Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 14 λεπτά , mama16 είπε:

Κορίτσια δηλώσατε το σελφ τεστ στα παιδιά σας? Έχω σχεδόν 1 δίωρο κ ακόμα δεν τα κατάφερα..

Εγώ έκανα χειρόγραφη συμπλήρωση της σχολικής κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Deena said:

Εγώ έκανα χειρόγραφη συμπλήρωση της σχολικής κάρτας.

Αυτό έκανα και εγώ τις πρώτες φορές και μου είπαν από το σχολείο ότι πρέπει να το δηλώνω στο σύστημα και να παίρνω κωδικό. Μετά, ή να το στέλνω με μέιλ στο σχολείο ή να δείχνω το pdf στο κινητό, ή να συπληρώνω σχολική κάρτα, αλλά με τον κωδικό.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mama16 είπε:

Κορίτσια δηλώσατε το σελφ τεστ στα παιδιά σας? Έχω σχεδόν 1 δίωρο κ ακόμα δεν τα κατάφερα..

Ναι το δήλωσα το απόγευμα και έγραψα και την σχολική κάρτα με τον κωδικο για να την έχουμε μαζί. 

2 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Δεν πιστεύω ότι ένα παιδάκι στην ηλικία αυτή μπορεί να πει κάτι για κακία η για να σχολιάσει κατι. Πραγματικά πιστεύω ότι το κάνουν χωρίς να το θέλουν. 

Ναι δεν σχολιάζουν με κακία. Περισσότερο λένε ό,τι τους κάνει εντύπωση. Συνήθως όμως αντιγράφουν/μιμούνται/υοθετουν τον τρόπο σκέψεις των γονιών. Αν εμείς έχουμε στερεότυπα, κάνουμε διακρίσεις ή σχολιάζουμε αρνητικά το ίδιο θα κάνουν κι εκείνα, μικρά γιατί μιμούνται, μεγαλύτερα γιατί έτσι έμαθαν να σκέφτονται. Τα παιδιά είναι "αγραφα χαρτια", με πηγαία αθωότητα, απίστευτη καλοσύνη και ανθρωπιά. 

 

2 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Δεν εχω διαβασει αναλυτικα γιατι η δικια μου ειναι μικρη, αλλα με αφορμη το γενικοτερο πνευμα θα πω κατι να ευθυμησουμε και να χαλαρωσουν οι αγχωμενοι: Οταν ημουν στο νηπιαγωγειο -απο το οποιο για καποιο λογο εχω παρα πολλες αναμνησεις και ολες καλες- το μακρινο 94-95, μια μερα ηρθαν δυο παιδακια απο την τουαλετα. Το ενα, που φορουσε φορμα, φαινοταν μουσκεμα παντου και στην μπλουζα. Και θυμαμαι να λεει με απολυτη φυσικοτητα "με κατουρησε και τον κατουρησα. Αλλα σ'αυτον δεν φαινεται γιατι φοραει πουλοβερ". Η δασκαλα δεν θυμαμαι τι εκανε/ειπε! 

 

 

Χαχαχα ωραία ιστορία για να ξεαγχωθεις για το τι στραβό μπορεί να συμβεί στο παιδί σου στο σχολείο! Έτσι για να νιώσεις ήσυχος οτι πηγαίνει σ ένα ωραίο περιβάλλον για να περναει καλά. :grin: 

 

Αφηνουν στο νηπιαγωγειο να λείπουν στην τουαλέτα δυο παιδιά ταυτόχρονα; Εμείς από την τάξη δεν τα αφήνουμε, λέμε να γυρίσει πρώτα ο ένας. Για να μην χαζολογήσουν ή κάτι χειρότερο. Βέβαια εμάς είναι μεγάλα κ συνήθως η ανάγκη για τουαλέτα είναι ψεύτικη.

