Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπάνιο στην Θάλασσα-πως;


Recommended Posts

Just now, ninaki80 είπε:

αμα πατας εσυ ειναι απλο τα βαζεις το.καθενα.στην.κουλουρα του κ πας. αν δεν πατας ειναι λιγο επικινδυνο πιστευω. 

Δύο κουλούρες δηλαδή? Η μεγαλη είναι περίεργη δε θα θέλει να είναι μόνη της, έτσι νομίζω δηλαδή τι να πω κάθε χρόνο αλλάζει. Αλλά νομίζω αν βρω κάτι που να μπαίνουν και τα δύο θα της αρέσει πιστεύω. Εννοείται να πατάω... Αλλά ρε κορίτσια έχω γίνει σα σαμπρελα, πρέπει να νιώσω λίγο θάλασσα να γυμνάστω έστω και στα ρηχά λίγη αντίσταση. Έτσι που πάμε άμα περιμένω να μεγαλώσουν δε θα κάνω ποτε μπάνιο στη θάλασσα... Και παρέα δεν έχω ούτε μπορώ να περιμένω από τους άλλους οπότε πρέπει να σκεφτώ τροπο γιατί από την επόμενη βδομάδα λέω να τα ξεκινήσω... 

Σκεφτόμουν διπλή κουλουρα αλλά με ποδαράκια αλλά υπάρχει τέτοιο πράγμα? Όλα είναι χωρίς βρακακι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 506
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Nefeli2014 είπε:

Δύο κουλούρες δηλαδή? Η μεγαλη είναι περίεργη δε θα θέλει να είναι μόνη της, έτσι νομίζω δηλαδή τι να πω κάθε χρόνο αλλάζει. Αλλά νομίζω αν βρω κάτι που να μπαίνουν και τα δύο θα της αρέσει πιστεύω. Εννοείται να πατάω... Αλλά ρε κορίτσια έχω γίνει σα σαμπρελα, πρέπει να νιώσω λίγο θάλασσα να γυμνάστω έστω και στα ρηχά λίγη αντίσταση. Έτσι που πάμε άμα περιμένω να μεγαλώσουν δε θα κάνω ποτε μπάνιο στη θάλασσα... Και παρέα δεν έχω ούτε μπορώ να περιμένω από τους άλλους οπότε πρέπει να σκεφτώ τροπο γιατί από την επόμενη βδομάδα λέω να τα ξεκινήσω... 

Σκεφτόμουν διπλή κουλουρα αλλά με ποδαράκια αλλά υπάρχει τέτοιο πράγμα? Όλα είναι χωρίς βρακακι

δεν εχω δει κατι.τετοιο διπλο. πιστευω φετος θα ειναι διαφορςτικα για την.μεγαλη αλλαζουν.οντως καθε χρονο. απτην επομενη εβδομαδα δεν.θα ειναι λιγο κρυα ακομα για το.μωρο? η μεγαλη θα ειναι οκ γιατι θα κουνιεται συνεχεια. το μωρο δεν.ξερω ποση ωρα μπορεις να το.κρατησεις τωρα που ειναι κ λιγο κρυα η θαλλασσα κ εχει ακομα λιγο δροσερο.αερα. 

δεν νομιζω οτι θα ευχαριστηθεις μπανιο ακομα . .

στο 5αλεπτο το μωρο.το βλεπω να τρεμουλιαζει

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Nefeli2014 said:

Δύο κουλούρες δηλαδή? Η μεγαλη είναι περίεργη δε θα θέλει να είναι μόνη της, έτσι νομίζω δηλαδή τι να πω κάθε χρόνο αλλάζει. Αλλά νομίζω αν βρω κάτι που να μπαίνουν και τα δύο θα της αρέσει πιστεύω. Εννοείται να πατάω... Αλλά ρε κορίτσια έχω γίνει σα σαμπρελα, πρέπει να νιώσω λίγο θάλασσα να γυμνάστω έστω και στα ρηχά λίγη αντίσταση. Έτσι που πάμε άμα περιμένω να μεγαλώσουν δε θα κάνω ποτε μπάνιο στη θάλασσα... Και παρέα δεν έχω ούτε μπορώ να περιμένω από τους άλλους οπότε πρέπει να σκεφτώ τροπο γιατί από την επόμενη βδομάδα λέω να τα ξεκινήσω... 

Σκεφτόμουν διπλή κουλουρα αλλά με ποδαράκια αλλά υπάρχει τέτοιο πράγμα? Όλα είναι χωρίς βρακακι

Εγώ θυμάμαι που πέρυσι είχα πάρει με την κουμπάρα μου ένα μικρό φουσκωτό βαρκάκι και βάζαμε μέσα δύο παιδάκια την φορά και επαιζαν έτσι, βέβαια εννοείται πως ήμασταν στα ρηχά, και φυσικά εννοείται πως στα παιδιά φορούσαμε τουβλάκια-μπρατσάκια έτσι ώστε αν γίνει κάτι να μην υπάρξει πρόβλημα.

Όμως εμείς ήμασταν δύο, και έτσι η κάθε μία είχε τον νου της σε ένα παιδί, δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να το κάνεις μόνη σου. Την πρώτη φορά αν μπορεις πήγαινε μαζί με κάποιον, απλά να έχεις έναν δεύτερο μεγάλο σε περίπτωση που τελικά δυσκολευτείς πολυ,  εσύ να αναλάβεις μόνη σου το μπάνιο στην θάλασσα, να κάνεις μία δοκιμή να δεις αν όντως είναι εφικτό αυτό ή όχι, αν δεις πως τα καταφέρνεις τότε το κάνεις και μόνη σου.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Γειά σας κι από μένα... Εχω κι εγώ την εξής απορία και θα ήθελα τα φώτα σας..

Υπαρχει κανένας μαγικός τρόπος να κάνω και τα δύο μωρά μπάνιο στη θάλασσα, όταν λέω μωρά εννοώ 4 χρόνων και 10 μηνών.. Η μεγαλη δεν κολυμπάει ούτε με μπράτσα κια ούτε σωσίβια ούτε τίποτα δε θέλει... Ειδικά μόνη της..Κάποιος τρόπος να τα βάζω και τα δύο μέσα, ασφαλής βέβαια και να κολυμπάμε? 

