Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

9 minutes ago, annoulen said:

 

Αν και έχω μεγαλύτερα παιδιά, τους βόλεψαν οι χειρουργικές. Είναι πιο δροσερές.

 

Βασικά, και για λόγους οικονομίας, ξεκίναγαν το πρωί με την χειρουργική και στην τσάντα τους είχαν πάντα 2 καθαρές υφασμάτινες. 

 

Όντως τέσσερις θα αλλάζουν ? Δλδ ουσιαστικά κάθε διδακτική ώρα θα αλλάζουν μάσκα.  Εκτός και αναφέρεσαι σε ολοήμοερο νηπιαγωγείο. 

Ναι ολοήμερο. Θα τους αλλάζουν και μετά το φαγητό και μετά το παιχνίδι στον κήπο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 5 λεπτά , Yovanna είπε:

Ναι ολοήμερο. Θα τους αλλάζουν και μετά το φαγητό και μετά το παιχνίδι στον κήπο.

 

Θα δοκίμαζα συνδυασμό, 2 υφασμάτινες και 2 μιας χρήσης. Για να μην μαζεύονται πολλά για πλύσιμο.

Επίσης πιστεύω ότι οι μιας χρήσης έχουν καλύτερη προστασία, καταλαβαίνω ότι στα νήπια είναι κάπως δύσκολο να τη βάλουν σωστά, αλλά τουλάχιστον όσο την φοράνε, καλύτερα να είναι η χειρουργική. 

Το καλοκαίρι που έδωσε ο μεγάλος μου ένα πτυχιάκι στα αγγλικά, βασική προϋπόθεση για να είναι στην τάξη ήταν η χειρουργική μάσκα. Μας το είχαν δώσει στις γραπτές οδηγίες και το τόνιζαν κιόλας : όχι υφασμάτινη.  

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας έβγαινε πολύ το κόστος με τις χειρουργικές; εμείς στο σχολείο αλλάζαμε δυο συνήθως, ο άντρας μου όχι τόσο σχολαστικά βέβαια. κατά καιρούς έλεγα να το γυρίσουμε σε χειρουργικές για την ασφάλεια αλλά ήταν σχετικά απομονωμένο το νησί. όμως τον Μάιο είχαμε μια έξαρση πριν τελειώσω τα εμβόλια κ τότε φορούσα διπλή για ένα διάστημα, απορώ πώς άντεξα με τη ζέστη. τώρα εμείς θα φοράμε χειρουργική για τη δροσιά κυρίως κ σκέφτομαι να πάρω ffp2 αλλά θα κάνουμε rotation όπως λενε ότι μπορείς αν αφήνεις μια βδομάδα κενό για 4-5 χρήσεις. Ίσως κάνω κ του μικρου κάτι ανάλογο αν τον βολέψουν. 

 

Δεν βάζετε πλυντήριο κάθε δυο μέρες τουλάχιστον κ σας φαίνεται μπελάς το πλύσιμο τξς μάσκας; εμένα δν με επηρέασε πολύ, λίγο το σίδερο με άγχωνε, ο άντρας μου που δεν έχει πολλές, έβαλε πολλές ασιδέρωτες. εγω έκανα κολεξιόν σε όλα τα χρώματα για να ταιριάζουν με τα ρούχα κ είχα πάντα αφθονία. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τις μάσκες πολλές φορές κάνω κάτι άλλο που το είχε γράψει κάποια στιγμή η @ΑΡΓΚ. Αντί να τις πλένω κάθε μέρα τις βάζω για μισή ώρα στο φούρνο στους 90°C. Αποστειρώνονται κ έτσι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν σας έβγαινε πολύ το κόστος με τις χειρουργικές; εμείς στο σχολείο αλλάζαμε δυο συνήθως, ο άντρας μου όχι τόσο σχολαστικά βέβαια. κατά καιρούς έλεγα να το γυρίσουμε σε χειρουργικές για την ασφάλεια αλλά ήταν σχετικά απομονωμένο το νησί. όμως τον Μάιο είχαμε μια έξαρση πριν τελειώσω τα εμβόλια κ τότε φορούσα διπλή για ένα διάστημα, απορώ πώς άντεξα με τη ζέστη. τώρα εμείς θα φοράμε χειρουργική για τη δροσιά κυρίως κ σκέφτομαι να πάρω ffp2 αλλά θα κάνουμε rotation όπως λενε ότι μπορείς αν αφήνεις μια βδομάδα κενό για 4-5 χρήσεις. Ίσως κάνω κ του μικρου κάτι ανάλογο αν τον βολέψουν. 

