετά βάλαμε πάνα για να βγούμε βόλτα και μέχρι το βράδυ έμεινε με πάνα.

Σήμερα ξυπνήσαμε πάλι κ βάλαμε βρακάκι. Κάποια στιγμή λοιπόν που κάτι κοιτούσαμε με τον άντρα μου, αυτός πηγε πάλι σε μια γωνιά, εκανε τσίσα και μετά πήρε την σφουγγαρίστρα και τα σφουγγάρισε!!!!! :roll:

 

Από τη μία σκέφτομαι ότι το ότι θέλει να απομονώνεται είναι σημάδι ότι οτ καταλαβαίνει εκείνη την ώρα άρα είναι καλό, από την άλλη νομίζω ότι δεν έχει καταλάβει τι γίνεται και άδικα παλεύω.

Στις πόσες φορές καταλαβαίνουμε ΄τοι δεν είναι έτοιμα;

Με λίγες ώρες δεν μπορείς να βάλεις συμπέρασμα. Ποια ακριβώς μέθοδο ακολουθείς? Αν το πας πολύ αργα με εξοικειωση κτλ όπως σκεφτοσουν δεν ξέρω να σε βοηθήσω. Αν ακολουθησεις την άλλη μέθοδο πρέπει να τον βάζεις εσύ στο γιογιό στην αρχή χωρίς να περιμένεις να το πει κάθε μια ώρα πχ και όταν απομονωνεται να είσαι stand-by για να τον βάζεις να καθίσει στο γιογιό.

  Για μένα το παιδί φαίνεται να έχει τον έλεγχο αλλά δεν ξέρει ακόμα πως να το διαχειριστεί γιατί δεν του έχει γίνει βίωμα το γιογιό, δεν το εχει συνηθίσει. Είναι αρχή ακόμα μην απογοητευεσαι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Με λίγες ώρες δεν μπορείς να βάλεις συμπέρασμα. Ποια ακριβώς μέθοδο ακολουθείς? Αν το πας πολύ αργα με εξοικειωση κτλ όπως σκεφτοσουν δεν ξέρω να σε βοηθήσω. Αν ακολουθησεις την άλλη μέθοδο πρέπει να τον βάζεις εσύ στο γιογιό στην αρχή χωρίς να περιμένεις να το πει κάθε μια ώρα πχ και όταν απομονωνεται να είσαι stand-by για να τον βάζεις να καθίσει στο γιογιό.

  Για μένα το παιδί φαίνεται να έχει τον έλεγχο αλλά δεν ξέρει ακόμα πως να το διαχειριστεί γιατί δεν του έχει γίνει βίωμα το γιογιό, δεν το εχει συνηθίσει. Είναι αρχή ακόμα μην απογοητευεσαι. 

Τη μέθοδο ότι αν βραχεί θα το καταλάβει κ θα το ζητήσει! αυτό δεν μου είπατε; υποτίθεται ότι θα είμαστε stand by, γι αυτό επιλέγω ώρες της μέρας που βολεύουν. Δεν είμαστε όμως κ όλη μέρα από πάνω του, είναι ώρες που πάμε βόλτα, τα περισσότερα πρωινά είμαστε στη θάλασσα, άλλες ώρες τρώμε... άρα μένουν λίγες ώρες τη μέρα για βρακάκι. 

 

Δεν κάθεται στο γιογιό αν δεν θέλει, του το προτείνω. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Τη μέθοδο ότι αν βραχεί θα το καταλάβει κ θα το ζητήσει! αυτό δεν μου είπατε; υποτίθεται ότι θα είμαστε stand by, γι αυτό επιλέγω ώρες της μέρας που βολεύουν. Δεν είμαστε όμως κ όλη μέρα από πάνω του, είναι ώρες που πάμε βόλτα, τα περισσότερα πρωινά είμαστε στη θάλασσα, άλλες ώρες τρώμε... άρα μένουν λίγες ώρες τη μέρα για βρακάκι. 

 

Δεν κάθεται στο γιογιό αν δεν θέλει, του το προτείνω. 

 

 

 Εγώ δεν τον άφηνα να κατουρηθει για να ζητήσει τουαλέτα. Τον πηγαινα άλλες φορές έκανε, άλλες όχι, άλλες είχε ατυχήματα ωσπου κατάλαβε πως αν δεν πάει τουαλέτα θα βραχεί, δηλ έκανε την σύνδεση. 

  Ό,τι βολευει την κάθε οικογένεια. Είστε σε καλό δρόμο! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

 Εγώ δεν τον άφηνα να κατουρηθει για να ζητήσει τουαλέτα. Τον πηγαινα άλλες φορές έκανε, άλλες όχι, άλλες είχε ατυχήματα ωσπου κατάλαβε πως αν δεν πάει τουαλέτα θα βραχεί, δηλ έκανε την σύνδεση. 