Θέλω να πηγαίνω μόνη μου στη θάλασσα και με τα δύο και μου φαίνεται βουνό αλλά δεν μπορεί κάτι θα υπάρχει να με σώζει.... Εσείς οι πιο έμπειρες τι προτείνετε? 

 

(πχ κουλουρα για δύο παιδιά υπάρχει? Που έχουν διαφορά βέβαια στην ηλικία..) 

Καλησπέρα, πως τα καταφέρνεις και τα δύο μόνη σου? Η πας με παρέα.. Εμένα με αγχώνει.. Ειδικά που η μικρή μπουσουλαει, μη φάει και τίποτα. Ποιο από τα δύο θα πρώτο προσέχω.. Αλλά αν δεν βρω λύση δεν πρόκειται ποτέ να κάνουμε μπάνια άμα περιμένω από άλλους να έρθουν μαζί.... 

 

Βεβαια για έξω δε με πολύ αγχώνει η μεγάλη είναι ήσυχη παίζει με τα κουβαδακια της και στο μωρό θα φοράω πιπίλα, αλλά θέλω και να κολυμπήσουμε.. Αλλά πως??? 

Δεν εχω τολμησει να τα παω μονη. Ο μικρος ειναι ταρζαν και εδω μια βολτα πηγαινουμε και τρεχουν και οι δυο σε διαφορετικες κατευθυνσεις! Αν ηρεμησει λιγο ο μικρος ισως να το δοκιμασω. Μαλλον θα περασουν δυο χρονια ως τοτε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To swimtrainer βγαίνει και σε  μέγεθος 2-6 χρονών για παιδιά 15-30 κιλά. Θεωρώ πως αν το δέχεται το παιδί είναι μια πολύ καλή επιλογή, αλλά δύσκολα σε αυτές τις ηλικίες 2-3 χρονών δέχονται εύκολα να φορέσουν διάφορα. Εμείς πέρυσι (2χρ) του είχαμε  swimtrainer  και 2-3 διαφορετικά μπρατσάκια, δεν ήθελε να βάλει τίποτα, με το ζόρι έμπαινε αγκαλίτσα με κάποιον από εμάς, μάλλον φοβόταν ενώ γενικά δεν φοβάται. Φέτος που είναι πιο δύσκολος ακόμα στο να του φοράς πράγματα τα βλέπω ακόμα πιο δύσκολα. Θα έχω μπρατσάκια μαζί και βλέπουμε. Οι κουλούρες που μπαίνει μέσα  νομίζω είναι για μέχρι 2 χρονών και το πρώτο του καλοκαίρι που του είχαμε κουλούρα το καταευχαριστήθηκε, το συστήνω ανεπιφύλακτα για μικράκια (είχαμε μια καλή της mothercare).

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε και για τον δικό μου που είναι τώρα 17 μηνών τι να κάνουμε για τα μπάνια!  Δεν είχα σκεφτεί καθόλου ότι θα χρειαζόμασταν εξοπλισμό. Ήθελα να γράψω εδώ και να ρωτήσω τι κάνετε με την πάνα και αν τα ξεπλένετε από το αλάτι αμέσως μόλις βγουν και τι κάνετε με την άμμο, αν δεν κάθονται σε πετσετα (γενικά δεν είμαι σιχασιάρα και το παιδί μου κάθεται κάτω οπουδήποτε αλλά την άμμο τη θεωρώ ό,τι πιο ενοχλητικό υπαρχει στον κόσμο μετά τις κατσαρίδες), και αν τους βάζετε στεγνό μαγιό μολις βγουν -αλλά τι θια γίνει αν θέλουν να ξαναμπουν;  Αλλά προχθές που κάναμε την πρώτη βουτιά, ο άντρας μου είπε ότι πρέπει να το ψάξουμε για μπρατσάκια / σωσίβιο  ή οτιδήποτε σχετικό και τότε συνειδητοποίησα ότι το μπάνιο δεν θα είναι απλά να μπαίνουμε κρατώντας αγκαλιά όπως πέρσι. Πέρσι τον βουτούσαμε γυμνό, όταν έβγαινε τον ξεπλέναμε με λίγο νερό βρύσης και βάζαμε πάνα, αλλά αυτό γινόταν 3-4 φορές γιατί μπαινοβγαίναμε κι εμείς εναλλάξ και αλλάζαμε συνέχεια. Αλλά ήταν τότε 6 μηνών κι εμείς ψαρωμένοι. Τώρα δεν μπορώ να φανταστώ να βάζουμε και να βάζουμε στεγνά μαγιό κάθε τρεις και λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Για πείτε και για τον δικό μου που είναι τώρα 17 μηνών τι να κάνουμε για τα μπάνια!  Δεν είχα σκεφτεί καθόλου ότι θα χρειαζόμασταν εξοπλισμό. Ήθελα να γράψω εδώ και να ρωτήσω τι κάνετε με την πάνα και αν τα ξεπλένετε από το αλάτι αμέσως μόλις βγουν και τι κάνετε με την άμμο, αν δεν κάθονται σε πετσετα (γενικά δεν είμαι σιχασιάρα και το παιδί μου κάθεται κάτω οπουδήποτε αλλά την άμμο τη θεωρώ ό,τι πιο ενοχλητικό υπαρχει στον κόσμο μετά τις κατσαρίδες), και αν τους βάζετε στεγνό μαγιό μολις βγουν -αλλά τι θια γίνει αν θέλουν να ξαναμπουν;  Αλλά προχθές που κάναμε την πρώτη βουτιά, ο άντρας μου είπε ότι πρέπει να το ψάξουμε για μπρατσάκια / σωσίβιο  ή οτιδήποτε σχετικό και τότε συνειδητοποίησα ότι το μπάνιο δεν θα είναι απλά να μπαίνουμε κρατώντας αγκαλιά όπως πέρσι. Πέρσι τον βουτούσαμε γυμνό, όταν έβγαινε τον ξεπλέναμε με λίγο νερό βρύσης και βάζαμε πάνα, αλλά αυτό γινόταν 3-4 φορές γιατί μπαινοβγαίναμε κι εμείς εναλλάξ και αλλάζαμε συνέχεια. Αλλά ήταν τότε 6 μηνών κι εμείς ψαρωμένοι. Τώρα δεν μπορώ να φανταστώ να βάζουμε και να βάζουμε στεγνά μαγιό κάθε τρεις και λίγο. 

