Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, anemoni1989 είπε:

Χθες λέγαμε πως δεν υπάγονται. Παρόλα αυτά, ναι, είναι επιβαρυντικοί παράγοντες... Αλλά ρε παιδιά, ειλικρινά, έχω κάνει τόσο ξεκάθαρη την οπτική μου για τη ζωή και προφανώς το ίδιο και οι δικοί μου... Πραγματικά, σαν οικογένεια προσέχουμε, αλλά ως ένα σημείο, γνωρίζοντας πως όντως υπάρχει πιθανότητα να κολλήσουμε ο ένας τον άλλο και να είμαστε ένα νούμερο στις στατιστικές... Αλλά είμαστε διατεθειμένοι να το ρισκάρουμε, αρκεί να κρατήσουμε μια υποτειπωδη φυσιολογική ζωή μέσα σε όλη αυτή την τρέλα... Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας φαίνεται τόσο τρομερό... Αισθάνομαι ότι σε κάθε μήνυμα απολογουμαι για κάτι που δεν θα έπρεπε και πραγματικά έχω μετανιώσει την ώρα και τη στιγμή που έλαβα μέρος στη συζήτηση... 

Για αυτό το λόγο και θα αποχωρήσω γιατί πραγματικά έχω βαρεθεί τη ζωή μου... Καλό θα ήταν πάντως να έχουμε και κριτική σκέψη. Το να παίρνεις 2 πληροφορίες, να τις εφαρμόζεις και να μην ψάχνεις την ουσία δεν έχει νόημα. Έτσι κάνατε (ο κόσμος ) και με τα γάντια. Οι υγειονομικοί φωνάζαμε πως ήταν λάθος και παρόλα αυτά κανείς δεν άκουγε, γιατί "αφού το δείχνουν στην τηλεόραση είναι σωστό". Και όμως ήταν λάθος και μάλιστα αποδειχθηκε πως προκαλούνταν μεγαλύτερη διασπορά, άρα η ζημιά ήταν μεγαλύτερη. Το ίδιο ισχύει και για άλλα πράγματα. 

Κατά τα άλλα, καλό απόγευμα και καλα ξεμπερδεματα να έχουμε με όλη αυτή την ιστορία.

Προφανώς αν δεν είσαι σε θέση να κάνεις υποτυπώδη συζήτηση καλύτερα να αποχωρήσεις. Δε νομίζω ότι σε κατέκρινε κάνεις ούτε σου είπε τι να κανεις, πέρα από αυτά που προτείνουν οι ειδικοί. Εσύ θέλεις να ακούσουμε εσένα, που δε σε ξέρουμε κιόλας κ όχι αυτά που μας λένε επίσημα. Ε αυτό δε γίνεται. Εγώ προσωπικά δεν σχολίασα χτες για το τι είναι κ τι δεν είναι υποκείμενο νόσημα κ δε με απασχολεί τι προσωπικη άποψη έχει η καθεμία για τη λίστα με τα υποκείμενα νοσήματα. Μιλάω σύμφωνα με τα δημοσιευμένα στοιχεία. Αν τώρα δε σε βολεύουν εσένα τα δημοσιευμένα κ θέλεις να ακολουθήσεις αυτό που έχεις στο μυαλό σου, με γεια σου με χαρά σου. Το πρόβλημα είναι ότι μπορεί να πάρεις κ άλλους που προσπαθούν να τα ακολουθούν στο λαιμό σου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, anemoni1989 said:

Χθες λέγαμε πως δεν υπάγονται. Παρόλα αυτά, ναι, είναι επιβαρυντικοί παράγοντες... Αλλά ρε παιδιά, ειλικρινά, έχω κάνει τόσο ξεκάθαρη την οπτική μου για τη ζωή και προφανώς το ίδιο και οι δικοί μου... Πραγματικά, σαν οικογένεια προσέχουμε, αλλά ως ένα σημείο, γνωρίζοντας πως όντως υπάρχει πιθανότητα να κολλήσουμε ο ένας τον άλλο και να είμαστε ένα νούμερο στις στατιστικές... Αλλά είμαστε διατεθειμένοι να το ρισκάρουμε, αρκεί να κρατήσουμε μια υποτειπωδη φυσιολογική ζωή μέσα σε όλη αυτή την τρέλα... Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας φαίνεται τόσο τρομερό... Αισθάνομαι ότι σε κάθε μήνυμα απολογουμαι για κάτι που δεν θα έπρεπε και πραγματικά έχω μετανιώσει την ώρα και τη στιγμή που έλαβα μέρος στη συζήτηση... 

Για αυτό το λόγο και θα αποχωρήσω γιατί πραγματικά έχω βαρεθεί τη ζωή μου... Καλό θα ήταν πάντως να έχουμε και κριτική σκέψη. Το να παίρνεις 2 πληροφορίες, να τις εφαρμόζεις και να μην ψάχνεις την ουσία δεν έχει νόημα. Έτσι κάνατε (ο κόσμος ) και με τα γάντια. Οι υγειονομικοί φωνάζαμε πως ήταν λάθος και παρόλα αυτά κανείς δεν άκουγε, γιατί "αφού το δείχνουν στην τηλεόραση είναι σωστό". Και όμως ήταν λάθος και μάλιστα αποδειχθηκε πως προκαλούνταν μεγαλύτερη διασπορά, άρα η ζημιά ήταν μεγαλύτερη. Το ίδιο ισχύει και για άλλα πράγματα. 

