Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Yovanna είπε:

Αυτά όμως τα λέει η κυβέρνηση. Δεν έχω ακούσει επιστήμονες να υποστηρίζουν κάτι τέτοιο. Και πώς θα μπορούσαν όταν είναι κάτι καινούριο και δεν έχουν ακόμη επαρκή εικόνα και πληροφόρηση?

Και εγώ την ίδια άποψη έχω. Το ίδιο λένε και οι επιστήμονες που παρακολουθω, το ίδιο είπε και ο Τσιοδρας τις προάλλες. Η ζωή συνεχίζεται, απλά τώρα με τον covid 19 (γιατί κορωναιοι υπάρχουν κι άλλοι, απλά δεν είχαμε ασχοληθεί). Αλλωστε, και βιβλιογραφικα να το πάρουμε, έχουν περάσει χειρότερες πανδημίες (μεταξύ μας, αν διαβάσετε τον ορισμό της πανδημίας βάση ΠΟΥ, είναι γελοίο που χρησιμοποιούμε αυτό τον όρο) με εκατομμύρια νεκρούς και σε περιόδους που η ιατρική περιοριζόταν σε βότανα και την πενικιλλίνη. Εφόσον συνεχίστηκε η ζωή τότε, θεωρώ αυτονόητο πως θα επιστρέψουμε εκεί που ειμασταν και πριν. Τώρα αν κάποιοι φοβούνται πολυ (προσωπικα ξέρω άτομα που κυκλοφορούσαν με μάσκα από τον Οκτώβρη μέχρι το Μάρτη για να μην κολλήσουν το οτιδήποτε) προφανώς και θα συνεχίσουν έτσι. Ε σιγουρα θα υπάρξουν και μερικοί που θα αποκτήσουν από την τωρινή κατάσταση ανάλογες συνήθειες. Προσωπικά, θεωρώ πως τσουκου τσουκου επιστρέφουμε στο πριν. Και σε μια δεκαετία, όταν σκάσει ο επόμενος ιός, θα λέμε "θυμάσαι και τότε με τον covid??? Το 2020 νομίζω ήταν αν θυμάμαι καλά... Μια από τα ίδια λένε και τωρα"... Αλλά ξαναλέω, είναι προσωπική εκτίμηση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ναι όντως αυτά λέει η κυβέρνηση, πατώντας πάνω σε επιστημονικές ενδείξεις, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις της.

 

Το θέμα όμως είναι, ότι δεν παίρνουμε απόφαση για το τί θα κάνουμε, σύμφωνα με τους ειδικούς (που υπάρχουν διαφοροποιήσεις ως προς το ποια είναι η καλύτερη και καταλληλότερη στρατηγική αντιμετώπισης του ιού), αλλά σύμφωνα με αυτά που αποφασίζει η κυβέρνηση.

 

Οπότε εφόσον η κυβέρνηση λέει ότι την κανονικότητα όπως την ξέραμε να την ξεχάσουμε, κάτι θα ξέρει και κάτι βλέπει μπροστά της. Ο ιός ήρθε, και θα είναι μαζί μας όπως και οποιοσδήποτε άλλος ιός. Θα κάνει τον κύκλο του, όπως θα τον κάνει και θα αφήσει πίσω του κάποιους νεκρούς όπως κάθε ιός. Η ανθρωπότητα όμως αποφάσισε πως αυτή η χρονική συγκυρία είναι η κατάλληλη ώστε να αρχίσουμε να αντιμετωπίζουμε τον ιό και κάθε ιό (λένε ότι έτσι θα αντιμετωπίζουμε και την κοινή γρίπη από δω και πέρα και κάθε άλλη απειλή προς την δημόσια υγεία), με άλλη τακτική: απαστασιοποίηση, αποφυγή συναθροίσεων και συγκεντρώσεων, εργασία από το σπίτι όταν είναι εφικτό (για όσους μείνουν δουλειές άλλωστε), βγαίνουμε έτσι κι αλλιώς με φειδώ, εξ αποστάσεως μαθητεία στο μέγιστο βαθμό για τις βαθμίδες που είναι εφικτό κ.α. γνωστά.

 

Δεν είναι προσωρινό. Ηρθε για να μείνει. Και πρέπει να αναλογιστούμε ότι όσα συζητάμε τώρα, ΔΕΝ είναι λεπτομέρειες μια προσωρινότητας αλλά η αρχή της νέας μας καθημερινότητας.

