Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος said:

κ τέλος γι αυτο θύμωσα κ για την εκκλησία, γιατί το κοινό της είναι κατα βάση αυτοί που θα κινδυνεύσουν, για χάρη των οποίων στερούνται τα πιο μικρά την εκπαίδευση κ τις δραστηριότητες. δλδ το παιδί δεν πάει σχολείο για να προστατευθει μεταξύ άλλων η γιαγιά, η οποία όμως θα μπορεί να πάει να φυλάει εικόνες κ να κοινωναει! 

Εδώ επαναστατούσαν (πιστοί και ιερείς) εν μέσω καραντίνας, έβλεπαν τι γίνονταν γύρω (Ιταλία - Ισπανία) και έκαναν κρυφές λειτουργίες -μαζί με κονωνίες φυσικά, θα σκεφτούν  οικονομία - παιδεία ?

Και εγώ έχω θυμώσει πάρα πολύ αλλά θα σταματήσω γιατί αν συνεχίσω γράφω θα μου κλειδώσουν τον λογαριασμό οι admin.

 

Just now, Sunshine8 said:

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι μήπως γνωρίζουν ειδικά τα κορίτσια στον ιατρικό χώρο: σήμερα έμαθα από το γιατρό μου ότι στο Μητέρα ζητούν υποχρεωτικά πλέον, μετα τα γεγονότα στην κλινική του Περιστερίου,  τεστ για κορονοϊο στις εγκύους και το συνοδό, που σημαίνει για εμένα και τον σύζυγο 300 ευρώ με τον τιμοκατάλογο του μητέρα. Το δέχονται και από ιδιωτικό εργαστήριο αρκεί να έχει γίνει 3 ημέρες πριν την εισαγωγή. Το φθηνότερο που βρήκα είναι 100 με 120 ευρώ. Ρώτησα το γιατρό εάν το κάνουν δωρεάν σε δημόσιο νοσοκομείο και μου είπε ότι θα πρέπει πρώτα να έχεις κάνει εισαγωγή, δεν το κάνουν πχ σε εξωτερικά ιατρεία. Γνωρίζετε εαν κάπου γίνεται δωρεάν ή μπορώ να το βρω με μικρότερο κόστος; Το θεωρώ απαράδεκτο να απαιτείται από εγκύους χωρίς συμπτώματα και να πρέπει να πληρώσουν κιόλας, σιγουρα είναι σωστό να γίνεται σε όσους είναι να νοσηλευτούν για οποιοδήποτε λόγω εν μέσω πανδημίας αλλά θα έπρεπε να υπήρχε μια πρόβλεψη να καλύπτεται...

Εφόσον το θεωρούν υποχρεωτικό θα έπρεπε να το παρέχουν οι ίδιοι δωρεάν.

Μπορείς να γεννήσεις σε άλλο νοσοκομείο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Sunshine8 είπε:

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι μήπως γνωρίζουν ειδικά τα κορίτσια στον ιατρικό χώρο: σήμερα έμαθα από το γιατρό μου ότι στο Μητέρα ζητούν υποχρεωτικά πλέον, μετα τα γεγονότα στην κλινική του Περιστερίου,  τεστ για κορονοϊο στις εγκύους και το συνοδό, που σημαίνει για εμένα και τον σύζυγο 300 ευρώ με τον τιμοκατάλογο του μητέρα. Το δέχονται και από ιδιωτικό εργαστήριο αρκεί να έχει γίνει 3 ημέρες πριν την εισαγωγή. Το φθηνότερο που βρήκα είναι 100 με 120 ευρώ. Ρώτησα το γιατρό εάν το κάνουν δωρεάν σε δημόσιο νοσοκομείο και μου είπε ότι θα πρέπει πρώτα να έχεις κάνει εισαγωγή, δεν το κάνουν πχ σε εξωτερικά ιατρεία. Γνωρίζετε εαν κάπου γίνεται δωρεάν ή μπορώ να το βρω με μικρότερο κόστος; Το θεωρώ απαράδεκτο να απαιτείται από εγκύους χωρίς συμπτώματα και να πρέπει να πληρώσουν κιόλας, σιγουρα είναι σωστό να γίνεται σε όσους είναι να νοσηλευτούν για οποιοδήποτε λόγω εν μέσω πανδημίας αλλά θα έπρεπε να υπήρχε μια πρόβλεψη από τον ΕΟΠΥΥ να καλύπτεται...όπως το καλύπτουν για άλλες 'ευαισθητες' ομάδες

Συμφωνώ με την @kotsifikos. Αν δεν στο κάνουν δωρεάν, στη θέση σου θα έψαχνα να γεννήσω αλλού. Δε φτάνει που θα τους πληρώσεις, θέλουν να πάρουν και έξτρα??? Απαράδεκτο

Link to comment
Share on other sites

Στο Λητώ επίσης το ζητάνε κατά 99% γιατί είναι στον ίδιο όμιλο. Μάλλον στο Ρέα δεν το.ζητουν ζητάνε μόνο των αντισωμάτων που όχι ότι το παρέχουν αλλά είναι αρκετά πιο φθηνό γύρω στα 40 ευρώ. Το θέμα είναι ότι γεννάω σε 10 μέρες και το είχα προγραμματίσει για το Μητέρα, με είχε βολεψει και την πρώτη φορά γιατί παρέχει δώρο μια ιδιωτική ασφάλεια για το παιδί κιόλας για ένα χρόνο, και γενικά είναι δύσκολο να αλλάξω τελευταία στιγμή. Δεν έχετε άδικο κατά τα άλλα, κι εγώ νευρίασα. Κατά τη γνώμη μου πολύ καλά κάνουν και το ζητούν γιατί αν κάποιος είναι ασυμπτωματικος φορέας και νοσηλευτεί κάπου μπορεί να κολλήσει ένα σωρό κόσμο και ειδικά οταν μιλάμε για μωρά ακόμα χειρότερα, αλλά θα έπρεπε να το καλύπτουν, βασικά θα έπρεπε να τους το καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ και να έχει μπει ήδη στη συνταγογράφηση για αυτές τις περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εδώ επαναστατούσαν (πιστοί και ιερείς) εν μέσω καραντίνας, έβλεπαν τι γίνονταν γύρω (Ιταλία - Ισπανία) και έκαναν κρυφές λειτουργίες -μαζί με κονωνίες φυσικά, θα σκεφτούν  οικονομία - παιδεία ?