8 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

φαντάζεσαι, ότι κάνουν κλίκα και ξεκινούν το μπούλινγκ στα άλλα; Προχθες η κόρη μου μου είπε: ο Κώστας κλαίει συνέχεια στο σχολείο ο καημενούλης".

όχι, δεν φαντάζομαι αυτό. Απλώς μπορεί να πηγαίνουν σπίτι κ να λενε ότι ο τάδε κλαίει, κατουριέται, δεν μπορεί το ένα δεν μπορεί το άλλο κ να μείνει κάποια κακή εικόνα στις οικογένειες  κ να μην μας θέλουν για παρέα. όχι από κακιά, επειδή θα νομίζουν ότι έχουμε πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Έσπερος είπε:

Χαχαχα ωραία ιστορία για να ξεαγχωθεις για το τι στραβό μπορεί να συμβεί στο παιδί σου στο σχολείο! Έτσι για να νιώσεις ήσυχος οτι πηγαίνει σ ένα ωραίο περιβάλλον για να περναει καλά. :grin: 

 

Αφηνουν στο νηπιαγωγειο να λείπουν στην τουαλέτα δυο παιδιά ταυτόχρονα; Εμείς από την τάξη δεν τα αφήνουμε, λέμε να γυρίσει πρώτα ο ένας. Για να μην χαζολογήσουν ή κάτι χειρότερο. Βέβαια εμάς είναι μεγάλα κ συνήθως η ανάγκη για τουαλέτα είναι ψεύτικη.

όχι, δεν φαντάζομαι αυτό. Απλώς μπορεί να πηγαίνουν σπίτι κ να λενε ότι ο τάδε κλαίει, κατουριέται, δεν μπορεί το ένα δεν μπορεί το άλλο κ να μείνει κάποια κακή εικόνα στις οικογένειες  κ να μην μας θέλουν για παρέα. όχι από κακιά, επειδή θα νομίζουν ότι έχουμε πρόβλημα. 

Εσύ αν άκουγες από κάποιο ξένο παιδάκι ότι κατουρηθηκε επάνω του ή κλαίει κλπ θα το σχολιάζες αρνητικά??? Εγώ πάντως όχι

8 ώρες πρίν, Deena είπε:

Εγώ έκανα χειρόγραφη συμπλήρωση της σχολικής κάρτας.

Ναι κ εγώ κάνω χειρόγραφη αλλά χρειάζεται να δηλώνεται κιόλας. Πάντως δεν τα κατάφερα, ούτε σήμερα το πρωί μπορώ

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Χαχαχα ωραία ιστορία για να ξεαγχωθεις για το τι στραβό μπορεί να συμβεί στο παιδί σου στο σχολείο! Έτσι για να νιώσεις ήσυχος οτι πηγαίνει σ ένα ωραίο περιβάλλον για να περναει καλά. :grin: 

 

Αφηνουν στο νηπιαγωγειο να λείπουν στην τουαλέτα δυο παιδιά ταυτόχρονα; Εμείς από την τάξη δεν τα αφήνουμε, λέμε να γυρίσει πρώτα ο ένας. Για να μην χαζολογήσουν ή κάτι χειρότερο. Βέβαια εμάς είναι μεγάλα κ συνήθως η ανάγκη για τουαλέτα είναι ψεύτικη.

όχι, δεν φαντάζομαι αυτό. Απλώς μπορεί να πηγαίνουν σπίτι κ να λενε ότι ο τάδε κλαίει, κατουριέται, δεν μπορεί το ένα δεν μπορεί το άλλο κ να μείνει κάποια κακή εικόνα στις οικογένειες  κ να μην μας θέλουν για παρέα. όχι από κακιά, επειδή θα νομίζουν ότι έχουμε πρόβλημα. 