Για το μαγιω,υπαρχουν πανες-μαγιω που δεν τις συμπαθω ιδιαιτερα γιατι κρατανε πολυ νερο και πρεπει να τις στραγγιζεις οταν βγει απο το νερο ή να τις αλλαζεις συνεχεια. Ή απλο μαγιω, θα εβαζα αν ημουν σιγουρη οτι αποκλειεται να κανει κακα του εκεινη την ωρα. 

Ξεβγαλμα απο το αλατι δεν το θεωρω απαραιτητο. Επισης,εννοειται οτι δεν θα καθισει σε πετσετα. Ο σκοπος αλλωστε ειναι να παιξει στην αμμο με κουβαδακια κλπ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Για πείτε και για τον δικό μου που είναι τώρα 17 μηνών τι να κάνουμε για τα μπάνια!  Δεν είχα σκεφτεί καθόλου ότι θα χρειαζόμασταν εξοπλισμό. Ήθελα να γράψω εδώ και να ρωτήσω τι κάνετε με την πάνα και αν τα ξεπλένετε από το αλάτι αμέσως μόλις βγουν και τι κάνετε με την άμμο, αν δεν κάθονται σε πετσετα (γενικά δεν είμαι σιχασιάρα και το παιδί μου κάθεται κάτω οπουδήποτε αλλά την άμμο τη θεωρώ ό,τι πιο ενοχλητικό υπαρχει στον κόσμο μετά τις κατσαρίδες), και αν τους βάζετε στεγνό μαγιό μολις βγουν -αλλά τι θια γίνει αν θέλουν να ξαναμπουν;  Αλλά προχθές που κάναμε την πρώτη βουτιά, ο άντρας μου είπε ότι πρέπει να το ψάξουμε για μπρατσάκια / σωσίβιο  ή οτιδήποτε σχετικό και τότε συνειδητοποίησα ότι το μπάνιο δεν θα είναι απλά να μπαίνουμε κρατώντας αγκαλιά όπως πέρσι. Πέρσι τον βουτούσαμε γυμνό, όταν έβγαινε τον ξεπλέναμε με λίγο νερό βρύσης και βάζαμε πάνα, αλλά αυτό γινόταν 3-4 φορές γιατί μπαινοβγαίναμε κι εμείς εναλλάξ και αλλάζαμε συνέχεια. Αλλά ήταν τότε 6 μηνών κι εμείς ψαρωμένοι. Τώρα δεν μπορώ να φανταστώ να βάζουμε και να βάζουμε στεγνά μαγιό κάθε τρεις και λίγο. 

 

Με τα αγόρια είναι πιο απλά τα πράγματα. Του φοράς πάνα ειδική για πισίνα/θάλασσα και από πάνω το μαγιώ του και τον αφήνεις έτσι μέχρι να έρθει η ώρα να φύγετε ή μέχρι (εάν) κάνει κακά.

 

Το παιδί θα μπει, θα βγει, θα κάτσει κάτω να παίξει, θα πάει να αδειάσει/γεμίσει νερό το κουβαδάκι, δεν έχει νόημα η αλλαγή μαγιώ. Προσωπικά σε αυτή την ηλικία τον είχα ακόμα αγκαλιά όταν μπαίναμε στο νερό, ούτε μπρατσάκια, ούτε σωσίβιο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Ή απλο μαγιω, θα εβαζα αν ημουν σιγουρη οτι αποκλειεται να κανει κακα του εκεινη την ωρα. 

Αυτές τις λίγες φορές που μπήκαμε του είχα φορέσει μαγιό σκέτο και είχα μαζί πάνες και μωρομάντιλα και δεύτερο μαγιό. Και όταν βγήκαμε του βγάλαμε το βρεγμένο μαγιό και βάλαμε πάνα. Γενικά κάπως έτσι το σκέφτομαι, είτε με απλή πάνα είτε πάνα θαλάσσης. Είναι αρκετά μικρός για να παίζει ανέμελος στο κύμα και να μπαινοβγαίνει πιστεύω, οπότε δεν έχω  θέμα ότι θα μπει στη θάλασσα με την πάνα. Εκτός αν έχω πέσει τελείως έξω ως προς τις προσδοκίες μου!

Just now, irin είπε:

Επισης,εννοειται οτι δεν θα καθισει σε πετσετα. Ο σκοπος αλλωστε ειναι να παιξει στην αμμο με κουβαδακια κλπ

Γενικά όμως το έχω απορία, αφού εμείς οι ενήλικες προσέχουμε να μην καθόμαστε στην άμμο, δεν είναι πιο επικίνδυνο με τα παιδιά; Επίσης δεν είναι επικίνδυνο να μένει η υγρασία αν κάθονται με το βρεγμένο μαγιό για πολλή ώρα; Εγώ μεγάλωσα σε παραλίες με βότσαλα και πολύ άβολα βότσαλα και για να κάτσεις ή να ξαπλώσεις, και για να περπατήσεις. Την άμμο τη γνώρισα μεγάλη και γενικά την απέφευγα, μέχρι που κατέληξα να μένω σε νησί!!!!! οπότε δεν έχω εικόνα της παιδικής μου ηλικίας να  παίζω στην άμμο και δεν νομίζω και οι γονείς μου να με άφηναν ελεύθερη στην άκρη από το κύμα. Γενικά δεν καθόμασταν σαν οικογένεια πολλή ώρα στην παραλία, κάναμε μπάνιο, λίγο έξω να στεγνώσουμε και φεύγαμε. Κι εγώ ακόμα και τώρα ενώ λατρεύω τη θάλασσα, την παραλία δεν τη θέλω καθόλου, εκτός αν κάτσουμε κάτω από κανένα δέντρο (δεν πηγαίνουμε σε οργανωμένες ποτέ εκτός αν μας καλέσει παρέα). 