Και εγώ έχω θυμώσει πάρα πολύ αλλά θα σταματήσω γιατί αν συνεχίσω γράφω θα μου κλειδώσουν τον λογαριασμό οι admin.

 

Εφόσον το θεωρούν υποχρεωτικό θα έπρεπε να το παρέχουν οι ίδιοι δωρεάν.

Μπορείς να γεννήσεις σε άλλο νοσοκομείο?

Κοtsifikos πόσο δίκιο έχεις! Κ εγώ είμαι πολύ θυμωμένη. 

Just now, Sunshine8 είπε:

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι μήπως γνωρίζουν ειδικά τα κορίτσια στον ιατρικό χώρο: σήμερα έμαθα από το γιατρό μου ότι στο Μητέρα ζητούν υποχρεωτικά πλέον, μετα τα γεγονότα στην κλινική του Περιστερίου,  τεστ για κορονοϊο στις εγκύους και το συνοδό, που σημαίνει για εμένα και τον σύζυγο 300 ευρώ με τον τιμοκατάλογο του μητέρα. Το δέχονται και από ιδιωτικό εργαστήριο αρκεί να έχει γίνει 3 ημέρες πριν την εισαγωγή. Το φθηνότερο που βρήκα είναι 100 με 120 ευρώ. Ρώτησα το γιατρό εάν το κάνουν δωρεάν σε δημόσιο νοσοκομείο και μου είπε ότι θα πρέπει πρώτα να έχεις κάνει εισαγωγή, δεν το κάνουν πχ σε εξωτερικά ιατρεία. Γνωρίζετε εαν κάπου γίνεται δωρεάν ή μπορώ να το βρω με μικρότερο κόστος; Το θεωρώ απαράδεκτο να απαιτείται από εγκύους χωρίς συμπτώματα και να πρέπει να πληρώσουν κιόλας, σιγουρα είναι σωστό να γίνεται σε όσους είναι να νοσηλευτούν για οποιοδήποτε λόγω εν μέσω πανδημίας αλλά θα έπρεπε να υπήρχε μια πρόβλεψη από τον ΕΟΠΥΥ να καλύπτεται...όπως το καλύπτουν για άλλες 'ευαισθητες' ομάδες

Ρώτα στο Γενοτυπο βίοαναλυτική. Είναι στου Ζωγράφου. Χρειάστηκε να κάνει το τεστ φίλη στην αρχή της κατάστασης κ την έστειλα εκεί. Το πλήρωσε τότε 70 ευρώ. 

Λεω έστειλα γιατί από παλιά με τα ιατρικά μου τρεχάματα έχω κάνει πολλές γνωριμιες κ είχα έτοιμη τη λύση. :-D

 

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Κοtsifikos πόσο δίκιο έχεις! Κ εγώ είμαι πολύ θυμωμένη. 

Ρώτα στο Γενοτυπο βίοαναλυτική. Είναι στου Ζωγράφου. Χρειάστηκε να κάνει το τεστ φίλη στην αρχή της κατάστασης κ την έστειλα εκεί. Το πλήρωσε τότε 70 ευρώ. 

Λεω έστειλα γιατί από παλιά με τα ιατρικά μου τρεχάματα έχω κάνει πολλές γνωριμιες κ είχα έτοιμη τη λύση. :-D

 

 

Δεν ξέρω μήπως στέλνουν κ στο σπίτι. Αν χρειαστείς ο. Τιδηποτε γράψε μου PM να σου δώσω όνομα κ τηλ ενός από τους ιδιοκτήτες. Θα σε εξυπηρετήσει εάν του πεις το όνομα μου όσο καλύτερα μπορεί. Με θυμάται πολύ καλά 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

βασικά θα έπρεπε να τους το καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ και να έχει μπει ήδη στη συνταγογράφηση για αυτές τις περιπτώσεις.

Και εγώ αυτό πιστεύω, αλλά μην σκας τώρα και για αυτό στην κατάσταση σου.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sunshine8 είπε:

Στο Λητώ επίσης το ζητάνε κατά 99% γιατί είναι στον ίδιο όμιλο. Μάλλον στο Ρέα δεν το.ζητουν ζητάνε μόνο των αντισωμάτων που όχι ότι το παρέχουν αλλά είναι αρκετά πιο φθηνό γύρω στα 40 ευρώ. Το θέμα είναι ότι γεννάω σε 10 μέρες και το είχα προγραμματίσει για το Μητέρα, με είχε βολεψει και την πρώτη φορά γιατί παρέχει δώρο μια ιδιωτική ασφάλεια για το παιδί κιόλας για ένα χρόνο, και γενικά είναι δύσκολο να αλλάξω τελευταία στιγμή. Δεν έχετε άδικο κατά τα άλλα, κι εγώ νευρίασα. Κατά τη γνώμη μου πολύ καλά κάνουν και το ζητούν γιατί αν κάποιος είναι ασυμπτωματικος φορέας και νοσηλευτεί κάπου μπορεί να κολλήσει ένα σωρό κόσμο και ειδικά οταν μιλάμε για μωρά ακόμα χειρότερα, αλλά θα έπρεπε να το καλύπτουν, βασικά θα έπρεπε να τους το καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ και να έχει μπει ήδη στη συνταγογράφηση για αυτές τις περιπτώσεις.

Των αντισωμάτων στο γενοτυπο κάνει 14 ευρώ αλλά αυτά δεν είναι ακόμη αξιόπιστα. 

Just now, Lisbet είπε:

Μάλλον. Πολύ αδικημένα τα παιδιά μας. Έχω αγανακτήσει, τα λυπάται η ψυχή μου. 

Εγώ είμαι πολύ προβλημστισμενη. Ωραία η ενασχόληση μαζί μας στο σπίτι κ οι κοντινές βολτουλες αλλά σκέφτομαι ότι δεν θα μπορούμε να τα πάμε ούτε θέατρο,ουτε δραστηριότητες. Εμείς θα αρχίσουμε παιδικό από Σεπτέμβρη κ δεν ξέρω αν θα προχωρήσει με όλο αυτό. Φίλη από το Λουξεμβούργο μου είπε σήμερα ότι της είπε εκεί ο παιδίατρος ότι τα ανοίγουν πειραματικά εκεί τα σχολεία για να δούνε τι θα γίνει από Σεπτέμβρη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Των αντισωμάτων στο γενοτυπο κάνει 14 ευρώ αλλά αυτά δεν είναι ακόμη αξιόπιστα. 