Κατά τα άλλα, καλό απόγευμα και καλα ξεμπερδεματα να έχουμε με όλη αυτή την ιστορία.

Κοίτα.. Στη συζήτηση είμαστε 3 κατηγορίες νομίζω. Εκείνοι που φοβούνται πολύ και θεωρούν ότι πρέπει να μείνουμε ακόμη σε καραντίνα μέχρι το εμβόλιο, αλλιώς δεν θα πλησιάζουν άνθρωπο, εκείνοι που φοβούνται μεν αλλά φοβούνται πολύ και το μετά με τα οικονομικά (όπως εγώ) και θεωρούν ότι σιγά σιγά πρέπει να αρχίσουμε να επανερχόμαστε, και εκείνοι που θεωρούν πως όλα αυτά είναι υπερβολή και θέλουν να επανέλθουν στην καθημερινότητα χθες, όπως εσύ. Νομίζω πως σε τόσες σελίδες, όλες έχουμε απολογηθεί, δεχτεί "επίθεση", και τούμπαλιν. Νομίζω όμως ότι όλες οι κατηγορίες συνεισφέρουν στην κουβέντα. Εγώ θα ήθελα να μείνεις στη συζήτηση :-(..

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν σε κατηγόρησε κανείς, απλά λέει ο καθένας πώς το βλέπει και απλά η πλειοψηφία το βλέπει διαφορετικά από εσένα. Την οπτική σου την καταλάβαμε, δεν προσπαθούμε να σε πείσουμε να φοβηθείς τον Κορωνοιο περισσότερο από την ψυχική υγεία (η οποία πάντως δεν απειλείται με το να μη δεις 20 μέρες το εγγονάκι, αν δεν προυπάρχει ήδη κάτι) Ο,τι φοβάται ο καθένας φοβάται, δεν αλλάζουν αυτά! Το μόνο που λέμε είναι ότι η απομόνωση δεν γίνεται για να προστατεύσουμε εμάς τους ίδιους (οπότε λέμε δεν με νοιάζει, ας κολλήσω, προτιμώ την ψυχική μου υγεία) αλλά για να προστατεύσουμε το σύνολο. Και δεν ισχύει ότι αν δεν βηξουμε πάνω τους δεν τους κολλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Προφανώς αν δεν είσαι σε θέση να κάνεις υποτυπώδη συζήτηση καλύτερα να αποχωρήσεις. Δε νομίζω ότι σε κατέκρινε κάνεις ούτε σου είπε τι να κανεις, πέρα από αυτά που προτείνουν οι ειδικοί. Εσύ θέλεις να ακούσουμε εσένα, που δε σε ξέρουμε κιόλας κ όχι αυτά που μας λένε επίσημα. Ε αυτό δε γίνεται. Εγώ προσωπικά δεν σχολίασα χτες για το τι είναι κ τι δεν είναι υποκείμενο νόσημα κ δε με απασχολεί τι προσωπικη άποψη έχει η καθεμία για τη λίστα με τα υποκείμενα νοσήματα. Μιλάω σύμφωνα με τα δημοσιευμένα στοιχεία. Αν τώρα δε σε βολεύουν εσένα τα δημοσιευμένα κ θέλεις να ακολουθήσεις αυτό που έχεις στο μυαλό σου, με γεια σου με χαρά σου. Το πρόβλημα είναι ότι μπορεί να πάρεις κ άλλους που προσπαθούν να τα ακολουθούν στο λαιμό σου. 

Το ποιος είναι σε θέση να κάνει συζήτηση πολιτισμένη, νομίζω φάνηκε. Το πρόβλημα είναι ότι εγώ δε ζητάω κανέναν να ακολουθήσει αυτά που πιστεύω (τα οποία υποστηρίζουν και έγκριτοι επιστήμονες σε Πανεπιστήμια του εξωτερικού πχ Ιωαννίδης), αλλά ότι "εσείς" είστε επιθετικοί στην οποιαδήποτε έκφραση διαφορετικης άποψης. Και αυτο ειλικρινά μόνο στην Ελλάδα συμβαίνει. Προφανώς και για αυτό σαν χώρα έχει μείνει στο Μεσαίωνα.

Καλό είναι να ακούμε τι λένε στην τηλεόραση και στο φμπ, αλλά υπάρχουν και πιο έγκριτα και έγκυρα μέσα για ενημέρωση. Και ο καθένας αποδέχεται την άποψη ατόμων που ο ίδιος εκτιμά και σέβεται σαν επιστήμονες... Γιατί οι περισσότεροι μάθατε τον Τσιοδρα εχθές και τον αναγαγατε σε ήρωα (δεν λέω πως δεν είναι καλός επιστήμονας, το βιογραφία του μιλάει από μόνο του), αλλά υπάρχουμε και άλλοι που τον ξέραμε από πιο παλιά και ξέρουμε και άλλους που ίσως έχουν καλύτερο CV. Δεν με ενδιαφέρει να σου αλλάξω την άποψη σου, ούτε κανενός άλλου εδώ μέσα σε επιστημονικό επίπεδο (μόνο της CMES εχει επιστημονική βάση σαν γιατρός), αλλά τη δέχομαι. Και έχω την απαίτηση να γίνεται σεβαστή και η δική μου. Κάτι που δεν έχω αποκομίσει την αίσθηση ότι γίνεται. Δεν έχω προσβάλλει κανέναν και αντίθετα έχω δεχθεί επίθεση από τις περισσότερες γιατί απλά εξέφρασα μια διαφορετική οπτική. Και ξέρεις τι? Δεν έχετε κανένα δικαίωμα. Αλλά ξαναλέω, δεν πειράζει γιατί και αυτό είναι ένα δείγμα της κοινωνίας στην οποία ζούμε. Και για την Ελλάδα δυστυχώς η γνώμη μου είναι συγκεκριμένη και κάθε φορά επιβεβαιώνεται και περισσότερο.