ΥΓ. δεν το λέω με οποιαδήποτε ευχαρίστηση αυτό. Απλώς το καταγράφω γιατί νομίζω ότι οι περισσότεροι άνθρωποι κάνουν υπομονή με όσα κουλά ακούνε, μόνο και μόνο γιατί νομίζουν ότι σύντομα, θα λείξει όλη αυτή η κατάσταση εκτάκτου ανάγκης.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

 

Δεν είναι προσωρινό. Ηρθε για να μείνει. Και πρέπει να αναλογιστούμε ότι όσα συζητάμε τώρα, ΔΕΝ είναι λεπτομέρειες μια προσωρινότητας αλλά η αρχή της νέας μας καθημερινότητας.

ΥΓ. δεν το λέω με οποιαδήποτε ευχαρίστηση αυτό. Απλώς το καταγράφω γιατί νομίζω ότι οι περισσότεροι άνθρωποι κάνουν υπομονή με όσα κουλά ακούνε, μόνο και μόνο γιατί νομίζουν ότι σύντομα, θα λείξει όλη αυτή η κατάσταση εκτάκτου ανάγκης.

Εγώ σαν πιο ρομαντική, θα πω πως στο χέρι του κόσμου είναι να το επιτρέψει ή όχι... Η αντίδραση είναι δικαίωμα του καθενός...

Βέβαια, αν κρίνω από τα λεγόμενα πολλών και τη συμπεριφορά ακόμα και ανθρώπων οι οποίοι ήταν γνωστοί για την αντιδραστικοτητα τους σε εμενα και άλλους γνωστούς, ελπίδες πολλές δεν έχω... Εδώ υπάρχει νέος Κόσμος που πίστευε ότι θα περπατάμε στο δρόμο και θα σωριαζομαστε στο δρόμο, επειδή κυκλοφόρησαν ανάλογα βίντεο και καλά από την Γουχαν.... Ελπίδα καμία... 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Sunshine8 said:

Ρώτα στο Γενοτυπο βίοαναλυτική. Είναι στου Ζωγράφου. Χρειάστηκε να κάνει το τεστ φίλη στην αρχή της κατάστασης κ την έστειλα εκεί. Το πλήρωσε τότε 70 ευρώ. 

100 ευρώ είναι τώρα τελικά

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

100 ευρώ είναι τώρα, και πάλι από τα πιο οικονομικά της αγοράς, ευχαριστώ για την πληροφορια.

Στη βιοιατρική στους Αμπελόκηπους, ο γαμπρός μου πλήρωσε 115. Μην τυχόν σε βολεύει περισσότερο, γιατί η διαφορά είναι μικρή άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως εγω συμφωνώ με αρκετές δημοσιεύσεις,σε κάποια με κάποιες, σε κάποια άλλα με τις υπολοιπες

Διάβαζα ότι κάτω των 2μπορει να είναι κ επικίνδυνο να φοράει μασκα ένα παιδακι. Οχι οτι άνω των 2θα την φοράει αποτελεσματικα

Κ ειχα τον υπεύθυνο του εργοστασίου στη Λάρισα που θα κάνουν μάσκες, ότι θα συζητήσουν κ για παιδικές, ετσι ώστε να έχουν πιστοποιηση

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 said:

Παντως εγω συμφωνώ με αρκετές δημοσιεύσεις,σε κάποια με κάποιες, σε κάποια άλλα με τις υπολοιπες

Διάβαζα ότι κάτω των 2μπορει να είναι κ επικίνδυνο να φοράει μασκα ένα παιδακι. Οχι οτι άνω των 2θα την φοράει αποτελεσματικα

Κ ειχα τον υπεύθυνο του εργοστασίου στη Λάρισα που θα κάνουν μάσκες, ότι θα συζητήσουν κ για παιδικές, ετσι ώστε να έχουν πιστοποιηση

Καλά, το να φορέσει μάσκα ο 2,5 χρόνων γιός μου, είναι απλά σενάριο επιστημονικής φαντασίας!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Καλά, το να φορέσει μάσκα ο 2,5 χρόνων γιός μου, είναι απλά σενάριο επιστημονικής φαντασίας!

