Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

11 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Εγώ ξέρω για τη μάσκα ότι όταν βγει, δεν ξαναφοριεται, μετά έχει διασπορά και θέλει πέταμα. Για τις μιας χρήσης αλλά φαντάζομαι το ίδιο θα ειναι και με τις υφασμάτινες. Μόλις βγουν, πλύσιμο. Όχι αυτό το βάλε βγάλε δεν έχει νόημα. Πάντως τόσες ώρες είναι κακή ή χρήση μάσκας με τόση υγρασία να μαζεύεται εκεί μέσα. Είναι για λίγο όχι για τόσες ώρες κι εγώ προχωπικα που θα κάνω μάθημα 6ωρο δε νομίζω να μπορώ να τη φοράω τόσες ώρες. Είμαι καπνίστρια, θα σκάσω. 

Ναι σίγουρα δεν την ξαναφοράς. Γι αυτό υπολογίζω δύο μάσκες για να τις αλλάξω κάποια στιγμή αν θέλουν αλλαγή στο 4ωρο ή τέλος πάντων αν κάνω ένα διάλειμμα για λίγο νερό, και μια εφεδρική μήπως προκύψει κάτι. Αλλά η γιατρός θα ξέρει εκ πείρας πόσες χρειάζονται, ή μήπως κιόλας θα πρέπει με την αλλαγή τμήματος να αλλάζω και μάσκα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Λοιπον, η απλη χειρουργικη μασκα (μιας χρησης) ειναι προτιμοτερη απο την υφασματινη γιατι 1ον εχει καλυτερη προστασια και 2ον η υφασματινη ενεχει τον κινδυνο λοιμωξης απο αλλους μικροοργανισμους γιατι μενουν πανω οι υδρατμοι της εκπνοης. Η απλη χειρουργικη εχει διαρκεια 2-4 ωρες (αναλογα με τον κατασκευαστη) ή μεχρι να νοτιστεί. Δεν πειραζει να τη βγαλουμε για να φαμε κατι πχ και να την ξαναβαλουμε ομως πρεπει να την πιασουμε απο τα λαστιχακια, να την κρεμασουμε ωστε να μην ακουμπησει πουθενα και να την ξαναβαλουμε πιανοντας την απο τα λαστιχακια. Γενικα απαγορευεται να ακουμπησουμε το εξωτερικο της μερος. Η υφασματινη μασκα πλενεται στο πλυντηριο σε τουλαχιστον 60 βαθμους. @Έσπερος δεν χρειαζεται να αλλαζεις μασκα οταν αλλαζεις αιθουσα.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Nefeli2014 said:

Κοίτα να δεις ο κόσμος δεν αντέχει άλλο. Ούτε εγώ αντέχω, ψοφάω μέσα. Λοιπόν δε θα πάθω εγώ κατάθλιψη για τον κορονοιο. Μας πρήξανε. Εγώ προσωπικά αρνούμαι να μείνω άλλο μέσα. Σημερα πήγα βόλτα κανονικά. Είχα τις φρίκες μου, βγήκα κανονικότατα και πήραμε και καφέ και την αράξαμε σε μια πλατεία. Ε έλεος πια. Εντάξει. Ε τι να σας πω τώρα συμφωνείτε διαφωνείτε εγώ το κανα. Αλλά τόσο καιρό ήμουν μέσα. Όταν λέμε μέσα, εννοούμε μέσα αντε και καμιά βόλτα ανά δύο τρεις μέρες με τα μωρά. Μάλλον έπρεπε από την αρχή να το πάρω χαλαρά όπως εσύ για να μην το παρακάνω τώρα. Κι αύριο θα βγω και μεθαύριο και γενικώς κάθε μέρα. Όσο για τα άτομα εμείς σε βλέπουμε κανέναν οχι γιατί θα είδαμε πρόβλημα αλλά δεν τολμαμε να προτείνουμε με φόβο μηοως οι άλλοι θα έχουν φόβο-πρόβλημα. Έχουμε κι αυτά τωρα.και κοντεύουν και τα γενέθλια της κόρης μου και χεσε μέσα τωρα. Σόοουρυ για το Χ..σε ^^