Just now, Yovanna είπε:

Κοίτα.. Στη συζήτηση είμαστε 3 κατηγορίες νομίζω. Εκείνοι που φοβούνται πολύ και θεωρούν ότι πρέπει να μείνουμε ακόμη σε καραντίνα μέχρι το εμβόλιο, αλλιώς δεν θα πλησιάζουν άνθρωπο, εκείνοι που φοβούνται μεν αλλά φοβούνται πολύ και το μετά με τα οικονομικά (όπως εγώ) και θεωρούν ότι σιγά σιγά πρέπει να αρχίσουμε να επανερχόμαστε, και εκείνοι που θεωρούν πως όλα αυτά είναι υπερβολή και θέλουν να επανέλθουν στην καθημερινότητα χθες, όπως εσύ. Νομίζω πως σε τόσες σελίδες, όλες έχουμε απολογηθεί, δεχτεί "επίθεση", και τούμπαλιν. Νομίζω όμως ότι όλες οι κατηγορίες συνεισφέρουν στην κουβέντα. Εγώ θα ήθελα να μείνεις στη συζήτηση :-(..

Δεν έχω πει πως θα πρέπει να επανέλθουμε"χθες", αντίθετα λέω από την αρχή πως καλώς πήραμε τα μέτρα αλλά θα πρέπει σιγά σιγά να επανέλθουμε. Και όχι, δεν έχουμε δεχθεί όλες την ίδια αντιμετωπιση. Όταν είσαι φοβικός και απολυμαίνει τα πάντα με χλωρίνη και δε θες να πλησιάσεις ανθρωπο είσαι νορμάλ, ενώ όταν σκέφτεσαι πιο ψύχραιμα ή ανησυχείς και για κάτι άλλο εκτός του ιού είσαι το λιγότερο δημόσιος κίνδυνος. Πραγματικά, βλέποντας τις συζητήσεις εδώ μέσα μου λύθηκε η απορία γιατί στην χούντα και στην κατοχή υπήρχαν τόσοι καταδότες .. Τελικά υπάρχουν παντού ανάμεσα μας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Και έχω την απαίτηση να γίνεται σεβαστή και η δική μου. Κάτι που δεν έχω αποκομίσει την αίσθηση ότι γίνεται. Δεν έχω προσβάλλει κανέναν και αντίθετα έχω δεχθεί επίθεση από τις περισσότερες γιατί απλά εξέφρασα μια διαφορετική οπτική. Και ξέρεις τι? Δεν έχετε κανένα δικαίωμα. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anemoni1989 είπε:

Το ποιος είναι σε θέση να κάνει συζήτηση πολιτισμένη, νομίζω φάνηκε. Το πρόβλημα είναι ότι εγώ δε ζητάω κανέναν να ακολουθήσει αυτά που πιστεύω (τα οποία υποστηρίζουν και έγκριτοι επιστήμονες σε Πανεπιστήμια του εξωτερικού πχ Ιωαννίδης), αλλά ότι "εσείς" είστε επιθετικοί στην οποιαδήποτε έκφραση διαφορετικης άποψης. Και αυτο ειλικρινά μόνο στην Ελλάδα συμβαίνει. Προφανώς και για αυτό σαν χώρα έχει μείνει στο Μεσαίωνα.

Καλό είναι να ακούμε τι λένε στην τηλεόραση και στο φμπ, αλλά υπάρχουν και πιο έγκριτα και έγκυρα μέσα για ενημέρωση. Και ο καθένας αποδέχεται την άποψη ατόμων που ο ίδιος εκτιμά και σέβεται σαν επιστήμονες... Γιατί οι περισσότεροι μάθατε τον Τσιοδρα εχθές και τον αναγαγατε σε ήρωα (δεν λέω πως δεν είναι καλός επιστήμονας, το βιογραφία του μιλάει από μόνο του), αλλά υπάρχουμε και άλλοι που τον ξέραμε από πιο παλιά και ξέρουμε και άλλους που ίσως έχουν καλύτερο CV. Δεν με ενδιαφέρει να σου αλλάξω την άποψη σου, ούτε κανενός άλλου εδώ μέσα σε επιστημονικό επίπεδο (μόνο της CMES εχει επιστημονική βάση σαν γιατρός), αλλά τη δέχομαι. Και έχω την απαίτηση να γίνεται σεβαστή και η δική μου. Κάτι που δεν έχω αποκομίσει την αίσθηση ότι γίνεται. Δεν έχω προσβάλλει κανέναν και αντίθετα έχω δεχθεί επίθεση από τις περισσότερες γιατί απλά εξέφρασα μια διαφορετική οπτική. Και ξέρεις τι? Δεν έχετε κανένα δικαίωμα. Αλλά ξαναλέω, δεν πειράζει γιατί και αυτό είναι ένα δείγμα της κοινωνίας στην οποία ζούμε. Και για την Ελλάδα δυστυχώς η γνώμη μου είναι συγκεκριμένη και κάθε φορά επιβεβαιώνεται και περισσότερο.