Εγώ είμαι πολύ προβλημστισμενη. Ωραία η ενασχόληση μαζί μας στο σπίτι κ οι κοντινές βολτουλες αλλά σκέφτομαι ότι δεν θα μπορούμε να τα πάμε ούτε θέατρο,ουτε δραστηριότητες. Εμείς θα αρχίσουμε παιδικό από Σεπτέμβρη κ δεν ξέρω αν θα προχωρήσει με όλο αυτό. Φίλη από το Λουξεμβούργο μου είπε σήμερα ότι της είπε εκεί ο παιδίατρος ότι τα ανοίγουν πειραματικά εκεί τα σχολεία για να δούνε τι θα γίνει από Σεπτέμβρη. 

Και πού να είχες μεγαλύτερα παιδιά, που έχουν μάθει εντελώς αλλιώς. Ο μεγάλος γκρινιάζει για την πισίνα και που θα χάσει τις παραστάσεις στο θέατρο (είναι και στην ομάδα του σχολείου του και σε ιδιωτική). Ο μικρός έχει μαραζώσει χωρίς τους συμμαθητές του και τους συμπαίκτες του στο μπάσκετ. Μέχρι κι εμένα μου έχει κακοφανεί απίστευτα που σταμάτησα τη χορωδία κι ένας Θεός ξέρει πότε θα ξανακάνουμε συναυλία. Χειρότερα από τα μωρά με πιάνει το παράπονο ώρες ώρες. Και πιο πολύ γιατί φοβάμαι ότι δε θα έχει τελειωμό αυτό το πράγμα, αν ήταν μόνο το φετινό, το άντεχα. Αλλά σίγουρα τα παιδιά μας είναι οι μεγαλοι χαμένοι και προσεύχομαι να μην έχει υπερβολικό ψυχολογικό αντίκτυπο όλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Ρώτα στο Γενοτυπο βίοαναλυτική. Είναι στου Ζωγράφου. Χρειάστηκε να κάνει το τεστ φίλη στην αρχή της κατάστασης κ την έστειλα εκεί. Το πλήρωσε τότε 70 ευρώ. 

Σίγουρα είναι το τεστ ανίχνευσης του ιού, όχι των αντισωμάτων; Μου φαίνεται πολύ οικονομικό σε σχέση με αυτά που βρήκα. Γενικά μου κάνει εντύπωση αυτή η μεγάλη διαφορά , άλλο εργαστήριο να το κοστολογεί 70, άλλο 150 κ άλλο 200. Μηπως σημαινει κάτι για την ποιότητα των αποτελεσμάτων; Ή απλά έτσι είναι η ελεύθερη αγορά. Μου κάνουν εντύπωση τόσο μεγάλες διαφορές. Παντως ευχαριστώ πολύ, θα πάρω τηλ να ρωτήσω, εάν τη 'γλιτωσουμε' με 140 ευρώ μια χαρά θα είναι

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

Και πού να είχες μεγαλύτερα παιδιά, που έχουν μάθει εντελώς αλλιώς. Ο μεγάλος γκρινιάζει για την πισίνα και που θα χάσει τις παραστάσεις στο θέατρο (είναι και στην ομάδα του σχολείου του και σε ιδιωτική). Ο μικρός έχει μαραζώσει χωρίς τους συμμαθητές του και τους συμπαίκτες του στο μπάσκετ. Μέχρι κι εμένα μου έχει κακοφανεί απίστευτα που σταμάτησα τη χορωδία κι ένας Θεός ξέρει πότε θα ξανακάνουμε συναυλία. Χειρότερα από τα μωρά με πιάνει το παράπονο ώρες ώρες. Και πιο πολύ γιατί φοβάμαι ότι δε θα έχει τελειωμό αυτό το πράγμα, αν ήταν μόνο το φετινό, το άντεχα. Αλλά σίγουρα τα παιδιά μας είναι οι μεγαλοι χαμένοι και προσεύχομαι να μην έχει υπερβολικό ψυχολογικό αντίκτυπο όλο αυτό.

Το έχω σκεφτεί αυτό που λες. Όσο μεγαλύτερο το παιδί τόσο χειρότερα. Αν ήταν μόνο για τώρα οκ. Μακάρι να πάνε όλα καλύτερα απ ο. Τι περιμένουμε. 

Just now, Sunshine8 είπε:

Σίγουρα είναι το τεστ ανίχνευσης του ιού, όχι των αντισωμάτων; Μου φαίνεται πολύ οικονομικό σε σχέση με αυτά που βρήκα. Γενικά μου κάνει εντύπωση αυτή η μεγάλη διαφορά , άλλο εργαστήριο να το κοστολογεί 70, άλλο 150 κ άλλο 200. Μηπως σημαινει κάτι για την ποιότητα των αποτελεσμάτων; Ή απλά έτσι είναι η ελεύθερη αγορά. Μου κάνουν εντύπωση τόσο μεγάλες διαφορές. Παντως ευχαριστώ πολύ, θα πάρω τηλ να ρωτήσω, εάν τη 'γλιτωσουμε' με 140 ευρώ μια χαρά θα είναι

Αν ισχύει η ίδια τιμή με τις αρχές ναι. Να τους έχεις εμπιστοσύνη ως προς το αποτέλεσμα. Των αντισωμάτων το έκανε εκεί ένας γνωστός μου την μ. Τετάρτη για να κοινωνήσεις λέει. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Κ εγω αυτο το προαίσθημα εχω

Κ επειδη είμαι πάρα πολύ down με πιάνει απελπισία τι θα γίνει κ απο σεπτεμβρη με νέο κυμα

Αν γκουγκλαρετε έχει διάφορες. Νομιζω κ μιας χρήσης με κτ αρκουδάκια ειδα

Δεν είναι ασφαλείς με τα αρκουδάκια μου είπε ο φαρμακοποιός. Μου συνέστησε να πιάσω με συραπτικο αυτή των μεγάλων κ διπλό γύρισμα του λάστιχου πίσω από το αυτι.

Στη Γερμανία έβαλαν μηχανήματα με μάσκες στους σταθμούς του μετρό. Την θεωρούν επιβεβλημένη πλέον παγκοσμίως. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

δλδ το παιδί δεν πάει σχολείο για να προστατευθει μεταξύ άλλων η γιαγιά, η οποία όμως θα μπορεί να πάει να φυλάει εικόνες κ να κοινωναει! 

