Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

Νομίζω ότι για εκπαιδευτικός έχεις περίεργα ανύπαρκτη σχέση με παιδιά. Άκου τα παιδιά δεν κατουράνε στα δεντράκια ή στον επαρχιακό δρόμο και δεν είναι κοινωνικά αποδεκτό! Πού, στην επαρχία, όχι στην πλατεία στο Κολωνάκι!

Το θέμα είναι ότι νομίζω ότι αυτό που φαντάζεσαι σαν "ιδανικό" για το παιδί, είναι κάτι σαν το παιδί που δείχνει πίσω από την πλάτη του όλο το νησί και γελάει με το πόσο περίεργους τρόπους έχει. Ο άντρας σου τις ίδιες παραστάσεις έχει; Ήδη είναι μεγάλο ντεσαβαντάζ για την κοινωνική ζωή ενός παιδιού να είναι παιδί καθηγητών, μην το κάνετε να ξεχωρίζει και τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 10 λεπτά , vtgian είπε:

Μάλλον αγχώνεσαι για λάθος πράγματα (τυπικό των αγχωτικών ανθρώπων να ξέρεις - ο κόσμος να έχει πάρει φωτιά και εμείς να κολλάμε που αφήσαμε το παράθυρο ανοιχτό και θα μπούνε στο σπίτι μύγες).

Η πάνα και η πιπίλα - ειδικά αν αυτά υπάρχουν λόγω δικής σας ανασφάλειας ή ευκολίας - είναι που πρέπει να προσέξεις περισσότερο. Πραγματικά περισσότερο θα έπρεπε να αγχώνεσαι για το να κυκλοφορεί με πάνα, παρά για το κατούρημα σε παρκάκι. Για το αυτοκίνητο απλά σταματάτε στην άκρη ή έχεις ένα φορητό γιογιό (τα Potette μπαίνουν άνετα σε απλή τσάντα) στο κάθισμα (κυκλοφορεί και αντίστοιχη φώτο). Κατουράτε πριν φύγετε και αν σας πιάσει στο δρόμο ή στη βόλτα, μπαίνεις σε ένα μαγαζί και πάτε στη τουαλέτα με το φορητό γιογιό (που ούτε το βλέπει κανείς). Αλλά ειδικότερα στην επαρχία θα περίμενα η αντιμετώπιση προς το αγόρι που κατουράει στην άκρη του δρόμου ή το δεντράκι να είναι πολύ πιο ευνοϊκή. Τι διάολο, πατριαρχία έχουμε :D :D

Εδώ κατουράνε οι άντρες όπου βρουν, στο παιδάκι θα κολλήσουμε??

Link to comment
Share on other sites

Στον επαρχιακό δρόμο είναι επικίνδυνο, δεν σταματάς οπουδήποτε. Στον δρόμο κ εγω νόμιζα ότι δεν ασχολείται κανεις με παιδάκια αλλά κάπου εδώ είχα διαβάσει ότι δεν θεωρείται οκ. Δεν με ευχαριστεί πολύ αυτό αλλά δεν έχω βρει άλλη λύση. Στο σπίτι μπορεί να κρατιέται για τρεις ωρεσ, στο αυτοκίνητο όμως πάντα κάνει τσίσα ακόμα κ σε διαδρομή της μισησ ώρας. αν ήταν στεγνή η πάνα θα την είχα σταματήσει. τώρα περιμενω να γυρίσουμε από τις διακοπές, για να μην έχω το άγχος τότε.  Η πιπίλα θα φύγει όταν πάει σχολείο κ κοπεί ο μεσημεριανός ύπνος κ θα νυστάζει κ θα κοιμάται εύκολα, τώρα δεν γίνεται, αν κοιμηθεί μεσημέρι θέλει μια ώρα για να κοιμηθεί το βράδυ κ αν δεν κοιμηθεί μεσημέρι η γκρίνια είναι απίστευτη κ δεν αξίζει τον κόπο, τις μισές φορές το μετανιώνουμε. 