Δεν έχω πει πως θα πρέπει να επανέλθουμε"χθες", αντίθετα λέω από την αρχή πως καλώς πήραμε τα μέτρα αλλά θα πρέπει σιγά σιγά να επανέλθουμε. Και όχι, δεν έχουμε δεχθεί όλες την ίδια αντιμετωπιση. Όταν είσαι φοβικός και απολυμαίνει τα πάντα με χλωρίνη και δε θες να πλησιάσεις ανθρωπο είσαι νορμάλ, ενώ όταν σκέφτεσαι πιο ψύχραιμα ή ανησυχείς και για κάτι άλλο εκτός του ιού είσαι το λιγότερο δημόσιος κίνδυνος. Πραγματικά, βλέποντας τις συζητήσεις εδώ μέσα μου λύθηκε η απορία γιατί στην χούντα και στην κατοχή υπήρχαν τόσοι καταδότες .. Τελικά υπάρχουν παντού ανάμεσα μας.

Ευτυχώς βρε @anemoni1989 βρέθηκες εσύ κ μερικοί άλλοι να μας ξεβλαχεψετε πια σ αυτόν τον τόπο!:lol::P Ειδικά αφού ακυρώνονται κ όλοι οι υπόλοιποι επιστήμονες πλην των γιατρών καλύτερα να πάμε να πνιγούμε.

Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2020 at 4:57 ΜΜ, anemoni1989 είπε:

 

Πολύ χρήσιμη η ειδικότητα σου στη συζήτηση μας.... Επειδή εγώ είμαι άσχετη από αυτά, το 2008 περάσαμε δύσκολα ενώ τα προηγούμενα έτη τρώγαν όλοι με χρυσά κουτάλια.... Τώρα που μόλις σηκώσαμε κεφάλι από αυτή την ύφεση, πως γίνεται να περάσει πιο εύκολα όλο αυτό, με καθόλου τουρισμό, μαγαζιά κλειστά και μηδενικά έσοδα από το κράτος????

 

No comment 

Link to comment
Share on other sites

@anemoni1989 φυσικά και ο καθένας μπορεί να μπει και να πει την άποψη του ελεύθερα, το ίδιο κάνουμε όλες. Νομίζω πως αυτό που κυρίως ''προκαλεί'' (ας μου επιτραπεί η λεξη αυτή ) είναι όχι η άποψη σου αλλά ο τρόπος που την εκφράζεις. Καταλαβαίνω πως δεν είναι σκοπός σου να προσβάλλεις καμία εδώ, όμως μερικές αυτά που γράφεις ακούγονται κάπως. Να δες εδώ την φράση που χρησιμοποιείς εδώ:

Just now, anemoni1989 said:

Πραγματικά, βλέποντας τις συζητήσεις εδώ μέσα μου λύθηκε η απορία γιατί στην χούντα και στην κατοχή υπήρχαν τόσοι καταδότες .. Τελικά υπάρχουν παντού ανάμεσα μας.

Με αυτή την φράση λοιπόν προσβάλλεις όλες όσες έχουμε διαφορετική άποψη από εσένα. Σέβομαι την στάση ζωής που κρατάς, στο κάτω κάτω είναι προσωπική σου επιλογή, όμως σου το λέω με κάθε καλή διάθεση ξαναδιάβασε λίγο αυτά που γράφεις και θα δεις πως το ύφος σου κάποιες φορές (όχι πάντα) προκαλεί αντιδράσεις.

Δεν υπάρχει άσπρο ή μαύρο, υπάρχει και το ενδιάμεσο, και οκ έχεις δει πολλά λόγω επαγγέλματος όμως ο κάθε ένας ουσιαστικά έχει διαμορφώσει την δική του άποψη από τις προσωπικές εμπειρίες. Μην μηδενίζεις την προσωπική άποψη του κάθε ένα επειδή εσύ είσαι νοσηλεύτρια και έχεις δει άλλα πράγματα.

Εγώ δεν έχω σχέση με τον ιατρικό κλάδο όμως δυστυχώς έχω ζήσει τα νοσοκομεία  από την καλή και την ανάποδη (παιδιατρικά  και μη-ιδιωτικά και δημόσια), έχω ζήσει πολλά και φοβάμαι περισσότερο γιατί ξέρω από πρώτο χέρι πως τίποτα δεν είναι δεδομένο στην ζωή, ούτε η ίδια η ζωή ανεξάρτητα με την ηλικία του κάθε ένα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει τώρα.  Αν εξαιρέσεις το τελευταίο μήνυμα της Λενιας που είναι οντως κάπως επιθετικό γιατι φαντάζομαι πως αγανάκτησε,  σε κάθε ποστ σου σχεδόν χαρακτηρίζεις και βάζεις επιθετα και επιθετα στον καθένα από εμάς αλλά και συνολικα, για όσους ακολουθούμε τους κρατικους κανόνες και δεν θες απλα να πεις την αποψη σου, επιμένεις ομως να δεχτούμε πως έχεις δίκιο κι επειδή δεν το δεχόμαστε ξεκινάς τους χαρακτηρισμους. Κατά τα άλλα οι άλλοι σε προσβάλουν. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχω την αίσθηση ότι η ανεμώνη πολιτυκοππιει την κατάσταση. Κ το κάνουν κ άλλοι γύρω μας κ εκνευρίζομαι πάρα πολύ! Είναι θέμα κοινής λογικής. Κ αντί να πούνε μπράβο μας που τα καταφέραμε έτσι έως τώρα κ υπομονή λίγο ακόμη, να σταθεί πιο γρήγορα στα πόδια της η οικονομία κ να σωθούν ζωές κάνουν υπεραναλυσεις κ βγαίνουν εκτός θέματος. Μιλούν για την Αφρική, τις δυσκολίες κ τις αδικίες που κάνουμε στον πλανήτη, το κράτος που θέλει να σαμποταρει το χριστιανισμό γιατί δεν επιτρέπει τις λειτουργίες κ την θεία κοινωνία κ πάει λέγοντας. Η υπεραναλυση όμως είναι παράλυση.Αυτό έχω να πω εγώ. 

