Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Αλλά γενικά ανρωτιέμαι, σε έναν χώρο εργασίας που είναι ένας στάνταρ αριθμός ατόμων κ δεν μπαίνει κοινό, από Δευτέρα θέλει μάσκα; 

Κι εδώ κοινή λογική. Το γραφείο δεν είναι στείρο περιβάλλον. Δεν ζουν όλο το 24ωρο οι εργαζόμενοι μέσα. Άρα δεν είναι θέμα το εάν θα δεχθεί "μολυσμένο" κοινό. Από την στιγμή που όλοι κυκλοφορούνε στον έξω "κόσμο" όλοι είναι εν δυνάμει φορείς του ιού.

Άρα για τα γραφεία:

- Πρώτο μέτρο και σημαντικότερο η αναδιάταξη του χώρου. Τα γραφεία-έπιπλα σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερες αποστάσεις μεταξύ τους. Κάποια σε άλλα δωμάτια αν είναι εφικτό. Όσο επιτρέπει κάθε χώρος βέβαια.

- Επάρκεια σαπουνιού, αντισηπτικού.

- Μάσκες για τους εργαζόμενους όταν χρειαστεί να βρεθούν πιο κοντά ο ένας στον άλλο πχ σε meeting γύρω από ένα τραπέζι.

- Όπου η τηλεργασία είναι εφικτή και αποδοτική, σύσταση να συνεχιστεί.

Ο σύζυγος εργάζεται σε γραφείο και αυτά είναι τα μέτρα που ελήφθησαν στον χώρο του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, samsympan είπε:

Κι εδώ κοινή λογική. Το γραφείο δεν είναι στείρο περιβάλλον. Δεν ζουν όλο το 24ωρο οι εργαζόμενοι μέσα. Άρα δεν είναι θέμα το εάν θα δεχθεί "μολυσμένο" κοινό. Από την στιγμή που όλοι κυκλοφορούνε στον έξω "κόσμο" όλοι είναι εν δυνάμει φορείς του ιού.

Άρα για τα γραφεία:

- Πρώτο μέτρο και σημαντικότερο η αναδιάταξη του χώρου. Τα γραφεία-έπιπλα σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερες αποστάσεις μεταξύ τους. Κάποια σε άλλα δωμάτια αν είναι εφικτό. Όσο επιτρέπει κάθε χώρος βέβαια.

- Επάρκεια σαπουνιού, αντισηπτικού.

- Μάσκες για τους εργαζόμενους όταν χρειαστεί να βρεθούν πιο κοντά ο ένας στον άλλο πχ σε meeting γύρω από ένα τραπέζι.

- Όπου η τηλεργασία είναι εφικτή και αποδοτική, σύσταση να συνεχιστεί.

Ο σύζυγος εργάζεται σε γραφείο και αυτά είναι τα μέτρα που ελήφθησαν στον χώρο του.

Ναι βρε το ξέρω ότι το γραφείο δεν είναι στείρο για να μας μολύνουν οι ξένοι. Απλώς αναρωτιέμαι αν εκεί θα ισχύει ο κανόνας της μάσκας σε κλειστό χώρο παρόλο που δεν θα ισχύει στην τάξη (αν και δεν έχουν πει αν είναι κ για εμάς προαιρετική). 

Αναδιάταξη προφανώς στα περισσότερα σχολεία, δεν μπορεί να γίνει. Οι πιο τυχεροί έχουν γραφείο που η μια μεριά έχει συρταριέρα και κα΄θονται χωρίς κάποιον κολλητά δίπλα τους. Άλλοι πιο άτυχοι, πχ οι περιφερόμενοι, έχουν γραφείο και καρέκλα που μοιράζονται με άλλον και το ίδιο ισχύει και για τους υπολογιστές, αν και δεν νομίζω ότι κανείς μας θα έχει πολλή όρεξη πλέον να κάθεται σε κοινόχρηστο υπολογιστή ή να βγάζει φωτοτυπίες. Ούτε εκ περιτροπής προσέλευση γίνεται, αλλά εντάξει εμάς το γραφέιο δεν είναι ακριβώς χώρος εργασίας, μάλλον έξω θα είμαστε κ θα κάθεται μέσα όποιος έχει να κάνει γραφική δουλειά που δεν γίνεται σπίτι. 

