Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξ αποστάσεως εκπαίδευση στο δημόσιο σχολείο


Recommended Posts

Θα ήθελα να μοιραστούμε την εμπειρία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης που επιχειρείται λόγω των ημερών. Και στο παρελθόν έχω δηλώσει τον προβληματισμό μου σχετικά με τη διδασκαλία που γίνεται στο δημόσιο σχολείο. Γνωρίζοντας ότι ήδη πολλά ιδιωτικά  από την πρώτη μέρα που έκλεισαν τα σχολεία , παρέχουν εξ αποστάσεως εκπαίδευση θέλω να ρωτήσω, υπήρχε καμία επικοινωνία του δασκάλου της τάξης με τους γονείς όλο αυτό το διάστημα? 

Η δική μας δασκάλα βλέπω ότι έχει εγγραφεί στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, αλλά από κει και πέρα φωνή βοώντος εν τη ερήμω, άφαντη, δεν έχει πάρει κανένα τηλέφωνο , δεν έχει στείλει email , δεν έχω πολλές ελπίδες ότι θα παράξει οποιοδήποτε έργο όλο αυτό το διάστημα και πραγματικά ενοχλούμαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 824
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 30/3/2020 at 1:10 ΠΜ, arieta είπε:

Θα ήθελα να μοιραστούμε την εμπειρία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης που επιχειρείται λόγω των ημερών. Και στο παρελθόν έχω δηλώσει τον προβληματισμό μου σχετικά με τη διδασκαλία που γίνεται στο δημόσιο σχολείο. Γνωρίζοντας ότι ήδη πολλά ιδιωτικά  από την πρώτη μέρα που έκλεισαν τα σχολεία , παρέχουν εξ αποστάσεως εκπαίδευση θέλω να ρωτήσω, υπήρχε καμία επικοινωνία του δασκάλου της τάξης με τους γονείς όλο αυτό το διάστημα? 

Η δική μας δασκάλα βλέπω ότι έχει εγγραφεί στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, αλλά από κει και πέρα φωνή βοώντος εν τη ερήμω, άφαντη, δεν έχει πάρει κανένα τηλέφωνο , δεν έχει στείλει email , δεν έχω πολλές ελπίδες ότι θα παράξει οποιοδήποτε έργο όλο αυτό το διάστημα και πραγματικά ενοχλούμαι.

 

Στις αρχές είχαμε κ εμείς μεγάλη δυσκολία επικοινωνίας, δεν μπορούσαμε να μπούμε στην πλατφόρμα, μας πέταγε έξω κτλ, αλλά τώρα έχουμε μπει σε έναν ρυθμό.

Στον ένα μου γιο (Β Δημοτικού) η δασκάλα κάθε μέρα βάζει ασκήσεις τις οποίες τις λύνουν όλα τα παιδιά  (ή τουλάχιστον όσα κατάφεραν την εγγραφή) και απαντάνε όλα στην πλατφόρμα, η δε δασκάλα τους απαντάει "μπράβο τάδε, συνέχισε την προσπάθεια κλπ". 

Στον άλλο γιο (Γ Δημοτικού) η δασκάλα βάζει κάθε μέρα ασκήσεις στην πλατφόρμα και τα παιδιά τα αντιγράφουν στο τετράδιο και τις απαντούν. Την επόμενη μέρα η δασκάλα ανεβάζει τις απαντήσεις κ τα αντιπαραβάλουμε. Μας είχε πάρει τηλέφωνο από πριν ότι έτσι θα γίνεται η διαδικασία. 

Γενικώς υπάρχει μία ροή και μία κανονικότητα ας πούμε. Δδλ ένα δίωρο την ημέρα τα παιδιά ασχολούνται με τα μαθήματα. Επανάληψη, όχι καινούρια ύλη. Και μιλάω πάντα για δημόσιο σχολείο. 

Link to comment
Share on other sites

Νέα ύλη δεν επιτρέπεται να διδαχθεί γιατί δεν έχουν όλα τα παιδιά πρόσβαση σε δίκτυο. Η οδηγια ειναι για επαναλήψεις. Η πλατφόρμα εκανε μια πολυ καλη αναβάθμιση το σ/κ (παρά τα ωραια μεγαλα λογια δεν υπήρχε καμία μέριμνα έξω των προτέρων ενώ ήταν γνωςτο ότι το πανελλήνιο σχολικο δικτυο δυσλειτουργουσε οταν υπερφορτωνοταν) και τωρα λειτουργει αξιοπρεπώς. Ομως και παλι εχουμε μαθητες που δεν εχουν καταφερει να συνδεθούν. 

 

Μπορειτε να στέλνετε φωτογραφια των απαντησεων στους καθηγητες, με μηνυμα στο eclass, αν εχετε καποια απορια.

 

Εμεις δοκιμασαμε και βιντεομαθημα. Πανω απο τα μισα παιδια συνδέθηκαν αλλα καποιοι απο αυτους που μπηκαν με ταμπλετ ή κινητο ειχαν δυσκολιες. Ηταν περιεργη αισθηση γιατι πρεπει να κλεισουν ολα τα μικρόφωνα για να μην ακουγονται οι περιφερειακοί θόρυβοι στο καθε σπίτι και ζηταει το λογο οποιος θελει- τελικα δεν τον ζητουσε σχεδον κανεις, μαλλον απο ντροπη, τελειως αντιθετο απο το κανονικο μαθημα! Και έγραφαν ολοι στο τσατ αντι να μιλούν κι ενεις μιλούσαμε μονοι μας. 

Νέα ύλη δεν επιτρέπεται να διδαχθεί γιατί δεν έχουν όλα τα παιδιά πρόσβαση σε δίκτυο. Η οδηγια ειναι για επαναλήψεις. Η πλατφόρμα εκανε μια πολυ καλη αναβάθμιση το σ/κ (παρά τα ωραια μεγαλα λογια δεν υπήρχε καμία μέριμνα έξω των προτέρων ενώ ήταν γνωςτο ότι το πανελλήνιο σχολικο δικτυο δυσλειτουργουσε οταν υπερφορτωνοταν) και τωρα λειτουργει αξιοπρεπώς. Ομως και παλι εχουμε μαθητες που δεν εχουν καταφερει να συνδεθούν. 

 

Μπορειτε να στέλνετε φωτογραφια των απαντησεων στους καθηγητες, με μηνυμα στο eclass, αν εχετε καποια απορια.

 

Εμεις δοκιμασαμε και βιντεομαθημα. Πανω απο τα μισα παιδια συνδέθηκαν αλλα καποιοι απο αυτους που μπηκαν με ταμπλετ ή κινητο ειχαν δυσκολιες. Ηταν περιεργη αισθηση γιατι πρεπει να κλεισουν ολα τα μικρόφωνα για να μην ακουγονται οι περιφερειακοί θόρυβοι στο καθε σπίτι και ζηταει το λογο οποιος θελει- τελικα δεν τον ζητουσε σχεδον κανεις, μαλλον απο ντροπη, τελειως αντιθετο απο το κανονικο μαθημα! Και έγραφαν ολοι στο τσατ αντι να μιλούν κι ενεις μιλούσαμε μονοι μας. 

Link to comment
Share on other sites

Εμάς ο δάσκαλος στην Ε δημοτικού, την πρώτη φορά που επικοινώνησε μαζί μας μέσω μέηλ, μας έστειλε εργασίες σχετικές με την 25η Μαρτίου. Του τα στείλαμε πίσω και μας απάντησε.