 

Δεν βάζετε πλυντήριο κάθε δυο μέρες τουλάχιστον κ σας φαίνεται μπελάς το πλύσιμο τξς μάσκας; εμένα δν με επηρέασε πολύ, λίγο το σίδερο με άγχωνε, ο άντρας μου που δεν έχει πολλές, έβαλε πολλές ασιδέρωτες. εγω έκανα κολεξιόν σε όλα τα χρώματα για να ταιριάζουν με τα ρούχα κ είχα πάντα αφθονία. 

 

Περίπου ναι κάθε δύο μέρες αλλά ουσιαστικά το σίδερο με αγχώνει κ εμένα, γιατί καθημερινές δεν σιδερώνω σχεδόν ποτέ, μόνο το ΣΚ (μία φορά) και δεν θέλω να ξεμένουμε και να σκεφτώ ότι πρέπει να βάλω σίδερο για τις μάσκες καθημερινιάτικα :roll:.

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω υπολογίσει το κόστος (τι φατσούλα να βάλω εδώ), είναι και 2 τα παιδιά, εμείς παίρνουμε από σούπερ μάρκετ αυτές που είναι σε πακέτα των 10. 

Οι δικοί μου πάντως, ηλικίες Δημοτικού, χαλούσαν μία χειρουργική και μία υφασμάτινη καθημερινά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τις μάσκες τις σιδέρωνα κ στα γρήγορα στο κρεβάτι αν είχα ξεμείνει. Πιο πολύ μπελάς ήταν το υπόλοιπο σίδερο παρα η μάσκα. 

 

Στις χειρουργικές είδα μεγάλες διάφορες στην ποιότητα από μάρκα σε μάρκα. αυτές οι πιο φτηνές ειδικά που ειναο σε σακουλάκια χωρίς ετικέτα ή άλλη ένδειξη, μου φαίνονταν ψεύτικες κ συχνά κόβονταν τα λάστιχα. 

Link to comment
Share on other sites

Εμάς άλλαζε 4 μάσκες στο βασικό πρόγραμμα (δεν πήγαινε ολοήμερο - βασικό δημόσιο). Η δασκάλα μας ήταν πολύ επιμελής στο θέμα αυτό.

Το σίδερο δε προσφέρει τίποτα στην αποστείρωση καθώς για να σκοτωθούν τα μικρόβια δε παίζει ρόλο μόνο η θερμοκρασία αλλά και η διάρκεια στην οποία εκτίθενται σε αυτήν. Από τη στιγμή που πλένονται στους 60 βαθμούς, δε χρειάζεται κάτι παραπάνω.

Και εμένα και τη κόρη μου οι απλές χειρουργικές μας ενοχλούν πολύ στο δέρμα. Οι FFP2/KN95 (σκληρές, τριγωνικές) έχουν την καλύτερη εφαρμογή, μιλάς πιο εύκολα και δε μας ενοχλούν στο δέρμα (με ενοχλούν όμως στο πίσω μέρος του αυτιού αν την φοράω πολλές ώρες). Φέτος με την έξαρση της Δέλτα, ίσως πάμε σε αυτές, τις βρίσκω από εξωτερικό 15 ευρώ τις 50, 19 ευρώ αν θέλω με σχεδιάκι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

Τις μάσκες τις σιδέρωνα κ στα γρήγορα στο κρεβάτι αν είχα ξεμείνει. Πιο πολύ μπελάς ήταν το υπόλοιπο σίδερο παρα η μάσκα. 