 

Ο άντρας μου αγχώνεται για διαφορετικά θέματα. Σκεφτείτε ότι για την πάνα θεωρεί ότι ήμουν πιεστική κ γι αυτό το παιδί αντέδρασε (1ενα διάστημα ήθελε μόνο μαζί του, μ εμένα δεν συνεργαζόταν). Γενικα πιστεύει ότι το παιδί είναι μια χαρά αφού είναι χαρούμενο, εξελίσσεται κ αλληλεπιδρά με κόσμο οπότε δεν σκάει για κάτι, πιστεύει κιόλας ότι όλα τα παιδιά ήταν σε αυστηρή καραντίνα κ θα είναι στην ίδια κατάσταση. απλώς τον θεωρεί λίγο μικρό, εκείνος δλδ θα ένιωθε καλύτερα αν είχε γεννηθεί το 18 κ πήγαινε μια χρονιά αργότερα στο σχολείο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , irin είπε:

Εδώ κατουράνε οι άντρες όπου βρουν, στο παιδάκι θα κολλήσουμε??

 

Αλήθεια την καταλαβαίνω την Έσπερος γιατί τέτοια κολλήματα τα έχω και εγώ. Θα εξαντλήσω κάθε άλλο τρόπο από το να βάλω το παιδί να κατουρήσει σε εξωτερικό χώρο. Με αυτό το σκεπτικό το potette μου έλυσε τα χέρια.

 

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

Στον δρόμο κ εγω νόμιζα ότι δεν ασχολείται κανεις με παιδάκια αλλά κάπου εδώ είχα διαβάσει ότι δεν θεωρείται οκ.

 

Από εμένα το διάβασες. Γενικότερα όχι, δεν ασχολείται κανείς. Κατουράτε πευκάκια ελεύθερα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , vtgian είπε:

 

Αλήθεια την καταλαβαίνω την Έσπερος γιατί τέτοια κολλήματα τα έχω και εγώ. Θα εξαντλήσω κάθε άλλο τρόπο από το να βάλω το παιδί να κατουρήσει σε εξωτερικό χώρο. Με αυτό το σκεπτικό το potette μου έλυσε τα χέρια.

 

 

Από εμένα το διάβασες. Γενικότερα όχι, δεν ασχολείται κανείς. Κατουράτε πευκάκια ελεύθερα :)

Εμείς πήραμε το carry potty επιτούτου αλλά στην πράξη δεν μπορώ να σκεφτώ πώς θα γίνει. όταν βγαίνουμε για φαγητό φοράει πάνα αλλά κάποια στιγμή που πάει ένας από τους δυο μας τον παίρνει κ στην τουαλέτα. ένα διάστημα δεν ήθελε καθολου να πηγαινουμε προληπτικά αν δεν ζητούσε, για πολύ καιρό αυτό, κ δεν γινόταν να το ρισκάρω. τώρα όμως είναι δεκτικός κ το έχω προγραμματίσει για μετά τις διακοπές. αυτά δεν με αγχώνουν τόσο για ξέρω ότι θα τα βαλω στο προφραμμα κ θα γινουν. αυτά που δεν περνάνε από το χέρι μου με απασχολουν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Έσπερος είπε:

Γενικα πιστεύει ότι το παιδί είναι μια χαρά αφού είναι χαρούμενο, εξελίσσεται κ αλληλεπιδρά με κόσμο οπότε δεν σκάει για κάτι, 

Το φυσιολογικό δηλαδή! Γιατί αποκλείεις το να έχει δίκιο;;;; Πόσοι πρέπει να σου πούν ότι είναι μια χαρά το παιδί σου;

 

Να σου πώ κάτι;; αντε να έρθει ο Σεπτέμβριος, να παει σχολείο να δεις ότι άδικα φοβόσουν. Και ότι κάποια άλλα παιδάκια θα κλαινει περισσότερο για τον αποχωρισμό , άλλα θα χτυπάνε τους υπόλοιπους, θα σηκώνονται όρθια στην τάξη, περισσότερο από τον δικό σου, μήπως πειστείς ότι το παιδί σου δεν έχει πρόβλημα! Αν και είμαι σίγουρη ότι μετά από λίγο κάτι άλλο θα βρεις...