Από τότε όμως που άνοιξε η πλατφόρμα, απλά ανεβάζει ασκήσεις εκεί και μετά μας στέλνει τις απαντήσεις για να τα τσεκάρουμε μόνοι μας, πράγμα που προσωπικά θεωρώ πολύ μεγάλη ξεφτίλα. Να πέφτει ο μισθός ολόκληρος δλδ για να κάθεσαι σπίτι σου και να στέλνεις μία σελίδα ασκήσεις γλώσσας και μαθηματικών την εβδομάδα, με τις οποίες δε θέλεις καν να ασχοληθείς και τις φορτώνεις ΚΑΙ αυτές στους γονείς!

Η δασκάλα των αγγλικών ασχολήθηκε περισσότερο. Και λινκ του βρετανικού συμβουλίου τους έστειλε και ασκήσεις και έκθεση και ζήτησε να στείλουμε στο μέηλ τις απαντήσεις.

Ο δάσκαλος της πληροφορικής επίσης έστειλε βίντεο και ερωτηματολόγιο πάνω σε αυτό, που τα απαντησε το παιδί στο e class.

Στο δε γυμνάσιο του μεγάλου, μόνο μία φιλόλογος φιλοτιμήθηκε και οργανώθηκε η γυναίκα από την αρχή, μας στέλνει πρόσκληση στο cloud και κάνει μάθημα όλη η τάξη live με ανοιχτά μικρόφωνα, 4 φορές την εβδομάδα. Όλοι οι υπόλοιποι απλά ανέβασαν κάποιες ασκήσεις στο e class, κάποιοι καμία.

Και όλοι αυτοί οι άνθρωποι τώρα θα πάρουν τον ίδιο μισθό...πείτε μου εσείς τώρα! 

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να προσεγγίσουμε οι γονείς τη δασκάλα, επισημάνοντας ότι έχει αρχίσει η εξ αποστάσεως εκ εκπαίδευση, για να μας στείλει πριν δύο μέρες 1 φωτοτυπία της πλάκας. Θεωρώ ότι δεν είχε την πρόθεση να το κάνει , βλέποντας ότι μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχε αναλάβει καμία πρωτοβουλία .Και πάλι , η φωτοτυπία ήταν στάχτη στα μάτια, κάτι ελάχιστες, πανεύκολες ασκησούλες  γνωσιακού επιπέδου πολύ κατώτερου από την τάξη που παρακολουθούν .Κάποιοι άλλοι έχουν στείλει και αυτοί άπαξ κάποιες ασκήσεις και άλλοι καθόλου...

Όταν επικοινώνησα άκουσα ένα σωρό δικαιολογίες, ότι δεν λειτουργεί το σύστημα και λοιπά , λες και δεν υπάρχουν χίλια συστήματα να επικοινωνήσει με τους μαθητές, από τηλέφωνο μέχρι email ,viber,webex skype κτλ..Να επισημάνω ότι όλα τα παιδιά της τάξης έχουν internet.

Lisbet, έχεις δίκιο , όλοι αυτοί οι άνθρωποι θα πάρουν τον ίδιο μισθό, μην πω το άλλο .όλοι θα πάρουν μισθούς μηνών για δουλειά λίγων ωρών ενώ οι ιδιωτικοί , αν πάρουν , θα πρέπει να έχουν εργαστεί σκληρά.

Και τα παιδιά? Αποχαυνωμένα σε τηλεοράσεις και tablet, μέχρι να γίνουν ζόμπι, σκουριασμένα μυαλά από τα μικράτα τους.

Και για όλα αυτά φταίνει εκπαιδευτικοί χωρίς φιλότιμο και όραμα, αλλά και το υπουργείο που δεν θέτει συγκεκριμένους όρους που πρέπει να τηρήσουν, αναγκάζοντας τους χιλιάδες υπαλλήλους να παράγουν τόσο έργο που αντιστοιχεί στο μισθό που εισπράττουν. Να φτιάξουν πλατφόρμα της προκοπής. Αν δεν δουλεύει η πλατφόρμα να δίνουν εναλλακτικές ούτως ώστε να μην σταματά η εκπαίδευση των παιδιών για τόσο μεγάλο διάστημα.

Annoulen σε θεωρώ τυχερή σε σύγκριση με τα δικά μας δεδομένα που δίνουν στα παιδιά σου έναυσμα να ασχοληθούν τουλάχιστον δύο ώρες και έχουν καθημερινή επικοινωνία με τη δασκάλα. Κάτι είναι κι αυτό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα μιλήσω και από τις δύο πλευρές ώς εκπαιδευτικός και ως γονέας.

Εργάζομαι σε τρία εκπαιδευτικά ιδρύματα.

Στο ένα (ΣΔΕ) δε μας έχουν έρθει οδηγίες για εξ αποστάσεως εκπαίδευση. 

Στο δεύτερο , που είναι ειδικό σχολείο, δεν έχει έρθει ούτε μία λυμένη άσκηση από όσες ανεβάζω. Παρ' όλα αυτά οι γονείς είναι υπέρ της σύγχρονης εκπαίδευσης μέσω webex, η οποία θα πραγματοποιηθεί άμεσα (το θέμα στα ειδικά ακόμη δουλεύεται). 

Το σύστημα του myschool κολλούσε φριχτά τις πρώτες μέρες. Για να γραφτώ έκανα 3 μέρες και αναγκαστικά δούλευα μεταμεσονύχτιες ώρες γιατι ήταν αδύνατον να ανεβάσω υλικό διαφορετικά. Στέλνω το υλικό μου και μέσω e mail και επίσης δεν έχω λάβει ανατροφοδότηση. Οι οδηγίες που υπάρχουν από το υπουργείο είναι να γίνεται 1ον επανάληψη και όχι παράδοση / κάλυψη ύλης και 2ον να δίνουμε δραστηριότητες και ασκήσεις τις οποίες θα μπορούν να επεξεργαστούν και οι γονείς, σε επίπεδο περισσότερο δημιουργικής απασχόλησης παρά διδασκαλίας.

Στο τρίτο εκπαιδευτικό ίδρυμα (ΙΕΚ) ανεβαίνουν λυμένες ασκήσεις συνεχώς. Χαίρομαι πολύ γι' αυτό και ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι. Να σημειώσω ότι δεν προβλέπεται προς το παρόν πληρωμή για τη δουλειά που γίνεται στο e class του ΙΕΚ. 

 

Ο γιος μου πηγαίνει νήπιο. Το νηπιαγωγείο στέλνει συνεχώς ποικίλο υλικό, από γυμναστική, μέχρι ηχογραφημένα παραμύδια, ασκήσεις εγγραμματισμού, μουσικοκινητική αγωγή, ιδέες για κατασκευές κ.α. στα οποία ο γιος μου ανταποκρίνεται πολύ καλά. Ήρθε μία απόφαση για διαδυκτιακό μάθημα στα νήπια, αλλά δεν έχει προχωρήσει, επίσης, για τεχνικούς λόγους από πλευράς υπουργείου (δεν αναγνώριζε το σύστημα τους μαθητές)

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλά , το ότι υπάρχουν γονείς που δεν ενδιαφέρονται για την ανατροφοδότηση και αυτό με ξεπερνά. Προτιμούν να βλέπουν τα βλαστάρια τους αποχαυνωμένα στο fortnite? ή αυτό ή θα έπρεπε να υπάρχει λίγο οργάνωση στην πληροφορία τους ,δηλαδή να αναλάβει το εκπαιδευτικό ίδρυμα να τους ενημερώσει πώς θα κινηθεί και πώς θα ανταποκριθούν. Ακόμα κι εγώ που ασχολούμαι με τις πλατφόρμες θα ήθελα να έχω επικοινωνία με τον εκπαιδευτικό για να με ενημερώνει πώς και τι ( εφόσον τις χρησιμοποιούσε βεβαίως βεβαίως) τουλάχιστον στην αρχή μέχρι να μπούμε σε ένα ρυθμό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, arieta είπε:

Καλά , το ότι υπάρχουν γονείς που δεν ενδιαφέρονται για την ανατροφοδότηση και αυτό με ξεπερνά. Προτιμούν να βλέπουν τα βλαστάρια τους αποχαυνωμένα στο fortnite? ή αυτό ή θα έπρεπε να υπάρχει λίγο οργάνωση στην πληροφορία τους ,δηλαδή να αναλάβει το εκπαιδευτικό ίδρυμα να τους ενημερώσει πώς θα κινηθεί και πώς θα ανταποκριθούν. Ακόμα κι εγώ που ασχολούμαι με τις πλατφόρμες θα ήθελα να έχω επικοινωνία με τον εκπαιδευτικό για να με ενημερώνει πώς και τι ( εφόσον τις χρησιμοποιούσε βεβαίως βεβαίως) τουλάχιστον στην αρχή μέχρι να μπούμε σε ένα ρυθμό.