Ανεμώνη ξέρεις κάτι? Τρέμω τι θα γίνει αυτές τις ημέρες με την εξάπλωση του ιού γιατί υπάρχουν συμπολίτες μας σαν κ εσένα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να αλλάξουμε λίγο κλίμα.....σκεφτόμουν αυτές τις μέρες ότι ίσως ο μόνος τρόπος να υπάρξει γενναία χαλάρωση των μέτρων είναι ένα ακόμα πιο επιθετικό lockdown για 2 εβδομάδες. Δηλαδή μετά το Πάσχα να μην επιτρέπεται ούτε έξοδος για ατομική άσκηση, συμμετοχή σε τελετή κλπ, ούτε για ψώνια κάθε μέρα, να βγαίνει δηλαδή ένας από την κάθε οικογένεια μία φορά την εβδομάδα να ψωνίσει, όσο το δυνατόν περισσότερες επιχειρήσεις να βάλουν σε τηλεργασία του εργαζομένους ή να τους δώσουν άδεια.

 

Θα είναι ένα αρκετα βίαιο σοκ αλλά θα οδηγήσει λογικά σε κατακόρυφη πτώση της καμπύλης (όπως είδα ότι έγινε με το κλείσιμο των σχολείων). Μετά από αυτές τις εβδομάδες, νομοί που δεν θα έχουν καταγράψει κανένα κρούσα, θα μπορούσαν ενδεχομένως να επανέλθουν σε πλήρη λειτουργία, με ενεργή φυσικά απαγόρευση εισόδου και εξόδου και με πλήρη επιφυλακή για την απομόνωση τυχόν κρούσματος.

 

Δεν είμαι ειδικός φυσικά, δεν ξέρω καν εάν είναι κάτι τέτοιο ρεαλιστικό, αλλά σκεφτόμουν ότι εάν ζούσα π.χ. στην Καλαμάτα και μου έλεγαν ότι μπαίνεις σε πλήρη καραντίνα για 2 εβδομάδες και μετά η Μεσσηνία θα ανοίξει σχεδόν όπως πριν, θα το έβλεπα πολύ πιο ευχάριστο σενάριο από το "χαλαρώνω τα μέτρα σιγά-σιγά βλέποντας και κάνοντας".

Link to comment
Share on other sites

vομιζω οτι ολες ακουvε ολες τις αποψεις δεv ειvαι οτι δεv σεβομαστε τηv αποψη σου @anemoni1989 απλα προσπαθουv ολα τα κοριτσια vα σου δειξουv με επιχειρηματα οτι καλα καvεις εvvοητε κ δεv φοβασε απλα θα επρεπε vα το βλεπεις λιγο πιο ρεαλιστικα καλο ειvαι vα λες δεv πειραζει ας γιvω μια στατιστικη αλλα ας ζησω για εvα μηvα ελευθερα αλλα αv δεις τοv αvτρα σου στηv εvτατικη θα φρικαρεις απλα με τα vιατα παvω στο κεφαλι σου λες δεv προκειτε vα συμβει οποτε ας ζησω ελευθερα . Δεv λεμε vα φοβασαι αλλα οχι vα λες κ πραγματα που πραγματικα δεv θα ηθελες vα τα ζησεις . 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δυστυχώς έχω την αίσθηση ότι η ανεμώνη πολιτυκοππιει την κατάσταση. Κ το κάνουν κ άλλοι γύρω μας κ εκνευρίζομαι πάρα πολύ! Είναι θέμα κοινής λογικής. Κ αντί να πούνε μπράβο μας που τα καταφέραμε έτσι έως τώρα κ υπομονή λίγο ακόμη, να σταθεί πιο γρήγορα στα πόδια της η οικονομία κ να σωθούν ζωές κάνουν υπεραναλυσεις κ βγαίνουν εκτός θέματος. Μιλούν για την Αφρική, τις δυσκολίες κ τις αδικίες που κάνουμε στον πλανήτη, το κράτος που θέλει να σαμποταρει το χριστιανισμό γιατί δεν επιτρέπει τις λειτουργίες κ την θεία κοινωνία κ πάει λέγοντας. Η υπεραναλυση όμως είναι παράλυση.Αυτό έχω να πω εγώ. 

Ανεμώνη ξέρεις κάτι? Τρέμω τι θα γίνει αυτές τις ημέρες με την εξάπλωση του ιού γιατί υπάρχουν συμπολίτες μας σαν κ εσένα. 

Vομιζω πως απλα εχει αγvοια κιvδυvου . Κ επειδη εχει καποιες γvωσεις τα εχει μπερδεψει κ πιστευει οτι ειvαι ατρωτη . Φταιει κ η ηλικια κτο ποσα εχεις δει στηv ζωη σου βεβαια αv δεv σου εχει συμβει κ τιποτα κεισαι 30 χροvωv δεv το σκεφτεσε πολλες φορες οτι κατι μπορει vα παει στραβα . Ειvαι η φαση αυτα συμβαιvουv σε αλλους εγω μικρη ειμαι χαλαρα. 