Just now, vicky86 είπε:

Ναι ειναι πολυ περίεργο που το απογευμα θα τα δείτε να παίζουν κολλητά, αλλα εκεί είναι ευθύνη των γονιων

Με ενοχλει που τώρα σαν αντιπολίτευση λένε πόσο εύκολα θα έπαιρναν κάποιες αποφάσεις, αλλα οι ίδιοι αν ήταν κυβέρνηση δ θα ήταν τόσο απλο(χωρίς να κολλάω σε πολιτικές πεποιθήσεις) 

Είμαι σίγουρη ότι κ η αντιπολίτευση (της οποίας έχω υπάρξει διστακτικός κ τελικά απογοητευμένος ψηφοφόρος), άσχετο από αυτά που λέει τώρα και που νοιάζεται κ καλά για την πολύτιμη υγεία μας (πάντα είχε μια δυναμική στον χώρο κ γι αυτό τα λέει), θα έπαιρνε την ίδια απόφαση, αλλά μπορεί να έλεγε ρητά ότι είναι προαιρετική η παρουσία των μαθητών. 

Link to comment
Share on other sites

Από συζήτηση που είχα σήμερα με γνωστό μου γιατρό πρώτης γραμμής σε νοσοκομείο αναφοράς, μου έλεγε ότι είναι κοινό μυστικό οτι σε δύο εβδομάδες θα έχουμε τόσα κρούσματα που θα μας ξανακλεισουν. Ο,τι προλάβετε κορίτσια από μαλλιά, νύχια, αποτρίχωση κάντε το με προοπτική!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Από συζήτηση που είχα σήμερα με γνωστό μου γιατρό πρώτης γραμμής σε νοσοκομείο αναφοράς, μου έλεγε ότι είναι κοινό μυστικό οτι σε δύο εβδομάδες θα έχουμε τόσα κρούσματα που θα μας ξανακλεισουν. Ο,τι προλάβετε κορίτσια από μαλλιά, νύχια, αποτρίχωση κάντε το με προοπτική!:lol:

 Α τόσο καλά! 

Η αλήθεια έιναι ότι σήμερα είδα πολλά κρούσματα αλλά δεν το παρακολούθησα συστματικά για να δω αν είναι από κάποια κοινή πηγή. 

 

Εγώ δεν σκοπεύω να πάω πουθενά με μάσκα εκτός δουλειάς, όσο αντέχω ακόμα να μην κυκλοφορώ. Και σε όποιο μαγαζί χρειαστέι να μπω,θα κάθομαι απ έξω κ θα δίνω την κάρτα μου να την περάσουν ανέπαφα ή θα παίρνω κ τηλ από πριν να τα έχουν έτοιμα (τα καλά του χωριού). Αν κ όπως το βλέπω πρέπει να το συνηθίσω ότι έτσι θα κινούμαστε και τον χειμώνα και να προσαρμοστώ. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lenia16 είπε:

Από συζήτηση που είχα σήμερα με γνωστό μου γιατρό πρώτης γραμμής σε νοσοκομείο αναφοράς, μου έλεγε ότι είναι κοινό μυστικό οτι σε δύο εβδομάδες θα έχουμε τόσα κρούσματα που θα μας ξανακλεισουν.

Αυτό είναι βάσιμη πιθανότητα-εύλογη ανησυχία. Δεν είναι κοινό μυστικό. Αναφέρεται σχεδόν σε κάθε επίσημη ανακοίνωση. Δε χρειάζεται να εργάζεται κανείς σε νοσοκομείο αναφοράς για να το καταλάβει. Αρκεί να κυκλοφορήσει σήμερα στους δρόμους (αστικής περιοχής).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλα τα νεότερα σχόλια και δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί. Ξέρετε πότε θα γίνουν οι εγγραφές για τα προνηπια? Θα πάρουν παράταση λόγο του ιού, θα είναι υποχρεωτικα τελικά τα προνηπια?  Ξέρετε κάτι εσείς? Εγώ με μία πρόχειρη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι σχετικό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Iris89 said:

Παρακολουθώ την συζήτησή σας για τις συγκρίσεις του ΕΣΥ με άλλα εθνικά συστήματα υγείας και πώς αυτά ανταποκρίθηκαν στην παρούσα άνευ προηγουμένου κατάσταση. Έχω να δηλώσω υπεύθυνα ότι την κατρακύλα του NHS δεν την φτάνει κανένα εδώ και χρόνια! Ο άντρας μου είναι χειρούργος διορισμένος στο NHS και η οικογένειά μας βιώνει στο πετσί της μία αγριευτική καθημερινότητα. Δεν υπάρχουν κρεβάτια στις ΜΕΘ παρά μόνο για να βάλουν τα βαριά περιστατικά με κορονοϊό, για όλα τα υπόλοιπα βαριά περιστατικά απλώς οι γιατροί προσεύχονται. Γενικώς έχουν ελλιπέστατο εξοπλισμό και κάθε μέρα ακούω πόσοι συνάδελφοί του ασθένησαν και αναρωτιέμαι μέχρι πότε θα είμαστε εμείς οι τυχεροί. Οι GP έχουν κλείσει εδώ και καιρό, οπότε αν τὐχει και αρρωστησεις χάθηκες. Πρέπει υποχρεωτικά να πας στα επείγοντα. 

 

Στην Ελλάδα θα αισθανόμουν ασφαλώς περισσότερη ασφάλεια, αλλά ποτέ δεν σκέφτηκα να τα μαζέψω και να γυρίσω πίσω εν μέσω κρίσης. Θα ήταν τουλάχιστον ανεύθυνο να βάλω το παιδί μου σε αεροπλάνο και να πάνε να μείνουμε με τους ηλικιωμένους γονείς μου. Κάνουμε υπομονή και ακούμε προσεχτικά τις οδηγίες που δίνονται... στην Ελλάδα. Αυτές εφαρμόζουμε εμείς. 

 

Η εγκυμοσύνη και η Αγγλία συνοψίζονται ως εξής: αν έχεις μία ομαλή και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα εγκυμοσύνη, τα πράγματα θα πάνε καλά μάλλον και με ελάχιστο κόστος. Αν αντιμετωπίζεις προβλήματα όμως, τα πράγματα μπορεί να πάνε πολύ, πολύ μα πολύ στραβά. 

Ακριβώς όπως τα είπες. Κοίτα εγώ το έκανα τα μάζεψα και έφυγα γιατί βρήκα εναλλακτική εδώ χειρότερη μεν οικονομικά αλλά προτεραιότητα μας ήταν η ασφάλεια και η υγεία. Αν είχα άντρα γιατρό πιθανότατα να το σκεφτόμουν δίπλα να φύγω, είναι πολύ σημαντικό που ο άντρας σου είναι γιατρός σίγουρα σου δίνει κάποια ασφάλεια. Edit Σορρυ τώρα κατάλαβα τι εννοούσες στο μήνυμα σου εννοούσες ότι δεν θα έφευγες τώρα εν μέσω πανδημίας αρχικά κατάλαβα ότι εννοούσες την οικονομική κρίση στη χώρα μας όλα τα προηγούμενα χρόνια. Εγώ έφυγα το 18 από Αγγλία λίγο πριν γεννησω κυρίως γιατί φοβόμουν να έχω να κάνω με το NHS αν χτυπα ξύλο είχα κάποιο πρόβλημα στον τοκετό και μετά με το παιδί ειδικά τα πρώτα χρόνια της ζωής του. Εύχομαι το καλύτερο και να έχετε την υγεία σας και να τελειώσει γρήγορα αυτό το πράγμα. Να είστε δυνατοι και να προσέχετε 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, CMES said:

Ειναι χαζο να φορας γαντια γενικως. Ο ιος δεν περναει μεσα απο το δερμα οποτε ειτε αλλαζεις 15 γαντια την ημερα ειτε πλενεις τα χερια σου 15 φορες την ημερα ειναι ακριβως το ιδιο, αρκει φυσικα να βγαζεις τα γαντια σωστα. (Το δευτερο βεβαια ειναι πιο οικολογικο). Ετσι κι αλλιως οταν βγαλεις ή αλλαξεις γαντια παλι πρεπει να πλυνεις χερια, οποτε ποιος ο λογος να τα φορας;

Συμφωνώ για τα γάντια. Ούτως ή άλλως περνάω πάντα τα χέρια με αντισηπτικό πριν βάλω καινούρια. Επειδή όμως είναι κάποιοι στο γραφείο που πέρα βρέχει, ούτε χέρια θα πλύνουν, ούτε αντισηπτικό θα βάλουν, τα επιβάλλουμε με το σκεπτικό ότι μπορούν να τα αλλάζουν όσο συχνά θέλουν ( αυτό το κάνουν) και τα φοράω και εγώ για να δίνω το καλό παράδειγμα. 