Και μείς χαλαρώσαμε αρκετά, και στο γραφείο, και στο σπίτι. Βέβαια εγώ έβγαινα λόγω δουλειάς και εκτός από τις μέρες που έβρεχε, βγάζαμε κάθε μέρα βόλτα τον μικρό. Τώρα στην πιο κοντινή πλατεία που πηγαίνουμε, 20 λεπτά με τα πόδια, μαζεύεται αρκετός κόσμος και παίρνουμε και καφεδάκι και παγωτάκι. Αρχισα πάλι να ψωνίζω από ζαχαροπλαστεία, φούρνους κτλ και ξαναρχίσαμε δειλά δειλά το ντελίβερι στο γραφειο.  Αρχίσαμε επίσης να βλέπουμε τις γιαγιάδες μας και χθές που είχε η αδερφ'η μου γενέθλια , ήρθαν με τον γαμπρό μου και τον ανιψιό μου και κάτσαμε στο μπαλκόνι, φάγαμε τουρτίτσα και έπαιξαν τα παιδιά. Σαν τρελά έκαναν από τη χαρά τους!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ότι 11/5 ανοίγουν γυμνάσια-λύκεια και 25/5 δημοτικά-νηπιαγωγεία.

 

Αυτό με το καφέ με φίλη με απόσταση 2 μέτρων (είχαμε πιάσει από ένα παγκάκι η καθεμια) και τα παιδιά με τα ποδήλατα στο πάρκο, προσωπικά το ξεκίνησα πριν τη Μεγάλη Εβδομάδα, μόλις έφτιαξε ο καιρός. Δεν ξέρω για τα δικά σας, αλλά τα δικά μου είχαν αρχίσει να εμφανίζουν συμπτώματα ιδρυματισμού. Με το ζόρι να τους πείσω για μια απλή βόλτα με τα πόδια...φρίκαρα και αποφάσισα να τη δω αλλιώς.

Αλλά το πρόβλημα είναι αυτό, οι περισσότεροι φοβούνται και δεν ακολουθούν. Ενώ εμάς μας είδε και η δημοτική αστυνομία και δε μας είπαν τίποτα. Αυτός ο φόβος κι ο τρόμος που διακατέχει τον κόσμο, όχι για τον ιό, αλλά για τους αστυνομικούς, προσωπικά με προβληματίζει πάρα πολύ. Έχω φίλη που δεν έχει βγάλει καθόλου το γιο της (παιδί 3ης δημοτικού) από 11/3 από το σπίτι, γιατί δεν υπάρχει στο χαρτί κωδικός για βόλτα με τα παιδιά. Αν είχε σκυλί, θα το έβγαζε. Το παιδί κάθεται μέσα. Και δε νομίζω ότι είναι η μόνη.

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Nefeli2014 said:

Κοίτα να δεις ο κόσμος δεν αντέχει άλλο. Ούτε εγώ αντέχω, ψοφάω μέσα. Λοιπόν δε θα πάθω εγώ κατάθλιψη για τον κορονοιο. Μας πρήξανε. Εγώ προσωπικά αρνούμαι να μείνω άλλο μέσα. Σημερα πήγα βόλτα κανονικά. Είχα τις φρίκες μου, βγήκα κανονικότατα και πήραμε και καφέ και την αράξαμε σε μια πλατεία. Ε έλεος πια. Εντάξει. Ε τι να σας πω τώρα συμφωνείτε διαφωνείτε εγώ το κανα. Αλλά τόσο καιρό ήμουν μέσα. Όταν λέμε μέσα, εννοούμε μέσα αντε και καμιά βόλτα ανά δύο τρεις μέρες με τα μωρά. Μάλλον έπρεπε από την αρχή να το πάρω χαλαρά όπως εσύ για να μην το παρακάνω τώρα. Κι αύριο θα βγω και μεθαύριο και γενικώς κάθε μέρα. Όσο για τα άτομα εμείς σε βλέπουμε κανέναν οχι γιατί θα είδαμε πρόβλημα αλλά δεν τολμαμε να προτείνουμε με φόβο μηοως οι άλλοι θα έχουν φόβο-πρόβλημα. Έχουμε κι αυτά τωρα.και κοντεύουν και τα γενέθλια της κόρης μου και χεσε μέσα τωρα. Σόοουρυ για το Χ..σε ^^