 

Στις χειρουργικές είδα μεγάλες διάφορες στην ποιότητα από μάρκα σε μάρκα. αυτές οι πιο φτηνές ειδικά που ειναο σε σακουλάκια χωρίς ετικέτα ή άλλη ένδειξη, μου φαίνονταν ψεύτικες κ συχνά κόβονταν τα λάστιχα. 

Εγώ βάζω τις χρησιμοποιημένες υφασμάτινες σε μία σακούλα. Όταν μαζευτούν αρκετές, περίπου μέρα παρά μέρα, τις βάζω σε λεκάνη με απορρυπαντικό και νερό. Μετά βάζω νερό από το βραστήρα και τις αφήνω στο καυτό νερό για τουλάχιστον ένα δεκάλεπτο. Όταν στεγνώσουν τις περνάω με το σίδερο των μαλλιών, που είναι πολύ πιο γρήγορο από το να ανοίγω σιδερώστρα κλπ κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , irin είπε:

Εγώ βάζω τις χρησιμοποιημένες υφασμάτινες σε μία σακούλα. Όταν μαζευτούν αρκετές, περίπου μέρα παρά μέρα, τις βάζω σε λεκάνη με απορρυπαντικό και νερό. Μετά βάζω νερό από το βραστήρα και τις αφήνω στο καυτό νερό για τουλάχιστον ένα δεκάλεπτο. Όταν στεγνώσουν τις περνάω με το σίδερο των μαλλιών, που είναι πολύ πιο γρήγορο από το να ανοίγω σιδερώστρα κλπ κάθε φορά.

 

Ακριβώς το ίδιο έκανα! Νερό στο βραστήρα, λεκανάκι με απορρυπαντικό και μούλιασμα, σίδερο μαλλιών (που τελικά βρήκε άλλη χρήση αφού το μαλλί μου δε το αντέχει).

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

και τις χρησιμοποιείς όντως μια φορά ή τις εναλλάσσεις; έχουν κ οι παιδικές αυτό το αστείο τριγωνικό σχήμα; 

Δεν τις εναλλάσσω αν και θα μπορούσα, αλλά έρχονται πίσω (οι χρησιμοποιημενες) χύμα σε σακουλάκι ή χύμα στην τσάντα και τις πετάω όπως είναι.

 

Οι παιδικές δεν είναι τόσο μυτερές όσο των ενηλίκων.

 

Ειναι πάντως οι πιο βολικές, μιλάς και αναπνέεις πιο εύκολα, επίσης δεν υγραίνονται.

 

Δευτερη επιλογή οι απλές χειρουργικές.

 

Στο δημοτικό τα δικά μου δεν αλλάζουν 4, το πολύ 2-3, όχι σπάνια ο γιος μου έρχεται με την ίδια από το πρωί. Σε αυτή την περίπτωση καλύτερα η ffp2 γιατί έρχεται στην ίδια κατάσταση με το πρωί, χωρίς να έχει χαλάσει το σχήμα και η εφαρμογή της από το βάλε-βγάλε και χωρίς να έχει μουσκέψει.

 

Κι εγώ πια στο γραφείο μόνο τέτοιες φοράω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν σκεφτεστε για μιας χρησης παρ'τε δοκιμαστικα λιγες. Ο μικρος μου δ τις αντεχει καθολου. Τον ενοχλει το σιδερακι στην μυτη. Η κορη οκ τις βαζει κ αυτες. Αλλα γενικα μαζεψαμε καμια δεκαρια ο καθενας οποτε μερα παρα μερα πλενω συνηθως στους 60με στεγνωτηριο οποτε παραλειπω το σιδερο καμια φορα

Επισης ο μικρος εχει θεμα κ με το ειδος της υφασματινης, δ προτιμα με πτυχωσεις

Κ οχι τπτ αλλο, μικρυναν η παραφορεθηκαν οποτε χρειαζομαστε καινουρια γκαρνταρομπα για φετος:P