 

Α και  κάτι άλλο. Με το αντηλιακό τι κάνουμε όταν το παιδί μπαινοβγαίνει στη θάλασσα; βάζουμε καινούργιο κάθε φορά; 

 

και γενικά τι ώρες πάτε για μπάνιο; για προστασία από τον ήλιο εννοώ. εμείς πέρσι πηγαίναμε νωρίς το πρωί, αφού έτσι κι αλλιώς ξυπνάμε. και μετά τις 9.30 φεύγαμε. τώρα προφανώς θα καθόμαστε παραπάνω, ίσως τρώει και το φρούτο κατά τις 10 και φεύγουμε μετά, θα δούμε πώς θα πάει. ή μήπως είναι πιο βολικό το απόγευμα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τον ήλιο εσπερος παίρνεις αντίηλιακο μαγιώ και ξεμπερδεύεις,  ανανεώνεις μόνο στο πρόσωπο.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Για τον ήλιο εσπερος παίρνεις αντίηλιακο μαγιώ και ξεμπερδεύεις,  ανανεώνεις μόνο στο πρόσωπο.

Λίγο υπερβολικό δεν είναι αυτό; το έχω συνδυάσει με κάτι κάτασπρα ξανθά παιδάκια από σκανδιναβικές χώρες!!! αλλά και πάλι κάνει να μένει τόση υγρασία πάνω στο παιδί; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτές τις λίγες φορές που μπήκαμε του είχα φορέσει μαγιό σκέτο και είχα μαζί πάνες και μωρομάντιλα και δεύτερο μαγιό. Και όταν βγήκαμε του βγάλαμε το βρεγμένο μαγιό και βάλαμε πάνα. Γενικά κάπως έτσι το σκέφτομαι, είτε με απλή πάνα είτε πάνα θαλάσσης. Είναι αρκετά μικρός για να παίζει ανέμελος στο κύμα και να μπαινοβγαίνει πιστεύω, οπότε δεν έχω  θέμα ότι θα μπει στη θάλασσα με την πάνα. Εκτός αν έχω πέσει τελείως έξω ως προς τις προσδοκίες μου!

Γενικά όμως το έχω απορία, αφού εμείς οι ενήλικες προσέχουμε να μην καθόμαστε στην άμμο, δεν είναι πιο επικίνδυνο με τα παιδιά; Επίσης δεν είναι επικίνδυνο να μένει η υγρασία αν κάθονται με το βρεγμένο μαγιό για πολλή ώρα; Εγώ μεγάλωσα σε παραλίες με βότσαλα και πολύ άβολα βότσαλα και για να κάτσεις ή να ξαπλώσεις, και για να περπατήσεις. Την άμμο τη γνώρισα μεγάλη και γενικά την απέφευγα, μέχρι που κατέληξα να μένω σε νησί!!!!! οπότε δεν έχω εικόνα της παιδικής μου ηλικίας να  παίζω στην άμμο και δεν νομίζω και οι γονείς μου να με άφηναν ελεύθερη στην άκρη από το κύμα. Γενικά δεν καθόμασταν σαν οικογένεια πολλή ώρα στην παραλία, κάναμε μπάνιο, λίγο έξω να στεγνώσουμε και φεύγαμε. Κι εγώ ακόμα και τώρα ενώ λατρεύω τη θάλασσα, την παραλία δεν τη θέλω καθόλου, εκτός αν κάτσουμε κάτω από κανένα δέντρο (δεν πηγαίνουμε σε οργανωμένες ποτέ εκτός αν μας καλέσει παρέα). 

 

Α και  κάτι άλλο. Με το αντηλιακό τι κάνουμε όταν το παιδί μπαινοβγαίνει στη θάλασσα; βάζουμε καινούργιο κάθε φορά; 

 

και γενικά τι ώρες πάτε για μπάνιο; για προστασία από τον ήλιο εννοώ. εμείς πέρσι πηγαίναμε νωρίς το πρωί, αφού έτσι κι αλλιώς ξυπνάμε. και μετά τις 9.30 φεύγαμε. τώρα προφανώς θα καθόμαστε παραπάνω, ίσως τρώει και το φρούτο κατά τις 10 και φεύγουμε μετά, θα δούμε πώς θα πάει. ή μήπως είναι πιο βολικό το απόγευμα; 

 

Δεν υπάρχει περίπτωση το παιδί να μην βραχεί όταν είναι στην παραλία, στο εγγυώμαι. Κάποια στιγμή θα πάει να κάτσει εκεί που σκάει το κύμα ή θα θέλει να κάνετε βόλτα στην παραλία οπότε αναγκαστικά θα περπατήσετε κοντά στο νερό (γιατί αλλού καίει η άμμος και είναι και πιο κουραστικό το περπάτημα) και θα σκύψει ή θα σκοντάψει ή θα πιτσιλιστεί κλπ. Οι απλές πάνες αν βραχούν με νερό είναι φρίκη, χίλιες φορές αδιάβροχη έστω και αν θέλεις να αποφύγεις το βρέξιμο, έτσι για καλό και για κακό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Λίγο υπερβολικό δεν είναι αυτό; το έχω συνδυάσει με κάτι κάτασπρα ξανθά παιδάκια από σκανδιναβικές χώρες!!! αλλά και πάλι κάνει να μένει τόση υγρασία πάνω στο παιδί; 

Υπερβολικο γιατί?  Επειδή το έχεις συνδυάσει εσύ με τα σκανδιναβακια?  :-P

 

Τα μικρά είναι πολύ ευαίσθητα στον ήλιο,  με αυτά τα μαγιώ και ένα αντίστοιχο καπέλο που καλυπτει τον αυχενα προστατευονται τέλεια. 