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο λογικό που έχω δει με γάντια συνεχώς, μου το είπε γνωστός που έχει κατάστημα (που δν έκλεισε) και διαχειρίζεται συνεχώς χρήματα και κάρτες. Επειδή ο άνθρωπος είχε πάθει ζημιά με το να βάζει αντισηπτικό σχεδόν συνεχώς και ματώναν τα χέρια του, αγόρασε ανθεκτικά γάντια, τα φοράει με το που ανοίγει το μαγαζί και τα βγάζει όταν κλείσει, και συνεχίζει να τα σαπουνίζει και να βάζει συνεχώς αντισηπτικό από πάνω. Δηλαδή για προστασία από το αντισηπτικό που έτσι κι αλλιως καταναλώνει ένα μπουκάλι τη μέρα, και όχι από τον ιό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Το μόνο λογικό που έχω δει με γάντια συνεχώς, μου το είπε γνωστός που έχει κατάστημα (που δν έκλεισε) και διαχειρίζεται συνεχώς χρήματα και κάρτες. Επειδή ο άνθρωπος είχε πάθει ζημιά με το να βάζει αντισηπτικό σχεδόν συνεχώς και ματώναν τα χέρια του, αγόρασε ανθεκτικά γάντια, τα φοράει με το που ανοίγει το μαγαζί και τα βγάζει όταν κλείσει, και συνεχίζει να τα σαπουνίζει και να βάζει συνεχώς αντισηπτικό από πάνω. Δηλαδή για προστασία από το αντισηπτικό που έτσι κι αλλιως καταναλώνει ένα μπουκάλι τη μέρα, και όχι από τον ιό.

Πάντως και με τα γάντια και το αντισηπτικό είναι πιθανό να δει χειρότερη κατάσταση στα χέρια του. Τα γάντια έχουν πόρους, άρα περνάει ποσότητα αντισηπτικου ή νερού αν τα πλένει και κρατάνε υγρασία. Για αυτό και δεν προτείνεται η συνεχής χρήση τους και τα αλλάζουμε συνεχεια και στα νοσοκομεία. Είναι προτιμότερο το αντισηπτικο και μια καλή ενυδατικη χεριών. Αν και θα μπορούσε να μην πιάνει τις κάρτες... Στα μαγαζιά και τα σούπερ της περιοχής μου, περνάμε οι πελάτες τις κάρτες από το μηχάνημα... Δεν τις πιάνουν οι ταμίες...

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Ακριβώς όπως τα είπες. Κοίτα εγώ το έκανα τα μάζεψα και έφυγα γιατί βρήκα εναλλακτική εδώ χειρότερη μεν οικονομικά αλλά προτεραιότητα μας ήταν η ασφάλεια και η υγεία. Αν είχα άντρα γιατρό πιθανότατα να το σκεφτόμουν δίπλα να φύγω, είναι πολύ σημαντικό που ο άντρας σου είναι γιατρός σίγουρα σου δίνει κάποια ασφάλεια. Edit Σορρυ τώρα κατάλαβα τι εννοούσες στο μήνυμα σου εννοούσες ότι δεν θα έφευγες τώρα εν μέσω πανδημίας αρχικά κατάλαβα ότι εννοούσες την οικονομική κρίση στη χώρα μας όλα τα προηγούμενα χρόνια. Εγώ έφυγα το 18 από Αγγλία λίγο πριν γεννησω κυρίως γιατί φοβόμουν να έχω να κάνω με το NHS αν χτυπα ξύλο είχα κάποιο πρόβλημα στον τοκετό και μετά με το παιδί ειδικά τα πρώτα χρόνια της ζωής του. Εύχομαι το καλύτερο και να έχετε την υγεία σας και να τελειώσει γρήγορα αυτό το πράγμα. Να είστε δυνατοι και να προσέχετε 

Πριν μερικά χρόνια η Indipendent έδινε στην Ελλάδα, νομίζω την Τρίτη θέση παγκοσμίως, για να γεννήσει με ασφάλεια μια γυναίκα. Το Ηνωμένο Βασίλειο το κατέφτασε γύρω στην εικοστή. Όσο για τα υπόλοιπα είναι γνωστό εδώ κ πολλά χρόνια ότι το σύστημα είναι επικίνδυνο. Το ξέρουν κ οι πέτρες. Οι φίλοι μου κανονίζουν πάντα να κάνουν τις εξετάσεις τους εδώ. Από τεστ Παπ έως απονεύρωση. Η τελευταία στοιχίζει εκεί γύρω στα χίλια ευρώ μου έλεγε η κουμπάρα μου. Επίσης έχουν εδώ τους παιδίατρος τους κ επικοινωνούν. 