  Ό,τι βολευει την κάθε οικογένεια. Είστε σε καλό δρόμο! 

 

 

Και πώς προλάβαινες να μην κατουρηθεί; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Και πώς προλάβαινες να μην κατουρηθεί; 

Τον πηγαινα κάθε μία ώρα, στην αρχή ξεχνιομουν και μετά εβαζα υπενθύμιση στο κινητό. Αργότερα μεγάλωσα τα διαστημα.

  Φυσικά και είχε ατυχήματα ο γιος μου αλλά όχι έτσι όπως το εθεσες ή το κατάλαβα εγώ. Δηλ να τον αφήνω να κατουρηθει επίτηδες για να ζητήσει τουαλέτα. Βρεχοταν γιατί δεν ήθελε να πάει όταν το προτείνα ή οταν τον πηγαινα δεν έκανε. Μετά καταλαβε πως αν δεν αναζητήσει την λεκάνη θα τα κάνει πάνω του.

 

  Αυτά έκανα εγώ αλλά σε μικρότερο παιδί, τα μεγαλύτερα παιδιά μάλλον το διαχειρίζονται διαφορετικά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Φυσικά και είχε ατυχήματα ο γιος μου αλλά όχι έτσι όπως το εθεσες ή το κατάλαβα εγώ. Δηλ να τον αφήνω να κατουρηθει για να ζητήσει τουαλέτα. Βρεχοταν γιατί δεν ήθελε να πάει όταν το προτείνα ή οταν τον πηγαινα δεν έκανε. Μετά καταλαβε πως αν δεν αναζητήσει την λεκάνη θα τα κάνει πάνω του.

 

η αληθεια είναι ότι αυτό που μου πειργράψατε το κατάλαβα ότι απλώς κάνουμε τη συζήτηση, φοράμε βρακί, και μετά από 2-3 ατυχήματα θα μάθει. έχω κατα νου να προτείνω το γιογιο αλλά δεν έχει ανταποκριθεί, δεν διακόπτει εύκολα το παιχνίδι του ούτως ή άλλως, μόνο για φαγητό το κάνει αυτό ή για βόλτα!! 

 

Νομίζω ότι δεν τον νοιάζει να τα κάνει πάνω του. δεν έδειξε καμία ενόχληση. ούτ ζήτησε να τον αλλάξω αμέσως. απλώς κοιτούσε το πάτωμα με απορία και μετά σκέφτηκε ότι η λύση είναι το σφουγγάρισμα, που ούτε καν μας το είπε, τον είδα να παίρνει τη σφουγγαρίστρα και το κατάλαβα!!!!! 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

η αληθεια είναι ότι αυτό που μου πειργράψατε το κατάλαβα ότι απλώς κάνουμε τη συζήτηση, φοράμε βρακί, και μετά από 2-3 ατυχήματα θα μάθει. έχω κατα νου να προτείνω το γιογιο αλλά δεν έχει ανταποκριθεί, δεν διακόπτει εύκολα το παιχνίδι του ούτως ή άλλως, μόνο για φαγητό το κάνει αυτό ή για βόλτα!! 

 

Νομίζω ότι δεν τον νοιάζει να τα κάνει πάνω του. δεν έδειξε καμία ενόχληση. ούτ ζήτησε να τον αλλάξω αμέσως. απλώς κοιτούσε το πάτωμα με απορία και μετά σκέφτηκε ότι η λύση είναι το σφουγγάρισμα, που ούτε καν μας το είπε, τον είδα να παίρνει τη σφουγγαρίστρα και το κατάλαβα!!!!! 

 

Γενικά πιστεύω πως ή χρήση του γιογιό/λεκανης πρέπει να γίνει συνήθεια στα παιδιά ώστε να ξέρουν να το/την αναζητήσουν όταν έχουν την ανάγκη. Δηλ με λίγες φορές περιστασιακή χρήση δεν ξέρω αν μπορούν να κατανοήσουν την χρησιμότητα του/της και ας βρέχονται πάνω τους. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Γενικά πιστεύω πως ή χρήση του γιογιό/λεκανης πρέπει να γίνει συνήθεια στα παιδιά ώστε να ξέρουν να το/την αναζητήσουν όταν έχουν την ανάγκη. Δηλ με λίγες φορές περιστασιακή χρήση δεν ξέρω αν μπορούν να κατανοήσουν την χρησιμότητα του/της και ας βρέχονται πάνω τους. 