 

Για την υγρασια τι να σου πω,  όλα τα μικρά συνεχως βρεγμένα είναι μέσα εξω στη θάλασσα και παίζονταςμε τα κουβαδακια. 

 

Το φοράς και ξεμπερδευεις σου λέω,  ότι καλύτερο έχω ακριβοπληρωσει.  Μακαρι να το δεχτεί να το φορέσει και φέτος. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Λίγο υπερβολικό δεν είναι αυτό; το έχω συνδυάσει με κάτι κάτασπρα ξανθά παιδάκια από σκανδιναβικές χώρες!!! αλλά και πάλι κάνει να μένει τόση υγρασία πάνω στο παιδί; 

 

Τα αντιηλιακά μπλουζάκια είναι η μεγαλύτερη ανακάλυψη :-D:grin::-D, χαρίζουν ξεγνοιασιά στον γονιό. Επίσης υπάρχουν και Ελληνάκια κάτασπρα (τα δικά μου) και σε κάθε περίπτωση το παιδικό δέρμα είναι πολύ ευαίσθητο και με τον ήλιο καλό είναι να μην παίζουμε.

 

Παίρνεις 2- 3 μπλουζάκια (στο site της next έχει και με 10 ευρώ) και μόλις βγει από την θάλασσα του βάζεις στεγνό. Σε κάθε περίπτωση, το υλικό τους είναι τέτοιο που στεγνώνουν σε λίγα λεπτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

 

Δεν υπάρχει περίπτωση το παιδί να μην βραχεί όταν είναι στην παραλία, στο εγγυώμαι. Κάποια στιγμή θα πάει να κάτσει εκεί που σκάει το κύμα ή θα θέλει να κάνετε βόλτα στην παραλία οπότε αναγκαστικά θα περπατήσετε κοντά στο νερό (γιατί αλλού καίει η άμμος και είναι και πιο κουραστικό το περπάτημα) και θα σκύψει ή θα σκοντάψει ή θα πιτσιλιστεί κλπ. Οι απλές πάνες αν βραχούν με νερό είναι φρίκη, χίλιες φορές αδιάβροχη έστω και αν θέλεις να αποφύγεις το βρέξιμο, έτσι για καλό και για κακό.

 

Μου τα έλεγες κι εμένα  πέρυσι κι έπρεπε να τα δω στην πράξη ότι όντως έτσι είναι χαχα! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Για τον ήλιο εσπερος παίρνεις αντίηλιακο μαγιώ και ξεμπερδεύεις,  ανανεώνεις μόνο στο πρόσωπο.

 

Και εγω το θεωρω λιγο υπερβολικο αυτο...

 

 

Just now, Έσπερος είπε:

Γενικά όμως το έχω απορία, αφού εμείς οι ενήλικες προσέχουμε να μην καθόμαστε στην άμμο, δεν είναι πιο επικίνδυνο με τα παιδιά; Επίσης δεν είναι επικίνδυνο να μένει η υγρασία αν κάθονται με το βρεγμένο μαγιό για πολλή ώρα; Εγώ μεγάλωσα σε παραλίες με βότσαλα και πολύ άβολα βότσαλα και για να κάτσεις ή να ξαπλώσεις, και για να περπατήσεις. Την άμμο τη γνώρισα μεγάλη και γενικά την απέφευγα, μέχρι που κατέληξα να μένω σε νησί!!!!! οπότε δεν έχω εικόνα της παιδικής μου ηλικίας να  παίζω στην άμμο και δεν νομίζω και οι γονείς μου να με άφηναν ελεύθερη στην άκρη από το κύμα. Γενικά δεν καθόμασταν σαν οικογένεια πολλή ώρα στην παραλία, κάναμε μπάνιο, λίγο έξω να στεγνώσουμε και φεύγαμε. Κι εγώ ακόμα και τώρα ενώ λατρεύω τη θάλασσα, την παραλία δεν τη θέλω καθόλου, εκτός αν κάτσουμε κάτω από κανένα δέντρο (δεν πηγαίνουμε σε οργανωμένες ποτέ εκτός αν μας καλέσει παρέα). 

 

Εγω μεγαλωσα τα καλοκαιρια απο βρεφακι μεχρι το λυκειο σε καμπινγκ διπλα στη θαλασσα σεζον...οποτε οτι εχει να κανει με αμμο και θαλασσα ειναι φυση μου και στα παιδια μου επισης...τους αφηνω να αλλωνιζουνε στην αμμο, να παιζουν..τους φοραω μαγιο αν εχει κανει κακα ο μεγαλος το πρωι, μετα πανα μαγιο...οτι βρω στην τσαντα μου...γιατι εχω μαζι μου καμποσα...

 

Just now, Έσπερος είπε:

και γενικά τι ώρες πάτε για μπάνιο; για προστασία από τον ήλιο εννοώ. εμείς πέρσι πηγαίναμε νωρίς το πρωί, αφού έτσι κι αλλιώς ξυπνάμε. και μετά τις 9.30 φεύγαμε. τώρα προφανώς θα καθόμαστε παραπάνω, ίσως τρώει και το φρούτο κατά τις 10 και φεύγουμε μετά, θα δούμε πώς θα πάει. ή μήπως είναι πιο βολικό το απόγευμα; 

 

Σε αυτο ειμαι πολυ αυστηρη...πηγαινουμε 8.30 το πρωι με το αργοτερο 11...και το απογευμα στις 7...Η παιδιατρος μου ειπε οτι ο ηλιος κανει καλο στα παιδια...αν πηγαινουμε αυστηρα αυτες τις ωρες δεν χρειαζεται αντηλιακο...μετα τις 10 το πρωι τους βαζω ομως...Το απογευμα μετα τις 7 δεν τους βαζω...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτές τις λίγες φορές που μπήκαμε του είχα φορέσει μαγιό σκέτο και είχα μαζί πάνες και μωρομάντιλα και δεύτερο μαγιό. Και όταν βγήκαμε του βγάλαμε το βρεγμένο μαγιό και βάλαμε πάνα. Γενικά κάπως έτσι το σκέφτομαι, είτε με απλή πάνα είτε πάνα θαλάσσης. Είναι αρκετά μικρός για να παίζει ανέμελος στο κύμα και να μπαινοβγαίνει πιστεύω, οπότε δεν έχω  θέμα ότι θα μπει στη θάλασσα με την πάνα. Εκτός αν έχω πέσει τελείως έξω ως προς τις προσδοκίες μου!

