Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Η αλήθεια είναι αυτή, ότι τα ιδιωτικά βλέπω να εξαντλούν το όριο των 28 παιδιών ανά τάξη που τίθεται από το νόμο, εκτός από αυτά που έχουν πολύ μικρούς χώρους, κρατάνε τον αριθμό σε χαμηλό νούμερο και το παρουσιάζουν ως άποψη. Τέλος πάντως, καλή δουλειά να γίνεται από τους δασκάλους και από εκεί και πέρα τι να πω, ίσως δεν έχει τόση σημασία αν θα είναι 20 ή 27...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

On 1/4/2021 at 5:48 ΜΜ, EiriniSt είπε:

Η αλήθεια είναι αυτή, ότι τα ιδιωτικά βλέπω να εξαντλούν το όριο των 28 παιδιών ανά τάξη που τίθεται από το νόμο, εκτός από αυτά που έχουν πολύ μικρούς χώρους, κρατάνε τον αριθμό σε χαμηλό νούμερο και το παρουσιάζουν ως άποψη. Τέλος πάντως, καλή δουλειά να γίνεται από τους δασκάλους και από εκεί και πέρα τι να πω, ίσως δεν έχει τόση σημασία αν θα είναι 20 ή 27...

 

Κοίτα η αλήθεια είναι ότι μπορεί να σου τυχει τμήμα με 27 ας πουμε αγγελουδια και σαΐνια και τμήμα με 10 διαολια που η που πανε παααρα πολυ αργά.... Οχι ο κανόνας βέβαια αλλά δεν είναι και πολυ σπάνιο!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Κοίτα η αλήθεια είναι ότι μπορεί να σου τυχει τμήμα με 27 ας πουμε αγγελουδια και σαΐνια και τμήμα με 10 διαολια που η που πανε παααρα πολυ αργά.... Οχι ο κανόνας βέβαια αλλά δεν είναι και πολυ σπάνιο!! 

Ισχύει κι αυτό, σπάνια αλλά μπορεί να ισχύει. Ωστόσο, από έναν αριθμό και πάνω, κάθε επιπλέον μαθητής που προστίθεται στο τμήμα κάνει τη διαφορά. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολλά 27 και 28 παιδιά. Και ναι, κάνουν την διαφορά όσο αγγελούδια και να είναι γιατί απλά ο δάσκαλος δεν μπορεί να ασχοληθεί. Για μένα κάθε παιδί πάνω από τα 20 επιβαρύνει πολύ, απλά αυτή είναι η πραγματικότητα στα ιδιωτικά τουλάχιστον σε όλα όσα ξέρω. Οπότε κοιτάζεις άλλα πράγματα, πχ. το μέγεθος της τάξης, αν είναι άνετο για 27 παιδιά, αν έχει ήλιο, αν μπορούν στις μικρές ςτάξεις να κινούνται μέσα στην αίθουσα, ο τρόπος διδασκαλίας αν πχ. δουλεύουν σε ομάδες οπότε τα διαχειρίζονται καλύτερα, αν αλλάζουν τις ομάδες συχνά οπότε δεν βαριούνται και δεν επιβαρύνονται όλη την χρονιά τα ίδια παιδιά από ένα δύσκολο παιδάκι. κλπ. Μία τάξη που α δημοτικού, που ένα παιδάκι με μία μικρή διάσπαση, θα μπορεί να σηκωθεί για λίγο και να καθίσει σε μία γωνία με παραμύθια, κάνει μία καλή διαχείριση του προβλήματος, χωρίς να απασχολεί τον δάσκαλο που μετά από λίγο απλά θα πάει κοντά και θα βρει έναν τρόπο να το οδηγήσει στο θρανίο του, χωρίς όμως να διαταράξει την δουλειά της τάξη. Εμένα πχ. μία μικρή αίθουσα με 27 παιδιά, με μικρά παράθυρα, θρανία γυρισμένα όλα στον πίνακα, σταθερές θέσεις όλη την χρονιά και ατομική διδασκαλία μου φαίνεται δύσκολη για ένα δημοτικό. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Βερενίκη είπε:

Είναι πάρα πολλά 27 και 28 παιδιά. Και ναι, κάνουν την διαφορά όσο αγγελούδια και να είναι γιατί απλά ο δάσκαλος δεν μπορεί να ασχοληθεί. Για μένα κάθε παιδί πάνω από τα 20 επιβαρύνει πολύ, απλά αυτή είναι η πραγματικότητα στα ιδιωτικά τουλάχιστον σε όλα όσα ξέρω. Οπότε κοιτάζεις άλλα πράγματα, πχ. το μέγεθος της τάξης, αν είναι άνετο για 27 παιδιά, αν έχει ήλιο, αν μπορούν στις μικρές ςτάξεις να κινούνται μέσα στην αίθουσα, ο τρόπος διδασκαλίας αν πχ. δουλεύουν σε ομάδες οπότε τα διαχειρίζονται καλύτερα, αν αλλάζουν τις ομάδες συχνά οπότε δεν βαριούνται και δεν επιβαρύνονται όλη την χρονιά τα ίδια παιδιά από ένα δύσκολο παιδάκι. κλπ. Μία τάξη που α δημοτικού, που ένα παιδάκι με μία μικρή διάσπαση, θα μπορεί να σηκωθεί για λίγο και να καθίσει σε μία γωνία με παραμύθια, κάνει μία καλή διαχείριση του προβλήματος, χωρίς να απασχολεί τον δάσκαλο που μετά από λίγο απλά θα πάει κοντά και θα βρει έναν τρόπο να το οδηγήσει στο θρανίο του, χωρίς όμως να διαταράξει την δουλειά της τάξη. Εμένα πχ. μία μικρή αίθουσα με 27 παιδιά, με μικρά παράθυρα, θρανία γυρισμένα όλα στον πίνακα, σταθερές θέσεις όλη την χρονιά και ατομική διδασκαλία μου φαίνεται δύσκολη για ένα δημοτικό. 

 

Συμφωνώ! Η διαφορά μεταξύ π.χ. δύο τάξεων με 20 και 23 παιδιά είναι μεγάλη. Σαφώς οι συνθήκες και οι μέθοδοι διδασκαλίας που ανέφερες βοηθούν την κατάσταση. Δυστυχώς όμως οι τάξεις με 27 παιδιά είναι πρόβλημα αλλά αυτό γίνεται στα πιο πολλά ιδιωτικά σχολεία. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 24/1/2018 at 1:52 ΜΜ, palmoma είπε:

Καλησπέρα κι από εμένα.

Από τις μαμάδες/ τους μπαμπαδες που έχουν παιδιά στη Γεννάδειο στον Άλιμο στο δημοτικό, μπορώ να έχω πρόσφατες εμπειρίες και απόψεις.

Έχω διαβάσει διάφορα εδώ και απο ό,τι κατάλαβα το σχολείο πέρασε μια κρίση με αλλαγή διεύθυνσης από πατέρα σε κόρη και γαμπρό. Εντούτοις, θα ήθελα να έχω γνώμες των προηγούμενων 2 ή 3 ετών.

 

 

Γεια σας, είδα ότι είχατε κάνει αναζήτησή σχετικά με την Γενναδειο, σε ποιο συμπέρασμα είχατε καταλήξει;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 2/4/2021 at 7:19 AM, g1g1 said:

Μεταξύ μας, ιδιωτική εκπαίδευση είναι και το να έχεις δάσκαλο στο σπίτι για τα παιδιά για να καλύψεις τα κενά του σχολείου ή και να τα στέλνεις φροντιστήριο για ξένες γλώσσες, κ.α.

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου!

Έχω 2 παιδιά σε ιδιωτικό σχολείο και πληρώνω τώρα και φροντιστήρια για να καλύψω τα κενά του ιδιωτικού σχολείου. Δυστυχώς τους πίστεψα ότι δεν θα χρειαστεί ούτε μία ώρα φροντιστήριο και τώρα τρέχω με τα παιδιά να γεμίσω τα κενά. Τελευταία έμαθα από τα παιδιά μου ότι στη μελέτη που κάθονται τους τα δίνουν έτοιμα και εγώ νόμιζα ότι τα έκαναν όλα σωστά. Αυτά στην Ιόνιο Σχολή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας,

 

Ένδιαφέρομαι για ιδιωτικό δημοτικό σχολείο στην περιοχή των δυτικών ή βορείων προαστείων.  Μένουμε στο κέντρο και πιστεύω ότι θα είναι σχετικά εύκολη η πρόσβαση είτε για περιστέρι, Αιγάλεω, είτε για Ν. Φιλαδέλφεια. Θα με ενδιέφεραν πληροφορίες για τα σχολεία Αυγουλέα Λιναρδάτου, Χατζήβεη, Φραγκή. Ακόμη και για Μάνεση ή Ιόνιο σχολή θα κοίταζα δεδομένου ότι βολεύει με τη δουλειά μας.