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

όταν βγαίνουμε για φαγητό φοράει πάνα 

Μα όταν βγαίνεις για φαγητό είναι το πιο εύκολο, γιατί είσαι σε μέρος με τουαλέτα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εμείς πήραμε το carry potty επιτούτου αλλά στην πράξη δεν μπορώ να σκεφτώ πώς θα γίνει. όταν βγαίνουμε για φαγητό φοράει πάνα αλλά κάποια στιγμή που πάει ένας από τους δυο μας τον παίρνει κ στην τουαλέτα. ένα διάστημα δεν ήθελε καθολου να πηγαινουμε προληπτικά αν δεν ζητούσε, για πολύ καιρό αυτό, κ δεν γινόταν να το ρισκάρω. τώρα όμως είναι δεκτικός κ το έχω προγραμματίσει για μετά τις διακοπές. αυτά δεν με αγχώνουν τόσο για ξέρω ότι θα τα βαλω στο προφραμμα κ θα γινουν. αυτά που δεν περνάνε από το χέρι μου με απασχολουν. 

Το carry potty είναι τεράστιο μπροστά στο Potette, ίσως για αυτό σας δυσκολεύει. Όταν βγαίνετε για φαγητό το έχετε μαζί σας (έχε και μια αλλαξιά για καλό και για κακό) και όταν πάτε τουαλέτα το παίρνετε μαζί. Δε βλέπω που είναι το πρόβλημα σε αυτό. Στο αυτοκίνητο, νομίζω ότι επίσης μπαίνει εύκολα. Γενικά, βγάλε του τη πάνα, ειδικά τώρα με τέτοια ζέστη είναι εύκολο. Και κανένας δε θα παρεξηγήσει ένα παιδικό ατύχημα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , vtgian είπε:

Το carry potty είναι τεράστιο μπροστά στο Potette, ίσως για αυτό σας δυσκολεύει. Όταν βγαίνετε για φαγητό το έχετε μαζί σας (έχε και μια αλλαξιά για καλό και για κακό) και όταν πάτε τουαλέτα το παίρνετε μαζί. Δε βλέπω που είναι το πρόβλημα σε αυτό. Στο αυτοκίνητο, νομίζω ότι επίσης μπαίνει εύκολα. Γενικά, βγάλε του τη πάνα, ειδικά τώρα με τέτοια ζέστη είναι εύκολο. Και κανένας δε θα παρεξηγήσει ένα παιδικό ατύχημα. 

εννοώ στη βόλτα στο περπάτημα πχ, εκεί μου φαίνεται δυσλειτουργικό. Όχι αν είναι στη φύση ή σε ένα χωριό, αλλά αν είμαστε στο λιμάνι που είναι πολυσύχναστο, δεν μπορείς να σταματήσεις στη μέση του δρόμου κ να κάτσεις εκεί με το γιογιό κ γύρω γύρω να περνάνε πατίνια, ποδήλατα, σκυλια, τουρίστες.,.. αν ήμουν σίγουρη ότι θα αντέξει όπως αντέχει στο σπίτι, θα τη βγάζαμε. αλλά τψρα δεν θέλω πριν φύγουμε για διακοπές, ας μετατεθεί για τα μέσα Ιουλίου, δεν έγινε κ κάτι. Έτσι κ αλλιώς οργανικά είναι έτοιμος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