Link to comment
Share on other sites

@Mama_Anesti_ Κάποια στιγμή οι εκπαιδευτικοί θα πάνε στα σχολεία για τις διοικητικές εργασίες που γίνονται τετοια εποχη, ασχετα αν θα ανοιξουν οι βαθμιδες. Μαλλον θα γινει συντομα γιατι σημερα μαθαμε απο την τηλεοραση οτι εντος της εβδομαδας θα γυρθσουμε για την προετοιμασια- οχι οτι δεν το περιμεναμε αλλα ειναι κωμικό να μαθαινεις τα υπηρεςιακα σου στις πρωινές εκπομπές. θα πρέπει να γίνουν άλλες διευθετήσεις για την προσέλευση του κοινού άρα λογικά θα γίνει νωρίς αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, maripoz said:

Ακριβώς όπως τα είπες. Κοίτα εγώ το έκανα τα μάζεψα και έφυγα γιατί βρήκα εναλλακτική εδώ χειρότερη μεν οικονομικά αλλά προτεραιότητα μας ήταν η ασφάλεια και η υγεία. Αν είχα άντρα γιατρό πιθανότατα να το σκεφτόμουν δίπλα να φύγω, είναι πολύ σημαντικό που ο άντρας σου είναι γιατρός σίγουρα σου δίνει κάποια ασφάλεια. Edit Σορρυ τώρα κατάλαβα τι εννοούσες στο μήνυμα σου εννοούσες ότι δεν θα έφευγες τώρα εν μέσω πανδημίας αρχικά κατάλαβα ότι εννοούσες την οικονομική κρίση στη χώρα μας όλα τα προηγούμενα χρόνια. Εγώ έφυγα το 18 από Αγγλία λίγο πριν γεννησω κυρίως γιατί φοβόμουν να έχω να κάνω με το NHS αν χτυπα ξύλο είχα κάποιο πρόβλημα στον τοκετό και μετά με το παιδί ειδικά τα πρώτα χρόνια της ζωής του. Εύχομαι το καλύτερο και να έχετε την υγεία σας και να τελειώσει γρήγορα αυτό το πράγμα. Να είστε δυνατοι και να προσέχετε 

 

Ναι καλέ, εννοούσα ότι δεν σκέφτηκα να φύγω τώρα και να γυρίσω στην Ελλάδα με τον μικρό, γιατί φοβόμουν μήπως κολλήσουμε κάτι σε αεροδρόμια και αεροπλάνα και μετά κολλήσουμε και τους γονείς μου. Νομίζω ότι έπραξα με νηφαλιότητα και κάνουμε υπομονή τὠρα. Εγώ, όταν έμεινα έγκυος και είχα προβλήματα από την αρχή της εγκυμοσύνης μου, αποφασίσαμε με τον άντρα μου εγώ να γυρίσω πίσω στην Ελλάδα για να μπορέσουν οι γονείς μας να με βοηθήσουν εάν προέκυπτε ανάγκη, όπως και προέκυψε στην συνέχεια. Τότε θυμάμαι είχαμε σοκαριστεί γιατί ο άντρας μου είχε πάρει για μεταμόσχευση το νεφρό μίας κοπέλας 31 χρονών που πέθανε από εκλαμψία πάνω στην γέννα, με την μαία να προσπαθεί να της πάρει το παιδί με τις κουτάλες... Γυναικολόγος δεν φάνηκε ποτέ για να της κάνει καισαρική. Φανταστείτε δλδ, πήγε να γεννήσει η κοπέλα και κατέληξε να της παίρνουν τα όργανα για να τα μεταμοσχεύσουν... Κορίτσια, επίσης εδώ το NHS δικαιολογεί Τεστ Παπ κάθε 3 (!!) χρόνια. Εννοείται ότι εγώ κάνω κάθε χρόνο στην Ελλάδα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Iris89 said:

 