Ούτε εγώ φαντάζομαι ότι θα την κρατήσει ο 3,5χρ.αλλα πχ θέλω να παμε να πάρουμε παπούτσια από μαγαζί. αν υπάρχει πρόστιμο θα πρεπει να βάλουμε οι ενήλικες, για τα παιδια δ εχω ακουσει τπτ

Η πολυ απλα παραγγέλνω ηλεκτρονικα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Καλά, το να φορέσει μάσκα ο 2,5 χρόνων γιός μου, είναι απλά σενάριο επιστημονικής φαντασίας!

Καταρχας  για ποιο λόγο να φορέσει μασκα το παιδί??? Αφού δεν κινδυνεύουν τα παιδιά από τον ιό. Δηλαδή σώνει και ντε να κολλήσουν οοοοολα τα υπόλοιπα, για να μην κολλήσουν covid οι πιο ευπαθείς??? Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω... Εγώ όσο το παιδί μου δεν κινδυνεύει, μάσκα δεν θα του βάλω. Σιγά μην το κλείσω και σε γυάλα. Τι σόι ζωή θα είναι αυτή?? Χωρίς αγκαλιές, χωρίς φιλιά, χωρίς παιχνίδια ανέμελα, γεμάτα ντετολ, αντισηπτικά και κοινωνικές αποστάσεις??? Τι ζωή είναι αυτή???

Έχω ξανά εκφράσει ανάλογους προβληματισμούς, μπορεί να γίνομαι και κουραστική, αλλά ειλικρινά εμένα αυτό με προβληματίζει... Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή, παρά 40 χρόνια σκλαβιά και φυλακή έλεγαν στο παρελθόν.... Εμείς τι ακριβώς κρατάμε από όλο αυτό??? Που είναι η ελευθερία για την οποία κοκορευομαστε και παρελαυνουμε κάθε χρόνο?? Ποια η ποιότητα ζωής πίσω από μάσκες και διαχωριστικά plexiglass??? Ποια η εγγύτητα της κοινωνικής επαφής, αν ψεκάζουμε με ντετολ και χλωρίνη όπου έχει ακουμπήσει ο άλλος??? ΠΟια η ποιότητα ζωής που θα έχουν τα παιδιά μας??? Και εν τέλει, αξίζουν όλα αυτά??? Τι αξία έχει να αναπνέεις, αν δεν ζεις?? Ποια η αξία της ανθρώπινης ζωής αν δε γεμίζει στιγμές, αγκαλιές, φιλια, παρά μόνο φόβο, κρυμμένα πρόσωπα πίσω από μάσκες κλπ??? Για αυτό εξελίχθηκε η ιατρική??? Για να μας δίνει περισσότερα χρόνια ζωής με κοινωνικά απομόνωση??? Τα εγγόνια να μην βλέπουν τς παππούδες για να ζήσουν περισσότερα χρόνια απομωνομενοι??? Και αυτούς τους ρώτησε κανείς αν όντως αυτό θέλουν??? Αν όντως προτιμούν να ζήσουν λιγότερα χρόνια, αλλά περισσότερο γεμάτα, ποιοι είμαστε εμείς που θα αποφασίσουμε για αυτούς??? Πολλά τέτοια ερωτήματα που μου έχουν δημιουργηθεί τις τελευταίες εβδομάδες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

Ούτε εγώ φαντάζομαι ότι θα την κρατήσει ο 3,5χρ.αλλα πχ θέλω να παμε να πάρουμε παπούτσια από μαγαζί. αν υπάρχει πρόστιμο θα πρεπει να βάλουμε οι ενήλικες, για τα παιδια δ εχω ακουσει τπτ

Η πολυ απλα παραγγέλνω ηλεκτρονικα

Υποχρεωτική για τους πολίτες είναι μόνο σε επιχειρήσεις που προϋποθέτουν σωματική επαφη. Για οπουδήποτε άλλου, συμπεριλαμβανομένων των ΜΜΜ υπάρχει αυστηρή σύσταση, οχι υποχρέωση. Δεν απαγορεύεται να μπεις ως πελατης σε μαγαζί παπουτσιών χωρίς μάσκα ούτε κινδυνεύεις με πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Υποχρεωτική για τους πολίτες είναι μόνο σε επιχειρήσεις που προϋποθέτουν σωματική επαφη. Για οπουδήποτε άλλου, συμπεριλαμβανομένων των ΜΜΜ υπάρχει αυστηρή σύσταση, οχι υποχρέωση. Δεν απαγορεύεται να μπεις ως πελατης σε μαγαζί παπουτσιών χωρίς μάσκα ούτε κινδυνεύεις με πρόστιμο.

