Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

16 ώρες πρίν, Timberland είπε:

Χαιρετώ την παρέα! Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την πάνα και το γιογιό. Η κόρη μου σε 3 μήνες θα κλείσει τα 3 και το Μάιο που πέρασε ξεκινήσαμε εκπαίδευση γιογιό. Αμέσως ήταν ξεκάθαρο ότι ήξερε πότε να πει ότι θέλει τσίσα και κακά και είχε απόλυτο έλεγχο της κύστης. Πολλά πρωινά, μάλιστα, η πάνα της είναι σχεδόν στεγνή. Την πρώτη μέρα της εκπαίδευσης κι αφού διαβάζαμε από καιρό βιβλίο για το γιογιό, έκατσε στο γιογιό και τυχαία έκανε τσίσα, αλλά της φάνηκε περίεργο κι έβαλε τα κλάματα τρομαγμένη. Από τότε όμως όποτε λέει τσίσα αρνείται να κάτσει στο γιογιό, τα κρατάει μέχρι να μην αντέχει άλλο, ίσως ακόμα και μια ολόκληρη ώρα κατά την οποία είναι προφανές ότι ταλαιπωρείται πολύ και τα κάνει πάνω της κλαίγοντας. Δεν την έχω μαλώσει ποτέ, προσπαθώ να την ενθαρρύνω αλλά στο γιογιό δεν έκατσε ξανά κι έχουν περάσει 2 μήνες από εκείνη τη φορά. Αυτούς τους 2 μήνες ήμασταν σε μία σχέση on-off με το βρακάκια, 2 μέρες βρακάκι και μετά μια βδομάδα πάνα, είτε γιατί εκείνη θέλει την πάνα, είτε γιατί δεν είμαι σε κατάλληλη ψυχολογική κατάσταση ώστε να αντιμετωπίσω με ψυχραιμία τα άπειρα τσίσα μέσα στη μέρα (παλεύω με κρίσεις άγχους το τελευταίο διάστημα).

Μετά τα τσίσα πάντα τη βάζω στο ντουζ και κάποιες φορές αντί για «τσίσα», μου λέει «μπάνιο» και χαίρεται κιόλας μετά που θα την κάνω μπάνιο. Πήρα και το στεφάνι για τη λεκάνη της τουαλέτας αλλά εκεί φάνηκε ακόμα πιο ανασφαλής και φοβισμένη, έκλαιγε, ζητούσε αγκαλιά και κατάλαβα ότι την έφερα σε δύσκολη θέση. Νομίζω είναι προφανές ότι δεν είναι έτοιμη και έχω επηρεαστεί από τον παιδίατρο και τη μάνα μου από τους οποίους δέχομαι έντονες πιέσεις. Σχολείο δεν πάει, ούτε πρόκειται να πάει του χρόνου, ούτε έχουμε παιδάκια στο περιβάλλον ώστε να δει πώς κάνουν τσίσα κτλ. και επίσης, γιαγιάδες παππούδες μένουν μακριά. Ο άντρας μου λείπει όλη μέρα στη δουλειά οπότε στην ουσία είμαι εντελώς μόνη μου όλη μέρα κάθε μέρα. Μόνο εμένα βλέπει στα τσίσα.  Ανταλλάγματα όπως «αν κάνεις τσίσα στο γιογιό για μια βδομάδα, θα σου αγοράσω το τάδε» δεν την αγγίζουν καθόλου. Φοβάμαι ότι έχω χάσει την μπάλα γιατί κι εγώ η ίδια δεν είμαι αρκετά αποφασισμένη σ’ αυτό και μπαίνω στη διαδικασία κυρίως γιατί μου το λένε οι άλλοι κάνοντας σπασμωδικές κινήσεις κι όχι επειδή το παιδί είναι έτοιμο. Πείτε μου τη γνώμη σας. Σίγουρα θα το βλέπετε πιο καθαρά από μένα. Πώς να το χειριστώ; Ευχαριστώ.

 