Θεωρώ απαραδεκτη τη στάση της κυβέρνησης με.το θέμα της εκκλησίας από την αρχή, και τώρα. Σαν το παιδάκι που κάνει τα χατίρια μην τυχόν το μαλώσουν. Υπήρξε φανερά ειδική μεταχείριση σε αυτό το θέμα και δείχνει ότι φοβούνται την Εκκλησία, ενώ θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο. Κρίμα πραγματικά να υπάρχει τέτοια προκατάληψη στην Ελλάδα με αυτό το ζήτημα και κάνεις να μην τολμά να τους βάλει στη θέση τους αλλά να τους ενθαρρύνει κιόλας

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine8 είπε:

Θεωρώ απαραδεκτη τη στάση της κυβέρνησης με.το θέμα της εκκλησίας από την αρχή, και τώρα. Σαν το παιδάκι που κάνει τα χατίρια μην τυχόν το μαλώσουν. Υπήρξε φανερά ειδική μεταχείριση σε αυτό το θέμα και δείχνει ότι φοβούνται την Εκκλησία, ενώ θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο. Κρίμα πραγματικά να υπάρχει τέτοια προκατάληψη στην Ελλάδα με αυτό το ζήτημα και κάνεις να μην τολμά να τους βάλει στη θέση τους αλλά να τους ενθαρρύνει κιόλας

Ποια ειδική μεταχείριση; Αφού έκλεισαν (και ομοίως και σε άλλες χώρες). Και ορθώς! Και έκλεισαν και οι χώροι λατρείας όλων των δογμάτων. Και ορθώς! Και παρέμειναν κλειστές Μ.Εβδομάδα και Πάσχα-πρωτοφανές στα χρονικά παγκοσμίως. Και ορθώς!

Και δηλαδή το κομμωτήριο να λειτουργεί υπό όρους και ο ναός να μην λειτουργεί υπό όρους;! Η βαφή και το κούρεμα και το μανικιούρ-πεντικιούρ είναι προτεραιότητα, ενώ ο καλλωπισμός του πνεύματος  δεν είναι; (δεν μπόρεσα να αντισταθώ σε έναν μελοδραματικό παραλληλισμό ^_^).

3 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Έχει πληγεί τόσο η οικονομία και αυτό που κοιτούν είναι να ανοίξουν τις εκκλησίες, θα ξεχυθούν οι παππουδογιαγιάδες για να κοινωνήσουνε - προσκυνήσουν θα γίνει χαμός από κρούσματα-θανάτους,  και μετά θα μας πουν πάλι ''μένουμε σπίτι-μένουμε δυνατοί'΄

Δηλαδή οι παππουδογιαγιάδο-νεολαίοι-οικογένειες που θα ξεχυθούν να προσκυνήσουν, κοινωνήσουν, προσευχηθούν είναι ανίκανοι να τηρήσουν τα μέτρα προστασίας; Ας πούμε πως είναι. Οι ίδιοι δεν κυκλοφορούσαν έως τώρα καθόλου; Ήταν όλοι κλεισμένοι σε κατακόμβες κι έκαναν μυστικές λειτουργίες; Θα ξεχυθούν και στα καταστήματα που θα ανοίξουν; Εκεί θα τα τηρούν τα μέτρα; Ή μήπως όλοι όσοι εκκλησιάζονται αποτελούν μια κατηγορία ανθρώπων που στο σύνολο τους δρουν ως άβουλα-υπνωτισμένα όντα και μπροστά στον Θεό τους (τον όποιο Θεό, σε όποιο δόγμα κι αν ανήκουν) δεν τους νοιάζει τίποτα; Και όλοι όσοι δεν εκκλησιάζονται-δεν συνευρίσκονται σε χώρους λατρείας, δρουν ως νοήμονες άνθρωποι που ως τώρα τηρούν τα μέτρα στο ακέραιο και σώζουν την ανθρωπότητα.

 

Θεωρώ πως όσοι τηρούσαν τα μέτρα έως τώρα, συνειδητά, κι όχι επειδή ο "δάσκαλος" τους απειλεί με τιμωρία, θα τα τηρούν και στο εξής υπό τις νέες οδηγίες. Για όσους πέρασε και δεν άγγιξε, ούτε τώρα θα τους απασχολήσει το θέμα. Και είναι αρκετοί. Το βλέπουμε παντού αυτό. Φαινόντουσαν από την αρχή, και δεν θα αλλάξει κάτι τώρα. Ή μάλλον πιθανόν να εκτροχιαστούν εντελώς. Δεν έχει καμία σχέση με το αν εκκλησιάζονται ή όχι.

 

Εφόσον άρρονται τα μέτρα, η αναζοπύρωση είναι πολύ πιθανή (έως βέβαιη) κυρίως κατά τόπους. Και ανησυχώ για αυτό. Και προβληματίζομαι. Άποψη μου, εφόσον ξεκινά σταδιακή άρση, δε μπορεί να υπάρχουν δυο μέτρα και δύο σταθμά. Μπορούμε να επιχειρηματολογήσουμε για τους όρους της άρσης, πως θα τηρηθούν τα μέτρα, να απαιτήσουμε από τους υπευθύνους της Πολιτείας και του Κλήρου να κάνουν σαφείς τις νέες οδηγίες και να μην αποδέχονται εκτροπή, να κάνουμε εποικοδομητική κριτική εκεί που βλέπουμε λάθη, κλπ. Αλλά να μην είμαστε αφοριστικοί και ισοπεδωτικοί, παρακινούμενοι από προσωπικές πεποιθήσεις. Που φυσικά σεβαστές είναι αλλά δεν αφορούν εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan said:

ποια ειδική μεταχείριση; Αφού έκλεισαν (και ομοίως και σε άλλες χώρες). Και ορθώς. Και έκλεισαν και οι χώροι λατρείας όλων των δογμάτων. Και ορθώς. Και παρέμειναν κλειστές Μ.Εβδομάδα και Πάσχα-πρωτοφανές στα χρονικά παγκοσμίως. 

Και δηλαδή το κομμωτήριο να λειτουργεί υπό όρους και ο ναός να μην λειτουργεί υπό όρους;! 