Ευχαριστώ βρε Deena γτ η αλήθεια είναι ότι δ το εχω καταλάβει κ πολυ καλα

Νόμιζα σε όλα τα εμπορικά καταστήματα είναι υποχρεωτικη

(πάντως δ τα λέω με τρόμο, τύπου ωχ αμάν πως θα βγουμε από το σπίτι την δευτερα, μην κολλήσουμε η φαμε πρόστιμο. Απλα απορίες έχω) 

Καταλαβαίνω κ όλα αυτά που λες ανεμώνη, κ γω τα σκέφτομαι. Για μας στην ουσια δ αλλάζουν κ πολλα μέσα στον Μάιο. Ότι κάναμε κ τωρα θα κανουμε

Link to comment
Share on other sites

Εμένα χθες μου είπε ο γιατρός οπωσδήποτε στο παιδί μάσκα σε κλειστό χώρο (ίσως μου το είπε λόγω της ευαισθησίας του στο αναπνευστικο) , οπότε κατέληξα στο ότι δεν θα τον πηγαίνω σε κλειστούς χώρους , γιατί παρόλο που πήρα μάσκα και είναι 4 1/2 δεν την δέχεται, την πειράζει και είναι με τα χέρια εκεί πράγμα πιο επικίνδυνο. Αν παραστεί ανάγκη και πρέπει πχ να τον πάω ξανά στον γιατρό, ή όταν θα πάμε για εμβόλιο τότε ναι θα του βάλω μάσκα, για πόσο άλλωστε θα καθίσουμε εκεί? θα τον έχω στον νου μου.

Πάντως εμείς προ κορονοιού είχαμε θέμα γιατί έβαζε συνέχεια τα χέρια στο πρόσωπο, τώρα έχω εκπλαγεί από την αλλαγή αυτή, όσο είμαστε έξω δεν θα το κάνει καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Έχω ξανά εκφράσει ανάλογους προβληματισμούς, μπορεί να γίνομαι και κουραστική, αλλά ειλικρινά εμένα αυτό με προβληματίζει... Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή, παρά 40 χρόνια σκλαβιά και φυλακή έλεγαν στο παρελθόν.... Εμείς τι ακριβώς κρατάμε από όλο αυτό??? Που είναι η ελευθερία για την οποία κοκορευομαστε και παρελαυνουμε κάθε χρόνο?? Ποια η ποιότητα ζωής πίσω από μάσκες και διαχωριστικά plexiglass??? Ποια η εγγύτητα της κοινωνικής επαφής, αν ψεκάζουμε με ντετολ και χλωρίνη όπου έχει ακουμπήσει ο άλλος??? ΠΟια η ποιότητα ζωής που θα έχουν τα παιδιά μας??? Και εν τέλει, αξίζουν όλα αυτά??? Τι αξία έχει να αναπνέεις, αν δεν ζεις?? Ποια η αξία της ανθρώπινης ζωής αν δε γεμίζει στιγμές, αγκαλιές, φιλια, παρά μόνο φόβο, κρυμμένα πρόσωπα πίσω από μάσκες κλπ??? Για αυτό εξελίχθηκε η ιατρική??? Για να μας δίνει περισσότερα χρόνια ζωής με κοινωνικά απομόνωση??? Τα εγγόνια να μην βλέπουν τς παππούδες για να ζήσουν περισσότερα χρόνια απομωνομενοι??? Και αυτούς τους ρώτησε κανείς αν όντως αυτό θέλουν??? Αν όντως προτιμούν να ζήσουν λιγότερα χρόνια, αλλά περισσότερο γεμάτα, ποιοι είμαστε εμείς που θα αποφασίσουμε για αυτούς??? Πολλά τέτοια ερωτήματα που μου έχουν δημιουργηθεί τις τελευταίες εβδομάδες...