εννοώ στη βόλτα στο περπάτημα πχ, εκεί μου φαίνεται δυσλειτουργικό. Όχι αν είναι στη φύση ή σε ένα χωριό, αλλά αν είμαστε στο λιμάνι που είναι πολυσύχναστο, δεν μπορείς να σταματήσεις στη μέση του δρόμου κ να κάτσεις εκεί με το γιογιό κ γύρω γύρω να περνάνε πατίνια, ποδήλατα, σκυλια, τουρίστες.,.. αν ήμουν σίγουρη ότι θα αντέξει όπως αντέχει στο σπίτι, θα τη βγάζαμε. αλλά τψρα δεν θέλω πριν φύγουμε για διακοπές, ας μετατεθεί για τα μέσα Ιουλίου, δεν έγινε κ κάτι. Έτσι κ αλλιώς οργανικά είναι έτοιμος. 

Εμενα πρωτα την εκοψε εξω και μετα στο σπιτι. Εννοω οτι δεν φορουσε πουθενα αλλα στο σπιτι του εφευγαν γιατι βαριοταν να σηκωθει  να παει,ενω εξω το εβρισκε δοασκεδαστικο και δεν εχει λερωθει ποτε. Για καποιο διαστημα στο αυτοκινητο βαζαμε

μια πανα απο κατω του,να καθεται πανω της με τα ρουχα,γιατι ειναι μανικι να λερωθει το καθισμα,κανει μερες να στεγνωσει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

αν ήμουν σίγουρη ότι θα αντέξει όπως αντέχει στο σπίτι, θα τη βγάζαμε. 

Κ γιατί να μην μπορεί να αντέξει αφού αντέχει κ στο σπίτι? Απλά δεν το δοκιμάσατε ακόμα εσείς.

 

Στις αρχές όταν έμαθα την κόρη μου να κάνει τσισα στην τουαλέτα από τον φόβο μου όταν βγαίναμε έξω τις έβαζα πάνα. Αυτό όμως όπως μου έλεγαν άλλες μαμάδες την πήγαινε πίσω. Μετά από κάνα 2 εβδομάδες κ η ίδια αντιδρούσε κ δεν ήθελε να την φοράει ούτε έξω ούτε στον ύπνο οπότε το πήρα απόφαση κ της την έβγαλα τελείως! Κ δεν το μετάνιωσα καθόλου

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

πιπίλα μόνο στον ύπνο κ πάνα αν πάμε κάπου με το αυτοκίνητο κ για κακά. για το αυτοκίνητο ήταν λάθος μας αλλά ακόμα δεν ξέρω τι να κάνω, αν ζητήσει τσίσα ξαφνικά; αν ζητήσει εκεί που περπατάμε; θα βγάλω το γιογιό στην μαρινα με τα ιστιοφόρα ή θα κατουρήσει στα παρτέρια; κανονικά πρέπει να το σταματήσουμε αλλά δεν ξέρω πώς θα είμαι σίγουρη ότι δεν θα του έρθουν όταν είμαστε έξω σε σημείο ακατάλληλο. 

Φυσιολογικό είναι και να του έρθουν σε ακατάλληλο σημείο. Θα βρείτε λύση, εδώ βρίσκαμε εμείς που έχουμε κορίτσια. Μα η πάνα και η πιπίλα είναι τα θέματα που πρέπει να δουλευτούν. Σε κάποια φάση είχα σκεφτεί να σου γράψω ότι μάλλον δεν έχεις κανένα άλλο θέμα να σε απασχολεί και βρίσκεις κάτι που δεν είναι σπουδαίο ώστε να ασχολείσαι αλλά δεν ισχύει. Δουλέψτε τα θέματα της πάνας και της πιπίλας που θα του δημιουργήσουν όντως πρόβλημα στο σχολείο κι αφήστε στον πλέον αρμόδιο τα άλλα. 