Ναι σε αυτό έχεις δίκιο, θα έπρεπε να γίνεται ενημέρωση. Εμείς ενημερωθήκαμε χθές από τον περιφερειάρχη και θα πειραματιστούμε με το webex το Σαββατοκύριακο ώστε να αρχίσουν οι τηλεδιασκέψεις από Δευτέρα. Το πώς θα γίνει η τηλεδιάσκεψη είναι δική μας ευθύνη, απ' όσο κατάλαβα. 

Το θέμα σε αυτό το σχολείο είναι ότι οι συνθήκες είναι ιδιαίτερες και κάποιοι γονείς δεν έχουν καν υπολογιστή. Εμείς από τη μεριά μας φτιάξαμε e mail και λογαριασμούς σε όλους τους μαθητες, αλλά δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσε να γίνει. 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Πάντως , το όλο σύστημα επαφίεται πολύ για άλλή μια φορά στο φιλότιμο του εκπαιδευτικού και αυτό είναι λάθος. Γιατί υπάρχουν κάποιοι που έχουν φιλότιμο και πολύ άλλοι όχι. Γιατί όλο αυτό έχει προαιρετικό χαρακτήρα? Θα έπρεπε να έχει υποχρεωτικό χαρακτήρα για τον εκπαιδευτικό με σαφείς οδηγίες για το μίνιμουμ της καθημερινής του απασχόλησης.Θα έπρεπε να προβλέψει άλλους τρόπους επικοινωνίας για τα παιδιά ( λίγα φαντάζομαι ) που δεν έχουν πρόσβαση στο internet. Άμεσες λύσεις, μην αφήνουν το χρόνο να περνάει μη παραγωγικά για τη μεγάλη πλειοψηφία των ελληνόπουλων. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, είναι εξοργιστικό το υπουργείο να θριαμβολογεί επειδή απλά εγγράφησαν στην πλατφόρμα αρκετοί εκπαιδευτικοί .Αυτό δείχνει ότι αρκούνται στα ελάχιστα και στην χωρίς ουσία πράγματα. Σαν να λέω εγώ στον εργοδότη μου ότι μπήκα στην πλατφόρμα εξ αποστάσεως και αυτό να του είναι αρκετό. Είναι δυνατόν? Αντί να θριαμβολογεί με την παραγωγή έργου να θριαμβολογεί με τις εγγραφές?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, arieta είπε:

Επίσης, είναι εξοργιστικό το υπουργείο να θριαμβολογεί επειδή απλά εγγράφησαν στην πλατφόρμα αρκετοί εκπαιδευτικοί .Αυτό δείχνει ότι αρκούνται στα ελάχιστα και στην χωρίς ουσία πράγματα. Σαν να λέω εγώ στον εργοδότη μου ότι μπήκα στην πλατφόρμα εξ αποστάσεως και αυτό να του είναι αρκετό. Είναι δυνατόν? Αντί να θριαμβολογεί με την παραγωγή έργου να θριαμβολογεί με τις εγγραφές?

Το υπουργείο θριαμβολογεί γιατί δεν είχε κάνει καμία προετοιμασία για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Πχ δεν είχε στείλει κάποιο έγγραφο εκ των προτέρων ότι πρέπει να γίνουν προετοιμασίες (να αναβαθμιστεί το σύστημα, να πάρουν όλοι λογαριασμό και να ανοίξουμε τα μαθήματα για να είμαστε έτοιμοι να ξεκινήσουμε, να δείξουμε από πριν στους μαθητές πώς θα συνδέονται, και φυσικά να γίνει μία σοβαρή διερεύνηση του πόσοι μαθητές έχουν υπολογιστή και ίντερνετ στο σπίτι). Ειλικρινά, έλεγε αορίστως η υπουργός ότι θα γίνει εξ αποστάσεως μάθημα και όλοι γελούσαμε γιατί ξέραμε τα προβλήματα και δεν είχαμε πιστέψει ότι το εννοούσε στα σοβαρά. Οπότε τώρα βγαίνει και θριαμβολογεί, για να ακούει ο κάθε γονιός ότι δήθεν πηγαίνουν καλά τα πράγματα, και να νομίζει ότι μόνο οι δάσκαλοι του παιδιού του φταίνε.

 

Εγώ πάντως έχω την αίσθηση ότι ζω σε παράλληλες πραγματικότητες. Δηλαδή οι συμμαθητές των παιδιών σας έχουν όλοι ίντερνετ και υπολογιστή; Εμείς είμαστε το μοναδικό σχολείο ενός σχετικά μεγάλου νησιού, με υψηλό βιοτικό επίπεδο γενικά και με αρκετό ενδιαφέρον της κοινωνίας για το σχολείο, αλλά και πάλι δεν έχουν όλοι τα μέσα. Πολλά σπίτια δεν έχουν σταθερό τηλ γιατί έχουν καλές προσφορές στα κινητά, όμως τα δεδομένα δεν επαρκούν για τις ανάγκες της τηλεκπαίδευσης. Άλλα παιδιά μπαίνουν από κινητά ή τάμπλετ. Φυσικά, επειδή είμαστε και το μοναδικό γυμνάσιο του νησιού, έχουμε κάποια λίγα παιδιά από οικογένειες πολύ χαμηλού μορφωτικού επιπέδου που δεν έχουν τίποτα από όλα αυτά και οι γονείς δεν μπορούσαν καν να πάρουν τις οδηγίες για να κάνουν λογαριασμό τα παιδιά τους. Φυσικά και τα παιδιά των αλλοδαπών γονέων δυσκολεύτηκαν και είναι τα τελευταία που συνδέονται αυτές τις μέρες. Όσοι έχουν αδέρφια στο λύκειο και έναν υπολογιστή στο σπίτι, τσακώνονται για το ποιος θα μπει, γιατί τα παιδιά του λυκείου αναγκαστικά έχουν προτεραιότητα. Τα παιδιά των συναδέλφων μας είναι τα τελευταία που στέλνουν ασκήσεις γιατί οι γονείς τους χρηισμοποιούν όλη τη μέρα τον υπολογιστή για να επικοινωνούν με τους μαθητές τους. Και χθες όποτε ανοιγε κάποιο μικρόφωνο μαθητή, ακούγαμε στο βάθος μικρότερα αδέρφια, οικιακές συσκευές, γονείς να μιλάνε στο τηλ για τη δουλειά τους. Γι αυτό πραγματικά αναρωτιέμαι, αν τέτοιες εικόνες έχουμε εμείς εδώ που δεν είμαστε και το πιο μίζερο μέρος της Ελλάδας, πού είναι όλες αυτές οι ιδανικές συνθήκες που θεωρεί αυτονόητες ο μέσος γονιός; 

Link to comment
Share on other sites

'Eσπερε, ρίχνω μεγάλες ευθύνες στο υπουργείο γιατί δεν υπάρχουν σαφείς οδηγίες προς πάσα κατεύθυνση ούτως ώστε να ενορχηστρώσουν  το όλο σύστημα όπως πρέπει και ταυτόχρονα δεν γίνεται καλή επιτήρηση του εγχειρήματος με αποτέλεσμα , αν δεν θέλει ο εκπαιδευτικός να καταβάλει καμία προσπάθεια, απλά να εισπράττει το μισθό του χωρίς να παράγει εργασία απλά  μπορεί να το κάνει . 

