Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Κορίτσια ο μικρός δεν κάθεται με τίποτα να βάλει τις σταγόνες. Μια ώρα προσπαθούμε. Μας έχει ακούσει όλη η πολυκατοικία. Τί ότι θα πάμε νοσοκομείο του είπαμε , ότι δεν θα φέρει δώρα ο Άγιος Βασίλης, τον χιλιοπαρακαλέσαμε, του εξηγήσαμε 100 φορές ότι είναι σαν νεράκι , πήρα μεγάλη σακούλα και μάζευα τα παιχνίδια του να τα πετάξω και τον έπιασε υστερία , προσπαθήσαμε να τον ακινητοποιήσουμε αλλά φοβηθήκαμε ότι θα τον πονέσουμε, δεν ξέρω τί να κάνω.. τα μάτια του είναι κακό χάλι. Και θα πρέπει να το κάνουμε 3 φορές τη μέρα επί μια βδομάδα. 

Πάρε την αλοιφή. Σε αυτή την ηλικία μόνο αλοιφή δίνουν κανονικά. Δεν κάθονται για κολυριο. Έχω βάλει το τόνους από αυτή στον μικρό, είχε θέμα με μολύνσεις στα μάτια συνέχεια παλαιότερα. Μπορείς να του τη βάζεις και πάνω και μέσα στο μάτι. Θα θολώνει αλλά δεν πειράζει. Πασαλειψε ότι μπορείς. Εγώ του έβαζα και όταν κοιμόταν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 59 λεπτά , Mary1976 είπε:

Αν είναι εμβολιασμενος, που υποθέτω είναι, δεν κάθεται καραντίνα και ούτε είναι υποχρεωμένος να πει κάτι. Σίγουρα το συναδελφικο θα ήταν να τους το έλεγε. Θα άλλαζε όμως κάτι αν τους το έλεγε? Εννοώ θα περνάνε άλλα μέτρα?  Όντως φέρθηκε πολύ περίεργα ο συνάδελφος. 

Φυσικά! Θα απέφευγαν τις επαφές τους πάνω στη δουλειά καφέδες και τα τσιγαράκια το κοινό διάλειμμα σε μια κουζίνα 2*2 και υπάρχει και πόστο εντελώς μοναχικό.  Μπορούσε να πάει 'ψυγείο' (περιοχή στην εταιρεία για τα  φάρμακα που θέλουν χαμηλες θερμοκρασίες) για κάποιες μέρες που μόνος πας μόνος δουλεύεις μόνος φεύγεις. Ήταν η ψευδαίσθηση του δεν θα κολλήσω και δεν είναι τίποτα και με το ζόρι πάω και για εμβόλιο. Τώρα τα μαθαίνω. Εξ ου και το περίεργο που λες. Καλά έκανε και κόλλησε όλοι θα το κολλήσουμε ούτε ο πρώτος είναι εκεί μέσα ούτε ο τελευταίος αλλά τέτοια αντισυναδελφική συμπεριφορά; Ούτε τις ελάχιστες προφυλάξεις; ούτε ένα έχω βήχα λίγο πιο κει ρε συνάδελφοι; Ο ανέμελος! 

1 hour ago, Mary1976 είπε:

Πάρε την αλοιφή. Σε αυτή την ηλικία μόνο αλοιφή δίνουν κανονικά. Δεν κάθονται για κολυριο. Έχω βάλει το τόνους από αυτή στον μικρό, είχε θέμα με μολύνσεις στα μάτια συνέχεια παλαιότερα. Μπορείς να του τη βάζεις και πάνω και μέσα στο μάτι. Θα θολώνει αλλά δεν πειράζει. Πασαλειψε ότι μπορείς. Εγώ του έβαζα και όταν κοιμόταν. 

Έχει και κρέμα; good to know

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Κ μενα η μικρή μου με μπούκωμα, χωρίς πυρετο βέβαια κ τα μάτια της λίγο υγρα με λίγη τσιμπλα..

Όταν της βάζω tobrex  της λέω να τα κλεισει τα μάτια χώρις να τα σφίγγει κ της τα ανοίγω εγώ όταν της ρίχνω τη σταγόνα.Ευτυχως συνεργάζεται σε αυτό!

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, HopeA said:

Ωστοσο να πω εδω οτι τα υψηλοτατα ποσοστα ειναι 85% με δυο δοσεις. Οσον αφορα την αναμνηστικη δοση, ειναι κατω του 9% οι εμβολιασμοι.(απο τα χαμηλοτερα σε ολη την Ευρωπη) Δεν ξερω αν σωζει η αναμνηστικη δοση, σιγουρα ομως ο κοσμος εχει κουραστει.Υπαρχει πλεον μεγαλος αναβρασμος παντου κ αμφιβαλλω αν θα τηρηθουν μετρα και για ποσο. 