Ποιος δε θέλει να ξεσκασει..δεν το κατέκρινα, είπα ότι δεν είναι όπως ήταν, ο,τι κυκλοφορεί περισσότερος κόσμος. Μάλλον η κατάσταση έχει φέρει πολλά νεύρα :) Εγώ σταθερά έβγαινα από την αρχή μια βόλτα εδώ κοντά για περπάτημα με το παιδί, το ίδιο κάνω και τώρα, οπότε δεν ένιωσα τέτοια καταπίεση, ακόμα τουλάχιστον. Όταν όμως πρωτοεβγαινα  στην αρχή αυτής της κατάστασης δεν έβλεπα κανεναν. Μήπως όλοι κλείστηκαν στο σπίτι για ένα μήνα και τώρα θέλουν να γίνουν party animal? Το θεωρώ λάθος. 30 γυμνασιοπαιδα σε ένα προαύλιο μαζεμένα και 10 άτομα μαζεμένα να κάνουν μπάρμπεκιου νομίζω πως δεν είναι καλη εικόνα εν μέσω καραντίνας, ακόμα και στο τέλος αυτής και ειδικά στο τέλος αυτής θα ελεγα. Και αυτό αν ισχύει θα φανεί σε 2-3 εβδομάδες αν έχουμε ξανά τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lisbet είπε:

Διαβάζω ότι 11/5 ανοίγουν γυμνάσια-λύκεια και 25/5 δημοτικά-νηπιαγωγεία.

Το διαβασα κι εγω!! Μακαρι!! Το απογευμα θα ανακοινωσουν το ποτε θα ανοιξουμε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Ποιος δε θέλει να ξεσκασει..δεν το κατέκρινα, είπα ότι δεν είναι όπως ήταν, ο,τι κυκλοφορεί περισσότερος κόσμος. Μάλλον η κατάσταση έχει φέρει πολλά νεύρα :) Εγώ σταθερά έβγαινα από την αρχή μια βόλτα εδώ κοντά για περπάτημα με το παιδί, το ίδιο κάνω και τώρα, οπότε δεν ένιωσα τέτοια καταπίεση, ακόμα τουλάχιστον. Όταν όμως πρωτοεβγαινα  στην αρχή αυτής της κατάστασης δεν έβλεπα κανεναν. Μήπως όλοι κλείστηκαν στο σπίτι για ένα μήνα και τώρα θέλουν να γίνουν party animal? Το θεωρώ λάθος. 30 γυμνασιοπαιδα σε ένα προαύλιο μαζεμένα και 10 άτομα μαζεμένα να κάνουν μπάρμπεκιου νομίζω πως δεν είναι καλη εικόνα εν μέσω καραντίνας, και αυτό αν ισχύει θα φανεί σε 2-3 εβδομάδες αν έχουμε ξανά τα ίδια.

Πράγματι έχει αλλάξει πολύ η κατάσταση εξω

Εμεις μείναμε μέσα έναν μήνα, αλλα δ βολεψε  ο καιρος, κ δ μας επηρέασε. 

Αυτές τις μέρες βγαίνουμε, οχι καθε μερα, συνεχίζουμε απλα βολτες μόνοι, αλλα κυρίως αυτά που βλέπει ο αντρας μου λογω δουλειάς, είναι ότι καμία σχέση με πριν το πασχα

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Λοιπον, η απλη χειρουργικη μασκα (μιας χρησης) ειναι προτιμοτερη απο την υφασματινη γιατι 1ον εχει καλυτερη προστασια και 2ον η υφασματινη ενεχει τον κινδυνο λοιμωξης απο αλλους μικροοργανισμους γιατι μενουν πανω οι υδρατμοι της εκπνοης. Η απλη χειρουργικη εχει διαρκεια 2-4 ωρες (αναλογα με τον κατασκευαστη) ή μεχρι να νοτιστεί. Δεν πειραζει να τη βγαλουμε για να φαμε κατι πχ και να την ξαναβαλουμε ομως πρεπει να την πιασουμε απο τα λαστιχακια, να την κρεμασουμε ωστε να μην ακουμπησει πουθενα και να την ξαναβαλουμε πιανοντας την απο τα λαστιχακια. Γενικα απαγορευεται να ακουμπησουμε το εξωτερικο της μερος. Η υφασματινη μασκα πλενεται στο πλυντηριο σε τουλαχιστον 60 βαθμους. @Έσπερος δεν χρειαζεται να αλλαζεις μασκα οταν αλλαζεις αιθουσα.