Φυσικά είχαν ειδική μεταχείριση, αφενός κλεισαν πολύ αργότερα από όλα τα άλλα αφετέρου προηγήθηκε σύνοδος της εκκλησίας κλπ λες και έχουν λόγο σε ιατρικό θέμα και δη δημόσιας υγείας. Με αυτή τη λογική θα έπρεπε να κάνουν "σύνοδο" όλοι οι κλάδοι που κλείσανε. Τα θέματα δημόσιας  υγείας είναι αποκλειστικά θέματα δημοσίου σχεδιασμού από την κεντρική κυβέρνηση, κανονικά θα έπρεπε να διαταξει η κυβέρνηση το κλείσιμο των εκκλησιων από την πρώτη μέρα που τέθηκαν σε εφαρμογή τα μέτρα για τους λοιπους χώρους συγκέντρωσεως.

 

Just now, samsympan said:
3 hours ago, kotsifikos said:

Δηλαδή οι παππουδογιαγιάδο-νεολαίοι-οικογένεις που θα ξεχυθούν να προσκυνήσουν, κοινωνήσουν, προσευχηθούν είναι ανίκανοι να τηρήσουν τα μέτρα προστασίας;

Άμα κοινώνήσουν και φιλησουν εικόνες κλπ σίγουρα είναι, είναι παράδοξο να μιλάμε για μέτρα προστασίας και μάσκες και να τρώμε στη σειρά από το ίδιο κουτάλι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Φυσικά είχαν ειδική μεταχείριση, αφενός κλεισαν πολύ αργότερα από όλα τα άλλα αφετέρου προηγήθηκε σύνοδος της εκκλησίας κλπ λες και έχουν λόγο σε ιατρικό θέμα και δη δημόσιας υγείας. Με αυτή τη λογική θα έπρεπε να κάνουν "σύνοδο" όλοι οι κλάδοι που κλείσανε. Τα θέματα δημόσιας  υγείας είναι αποκλειστικά θέματα δημοσίου σχεδιασμού από την κεντρική κυβέρνηση, κανονικά θα έπρεπε να διαταξει η κυβέρνηση το κλείσιμο των εκκλησιων από την πρώτη μέρα που τέθηκαν σε εφαρμογή τα μέτρα για τους λοιπους χώρους συγκέντρωσεως.

 

Δεν είχε καμία εξουσία η Ιερά Σύνοδος επ'αυτού. Δεν άσκησε βέτο, κι αν έγινε έγινε από μεμονωμένα περιστατικά που οι απόψεις τους δεν ταυτίζονται με το σύνολο του κλήρου. Και κατ'εμέ ανεύθυνες και επικίνδυνες και καλό θα είναι να εντοπίζονται και να απομονώνονται. Όπως και από άλλους χώρους ακούστηκαν ανεύθυνες και επικίνδυνες απόψεις, βλέπε ιατρικό. Η απόφαση για το κλείσιμο των εκκλησιών και η χρονική στιγμή που πάρθηκε ήταν αποκλειστικά ευθύνη της Πολιτείας. Και ναι συμφωνώ απόλυτα, έπρεπε να κλείσουν νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ναι... κ υποψιάζομαι ότι κ το άνοιγμα των άλλων βαθμίδων θα είναι πολύ περιορισμένης λειτουργίας  κ ίσως προαιρετικό με την ελπίδα ότι πολλοί γονείς δεν θα τα στείλουν. Ελπίζω να τα έχουν ζυγίσει καλά το τι θα γίνει μέχρι τις πανελλήνιες γιατί θα είναι μεγάλη κοροϊδια για τα παιδιά που πέρασαν τόση αγωνια κ τα διαβεβαίωναν επι δυο μήνες για την ομαλή διεξαγωγή τους. κ τέλος γι αυτο θύμωσα κ για την εκκλησία, γιατί το κοινό της είναι κατα βάση αυτοί που θα κινδυνεύσουν, για χάρη των οποίων στερούνται τα πιο μικρά την εκπαίδευση κ τις δραστηριότητες. δλδ το παιδί δεν πάει σχολείο για να προστατευθει μεταξύ άλλων η γιαγιά, η οποία όμως θα μπορεί να πάει να φυλάει εικόνες κ να κοινωναει! 

 

 

Τα άλση και οι παιδικές χαρές που είναι σε ανοιχτούς χώρους είναι κλειστά, τα παιδιά ασφυκτιούν στα διαμερίσματα χωρίς φίλους, σχολείο και επαφή με τη φύση και προτεραιότητα κάποιων είναι να πάνε εκκλησία. Δεν είμαι πιστή αλλά θυμάμαι στο σχολείο μας έλεγαν συνέχεια ότι ο Θεός είναι παντού! Δεν μπορείς να φιλήσεις την εικόνα στο σπίτι σου, να ανάψεις το καντήλι σου, να διαβάσεις την αγία γραφή, να ακούσεις το σταθμό της εκκλησίας, να προσευχηθείς μόνο σου ή παρέα με τα μέλη της οικογενείας σου? Περίμενα ποιο πολλά από ανθρώπους που υποστηρίζουν ότι η καρτερικότητα η ταπεινότητα, η αλληλεγγύη και η αυτοθυσία είναι βασικές αρετές της πίστης τους. 

4 ώρες πρίν, kine είπε:

 

Μάλλον έχουμε ξεχάσει ότι και η γιαγιά είναι πολίτης του ίδιου κράτους και τα παιδιά. Και η γιαγιά έχει ανάγκες όπως και τα παιδιά και η ζωή της είναι μια ζωή που πρέπει να μπορούμε να σεβαστούμε όπως και του παιδιού. Αν πιστεύει κάποιος ότι τα παιδιά αδίκως μένουν εκτός σχολείου (οι περισσότεροι δηλώνουν ότι δεν θα τα στείλουν σχολείο ακόμη κι αν ανοίξουν), να διαμαρτυρηθεί για την αδικία που υφίσταται το παιδί του. Οχι να απαιτεί την αδικία εις βάρος του άλλου (της τυχαίας, πιστής γιαγιάς εν προκειμένω). Η γιαγιά που περιμένει να ανοίξουν οι εκκλησίες, έχει στερηθεί τον εκκλησιασμό, τόσο όσο και το παιδί το σχολείο. Μπορεί φυσικά να μου πείς ότι το σχολείο είναι σημαντικότερο, αλλά οι απόψεις εδώ ποικίλουν.