Το παιδί είναι όπως λες και μόνη, έτοιμο, όπως είναι και το λογικό για την ηλικία του. Αν πισωγυρίσετε στο ψυχολογικό, νομίζω πως απλά της ενισχύεις το φόβο και φάινεται ότι ήδη έχετε μπει σε ένα πολύ άσχημο κύκλο. Πάρε παιχνίδια και βιβλία που θα ασχολείται στην τουαλέτα και ξεκινήστε την εξοικείωση με την τουαλέτα. Δεν υπάρχει λόγος για πανικό. Και δεν είναι κακό να είσαι δίπλα της και να της κρατάς το χεράκι.Το να βλέπει κόσμο δεν το καταλαβαίνω, στην τουαλέτα δεν βλέπουμε άλλους, δηλαδή θα πρέπει να δει τη γιαγιά και τη γειτόνισσα να ενεργούνται;;; Είμαι σίγουρη ότι ποτέ δεν έχω μπει με τα παιδιά μου στην τουαλέτα για να πάω εγώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να ρωτήσω, την πάνα στον ύπνο, μετά από πόσο καιρό είθισται να την κόβουμε? Έχουμε κόψει της ημέρας εδώ και 2 βδομάδες (τις πρώτες 2 μέρες είχαμε πολλά ατυχήματα , μετά τίποτα) και εδώ και μια βδομάδα και της εξόδου, με επιτυχία. Βλέπω εδώ και μερικές μέρες ότι τόσο το μεσημέρι, όσο και το πρωί, ξυπνάει με την πάνα στεγνή. Είναι σημάδι ότι σιγά σιγά είναι έτοιμος και για αυτές ή μπα? 32 μηνών είναι ο μικρός.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Να ρωτήσω, την πάνα στον ύπνο, μετά από πόσο καιρό είθισται να την κόβουμε? Έχουμε κόψει της ημέρας εδώ και 2 βδομάδες (τις πρώτες 2 μέρες είχαμε πολλά ατυχήματα , μετά τίποτα) και εδώ και μια βδομάδα και της εξόδου, με επιτυχία. Βλέπω εδώ και μερικές μέρες ότι τόσο το μεσημέρι, όσο και το πρωί, ξυπνάει με την πάνα στεγνή. Είναι σημάδι ότι σιγά σιγά είναι έτοιμος και για αυτές ή μπα? 32 μηνών είναι ο μικρός.

Εμείς την κόψαμε κοντά την πρωινή με την βραδινή και είχαμε πολλά ατυχήματα (το βράδυ) για μήνες , όμως την έκοψα γιατί εκείνος δεν ήθελε να την φοράει. Αν όμως το παιδί ξυπνάει στεγνό για πάνω από μία εβδομάδα τότε είναι μία καλή ευκαιρία να την κόψεις. Βάλε υποσέντονα στο κρεβάτι έτσι ώστε και να έχετε ατυχήματα να μην δημιουργείται πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Να ρωτήσω, την πάνα στον ύπνο, μετά από πόσο καιρό είθισται να την κόβουμε? Έχουμε κόψει της ημέρας εδώ και 2 βδομάδες (τις πρώτες 2 μέρες είχαμε πολλά ατυχήματα , μετά τίποτα) και εδώ και μια βδομάδα και της εξόδου, με επιτυχία. Βλέπω εδώ και μερικές μέρες ότι τόσο το μεσημέρι, όσο και το πρωί, ξυπνάει με την πάνα στεγνή. Είναι σημάδι ότι σιγά σιγά είναι έτοιμος και για αυτές ή μπα? 32 μηνών είναι ο μικρός.

Εμένα την έκοψε σχεδόν ταυτόχρονα με λίγες μέρες διαφορα, δεν ήθελε να βάλει. Θα συμφωνησω πως αν μένει στεγνός δεν υπάρχει λόγος να την καθυστερείς. Βάλε υποστρωμα-σεντονι, ξανά υποστρωμα-σεντονι και αν υπάρξει ατύχημα θα εχεις έτοιμο κρεβάτι σε δευτερόλεπτα! Μπράβο στον γιο σου! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Να ρωτήσω, την πάνα στον ύπνο, μετά από πόσο καιρό είθισται να την κόβουμε? Έχουμε κόψει της ημέρας εδώ και 2 βδομάδες (τις πρώτες 2 μέρες είχαμε πολλά ατυχήματα , μετά τίποτα) και εδώ και μια βδομάδα και της εξόδου, με επιτυχία. Βλέπω εδώ και μερικές μέρες ότι τόσο το μεσημέρι, όσο και το πρωί, ξυπνάει με την πάνα στεγνή. Είναι σημάδι ότι σιγά σιγά είναι έτοιμος και για αυτές ή μπα? 32 μηνών είναι ο μικρός.

Yovanna πως την κόψατε την πάνα; Έκανες κάτι ιδιαίτερο ή απλά ήταν έτοιμος; Εμείς (ίδια ηλικία με το γιό σου η κόρη μου) περνάμε την περίοδο που προσπαθεί να αποδείξει ότι είναι μεγάλη και αυτό έχει βοηθήσει στο να κοπούν πολλές μωρουδίστικες συνήθειες αυτό το διάστημα. Κόψαμε πιπίλα, καταργήσαμε την κούνια και κοιμάται σε κρεβάτι, τρώει κανονικά στο τραπέζι χωρίς καρεκλάκι κτλ. Προσπαθώ να εκμεταλλευτώ αυτό το "παράθυρο" και στην εκπαίδευση τουαλέτας αλλά δε βλέπω πρόσφορο έδαφος. Κάθεται στο γιογιό πιο πολύ για πλάκα, κάνει κακά στην πάνα και συνεχίζει να μην το λέει, της έβαλα βρακάκι και το έβρεξε αμέσως κτλ. Δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κάτι πέρα από το να τη βάζω συχνά στο γιογιό. Και που τη βάζω βέβαια σπανίως έχει αποτέλεσμα και ας κάθεται με τις ώρες.