Οκ ευχαριστώ για την ενημέρωση! Δηλαδή δεν αρκει το πλυσιμο στο χερι; αν μας ζητήσουν μάσκα επομένως, θα πρέπει να έχω πάρα πολλές υφασμάτινες για να μη βαζω καθε μερα πλυντηριο. Εσυ το θεωρεις ασφαλες να ανοιξουν τα σχολεια με τις υπάρχουσες ελληνικες συνθηκες; 

 

Εμεις κάναμε κάποιες άσκοπες μετακινήσεις με το αυτοκίνητο τις μέρες που φυσούσε κ με μηνυμα οτι παμε για ψωνια με διαφορες γελοίες δικαιολογίες στο μυαλό μας αν μας σταματήσουν, αλλά δεν μας σταμάτησαν. επίσης στη γειτονιά είχαμε κάποια παρε δωσε πχ βοηθησε ο αντρας μ κατι μερεμέτια εξωτερικών χώρων κ πιάναμε κουβεντα πιο χαλαρα σε εξωτερικο χωρο. κ πηγαίνουμε κ τον μικρό βόλτα κάπου πιο μακριά.  αν ανοιξουν τα σχολεια δεν νομιζω οτι θα εχει νοημα να μην συναντάμε κανεναν, εκει θα ειμαστε ο ενας πανω στον αλλον ετσι κ αλλιως εκτος αν δοθουν οντως σοβαρές οδηγιες για εκ περιτροπής προσέλευση μαθητων κ τετοια, που δεν εχω καμια εμπιστοσυνη οτι οντως θα δωσουν.  

 

ανυπομονω να ανοιξουν εστιατόρια κ καφε κ δεν καταλαβαινω γιατι θα τα αργήσουν οπως λενε. 

 

Για την κοινωνικοποιηση του παιδιου δεν ξερω τι θα κανουμε γιατι σκόνταφτω παντα στον φοβικό αντρα μου. 

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είπε κανείς πως πειράζουν οι βόλτες έξω.  Ο συνωστισμός πειράζει.  Και τα μαζεματα στο σπίτι διαφορετικων οικογενειών τα θεωρώ ακόμα εκτός της λογικής προφυλαξης της διασποράς. Μόλις λήξει η καραντίνα να δείτε τι έχει να γίνει.  Γενικά,  πιστεύω πως όσοι ήταν εντελώς τυπικοί θα παραμείνουν και μετά την καραντίνα κι όσοι δεν προσεχαν ή δεν προσεχαν ιδιαίτερα θα ξεσαλωσουν.  Διότι δεν ξεσαλωναν λόγω καραντινας,  όχι γιατί έτσι πρέπει μπροστά σε μια πανδημία. Εμείς είμαστε πολύ τυπικοί σαν οικογένεια και ευτυχώς συμφώνουμε με τον άντρα μου,  ωστόσο βλέποντας τι κάνουν οι γύρω μου  ο κύκλος μου μάλλον δεν υπάρχει λόγος.  Προς το παρόν θα συνεχίσω έτσι γιατί αυτό πιστευω πως πρέπει να κάνω βάση ατομικής ευθύνης.  Γι αυτό και η βάφτιση θα γίνει σε πολύ κλειστό κύκλο ακόμα κι αν μπορει να γινει σε ανοιχτο.  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λογικο είναι να δυσκολεύονται κ με το άνοιγμα φαγητών κ καφέ. Γτ σκέψου πόσο κολλητά βάζουν τα τραπέζια, πλεον θα πρέπει να τα μειώσουν πάρα πολύ, κ φυσικα να έχουν μόνο εξω

Θα συμφέρει τον επιχειρηματία, θα φτάνουν τα έσοδα να καλύπτουν τα λειτουργικά έξοδα; 

Εννοείται δ θα πας για καφέ με μάσκα σε εξωτερικό χώρο, αλλά μήπως θα φοράει ο σερβιτόρος γτ σε πλησιαζει

Ειναι πολλά αυτά που πρέπει να σκεφτεις(άλλο που στο σχολειο είναι μέσα) 

Just now, marakiz είπε:

Μα δεν είπε κανείς πως πειράζουν οι βόλτες έξω.  Ο συνωστισμός πειράζει.  Και τα μαζεματα στο σπίτι διαφορετικων οικογενειών τα θεωρώ ακόμα εκτός της λογικής προφυλαξης της διασποράς. Μόλις λήξει η καραντίνα να δείτε τι έχει να γίνει.  Γενικά,  πιστεύω πως όσοι ήταν εντελώς τυπικοί θα παραμείνουν και μετά την καραντίνα κι όσοι δεν προσεχαν ή δεν προσεχαν ιδιαίτερα θα ξεσαλωσουν.  Διότι δεν ξεσαλωναν λόγω καραντινας,  όχι γιατί έτσι πρέπει μπροστά σε μια πανδημία. Εμείς είμαστε πολύ τυπικοί σαν οικογένεια και ευτυχώς συμφώνουμε με τον άντρα μου,  ωστόσο βλέποντας τι κάνουν οι γύρω μου  ο κύκλος μου μάλλον δεν υπάρχει λόγος.  Προς το παρόν θα συνεχίσω έτσι γιατί αυτό πιστευω πως πρέπει να κάνω βάση ατομικής ευθύνης.  Γι αυτό και η βάφτιση θα γίνει σε πολύ κλειστό κύκλο ακόμα κι αν μπορει να γινει σε ανοιχτο.  

Διάβασα για μυστήρια με 250ατομα,εστω αργότερα τον ιουλη, δ τα λες κ λιγα

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

Μα δεν είπε κανείς πως πειράζουν οι βόλτες έξω.  Ο συνωστισμός πειράζει.  Και τα μαζεματα στο σπίτι διαφορετικων οικογενειών τα θεωρώ ακόμα εκτός της λογικής προφυλαξης της διασποράς. Μόλις λήξει η καραντίνα να δείτε τι έχει να γίνει.  Γενικά,  πιστεύω πως όσοι ήταν εντελώς τυπικοί θα παραμείνουν και μετά την καραντίνα κι όσοι δεν προσεχαν ή δεν προσεχαν ιδιαίτερα θα ξεσαλωσουν.  Διότι δεν ξεσαλωναν λόγω καραντινας,  όχι γιατί έτσι πρέπει μπροστά σε μια πανδημία. Εμείς είμαστε πολύ τυπικοί σαν οικογένεια και ευτυχώς συμφώνουμε με τον άντρα μου,  ωστόσο βλέποντας τι κάνουν οι γύρω μου  ο κύκλος μου μάλλον δεν υπάρχει λόγος.  Προς το παρόν θα συνεχίσω έτσι γιατί αυτό πιστευω πως πρέπει να κάνω βάση ατομικής ευθύνης.  Γι αυτό και η βάφτιση θα γίνει σε πολύ κλειστό κύκλο ακόμα κι αν μπορει να γινει σε ανοιχτο.  

Συμφωνώ απόλυτα, εγώ βγαίνω για περπάτημα όπως και στην αρχή, το ίδιο κάνω και με το παιδί. Βλέπω όμως πως αρκετός κόσμος είναι εντελώς ανεύθυνος, εχθές εκεί που περπατούσα με τον μικρό στο πεζοδρόμιο (αρκετά μεγάλο πεζοδρόμιο) ήρθε ένας (μην τον χαρακτηρίσω ) θα τον πω απλά γάιδαρο, και έπεσε κυριολεκτικά πάνω στο παιδί, γιατί μιλούσε με την φίλη του και δεν μπορούσε να κάνει λίγο δεξιά ή αριστερά να περάσει το παιδί, φυσικά και μίλησα, φυσικά και τσακώθηκα...ποιο το νόημα όμως?? Εδώ και 45 ημέρες προσέχω τα πάντα, δεν κάνουμε άσκοπες μετακινήσεις, αποστειρώνω ψώνια κτλ και στον περίπατο που βγήκα πήγε ένα ζώον και έπεσε πάνω στο παιδί μου.

Just now, vicky86 said:

Λογικο είναι να δυσκολεύονται κ με το άνοιγμα φαγητών κ καφέ. Γτ σκέψου πόσο κολλητά βάζουν τα τραπέζια, πλεον θα πρέπει να τα μειώσουν πάρα πολύ, κ φυσικα να έχουν μόνο εξω

Θα συμφέρει τον επιχειρηματία, θα φτάνουν τα έσοδα να καλύπτουν τα λειτουργικά έξοδα; 

Εννοείται δ θα πας για καφέ με μάσκα σε εξωτερικό χώρο, αλλά μήπως θα φοράει ο σερβιτόρος γτ σε πλησιαζει

Ειναι πολλά αυτά που πρέπει να σκεφτεις(άλλο που στο σχολειο είναι μέσα) 