Just now, Deena είπε:

Για να αλλάξουμε λίγο κλίμα.....σκεφτόμουν αυτές τις μέρες ότι ίσως ο μόνος τρόπος να υπάρξει γενναία χαλάρωση των μέτρων είναι ένα ακόμα πιο επιθετικό lockdown για 2 εβδομάδες. Δηλαδή μετά το Πάσχα να μην επιτρέπεται ούτε έξοδος για ατομική άσκηση, συμμετοχή σε τελετή κλπ, ούτε για ψώνια κάθε μέρα, να βγαίνει δηλαδή ένας από την κάθε οικογένεια μία φορά την εβδομάδα να ψωνίσει, όσο το δυνατόν περισσότερες επιχειρήσεις να βάλουν σε τηλεργασία του εργαζομένους ή να τους δώσουν άδεια.

 

Θα είναι ένα αρκετα βίαιο σοκ αλλά θα οδηγήσει λογικά σε κατακόρυφη πτώση της καμπύλης (όπως είδα ότι έγινε με το κλείσιμο των σχολείων). Μετά από αυτές τις εβδομάδες, νομοί που δεν θα έχουν καταγράψει κανένα κρούσα, θα μπορούσαν ενδεχομένως να επανέλθουν σε πλήρη λειτουργία, με ενεργή φυσικά απαγόρευση εισόδου και εξόδου και με πλήρη επιφυλακή για την απομόνωση τυχόν κρούσματος.

 

Δεν είμαι ειδικός φυσικά, δεν ξέρω καν εάν είναι κάτι τέτοιο ρεαλιστικό, αλλά σκεφτόμουν ότι εάν ζούσα π.χ. στην Καλαμάτα και μου έλεγαν ότι μπαίνεις σε πλήρη καραντίνα για 2 εβδομάδες και μετά η Μεσσηνία θα ανοίξει σχεδόν όπως πριν, θα το έβλεπα πολύ πιο ευχάριστο σενάριο από το "χαλαρώνω τα μέτρα σιγά-σιγά βλέποντας και κάνοντας".

vομιζω οτι αυτο θα ηταv πραγματικα αποτελεσματικο αλλα δεv ξερω αv εφαρμοζετε τωρα που εχουμε λιγα κρουσματα δεv vομιζω οτιι ο κοσμος θα το καταvοησει.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, vicky86 said:

Αν μπορείς να πας στο εξοχικο το σκέφτομαι πολύ σοβαρά, κ ισως αφού μεινουμε εκεί κάποιες μέρες μόνοι να παμε κ σε συγγενείς, θα ήθελα να δω το μπεμπακι της αδερφης μου από κοντα

Ίσως θα ήταν καλύτερα να μείνετε όλοι απομακρυσμένοι για τη ώρα, λόγω του νεογέννητου

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Για να αλλάξουμε λίγο κλίμα.....σκεφτόμουν αυτές τις μέρες ότι ίσως ο μόνος τρόπος να υπάρξει γενναία χαλάρωση των μέτρων είναι ένα ακόμα πιο επιθετικό lockdown για 2 εβδομάδες. Δηλαδή μετά το Πάσχα να μην επιτρέπεται ούτε έξοδος για ατομική άσκηση, συμμετοχή σε τελετή κλπ, ούτε για ψώνια κάθε μέρα, να βγαίνει δηλαδή ένας από την κάθε οικογένεια μία φορά την εβδομάδα να ψωνίσει, όσο το δυνατόν περισσότερες επιχειρήσεις να βάλουν σε τηλεργασία του εργαζομένους ή να τους δώσουν άδεια.

 

Θα είναι ένα αρκετα βίαιο σοκ αλλά θα οδηγήσει λογικά σε κατακόρυφη πτώση της καμπύλης (όπως είδα ότι έγινε με το κλείσιμο των σχολείων). Μετά από αυτές τις εβδομάδες, νομοί που δεν θα έχουν καταγράψει κανένα κρούσα, θα μπορούσαν ενδεχομένως να επανέλθουν σε πλήρη λειτουργία, με ενεργή φυσικά απαγόρευση εισόδου και εξόδου και με πλήρη επιφυλακή για την απομόνωση τυχόν κρούσματος.

 

Δεν είμαι ειδικός φυσικά, δεν ξέρω καν εάν είναι κάτι τέτοιο ρεαλιστικό, αλλά σκεφτόμουν ότι εάν ζούσα π.χ. στην Καλαμάτα και μου έλεγαν ότι μπαίνεις σε πλήρη καραντίνα για 2 εβδομάδες και μετά η Μεσσηνία θα ανοίξει σχεδόν όπως πριν, θα το έβλεπα πολύ πιο ευχάριστο σενάριο από το "χαλαρώνω τα μέτρα σιγά-σιγά βλέποντας και κάνοντας".

Το σενάριο του επιλεκτικού ανοίγματος το έχει αναφέρει αυτός ο γιατρός που μας ειχε πει η marakiz. με απαγόρευση μετακινήσεων φυσικα. εμενς δν μ ακουγεται παραλογο σεναριο. τα αστικά κεντρα φυσικα ετσι θα καθυστερούσαν αλλα θα τονώνονταν οι τοπικές οικονομιες. Δεν αποκλειεται να γινει, σίγουρα υπάρχουν προτάσεις. Η νησιωτικότητα ένα προκειμένω βοηθαει πολυ. Τα νησια βεβαια θα εχουν σοβαρο προβλημα ανεφοδιασμού γιατι η περικοπή στα δρομολογια ειναι τεραστια κ αυτο θα έχει επιπτώσεις κ τον χειμώνα. αλλά τουλάχιστον θα βγαίνει ο κόσμος, θα γυρίσουν τα παιδιά στο σχολείο, θα κινηθεί η αγορά κ θα υπάρχουν λιγότεροι που θα χρειαστούν ενίσχυση. 