 

Οποιαδήποτε συμβουλή και από τις έμπειρες μαμαδες καλοδεχούμενη :).

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 said:

Yovanna πως την κόψατε την πάνα; Έκανες κάτι ιδιαίτερο ή απλά ήταν έτοιμος; Εμείς (ίδια ηλικία με το γιό σου η κόρη μου) περνάμε την περίοδο που προσπαθεί να αποδείξει ότι είναι μεγάλη και αυτό έχει βοηθήσει στο να κοπούν πολλές μωρουδίστικες συνήθειες αυτό το διάστημα. Κόψαμε πιπίλα, καταργήσαμε την κούνια και κοιμάται σε κρεβάτι, τρώει κανονικά στο τραπέζι χωρίς καρεκλάκι κτλ. Προσπαθώ να εκμεταλλευτώ αυτό το "παράθυρο" και στην εκπαίδευση τουαλέτας αλλά δε βλέπω πρόσφορο έδαφος. Κάθεται στο γιογιό πιο πολύ για πλάκα, κάνει κακά στην πάνα και συνεχίζει να μην το λέει, της έβαλα βρακάκι και το έβρεξε αμέσως κτλ. Δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κάτι πέρα από το να τη βάζω συχνά στο γιογιό. Και που τη βάζω βέβαια σπανίως έχει αποτέλεσμα και ας κάθεται με τις ώρες.

 

Οποιαδήποτε συμβουλή και από τις έμπειρες μαμαδες καλοδεχούμενη :).

Πω πω, πολύ καλά τα πάτε γενικά! Στο γιογιό ξεκίνησα να τον βάζω καθημερινά  από 2 χρονών, για κακά κυρίως. Φυσικά όλους αυτούς τους μήνες τα έκανε και στη πάνα και ποτέ δεν το έλεγε πριν, αλλά μετά. Έτσι, αποφάσισα να αναλάβω δράση. Μετά από συζήτηση του τύπου τι ωραία που μεγαλώνεις και τι ωραία που θα είναι χωρίς την πάνα, αποφάσισα ένα πρωί να του την βγάλω. Εκείνο το πρωί, μέσα σε ένα τέταρτο, έκανε 3 φορές πιπί στο πάτωμα.. δεν τον μάλωσα φυσικά, του έλεγα δεν πειράζει, θα μου το πεις την επόμενη φορά. Απογοητεύτηκα λίγο, αλλά δεν το έβαλα κάτω.Την επόμενη το ψιλοπρολαβαίναμε στα μισά! Από την τρίτη μέρα δεν ξαναείχαμε ατύχημα. Βέβαια του το υπενθυμίζω συχνά. Άλλες φορές λέει όχι, άλλες ναι και πηγαίνουμε. Μια βδομάδα μετά τη βγάλαμε και στη βόλτα. Όλα καλά. Παίρνουμε πάντα το γιογιό μαζί και κάνουμε όπου είμαστε. Εννοείται τον ρωτάω συχνά αν θέλει. Τώρα επειδή ξυπνάει με στεγνή πάνα, θα του κόψω του μεσημεριανού ύπνου, και για τον βραδινό θα δω..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Πω πω, πολύ καλά τα πάτε γενικά! Στο γιογιό ξεκίνησα να τον βάζω καθημερινά  από 2 χρονών, για κακά κυρίως. Φυσικά όλους αυτούς τους μήνες τα έκανε και στη πάνα και ποτέ δεν το έλεγε πριν, αλλά μετά. Έτσι, αποφάσισα να αναλάβω δράση. Μετά από συζήτηση του τύπου τι ωραία που μεγαλώνεις και τι ωραία που θα είναι χωρίς την πάνα, αποφάσισα ένα πρωί να του την βγάλω. Εκείνο το πρωί, μέσα σε ένα τέταρτο, έκανε 3 φορές πιπί στο πάτωμα.. δεν τον μάλωσα φυσικά, του έλεγα δεν πειράζει, θα μου το πεις την επόμενη φορά. Απογοητεύτηκα λίγο, αλλά δεν το έβαλα κάτω.Την επόμενη το ψιλοπρολαβαίναμε στα μισά! Από την τρίτη μέρα δεν ξαναείχαμε ατύχημα. Βέβαια του το υπενθυμίζω συχνά. Άλλες φορές λέει όχι, άλλες ναι και πηγαίνουμε. Μια βδομάδα μετά τη βγάλαμε και στη βόλτα. Όλα καλά. Παίρνουμε πάντα το γιογιό μαζί και κάνουμε όπου είμαστε. Εννοείται τον ρωτάω συχνά αν θέλει. Τώρα επειδή ξυπνάει με στεγνή πάνα, θα του κόψω του μεσημεριανού ύπνου, και για τον βραδινό θα δω..