Γενικά όμως το έχω απορία, αφού εμείς οι ενήλικες προσέχουμε να μην καθόμαστε στην άμμο, δεν είναι πιο επικίνδυνο με τα παιδιά; Επίσης δεν είναι επικίνδυνο να μένει η υγρασία αν κάθονται με το βρεγμένο μαγιό για πολλή ώρα; Εγώ μεγάλωσα σε παραλίες με βότσαλα και πολύ άβολα βότσαλα και για να κάτσεις ή να ξαπλώσεις, και για να περπατήσεις. Την άμμο τη γνώρισα μεγάλη και γενικά την απέφευγα, μέχρι που κατέληξα να μένω σε νησί!!!!! οπότε δεν έχω εικόνα της παιδικής μου ηλικίας να  παίζω στην άμμο και δεν νομίζω και οι γονείς μου να με άφηναν ελεύθερη στην άκρη από το κύμα. Γενικά δεν καθόμασταν σαν οικογένεια πολλή ώρα στην παραλία, κάναμε μπάνιο, λίγο έξω να στεγνώσουμε και φεύγαμε. Κι εγώ ακόμα και τώρα ενώ λατρεύω τη θάλασσα, την παραλία δεν τη θέλω καθόλου, εκτός αν κάτσουμε κάτω από κανένα δέντρο (δεν πηγαίνουμε σε οργανωμένες ποτέ εκτός αν μας καλέσει παρέα). 

 

Α και  κάτι άλλο. Με το αντηλιακό τι κάνουμε όταν το παιδί μπαινοβγαίνει στη θάλασσα; βάζουμε καινούργιο κάθε φορά; 

 

και γενικά τι ώρες πάτε για μπάνιο; για προστασία από τον ήλιο εννοώ. εμείς πέρσι πηγαίναμε νωρίς το πρωί, αφού έτσι κι αλλιώς ξυπνάμε. και μετά τις 9.30 φεύγαμε. τώρα προφανώς θα καθόμαστε παραπάνω, ίσως τρώει και το φρούτο κατά τις 10 και φεύγουμε μετά, θα δούμε πώς θα πάει. ή μήπως είναι πιο βολικό το απόγευμα; 

Δεν ειμαι αντικειμενικη σε αυτο. Εγω απο μικρη επαιζα στην αμμο,δεν μου ειχε πει κανεις να προσεχω..

Στην παραλια ως τις 11-11.30 με αντιηλιακο και μετα τις 4-5 το απογευμα. Αυτες ειναι οδηγιες της δικης μου παιδιατρου. Βαζεις το αντιηλιακο λιγο νωριτερα. Κραταει και μετα το μπανιο αλλα δεν ειναι κακο να ανανεωσεις!

Link to comment
Share on other sites

@Mama_Anesti_ δ εχω βαλει μπρατσακια στην μεγαλη, αλλα απο αλλα παιδακια βλεπω οτι απλα επιπλεουν, δ κανουν κινηση να κολυμπησουν, γι αυτο δ τα προτιμω

@Nefeli2014 ενω δ εχω προβλημα να παω καπου κ με τα δυο παιδια μονη, παραλια δ νομιζω να το δοκιμασω ουτε φετος που ειναι 4,5 κ 2,5.κ δ με απασχολει η παραλια αλλα οτι μεσα στη θαλασσα θα πρεπει μονη μου να προσεχω κ τα δυο,ακομη κ αν ειναι μονο εκει που παταω

Εχει σωσιβια για διδυμα, αλλα δ ξερω αν θα χωρεσει η μεγαλη. Βαρκουλα κ εμεις εχουμε που βαζω κ τα δυο

Το να εχεις δυο κουλουρες κ να τις ενωσεις καπως δ το προτεινω γτ λες οτι η μεγαλη δ κολυμπαει κ δ θελει κ σωσιβια(εμενα η μεγαλη παει στα δυο μετρα βαθος με τον μπαμπα της, χωρις ομως να την βοηθαει, δλδ κολυμπαει, κ παλι θεωρω απαραιτητο να υπαρχει καποιος να την επιβλεπει συνεχεια) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτές τις λίγες φορές που μπήκαμε του είχα φορέσει μαγιό σκέτο και είχα μαζί πάνες και μωρομάντιλα και δεύτερο μαγιό. Και όταν βγήκαμε του βγάλαμε το βρεγμένο μαγιό και βάλαμε πάνα. Γενικά κάπως έτσι το σκέφτομαι, είτε με απλή πάνα είτε πάνα θαλάσσης. Είναι αρκετά μικρός για να παίζει ανέμελος στο κύμα και να μπαινοβγαίνει πιστεύω, οπότε δεν έχω  θέμα ότι θα μπει στη θάλασσα με την πάνα. Εκτός αν έχω πέσει τελείως έξω ως προς τις προσδοκίες μου!