Εσυ έτσι θα έβλεπες αυτό το παιδακι που κατουριέται ;  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , mama16 είπε:

Εσύ αν άκουγες από κάποιο ξένο παιδάκι ότι κατουρηθηκε επάνω του ή κλαίει κλπ θα το σχολιάζες αρνητικά??? Εγώ πάντως όχι

Ναι κ εγώ κάνω χειρόγραφη αλλά χρειάζεται να δηλώνεται κιόλας. Πάντως δεν τα κατάφερα, ούτε σήμερα το πρωί μπορώ

εγω σήμερα μπήκα κ την έκανα τη δήλωση. 

 

αυτο το ότι πρέπει να δηλώνεται στο σύστημα, είναι ασαφές. γιατί οι οδηγίες την εντύπωση κ χειρόγραφη κάρτα την αναφέρουν σαν ισοδύναμη εναλλακτική. κι αυτός ο κωδικός δεν λέει κάτι. δεν ειναο ένας ειδικός κωδικός που ταυτοποιείται πχ με το τεστ κ δείχνει την εγκυρότητα της δήλωσης. είναι υπερβολή των σχολείων να το ζητούν. 

πρίν από 8 λεπτά , Super.mum είπε:

Εσυ έτσι θα έβλεπες αυτό το παιδακι που κατουριέται ;  

όχι βρε παιδί μου, αλλά αν ακούς ότι ένα παιδάκι έχει δυσκολία να προσαρμοστεί, δεν θε σκεφτείς ότι ίσως υπάρχει κάποιο θέμα για να είσαι λίγο διακριτικός μέχρι να γνωρίσεις την οικογένεια; από τις περιγραφές των παιδιών μπορεί να καταλάβεις κ τελείως άλλα πράγματα απ αυτά που ισχύουν. 

 

πρινκανω παιδί πάντως, αν άκουγα για παιδί αυτής της ηλικίας ότι έχει τετοια προβλήματα, θα έλεγα ότι οι νέες μαμάδες κάνουν τα παιδιά μαμόθρεφτα! :D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

εγω σήμερα μπήκα κ την έκανα τη δήλωση. 

 

αυτο το ότι πρέπει να δηλώνεται στο σύστημα, είναι ασαφές. γιατί οι οδηγίες την εντύπωση κ χειρόγραφη κάρτα την αναφέρουν σαν ισοδύναμη εναλλακτική. κι αυτός ο κωδικός δεν λέει κάτι. δεν ειναο ένας ειδικός κωδικός που ταυτοποιείται πχ με το τεστ κ δείχνει την εγκυρότητα της δήλωσης. είναι υπερβολή των σχολείων να το ζητούν. 

όχι βρε παιδί μου, αλλά αν ακούς ότι ένα παιδάκι έχει δυσκολία να προσαρμοστεί, δεν θε σκεφτείς ότι ίσως υπάρχει κάποιο θέμα για να είσαι λίγο διακριτικός μέχρι να γνωρίσεις την οικογένεια; από τις περιγραφές των παιδιών μπορεί να καταλάβεις κ τελείως άλλα πράγματα απ αυτά που ισχύουν. 

 

πρινκανω παιδί πάντως, αν άκουγα για παιδί αυτής της ηλικίας ότι έχει τετοια προβλήματα, θα έλεγα ότι οι νέες μαμάδες κάνουν τα παιδιά μαμόθρεφτα! :D

Εγώ δεν πιστεύω ότι θα έδινα βάση .. και θα προσπαθούσα να δικαιολογήσω το παιδάκι το άλλο .. λέγοντας στο δικό μου ότι είμαστε όλοι διαφορετικοί και ότι σε κάποια παιδάκια παίρνει περισσότερο χρόνο να συνηθίσουν χωρίς την μαμά τους και σε κάποια άλλα λιγότερο. 

Σήμερα είχατε αγιασμό ; Πως πήγε είδε τον χώρο ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , Super.mum είπε:

Εγώ δεν πιστεύω ότι θα έδινα βάση .. και θα προσπαθούσα να δικαιολογήσω το παιδάκι το άλλο .. λέγοντας στο δικό μου ότι είμαστε όλοι διαφορετικοί και ότι σε κάποια παιδάκια παίρνει περισσότερο χρόνο να συνηθίσουν χωρίς την μαμά τους και σε κάποια άλλα λιγότερο. 