Δεν είναι άτοποι οι προβληματισμοί και δεν σου το λέω ειρωνικά, αλλά τι θα έλεγες στα παιδιά της 40χρονης που πέθανε σπίτι της (και που είχε απλά ΧΑΠ, δεν ήταν με το ένα πόδι στον τάφο), ή στο βρέφος του 35χρονου που δεν είχε τίποτα ή στους συγγενείς του 40αρη αθλητικού πανεπιστημιοακού που δεν είχε επίσης τίποτα; 

 

και δεν μιλώ κ εκ του ασφαλούς, εμένα ο πεθερός μου μπορεί να πεθάνει κ αν κολλήσει γρίπη και προσέχει όλο το χειμώνα, πόσο μάλλον τώρα, και ξέρεις πώς αναρωτιέμαι αν αξίζει να ζει έτσι κλεισμένος στο διαμέρισμα και να μην βλέπει τα εγγόνια του (αυτά που μένουν στην Αθήνα τουλ. που τα έβλεπε τακτικά). Αλλά ποιος από τα παιδιά του θα έπαιρνε την ευθύνη να τον στείλει μια ώρα αρχύτερα;

`Τέλος, @kine που λες γιατί να μην πλησιάζονται τα παιδιά, κατλααβαίνεις ότι άλλο η ευθύνη του γονέα που βάζει κάποια όρια στο τι θα κάνει το δικό του παιδί και φροντίζει να μην το φέρει σε επαφή με κάποιον ευπαθή (αυτό βέβαια σημαίνει ότι τα παιδάκια πχ ενός πατέρα με καρδιοπάθεια, δεν θα μπορούν στο εξής να παίζουν με άλλα παιδάκια ανέμελα), άλλο η ευθύνη της πολιτείας στις δομές εκπαίδευσης που η ίδια έχει δώσει άδεια να λειτουργήσουν, και όπου η ευθύνη για την τήρηση των μέτρων πέφτει στον εκπαιδευτικό και όχι τον γονέα. Οι μαθητές που υποτίθεται ότι θα κρατάμε σε απόσταση, τα απογεύματα κάνουν βόλτες και βγάζουν σέλφι αγκαλίτσα στους δρόμους. το τι κάνουν το απόγευμα  είναι ευθύνη των γονέων τους, αλλά οι συνέπειες αυτού που κάνουν το απόγευμα μπορεί να έχουν επιπτώσεις στα άτομα που θα συναντήσουν το πρωί στο σχολείο. Δεν είναι όλα τόσο απλά και ανώδυνα όταν μιλάμε για το σύνολο και όχι απλά το πώς φροντίζουμε τον άμεσο περίγυρό μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που συμμερίζομαι τη χρήση μάσκας ανά περιπτώσεις για τους ενηλίκους, θεωρώ ότι μάσκα σε μικρά παιδιά (κατά τα άλλα υγιή) είναι μέτρο υπερβολικό, ανούσιο και ακραίο. Υπό την έννοια ότι τα μικρά παιδιά, λογικά, δε θα συγχρωτιστούν σε μη ελεγχόμενο περιβάλλον. Να μάθει να τηρεί τους κανόνες υγιεινής, είναι το πιο σημαντικό! Στο βαθμό του εφικτού δεδομένης της ηλικίας του. @kotsifikos νομίζω ότι η ιατρός σας μιλά βάσει ιστορικού σας όπως είπες (αν και πάλι ακούγεται υπερβολικό) ή σε περίπτωση που το παιδί έχει συνάχι-φτερνίζεται-βήχει και πρέπει να βγει εκτός σπιτιού και να είναι κοντά σε κόσμο; ή σε έκτακτη ανάγκη που το παιδί πχ θα χρειαστεί να βρεθεί σε έναν κλειστό χώρο με αγνώστους πχ σε τράπεζα; σε ασανσέρ με κόσμο; σε νοσοκομείο παίδων; Αλλά και πάλι κατά πόσο είναι πιθανό κάτι τέτοιο και σε τι συχνότητα;;; Εννοώ ότι η σκέψη που εξέφρασες σε παραπάνω post σου, να συναναστρέφεστε άτομα που ξέρετε ότι προσέχουν γενικά-πρόσεχαν πάντα, είναι για μένα η πιο σωστή και είναι αρκετή. Διευκρίνησε το μαζί της κι αν θες πες μας το σκεπτικό της.

 

Επίσης στα ιατρεία των παιδιάτρων δεν υπάρχει πλέον συγχρωτισμός. Δεν υπάρχουν άτομα στην αναμονή. Τα ραντεβού είναι κλεισμένα έτσι για να μην υπάρχει. Ο ιατρός και ο/η γραμματέας (εάν υπάρχει) φορούν μάσκα (για ευνόητους λόγους) και αντικείμενα που συνήθως υπάρχουν για να παίζουν τα παιδιά (λούτρινα, κατασκευές, επιτραπέζια, κλπ) έχουν απομακρυνθεί. Ο γονέας-συνοδός υπάρχει σύσταση να φορά μάσκα/γάντια (σωστά τοποθετημένα) και δεν βρίσκω κάτι λάθος σε αυτό. Όχι όμως τα παιδιά (ξανά λέω τα ασυμπτωματικά).