Δυστηχώς το ωράριο εργασίας μας είναι τέτοιο που δεν μας επιτρέπει να επιστρέφει το παιδί πριν τις 16:00, οπότε μάλλον θα κάθεται και για μελέτη ή κάποιες δραστηριότητες.
Αν υπάρχουν κάποιοι γονείς που έχουν τα παιδιά τους σε κάποιο από αυτά στα σχολεία θα μας βοηθούσε αρκετά να γνωρίζουμε τις εντυπώσεις του.


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

On 28/1/2021 at 1:27 ΜΜ, dimitheo είπε:

Μήπως έχει κάποιος το παιδάκι του στην Λακωνική αγωγή Φραγκή??

Μάνεση , Πανταζοπούλου, Γιαννημάρα και Χατζήβεη πήγα ήδη για όποιον χρειαστεί κάποια πληροφορία.

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελες να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες για Μάνεση και Χατζήβεη?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας! Η επιλογή του ιδιωτικού μας αγχώνει όλους, ειδικά αν δεν έχει κανείς κύκλο γνωστών να του πουν από 'μέσα' εντυπώσεις.

Επίσης κάποιοι λένε ότι τα 'μέτρια' σε κόστος ιδιωτικά δεν αξίζουν και προτιμότερο είναι να πας τα παιδιά είτε σε ένα ακριβό ιδιωτικό είτε σε δημόσιο και να δώσεις πολλά ιδιαίτερα.

Έχετε σχετική εμπειρία ή γνώση από ιδιωτικά να μας πείτε γνώμες;

 

Ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, MilenaM είπε:

Καλησπέρα σας! Η επιλογή του ιδιωτικού μας αγχώνει όλους, ειδικά αν δεν έχει κανείς κύκλο γνωστών να του πουν από 'μέσα' εντυπώσεις.

Επίσης κάποιοι λένε ότι τα 'μέτρια' σε κόστος ιδιωτικά δεν αξίζουν και προτιμότερο είναι να πας τα παιδιά είτε σε ένα ακριβό ιδιωτικό είτε σε δημόσιο και να δώσεις πολλά ιδιαίτερα.

Έχετε σχετική εμπειρία ή γνώση από ιδιωτικά να μας πείτε γνώμες;

 

Ευχαριστώ!

 

Εχω αποψη,προς το παρον μονο απο νηπιο, απο σχετικα οικονομικο ιδιωτικο. Ξερω οτι δεν θα προσφερει τα καλα ενος ακριβου ιδιωτικου, αλλα μου εξασφαλιζει καποια πραγματα που δεν θα εξασφαλιζε το δημοσιο. Οπως απροσκοπτη λειτουργια,οχι ημιαργιες, απεργιες κλπ. Εχει γιατρο μεσα, χρησιμος σε καποιες περιπτωσεις,εχεις ενημερωση για τα παντα,εχεις αν θελεις σχολικο, διευρυμενο ωραριο, δραςτηριοτητες, εκδρομες κλπ. 
Και βεβαια υποθετω οτι και το μαθημα θα εχει λιγο καλυτερο επιπεδο απο του δημοσιου. Αλλα αυτο εξαρταται απο τη δασκαλα που θα τυχεις στο δημοσιο. 
Τελος, σε σχεση με τα ακριβα ιδιωτικα, εγω το προτιμω γιατι, ναι μεν σε κατι θα υστερει το πιο οικονομικο, αλλα το ακριβο εχει και αρνητικα. Τουλαχιστον για μενα και για το status της δικης μου οικογενειας. Πιθανως αλλη κατηγορια ανθρωπων, ισως υπεροψια, ενα «χρυσο κλουβι» οτι ολοι ζουν σε μονοκατοικια με πισινα κλπ. Ενω στο οικονομικο-μετριο σχολειο θα υπαρχουν παιδια απο ολων των ειδων τις οικογενειες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας, 

Ενδιαφέρομαι για ιδιωτικο δημοτικο σχολειο στη Θεσσαλονίκη για την κόρη μου. Μίλησα με το Μοντεσσορι και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς να μου πει τη γνώμη του για το συγκεκριμένο σχολειο.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

On 31/8/2021 at 4:17 ΜΜ, Vickyka είπε:

Καλησπέρα σας, 

Ενδιαφέρομαι για ιδιωτικο δημοτικο σχολειο στη Θεσσαλονίκη για την κόρη μου. Μίλησα με το Μοντεσσορι και ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς να μου πει τη γνώμη του για το συγκεκριμένο σχολειο.