Τέλεια! Νομίζω είναι θέμα ημερών να ξεμπερδέψετε! Πω πω μεγαλώνουν...

Λοιπόν θα συνεχίσω να της φοράω βρακάκι και ας το βρέχει. Η καημενούλα ξετρελάθηκε με το βρακάκι (ήταν και ροζ με ζωάκια και την έπιασε η κοκεταρία ) αλλά μόλις το έβρεξε απογοητεύτηκε παρόλο που έκανα σα να μη συνέβη τίποτα. 

Βρακάκι λοιπόν και συχνά στο γιογιό και βλέπουμε :).

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Anna3011 said:

Yovanna πως την κόψατε την πάνα; Έκανες κάτι ιδιαίτερο ή απλά ήταν έτοιμος; Εμείς (ίδια ηλικία με το γιό σου η κόρη μου) περνάμε την περίοδο που προσπαθεί να αποδείξει ότι είναι μεγάλη και αυτό έχει βοηθήσει στο να κοπούν πολλές μωρουδίστικες συνήθειες αυτό το διάστημα. Κόψαμε πιπίλα, καταργήσαμε την κούνια και κοιμάται σε κρεβάτι, τρώει κανονικά στο τραπέζι χωρίς καρεκλάκι κτλ. Προσπαθώ να εκμεταλλευτώ αυτό το "παράθυρο" και στην εκπαίδευση τουαλέτας αλλά δε βλέπω πρόσφορο έδαφος. Κάθεται στο γιογιό πιο πολύ για πλάκα, κάνει κακά στην πάνα και συνεχίζει να μην το λέει, της έβαλα βρακάκι και το έβρεξε αμέσως κτλ. Δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κάτι πέρα από το να τη βάζω συχνά στο γιογιό. Και που τη βάζω βέβαια σπανίως έχει αποτέλεσμα και ας κάθεται με τις ώρες.

 

Οποιαδήποτε συμβουλή και από τις έμπειρες μαμαδες καλοδεχούμενη :).

Eγώ πριν του βγάλω την πάνα του το συζητούσα πάρα πολυ, για μήνες, είχα βάλει γιογιο στην  τουαλέτα και τον έβαζα να κάθεται εκεί, ένα πρωί ξυπνήσαμε του είπα πως ήρθε εκείνη η ημέρα που θα μεγαλώσει πολυ και θα φοράει βρακάκι, του έβαλα το βρακάκι και αυτό ήταν, φύσικα και είχαμε κάποια ατυχήματα όμως επειδή ήταν έτοιμο κόπηκε η ημερήσια πάνα πολύ εύκολα. Αυτό που θεωρώ πως βοήθησε εμάς ήταν ότι το συζητούσαμε πολυ καιρό οπότε το λαχταρούσε.

Ατυχήματα θα έχεις, να είσαι σίγουρη για αυτό, απλά θα είναι για λίγο.

Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς διαβάζαμε από καιρό το βιβλίο με τον Τιμο και το συζητούσαμε. Πήρα πρόσφατα το carry potty, στην αρχή κάθισε μια φορά κ δεν έγινε τίποτα κ μετά για μέρες το αγνοούσε, μετά τον έβαλα μια μέρα κ διαβάσαμε ένα βιβλίο κ έκανε τσίσα. τελικά όμως δεν ξέρω αν είναι βολική η περίοδος για μας. τη μια μέρα είμαστε έξω πρωί την άλλη απόγευμα γενικώς ένα χύμα πρόγραμμα λόγω διακοπών κ δεν με βοηθάει να το κάνω συγκροτημένα. σ αυτή τη φάση ούτε βρακιά δεν έχω πάρει. θα αφήσω να περάσουν κάποιες μέρες εξοικείωσης μια γίνω πιο συστηματική. στον ύπνο συνήθως ξυπνάει στεγνός, αν κοιμηθεί γρήγορα. επειδή όμως μπορεί να είναι πάνω από μισή ώρα στο ξρεβατι, κάνει τσίσα πριν κοιμηθεί. είναι μήνες που πολύ συχνά έχει στεγνή πάνα, ειδικά το μεσημέρι. 

 

Για την πιπίλα δεν κάνω τίποτα. να στρώσει ο βραδινός  ύπνος πρώτα κ να δούμε κ ποια νταντά θα έχει γιατί πάλι στο ψάξιμο είμαστε. πάντως με την νταντά έχει κοιμηθεί χωρίς πιπίλα. τη μέρα δεν τη φοράει κ αν τη βρει κ τη βάλει στο στόμα τη βγάζει μόλις του πω. απλώς θέλει κ τις τρεις που έχουμε να τις βλέπει κ να παίζει, είναι του τελευταίου μήνα πισωγύρισμα ίσως μετά από σχετικές συζητήσεις. γι αυτό δεν ασχολούμαι. από τη στιγμή που μέσα στη μέρα δεν τη φοράει, ας περιμένει λίγο στον ύπνο. πιο πολύ μ απασχολεί η πάνα. για την κούνια θα κανονίσουμε κ εμείς τώρα σύντομα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Τέλεια! Νομίζω είναι θέμα ημερών να ξεμπερδέψετε! Πω πω μεγαλώνουν...