Θα έλεγα να μην προσθέτεις μία ακόμη έννοια στις τόσες που έχεις-έχουμε :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Έσπερος Εσύ αναφέρεσαι σε ευθύνες κτλ. Εγώ σου λέω ότι η επιλογή της κοινωνικής αποστασιοποίησης είναι περίεργη από μόνη της. Οχι ποιος θα έχει ευθύνη να την εφαρμόζουν τα παιδιά. Πρέπει ή δεν πρέπει να αποκτήσει ανοσία ο κόσμος προκειμένου να τελειώνουμε με την υπόθεση του νέου ιού; Τα παιδιά και οι νέοι είναι οι καταλληλότεροι πληθυσμοί για να ξεκινήσει αυτή η διαδικασία λόγω του ελάχιστου κινδύνου.

 

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν είναι άτοποι οι προβληματισμοί και δεν σου το λέω ειρωνικά, αλλά τι θα έλεγες στα παιδιά της 40χρονης που πέθανε σπίτι της (και που είχε απλά ΧΑΠ, δεν ήταν με το ένα πόδι στον τάφο), ή στο βρέφος του 35χρονου που δεν είχε τίποτα ή στους συγγενείς του 40αρη αθλητικού πανεπιστημιοακού που δεν είχε επίσης τίποτα; 

 

 

Τι ακριβώς θα έπρεπε να πει κανείς; Γιατί πρέπει να πει κάτι; Τι λες συνήθως σε όποιον έπαθε καρκίνο στα καλά καθούμενα, σε όποιον έπαθε εγκεφαλικό στα 40; Σε όποιον έχασε το βρέφος του από Αιφνίδια βρεφικό θάνατο; Σε όποιον έχασε το παιδάκι του από λευχαιμία μετά από χρόνια μέσα στα νοσοκομεία; Τί λέγαμε σε όλους αυτούς δηλαδή; Γιατί τώρα πρέπει να πούμε κάτι στον θάνατο του ανθρώπου;

 

Η γιαγιά μου, όταν παντρεύτηκα μου ευχήθηκε "καλό παράδεισο".

 

Ξέρεις τί σημαίνει αυτό;

Σημαίνει: γνωρίζω ότι είμαι θνητός, γνωρίζω ότι είμαι φθαρτός, γνωρίζω ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα βρεθώ μπροστά στον θάνατο. Κι εγώ κι εσύ. Και γι' αυτό δεν σου εύχομαι υγεία ή απογόνους ή κάτι άλλο από αυτά που μας απασχολούν συνήθως, αλλά σου εύχομαι να πεθάνεις με ειρήνη και να βρεις τον Θεό. 

Τον θάνατο τον έχουμε βέβαιο.

Πρέπει να συμφιλιωθούμε με αυτό και να συνειδητοποιήσουμε την υπαρξιακή μας κενότητα.

Αν συμφιλιωθείς με τον θάνατο, βρίσκεις και όλους τους λόγους για να ζήσεις - όσο θα ζήσεις, με όποιον τρόπο ζήσεις, υγειής ή ασθενής.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

νέου ιού; Τα παιδιά και οι νέοι είναι οι καταλληλότεροι πληθυσμοί για να ξεκινήσει αυτή η διαδικασία λόγω του ελάχιστου κινδύνου.

Τα παιδιά κ οι νέοι δεν ζουν σε οικοτροφεία, ζουν σε οικογένειες που ίσως τα μελη τους δεν είναι στις κατηγορίες του ελάχιστου κινδύνου. 