Ναι καλέ, εννοούσα ότι δεν σκέφτηκα να φύγω τώρα και να γυρίσω στην Ελλάδα με τον μικρό, γιατί φοβόμουν μήπως κολλήσουμε κάτι σε αεροδρόμια και αεροπλάνα και μετά κολλήσουμε και τους γονείς μου. Νομίζω ότι έπραξα με νηφαλιότητα και κάνουμε υπομονή τὠρα. Εγώ, όταν έμεινα έγκυος και είχα προβλήματα από την αρχή της εγκυμοσύνης μου, αποφασίσαμε με τον άντρα μου εγώ να γυρίσω πίσω στην Ελλάδα για να μπορέσουν οι γονείς μας να με βοηθήσουν εάν προέκυπτε ανάγκη, όπως και προέκυψε στην συνέχεια. Τότε θυμάμαι είχαμε σοκαριστεί γιατί ο άντρας μου είχε πάρει για μεταμόσχευση το νεφρό μίας κοπέλας 31 χρονών που πέθανε από εκλαμψία πάνω στην γέννα, με την μαία να προσπαθεί να της πάρει το παιδί με τις κουτάλες... Γυναικολόγος δεν φάνηκε ποτέ για να της κάνει καισαρική. Φανταστείτε δλδ, πήγε να γεννήσει η κοπέλα και κατέληξε να της παίρνουν τα όργανα για να τα μεταμοσχεύσουν... Κορίτσια, επίσης εδώ το NHS δικαιολογεί Τεστ Παπ κάθε 3 (!!) χρόνια. Εννοείται ότι εγώ κάνω κάθε χρόνο στην Ελλάδα. 

 ποπο Θεέ μου πόσο τραγικό κι όμως τόσα πολλά birth horror stories στο NHS :( επίσης τεστ παπ δεν σου κάνουν πριν τα 25 στο NHS, έχουν φύγει κοριτσάκια από καρκίνο του τραχήλου. Πολύ καλά κάνατε και δεν φύγατε σε αυτές τις συνθήκες ούτε εγώ θα το εμπαινα σε αεροπλάνο, θα ήμουν χεσ__νη βέβαια εκεί τώρα αλλά σίγουρα είναι η πιο σωστή και ψυχραιμη επιλογή. Τι να πω keep safe και υπομονή, θα περάσει. Και πάλι καλά που έχετε και την Ελλάδα να λες. Έχω άπειρα horror stories για το NHS να πω και προσωπικά τοσα χρόνια εκεί και από γνωστούς μου αλλά μάλλον πρέπει να ανοίξουμε άλλο θέμα για αυτό.

2 hours ago, μαγιοπουλας said:

Πριν μερικά χρόνια η Indipendent έδινε στην Ελλάδα, νομίζω την Τρίτη θέση παγκοσμίως, για να γεννήσει με ασφάλεια μια γυναίκα. Το Ηνωμένο Βασίλειο το κατέφτασε γύρω στην εικοστή. Όσο για τα υπόλοιπα είναι γνωστό εδώ κ πολλά χρόνια ότι το σύστημα είναι επικίνδυνο. Το ξέρουν κ οι πέτρες. Οι φίλοι μου κανονίζουν πάντα να κάνουν τις εξετάσεις τους εδώ. Από τεστ Παπ έως απονεύρωση. Η τελευταία στοιχίζει εκεί γύρω στα χίλια ευρώ μου έλεγε η κουμπάρα μου. Επίσης έχουν εδώ τους παιδίατρος τους κ επικοινωνούν. 

Εγώ δεν μπορώ να πιστεψω ότι είναι καν η 20η το ΗΒ δεν ξέρω αν είχε μαγειρεψει λίγο την έρευνα η Independent καθότι αν δεν τιμήσουμε το σπίτι μας θα πέσει να μας πλακωσει αλλά πραγματικά δυσκολεύομαι το πιστεψω. 

Link to comment
Share on other sites

@Mama_Anesti_ στην τελευταία ΠΝΠ αναφέρει αυτό για τις εγγραφές: 

 

Ηλεκτρονική υποβολή αιτήσεων εγγραφής στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση Στο π.δ. 79/2017 (Α΄ 109) επέρχονται οι εξής μεταβολές: 1. Στην περ. α΄ της παρ. 4 του άρθρου 6 η φράση «Από την 1η έως τις 20 Μαΐου» αντικαθίσταται με τη φράση «Από τις 15 έως τις 30 Μαΐου». 2. Στο άρθρο 6 ύστερα από την παρ. 4 προστίθεται παρ. 4Α ως εξής: «4Α. Η υποβολή των αιτήσεων - υπεύθυνων δηλώσεων εγγραφής της περ. α΄ της παρ. 4 μπορεί να γίνεται και με ηλεκτρονικά μέσα. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων και Ψηφιακής Διακυβέρνησης ρυθμίζονται ειδικότερα θέματα σχετικά με τα δικαιολογητικά και κάθε τεχνική ή άλλη λεπτομέρεια για την εφαρμογή του παρόντος». 3. Στην περ. α΄ της παρ. 4 του άρθρου 7 η φράση «Από την 1η έως τις 20 Μαΐου» αντικαθίσταται με τη φράση «Από τις 15 έως τις 30 Μαΐου»