ναι αλλά όταν είπα ότι ξεκινάω το γιογιό για εξοικείωση κ τελικά δεν τα έκανε εκεί μου είπατε ότι είναι επειδή έχει συνηθίσει την πάνα κ πρέπει να του βάλω βρακι. τώρα που βγάλαμε την πάνα μου λέτε ότι βρέχεται γιατί δεν έχει συνηθίσει  το γιογιό! μπερδεύτηκα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά για την πάνα θα ακούσεις πολλά, όπως το να μη φοράει βρακάκι κ να είναι τελείως γυμνός για να μη νιώθει την ασφάλεια(δλδ το βρακάκι να το συνδέσει με τη πάνα) από άλλους θα ακούσεις να φοράει βρακάκι, από άλλους που τα πάνε κ κάθονται στο γιογιό η τη λεκανι χωρίς να θέλουν τσισα η κακά η τουλάχιστον δε το δείχνουν κ διαβάζουν παραμυθάκι η παίζουν για να εξοικιωνονται με την ιδέα, από άλλους ότι τα βγάζουν μια κ έξω τη πάνα κ δε τη ξανά φοράνε γιατί θεωρήται πισωγύρισμα  από άλλους να τα παίρνουν στη τουαλέτα μαζί τους για να βλέπουν τους γονείς για να εξοικιωθουν στην ιδέα κτλπ.. 

Το θέμα είναι να δεις τι ταιριάζει σε εσάς κ που είναι ποιο δεχτηκος ο γιος σου... Ίσως σήμερα που κάνατε την απόπειρα να του φάνηκε σαν παιχνίδι από αύριο όμως να έχει πάρει το μνμ κ να το ζητάει από μόνος του κ κάθε μέρα να πηγαίνει κ καλύτερα... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ναι αλλά όταν είπα ότι ξεκινάω το γιογιό για εξοικείωση κ τελικά δεν τα έκανε εκεί μου είπατε ότι είναι επειδή έχει συνηθίσει την πάνα κ πρέπει να του βάλω βρακι. τώρα που βγάλαμε την πάνα μου λέτε ότι βρέχεται γιατί δεν έχει συνηθίσει  το γιογιό! μπερδεύτηκα!!!!

Παρανοησες τι θέλω να πω. Είναι φυσιολογικά τα ατυχήματα και μέσα από αυτά θα μάθουν να το διαχειρίζονται αλλά πρέπει να πηγαίνουν και συχνα στο γιογιό, συστηματικά πχ όταν ενα παιδί ξυπνάει, πριν τους υπνους, πριν την βόλτα, μετά τα γεύματα αν βολευει ή κάθε μία ωρα-δυο ώρες και όχι οπότε το θυμηθεί από μόνο του. Δεν έχει νόημα να βγάλει πάνα και να κατουριεται πάνω του μέχρι να μάθει να ζητάει το γιογιό. Πρέπει το γιογιό να ενταχθει στην καθημερινότητα του ώστε να ξέρει να παει εκεί όταν έχει την ανάγκη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Παρανοησες τι θέλω να πω. Είναι φυσιολογικά τα ατυχήματα και μέσα από αυτά θα μάθουν να το διαχειρίζονται αλλά πρέπει να πηγαίνουν και συχνα στο γιογιό, συστηματικά πχ όταν ενα παιδί ξυπνάει, πριν τους υπνους, πριν την βόλτα, μετά τα γεύματα αν βολευει ή κάθε μία ωρα-δυο ώρες και όχι οπότε το θυμηθεί από μόνο του. Δεν έχει νόημα να βγάλει πάνα και να κατουριεται πάνω του μέχρι να μάθει να ζητάει το γιογιό. Πρέπει το γιογιό να ενταχθει στην καθημερινότητα του ώστε να ξέρει να παει εκεί όταν έχει την ανάγκη. 

ναι όντως παρανόησα. εγώ αυτό ήθελα να κάνω στην αρχή, να το εντάξω στην καθημερινότητα απλώς κρατώντας και την πάνα αλλά κτάλαβα από εδώ ότι δεν έχει αποτε΄λεσμα και γι αυτό του έβαλα βρακάκια.

τώρα μου ζήτησε πάνα.

μάλλον πάμε για το άλλο καλοκαίρι με το μαχαίρι στο λαιμό για το προνήπιο, δεν βλέπω άλλη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ναι όντως παρανόησα. εγώ αυτό ήθελα να κάνω στην αρχή, να το εντάξω στην καθημερινότητα απλώς κρατώντας και την πάνα αλλά κτάλαβα από εδώ ότι δεν έχει αποτε΄λεσμα και γι αυτό του έβαλα βρακάκια.