Ευχαριστώ!

Δεν γνωρίζω τα σχολεία στη Θεσσαλονίκη αλλά λέγοντας Μοντεσσορι εννοείτε αυτό της Ζαφρανα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας,

Ο γιος μας θα πάει του χρόνου 1η δημοτικού και λόγω ωραρίου εργασία μας ψάχνουμε ιδιωτικο σχολείο στα βόρεια Προάστια. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία από το τριανεμι και αν γνωρίζετε ιδιωτικά με μικρά τμήματα παιδιών στις πρώτες τάξεις.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έχω τον εξής προβληματισμό. Σκέφτομαι, καλώς εχόντων των πραγμάτων, να συνεχίσει ο μικρός το δημοτικό σε ιδιωτικό σχολείο. Του χρόνου, θα πάει νηπιαγωγείο. Από το σχολείο που πηγαίνει τώρα, είμαι πολύ ευχαριστημένη και ο μικρός μου πηγαίνει με χαρά και δεν θέλει να φεύγει. Θα ήθελα πολύ να συνεχίσει του χρόνου εκεί . Όμως προβληματίζομαι , διότι α) θα δυσκολευτούμε περισσότερο να βρούμε θέση στο δημοτικό εάν δεν ξεκινήσουμε από το νηπιαγωγείο Β) σίγουρα θα είναι πιο εύκολη η μετάβαση από το νήπιο στο δημοτικό, εάν είναι στο ίδιο σχολείο και έχει ήδη κάνει φίλους. Ενώ αν τα άλλα παιδιά γνωρίζονται από το νήπιο, εκείνος θα είναι ξέμπαρκος. Δεν ξέρω τι να κάνω και πρέπει να αποφασίσω σύντομά γιατί τον άλλο μήνα, ξεκινάνε οι εγγραφές για το νηπιαγωγείο για τη χρονιά 2022-2023.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Yovanna είπε:

Έχω τον εξής προβληματισμό. Σκέφτομαι, καλώς εχόντων των πραγμάτων, να συνεχίσει ο μικρός το δημοτικό σε ιδιωτικό σχολείο. Του χρόνου, θα πάει νηπιαγωγείο. Από το σχολείο που πηγαίνει τώρα, είμαι πολύ ευχαριστημένη και ο μικρός μου πηγαίνει με χαρά και δεν θέλει να φεύγει. Θα ήθελα πολύ να συνεχίσει του χρόνου εκεί . Όμως προβληματίζομαι , διότι α) θα δυσκολευτούμε περισσότερο να βρούμε θέση στο δημοτικό εάν δεν ξεκινήσουμε από το νηπιαγωγείο Β) σίγουρα θα είναι πιο εύκολη η μετάβαση από το νήπιο στο δημοτικό, εάν είναι στο ίδιο σχολείο και έχει ήδη κάνει φίλους. Ενώ αν τα άλλα παιδιά γνωρίζονται από το νήπιο, εκείνος θα είναι ξέμπαρκος. Δεν ξέρω τι να κάνω και πρέπει να αποφασίσω σύντομά γιατί τον άλλο μήνα, ξεκινάνε οι εγγραφές για το νηπιαγωγείο για τη χρονιά 2022-2023.

Eίχα τον ίδιο προβληματισμό πριν 2 χρόνια, και τελικά πήγε στο νέο σχολείο νήπιο. Δεν το μετάνιωσα καθόλου! Ίσα ίσα! Ειδικά επειδή πέρυσι στο νήπιο ήταν κλειστά τα σχολεία και έγινε πολύ καλή δουλειά στην τηλεκπαίδευση.