Δημοσιο σχολειο σε εμας χρειαζονταν απο 3καθε μερα

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, irin said:

Εγώ βάζω τις χρησιμοποιημένες υφασμάτινες σε μία σακούλα. Όταν μαζευτούν αρκετές, περίπου μέρα παρά μέρα, τις βάζω σε λεκάνη με απορρυπαντικό και νερό. Μετά βάζω νερό από το βραστήρα και τις αφήνω στο καυτό νερό για τουλάχιστον ένα δεκάλεπτο. Όταν στεγνώσουν τις περνάω με το σίδερο των μαλλιών, που είναι πολύ πιο γρήγορο από το να ανοίγω σιδερώστρα κλπ κάθε φορά.

Πολύ μπροστά! Τέλειο αυτό με το σίδερο ισιώματος! Τις ξεπλένεις πριν τις ισιώσεις ? :-P

Link to comment
Share on other sites

Χτες κ σήμερα ο μικρός ήρθε μαζί μας στο σχολείο γιατί δεν έχουμε νταντά, θα έρχεται μέχρι τον αγιασμό. έρχονται κ τα παιδιά άλλων συναδέλφων κ ψιλό παίζει κ γενικώς περναει καλά (δεν έχει δείξει τουλάχιστον το αντίθετο). Όμως δτο μεσημέρια στη σειρά δεν θέλει να φάει όταν γυρνάμε, ενώ ειναο φαγητά που στάνταρ του αρέσουν (πχ αυτό που δεν ήθελε χτες, προχτές το είχε φάει). υποψιάζομαι ότι είναι κουρασμένος, που δεν είναι παράλογο γιατί είναι λίγο  περισσότερη ώρα από το πρόγραμμα του σχολείου του δικού του κ όχι ιδανικές συνθήκες πάντα. Ενώ μετά τη θάλασσα έδειχνε να έχει προσαρμοστεί χωρίς μεσημεριανό ύπνο, τώρα βλέπω ότι μάλλον θα έχουμε θέμα. κι αν ξεκινήσει αυτό από πριν αρχίσει το δικό του σχολείο, θα είναι ήδη ζορισμένος. Όμως ο μεσημεριανός ύπνος δεν μας βολεύει πια, μετά κοιμάται παρα πολύ αργά κ με πολύ κόπο κ με δικά μου σπασμένα νεύρα κ το πρωί δυσκολεύεται να σηκωθεί. Και άντε όσο έχει καλο καιρό κ μεγάλη μέρα, να πούμε ότι θα κάνουμε κάτι το απόγευμα και για να κουραστεί κ να κοιμηθεί, κ για να περάσει η ώρα ευχάριστα. μετά που θα νυχτώνει νωρίς τι θα κάνουμε; με έχει πιάσει ήδη απελπισία πριν καν αρχίσει σχολείο. αν έκοψε το φαγητό, ένα παιδί αρκετά καλοφαγο, μόνο κ μόνο γιατί κουράζεται σ εμάς που περναει κ ωραία μαζί μας, τι θα γίνει όταν πάει στο δικό του σχολείο; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Έσπερος είπε:

Χτες κ σήμερα ο μικρός ήρθε μαζί μας στο σχολείο γιατί δεν έχουμε νταντά, θα έρχεται μέχρι τον αγιασμό. έρχονται κ τα παιδιά άλλων συναδέλφων κ ψιλό παίζει κ γενικώς περναει καλά (δεν έχει δείξει τουλάχιστον το αντίθετο). Όμως δτο μεσημέρια στη σειρά δεν θέλει να φάει όταν γυρνάμε, ενώ ειναο φαγητά που στάνταρ του αρέσουν (πχ αυτό που δεν ήθελε χτες, προχτές το είχε φάει). υποψιάζομαι ότι είναι κουρασμένος, που δεν είναι παράλογο γιατί είναι λίγο  περισσότερη ώρα από το πρόγραμμα του σχολείου του δικού του κ όχι ιδανικές συνθήκες πάντα. Ενώ μετά τη θάλασσα έδειχνε να έχει προσαρμοστεί χωρίς μεσημεριανό ύπνο, τώρα βλέπω ότι μάλλον θα έχουμε θέμα. κι αν ξεκινήσει αυτό από πριν αρχίσει το δικό του σχολείο, θα είναι ήδη ζορισμένος. Όμως ο μεσημεριανός ύπνος δεν μας βολεύει πια, μετά κοιμάται παρα πολύ αργά κ με πολύ κόπο κ με δικά μου σπασμένα νεύρα κ το πρωί δυσκολεύεται να σηκωθεί. Και άντε όσο έχει καλο καιρό κ μεγάλη μέρα, να πούμε ότι θα κάνουμε κάτι το απόγευμα και για να κουραστεί κ να κοιμηθεί, κ για να περάσει η ώρα ευχάριστα. μετά που θα νυχτώνει νωρίς τι θα κάνουμε; με έχει πιάσει ήδη απελπισία πριν καν αρχίσει σχολείο. αν έκοψε το φαγητό, ένα παιδί αρκετά καλοφαγο, μόνο κ μόνο γιατί κουράζεται σ εμάς που περναει κ ωραία μαζί μας, τι θα γίνει όταν πάει στο δικό του σχολείο; 

 

Έχε υπόψη σου ότι τη συμπεριφορά που βλέπεις τώρα δεν μπορείς να τη θεωρήσεις δεδομένη σε συνθήκες ρουτίνας. To παιδί κάνει κάτι καινούριο με το να έρχεται μαζί σας, βλέπει νέο κόσμο, νέο περιβάλλον και φυσικά όλο αυτό τον ενθουσιάζει αλλά παράλληλα τον κουράζει κιόλας. Εμένα η δική μου αν είναι κουρασμένη, και το αγαπημένο της να της φτιάξω δεν μπορεί να φάει. 

Αν ανησυχείς για το φαγητό, εμπλούτισε τα σνακ και άφησε το φαγητό για μετά τον ύπνο. Για το θέμα του ύπνου επειδή έχουμε παρόμοιο θέμα όταν μένει με τη γιαγιά, ξέρω πόσο μπελάς είναι. Το λύνεις είτε με ύπνο με το που γυρνάει από το σχολείο και κάποια έντονη δραστηριότητα μετά, η ανέχεσαι τη μεσημεριανή γκρίνια όσο πάει ώστε να "κρατηθεί" να κοιμηθεί νωρίς για βράδυ. Αλλά και πάλι τίποτα δεν είναι δεδομένο. Θα αλλάξει η ώρα, θα νυχτώνει αργότερα, θα ξυπνάει αντίστοιχα αργότερα, οπότε άποψή μου μη προσπαθείς να κοντρολάρεις τίποτα. Το πολύ πολύ να έχει λίγο γκρίνια στην αρχή μέχρι να συνηθίσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά δεν κοιμήθηκε. τον άφησα πέντε δέκα λεπτάκια να ξαπλώσει για να αποφορτιστώ κι εγω γιατί με πιάνει απελπισία όταν δεν τρώει κ τον πιεζω, κι έκανα μια διαφορετική συνοδεία στο κρέας κ τώρα το τσάκισε. Μέχρι τώρα λειτουργούσε το θέμα τιυ ύπνου έτσι κι ήταν πολύ βολικό να κοιμάται νωρίς, κάποια βραδιά που βγήκαμε άντεξε χωρίς γκρίνια κ αργότερα. Το να κοιμάται κ να έχουμε μετά μια έντονη δραστηριότητα το βρίσκω πολύ αγχωτικό κ πιεστικό για εμάς. είναι καλό για πρόγραμμα διακοπών αλλά όχι για χειμώνα. Μ αυτο το φαγητό μας πιάνει μια αναιτιολόγητη απελπισία αν δεν φαει κ υπάρχει δική μας υπαιτιότητα. και πού να είχαμε κ κακόφαγο παιδί…