τώρα μου ζήτησε πάνα.

μάλλον πάμε για το άλλο καλοκαίρι με το μαχαίρι στο λαιμό για το προνήπιο, δεν βλέπω άλλη λύση.

Εγώ στην θέση σου θα συνέχιζα την προσπάθεια βάζοντας τον πιο συστηματικά στο γιογιό και φορώντας του βρακακι οπότε υπάρχει ή δυνατότητα. Φαίνεται ώριμος οργανικά αφού κρατιέται για ώρες και απομονώνεται. 

  Εσύ ξέρεις καλύτερα το παιδί κ τις αντοχές σου, έγραψα μόνο την γνώμη μου μήπως και σε βοηθήσει να δεις απέξω την κατάσταση γιατί κατανοώ το άγχος σου. Ή απόφαση εννοείται είναι δική σου ανεξάρτητα τι λέγεται στο φόρουμ!:)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ναι όντως παρανόησα. εγώ αυτό ήθελα να κάνω στην αρχή, να το εντάξω στην καθημερινότητα απλώς κρατώντας και την πάνα αλλά κτάλαβα από εδώ ότι δεν έχει αποτε΄λεσμα και γι αυτό του έβαλα βρακάκια.

τώρα μου ζήτησε πάνα.

μάλλον πάμε για το άλλο καλοκαίρι με το μαχαίρι στο λαιμό για το προνήπιο, δεν βλέπω άλλη λύση.

Γενικα είχαμε μια προσέγγιση κ εμεις σαν της μαμα ανεστη

Δλδ ναι μεν βαλαμε βρακια, αλλα τα πηγαινα εγω κάθε μία ώρα στην τουαλετα

Στην κορη μου είχαμε 3ατυχηματα σε μια μέρα κ απο την επόμενη τπτ. Ο μικρος αφού το ζήτησε από μόνος, κ ειχε 10ατυχηματα σε μια μέρα, άντεξα ένα τριήμερο. Τον άλλο μήνα το ιδιο(πάντα αυτός ζητουσε βρακι), τελικά τον επόμενο μήνα τα καταφέραμε. Φυσικα είχε ατυχήματα, περίπου 3την ημέρα για καμια βδομαδα. Κ πιο σπάνια για καιρο(κυρίως ελάχιστα στα κακα) 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Χτες βάλαμε βρακάκι για κάποιες ώρες το απόγευμα. Κάποια στιγμή τον είδα να σφίγγεται και μετά πήγε μόνος του μέσα και μετά με φώναξε ότι έκανε τσίσα, και είχε κάνει και κακά. ρίξεμα τα κακά στο γιογιογ ια να δει τη διαδικασία, τα πετάξαμε στη λεκάνη κλπ κ είπαμε την επόμενη φορά μπλα μπλά. κάποια άλλη στιγμή τον είδα να απομονώνεται (αυτό μάλλον το κάνει συστηματικά και δεν το είχα συνδυάσει), αλλά από βλακεία είχα ξεχάσει το γιογιο στο μπάνιο που ήταν μέσα ο άντρας μου κ έτσι πάλι τα έκανε στο πάτωμα. Μετά βάλαμε πάνα για να βγούμε βόλτα και μέχρι το βράδυ έμεινε με πάνα.

Σήμερα ξυπνήσαμε πάλι κ βάλαμε βρακάκι. Κάποια στιγμή λοιπόν που κάτι κοιτούσαμε με τον άντρα μου, αυτός πηγε πάλι σε μια γωνιά, εκανε τσίσα και μετά πήρε την σφουγγαρίστρα και τα σφουγγάρισε!!!!! :roll:

 

Από τη μία σκέφτομαι ότι το ότι θέλει να απομονώνεται είναι σημάδι ότι οτ καταλαβαίνει εκείνη την ώρα άρα είναι καλό, από την άλλη νομίζω ότι δεν έχει καταλάβει τι γίνεται και άδικα παλεύω.

Στις πόσες φορές καταλαβαίνουμε ΄τοι δεν είναι έτοιμα;

 

Εχει καταλάβει απόλυτα. Αλλά του είναι ξένο και δεν τον βολεύει. Δεν μπορείς να περιμένεις να το ζητήσει, πρέπει να του το θυμίζεις και να τον πηγαίνεις σε τακτά διαστήματα. Και βάλε ένα γιογιό όπου είναι, όχι σε άλλο δωμάτιο, ας είναι και η κουζίνα, δεν πειράζει. Εσύ δεν είσαι έτοιμη. Και τον κρατάς πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Εχει καταλάβει απόλυτα. Αλλά του είναι ξένο και δεν τον βολεύει. Δεν μπορείς να περιμένεις να το ζητήσει, πρέπει να του το θυμίζεις και να τον πηγαίνεις σε τακτά διαστήματα. Και βάλε ένα γιογιό όπου είναι, όχι σε άλλο δωμάτιο, ας είναι και η κουζίνα, δεν πειράζει.