Βέβαια, τώρα στην α' δημοτικού συνέχισαν μαζί τα παιδάκια που ήταν από πέρυσι μαζί, και τα νέα παιδάκια μπήκαν σε ξεχωριστό τμήμα, οπότε είναι όλα καινούρια μεταξύ τους. Αλλά για μένα, όσο συντομότερα μπουν στο κλίμα του νέου σχολείου και αποκτήσουν τους "μόνιμους" συμμαθητές, τόσο καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, irin said:

Eίχα τον ίδιο προβληματισμό πριν 2 χρόνια, και τελικά πήγε στο νέο σχολείο νήπιο. Δεν το μετάνιωσα καθόλου! Ίσα ίσα! Ειδικά επειδή πέρυσι στο νήπιο ήταν κλειστά τα σχολεία και έγινε πολύ καλή δουλειά στην τηλεκπαίδευση.

Βέβαια, τώρα στην α' δημοτικού συνέχισαν μαζί τα παιδάκια που ήταν από πέρυσι μαζί, και τα νέα παιδάκια μπήκαν σε ξεχωριστό τμήμα, οπότε είναι όλα καινούρια μεταξύ τους. Αλλά για μένα, όσο συντομότερα μπουν στο κλίμα του νέου σχολείου και αποκτήσουν τους "μόνιμους" συμμαθητές, τόσο καλύτερα. 

Συμφωνώ. Η λογική μου αυτό λέει , απλά μου αρέσει το σχολείο μας και ξέρω ότι του χρόνου θα πάει απροβλημάτιστα  πάλι εκεί, ενώ δεν ξέρω πως θα αντιδράσει στην αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Yovanna είπε:

Συμφωνώ. Η λογική μου αυτό λέει , απλά μου αρέσει το σχολείο μας και ξέρω ότι του χρόνου θα πάει απροβλημάτιστα  πάλι εκεί, ενώ δεν ξέρω πως θα αντιδράσει στην αλλαγή.

Προσαρμόζονται εύκολα! 

Σκέψου πόσο πιο δύσκολο θα είναι να αλλάξει μετά, που θα γίνει αναγκαστικά, όταν θα έχει περάσει άλλον έναν χρόνο στο τωρινό σχολείο!

Το τωρινό είναι δημόσιο; Τα υπόλοιπα παιδάκια? Θα συνεχίσουν μαζί  ή θα χωριστούν?

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, irin said:

Προσαρμόζονται εύκολα! 

Σκέψου πόσο πιο δύσκολο θα είναι να αλλάξει μετά, που θα γίνει αναγκαστικά, όταν θα έχει περάσει άλλον έναν χρόνο στο τωρινό σχολείο!

Το τωρινό είναι δημόσιο; Τα υπόλοιπα παιδάκια? Θα συνεχίσουν μαζί  ή θα χωριστούν?

 

Όχι, ιδιωτικό. Δεν ξέρω τι θα κάνουν τα άλλα. Πάντως σχεδόν όλο το τμήμα του παιδικού από πέρσι, είναι μαζί φέτος στο προνήπιο. Ξέρεις, τον ξέρουν εκεί, τον αγαπάνε, σαν στο σπίτι του νιώθει πιά. Ξέρω όμως πως απο νήπιο σε δημοτικό είναι πιο δύσκολη η μετάβαση και θα είναι καλό να είναι στο ίδιο σχολείο. Αλλά από την άλλη θα ήθελα να ολοκληρώσει τον κύκλο της προσχολικής εκπαίδευσης στο ίδιο σχολείο. Από αρχές του μήνα λέω να πάρω να κλείσω ραντεβού στο υποψήφιο σχολείο και όλο το αναβάλλω για τους παραπάνω λόγους.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Yovanna είπε:

Όχι, ιδιωτικό. Δεν ξέρω τι θα κάνουν τα άλλα. Πάντως σχεδόν όλο το τμήμα του παιδικού από πέρσι, είναι μαζί φέτος στο προνήπιο. Ξέρεις, τον ξέρουν εκεί, τον αγαπάνε, σαν στο σπίτι του νιώθει πιά. Ξέρω όμως πως απο νήπιο σε δημοτικό είναι πιο δύσκολη η μετάβαση και θα είναι καλό να είναι στο ίδιο σχολείο. Αλλά από την άλλη θα ήθελα να ολοκληρώσει τον κύκλο της προσχολικής εκπαίδευσης στο ίδιο σχολείο. Από αρχές του μήνα λέω να πάρω να κλείσω ραντεβού στο υποψήφιο σχολείο και όλο το αναβάλλω για τους παραπάνω λόγους.