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Έσπερος είπε:

Τελικά δεν κοιμήθηκε. τον άφησα πέντε δέκα λεπτάκια να ξαπλώσει για να αποφορτιστώ κι εγω γιατί με πιάνει απελπισία όταν δεν τρώει κ τον πιεζω, κι έκανα μια διαφορετική συνοδεία στο κρέας κ τώρα το τσάκισε. Μέχρι τώρα λειτουργούσε το θέμα τιυ ύπνου έτσι κι ήταν πολύ βολικό να κοιμάται νωρίς, κάποια βραδιά που βγήκαμε άντεξε χωρίς γκρίνια κ αργότερα. Το να κοιμάται κ να έχουμε μετά μια έντονη δραστηριότητα το βρίσκω πολύ αγχωτικό κ πιεστικό για εμάς. είναι καλό για πρόγραμμα διακοπών αλλά όχι για χειμώνα. Μ αυτο το φαγητό μας πιάνει μια αναιτιολόγητη απελπισία αν δεν φαει κ υπάρχει δική μας υπαιτιότητα. και πού να είχαμε κ κακόφαγο παιδί…

Στο σχολειο που τρωνε ολα μαζι θα τρωει σιγουρα παντως!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Έσπερος είπε:

δεν θα μείνει ολοήμερο. 

 

Το πιθανότερο είναι να τρώει το δεκατιανό του και να γυρνάει το μεσημέρι αρκετά πεινασμένος (τρώνε γύρω στις 10:30 αν θυμάμαι καλά). Εμένα με το που έπιασαν οι ζέστες, την κούραζε ο ποδαρόδρομος μέσα στη ζέστη και πολλές φορές πλενόταν, έτρωγε λίγο και ήθελε άμεσα να κοιμηθεί. Ξυπνούσε κατά τις 16:00 και έτρωγε τότε το υπόλοιπο. Για βράδυ κοιμόταν κατά τις 22:30 χωρίς να κάνει κάτι κουραστικό αλλά το πρωί ξυπνούσε εύκολα. Απλά φρόντιζα το πρωί να τα έχω όλα έτοιμα ώστε να μπορώ να της δίνω χρόνο να ξυπνήσει ομαλά. 

Το θέμα με το φαγητό είναι ξεκάθαρα δικό σας οπότε βρείτε τρόπο να σας αγχώνει λιγότερο :) 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η μέρα πέρασε νορμαλ. Τψρα ας πούμε δεν θέλει να κοιμηθεί. Μπορεί να μην ήταν η κούραση κι απλα να ήθελε το κρέας αυτό με μακαρόνια όπως το τρώει συνήθως κ όχι με πατάτες κ να απογοητεύτηκε. ποιος ξέρει. απελπισία μ έπιασε ότι θα πρέπει να ξαναρχίσουμε μεσημεριανό ύπνο. σήμερα του έβαλα κ μάσκα όταν πήγαμε στα ψώνια, κ μετά που τον ρώτησα αν ήθελε να τη βγάλουμε δεν ήθελε. έτσι να τη συνηθίζει σιγά σιγά. τώρα σξεφτομαι ότι τη μετά του αγιασμού θα ελέγχουμε τα χαρτιά των τεστ κλπ κ απογοητεύομαι. και τα καημένα παιδάκια που μπορεί να βγουν θετικά κ θα τους φύγει η χαρά να πάνε στους συμμαθητές τους… τι βραχνάς ήρθε και μας μαυρίζει τη ζωή μας..