Αυτό το σταδιακό άνοιγμα κ εμένα με φοβίζει γιατί νομίζω ότι ο κόσμος έχει μπουχτίσει κ θα ξεχυθεί. δηλαδη ειτε σταδιακό ειτε οχι, δεν ξερω τι διαφορα θα εχει. οσοι δουκευουν απο το σπίτι θα είναι κλεισμένοι μέσα, οι καθηγητές θα παριστάνουν ότι κάνουν τηλεκπαίδευση κ τα παιδιά θα είναι στους παππουδες ή στα ξαδερφια ή στα παρκα ή για ψωνια με τις μαμαδες οου δεν δουλευουν, οι φοιτητες στις καφετεριες μεχρι να τελειωσει το χαρτζιλίκι, οι ευπαθείς θα φοβουνται κ οι μικροβιοφοβικοι δεν θα ξαναμιλήσουν με ανθρωπο, οσοι δουλεύουν με κόσμο θα κινδυνεύουν ακόμα περισσότερο....  ενταξει δεν λεω να μην ανοιξουμε αλλα δεν μ ακουγεται κ πολυ αισιόδοξο το μετα! 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ στενοχωριέμαι με αυτά που διαβάζω. Η Ανεμώνη έχει τις απόψεις της ( με κάποιες από αυτές συμφωνώ και εγώ) και δεν προσέβαλε ποτέ κανέναν. Αντίθετα, απαντάει τόσο καιρό με ευγένεια και υπομονή σε όλους. Νομίζω εδώ έχουν όλοι το δικαίωμα να εκφράσουν την άποψη τους, όποια κι αν είναι αυτή. Επίσης το να στοχοποιούμε ένα μέλος , πέρα από το ότι με βγάζει από τα ρούχα μου, εμένα προσωπικά σαν άνθρωπο, αντιτίθεται και στους κανονισμούς του φόρουμ αυτού. 

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω δ ειδα πάντως να στοχοποιειται η ανεμώνη. Που πολλές φορές συμφώνησα μαζί της, αλλά της είπα όχι σε όλα, κ ισως οχι με τις ίδιες εκφρασεις

Νομιζω λάθη έκφρασης γίνονται από ολους

Φυσικα θα ήθελα να παραμείνει, όλες οι απόψεις είναι σεβαστες

Just now, Sunshine8 είπε:

Ίσως θα ήταν καλύτερα να μείνετε όλοι απομακρυσμένοι για τη ώρα, λόγω του νεογέννητου

Εννοειται αυτό, εχουμε να τους δούμε έναν μήνα, κ σίγουρα θα κάνουμε έναν ακομη

Μιλάω γενικοτερα

Γτ υπάρχει κ το παράδειγμα που ανέφερε η γιοβαννα

Οποτε αν για παράδειγμα νοσησει ο γαμπρός μου, ακομη κ αν κολλήσει η αδερφη μου κ τα ανηψια μου, η μόνη επιμολυνση είναι να το μεταφέρει εκείνος στην εργασία του

Ενώ αν παμε, μπορεί να κολλήσουμε κ εμεις, κ μετα ο δικος μου άντρας στη δική του εργασια(αν δ κολλήσει πρώτος εκείνος) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 said:

Εγω δ ειδα πάντως να στοχοποιειται η ανεμώνη. Που πολλές φορές συμφώνησα μαζί της, αλλά της είπα όχι σε όλα, κ ισως οχι με τις ίδιες εκφρασεις

Νομιζω λάθη έκφρασης γίνονται από ολους

Φυσικα θα ήθελα να παραμείνει, όλες οι απόψεις είναι σεβαστες

Δεν θέλω να παραθέσω τα μηνύματα, αλλά μάλλον έχουμε άλλη ιδέα του τι σημαίνει στοχοποιώ αν δεν βλέπεις στοχοποίηση. Χωρίς παρεξήγηση. Δεν σου επιτίθεμαι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Πολύ στενοχωριέμαι με αυτά που διαβάζω. Η Ανεμώνη έχει τις απόψεις της ( με κάποιες από αυτές συμφωνώ και εγώ) και δεν προσέβαλε ποτέ κανέναν. Αντίθετα, απαντάει τόσο καιρό με ευγένεια και υπομονή σε όλους. Νομίζω εδώ έχουν όλοι το δικαίωμα να εκφράσουν την άποψη τους, όποια κι αν είναι αυτή. Επίσης το να στοχοποιούμε ένα μέλος , πέρα από το ότι με βγάζει από τα ρούχα μου, εμένα προσωπικά σαν άνθρωπο, αντιτίθεται και στους κανονισμούς του φόρουμ αυτού. 

δεν νομιζω οτι την στοχοποιησαμε απλως  η ιδια κουραστηκε να ακουει απο ολες οτι ισως κανει λαθος σε αυτα που λεει.  