Σήμερα είχατε αγιασμό ; Πως πήγε είδε τον χώρο ; 

Αργότερα έχουμε!

 

Στο παιδί μου προφανώς δεν θα έλεγα κάτι για οποιοδήποτε παιδάκι. Εννοω΄ότι θα ήμουν διακριτική απέναντι στους άλλους γονείς, δεν θα ρωτούσα πώς πάνε κλπ για να μην τους φέρω σε δύσκολη θέση. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αργότερα έχουμε!

 

Στο παιδί μου προφανώς δεν θα έλεγα κάτι για οποιοδήποτε παιδάκι. Εννοω΄ότι θα ήμουν διακριτική απέναντι στους άλλους γονείς, δεν θα ρωτούσα πώς πάνε κλπ για να μην τους φέρω σε δύσκολη θέση. 

Και οι άλλοι γονείς θα είναι διακριτικοί αν συμβεί ένα ατύχημα στο δικό σου .. εκτός και αν είναι αγενείς .. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ναι το δήλωσα το απόγευμα και έγραψα και την σχολική κάρτα με τον κωδικο για να την έχουμε μαζί. 

Ναι δεν σχολιάζουν με κακία. Περισσότερο λένε ό,τι τους κάνει εντύπωση. Συνήθως όμως αντιγράφουν/μιμούνται/υοθετουν τον τρόπο σκέψεις των γονιών. Αν εμείς έχουμε στερεότυπα, κάνουμε διακρίσεις ή σχολιάζουμε αρνητικά το ίδιο θα κάνουν κι εκείνα, μικρά γιατί μιμούνται, μεγαλύτερα γιατί έτσι έμαθαν να σκέφτονται. Τα παιδιά είναι "αγραφα χαρτια", με πηγαία αθωότητα, απίστευτη καλοσύνη και ανθρωπιά. 

 

 

Εμένα οι πληροφορίες που μου φέρνει είναι η τάδε έχει πλεξουδάκια θέλω και γω ο τάδε έχει τέτοια παπούτσια η τάδε φοράει γυαλιά με πεταλούδες ο τάδε έχει τέτοιο παγούρι και τους λέει και με το όνομα και το επίθετο πολύ πλάκα, πάντως με κακία ζήλια η κοροϊδία ακόμα τίποτα. Αργότερα δεν ξέρω γιατί κάτι θα αρπάξει από το περιβάλλον δε παίζει αλλά εκεί θα είμαστε να το διορθώσουμε ακόμα και αν είναι από εμάς. 

18 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

οταν ο χειρισμος της πανας ηταν αντικειμενικα λαθος αυτος ειναι ο λογος που δ συνεργαζεται

πιστευω το μονο που σε ενδιαφερει ειναι αν θα σας κακοχαρακτηρισει η δασκαλα,ενω ειστε κ συναδελφοι,παρα οτι το παιδι θα δυσκολευτει.τουλ αυτο φαινεται απο τα γραφομενα σου.αυτο εχει παει στραβα

ναι,ειναι αυτονομο σε αλλα πραγματα.στην τουαλετα κ το ντυσιμο οχι.τουλ στο σπιτι,γτ πιστευω εξω θα προσπαθησει

δ ειπε κανεις να αυτομαστιγωθεις.απλα μην ριξεις το φταιξιμο στο παιδι.το πρβλμ δ θα λυθει αν πηγαινετε να τον αλλαζετε

κ ποιο ειναι αυτο το συνταρακτικο μυστικο γεγονος που τον εκανε να αγχωθει κ να μην συνεργαζεται;οι δασκαλες παντα λενε να αναφερουμε τετοια γεγονοτα(διαζυγιο,θανατο,νεο μωρο η οτιδηποτε).οταν εσας ειναι λογω του δικου σας αγχους δ πρεπει να το ξερει πιστευεις;η οτι αν εχετε συχνες επαφες δ θα το καταλαβει;