Ο εκπαιδευτικός που είναι καλόπιστος,όμως , μπορεί  να φανεί δημιουργικός και πραγματικά να κάνει αρκετά καλή δουλειά, αν δεν γίνει αυτό δεν νομίζω ότι υπάρχουν αρκετές δικαιολογίες.

Υπάρχουν πλέον τόσα μέσα επικοινωνίας, θεωρώ ότι κάθε εκπαιδευτικός που σέβεται τον εαυτό του χρησιμοποιεί υπολογιστή εδώ και καιρό  Aυτό που περιγράφεις , δεν ισχύει στο δικό μας σχολείο, δηλαδή όλοι οι συμμαθητές μας έχουν πρόσβαση στο internet.Οπότε , με καλή πίστη και εφευρετικότητα είναι απολύτως εφικτό να δημιουργήσει μια ψηφιακή τάξη. Το ότι θα φαίνεται το σαλόνι του σπιτιού μας ή το μικρότερο αδελφάκι είναι σημείο των καιρών και δεν είναι δυνατόν να μας αποθαρρύνει, είναι συνεπακόλουθο όταν η δουλειά γίνεται από το σπίτι.

Σίγουρα οι εκπαιδευτικοί που μένουν σε μέρη που κάποια  παιδιά δεν έχουν internet πρέπει να καταβάλουν μεγαλύτερη προσπάθεια να το οργανώσουν αλλά και πάλι πιστεύω ότι και εκεί υπάρχουν λύσεις. Πχ οι εταιρείες κινητών κάνουν πολλές προσφορές στα δεδομένα λόγω της κατάστασης που μπορούν οι γονείς να εκμεταλλευτούν ή το σχολείο να αναλαμβάνει να στείλει ταχυδρομικά εργασίες στα παιδιά που δεν έχουν πρόσβαση. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια μένω στο κέντρο πρωτεύουσας νομού. Ναι, όλοι οι συμμαθητές μας έχουν ίντερνετ, η συντριπτική πλειοψηφία έχει τουλάχιστον ένα τάμπλετ, αν όχι και λάπτοπ ή η/υ στο σπίτι. Για τους δασκάλους/ καθηγητές τους δικούς μας, δικαιολογίες δεν υπάρχουν. Όποιος θέλει, μπορεί να κάνει.

@Έσπερος μπορείτε διακριτικά να συστήσετε στα παιδιά να πάρουν τη συσκευή μαζί τους και να κλείσουν την πόρτα του δωματίου τους. Κι εμείς στην αρχή που ξεκινήσαμε τα αγγλικά δεν το είχαμε σκεφτεί κι αφήσαμε το λαπτοπ στο σαλόνι. Στο 2ο μάθημα το μεταφέραμε στο γραφείο του παιδιού, γιατί δε βόλευε κανέναν. Αν μπαίνουν από ταμπλετ ή κινητό, είναι ακόμα ευκολότερο. 

 

Το κορυφαίο που συνειδητοποίησα σήμερα, είναι ότι οι λύσεις που έστειλε στα μαθηματικά ο δάσκαλος της 5ης δημοτικού, είχαν λάθη.

3 λάθος απαντήσεις σε 2 φωτοτυπίες Α4. Του έστειλα μέηλ εγώ και κάποια γονείς ακόμα και το διόρθωσε. Με όλο το σεβασμό, ας μου πούνε οι εκπαιδευτικοί που συμμετέχουν στη συζήτηση τη γνώμη τους.

 

Η πλατφόρμα ειναι ελεεινή. Προσπαθώ απο το μεσημέρι να στείλω μέσω αυτής τις απαντήσεις του γιου μου στις εργασίες των αγγλικών του σχολείου και με πετάει έξω συνέχεια. Πάλι στο μέηλ θα κάθομαι να τα γράφω.

 

Χθες είδα ότι τα 600 ευρώ που θα πάρουν γιατροί, δικηγόροι κλπ λόγω κορονοιού, θα τα πάρουν ΚΑΙ οι εκπαιδευτικοί. 

Με ποια αιτιολογία, μπορείτε να μου πείτε; Τη στιγμή που δεν εργάζονται κι ο μισθός τους καταβάλλεται κανονικά;

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

Εγώ κορίτσια μένω στο κέντρο πρωτεύουσας νομού. Ναι, όλοι οι συμμαθητές μας έχουν ίντερνετ, η συντριπτική πλειοψηφία έχει τουλάχιστον ένα τάμπλετ, αν όχι και λάπτοπ ή η/υ στο σπίτι. Για τους δασκάλους/ καθηγητές τους δικούς μας, δικαιολογίες δεν υπάρχουν. Όποιος θέλει, μπορεί να κάνει.

@Έσπερος

Χθες είδα ότι τα 600 ευρώ που θα πάρουν γιατροί, δικηγόροι κλπ λόγω κορονοιού, θα τα πάρουν ΚΑΙ οι εκπαιδευτικοί. 

Με ποια αιτιολογία, μπορείτε να μου πείτε; Τη στιγμή που δεν εργάζονται κι ο μισθός τους καταβάλλεται κανονικά;

Θα τα πάρουν εκπαιδευτικοί που έχουν φροντιστήρια ή εκπαιδευτικοί που κάνουν νόμιμα ιδιαίτερα με μπλοκακι παροχής υπηρεσιών. Αυτήν την ενημέρωση έχω. Θα ήταν θεωρώ προκλητικό να το έπαιρναν οι εκπαιδευτικοί του δημοσίου. Όχι γιατί δεν εργάζονται. Κάποιοι εργάζονται και υπό αυτές τις αντίξοες συνθήκες. Αλλά γιατί ο μισθός καταβάλλεται κανονικά. Δεν έχουν πληγεί οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

ευρώ που θα πάρουν γιατροί, δικηγόροι κλπ λόγω κορονοιού, θα τα πάρουν ΚΑΙ οι εκπαιδευτικοί. 

Με ποια αιτιολογία, μπορείτε να μου πείτε; Τη στιγμή που δεν εργάζονται κι ο μισθός τους καταβάλλεται κανονικά;

Εκπαιδευτικοί με μπλοκάκια. όχι του δημοσιου. για όνομα του θεού. η συγκεκριμένη κυβέρνηση θα έδινε λεφτά σε Δ.Υ. και μάλιστα εκπαιδευτικούς; 

 

Just now, Lisbet είπε:

@Έσπερος μπορείτε διακριτικά να συστήσετε στα παιδιά να πάρουν τη συσκευή μαζί τους και να κλείσουν την πόρτα του δωματίου τους. Κι εμείς στην αρχή που ξεκινήσαμε τα αγγλικά δεν το είχαμε σκεφτεί κι αφήσαμε το λαπτοπ στο σαλόνι. Στο 2ο μάθημα το μεταφέραμε στο γραφείο του παιδιού, γιατί δε βόλευε κανέναν. Αν μπαίνουν από ταμπλετ ή κινητό, είναι ακόμα ευκολότερο. 