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, maripoz είπε:

 ποπο Θεέ μου πόσο τραγικό κι όμως τόσα πολλά birth horror stories στο NHS :( επίσης τεστ παπ δεν σου κάνουν πριν τα 25 στο NHS, έχουν φύγει κοριτσάκια από καρκίνο του τραχήλου. Πολύ καλά κάνατε και δεν φύγατε σε αυτές τις συνθήκες ούτε εγώ θα το εμπαινα σε αεροπλάνο, θα ήμουν χεσ__νη βέβαια εκεί τώρα αλλά σίγουρα είναι η πιο σωστή και ψυχραιμη επιλογή. Τι να πω keep safe και υπομονή, θα περάσει. Και πάλι καλά που έχετε και την Ελλάδα να λες. Έχω άπειρα horror stories για το NHS να πω και προσωπικά τοσα χρόνια εκεί και από γνωστούς μου αλλά μάλλον πρέπει να ανοίξουμε άλλο θέμα για αυτό.

Εγώ δεν μπορώ να πιστεψω ότι είναι καν η 20η το ΗΒ δεν ξέρω αν είχε μαγειρεψει λίγο την έρευνα η Independent καθότι αν δεν τιμήσουμε το σπίτι μας θα πέσει να μας πλακωσει αλλά πραγματικά δυσκολεύομαι το πιστεψω. 

Στο περίπου. Μπορεί κ 19η.δεννθυμαμαι ακριβώς. Είναι έξι με επτά χρόνια πριν. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα με προβληματιζει το θεμα του σχολειου. Η μεγαλη θα παει φετος προνηπιο και πολυ φοβαμαι οτι το δικο μας σχολειο δεν θα ανοιξει ουτε τον Σεπτεμβρη! Το ειχα δεδομενο οτι θα πανε εκει οποτε δεν ειχα ψαξει καθολου διαδικασιες για αλλα σχολεια. Νομιζω οτι πρεπει να τη γραψω σε καποιο σχολειο να ειμαι εξασφαλισμενη κι αν τελικα το δικο μας ανοιξει, ακομα καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES said:

Κι εμενα με προβληματιζει το θεμα του σχολειου. Η μεγαλη θα παει φετος προνηπιο και πολυ φοβαμαι οτι το δικο μας σχολειο δεν θα ανοιξει ουτε τον Σεπτεμβρη! Το ειχα δεδομενο οτι θα πανε εκει οποτε δεν ειχα ψαξει καθολου διαδικασιες για αλλα σχολεια. Νομιζω οτι πρεπει να τη γραψω σε καποιο σχολειο να ειμαι εξασφαλισμενη κι αν τελικα το δικο μας ανοιξει, ακομα καλυτερα!

Μπορεί δηλαδή κάποια να ανοίξουν και κάποια όχι?? Γιατί λες ότι το δικό σας δεν θα ανοίξει?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Μπορεί δηλαδή κάποια να ανοίξουν και κάποια όχι?? Γιατί λες ότι το δικό σας δεν θα ανοίξει?

Δουλευω σε νοσοκομειο αναφορας και παω τα παιδια στον παιδικο σταθμο του νοσοκομειου. Το σχολειο διοικητικα ανηκει στο νοσοκομειο και οχι στο δημο οποτε λειτουργει ανεξαρτητα. Λογω της καταστασης δεν ξερει κανεις τι θα γινει με το σχολειο!

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Δουλευω σε νοσοκομειο αναφορας και παω τα παιδια στον παιδικο σταθμο του νοσοκομειου. Το σχολειο διοικητικα ανηκει στο νοσοκομειο και οχι στο δημο οποτε λειτουργει ανεξαρτητα. Λογω της καταστασης δεν ξερει κανεις τι θα γινει με το σχολειο!

 

Παρόλα αυτά ο παιδικός σταθμός του νοσοκομείου λειτουργεί και ως νηπιαγωγείο? Γιατί η φοίτηση σε νηπιαγωγείο είναι υποχρεωτική από τον Σεπτέμβριο 2020 για τα νήπια που έχουν γεννηθεί το 2016.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Εδώ αναπολώ την baby Cute. Οι παλιές θα την θυμούνται. Θα είχε πολλά να μας πει τώρα. 