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

μα δεν θα πάει σχολείο με την πάνα. εκεί έχει τουαλέτα. δλδ είναι ωραίο θέαμα να κατουράει στα παρτέρια; εδώ συη γειτονιά κατουράει στα χόρτα κ δεν φοράει πάνα εξ αρχής, αλλά έξω με κόσμο απ ο,τι έχω καταλάβει κ από συζητήσεις εδώ, δεν θεωρείται κοινωνικά αποδεκτό. 

 

δεν μπορείς να σταματήσεις σε επαρχιακό δρόμο, και πού θα κατουρήσει; στον γκρεμό;;

Αν είναι έτσι, τότε δε θα βγάζαμε ποτέ την πάνα. Θα περιμένει λίγο και θα κατουρήσει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εμείς πήραμε το carry potty επιτούτου αλλά στην πράξη δεν μπορώ να σκεφτώ πώς θα γίνει. όταν βγαίνουμε για φαγητό φοράει πάνα αλλά κάποια στιγμή που πάει ένας από τους δυο μας τον παίρνει κ στην τουαλέτα. ένα διάστημα δεν ήθελε καθολου να πηγαινουμε προληπτικά αν δεν ζητούσε, για πολύ καιρό αυτό, κ δεν γινόταν να το ρισκάρω. τώρα όμως είναι δεκτικός κ το έχω προγραμματίσει για μετά τις διακοπές. αυτά δεν με αγχώνουν τόσο για ξέρω ότι θα τα βαλω στο προφραμμα κ θα γινουν. αυτά που δεν περνάνε από το χέρι μου με απασχολουν. 

 Για να καταλάβω. Σε ένα εστιατόρειο δεν το εμπιστεύεσαι να ζητήσει όταν θέλει; Και στο σχολείο πώς θα πάει; Μήπως το αδικείτε το παιδί;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 Για να καταλάβω. Σε ένα εστιατόρειο δεν το εμπιστεύεσαι να ζητήσει όταν θέλει; Και στο σχολείο πώς θα πάει; Μήπως το αδικείτε το παιδί;

όχι δεν ζητάει πάντα. αν τρώει πχ δεν ζητάει, πρέπει να τον δω να κουνιέται για να κρατηθεί για να σταματήσει κ να πάμε. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

όχι δεν ζητάει πάντα. αν τρώει πχ δεν ζητάει, πρέπει να τον δω να κουνιέται για να κρατηθεί για να σταματήσει κ να πάμε. 

Τότε αυτό πρέπει να δουλέψετε μες στο καλοκαίρι. Όλα τα άλλα μου φαίνονται αστεία.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

όχι δεν ζητάει πάντα. αν τρώει πχ δεν ζητάει, πρέπει να τον δω να κουνιέται για να κρατηθεί για να σταματήσει κ να πάμε. 

Ακομα κι ετσι,μια-δυο,θα το μαθει. Εχε μια αλλαξια μαζι σου παντα και να δεις που δεν θα χρειαστει

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

αλλά τψρα δεν θέλω πριν φύγουμε για διακοπές, ας μετατεθεί για τα μέσα Ιουλίου, δεν έγινε κ κάτι. Έτσι κ αλλιώς οργανικά είναι έτοιμος. 

Οργανικά είναι έτοιμος εδώ και ένα χρόνο, δεν είναι αυτό το θέμα σου. Το πρόβλημα στην πάνα και την πιπίλα είναι ότι όσο περνάει ο καιρός δομείται η συνήθεια και το παιδί θα δυσκολευτεί ακόμα περισσότερο να απαλλαγεί από κάτι που αποτελεί ρουτίνα. Πως είσαι τόσο σίγουρη ότι θα κόψεις και τα δύο τόσο εύκολα με το πέρας του καλοκαιριού; Ποιός σου λέει ότι μόλις το αοφασίσεις αμέσως ο μικρός θα ακολουθήσει; Και στο καπάκι προνήπιο; Θα το τσακίσετε στις αλλαγές το παιδάκι!