Το ενδεχόμενο να υπάρχει στο σπίτι ένας σταθερός υπολογιστής σε κοινόχρηστο χωρο, ειναι τοσο εξωπραγματικό; Και στο δικο μου σπιτι,τα γραφεία μας ειναι στο καθιστικο-κουζινα και δεν εχουμε λαπτοπ, δυο επιτραπέζιους εχουμε. Και πολλα αλλα σπιτια ξερω που ειναι ετσι, ασχετως οικονομικής καταστασης. Να μη σχολιασω οτι ειχαμε κ γονεις που δεν  εδωσαν τη συγκατάθεση τους να παρακολουθησει το παιδι τους μαθημα μεσω τηλεδιάσκεψης για λογους προστασίας προσωπικών δεδομενων. Οταν καποιος ειναι εξω απο το χορο, πολλα τραγουδια λεει. Και να σου πω και κατι αλλο; πολυ  πιο εύκολο και ξεκούραστο θα ήταν να κάνω μάθημα με τηλεδιάσκεψη με το υλικό του βιβλίου κ τις ασκήσεις που θα έβαζα κανονικά, από το να δημιουργώ υλικό για την πλατφόρμα και να τα διορθωνω ενα ενα και να απανταω ολη μερα σε μηνυματα κ τηλεφωνα και να μην φαίνεται κ πόση δουλειά έχω κάνει. Τώρα παλι έχω το διλημμα: να βάλω νέες ασκήσεις ή να περιμένω λίγο για να φτάσουν στον ίδιο ρυθμό τα παιδια που γράφτηκαν αργοτερα κ να δωσω καποια πιο χαλαρη δραστηριοτητα (κάποιο ανάγνωσμα ή βιντεο ή παιχνιδι ή υλικο για προςωπικη μελετη) για τα παιδια που εχουν κανει τις ασκησεις; παιδαγωγικα σωστο ειναι το δεύτερο. Αλλά τι θα φανεί και θα σχολιαστεί απο καποιους γονεις; οτι βαριεμαι να διορθωσω. Πραγματικά νομίζω ότι δουλεύω για να βλέπουν οι γονείς ότι βάζω ασκήσεις που απαιτούν αρκετή ώρα ενασχόλησης από τα παιδιά και διόρθωσης από εμένα, που δεν ξερω ποιο απο τα δυο τους απασχολει περισσοτερο, παρα για να πετυχω καποιο παιδαγωγικο οφελος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, love kids είπε:

Θα τα πάρουν εκπαιδευτικοί που έχουν φροντιστήρια ή εκπαιδευτικοί που κάνουν νόμιμα ιδιαίτερα με μπλοκακι παροχής υπηρεσιών. Αυτήν την ενημέρωση έχω. Θα ήταν θεωρώ προκλητικό να το έπαιρναν οι εκπαιδευτικοί του δημοσίου. Όχι γιατί δεν εργάζονται. Κάποιοι εργάζονται και υπό αυτές τις αντίξοες συνθήκες. Αλλά γιατί ο μισθός καταβάλλεται κανονικά. Δεν έχουν πληγεί οικονομικά.

Το ποσοστό που εργάζεται είναι μηδαμινό. Με όποιον φίλο και γνωστό μίλησα, από διαφορετικές περιοχές της Ελλάδας, την ίδια εικόνα μου μετέφερε. Για λύκειο μόνο δεν έχω καθόλου εικόνα. Μπορεί εκεί οι καθηγητές να είναι πιο ευαισθητοποιημένοι.

Για τα 600 ευρώ, εύχομαι να είναι αλήθεια αυτό που λες, γιατί δεν είδα κάπου αυτή τη διευκρίνηση και μου σηκώθηκε η τρίχα.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

. Γι αυτό πραγματικά αναρωτιέμαι, αν τέτοιες εικόνες έχουμε εμείς εδώ που δεν είμαστε και το πιο μίζερο μέρος της Ελλάδας, πού είναι όλες αυτές οι ιδανικές συνθήκες που θεωρεί αυτονόητες ο μέσος γονιός; 

Συγγνώμη κιόλας αλλά δικαιολογίες. Προχτές παρακολουθήσαμε 700 (ναι 700) άτομα μεγαλης πολυεθνικής παρουσίαση από την κεντρική διεύθυνση. Ο ένας εκ των ομιλητών ήταν στο γραφείο του, ο άλλος κάπου έξω από κινητό, ο τρίτος κλεισμένος σε ένα αρκετά ακατάστατο παιδικό υπνοδωμάτιο. Παρουσιάσεις, ακόμη και διαπραγμάτευση συμβολαίων, από μη ιδανικούς χώρους, με κακό σήμα, από το τηλέφωνο εν κινήσει, από ξενοδοχεία και εστιατόρεια, και συχνα με παιδιά στο παρασκήνιο ή και μαστόρους στο σπίτι, όσοι εργαζόμαστε σε ιδιωτικές εταιρείες, έχουμε ζήσει αρκετές και προ καραντίνας. Και εμείς οι Έλληνες, και οι Αγγλοι και οι Αμερικάνοι, για Ινδία δεν το συζητώ, έχω κάνει τηλεδιάσκεψη και ο άλλος ήταν επίσκεψη στο χωριό του και  είχε απο πίσω κουρτίνα με χάντρες, μία κυρία φαινόταν να μαγειρεύει μαζί με κάτι παιδιά πίσω από την κουρτίνα και κάποια στιγμή στο παράθυρο έχωσε το κεφάλι του ένα μεγαλόσωμο ζώο, αγελάδα, βουβάλι, θα σε γελάσω. 

Πληρωνόμαστε για να εργαζόμαστε. Αν δεν έχει σήμα, θα βρούμε. Αν δεν έχει wifi θα μπούμε από κινητό.  Αν δεν καταλαβαίνει ο συνομιλητής, θα εξηγήσουμε. Αν πρέπει να αλλάξουμε εφαρμογή, θα αλλάξουμε. Αλλιώς δεν πληρωνόμαστε, τέλος.

Οι καθηγητές που πληρώνονται με την ώρα σε γκρουπ και ιδιαίτερα, ξέρεις τι ωραία, μόνοι τους, χωρίς κεντρική σχεδίαση και καθοδήγηση, σε λίγες μέρες, βρήκαν τρόπο για τηλεδιδασκαλία; Και ας μην ειχαν ξανααακούσει ούτε για facebook, όπως η εξηντάρα κυρία που διδάσκει αγγλικά στα παιδιά μας. Έφαγε 3 μέρες να στήσει αρχικα από το κινητό skype, άλλη μια βδομάδα να το οργανώσει καλύτερα, αλλά εκεί δεν υπήρχε μισθός αλλιώς, πληρώνεται για τα μαθήματα που κάνει, άρα θα βρει τρόπο να τα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Το ενδεχόμενο να υπάρχει στο σπίτι ένας σταθερός υπολογιστής σε κοινόχρηστο χωρο, ειναι τοσο εξωπραγματικό; Και στο δικο μου σπιτι,τα γραφεία μας ειναι στο καθιστικο-κουζινα και δεν εχουμε λαπτοπ, δυο επιτραπέζιους εχουμε. Και πολλα αλλα σπιτια ξερω που ειναι ετσι, ασχετως οικονομικής καταστασης. Να μη σχολιασω οτι ειχαμε κ γονεις που δεν  εδωσαν τη συγκατάθεση τους να παρακολουθησει το παιδι τους μαθημα μεσω τηλεδιάσκεψης για λογους προστασίας προσωπικών δεδομενων. Οταν καποιος ειναι εξω απο το χορο, πολλα τραγουδια λεει. Και να σου πω και κατι αλλο; πολυ  πιο εύκολο και ξεκούραστο θα ήταν να κάνω μάθημα με τηλεδιάσκεψη με το υλικό του βιβλίου κ τις ασκήσεις που θα έβαζα κανονικά, από το να δημιουργώ υλικό για την πλατφόρμα και να τα διορθωνω ενα ενα και να απανταω ολη μερα σε μηνυματα κ τηλεφωνα και να μην φαίνεται κ πόση δουλειά έχω κάνει. Τώρα παλι έχω το διλημμα: να βάλω νέες ασκήσεις ή να περιμένω λίγο για να φτάσουν στον ίδιο ρυθμό τα παιδια που γράφτηκαν αργοτερα κ να δωσω καποια πιο χαλαρη δραστηριοτητα (κάποιο ανάγνωσμα ή βιντεο ή παιχνιδι ή υλικο για προςωπικη μελετη) για τα παιδια που εχουν κανει τις ασκησεις; παιδαγωγικα σωστο ειναι το δεύτερο. Αλλά τι θα φανεί και θα σχολιαστεί απο καποιους γονεις; οτι βαριεμαι να διορθωσω. Πραγματικά νομίζω ότι δουλεύω για να βλέπουν οι γονείς ότι βάζω ασκήσεις που απαιτούν αρκετή ώρα ενασχόλησης από τα παιδιά και διόρθωσης από εμένα, που δεν ξερω ποιο απο τα δυο τους απασχολει περισσοτερο, παρα για να πετυχω καποιο παιδαγωγικο οφελος. 