Γενικά όμως το έχω απορία, αφού εμείς οι ενήλικες προσέχουμε να μην καθόμαστε στην άμμο, δεν είναι πιο επικίνδυνο με τα παιδιά; Επίσης δεν είναι επικίνδυνο να μένει η υγρασία αν κάθονται με το βρεγμένο μαγιό για πολλή ώρα; Εγώ μεγάλωσα σε παραλίες με βότσαλα και πολύ άβολα βότσαλα και για να κάτσεις ή να ξαπλώσεις, και για να περπατήσεις. Την άμμο τη γνώρισα μεγάλη και γενικά την απέφευγα, μέχρι που κατέληξα να μένω σε νησί!!!!! οπότε δεν έχω εικόνα της παιδικής μου ηλικίας να  παίζω στην άμμο και δεν νομίζω και οι γονείς μου να με άφηναν ελεύθερη στην άκρη από το κύμα. Γενικά δεν καθόμασταν σαν οικογένεια πολλή ώρα στην παραλία, κάναμε μπάνιο, λίγο έξω να στεγνώσουμε και φεύγαμε. Κι εγώ ακόμα και τώρα ενώ λατρεύω τη θάλασσα, την παραλία δεν τη θέλω καθόλου, εκτός αν κάτσουμε κάτω από κανένα δέντρο (δεν πηγαίνουμε σε οργανωμένες ποτέ εκτός αν μας καλέσει παρέα). 

 

Α και  κάτι άλλο. Με το αντηλιακό τι κάνουμε όταν το παιδί μπαινοβγαίνει στη θάλασσα; βάζουμε καινούργιο κάθε φορά; 

 

και γενικά τι ώρες πάτε για μπάνιο; για προστασία από τον ήλιο εννοώ. εμείς πέρσι πηγαίναμε νωρίς το πρωί, αφού έτσι κι αλλιώς ξυπνάμε. και μετά τις 9.30 φεύγαμε. τώρα προφανώς θα καθόμαστε παραπάνω, ίσως τρώει και το φρούτο κατά τις 10 και φεύγουμε μετά, θα δούμε πώς θα πάει. ή μήπως είναι πιο βολικό το απόγευμα; 

Όταν το διάβασα αυτό σκέφτηκα αυτόματα τον άντρα μου πέρυσι στην παραλία που έθαβε τη μικρή μέχρι τη μέση στην άμμο, αυτή γελουσε μέχρι δακρύων που εξαφανιζοντουσαν τα πόδια της κ εγώ, που σαν παιδί φώναζα τον μπαμπά μου να με γυρίσει στην ψάθα από τη θάλασσα αγκαλιά για να μην ακουμπησω στην αμμο, έβγαζα καντηλες :lol:@Έσπερος τώρα με το μικρό πρέπει να τα ξεπεράσεις αυτά, μη τον κάνεις μη μου άπτου είναι κ αγόρι! 

Αντιηλιακο μπλουζάκι σίγουρα για την αρχή του καλοκαιριού, πιο μετά αν είστε κ μελαχρινοί κ πηγαίνετε μόνο πρωί ή αργά το απόγευμα το ξανασυζητας. Πάντως είναι μικρουλι για να το έχεις γυμνό, έστω κ με αντιηλιακο. Ο ήλιος δεν είναι ο ίδιος με κάποτε.

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος κ εγω απλα σορτσακια εχω στον μικρο κ απο κατω παμπερς-μαγιο. Τον αλλαζω οταν κανει κακα

Εννοειται πως δ αλλαζεις συνεχεια

Αντηλιακο καθε δυο ωρες περιπου. Καθε φορα που μπαινουμε τελειως μετα ξεπλενομαστε. Αν κατσουν αρκετα στην ομπρελα να φανε κ να παιξουν, ισως να αλλαξουμε μαγιω, μεχρι να ξαναμπουμε εχει στεγνωσει το πρωτο(κυριως για την μεγαλη λογω φυλου, που της παιρνω σορτσακια-μαγιω κ τα φορουσε τουλ μεχρι περσι) 

Εννοειται θα κατσει κατευθειαν στην αμμο, κ οχι σε ψαθα η πετσετα. Κ οταν θα συμβει αυτο, ετοιμασου να κατσεις κ εσυ:-D

Στην ηλικια σας πηγαιναμε καπου 9-11,μπορει να βγαιναμε τελευταια φορα 11,μεχρι να μαζευτουμε φευγαμε 12,κ κατα τις 6 το απογευμα. Αλλα δ προτιμω την θαλασσα απογευμα

Στην πολη οταν βγαινουμε μεχρι τις 10 κ μετα τις 7για κουνιες πχ, δ βαζουμε αντηλιακο, συμφωνα κ με την παιδιατρο

Κ εμεις εχουμε καπελακια που πιανουν κ πισω τον σβερκο, κ αντηλιακα μπλουζακια

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Στην πολη οταν βγαινουμε μεχρι τις 10 κ μετα τις 7για κουνιες πχ, δ βαζουμε αντηλιακο, συμφωνα κ με την παιδιατρο

Κι εγώ νωρίς πρωί δεν βάζω αντηλιακό. Έτσι κι αλλιώς δεν είμαστε έξω μετά τις 11 γιατί κοιμάται, και μέχρι τις 5.30 τον ξανακρατάω μέσα με πολύ κόπο, γιατί τον χειμώνα ήμασταν έξω όλο το μεσημέρι. 

 

Just now, vicky86 είπε:

Αντηλιακο καθε δυο ωρες περιπου.

Ε καλά πόσο παραπάνω θα μείνουμε στην παραλία; 

 

Just now, Lenia16 είπε:

τώρα με το μικρό πρέπει να τα ξεπεράσεις αυτά, μη τον κάνεις μη μου άπτου είναι κ αγόρι

Το ξέρω, γενικά προσπαθώ να ξεπεράσω πολλά κολλήματα της παιδικής μου ηλικίας γιατί εγώ ήμουν τελείως παιδί της πόλης και του μέσα. Ελπίζω ότι το πολύ παιχνίδι στην άμμο θα γίνεται με τον μπαμπά του, αυτά είναι αντρικες δουλειές κανονικά, έτσι δεν είναι; Αλλά μου κάνει εντύπωση, γιατί υποτίθεται ότι εμείς τα προσέχουμε αυτά για ουρολοιμώξεις και κολπίτιδες, για τα παιδάκια δεν είναι επικίνδυνος ο συνδυασμός βρεγμένου μαγιό και άμμου; Εμένα εντωμεταξύ με ενοχλεί απίστευτα και το αλάτι πάνω μου, αν δεν κάνω μπάνιο να ξεπλυθώ αμέσως αρχίζω να εκνευρίζομαι. Έχω εκνευριστεί ήδη με την ιδέα της άμμου στα ρούχα και το σπίτι, τώρα σκέφτηκα κι αυτό! 