στο καθιστικό το έχουμε κατά βάση γιατί εκεί παίζει κυρίως. 

τον αφήνω όσο περισσότερο μπορώ με βρακί ή και χωρίς βρακί, όταν παίζει όρθιος. πού και πού κάθεται στο γιογιο, όμως δεν κάνει τίποτα και δεν επιμένω να κάτσει παραπάνω. 

το γιογιο δεν ξέρω αν θα το μάθει άμεσα, τουλάχιστον έχει μάθει να σφουγγαρίζει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ναι όντως παρανόησα. εγώ αυτό ήθελα να κάνω στην αρχή, να το εντάξω στην καθημερινότητα απλώς κρατώντας και την πάνα αλλά κτάλαβα από εδώ ότι δεν έχει αποτε΄λεσμα και γι αυτό του έβαλα βρακάκια.

τώρα μου ζήτησε πάνα.

μάλλον πάμε για το άλλο καλοκαίρι με το μαχαίρι στο λαιμό για το προνήπιο, δεν βλέπω άλλη λύση.

Κ εγώ πιστεύω αν μπορείς να το διαχειριστείς μέσα σου δώσε του λίγο χρόνο να το κατανοήσει, κ αν δεν αντιδράει προσπάθησε με παιχνίδια να τον πηγαίνεις στο γιογιό η στη τουαλέτα όπου τον βολεύει τέλος πάντων, σαν παιχνίδι ή σαπουνοφουσκες αρέσουν πολύ στα παιδιά, αν πάλι κρίνεις πως δεν είναι έτοιμος τώρα του χρόνου μπορεί να τα βγάλει από την μία μέρα στην άλλη προσπάθησε να το βλέπεις θετικά...!!!! 

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος πιθανότατα θα νιώσεις ότι δεν σε βολεύουν αλλά τα μόνα που μπορώ να σου προτείνω είναι αυτά που εφάρμοσα προσωπικά 2 φορές σε λίγο μικρότερη ηλικία από τον γιο σου, με επιτυχία και χωρίς πισωγυρίσματα και τις δυο φορές.

 

1. Συζητάς με το παιδί ότι πλέον είναι καιρός όταν είναι ξύπνιος να φοράει βρακάκι όπως η μαμά και ο μπαμπάς/ο ξάδερφος/το γείτονακι κλπ και ότι όταν θέλει θα πηγαίνετε στο γιογιό ή στην λεκάνη.

 

2. Δεν του βάζεις πάνα παρά μόνο στους ύπνους, ούτε στην βόλτα, ούτε όταν είσαι απασχολημένη. Παίρνεις μαζί γιογιό στην βόλτα και πολλές αλλαξιές και τον βάζεις οπωσδήποτε για τσίσα πριν φύγετε.

 

3. Του επαναλαμβάνεις πολύ συχνά ότι πρέπει να σου πει όταν θέλει τσίσα να πάτε στον γιογιό ή την λεκάνη. Μην τον ρωτάς, θα πει σίγουρα όχι, απλά του το θυμίζεις.

 

4. Τον παρατηρείς συνέχεια (σίγουρα έχει κάποια χαρακτηριστικά δείγματα ότι θέλει τσίσα ή κακά) και χωρίς πολλά λόγια τον πας στο γιογιό ή την λεκάνη (και πάλι χωρίς ερώτηση). Έστω κι αν στην πορεία του φύγουν, έστω και ενμερει να τελειώσει στο γιογιό είναι σημαντικό και επιτυχία.

 

5. Τον πας μόνη σου συχνά, ειδικά αν έχει περάσει πάνω από μία ώρα ή αν είναι ώρα που υποψιάζεσαι ότι θα έχει τσισα (πχ αν το πρωί έχει ξυπνήσει με στεγνή πάνα, σίγουρα η κύστη του είναι γεμάτη).

 

6. Δεν παρακαλάς/φωνάζεις/εκνευρίζεσαι. Στα ατυχήματα τον αλλάζεις χωρίς πολλά λόγια και του υπενθυμίζεις ότι την επόμενη φορά πρέπει να σου το πει. Όταν τα καταφέρνει, τον επιβραβεύεις με τον ενθουσιασμό σου (τώρα στην αρχή, όχι για πάντα εννοείται).

 

7. Κανείς πολλή υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...