Εγώ προβληματίζομαι για όλα γιατί εδώ που μένω (όπως έχω πει πολλές φορές) δεν είδα κάποια ιδιαίτερη διαφορά στην κίνηση έξω, και εχθές χαμός γίνονταν όπως κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Λογικο είναι να δυσκολεύονται κ με το άνοιγμα φαγητών κ καφέ. Γτ σκέψου πόσο κολλητά βάζουν τα τραπέζια, πλεον θα πρέπει να τα μειώσουν πάρα πολύ, κ φυσικα να έχουν μόνο εξω

Θα συμφέρει τον επιχειρηματία, θα φτάνουν τα έσοδα να καλύπτουν τα λειτουργικά έξοδα; 

Εννοείται δ θα πας για καφέ με μάσκα σε εξωτερικό χώρο, αλλά μήπως θα φοράει ο σερβιτόρος γτ σε πλησιαζει

Ειναι πολλά αυτά που πρέπει να σκεφτεις(άλλο που στο σχολειο είναι μέσα) 

αυτά όλα τα καταλαβαίνω, αλλά είναι λίγο ανακόλουθες όλες οι αποφασεις. 

 

Η δίκη μου λογική πάντως, όπως λέει η η @marakiz είναι ότι προφανώς αρχίζουν να λειτουργούν διάφοροι τομείς γιατί είναι αναγκαίο, από τη στιγμή όμως που ο ιός δεν εξαφανίστηκε κ δεν θα εξαφανιστεί κ κάποιοι πάντα θα κινδυνεύουν, παίρνουμε το αναγκαίο ρισκο για τη δουλεια ή για να πανε τα παθδια σχολείο, αλλα απο κει κ περα θεωρουμε παλι οτι πρεπει να προσεχουμε να μην διασπειρουμε τον ιο αλλου. δλδ κ εγώ λέω για την κοινωνικοποίηση του παιδιού αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολα θα καλούσα κάποιον για παιχνίδι ακόμα κ αν δεν φοβόταν ο άντρας μου. δεν εχω καταλαβει να αλλαξε κατι απο τις αρχες μαρτιου εκτος απο τον καιρο κ λογικα τα θεραπευτικά πρωτοκολλα, για να μην μας νοιαζει ποιος θε κολλησει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

Βρε κορίτσια, από τις 4/5 που λήγει η καραντίνα σαφώς και θα συναντάμε κόσμο και θα κυκλοφορούμε. Να μη συνωστιζόμαστε, λένε.

Βέβαια δ θα αρθουν όλα με την μια

Πχ από 4/5πιθανον θα καταργηθεί το μνμ, θα ανοίξουν μικρα καταστήματα, αλλα θα εξακολουθούν να μπαίνουν λίγοι μέσα, κ πιθανον με μάσκα 

Η θα επιτρέπονται οι συγκεντρώσεις αλλα οχι άνω των 10ατομων.οι μετακινήσεις σε άλλον νόμο θα επιτρέπονται από λίγο πιο μετα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

αυτά όλα τα καταλαβαίνω, αλλά είναι λίγο ανακόλουθες όλες οι αποφασεις. 

 

Η δίκη μου λογική πάντως, όπως λέει η η @marakiz είναι ότι προφανώς αρχίζουν να λειτουργούν διάφοροι τομείς γιατί είναι αναγκαίο, από τη στιγμή όμως που ο ιός δεν εξαφανίστηκε κ δεν θα εξαφανιστεί κ κάποιοι πάντα θα κινδυνεύουν, παίρνουμε το αναγκαίο ρισκο για τη δουλεια ή για να πανε τα παθδια σχολείο, αλλα απο κει κ περα θεωρουμε παλι οτι πρεπει να προσεχουμε να μην διασπειρουμε τον ιο αλλου. δλδ κ εγώ λέω για την κοινωνικοποίηση του παιδιού αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολα θα καλούσα κάποιον για παιχνίδι ακόμα κ αν δεν φοβόταν ο άντρας μου. δεν εχω καταλαβει να αλλαξε κατι απο τις αρχες μαρτιου εκτος απο τον καιρο κ λογικα τα θεραπευτικά πρωτοκολλα, για να μην μας νοιαζει ποιος θε κολλησει. 