Λοιπόν θα συνεχίσω να της φοράω βρακάκι και ας το βρέχει. Η καημενούλα ξετρελάθηκε με το βρακάκι (ήταν και ροζ με ζωάκια και την έπιασε η κοκεταρία ) αλλά μόλις το έβρεξε απογοητεύτηκε παρόλο που έκανα σα να μη συνέβη τίποτα. 

Βρακάκι λοιπόν και συχνά στο γιογιό και βλέπουμε :).

Βαλτης βρακακι, είναι πολύ καλύτερα τώρα το καλοκαίρι. Θα της αρέσει να είναι στεγνή κ καθαρή. Λίγα ατυχήματα στην αρχή είναι φυσιολογικά. Θα την πηγαίνεις εσύ κάθε μία ωρα μέχρι να κατάλαβει τι συμβαίνει. Πιθανότατα στα δυόμιση έχει τον έλεγχο αλλά ακόμα δεν ξέρει την διαδικασία. Κ για λίγο καιρό ακόμα ίσως χρειαστεί να το υπενθυμίζεις γιατί ξεχνιούνται με το παιχνίδι, τις βόλτες κτλ. 

 

Για τα κακά προσπάθησε να την βάλεις όταν καταλαβαίνεις πως είναι έτοιμη, για να δει πως αυτή ή στάση είναι πιο βοηθητική. 

 

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ξέρω αν είναι βολική η περίοδος για μας. τη μια μέρα είμαστε έξω πρωί την άλλη απόγευμα γενικώς ένα χύμα πρόγραμμα λόγω διακοπών κ δεν με βοηθάει να το κάνω συγκροτημένα. σ αυτή τη φάση ούτε βρακιά δεν έχω πάρει. θα αφήσω να περάσουν κάποιες μέρες εξοικείωσης μια γίνω πιο συστηματική.

Γνώμη μου είναι να πάρεις βρακακια αμεσα του γούστου του παιδιού κ οποτε τα χρειαστείς. Ο δικός μου ζητούσε να τα βάλει πριν καν αρχίσω συστηματική εκπαίδευση γιατί ήταν μαλακά κ στεγνά καμία σχέση με την αίσθηση της πάνας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Βαλτης βρακακι, είναι πολύ καλύτερα τώρα το καλοκαίρι. Θα της αρέσει να είναι στεγνή κ καθαρή. Λίγα ατυχήματα στην αρχή είναι φυσιολογικά. Θα την πηγαίνεις εσύ κάθε μία ωρα μέχρι να κατάλαβει τι συμβαίνει. Πιθανότατα στα δυόμιση έχει τον έλεγχο αλλά ακόμα δεν ξέρει την διαδικασία. Κ για λίγο καιρό ακόμα ίσως χρειαστεί να το υπενθυμίζεις γιατί ξεχνιούνται με το παιχνίδι, τις βόλτες κτλ. 

 

Για τα κακά προσπάθησε να την βάλεις όταν καταλαβαίνεις πως είναι έτοιμη, για να δει πως αυτή ή στάση είναι πιο βοηθητική. 

 

Γνώμη μου είναι να πάρεις βρακακια αμεσα του γούστου του παιδιού κ οποτε τα χρειαστείς. Ο δικός μου ζητούσε να τα βάλει πριν καν αρχίσω συστηματική εκπαίδευση γιατί ήταν μαλακά κ στεγνά καμία σχέση με την αίσθηση της πάνας.

Είσαι κι εσύ δηλαδή της άποψης ότι αυτό το κάνεις μια κ έξω; Έχω δίλημμα αν πρέπει να το κάνω έτσι εξαρχής, ή αν αφήσω έναν χρόνο εξοικείωσης με το γιογιο πρώτα. Αλλά για το δεύτερο έχω διαβάσει γενικά ότι δεν αποδίδει και είναι χάσιμο χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Είσαι κι εσύ δηλαδή της άποψης ότι αυτό το κάνεις μια κ έξω; Έχω δίλημμα αν πρέπει να το κάνω έτσι εξαρχής, ή αν αφήσω έναν χρόνο εξοικείωσης με το γιογιο πρώτα. Αλλά για το δεύτερο έχω διαβάσει γενικά ότι δεν αποδίδει και είναι χάσιμο χρόνου.