 

Προσωπική εκτίμηση:

Δεν θυσιάζεται κανείς για την γιαγιά. Ας μην υποκρινόμαστε τους σωτήρες της. Αντιθέτως, μπορεί η γιαγιά να θυσιάζει πολύ περισσότερα και ούτε να μας έχει ακουμπήσει ο πόνος και ο καημός της γιαγιάς, που κατα τα άλλα, εμείς από πονοψυχιά της σώζουμε τη ζωή. Από δικό μας φοβο δεν κυκλοφορούμε, όχι ότι καήκαμε για την γιαγιά που με την πρώτη ευκαιρία κράζουμε, επειδή τόλμησε να αξιώνεται ότι ΚΑΙ αυτή, ίσως να προσπαθήσει να συνεχίσει την ζωή της όπως την ήξερε.

 

Η γιαγιά έχει πολύ λίγα χρόνια μπροστά της, αν έχει. Η γιαγιά μπορει να είναι πολλών ταχυτήτων αλλά η γιαγιά που "σώζουμε" κατά πάσα πιθανότητα είναι χρόνια ταλαιπωρημένη και καταπονημένη σωματικώς και ψυχικώς. Μπορεί να κουτσοπερπατάει και μέχρι πριν δυο μήνες, έπαιρνε την ευκαιρία να πάει μέχρι το σουπερ μάρκετ ή τον μπακάλη για να κάνει την βόλτα της. Ναι, έπαιρνε και τα ΜΜΜ και γινόταν ενοχλητική αυξάνοντας τον συνωστισμό, απλά και μόνον για να κάνει βόλτα, με δικαιολογία την αγορά χαρτοπετσέτας από τα λιντλ. Κι αυτό αποδεικνύει την μοναξιά της. Δυστυχώς αυτή η γιαγιά, μπορεί να είναι μόνη ή με κανέναν γέροντα κοντά της. Μπορεί να έχει λίγες ή ελάχιστες επαφές με τα πολυάσχολα παιδιά της. Και τώρα δεν θα πρέπει να έχει τίποτα. Διότι και φοβάται ότι θα πεθάνει και αν νομίσει ότι μπορεί να ρισκάρει την ζωή της, πηγαίνοντας αυτοεξυπηρετούμενη μέχρι το σούπερ μάρκετ ή την λαϊκή, την κοιτούν με εμπάθεια και αποτροπιασμό....οι σωτήρες της! Εμείς οι νέοι, που θυσιαζόμαστε για την ζωή της!

 

Την γιαγιά κανένας δεν θα την παρηγορήσει που δεν πρέπει να ξαναβγει από το σπίτι της, που όταν το κάνει την μαλώνουν παιδιά κι εγγόνια και άσχετοι. Κανείς δεν θα τρέξει να της βρει χίλιες δυο έξυπνες και όμορφες ασχολίες για να περάσει ευχάριστα και δημιουργικά την ώρα της, όπως κάνουμε όλοι μας με τα παιδιά μας. Κανένας δεν θα νοιαστεί για την δική της ψυχούλα που μπορεί να τρέμει βλέποντας όλη μέρα στην τηλεόραση ότι ανά πάσα στιγμή, πεθαίνει! Και φυσικά, οι σωτήρες της γιαγιάς αυτής, ούτε και ξέρουν ότι μπορεί αυτή η γιαγιά, να έχει ένα και μοναδικό αίτημα πριν πεθάνει: να εξομολογηθεί και να κοινωνήσει. 

 

ΟΧΙ! Να μείνει σπίτι της, να περιμένει, να πεθάνει με όποιον άλλο τρόπο εκτός από κορονοϊό, γιατί εμείς τώρα θυσιαζόμαστε και της σώζουμε τη ζωή. Δεν μπορεί αυτή να έχει άποψη και γνώμη, να θέλει να μου πηγαίνει στα σουπερ μαρκετ και στις εκκλησίες. Πρέπει να τιμήσει την θυσία μου! 

 

Ισως να μην έχετε τέτοιες γιαγιάδες και παππούδες, που κοντεύουν να σαλέψουν από απομόνωση και αγωνία. Αλλά υπάρχουν. Και ζουν φρικτή αγωνία και απομόνωση. Και ξέρετε κάτι; Αυτοί έχουν έτσι κι αλλιώς λίγη ζωή μπροστά τους. Με ή χωρίς πανδημία. Κι όμως, νομίζουμε ότι εμείς τραβάμε το ζόρι. Τα παιδιά μας......

 

Αν υπάρχει αυτή η γιαγιά και παρόλη την τρομοκρατία, την ταλαιπωρία και την κατακραυγή που τρώει, σηκώνεται και πάει στην εκκλησία να φιλήσει την εικόνα, τότε ίσως θα έπρεπε να τη σεβαστούμε. 

 

Κι αν δεν μπορούμε ή δεν θέλουμε να την σεβαστούμε, τότε τουλάχιστον να σεβόμαστε την νοημοσύνη μας και να μην υποστηρίζουμε ότι όσα κάνουμε, τα κάνουμε για να προστατέψουμε οποιονδήποτε άλλο, εκτός από εμάς και τα παιδιά μας.

 

ΥΓ. @Έσπερος δεν σου κάνω προσωπική επίθεση. Γνωρίζω ότι τα λόγια σου εκφράζουν την σκέψη και στο αίσθημα των περισσοτέρων. Το καταλαβαίνω, το ακούω γύρω μου παντού, το αντιλαμβάνομαι. 

Εμένα όμως με πνίγει το δίκιο της γιαγιάς και ήθελα να τα πω.

Με πνίγει η πίκρα του παππού μου, που ημίτυφλος και κουτσένοντας φροντίζει τη γυναίκα του, πάνω από μια δεκαετία και την πηγαίνει με το Π μέχρι το μπαλκόνι και πάλι μέσα και η μόνη της έξοδος ήταν μια φορά τον μήνα, με το καροτσάκι στην εκκλησία (ναι, αυτό ήταν το μόνο της αίτημα: να πηγαίνει όταν είναι εφικτό στην εκκλησία και να έρχεται σπίτι παπάς να την κοινωνήσει) κι αυτός μια φορά την εβδομάδα πήγαινε στην λαϊκή και έκανε και μια βόλτα στο τετράγωνο περπατώντας μέρα παρά μέρα. Και τώρα, ο άνθρωπος κλαίει κάθε μέρα, επειδή και δεν βγαίνουν και φοβάται και προσπαθεί και θέλει να προσέχει και όλοι τον μαλώνουν και κανείς δεν συμπάσχει με τις θλίψεις και τις αγωνίες του.