λουκουμαδακι εννοεις για τα κακα;φετος παει προνηπιο η σε σταθμο;

Φέτος πάλι παιδικό είναι γεννημένη το πρώτο δεκαήμερο του 18. Ναι ναι δεν τα καταφέρνει ακόμα αλλά οκ πιστεύω είμαστε σε καλό δρόμο. 

20 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Ένα μήνα μεγαλύτερη η δικιά μου. Στην ίδια φάση και εμείς. Ένα πέρασμα. Σήμερα έκανε τσίσα και πηγε να σκουπίσει τον πωπό της και μόλις το κατάλαβε έσκασε στο γέλιο.

Ωραία άρα είμαστε σε καλό δρόμο! 

10 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Στα δύο είχα πάει την κόρη μου σε πολύ καλή αναπτυξιολογο.ηθελα να τσεκάρω χωρίς να υπάρχει κάποιο θέμα.μου είπε λοιπόν ότι τα παιδιά δικαιούνται έλεγχο στα δύο κ στο νηπιο για να διαγνώσει ο ειδικός αν υπάρχει κάτι. Αν η Έσπερος ε ει απορίες εκεί πρέπει να πάει.Επθσης μου ειπε οτι η ένταξη στο σχολείο έχει να κάνει με την προσαρμογη.

Κ ο εκπαιδευτης στα Gordon μας είχε πει ότι πέρα από την προσαρμογη έχει να κάνει ει με τη σχέση του παιδιού με τους γονείς.Αμ δεν υπάρχει ασφαλής δεν.ος θα υπάρχει πρόβλημα.κ δεν εννοώ ρον πρώτο καιρό που θα προσαρ.οζεται το παιδί.πολυ συχνά η αντίδραση έρχεται όταν το παιδί συνειδητοποιήσει ότι έφυγε από ρο σπίτι.

Το σκεφτόμουν πέρσυ αυτό που ποτέ δεν μου έδειξε ότι πάει χωρίς πρόβλημα ακόμα και αν πήγαινε χωρίς εντάσεις πάντα ένιωθα ότι κάτι υπάρχει αλλά το απέδωσα στο άνοιξε κλείσε με τις καραντίνες και στις δασκάλες που κάνανε κάποια φάουλ εδώ και εκεί. Θα το δω φέτος καλύτερα μέχρι στιγμής μια πάει καλά σήμερα πάλι δράμα η κατάσταση. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

όχι, δεν φαντάζομαι αυτό. Απλώς μπορεί να πηγαίνουν σπίτι κ να λενε ότι ο τάδε κλαίει, κατουριέται, δεν μπορεί το ένα δεν μπορεί το άλλο κ να μείνει κάποια κακή εικόνα στις οικογένειες  κ να μην μας θέλουν για παρέα. όχι από κακιά, επειδή θα νομίζουν ότι έχουμε πρόβλημα. 

Πραγματικά είσαι εκτός πραγματικότητας! Αλήθεια. Τώρα που επιτέλους θα βγείτε στον πραγματικό νηπιακό κόσμο, έλα σε 2 μήνες σε αυτά που γράφεις να δεις πόσο άκυρα είναι.

Αλλά να αφήσετε την οικογένειά σας να βγεί στον πραγματικό νηπιακό κόσμο, μην αντισταθείτε ακόμα και τώρα!

Πόση ανασφάλεια πια μην πουν ότι έχετε πρόβλημα. 