Να κάνεις αυτό που θεωρείς εσύ σωστό. Εσύ είσαι η εκπαιδευτικός, δική σου τάξη είναι. Εγώ απλά στην θέση σου θα κοιτούσα το "συμφέρον" της πλειοψηφίας . Δεν θα κρατούσα δηλαδή την τάξη πίσω επειδή κάποια παιδιά αμέλησαν να γραφτούν, ή δεν μπόρεσαν για κάποιο λόγο. Σε αυτά τα παιδιά θα έδινα επιπλέον ασκήσεις και θα ζητούσα να "φορτσαρουν" λίγο για να ακολουθήσουν τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εκπαιδευτικοί με μπλοκάκια. όχι του δημοσιου. για όνομα του θεού. η συγκεκριμένη κυβέρνηση θα έδινε λεφτά σε Δ.Υ. και μάλιστα εκπαιδευτικούς; 

 

Το ενδεχόμενο να υπάρχει στο σπίτι ένας σταθερός υπολογιστής σε κοινόχρηστο χωρο, ειναι τοσο εξωπραγματικό; Και στο δικο μου σπιτι,τα γραφεία μας ειναι στο καθιστικο-κουζινα και δεν εχουμε λαπτοπ, δυο επιτραπέζιους εχουμε. Και πολλα αλλα σπιτια ξερω που ειναι ετσι, ασχετως οικονομικής καταστασης. Να μη σχολιασω οτι ειχαμε κ γονεις που δεν  εδωσαν τη συγκατάθεση τους να παρακολουθησει το παιδι τους μαθημα μεσω τηλεδιάσκεψης για λογους προστασίας προσωπικών δεδομενων. Οταν καποιος ειναι εξω απο το χορο, πολλα τραγουδια λεει. Και να σου πω και κατι αλλο; πολυ  πιο εύκολο και ξεκούραστο θα ήταν να κάνω μάθημα με τηλεδιάσκεψη με το υλικό του βιβλίου κ τις ασκήσεις που θα έβαζα κανονικά, από το να δημιουργώ υλικό για την πλατφόρμα και να τα διορθωνω ενα ενα και να απανταω ολη μερα σε μηνυματα κ τηλεφωνα και να μην φαίνεται κ πόση δουλειά έχω κάνει. Τώρα παλι έχω το διλημμα: να βάλω νέες ασκήσεις ή να περιμένω λίγο για να φτάσουν στον ίδιο ρυθμό τα παιδια που γράφτηκαν αργοτερα κ να δωσω καποια πιο χαλαρη δραστηριοτητα (κάποιο ανάγνωσμα ή βιντεο ή παιχνιδι ή υλικο για προςωπικη μελετη) για τα παιδια που εχουν κανει τις ασκησεις; παιδαγωγικα σωστο ειναι το δεύτερο. Αλλά τι θα φανεί και θα σχολιαστεί απο καποιους γονεις; οτι βαριεμαι να διορθωσω. Πραγματικά νομίζω ότι δουλεύω για να βλέπουν οι γονείς ότι βάζω ασκήσεις που απαιτούν αρκετή ώρα ενασχόλησης από τα παιδιά και διόρθωσης από εμένα, που δεν ξερω ποιο απο τα δυο τους απασχολει περισσοτερο, παρα για να πετυχω καποιο παιδαγωγικο οφελος. 

@Έσπερος δεν γνωρίζω αν το έχεις αντιληφθεί, αλλά έρχονται εκλογές. Καμία απολύτως εντύπωση δε θα μου έκανε αν η κυβέρνηση (όχι η συγκεκριμένη, η κάθε κυβέρνηση) προσπαθούσε να καλοπιάσει μια πολύ μεγάλη μερίδα ψηφοφόρων. Έχεις υπόψιν σου ότι στις προηγούμενες εκλογές, που είχαμε μέχρι και τριπλές κάλπες στα τμήματα, διορίστηκαν δικαστικοί αντιπρόσωποι από όλους τους υπαλλήλους των δικαστηρίων, που φυσικά και είναι μόνιμοι δ.υ., μέχρι διευθυντές σχολείων και η συντριπτική πλειοψηφία από αυτούς δεν είχε κάνει εκλογές ούτε με μία κάλπη;

 

Εγώ είμαι έξω από το χορό; Που έχω ένα παιδί στο δημοτικό κι ένα στο γυμνάσιο και έχω γίνει η δασκάλα και η καθηγήτριά τους, παιδεύομαι με βοηθήματα, λεξικά, εκτυπωτές, πλατφόρμες που δε λειτουργούν, όλη μέρα με μια οθόνη για να μη μείνουν πίσω, να μην ξεχάσουν κι αυτά που ξέρουν κι έχω και τον αξιότιμο συνάδελφό σου να μου στέλνει ΛΑΘΟΣ απαντήσεις; Πλάκα μας κάνεις;

 

Και τι σε εμποδίζει να κάνεις τηλεδιάσκεψη, δεν καταλαβαίνω, μια που λες ότι σου είναι κι ευκολότερο. Όχι δεν έχουν σταθερό η/υ οι περισσότεροι, τα παιδιά μεγαλύτερων τάξεων δημοτικού είναι αγκαλιά με το τάμπλετ ή το κινητό της μαμάς, όπου θέλουν το πάνε. Θα ήταν ουτοπικό να περιμένεις να ρολάρουν όλα τέλεια από την πρώτη φορά, σιγά σιγά θα στρώσουν τα πράγματα.

Κι οπωσδήποτε η τηλεδιάσκεψη είναι πολύ πιο υπεύθυνη από το να στέλνει ο δάσκαλος ασκήσεις και να αναγκάζει τους γονείς να τις ελέγξουν ΕΚΕΙΝΟΙ. 