 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της πάνας είναι σοβαρό, το ξέρω, αλλά ενταξει λύνεται μόλις γυρίσουμε από τις διακοπές. η πιπίλα αφού είναι μόνο για ύπνο μπορεί να αργήσει λίγο, δεν επηρεάζει στο σχολείο έτσι κ αλλιώς. Δεν υποτιμώ αυτά τα θέματα, για την πάνα θα ρωτούσα κάποια στιγμή απλώς ετυχε κ ρώτησα για το νηπιο πρώτα. απλώς σ αυτά ξέρω τι περναει από το χέρι μου, είναι πιο απλα, το σχολείο δεν ήξερα πώς να χειριστώ, το καταλάβατε εξάλλου, φαίνεται ότι η δίκη μου οπτική με επηρεάζει κ τα βλέπω αλλιώς. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Έσπερος είπε:

Το θέμα της πάνας είναι σοβαρό, το ξέρω, αλλά ενταξει λύνεται μόλις γυρίσουμε από τις διακοπές. η πιπίλα αφού είναι μόνο για ύπνο μπορεί να αργήσει λίγο, δεν επηρεάζει στο σχολείο έτσι κ αλλιώς. Δεν υποτιμώ αυτά τα θέματα, για την πάνα θα ρωτούσα κάποια στιγμή απλώς ετυχε κ ρώτησα για το νηπιο πρώτα. απλώς σ αυτά ξέρω τι περναει από το χέρι μου, είναι πιο απλα, το σχολείο δεν ήξερα πώς να χειριστώ, το καταλάβατε εξάλλου, φαίνεται ότι η δίκη μου οπτική με επηρεάζει κ τα βλέπω αλλιώς. 

Ποσο είναι το παιδακι σου ; Για να λες για προνήπιο άρα είναι κοντά στα 4 ; Και του φοράς ακόμα την πανα ; Και εγώ ελπίζω να την ξεφορτωθώ από τώρα ; Άρα έχω πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μου 

4 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Αλήθεια δεν ξέρω τι να πρώτοσχολιασω!

 

Αρχικά συμφωνώ κι εγώ πως το κόψιμο πανας έχει προτεραιότητα. Εγώ καταλαβαίνω πως το παιδί είναι πανέτοιμο και του βάζεις πάνα από δική σου ανασφάλεια. Στο κάτω κάτω ας βρέξει και το αμάξι, δεν έγινε κάτι φοβερό. Ανθρώπινο είναι! Αν και δεν νομίζω να το κάνει! 

 

 Έπειτα, η προσαρμογή δεν σχετίζεται με τους κανόνες στα προνήπια αλλά με τον αποχωρισμό που βιώνει το παιδί, με την αλλαγή περιβάλλοντος, με τα νέα πρόσωπα. Αυτά συνειδητοποιεί σε πρώτη φάση το παιδί και όχι  αν θα φάει πριν ή μετά το παιχνίδι. Αν το απασχολούν τέτοια ζητήματα τότε έχει προσαρμοστεί επιτυχώς κατά την γνώμη μου. 

 

Επίσης, @Έσπερος προσεγγίζουμε διαφορετικά το ζήτημα οπότε δεν μπορώ και να σε βοηθήσω. Εσύ εστιάζεις στο να μην ενοχλει το παιδί την ταξη, εγώ εστιάζω στον να μην το ενοχλούν, στο να αντιδρα αν ενοχληθεί, στο να αμυνθεί. Μιλάς για ένα πολύ συνεργάσιμο παιδί, το ίδιο συνεργασιμο είναι και το δικό μου, που αν του έλεγα πχ μην πειράζεις τα παιχνίδια μπορεί και να καθόταν να κοίταζε τα παιδιά που παίζουν. Έχει αυξημένη αίσθηση της υπευθυνότητας για την ηλικία του και είναι γενικά εσωστρεφής ειδικά σε μέρη που δεν γνωρίζει. Οπότε το τι θα πούμε σχετίζεται και με τον χαρακτήρα του παιδιού. 