Η κόρη μου έχει καθαρίσει πλήρως από πάνα από 3 ετών, χωρίς κανένα ατύχημα, ούτε νύχτα ούτε ποτέ. Στο τέλος του νηπίου μία μέρα της έφυγαν τα κακά, γιατί προσπαθούσε να μην πάει στο σχολείο, αλλά δεν άντεξε. Προφανώς το έμαθε όλη τη τάξη. Προφανώς ούτε που ασχολήθηκα με το αν μεταφέρθηκε στα σπίτια τους. Έχουμε πρόβλημα ως οικογένεια?? (μπορεί να έχουμε, αλλά δεν το αποδεικνύει αυτό το γεγονός)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 hours ago, Έσπερος said:

όχι βρε παιδί μου, αλλά αν ακούς ότι ένα παιδάκι έχει δυσκολία να προσαρμοστεί, δεν θε σκεφτείς ότι ίσως υπάρχει κάποιο θέμα για να είσαι λίγο διακριτικός μέχρι να γνωρίσεις την οικογένεια; από τις περιγραφές των παιδιών μπορεί να καταλάβεις κ τελείως άλλα πράγματα απ αυτά που ισχύουν. 

 

πρινκανω παιδί πάντως, αν άκουγα για παιδί αυτής της ηλικίας ότι έχει τετοια προβλήματα, θα έλεγα ότι οι νέες μαμάδες κάνουν τα παιδιά μαμόθρεφτα! :D

Προφανώς κρίνεις εξ ιδίων. Έτσι σκέφτεσαι εσύ, αλλιώς δεν θα σου περνούσαν καν από το μυαλό αυτά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Η κόρη μου κάνει μυθοπλασία.ειπε ότι κλώτσησε την γιαγιά,που την κλώτσησε κ οτι πηγε στο νοσοκομειο που δεν πήγε.επισης πωρε ιστορία της πεθεράς μου κ την έκανε δική της.ειπε οτι δεν έτρωγε το φαγητό της κ της το φερα στο κεφάλι ψέματα δηλαδή.Φαντασου τι όνομα θα κάνουμε σαν οικογένεια.

Α πα παααα,ντροπη! Χαχαχ

ενας συμμαθητης της κορης μου της ειπε οτι εχει δικο του αληθινο αυτοκινητο! Καταλαβαινεις τι σκεφτηκα γιαυτη την οικογενεια που πηρε αμαξι στο 5χρονο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , irin είπε:

Πραγματικά είσαι εκτός πραγματικότητας! Αλήθεια. Τώρα που επιτέλους θα βγείτε στον πραγματικό νηπιακό κόσμο, έλα σε 2 μήνες σε αυτά που γράφεις να δεις πόσο άκυρα είναι.

Αλλά να αφήσετε την οικογένειά σας να βγεί στον πραγματικό νηπιακό κόσμο, μην αντισταθείτε ακόμα και τώρα!

Πόση ανασφάλεια πια μην πουν ότι έχετε πρόβλημα. 

Η κόρη μου έχει καθαρίσει πλήρως από πάνα από 3 ετών, χωρίς κανένα ατύχημα, ούτε νύχτα ούτε ποτέ. Στο τέλος του νηπίου μία μέρα της έφυγαν τα κακά, γιατί προσπαθούσε να μην πάει στο σχολείο, αλλά δεν άντεξε. Προφανώς το έμαθε όλη τη τάξη. Προφανώς ούτε που ασχολήθηκα με το αν μεταφέρθηκε στα σπίτια τους. Έχουμε πρόβλημα ως οικογένεια?? (μπορεί να έχουμε, αλλά δεν το αποδεικνύει αυτό το γεγονός)

Φυσικά και κανενα πρόβλημα ως οικογένεια και μπράβο που δεν έδωσες και βάση σε κάτι τέτοιο. Ούτε εγώ θυμάμαι σαν παιδί να ήθελα να πάω τουαλέτα στο σχολείο για το άλλο ...! Ούτε στο νήπιο ούτε στο δημοτικό. Δεν θυμάμαι να είχα ποτέ ατύχημα αλλά κ να είχα μάλλον δεν θα έδωσε ποτέ η μάνα μου σημασία σε κάτι τέτοιο 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Χαχαχα ωραία ιστορία για να ξεαγχωθεις για το τι στραβό μπορεί να συμβεί στο παιδί σου στο σχολείο! Έτσι για να νιώσεις ήσυχος οτι πηγαίνει σ ένα ωραίο περιβάλλον για να περναει καλά. :grin: 