Κοίτα, ο ιός είναι σε ύφεση παντού.. πόσο μάλλον που εδώ δεν είχαμε τόσο θέμα όσο σε άλλες χώρες. Ο καιρός επίσης βοηθάει. Όπως λες, μέχρι να υπάρξει ανοσία, θα πορευόμαστε μαζί με τον ιό. Πόσο να απομονωθούμε? Και εμβόλιο να υπάρχει το χειμώνα, δεν ξέρουμε πόση προσέλευση θα υπάρχει. Εγώ δεν γνωρίζω κανέναν προσωπικά που να έχει σκοπό να το κάνει. Υποχρεωτικό δεν πιστεύω να γίνει, διότι είναι παράνομο βάσει νομοθεσίας. Εκτός αν βρεθεί παραθυράκι, αλλά θα γίνει χαμός. Δεν μπορούν να μας κάνουν πειραματόζωα με το ζόρι. Οπότε ίσως ζήσουμε αρκετά χρόνια παρέα με τον ιό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

αυτά όλα τα καταλαβαίνω, αλλά είναι λίγο ανακόλουθες όλες οι αποφασεις. 

 

Η δίκη μου λογική πάντως, όπως λέει η η @marakiz είναι ότι προφανώς αρχίζουν να λειτουργούν διάφοροι τομείς γιατί είναι αναγκαίο, από τη στιγμή όμως που ο ιός δεν εξαφανίστηκε κ δεν θα εξαφανιστεί κ κάποιοι πάντα θα κινδυνεύουν, παίρνουμε το αναγκαίο ρισκο για τη δουλεια ή για να πανε τα παθδια σχολείο, αλλα απο κει κ περα θεωρουμε παλι οτι πρεπει να προσεχουμε να μην διασπειρουμε τον ιο αλλου. δλδ κ εγώ λέω για την κοινωνικοποίηση του παιδιού αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολα θα καλούσα κάποιον για παιχνίδι ακόμα κ αν δεν φοβόταν ο άντρας μου. δεν εχω καταλαβει να αλλαξε κατι απο τις αρχες μαρτιου εκτος απο τον καιρο κ λογικα τα θεραπευτικά πρωτοκολλα, για να μην μας νοιαζει ποιος θε κολλησει. 

Μα δεν είναι λογικό να φοβάσαι ακόμα πολυ? ο ιός υπάρχει, είναι μεν σε ύφεση αλλά υπάρχει.

Εγώ έχω καταλήξει πως θα βλέπουμε συγκεκριμένα άτομα πλέον, ανθρώπους που ξέρω ότι προσέχουν όπως εγώ, όπως επίσης το παιδί δεν θα το στείλω σχολείο ακόμα και αν λειτουργήσουν τα προνήπια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Μα δεν είναι λογικό να φοβάσαι ακόμα πολυ? ο ιός υπάρχει, είναι μεν σε ύφεση αλλά υπάρχει.

Εγώ έχω καταλήξει πως θα βλέπουμε συγκεκριμένα άτομα πλέον, ανθρώπους που ξέρω ότι προσέχουν όπως εγώ, όπως επίσης το παιδί δεν θα το στείλω σχολείο ακόμα και αν λειτουργήσουν τα προνήπια.

Αν ο άντρας μ δεν είχε πίεση ίσως κ να μη φοβόμουν τοσο με τη λογικη οτι οι δικοι μας ειναι μακρια αρα δεν κινδυνευουν απο εμας κ ο κοινωνικος μας κύκλος είναι από τη δουλειά άρα μοιραζόμαστε ούτως ή άλλως έναν πολύ στενό χώρο. Αλλα γενικα δεν θα με πείραζε να παω σε μια ταβερνα που εμπιστεύομαι κ να κατσω καπου απόμερα ή να φερω δυο φιλους στη βεραντα, ομως με τον επιπλεον παράγοντα ενος παιδιου που δεν ξερει να προσεχει με πλύσιμο χεριών, κ αυτά γίνονται λίγο πιο περίπλοκα. 

 

παντως δεν πιστεύω ότι θα έχουμε καλά ξεμπερδέματα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

κωδικός για βόλτα με τα παιδιά. Αν είχε σκυλί, θα το έβγαζε. Το παιδί κάθεται μέσα. Και δε νομίζω ότι είναι η μόνη.

Ή αλήθεια είναι πως όταν πρωτοειδα  τις επιλογες απορησα που δεν υπήρχε ξεκάθαρη επιλογή για περπάτημα με το παιδί. 