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος για να μη φανεί ότι μηδενίζεται η όποια προσπάθεια κάνουν οι εκπαιδευτικοί, θα ήθελα να εξηγήσω το τι κάνουμε οι υπόλοιποι και μάλιστα στις μεγάλες πόλεις: Αρκετοί δ δουλεύουν και δεν αμοίβονται, περιμένοντας να δουν αν και πότε θα ανοίξειη επιχείρηση που δούλευαν, ή αν θα έρθει η οριστική απόλυση. Αυτό δεν είναι χαλαρές διακοπές και δημιουργική καραντίνα και άλλα χαζά που βλέπω στα κοινωνικά δίκτυα, είναι μαύρη απελπισία, και αγωνία που σε ξυπνά τις νύχτες, αν έχεις κοιμηθεί. Άλλοι έχουν ήδη απολυθεί και είναι ανάμεσα σε θυμό, κατάθλιψη και ένα τεράστιο αδιέξοδο, γιατί μπαίνουμε σε ύφεση και ανάλογα και την ηλικία και τον κλάδο μπορεί να μιλάμε για μακροχρόνια ανεργία. Υπάρχουμε οι υπόλοιποι, που εργαζόμαστε, από έξω ή από το σπίτι, και κάθε μέρα έχουμε ένα κόμπο στο στομάχι, γιατί καλούμαστε σε εκ περιτροπής εργασία, σε περικοπές μιθών (και όχι ωρών) και περιμένουμε να δούμε πότε θα κτυπήσει το καμπανάκι για εμάς. Και έχουμε και τα παιδιά μας στο σπίτι, να ψυχαγωγήσουμε και να εκπαιδεύσουμε. Ακούω και διαβάζω για συνανθρώπους μας, μέχρι προχτές "νοικοκύρηδες" να είναι στα όρια της τρέλας, να μην ξέρουν πώς να φέρουν βόλτα νοίκι, λογαριασμούς και άλλες υποχρεώσεις και παρόλα αυτά να ψάχνουν να βρουν και πώς θα κρατήσει μία ρουτίνα το παιδί, πώς θα συνεχίσει το λυκειόπαιδο την προετοιμασία, και δε συζητώ καν για τα παιδιά που φέτος τελειώνουν.  Όταν λοιπόν βλέπουμε όλοι εμείς τους εκπαιδευτικούς, με καμία μείωση μισθού, καμία αβεβαιότητα για το άμεσο ή και μακρινό μέλλον, να μας περιγράφουν γιατί αυτές τις μέρες δεν μπορούν να διδάξουν, ε, καταλαβαίνεις ότι είναι προκλητικό, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, ΑΡΓΚ, δεν μπορεί να υπάρχει ανάγκη αυτή τη στιγμή για να παρέχουν έργο οι εκπαιδευτικοί, τα παιδιά να είναι κλεισμένα μέσα στα σπίτια τους , να έχουν ανάγκη από εκπαίδευση, να έχουν ανάγκη από επικοινωνία από την εκπαιδευτικοί κοινότητα και να έχεις το υπουργείο να θριαμβολογεί γιατί λέει έχουν γραφτεί οι εκπαιδευτικοί λες και είναι μέγα κατόρθωμα

 

Για να μην μιλήσω γενικά ,θα μιλήσω για το σχολείο του παιδιού μου , υπάρχουν δύο κατηγορίες δασκάλων : αυτοί που έχουν παράξει λίγο,  ελάχιστο έργο και αυτοί που δεν έχουν κάνει τίποτα. Γιατί επιτρέπεται κάτι τέτοιο? Δεν αμείβονται? δεν έχει πάρει αποφάσεις το υπουργείο για εξ απόστασης εκπαίδευση? Πώς επιτρέπεται κάτι τέτοιο?.Θα έπρεπε να παρέχουν υπηρεσίες πλήρους ωραρίου! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, arieta είπε:

Συμφωνώ, ΑΡΓΚ, δεν μπορεί να υπάρχει ανάγκη αυτή τη στιγμή για να παρέχουν έργο οι εκπαιδευτικοί, τα παιδιά να είναι κλεισμένα μέσα στα σπίτια τους , να έχουν ανάγκη από εκπαίδευση, να έχουν ανάγκη από επικοινωνία από την εκπαιδευτικοί κοινότητα και να έχεις το υπουργείο να θριαμβολογεί γιατί λέει έχουν γραφτεί οι εκπαιδευτικοί λες και είναι μέγα κατόρθωμα

 

Για να μην μιλήσω γενικά ,θα μιλήσω για το σχολείο του παιδιού μου , υπάρχουν δύο κατηγορίες δασκάλων : αυτοί που έχουν παράξει λίγο,  ελάχιστο έργο και αυτοί που δεν έχουν κάνει τίποτα. Γιατί επιτρέπεται κάτι τέτοιο? Δεν αμείβονται? δεν έχει πάρει αποφάσεις το υπουργείο για εξ απόστασης εκπαίδευση? Πώς επιτρέπεται κάτι τέτοιο?.Θα έπρεπε να παρέχουν υπηρεσίες πλήρους ωραρίου! 

 

Συνολικά νομίζω ότι αν αθροίσουμε τους εκπαιδευτικούς των παιδιών μου, που είναι σε όλες τις βαθμίδες, θα είναι πάνω από 20. Συνολικά 6 πλέον αν μετράω καλά τον απολογισμο της εβδομάδας βρήκαν ρυθμό και κάνουν πολύ καλή δουλειά: θεωρία και ασκήσεις ανά 2 με 3 μέρες, τα στέλνει το παιδί πίσω, διορθώνονται, απαντιόνται απορίες και έχουμε και κάποιες πρώτες προσπάθειες σύγχρονης διδασκαλίας πια. Μέχρι και οnline μαθημα γυμναστικής ξεκίνησε μία καθηγήτρια για τους μαθητές της και μας εξέπληξ ευχάριστα.  Άλλοι 10 χονδρικά στέλνουν κυρίως μεγάλες ασκήσεις, σχετικά αραιά, και μετά τις απαντήσεις για να τις "διορθώσουμε" μόνοι μας. Οι υπόλοιποι, αγνοούνται, ή έστειλαν μια γενικόλογη σαχλαμάρα μία φορά ή και τίποτα απολύτως. Μερικοί από αυτούς, βλέπω να είναι πολύ ενεργοί σε facbook και instagram και κρατιέμαι να μη βρίσω, όταν αντί για να στείλουν έστω ένα δισέλιδο μαθηματικά για το καλό, ανεβάζουν φωτογραφίες με κουλουράκια και παζλ! Δεν έχουμε διακοπές

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καλή άποψη για τον μέσο Έλληνα εκπαιδευτικό. όχι γιατί θεωρώ ότι βαριέται να κάνει μάθημα. αυτό πιστεύω ότι για την πλειοψηφία δεν ισχύει. αλλά για το ότι συχνά έχει παιδαγωγικό έλλειμμα και είναι αμόρφωτος σε οτιδηποτε ξεπερνά τα ορια του προσωπικου του διδακτικού αντικειμένου. και φυσικα θα ηταν αδύνατο για τους περισσοτερους να διυλεψουν σε οποιονδηποτε χωρο εργασιας που απαιτει συνεργασια κ οργανωση. αυτα τα ελλείμματα φανηκαν εδω. οι φιλότιμοι συναδελφοι που δούλευαν με χειρόγραφες σημειωσεις τρωνε ωρες ατέλειωτες στην πληκτρολόγηση γιατί δεν είχαν κανένα αρχειο. ο καθένας κάνει ο,τι θέλει και για τα παιδιά είναι ένα μπάχαλο. άλλος ανέβασε τόνους ασκήσεις χωρίς σχέδιο και κάθεται και διορθώνει με τις ώρες και τα παιδιά που ασχολήθηκαν με τα δικά του δεν έχουν προλάβει να κάνουν τα αλλά και έτσι μένουν πίσω τα μαθήματα των υπολοίπων. 