Εγώ τη θυμάμαι! Αρκετά άλλα παλιά μέλη μετανάστευσαν μέσα στην κρίση.

 

Βρε κορίτσια, τι ιστορίες φρίκης και τρόμου είναι αυτές. Αναφερθήκατε στο Call the midwife, μια σειρά που παρακολούθησα αρκετές φορές, τουλάχιστον τους 3 πρώτους κύκλους, μου αρέσει πολύ και την είχα στο νου μου καθώς συζητούσαμε για το ΗΒ: εκεί παρουσιάζεται η απόλυτη εξατομίκευση στη φροντίδα του ασθενούς και ειδικά της εγκύου-λεχώνας. Βασίλισσες τις είχαν! Έτσι καθόμουν κι εγώ να γεννήσω σπίτι, θα το προτιμούσα μάλιστα! Κι όλα δωρεάν! Τι έγινε και βρέθηκαν τελικά στο άλλο άκρο; Μήπως τα παρουσιάζουν υπερβολικά ωραιοποιημένα στη σειρά;

 

Για τα σχολεία, που προσωπικά ήμουν υπέρ του ανοίγματος, τώρα το σκέφτομαι αν θα στείλω τον μεγάλο. Στην ουσία, τι μας λένε; Στείλτε τα κι αν έχουμε κρούσματα θα τα ξανακλείσουμε. Και για τι; Για 10 μέρες μάθημα συνολικά μέσα σε ένα μήνα. Εννοείται πως μάθημα ουσιαστικά  δε θα γίνει.  Έχω την αίσθηση ότι μας ζητάνε να κάνουμε τα παιδιά μας πειραματόζωα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

Για τα σχολεία, που προσωπικά ήμουν υπέρ του ανοίγματος, τώρα το σκέφτομαι αν θα στείλω τον μεγάλο. Στην ουσία, τι μας λένε; Στείλτε τα κι αν έχουμε κρούσματα θα τα ξανακλείσουμε. Και για τι; Για 10 μέρες μάθημα συνολικά μέσα σε ένα μήνα. Εννοείται πως μάθημα ουσιαστικά  δε θα γίνει.  Έχω την αίσθηση ότι μας ζητάνε να κάνουμε τα παιδιά μας πειραματόζωα.

Άσκηση ετοιμότητας για τους εκπαιδευτικούς είναι, για να γίνει αυτό ξανά του χρόνου. Αν ήμουν σε μεγάλη πόλη με πολλα κρούσματα ή αν επρεπε να παρει  ΜΜΜ κ  εγώ δεν ξέρω αν θα έστελνα το παθδι μου. στο γυμνάσιο που τα περισσοτερα μαθηματα ειναι δίωρα, το καθε υποτμημα θα κανει 4 ωρες συνολικα κ στα μονόωρα δυο. Μαθηματικα μονο θα κανουν λιγο περισσοτερο (8) κ γλώσσα της α γυμν (6). Στα λυκεια που πολλα μαθηματα ειναι 3 κ 4 ωρες την εβδομαδα, παλι θα γινει κατι παραπανω,  αλλα αν υπολογίσεις οτι μερος της πρωτης κ της τελευταιας ωρας θα εχει καποια συζητηση, γιατι τα παιδια ειναι ανθρωποι κ οχι ρομπότ να πατήσεις on κ να παρουν μπρος, δεν θα γινει καθολου μα καθολου μαθημα ουσιαστικα, ουτε τεστ που λενε. 

πάντως δεν θα κλείσει κανένα σχολείο λόγω κρουςματος. αφού δεν γίνονται τεστ, αν δεν αρρωστήσει κάποιος πολύ σοβαρά,  δεν θα το μάθουμε ποτέ. δεν κατάλαβα να έχει αλλάξει κάτι στην πολιτική των τεστ. 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα ταξίδια στα οποία έχω αναφερθεί πριν μερικές μέρες θα ήθελα να παραθέσω ένα link αλλά επειδή θα αργησει να πάρει έγκριση σας δίνω τον τίτλο του άρθρου σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κανείς. 

Το παραθέτω επειδή ειπώθηκαν ανακρίβειες. 

"You can travel, but there is howere.... To go. What restrictions are in place around Europe? 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...