 

Αφηνουν στο νηπιαγωγειο να λείπουν στην τουαλέτα δυο παιδιά ταυτόχρονα; Εμείς από την τάξη δεν τα αφήνουμε, λέμε να γυρίσει πρώτα ο ένας. Για να μην χαζολογήσουν ή κάτι χειρότερο. Βέβαια εμάς είναι μεγάλα κ συνήθως η ανάγκη για τουαλέτα είναι ψεύτικη.

όχι, δεν φαντάζομαι αυτό. Απλώς μπορεί να πηγαίνουν σπίτι κ να λενε ότι ο τάδε κλαίει, κατουριέται, δεν μπορεί το ένα δεν μπορεί το άλλο κ να μείνει κάποια κακή εικόνα στις οικογένειες  κ να μην μας θέλουν για παρέα. όχι από κακιά, επειδή θα νομίζουν ότι έχουμε πρόβλημα. 

τα παιδια θα το πουν με μεγαλυτερη ενσυναισθηση για το παιδακι που κλαιει.ακομη κ για την πανα αν το αναφερουν δ το κανουν κοροιδευτικα.ουτε δ θα τον παιζουν γι αυτο.ουτε θα ελεγα στα παιδια μου να μην παιζουν με αυτο το παιδακι η θα ημουν προκατειλλημενη απεναντι στους γονεις

@λουκουμαδάκι αφου θα πατε του χρονου προνηπια δ υπαρχει προβλημα.το καλοκαιρι λιγο να εντεινετε την προσπαθεια.πχ μπορεις να την αφηνεις να κανει μονη κ εσυ στο τελος ενα τελευταιο περασμα για ελεγχο.εμας ακομη κ τωρα μας βολευουν τα μωρομαντηλα

καλα αυτο με τις ιστοριες τις φανταστικες ειναι για γελια κ για κλαματα.το παιδακι φιλης εχει πει σε αλλη μαμα οτι τον χτυπαει,που απο οσο ξερω δ ισχυει φυσικα:shock:

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Πρόπερσι ένας σημαθητης της κόρης μιας φίλης μου ειπε στην ώτα του φαγητού στην κόρη της ότι ο μπαμπας του είναι κλέφτης κ απατεωνας

Κλαίω!!:D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Ilaeira είπε:

Ο μικρός είναι πολύ συνεπαρμένος με το αποσμητικό του μπαμπά. Θέλει να το κρατάει συνέχεια, και εσχάτως παριστάνει κι αυτός ότι ψεκάζεται. Μόνο που δεν μπορεί να κάνει την κίνηση στη μασχάλη, και το φέρνει στον πωπό.

Την πρώτη φορά του λέω "αγάπη μου, πολύ ωραία το κάνεις, αλλά το βάζουμε στις μασχάλες".

- Όχι. 

- Πώς όχι; Είδες ποτέ κανέναν να το βάζει στον πωπό;

- Μπαμπάς. 

- Ο μπαμπάς έβαλε αποσμητικό στον πωπό;

- Ναι.

(Κοιταζω τον άντρα μου, με κοιτάζει ικετευτικά:)

 - Σε παρακαλώ, μην με ρωτήσεις στα σοβαρά αν εβαλα ποτέ αποσμητικό στον πωπό μου. 

 

Θα με καταστρέψετε! Είμαι στο γραφείο και κάθε λίγο χαζογελάω κοιτώντας κινητό! Ευτυχώς λόγω γονικών είμαστε τρεις και ο κούκος σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...