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, @vicky86 όντως θηλάζεις 3,5 χρόνια ή έχει ξεμείνει το τικεράκι; από περιέργεια ρωτάω. Τα δικά μου τικεράκια έχουν τερματίσει αλλά δεν ξέρω πως να τα αλλάξω!

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Άσχετο, @vicky86 όντως θηλάζεις 3,5 χρόνια ή έχει ξεμείνει το τικεράκι; από περιέργεια ρωτάω. Τα δικά μου τικεράκια έχουν τερματίσει αλλά δεν ξέρω πως να τα αλλάξω!

Δ μπήκα να το αλλάξω. Αποθηλασε περυσι στα 2,5

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Πολύ στενοχωριέμαι με αυτά που διαβάζω. Η Ανεμώνη έχει τις απόψεις της ( με κάποιες από αυτές συμφωνώ και εγώ) και δεν προσέβαλε ποτέ κανέναν. Αντίθετα, απαντάει τόσο καιρό με ευγένεια και υπομονή σε όλους. Νομίζω εδώ έχουν όλοι το δικαίωμα να εκφράσουν την άποψη τους, όποια κι αν είναι αυτή. Επίσης το να στοχοποιούμε ένα μέλος , πέρα από το ότι με βγάζει από τα ρούχα μου, εμένα προσωπικά σαν άνθρωπο, αντιτίθεται και στους κανονισμούς του φόρουμ αυτού. 

Δεν νομίζω πως έγινε καμία στοχοποίηση, όμως αν θεωρείται τέτοιο το ποστ μου το προηγούμενο να πω ότι δεν είχα τέτοιο σκοπό.

Φυσικά κ όλοι έχουμε δικαίωμα να εκφράσουμε την άποψη μας, οι διαφορετικές απόψεις δημιουργούν ενδιαφέρον σε μια συζήτηση άλλωστε, όμως εμένα προσωπικά με ενοχλεί πολύ όταν με παρομοιάζουν με καταδότη της κατοχής, με προσβάλει παρα πολύ κ για αυτό απάντησα. Προφανώς κ ο κάθε ένας μπορεί να πει την γνώμη του όμως πάντα πρέπει να προσέχουμε να μην θιγουμε τους υπόλοιπους. Δεν λέω πως η αναφορά ήταν προσωπική σε μένα όμως κ πάλι το ίδιο με ένοχλει για οποίο Μέλλος κ αν ειπώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ κάποια θετικά της καραντίνας: 

1ον πέρασα πάρα πολλές ώρες με το παιδί μου και ποιοτικές, χωρίς τηλεόραση, ευχάριστα και δημιουργικά:).

2ον ήρθαμε πιο κοντά με το σύζυγό μου, συζητήσαμε για πράγματα που δεν αφορούν την καθημερινότητα και δεθήκαμε:wub:

3ον φτιάξαμε την αυλή μας, τη γεμίσαμε με φυτά και λουλούδια και αναδιοργανώσαμε κάποια πράγματα στο σπίτι μας:razz:.

4ον ασχοληθήκαμε με τη μουσική με τις ώρες:idea:.

 

Τι μου έλειψε? Οι φίλοι μου και οι βόλτες στη φύση. Είναι τα πρώτα πράγματα που θα κάνω μόλις τελειώσει η καραντίνα. 

Υπομονή και καλό Πάσχα!!

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Yovanna είπε:

Πολύ στενοχωριέμαι με αυτά που διαβάζω. Η Ανεμώνη έχει τις απόψεις της ( με κάποιες από αυτές συμφωνώ και εγώ) και δεν προσέβαλε ποτέ κανέναν. Αντίθετα, απαντάει τόσο καιρό με ευγένεια και υπομονή σε όλους. Νομίζω εδώ έχουν όλοι το δικαίωμα να εκφράσουν την άποψη τους, όποια κι αν είναι αυτή. Επίσης το να στοχοποιούμε ένα μέλος , πέρα από το ότι με βγάζει από τα ρούχα μου, εμένα προσωπικά σαν άνθρωπο, αντιτίθεται και στους κανονισμούς του φόρουμ αυτού. 

Αντιλαμβάνομαι αυτό που γράφεις για τη στοχοποίηση κι όπως το γράφεις έχεις δίκιο.  Όμως θα διαφωνήσω στο ότι δεν έχει προσβάλει κανένα. Χωρίς να θέλω ούτε εγώ να παραθέσω ποστ και να το συνεχίσω θέλω να πω πως όλες οι απόψεις είναι σεβαστές και πρέπει να μπορούμε να διαφωνούμε με ευγένεια χωρίς χαρακτηρισμούς εκατέρωθεν. Δεν χρειαζεται να φύγει κανένας από τη συζήτηση.  Τέλος, δεν τη βρίσκω τώρα,  θυμάμαι όμως να υπάρχει μια επιλογή αναφοράς σε admin για την περίπτωση που κάποιος νιώθει προσβεβλημένος ή/και ότι  καταπατούνται κανόνες στο φόρουμ.  Ας χρησιμοποιηθεί από όποιον νιώθει ότι χρειάζεται.

 

 

 

Ναι η αναφορά είναι το σημαιακι. Ελπίζω να μην την πάτησα καταλαθος για κάποιον ψάχνοντας ποια είναι!! :shock:

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ αλήθεια το σημαιάκι είναι τέτοιο πράγμα; Τώρα με τα κινητά αφής θα έχουν σταλεί πολλές αναφορές κατά λάθος! Κι αν πασχίζει και το μωρό να σου πάρει το κινητό ενώ γράφεις, ακόμα χειρότερα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...