 

Ακομα, θα ήθελα να πω κάνε ότι πιστεύεις εσύ καλύτερα, το φόρουμ δίνει συμβουλές και όχι συστάσεις, τις προσαρμόζουμε, κρατάμε ότι μας αρέσει, απορρίπτουμε τα υπόλοιπα.

 

Τέλος, μετά από μια δύσκολη σχολική χρονιά για όλους συνειδητοποιησα πως ήταν προς όφελος του παιδιού να πάει προνήπια (δεν θα τον έστελνα αν δεν ήταν υποχρεωτικά). Μπορεί να ζοριστηκαμε  αλλά έχει μια χρονιά ακόμα μπροστά του να χαρει το νηπιαγωγείο.

 

Καλό καλοκαίρι σε όλα τα παιδάκια! 

 

Mama anesti να σε ρωτήσω κάτι .. επειδή μαρεσει ο τρόπος που σκέφτεσαι γενικά και πολλά που λες ταιριάζουν για εμένα και τον τρόπο σκέψης μου ... το παιδί σου το έστειλες παιδικο ; Θεωρείς ότι είναι καλό να πάει ένα παιδακι ; Η είναι καλύτερο εφόσον δεν δουλεύω το παιδί να κάτσει με εμένα στο σπίτι και να πάει μια και καλή προνήπιο ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Super.mum είπε:

Ποσο είναι το παιδακι σου ; Για να λες για προνήπιο άρα είναι κοντά στα 4 ; Και του φοράς ακόμα την πανα ; Και εγώ ελπίζω να την ξεφορτωθώ από τώρα ; Άρα έχω πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μου 

είναι 3,5 κ την πάνα την έβγαλε περίπου ένα χρόνο πριν με εξαίρεση τα κακά κ τη βόλτα με αυτοκίνητο. αν δεν ήταν το λοκνταουν που δν παίρναμε αυτοκίνητο, μπορεί να το είχαμε σταματήσει νωρίτερα, αλλά πέρασε καθεις κ ήταν κ ένα διάστημα που δεν συνεργαζόταν οπότε όταν άνοιξε ξανά η μετακίνηση 6 χρειαζόταν ένα μεταβατικό διάστημα. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Νομίζω ότι για εκπαιδευτικός έχεις περίεργα ανύπαρκτη σχέση με παιδιά. Άκου τα παιδιά δεν κατουράνε στα δεντράκια ή στον επαρχιακό δρόμο και δεν είναι κοινωνικά αποδεκτό! Πού, στην επαρχία, όχι στην πλατεία στο Κολωνάκι!

Το θέμα είναι ότι νομίζω ότι αυτό που φαντάζεσαι σαν "ιδανικό" για το παιδί, είναι κάτι σαν το παιδί που δείχνει πίσω από την πλάτη του όλο το νησί και γελάει με το πόσο περίεργους τρόπους έχει. Ο άντρας σου τις ίδιες παραστάσεις έχει; Ήδη είναι μεγάλο ντεσαβαντάζ για την κοινωνική ζωή ενός παιδιού να είναι παιδί καθηγητών, μην το κάνετε να ξεχωρίζει και τόσο πολύ.

Απλά νιώθω μερικές φορές ότι θα ήθελε το τέλειο .. σαν να έχει περισσότερη σημασία η άποψη των άλλων .. θεωρώ ότι δίνει πολύ βάση εκεί 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

όχι δεν ζητάει πάντα. αν τρώει πχ δεν ζητάει, πρέπει να τον δω να κουνιέται για να κρατηθεί για να σταματήσει κ να πάμε. 

Καμία νηπιαγωγός δε θα κοιτά ποιος κουνιέται. Πρέπει να το μάθεις να ζητά. Και να έχει ατυχήματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...