Σε εμάς πάντως αυτός ο χρόνος εξοικείωσης με το γιογιό δεν έχει δουλέψει. Εδώ και αρκετούς μήνες το έχουμε, τη βάζουμε και τη βγάζουμε απλά χωρίς νόημα. Κατά τα λοιπά έχουμε διαβάσει και βιβλίο, έχουμε μιλήσει και για το πεπτικό σύστημα με απλά λογάκια, πήραμε και αυτοκόλλητα να κολλάμε όταν τα καταφέρνουμε, δεν είδα πρόοδο. Τώρα που πήραμε τα βρακάκια είδα ενθουσιασμό να τα φορέσει (γιατί όπως είπαμε δηλώνει μεγάλο κορίτσι πια) και θα ξεκινήσω έτσι όπως λένε τα κορίτσια. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Είσαι κι εσύ δηλαδή της άποψης ότι αυτό το κάνεις μια κ έξω; Έχω δίλημμα αν πρέπει να το κάνω έτσι εξαρχής, ή αν αφήσω έναν χρόνο εξοικείωσης με το γιογιο πρώτα. Αλλά για το δεύτερο έχω διαβάσει γενικά ότι δεν αποδίδει και είναι χάσιμο χρόνου.

 

Ειναι ενα ανακατεμα δυο σχολων απο οσο εχω καταλαβει :) Αν ξεκινας με μωρο, θες εξοικειωση και το κανεις ομαλα σε διαστημα αρκετων μηνων, δεν περιμενεις το παιδι ξεω γω στους 7-8 μηνες σε μια εβδομαδα να καταλαβει, ξεκινας την εξοικειωση ωστε να εχεις καθαρισει στο εξαμηνο, οταν θα εχει ωριμασει σωματικα πληρως. Αλλα οταν εχεις πια τη σωματικη ωριμοτητα, γιατι πας με τη λογικη να ξεικνησεις μονο τοτε, λογικα δεν μπερδευεται αν δεν εισαι ξεκαθαρος στους κανονες; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ειναι ενα ανακατεμα δυο σχολων απο οσο εχω καταλαβει :) Αν ξεκινας με μωρο, θες εξοικειωση και το κανεις ομαλα σε διαστημα αρκετων μηνων, δεν περιμενεις το παιδι ξεω γω στους 7-8 μηνες σε μια εβδομαδα να καταλαβει, ξεκινας την εξοικειωση ωστε να εχεις καθαρισει στο εξαμηνο, οταν θα εχει ωριμασει σωματικα πληρως. Αλλα οταν εχεις πια τη σωματικη ωριμοτητα, γιατι πας με τη λογικη να ξεικνησεις μονο τοτε, λογικα δεν μπερδευεται αν δεν εισαι ξεκαθαρος στους κανονες; 

Ναό αυτό αναρωτιέμαι. αν όμως δεν είναι έτοιμος δεν θα πιεστεί; ή το θα κάνουμε τώρα κακοκαιριατικα, θα μένουμε όλη μέρα μέσα για να έχουμε πρόγραμμα; τελικά δεν καταλαβαίνω γιατί βολεύει το καλοκαίρι. ίσως χειμώνα που υπάρχει πρόγραμμα να είναι πιο εύκολο να το κανείς μια κ έξω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Ναό αυτό αναρωτιέμαι. αν όμως δεν είναι έτοιμος δεν θα πιεστεί; ή το θα κάνουμε τώρα κακοκαιριατικα, θα μένουμε όλη μέρα μέσα για να έχουμε πρόγραμμα; τελικά δεν καταλαβαίνω γιατί βολεύει το καλοκαίρι. ίσως χειμώνα που υπάρχει πρόγραμμα να είναι πιο εύκολο να το κανείς μια κ έξω. 

Βολεύει γιατί τον έχεις και κυκλοφορεί στο σπίτι με μια πάνα μόνο, οπότε και δεν πλένεις συνέχεια μετά τα ατυχήματα και πιο γρήγορα γδύνεστε για τουαλέτα και δεν έχεις και χαλιά!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Βολεύει γιατί τον έχεις και κυκλοφορεί στο σπίτι με μια πάνα μόνο, οπότε και δεν πλένεις συνέχεια μετά τα ατυχήματα και πιο γρήγορα γδύνεστε για τουαλέτα και δεν έχεις και χαλιά!

ναι αυτό σκέφτομαι ότι κ να βρέχεται θα καθαρίζω εύκολα αλλά δεν μπορώ να φανταστώ όλο το καλοκαίρι να το φάμε χωρίς βόλτα μέχρι να μάθει το γιογιό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

ναι αυτό σκέφτομαι ότι κ να βρέχεται θα καθαρίζω εύκολα αλλά δεν μπορώ να φανταστώ όλο το καλοκαίρι να το φάμε χωρίς βόλτα μέχρι να μάθει το γιογιό. 