 

 

Αχ βρε Kine και εγώ έγραψα για την εκκλησία, ότι το βρίσκω υπερβολή που ξεσηκώνονται, ότι λυπάμαι τα παιδιά μας κτλ, αλλά έχεις δίκιο για την αγωνία των ηλικιωμένων. Τα έγραψες πολύ ωραία, με συγκίνησες. Αλλά δεν νομίζω ότι είπε κανείς ότι δεν πρέπει να πάνε ξανά ποτέ εκκλησία ή να μην κοινωνήσουν. Απλά όπως ανοίγουν  με όρους τα σχολεία, τα καταστήματα κτλ, μπορούν να ανοίξουν με όρους και οι εκκλησίες δηλαδή, αποστάσεις, λειτουργίες στον προαυλιο χώρο, όχι φιλιά σε εικόνες κτλ. . Επίσης μπορεί και η εκκλησία να ρίξει λίγο νερό στο κρασί της με τη θεία κοινωνία. Ας επιτρέψει τα κουταλάκια μιας χρήσης ή ο καθένας να φέρνει το δικό του. Ξέρω ότι υποστηρίζουν ότι δεν κολλάει αλλά ας το παρουσιάσουν ότι υποχωρούν για λίγο καιρό ως χάρη, σε εμάς τους παράλογους, ή δεν ξέρω τί άλλο. Η άλλη λύση είναι να ρίχνουν μέσα αλκοολ πόσιμο 70% :) (ή αντισηπτικό αλλά Τραμπ). Επίσης το πρόβλημα είναι οτι υπάρχουν ιεράρχες με ακραίες ιδέες, ακόμα και ανακόλουθες με την επίσημη γραμμή της εκκλησίας, οι οποίοι επηρεάζουν σημαντικά το ποίμνιο τους και τους παρασύρουν σε πράξεις επικίνδυνες (βλέπε κρυφές λειτουργίες κτλ). 

Επεξεργάστηκαν by Mary1976
Link to comment
Share on other sites

@kine οι παππούδες έχουν στερηθεί παρά πολλά αυτόν τον καιρό κ δεν ξέρω όντως ποσό αβίωτη θεωρούν τη ζωή στην απομόνωση κ δεν μ αρεσεο ηθικά η ιδεα οτι για να συνεχισει η ζωή των υπολοίπων εκείνοι θα μένουν στον φόβο κ τον περιορισμό. 

 

Ομως όλες γνωρίζουμε ότι το ανοιγμα των εκκλησιών (ή καλύτερα οι λειτουργίες με κοινο) δεν εχει καμια σχεση με το δικαιωμα των πιστών, ηταν καθαρά ένα παιχνίδι εξουσίας κ αυτό ήθελα να σχολιάσω. Όπως κ το άνοιγμα των σχολείων δεν εχει καμια σχεση με το δικαίωμα των παιδιών στη μάθηση, ήταν κ αυτό μια συμβολική κίνηση για να μην εκτεθούν ανεπανόρθωτα που παρίσταναν από την αρχή ότι πέρα βρέχει, κ για να δωςουν μια εικονα επιτυχιας. αυτο φαινεται απο το οτι δεν ανοιγουν τα σχολεια για τα μικροτερα παιδια κ μαλλον σαν να κλεινουν το ματι κ στους γονεις των μεγαλων παιδι ν να μην τα στειλουν κ εκείνα μου φαινεται.

 

Ειναι λογικο να μπουν καποιες προτεραιοτητες, κ σιγουρα δεν υοαρχει ουτε απολυτη εγγυηση οτι το χ ειναι πιο ασφαλες απο το ψ και φυσικά  δεν θα ειναι ολοι ικανοποιημένοι. ειναι λογικο ομως να μας δημιουργούν ανασφαλεια κ καποιες κινησεις που φαινονται ανακόλουθες.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

@kine οι παππούδες έχουν στερηθεί παρά πολλά αυτόν τον καιρό κ δεν ξέρω όντως ποσό αβίωτη θεωρούν τη ζωή στην απομόνωση κ δεν μ αρεσεο ηθικά η ιδεα οτι για να συνεχισει η ζωή των υπολοίπων εκείνοι θα μένουν στον φόβο κ τον περιορισμό. 

 

Ομως όλες γνωρίζουμε ότι το ανοιγμα των εκκλησιών (ή καλύτερα οι λειτουργίες με κοινο) δεν εχει καμια σχεση με το δικαιωμα των πιστών, ηταν καθαρά ένα παιχνίδι εξουσίας κ αυτό ήθελα να σχολιάσω. Όπως κ το άνοιγμα των σχολείων δεν εχει καμια σχεση με το δικαίωμα των παιδιών στη μάθηση, ήταν κ αυτό μια συμβολική κίνηση για να μην εκτεθούν ανεπανόρθωτα που παρίσταναν από την αρχή ότι πέρα βρέχει, κ για να δωςουν μια εικονα επιτυχιας. αυτο φαινεται απο το οτι δεν ανοιγουν τα σχολεια για τα μικροτερα παιδια κ μαλλον σαν να κλεινουν το ματι κ στους γονεις των μεγαλων παιδι ν να μην τα στειλουν κ εκείνα μου φαινεται.

 

Ειναι λογικο να μπουν καποιες προτεραιοτητες, κ σιγουρα δεν υοαρχει ουτε απολυτη εγγυηση οτι το χ ειναι πιο ασφαλες απο το ψ και φυσικά  δεν θα ειναι ολοι ικανοποιημένοι. ειναι λογικο ομως να μας δημιουργούν ανασφαλεια κ καποιες κινησεις που φαινονται ανακόλουθες.  

Τα σχολεία, πρέπει να ανοίξουν για να μπορούν και οι γονείς να δουλέψουν. Αλλιώς ή θα  τα κρατάνε οι παππούδες (κάτι που αποδοκιμάζεται από την κυβέρνηση), ή όσοι δεν έχουν τη δυνατότητα, θα παραιτηθούν από τις δουλείες τους? Αυτό δεν σημαίνει ότι το σχολείο εκτελεί χρέη baby sitter. Έτσι λειτουργεί από πάντα το σύστημα. Οι γονείς πηγαίνουν στη δουλειά, και τα παιδιά στο σχολείο. Όλα τα μέλη της οικογένειας έχουν υποχρεώσεις.