Εφόσον τώρα είναι σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο, είμαι αρκετά σίγουρη ότι  η δουλειά που θα γίνει του χρόνου δεν θα είναι αντάξια  του νέου υποψήφιου σχολείου. Αυτό είδα από τη δική μας εμπειρία, και από παιδάκια που παρέμειναν στο παλιό σχολείο. Και είναι λογικό αν σκεφτείς ότι  το νέο σχολείο θέλει να δείξει τη δουλειά που γίνεται, ώστε να συνεχίσουν τα παιδιά στο δημοτικό, και να μην αλλάξουν!

 

Θεωρώ ότι κάθε μέρα  που περνάει θα δένονται περισσότερο, και  από τα 5 ως τα 6 η διαφορά αντίληψης είναι μεγάλη. Επομένως θα επέλεγα να πάει στη μόνιμη κατάσταση, όσο το δυνατόν συντομότερα.

Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2021 at 10:14 ΜΜ, ellie87 είπε:

Καλησπέρα σας,

Ο γιος μας θα πάει του χρόνου 1η δημοτικού και λόγω ωραρίου εργασία μας ψάχνουμε ιδιωτικο σχολείο στα βόρεια Προάστια. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία από το τριανεμι και αν γνωρίζετε ιδιωτικά με μικρά τμήματα παιδιών στις πρώτες τάξεις.

 

Ευχαριστώ!

 

Στο Τριανέμι πήγαινε ο γιος πολύ φίλων, οι γονείς ήταν από τα ιδρυτικά μέλη, οπότε όπως καταλαβαίνεις μόνο θετικά είχαν να μεταφέρουν. Σίγουρα πρέπει να είσαι πολύ κοντά στη φιλοσοφία του συγκεκριμένου σχολείου, καθώς διαφέρει πολύ από τα συνηθισμένα. Εμένα θα με φόβιζε η μετέπειτα προσαρμογή σε "κλασικό" σχολείο, καθώς το Τριανέμι είναι μέχρι Δημοτικό.

 

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Έχω τον εξής προβληματισμό. Σκέφτομαι, καλώς εχόντων των πραγμάτων, να συνεχίσει ο μικρός το δημοτικό σε ιδιωτικό σχολείο. Του χρόνου, θα πάει νηπιαγωγείο. Από το σχολείο που πηγαίνει τώρα, είμαι πολύ ευχαριστημένη και ο μικρός μου πηγαίνει με χαρά και δεν θέλει να φεύγει. Θα ήθελα πολύ να συνεχίσει του χρόνου εκεί . Όμως προβληματίζομαι , διότι α) θα δυσκολευτούμε περισσότερο να βρούμε θέση στο δημοτικό εάν δεν ξεκινήσουμε από το νηπιαγωγείο Β) σίγουρα θα είναι πιο εύκολη η μετάβαση από το νήπιο στο δημοτικό, εάν είναι στο ίδιο σχολείο και έχει ήδη κάνει φίλους. Ενώ αν τα άλλα παιδιά γνωρίζονται από το νήπιο, εκείνος θα είναι ξέμπαρκος. Δεν ξέρω τι να κάνω και πρέπει να αποφασίσω σύντομά γιατί τον άλλο μήνα, ξεκινάνε οι εγγραφές για το νηπιαγωγείο για τη χρονιά 2022-2023.

 

Εγώ αυτό έκανα. Στο νηπιαγωγείο την πήγα στο δημόσιο της γειτονιάς, έτσι ώστε στο δημοτικό να είναι έστω με κάποιους από τους συμμαθητές της. Αντίστοιχα, συμμαθητές μας στο ιδιωτικό παιδικό, ενώ είχαν τη δυνατότητα να συνεχίσουν εκεί νηπιαγωγείο, έστειλαν τα παιδιά τους στο νηπιαγωγείο του ιδιωτικού σχολείου που θα πήγαιναν μετά δημοτικό, με το ίδιο σκεπτικό. Μεγάλο αβαντάζ να έχει γνώριμα πρόσωπα στο δημοτικό, εμάς πήγαν συμμορία :) Φέτος στο δημοτικό, ήρθαν κάποια παιδάκια που είχαν πάει νηπιαγωγείο στο ιδιωτικό που ήμασταν και εμείς και ένιωθαν εντελώς μόνα τις πρώτες ημέρες.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Yovanna είπε:

Όχι, ιδιωτικό. Δεν ξέρω τι θα κάνουν τα άλλα. Πάντως σχεδόν όλο το τμήμα του παιδικού από πέρσι, είναι μαζί φέτος στο προνήπιο. Ξέρεις, τον ξέρουν εκεί, τον αγαπάνε, σαν στο σπίτι του νιώθει πιά. Ξέρω όμως πως απο νήπιο σε δημοτικό είναι πιο δύσκολη η μετάβαση και θα είναι καλό να είναι στο ίδιο σχολείο. Αλλά από την άλλη θα ήθελα να ολοκληρώσει τον κύκλο της προσχολικής εκπαίδευσης στο ίδιο σχολείο. Από αρχές του μήνα λέω να πάρω να κλείσω ραντεβού στο υποψήφιο σχολείο και όλο το αναβάλλω για τους παραπάνω λόγους.

 

Είτε με τον έναν είτε με τον άλλο τρόπο, το παιδί θα τον βρει τον δρόμο του, μην ανησυχείς!

 

Επίσης, του χρόνου σίγουρα αρκετοί συμμαθητές του θα φύγουν για κάποιο νηπιαγωγείο, γίνεται στάνταρ αυτό σε παιδικούς σταθμούς που έχουν τμήματα νηπιαγωγείου, πολλά παιδιά επιλέγουν να πάνε στο νηπιαγωγείο του μελλοντικού τους σχολείου, ειδικά όσα συνεχίσουν σε ιδιωτικό.

 

Αλλά επαναλαμβάνω, ακόμα και δημοτικό κατευθείαν να πάει στο νέο σχολείο δεν θα έχει θέμα, δεν θα είναι ο μόνος!

 

Φυσικά πρέπει να συνυπολογιστούν και οι πρακτικοί παράγοντες, κυρίως η λειτουργία. μέχρι τέλη Ιουλίου που είναι βασικό πλεονέκτημα του παιδικού σταθμού.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Έχω τον εξής προβληματισμό. Σκέφτομαι, καλώς εχόντων των πραγμάτων, να συνεχίσει ο μικρός το δημοτικό σε ιδιωτικό σχολείο. Του χρόνου, θα πάει νηπιαγωγείο. Από το σχολείο που πηγαίνει τώρα, είμαι πολύ ευχαριστημένη και ο μικρός μου πηγαίνει με χαρά και δεν θέλει να φεύγει. Θα ήθελα πολύ να συνεχίσει του χρόνου εκεί . Όμως προβληματίζομαι , διότι α) θα δυσκολευτούμε περισσότερο να βρούμε θέση στο δημοτικό εάν δεν ξεκινήσουμε από το νηπιαγωγείο Β) σίγουρα θα είναι πιο εύκολη η μετάβαση από το νήπιο στο δημοτικό, εάν είναι στο ίδιο σχολείο και έχει ήδη κάνει φίλους. Ενώ αν τα άλλα παιδιά γνωρίζονται από το νήπιο, εκείνος θα είναι ξέμπαρκος. Δεν ξέρω τι να κάνω και πρέπει να αποφασίσω σύντομά γιατί τον άλλο μήνα, ξεκινάνε οι εγγραφές για το νηπιαγωγείο για τη χρονιά 2022-2023.

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα, μα ακριβώς όμως! Παίζει δε να συζητάμε να τα γράψουμε στο ίδιο σχολείο αν θυμάμαι καλά από προηγούμενες συζητήσεις μας. Εγώ έχω αποφασίσει να κλείσω ραντεβού και αν μείνω ικανοποιημένη να τη γράψω στο νέο σχολείο από νήπιο αφενός γιατί θα είναι δύσκολη από ότι ξέρω η εύρεση θέσης αν πάμε για δημοτικό και αφετέρου για να δημιουργήσει τις παρέες της και η μετάβαση στο δημοτικό να έρθει ευκολότερα. Λυπάμαι όμως πολύ που θα αφήσουμε το σημερινό μας σχολείο γιατί μετά τη δυσκολούτσικη προσαρμογή το παιδί το βλέπω να έχει ανθίσει! Γίνεται εξαιρετική δουλειά, αγαπάει τη δασκάλα, λέει τα καλύτερα για τα παιδάκια, είμαστε σε επαφή με το σχολείο, φέρνει συνέχεια κατασκευές, μας λέει ωραία τραγούδια, βλέπω μεγάλη διαφορά σε επίπεδο δεξιοτήτων και όλα αυτά σε 1,5 μήνα. Με δυσκολία θα την πάρω από εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...