Ούτε μια μέρα δεν τον άφησα χωρίς βόλτα. Τις πρώτες μέρες (εμείς την πρώτη βδομάδα), μέχρι να πάρει το κολάι , θα του βάζεις πάνα στη βόλτα. Μετά θα του πεις τώρα θα βγαίνουμε ΄με βρακάκι και θα παίρνεις μαζί γιογιό ή κάθισμα λεκάνης και ρούχα. Θα του υπενθυμίζεις συχνά. Εμείς έξω δεν είχαμε  ως τώρα ατύχημα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ούτε μια μέρα δεν τον άφησα χωρίς βόλτα. Τις πρώτες μέρες (εμείς την πρώτη βδομάδα), μέχρι να πάρει το κολάι , θα του βάζεις πάνα στη βόλτα. Μετά θα του πεις τώρα θα βγαίνουμε ΄με βρακάκι και θα παίρνεις μαζί γιογιό ή κάθισμα λεκάνης και ρούχα. Θα του υπενθυμίζεις συχνά. Εμείς έξω δεν είχαμε  ως τώρα ατύχημα.

Δεν μπουρδέτο ταξί όμως ποτέ με πάνα πότε χωρίς; 

 

στη βολτα πού βάζεις το γιογιό; 

 

εμεις ή πάμε παραλία που απλώς κατουράει στην άμμο κ γινόμαστε ρεζίλι ή πάμε για περπάτημα που δεν γίνεται στη μέση του λιμανιού να βγάλουμε το γιογιό κ σε τουαλέτα κοινόχρηστη δεν υπάρχει περίπτωση να μπούμε τώρα αν είμαστε για καφέ. 

 

γι αυτό τελικά λέω μήπως χειμώνα με πρόγραμμα καθημερινό ήταν καλύτερα. 

 

μαλλον εγω δεν είμαι έτοιμη να το διαχειριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Δεν μπουρδέτο ταξί όμως ποτέ με πάνα πότε χωρίς; 

 

στη βολτα πού βάζεις το γιογιό; 

 

εμεις ή πάμε παραλία που απλώς κατουράει στην άμμο κ γινόμαστε ρεζίλι ή πάμε για περπάτημα που δεν γίνεται στη μέση του λιμανιού να βγάλουμε το γιογιό κ σε τουαλέτα κοινόχρηστη δεν υπάρχει περίπτωση να μπούμε τώρα αν είμαστε για καφέ. 

 

γι αυτό τελικά λέω μήπως χειμώνα με πρόγραμμα καθημερινό ήταν καλύτερα. 

 

μαλλον εγω δεν είμαι έτοιμη να το διαχειριστώ. 

΄Δεν νομίζω να μπερδεύτηκε. Κάναμε τσίσα πριν φύγουμε και συνήθως η πάνα ήταν στεγνή στην επιστροφή. Εμείς παίρνουμε μαζί πτυσσόμενο κάθισμα λεκάνης το οποίο μετατρέπεται και σε γιογιό και μπαίνει σε ένα μεγάλο back pack  που παίρνουμε μαζί για το παιδί στις βόλτες. Σε σακουλίτσα φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

΄Δεν νομίζω να μπερδεύτηκε. Κάναμε τσίσα πριν φύγουμε και συνήθως η πάνα ήταν στεγνή στην επιστροφή. Εμείς παίρνουμε μαζί πτυσσόμενο κάθισμα λεκάνης το οποίο μετατρέπεται και σε γιογιό και μπαίνει σε ένα μεγάλο back pack  που παίρνουμε μαζί για το παιδί στις βόλτες. Σε σακουλίτσα φυσικά.

Δηλαδή πας το παιδί σε τουαλέτες σε καφέ κ τετοια; Κ αν είστε πχ σε πλατεία τι κανεις; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Δηλαδή πας το παιδί σε τουαλέτες σε καφέ κ τετοια; Κ αν είστε πχ σε πλατεία τι κανεις; 

Όταν έχουμε πρόσβαση σε τουαλέτα, πχ εμπορικό, ναι το πηγαίνω και κάθεται στο καθισματάκι του και μετά πλένουμε χεράκια καλά. Έξω, σε παιδική χαρά/πάρκα , βρίσκω κανένα απόμερο δεντράκι και πηγαίνουμε! ΄Δεν θα σκάσεις μην δει κανείς το μωρό στο γιογιό!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Όταν έχουμε πρόσβαση σε τουαλέτα, πχ εμπορικό, ναι το πηγαίνω και κάθεται στο καθισματάκι του και μετά πλένουμε χεράκια καλά. Έξω, σε παιδική χαρά/πάρκα , βρίσκω κανένα απόμερο δεντράκι και πηγαίνουμε! ΄Δεν θα σκάσεις μην δει κανείς το μωρό στο γιογιό!