 

Δεν θεωρώ την κοινωνική αποστασιοποίηση μέτρο φυσιολογικό κ εφαρμόσιμο επ άπειρον, ουτε ομως θεωρω κ λογικη τη σταση να θυσιάσουμε καποιους κ να κανουμε πειραματόζωα καποιους αλλους για να ζησει ζωάρα η πλειοψηφία. ξερω οτο δεν ειναο η μόνη ανισότητα αλλά δεν υπάρχει λόγος να μη μας στεναχωρεί η προσθήκη άλλης μιας. Τέλος αδυνατώ να καταλάβω κ τη λογική ότι επειδή καποια στιγμη θα πεθάνουμε κ επειδη καποιοι θανατοι δεν προλαμβάνονται, δεν μας νοιαζει ποιος ζει ποιος πεθαίνει σε επιπεδο στατιστικής. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αυτό με τον περιορισμό της ώρας που μετά τα μεσάνυχτα πρέπει να είμαστε σπίτι, μπορεί να το εξηγήσει κάποιος? Κολλάς πιο εύκολα κορονοιό μετά τα μεσάνυχτα? Ή μήπως έχουμε χούντα και δεν το έχω αντιληφθεί ακόμη? Που έχω αρχίσει να το αντιλαμβάνομαι δηλαδή..

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχα ρωτήσει κ μια φίλη από την Καστοριά κ μου είπε ότι το έκαναν γιατιβσυναντιοντουσταν πολλοί στα σπίτια. Εχειβισχυσειβκβσεψαλλες χώρες αυτό το μέτρο. Το έκαναν σε περιοχές με υψηλή νοσηροτητα  

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πράγματι γίνονται συγκεντρώσεις σε σπίτια, κ πολλές παρέες παιδιών, αυτά που θα πάνε σχολείο κ υποτιθεται τηρούν τους κανόνες, που μαζεύονται τα βράδια κ μαλιστα κάνουν κ φασαριες

Link to comment
Share on other sites

Ο καθηγητής Τούντας μόλις είπε στην ΕΡΤ1 ότι ακόμα και τα τεστ βγαίνουν σε ποσοστό μέχρι και 30% ψευδώς αρνητικά! Γι' αυτό δεν τα κάνουν ακόμα στο ευρύτερο κοινό. Το είχα ακούσει, αλλά όχι σε τέτοιο ποσοστό! Όσα περισσότερα μαθαίνω, τόσο απελπίζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Ναι, πράγματι γίνονται συγκεντρώσεις σε σπίτια, κ πολλές παρέες παιδιών, αυτά που θα πάνε σχολείο κ υποτιθεται τηρούν τους κανόνες, που μαζεύονται τα βράδια κ μαλιστα κάνουν κ φασαριες

Δεν υπάρχει νομίζω δόλος σε αυτό. Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση. 

Just now, Lisbet είπε:

Ο καθηγητής Τούντας μόλις είπε στην ΕΡΤ1 ότι ακόμα και τα τεστ βγαίνουν σε ποσοστό μέχρι και 30% ψευδώς αρνητικά! Γι' αυτό δεν τα κάνουν ακόμα στο ευρύτερο κοινό. Το είχα ακούσει, αλλά όχι σε τέτοιο ποσοστό! Όσα περισσότερα μαθαίνω, τόσο απελπίζομαι...

Ναι. Αυτός είναι κ ένας λόγος επιπλέον, μια δυσκολία επιπλέον, για να ξεκινήσουν τα ταξίδια εξωτερικού. 

Link to comment
Share on other sites

από αυτόν τον Τουντα άκουσα ότι μπορεί να λειτουργήσει ο τουρισμός αν εμείς προσέχουμε γενικά ποιον συναντάμε και αναρωτιέμαι αν καταλαβα καλα οτι εμεις θα πρεπει να προσεχουμε για να κυκλοφορουν αμέριμνοι οι τουρίστες... αλλα δεν ξερω, μπορει να παράκουσα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν είναι άτοποι οι προβληματισμοί και δεν σου το λέω ειρωνικά, αλλά τι θα έλεγες στα παιδιά της 40χρονης που πέθανε σπίτι της (και που είχε απλά ΧΑΠ, δεν ήταν με το ένα πόδι στον τάφο), ή στο βρέφος του 35χρονου που δεν είχε τίποτα ή στους συγγενείς του 40αρη αθλητικού πανεπιστημιοακού που δεν είχε επίσης τίποτα; 

 

και δεν μιλώ κ εκ του ασφαλούς, εμένα ο πεθερός μου μπορεί να πεθάνει κ αν κολλήσει γρίπη και προσέχει όλο το χειμώνα, πόσο μάλλον τώρα, και ξέρεις πώς αναρωτιέμαι αν αξίζει να ζει έτσι κλεισμένος στο διαμέρισμα και να μην βλέπει τα εγγόνια του (αυτά που μένουν στην Αθήνα τουλ. που τα έβλεπε τακτικά). Αλλά ποιος από τα παιδιά του θα έπαιρνε την ευθύνη να τον στείλει μια ώρα αρχύτερα;