 

Κι εμεις τώρα που ο καιρός το επιτρέπει κανουμε καθημερινά βολτουλα στην γειτονιά. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος προσωπικα συμφωνω να ανοιξουν τα σχολεια. Καποια στιγμη ολα πρεπει να αρχισουν να ξαναλειτουργουν και καλυτερα αυτο να γινει τωρα που εχουμε μπροστα μας ολο το καλοκαιρι παρα να γινει τον Σεπτεμβρη, που δεν θα ειναι ο καιρος με το μερος μας. Ετσι κι αλλιως αν η καραντινα δεν ειναι απολυτη τα παιδια θα συνοστιζονται με διαφορετικοτς τροπους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Ή αλήθεια είναι πως όταν πρωτοειδα  τις επιλογες απορησα που δεν υπήρχε ξεκάθαρη επιλογή για περπάτημα με το παιδί. 

 

Κι εμεις τώρα που ο καιρός το επιτρέπει κανουμε καθημερινά βολτουλα στην γειτονιά. 

 

 

Το παιδι θεωρείται προέκταση του γονιού όταν επιλέγεις τη σωματική άσκηση, δεν θα σου πει κανείς γιατί έβγαλες το παιδι βόλτα. Το ίδιο είχαν πει κ για το αυτοκίνητο, ενας γονιός με ένα παιδι ίσον ένα άτομο. Μην είμαστε υπερβολικοί βρε κορίτσια.

Εγώ το παιδι δεν πρόκειται να το στείλω παιδικό σταθμό πάντως και να ανοιξουν, το ίδιο κ όσοι γνωρίζω αναφορικά με παιδικούς και νήπια. 

@Yovanna το εμβόλιο έχει γίνει ήδη υποχρεωτικό με υπουργική απόφαση. To θέμα είναι πως θα ελέγχουν ότι το έχουμε κάνει. Αρχίζω και υποψιάζομαι κάποιου είδους τσιπαρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Ετσι κι αλλιως αν η καραντινα δεν ειναι απολυτη τα παιδια θα συνοστιζονται με διαφορετικοτς τροπους.

αυτή είναι μια βασική μου σκέψη, πέρα από το παιδαγωγικό κομμάτι. στην πράξη βέβαια μ φαίνεται αντιφατικό τη μια να λες ελεγχόμενη είσοδος στα καταστήματα κ την αλλη ανοιχτα σχολεια- εκτος αν πραγματι σπάσουν τα τμηματα στα 3 κ καθονται ενας ενας κ ερχονται εκ περιτροπής. 

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως το 1 γονιός ισον ένα παιδί είναι ασαφες.  Φίλος μου θέλει να φέρει την οικογένεια του  (σύζυγο και δύο παιδιά) από το χωριό και ρώτησε την αστυνομία η οποία του είπε πως απαγορεύονται 4 άτομα στο αυτοκίνητο!  :shock:

 

Προφανώς πρέπει να πέσεις σε πολύ μαλ....για να σε γράψει,  αλλα το ρισκάρεις ή μπλέκεις μετά με ενστάσεις? ? Τραγικό...

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

 

Εγώ το παιδι δεν πρόκειται να το στείλω παιδικό σταθμό πάντως και να ανοιξουν, το ίδιο κ όσοι γνωρίζω αναφορικά με παιδικούς και νήπια. 

Ούτε εγώ θα το στείλω, αλλά θα υπάρχει νεογέννητο στο σπίτι για αυτό το λόγο, όχι τόσο λόγω κορονοϊου. Σε άλλες συνθήκες θα είχα μεγάλο θέμα με τη δουλειά οπότε μάλλον θα το έστελνα, τουλάχιστον από Ιούνιο. Όπως είπε και η cems αργά η γρήγορα πρέπει να γίνει και αυτό, δεν μπορείς να μείνεις στην απομόνωση συνεχώς. Σίγουρα βέβαια οι παιδικοί είναι μια ειδική κατηγορία με περισσότερο συνιστωστισμο, δύσκολο να τηρηθούν κανόνες υγιεινής κλπ ακόμα και απο τα δημοτικα

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Κι όμως το 1 γονιός ισον ένα παιδί είναι ασαφες.  Φίλος μου θέλει να φέρει την οικογένεια του  (σύζυγο και δύο παιδιά) από το χωριό και ρώτησε την αστυνομία η οποία του είπε πως απαγορεύονται 4 άτομα στο αυτοκίνητο!  :shock:

 

Προφανώς πρέπει να πέσεις σε πολύ μαλ....για να σε γράψει,  αλλα το ρισκάρεις ή μπλέκεις μετά με ενστάσεις? ? Τραγικό...

Έπεσε σε μαλ... Στο τηλ απλα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...