Δεν με νοιάζει ποιος θα το δει. εγω κ σε καφετέρια ή εστιατόριο κ σε καράβι ακόμα, αν δεν έχει κάνει κακά, εκεί που καθόμαστε τον αλλάζω για να μην πάμε στην τουαλέτα, ασχετως του ιού. απλώς εμείς πάμε για περπάτημα οπότε μου φαίνεται απίθανο να σταματάμε για το γιογιό. βέβαια φορητό πήρα για παν ενδεχόμενο αλλά φαντάζομαι ότι το γιογιό στη βόλτα είναι για αφού έχει εμπεδωθεί η χρηση στο σπίτι. αυτό θέλω να δουλέψω πρώτα κ μάλλον θα τον ξεβρακώσω να τελειώνουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν με νοιάζει ποιος θα το δει. εγω κ σε καφετέρια ή εστιατόριο κ σε καράβι ακόμα, αν δεν έχει κάνει κακά, εκεί που καθόμαστε τον αλλάζω για να μην πάμε στην τουαλέτα, ασχετως του ιού. απλώς εμείς πάμε για περπάτημα οπότε μου φαίνεται απίθανο να σταματάμε για το γιογιό. βέβαια φορητό πήρα για παν ενδεχόμενο αλλά φαντάζομαι ότι το γιογιό στη βόλτα είναι για αφού έχει εμπεδωθεί η χρηση στο σπίτι. αυτό θέλω να δουλέψω πρώτα κ μάλλον θα τον ξεβρακώσω να τελειώνουμε. 

Εγω το πηρα αποφαση την πρωτη μερα που εκλεισαν τα σχολεια λογω καραντινας. Δεν ειχα σκοπο να ξεκινησω,αλλα λεω ευκαιρια που δεν θα πηγαινουμε βολτες! 
ενταξει,πηρε πολυυυυ καιρο να φτασουμε σε καλο επιπεδο,και ακομα δεν νιωθω σιγουρη για το αποτελεσμα γιατι εχει καποιες φορες ατυχηματα,σχεδον επιτηδες νομιζω!

αλλα το εξω δεν ειναι θεμα. Ισα ισα. Εκει ειναι τα λιγοτερα ατυχηματα. Τρελαινεται να κατουραει σε δεντρακια!!

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Είσαι κι εσύ δηλαδή της άποψης ότι αυτό το κάνεις μια κ έξω; Έχω δίλημμα αν πρέπει να το κάνω έτσι εξαρχής, ή αν αφήσω έναν χρόνο εξοικείωσης με το γιογιο πρώτα. Αλλά για το δεύτερο έχω διαβάσει γενικά ότι δεν αποδίδει και είναι χάσιμο χρόνου.

 

Ή εξοικειωση* κι εγώ πιστεύω πως συνηθως απευθύνεται σε πολύ μικρά παιδακια. Εγώ του είχα πάρει γιογιό αλλά δεν το είδε ποτέ σοβαρά, κολλούσε μόνο αυτοκολλητα. Αντίθετα  κατάλαβε αμεσως πως να χρησιμοποιησει την λεκανη.

 

Για μένα είναι καλύτερα να ξεκινά κανεις απ τα κακά που ο έλεγχος έρχεται νωρίτερα ώστε να μην δημιουργείται δυσκοιλιότητα από φόβο που πολλές φορές στην αρχή καταλαμβανει τα παιδια.

 

1 hour ago, Έσπερος είπε:

γι αυτό τελικά λέω μήπως χειμώνα με πρόγραμμα καθημερινό ήταν καλύτερα. 

Ο γιος μου έβγαλε πάνα το Νεοεμβριο, δεν ήταν τόσο δύσκολο όσο φαντάζει. Δεν το κάναμε τότε για το πρόγραμμα αλλά γιατί έβλεπα σημάδια ετοιμότητας. Πηγαίναμε βόλτες παιδική χαρα, σουπερμαρκετ, δεν έπαιρνα μαζί γιογιό γιατί δεν κάνει ποτέ εκτός σπιτιού κακά. Συνήθως πηγαίναμε στα δεντρακια ή στην τουαλέτα όρθιος. Κ είχα κ έχω ακόμα μια αλλαξια μαζί για κάθε ενδεχόμενο. 

 

πρίν από 58 λεπτά , Έσπερος είπε:

 απλώς εμείς πάμε για περπάτημα οπότε μου φαίνεται απίθανο να σταματάμε για το γιογιό.

Ακόμα καλύτερα, θα πηγαινει τουαλέτα πριν φύγετε και αν θέλει στην βόλτα θα κάνει τσισα στην φύση. 

 

 

 

 

*Ανάλογα βέβαια και πώς ορίζεται ή εξοικείωση. Είναι διαφορετικό το παιχνίδι με τα κουκλακια που κάνουν  τσισα στο γιογιο για να μαθαίνει το παιδι, διαφορετικό το "βάζω το παιδι μόνο για κακά στην αρχή", αλλο το "βάζω το παιδί στο γιογιό μετα από κάθε γεύμα", κ διαφορετικό το όποτε θελήσει το παιδί για παιχνίδι. Όλα τα παραπάνω στόχο έχουν να νιώσει οικεία αλλά μπορεί να έχουν διαφορετικό αποτέλεσμα ανάλογα την ηλικία, τον χαρακτήρα, την ψυχοσύνθεση κ την ωριμότητα του καθε παιδιού. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...