 

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Τα σχολεία, πρέπει να ανοίξουν για να μπορούν και οι γονείς να δουλέψουν. Αλλιώς ή θα  τα κρατάνε οι παππούδες (κάτι που αποδοκιμάζεται από την κυβέρνηση), ή όσοι δεν έχουν τη δυνατότητα, θα παραιτηθούν από τις δουλείες τους? Αυτό δεν σημαίνει ότι το σχολείο εκτελεί χρέη baby sitter. Έτσι λειτουργεί από πάντα το σύστημα. Οι γονείς πηγαίνουν στη δουλειά, και τα παιδιά στο σχολείο. Όλα τα μέλη της οικογένειας έχουν υποχρεώσεις.

 

Δεν ξέρω αν άκουσες τη θεϊκή πρόταση χθες που είπαν ότι για να διευκολυνθούν οι γονεις, θα προωθηθεί η εκ παρατροπης και μειωμένη εργασία και όπου χρειαστεί η άδεια ειδικού σκοπού... Ειλικρινά, πιστεύει έστω και ένας, πως ο εργοδότης θα δώσει άδεια ειδικού σκοπού, ενώ θα έχει τη δυνατότητα να παύσει τον εργαζόμενο και με τις ευλογίες του νόμου, κιόλας??? Με το να παραμείνουν τα σχολεία κλειστά, πάμε ξεκάθαρα σε εργασιακό μεσαίωνα, ειδικά με τα δεδομένα που έχουμε αυτή τη στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις εργοδότης εκτός από δημόσιο ίσως, το ξέρω καλά από τον κύκλο μου,δεν έχει δώσει άδεια ειδικού σκοπού για 2 κ 3 μήνες, επιχειρηση είναι δεν είναι κορόιδο. Όλοι αναστολή σύμβασης κάνουν... γενικά δεν ξέρω ποιός κοροϊδεύει ποιόν! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Κάνεις εργοδότης εκτός από δημόσιο ίσως, το ξέρω καλά από τον κύκλο μου,δεν έχει δώσει άδεια ειδικού σκοπού για 2 κ 3 μήνες, επιχειρηση είναι δεν είναι κορόιδο. Όλοι αναστολή σύμβασης κάνουν... γενικά δεν ξέρω ποιός κοροϊδεύει ποιόν! 

Προφανώς!!! Αφού εν μέσω πανδημίας  τους είπαν "οποιος δε βγαίνει, ας κάνει αναστολή σύμβασης" λογικό δεν είναι???

Εδώ, διάβασα πριν λίγο, βγήκε ο υπουργός μεταφορών και είπε πως θα πρέπει να μειωθεί ο συνωστισμός στα ΜΜΜ αλλά επειδή δεν μπορούν να αυξήσουν τα δρομολόγια, γιατί δεν έχουν ούτε οδηγούς ούτε λεωφορεία (αφού φαγώθηκαν στο παρελθόν από πολιτικούς τα λεφτά που ήταν για αυτό το σκοπό και αφού ήταν πιο σημαντικό να δωθουν 20 εκατομμύρια στα κανάλια αντί να αγοραστεί ότι πρέπει να αγοραστεί για να θεωρουμαστε πολιτισμένο κράτος), είναι ευθύνη των πολιτών να μην μπαίνουν όλοι μαζί στα λεωφορεία και να διατηρήσουν τις αποστάσεις. Είναι απλά γελοίο. Και όποιος πραγματικά πιστεύει πως ότι γίνεται, γίνεται για το καλό του κόσμου και πως νοιάστηκαν έστω και μια μέρα για τους πολίτες (οι όποιοι πολιτικοί) ζει σε ωραίο ροζ σύννεφο!!! Εδώ δεν πληρώνουν τις εφημερίες που έκανε ο κόσμος για να καλυφθούν οι ανάγκες λόγω πανδημίας, επικαλούμενοι ένα πλαφόν που λέει υπάρχει για αριθμό εφημεριών. Γιατί δεν το επικαλέστηκαν όμως όταν έβγαινε το πρόγραμμα των εφημεριών παραμένει άγνωστο. Αλλά φταίνε και οι γιατροί. Έπρεπε να μη δεχτούν. Να δω τότε πως θα λειτουργουσε όλο αυτό. Αλλά εντάξει, ας μη ζητάνε και πολλά... Ολόκληρα παλαμάκια τους αφιέρωσαν, που ακούστηκε να θέλουν και πληρωμή??? Οεοο?

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

Δεν ξέρω αν άκουσες τη θεϊκή πρόταση χθες που είπαν ότι για να διευκολυνθούν οι γονεις, θα προωθηθεί η εκ παρατροπης και μειωμένη εργασία και όπου χρειαστεί η άδεια ειδικού σκοπού... Ειλικρινά, πιστεύει έστω και ένας, πως ο εργοδότης θα δώσει άδεια ειδικού σκοπού, ενώ θα έχει τη δυνατότητα να παύσει τον εργαζόμενο και με τις ευλογίες του νόμου, κιόλας??? Με το να παραμείνουν τα σχολεία κλειστά, πάμε ξεκάθαρα σε εργασιακό μεσαίωνα, ειδικά με τα δεδομένα που έχουμε αυτή τη στιγμή...

Δεν γίνονται αυτά, κυρίως σε μικρές και μικρομεσαίες επιχειρήσεις που δεν έχουν 5 άτομα σε κάθε πόστο. Εμένα μέσα Μαίου που γυρνάει ο άντρας μου στη δουλειά, φέρνουμε πίσω και τη νταντά.. και φυσικά δεν μπορώ να την έχω την κοπέλα 8 ώρες με μάσκα στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Βλέπετε όμως ότι τα σχολεία που όντως διευκολύνουν τους εργαζόμενους γονεις, δεν ανοιγουν. αυτο τι σας λεει; 

Έχουν χάσει τα αυγά και τα πασχαλια. Κλείσανε τα πάντα για 2 μήνες, το μόνο που άλλαξε είναι ο καιρός και επιστρέφουμε πίσω σαν "νικητές" ενώ τίποτα ουσιαστικό δεν έχει γίνει. Εκτός αν εγώ δεν έχω καταλάβει τι έχει αλλάξει και πόσο έτοιμο θα είναι από δω και πέρα το ΕΣΥ και θα μπορεί πλέον να αντέξει.

Link to comment
Share on other sites

Ε κι εγώ τις ίδιες απορίες έχω. το γεγονός ότι χώρες με μεγαλύτερη εξάπλωση άνοιξαν με λίγο πιο τολμηρά βήματα, με ανησυχεί  για το ποσο έτοιμοι είμαστε για αναζωπυρωση. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...