 

Just now, Lenia16 είπε:

Αντιηλιακο μπλουζάκι σίγουρα για την αρχή του καλοκαιριού, πιο μετά αν είστε κ μελαχρινοί κ πηγαίνετε μόνο πρωί ή αργά το απόγευμα το ξανασυζητας.

Δεν είναι ιδιαίτερα μελαχρινός αλλά είναι ήδη εκτεθειμένος στον ήλιο σε ακίνδυνες ώρες. Τα χεράκια και τα ποδαράκια του έχουν ήδη πάρει χρώμα σε σχέση με το άλλο, φαίνεται σημάδι από το μανίκι και τα καλτσάκια!!!! Όσο έχει αυτό το πρόγραμμα ύπνου δεν σκοπεύουμε να πηγαίνουμε άλλες ώρες. Πέρσι μου άρεσε το πρωινό, δεν είχαν και οι παραλίες κόσμο, βρίσκαμε δεντράκια για να κάτσουμε, πολύ καλύτερο. Εγώ έχω και μεγάλη ευαισθησία στον ήλιο, καλύτερα νωρίς και λιγότερη ώρα κι αν θέλουμε ξαναπηγάινουμε απόγευμα. Έτσι κι αλλιώς παραλία έχουμε και μπροστά στο σπίτι.

 

Για να μην τρώνε άμμο και πέτρες τι  κάνουμε; Απλά την προσευχή μας; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κι εγώ νωρίς πρωί δεν βάζω αντηλιακό. Έτσι κι αλλιώς δεν είμαστε έξω μετά τις 11 γιατί κοιμάται, και μέχρι τις 5.30 τον ξανακρατάω μέσα με πολύ κόπο, γιατί τον χειμώνα ήμασταν έξω όλο το μεσημέρι. 

 

Ε καλά πόσο παραπάνω θα μείνουμε στην παραλία; 

 

Το ξέρω, γενικά προσπαθώ να ξεπεράσω πολλά κολλήματα της παιδικής μου ηλικίας γιατί εγώ ήμουν τελείως παιδί της πόλης και του μέσα. Ελπίζω ότι το πολύ παιχνίδι στην άμμο θα γίνεται με τον μπαμπά του, αυτά είναι αντρικες δουλειές κανονικά, έτσι δεν είναι; Αλλά μου κάνει εντύπωση, γιατί υποτίθεται ότι εμείς τα προσέχουμε αυτά για ουρολοιμώξεις και κολπίτιδες, για τα παιδάκια δεν είναι επικίνδυνος ο συνδυασμός βρεγμένου μαγιό και άμμου; Εμένα εντωμεταξύ με ενοχλεί απίστευτα και το αλάτι πάνω μου, αν δεν κάνω μπάνιο να ξεπλυθώ αμέσως αρχίζω να εκνευρίζομαι. Έχω εκνευριστεί ήδη με την ιδέα της άμμου στα ρούχα και το σπίτι, τώρα σκέφτηκα κι αυτό! 

 

Δεν είναι ιδιαίτερα μελαχρινός αλλά είναι ήδη εκτεθειμένος στον ήλιο σε ακίνδυνες ώρες. Τα χεράκια και τα ποδαράκια του έχουν ήδη πάρει χρώμα σε σχέση με το άλλο, φαίνεται σημάδι από το μανίκι και τα καλτσάκια!!!! Όσο έχει αυτό το πρόγραμμα ύπνου δεν σκοπεύουμε να πηγαίνουμε άλλες ώρες. Πέρσι μου άρεσε το πρωινό, δεν είχαν και οι παραλίες κόσμο, βρίσκαμε δεντράκια για να κάτσουμε, πολύ καλύτερο. Εγώ έχω και μεγάλη ευαισθησία στον ήλιο, καλύτερα νωρίς και λιγότερη ώρα κι αν θέλουμε ξαναπηγάινουμε απόγευμα. Έτσι κι αλλιώς παραλία έχουμε και μπροστά στο σπίτι.

 

Για να μην τρώνε άμμο και πέτρες τι  κάνουμε; Απλά την προσευχή μας; 

Δεν είναι μόνο οι ουρολοιμώξεις από την αμμο (στα κορίτσια κυρίως) αλλά κ οι ψείρες! Άσε μη σου τα λεω τώρα αυτά κ συγχιστεις κ άλλο :P. Ε τώρα λίγη άμμο θα τη φάει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, θα είσαι κοντά του να τον προλαβαινεις κ να του το λες συνέχεια κ θα μάθει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Για να μην τρώνε άμμο και πέτρες τι  κάνουμε; Απλά την προσευχή μας; 

 

χαχαχα! δεν θα παθει τιποτα και αν φαει λιγη αμμο...Ε του το λες, του το ξαναλες...καποια στιγμη το πιανει το νοημα...Να τον προσεχεις ομως μονο για τα πετραδακια και τα διαφορα που μπορει να βρει μην καταπιει κατι, εχει κανα γυαλι, αποτσιγαρα....Απλα μην φερνουμε τον πανικο για λιγη αμμο...προσοχη τι βαζει στο στομα, ηρεμα να μαθει να το φτυνει...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Δεν είναι μόνο οι ουρολοιμώξεις από την αμμο (στα κορίτσια κυρίως) αλλά κ οι ψείρες!

Ωραία, δεν το ήξερα αυτό! 

Άμμο μπορέι να έφαγε και πέρσι γιατί δεν κρατιόταν. Για τις πέτρες φοβάμαι και προς το παρόν του βάζω πιπίλα όταν παίζουμε γιατί κάτω από το σπίτι έχουμε βότσαλα. Αλλά δυστυχώς βαθαίνει απότομα και δεν γίνεται συστηματικά για μπάνιο με παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...