Link to comment
Share on other sites

ναι όντως εμείς θελουμε περισσότερο χρόνο προσαρμογής. ο άντρας μου γθατι δεν του αρέσει το εκπαιδευτικό σύστημα κι εγω γιατί σκέφτομαι όλα τα μαύρα σενάρια για το πώς δεν θα μπορεί να ανταποκριθει κ ότι θα αρρωσταίνει συνέχεια κ θα λειπει κ μετά θα χάνει την προσαρμογή και όλα αυτά. μακάρι να μην βγουν αληθινά τα περισσότερα απ αυτά, αλλά έτσι όπως τον βλέπω, φοβάμαι ότι θα έχει πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν θα ακουστώ απότομη. Ο τόνος μου δεν είναι επιθετικός, αλλά θέλω να σου το γράψω όπως ακριβώς το σκέφτομαι, όσο πιο ξεκάθαρα γίνεται:

 

Αν δεν σταματήσετε να σκέφτεστε έτσι, σίγουρα θα έχει πρόβλημα. Και δεν θα φταίει κιόλας το καημένο. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ναι όντως εμείς θελουμε περισσότερο χρόνο προσαρμογής. ο άντρας μου γθατι δεν του αρέσει το εκπαιδευτικό σύστημα κι εγω γιατί σκέφτομαι όλα τα μαύρα σενάρια για το πώς δεν θα μπορεί να ανταποκριθει κ ότι θα αρρωσταίνει συνέχεια κ θα λειπει κ μετά θα χάνει την προσαρμογή και όλα αυτά. μακάρι να μην βγουν αληθινά τα περισσότερα απ αυτά, αλλά έτσι όπως τον βλέπω, φοβάμαι ότι θα έχει πρόβλημα. 

Θα προσαρμοστει μεσα σε μια εβδομαδα. Δεν θα προλαβει να αρρωστησει μεσα σε

μια εβδομαδα, ειδικα εφοσον θα φοραει και μασκα. Οποτε και θα μπορει να ανταποκριθει, και δεν θα αρρωσταινει συνεχεια. 4 ειναι,οχι ενος. 
γραφεις «ετσι οπως τον βλεπω,φοβαμαι οτι θα εχει προβλημα». Πραγματικα δεν το πιστευω πως σκεφτεσαι ετσι για το παιδι σου! Τι βλεπεις δηλαδη; Δεν εχεις ζησει αλλα παιδακια για να καταλαβεις,απο αυτα που περιγραφεις κρινω, οτι εχεις απο τις καλυτερες περιπτωσεις παιδιων

3 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Συγγνώμη αν θα ακουστώ απότομη. Ο τόνος μου δεν είναι επιθετικός, αλλά θέλω να σου το γράψω όπως ακριβώς το σκέφτομαι, όσο πιο ξεκάθαρα γίνεται:

 

Αν δεν σταματήσετε να σκέφτεστε έτσι, σίγουρα θα έχει πρόβλημα. Και δεν θα φταίει κιόλας το καημένο. 

Εται ακριβως ειναι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , irin είπε:

Πραγματικα δεν το πιστευω πως σκεφτεσαι ετσι για το παιδι σου! Τι βλεπεις δηλαδη;

Να, φοβάμαι για το αν θα πει εγκαίρως ότι θέλει τουαλέτα, αν θα προλάβει να πάει, αν θα μπερδευτεί κ δεν ξέρει πού είναι, αν θα κατεβάσει σωστά τα ρούχα του, γιατί αν βραχεί δεν μπορεί να τα αλλάξει μόνος του, αυτά είναι οι μεγάλοι φόβοι μου και μετά ότι θα παίζει μόνος του γιατί ποτέ δεν απευθύνει τον λόγο σε τριτους, μιλάει μόνο αν τον ρωτήσουν κατι. κι επίσης επειδή αν βρει κάτι που του αρέσει πολύ δεν το σταματάει, μην κάνει κανένα χαμό ότι δεν θέλει να πάει με το μάθημα. αυτά πέρα από το αν θα του φανεί πολύ, αν θα του λείψουμε κλπ. Πραγματικά έχω πολύ περισσότερο άγχος απ ο,τι δυο χρόνια πριν τον άφησα στην νταντά και δεν το περίμενα. νιώθω σαν να είναι να τον στείλουμε κάπου για να βασανίζεται. δεν το δείχνω φυσικά και δεν κάνω και πολλές συζητήσεις για το θέμα για να μην τον αγχωσω. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...