`Τέλος, @kine που λες γιατί να μην πλησιάζονται τα παιδιά, κατλααβαίνεις ότι άλλο η ευθύνη του γονέα που βάζει κάποια όρια στο τι θα κάνει το δικό του παιδί και φροντίζει να μην το φέρει σε επαφή με κάποιον ευπαθή (αυτό βέβαια σημαίνει ότι τα παιδάκια πχ ενός πατέρα με καρδιοπάθεια, δεν θα μπορούν στο εξής να παίζουν με άλλα παιδάκια ανέμελα), άλλο η ευθύνη της πολιτείας στις δομές εκπαίδευσης που η ίδια έχει δώσει άδεια να λειτουργήσουν, και όπου η ευθύνη για την τήρηση των μέτρων πέφτει στον εκπαιδευτικό και όχι τον γονέα. Οι μαθητές που υποτίθεται ότι θα κρατάμε σε απόσταση, τα απογεύματα κάνουν βόλτες και βγάζουν σέλφι αγκαλίτσα στους δρόμους. το τι κάνουν το απόγευμα  είναι ευθύνη των γονέων τους, αλλά οι συνέπειες αυτού που κάνουν το απόγευμα μπορεί να έχουν επιπτώσεις στα άτομα που θα συναντήσουν το πρωί στο σχολείο. Δεν είναι όλα τόσο απλά και ανώδυνα όταν μιλάμε για το σύνολο και όχι απλά το πώς φροντίζουμε τον άμεσο περίγυρό μας.

Αποκοιμήθηκα και με πρόλαβε η @kine. Επιπλοκές συμβαίνουν, δεν είναι κάτι καινούριο τώρα με τον ιό. Άνθρωποι νέοι και παιδιά πάντα πέθαιναν και θα συνεχίσουν να πεθαίνουν, ακόμα και από ένα απλό συνάχι, ακόμα και αν είναι υγιέστατοι. Υπάρχουν και μερικοί που είναι άτυχοι... Τι να κάνουμε??? Ίσως είναι θέμα νοοτροπίας μου, επειδή λόγω δουλειάς έχω συμφιλιωθεί πολύ με το θάνατο. Ήδη έχω ξεκινήσει να μιλάω στη μικρή μου για αυτόν. Και όσο μεγαλώνει θα της μιλάω περισσότερο με τρόπο κατάλληλο για την ηλικία της. Είναι καιρός το θάνατο να τον αγκαλιάσουμε, μόνο έτσι θα δώσουμε πραγματικη αξία στη ζωή... Ο θάνατος είναι το μόνο βέβαιο για όλους, αφού ΟΛΟΙ μια μέρα θα πεθάνουμε, αλλά το μοναδικο θέμα που δε συζηταμε αφού τον θεωρούμε κατάρα και κακό. Δε θέλω η κόρη μου να φτάσει 45 χρόνων και να τρέμει μην τυχόν και πεθάνουμε εγώ και ο άντρας μου (αν ζούμε ακόμα τότε)... Θέλω να είναι συνειδητοποιημενη και ψύχραιμη. Να ξέρει πως ναι, κάποια στιγμή θα γίνει και όχι να γυρίσει και να μου πει αυτό που άκουσα πρόσφατα από ένα κορίτσι 19 ετών που προ μηνών έχασε τη μαμά της από καρκίνο: " εγώ δεν ήξερα πως υπάρχουν τέτοιες ασθένειες. Νόμιζα πέθαιναν μόνο οι μεγάλοι άνθρωποι γιατί δεν μας είχε ξανατυχει και έπαθα μεγάλο σοκ με τη μαμά μου". Το δικό μου παιδί, λοιπον, δεν θα επιτρέψω να πάθει σοκ! Θα ξέρει τα πάντα για τη ζωή, για να μπορεί να ρουφήξει τα πάντα από αυτή. Και θα είναι πανέτοιμη να την αντιμετωπίσει. 

 

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου ένα άσχετο σχόλιο.

Παρακολουθώντας την ενημέρωση σκέφτομαι μεταξύ άλλων, πόσο υπέροχη είναι η νοηματική γλώσσα!

 

Συγγνώμη για την παρέμβαση, επαναφορά στα σχετικά :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...