 

Το σχολείο μου δεν ειναι κανενα πρωτοπόρο. κανεις δεν κανει στην ταξη λιγοτερα απο οσα πρεπει (και τυπικα κ ουσιαστικα) αλλα δεν ειμαστε και ιδιαιτερα συνεργάσιμοι ουτε καινοτόμοι. Ολοι εκαναν eclass, ακομα κ οι γυμναστές. ακόμα και συναδελφοι που δεν ειχαν αχεςη με τεχνολογια κ απέφευγαν κ τις επιμορφώσεις νρηκαν τροπους να δουλέψουν (μέχρι κ με φωτό σημειώσεων στο viber, μεχρι εκει μπορουςαν μα φταςουν), οχι επειδη υποχρεώθηκαν αλλα επειδη ηθελαν να το κανουν. πηραμε κ παιρνουμε ακομα τηλ σε ολα τα σπιτια να δουμε τι συμβαινει κ ακομα γράφονται μαθητες. Υπηρχαν γονεις που δεν ειχαν email. οχι δεν το είχαν δηλώσει στο σχολείο. δεν είχαν. κ κάποιοι έλεγαν κ με αυτοπεποίθηση οτι δεν εχουν καμια σχεση με την τεχνολογια. ειχαμε γονιο που εκανε φασαρια γιατι το παιδι του μπηκε σε περιεργες σελιδες κ θεωρουσε οτι φταιει το σχολείο. ειχαμε γονεις -μορφωμένους- που δεν αφηνουν τα παιδια τους να μπουν στην τηλεδιάσκεψη. αυτα δεν ειναι δικαιολογίες, είναι πραγματικότητα.

 

κι εγώ την τηλεδιάσκεψη με το παιδί αγκαλιά την εκανα κ το φαγητο στην κατσαρολα, κ ο αντρας μου το ιδιο. ομως δεν μπηκαν σχεδόν το 1/3 των μαθητών. άλλοι μπήκαν κ δεν άκουγαν. αλλοι δεν μπηκαν γιατι εχουν αδερφια στη γ λυκειου που κανουν τα δικα τους μαθηματα. φυσικα ετσι δεν εχει νοημα να γινει κανονικο μαθημα. μονο ψυχολογικη τόνωση που κ παλι ειναι αδικο. δεν μιλω λοιπον για τοις τεχνικές δυσκολιες των καθηγητων. μιλω για τις τεχνικές δυσκολιες αρκετών μαθητων σε ενα οχι φτωχό και οχι καθυστερημένο μερος. Υπό αυτές τις συνθήκες, το σωστό και δίκαιο παιδαγωγικά για ολους ειναι η ασύγχρονη εκπαιδευση με επαναλήψεις μεσω της πλατφόρμας, η οποια εδω κ μια βδομαδα δουλευει κανονικα. χθες το απογευμα μόνο ηταν πεσμενη, ισως λογω αναβάθμισης. Μπορεί αυτό να μην ικανοποιεί όλους τους γονείς, ομως αν σχεδιαστεί σωστα κ με ποικιλια δραστηριοτητων θα ωφελήσει και τα παιδια που δεν εχουν καποιον σπίτι να τα παρακινεί να διαβαςουν, αλλά και τα παιδια που εχουν δουλεψει  πιο εντατικά, γιατι θα μπορουν να κανουν κατι πιο διαθεματικό ή καποια πιο προχωρημενη εργασια, πραγματα που σπανια γινονται στην ταξη, μεχρι να βρουν εναν υποτυπωδη ρυθμο κ οι υπολοιποι. Ετσι ολοι οσοι ασχοληθουν θα ειναι ωφελημένοι. Και ειναι ενα ρεαλιστικό και παιδαγωγικα ωφέλιμο και αποτελεσματικό  σεναριο, λυπαμαι αν δεν ικανοποιεί την αισθηση των γονεων οτι οι καθηγητες εργάζονται, στην πραγματικοτητα ομως θα εχουν εργαστεί μαλλον περισσοτερο απο ενα κλασικο μαθημα. Απλως δεν θα ειναι παροχή υπηρεσίας babysitting 8-2. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, arieta είπε:

Συμφωνώ, ΑΡΓΚ, δεν μπορεί να υπάρχει ανάγκη αυτή τη στιγμή για να παρέχουν έργο οι εκπαιδευτικοί, τα παιδιά να είναι κλεισμένα μέσα στα σπίτια τους , να έχουν ανάγκη από εκπαίδευση, να έχουν ανάγκη από επικοινωνία από την εκπαιδευτικοί κοινότητα και να έχεις το υπουργείο να θριαμβολογεί γιατί λέει έχουν γραφτεί οι εκπαιδευτικοί λες και είναι μέγα κατόρθωμα

 

Για να μην μιλήσω γενικά ,θα μιλήσω για το σχολείο του παιδιού μου , υπάρχουν δύο κατηγορίες δασκάλων : αυτοί που έχουν παράξει λίγο,  ελάχιστο έργο και αυτοί που δεν έχουν κάνει τίποτα. Γιατί επιτρέπεται κάτι τέτοιο? Δεν αμείβονται? δεν έχει πάρει αποφάσεις το υπουργείο για εξ απόστασης εκπαίδευση? Πώς επιτρέπεται κάτι τέτοιο?.Θα έπρεπε να παρέχουν υπηρεσίες πλήρους ωραρίου! 

 

Ομολογώ ότι εγώ από το δημόσιο σχολείο δεν περίμενα τα τέλεια αντανακλαστικά. Αλλά η διαφορά ανάμεσα στο τέλειο και στο απόλυτο μηδέν είναι χαώδης. Ή στην αδιαφορία του τύπου, σου πετάω μια φωτοτυπία και δεν ασχολούμαι καν να στείλω τις σωστές απαντήσεις, γιατί σιγά μην κάτσεις και τις κάνεις, το παιδί σου όλη μέρα θα το 'χεις να παίζει fortnite.

 

Όπως πολύ σωστά έγραψε η @ΑΡΓΚ όταν καίγεσαι για το μεροκάματο και παράδοση εξ αποστάσεως θα βρεις τρόπο να κάνεις και ασκήσεις θα βρεις τρόπο να δώσεις και θα αναλάβεις να τις διορθώσεις κι απ' όλα!  Οι εκπαιδευτικοί των ιδιωτικών σχολείων πώς κάνουνε από την πρώτη στιγμή δηλαδή; Σε άλλες σχολές έχουν σπουδάσει αυτοί;  Και δε σας μιλάω για κανένα χωριό στη μέση του πουθενά με τεχνικές δυσκολίες ή αδιάφορους γονείς ή οτιδήποτε. Αλλά όταν πέφτει ο μισθουλάκος και οι ασφαλιστικές μας εισφορές είναι καλυμμένες βρέξει χιονίσει, τότε το ένα μας ξινίζει και το άλλο μας βρωμάει.

 

Κι όμως, όποιος είναι υπεύθυνος και φιλότιμος δάσκαλος ή καθηγητής, αυτός είναι που πρέπει πρώτος να στηλιτεύει αυτές τις συμπεριφορές που βγάζουν το κακό όνομα σε ολόκληρο τον κλάδο των εκπαιδευτικών και να προσπαθεί να κάνει το παραπάνω για χατήρι των παιδιών, που αδικούνται με αυτη την κατάσταση περισσότερο από όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

 

Κι όμως, όποιος είναι υπεύθυνος και φιλότιμος δάσκαλος ή καθηγητής, αυτός είναι που πρέπει πρώτος να στηλιτεύει αυτές τις συμπεριφορές που βγάζουν το κακό όνομα σε ολόκληρο τον κλάδο των εκπαιδευτικών και να προσπαθεί να κάνει το παραπάνω για χατήρι των παιδιών, που αδικούνται με αυτη την κατάσταση περισσότερο από όλους μας.

Ο κάθε γονιός έχει άλλη αίσθηση του ποιος αδικείται ανάλογα με τις δικές τους συνθήκες. Άλλος θεωρεί οτι αδικείται γιατι στο δικο του σχολείο δεν κανουν ρομποτική, αλλος θεωρει αδικείται γιατι δεν του στελνουν καθηγητες επειδη μενει σε βραχονησίδα και τον εχουν ξεγραμμένο. Ο ευσυνείδητος εκπαιδευτικος προσπαθει να προςφερει συνθηκες ισότιμες στους εκαστοτε μαθητες του. Αν ομως ανοιξει το στομα του και μιλησει γι αυτα, θα του πουν οτι επινοει δικαιολογίες. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...