 Καλά και στην Αγγλία που έχουν κάνει booster shot 50% άνω των 12 και σε κάνα μήνα θα χουν κάνει  σχεδόν όλοι όσοι πρέπει να το κάνουν δε νομίζω ότι θα έχει διαφορα. Κ εκεί για lockdown το πάνε

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , maripoz είπε:

 Καλά και στην Αγγλία που έχουν κάνει booster shot 50% άνω των 12 και σε κάνα μήνα θα χουν κάνει  σχεδόν όλοι όσοι πρέπει να το κάνουν δε νομίζω ότι θα έχει διαφορα. Κ εκεί για lockdown το πάνε

Τι πιστεύεις ότι θα γίνει εδώ? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 48 λεπτά , maripoz είπε:

Ειλικρινά δεν ξέρω το μόνο που δεν θέλω είναι να κλείσουν τα σχολεία θα φρικαρω 

Ούτε κι εγώ.φοβαμαι μην μας πάρει όλους μπάλα.στα νήπια τι ποσοστα κρουσμάτων έχουμε?κ μην μου πείτε δεν ξέρετε.ολο και κατινθα ξερετε:P

Κ κατι ασχετο.ειχα δει κάποτε οτι καναμε τηλ εκπαιδευση απο το Βέλγιο.Εχουν τροποποιηθεί κ τα όνειρα μας.

Και τώρα πάλι σκέφτομαι πως αν γίνει λοκνταουν πάλι δεν θα μπορώ να φύγω μιας κ θα ήταν ευκαιρία αφού οι Ολλανδοι  ειναι κλειδωμενοι μέσα κ δεν θα ανεβάζουν τα κρούσματα.Εχω τάσεις φυγής.δεν αντέχω άλλο.θελω να πάω ένα θέατρο κ το σκέφτομαι.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Yovanna said:

Ακριβώς όπως τα λες! Πιστεύω θα νομίζουν ότι το βασανίζουμε! Ο έξυπνος ο άντρας μου, του είπε το πρωί , αν μας χρειάζεσαι το βράδυ που κοιμάσαι , θα μας φωνάζεις, θα λες βοήθεια μαμά μπαμπά!" Αστειευόμενος βέβαια, αλλά από την ώρα που προσπαθούμε για τις σταγόνες, φωνάζει σπαρακτικά βοήθεια! Περιμένω την αστυνομία από ώρα σε ώρα! Και εγώ έριξα πολύ κλάμα από τα νεύρα μου και να πεθάνω να ησυχάσω είπα και πολλά ωραία..Τώρα έβρασα χαμομήλι γιατί διάβασα ότι κάνει καλό, (αντιμικροβιακό γαρ.). Στο μεταξύ μου λέει πριν 2 λεπτά, μαμά δεν βλέπω. Είδες του λέω? τώρα που δέχτηκες να βάζουμε το κολλύριο (:roll:), θα γίνεις γρήγορα καλά.

Ταλαιπωρία και για τους τρεις σας. Σε καταλαβαίνω γιοβάννα αλήθεια, νομίζω όλες έχουμε περάσει αντίστοιχες καταστάσεις, δε το λέω για να μειώσω αυτό που ζεις , το αντίθετο μάλιστα, το λέω για να ξέρεις πως δεν είσαι μόνη!!

Η αλήθεια είναι πως όταν ένα παιδί αρρωσταίνει παρατεταμένα η κατάσταση είναι δύσκολη και άσχημη για όλη την οικογένεια, είναι από τη μία η κούραση του παιδιού , όσο περισσότερο αρρωσταίνει  συνεργάζεται λιγότερο, και μετά έρχεται η κούραση του γονιού η αυπνία (που για μένα αυτό είναι από τα πιο δύσκολα κομμάτια) σε συνδυασμό με το άγχος και τους φόβους..τι να λέμε τώρα!

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, kotsifikos said:

Ταλαιπωρία και για τους τρεις σας. Σε καταλαβαίνω γιοβάννα αλήθεια, νομίζω όλες έχουμε περάσει αντίστοιχες καταστάσεις, δε το λέω για να μειώσω αυτό που ζεις , το αντίθετο μάλιστα, το λέω για να ξέρεις πως δεν είσαι μόνη!!

Η αλήθεια είναι πως όταν ένα παιδί αρρωσταίνει παρατεταμένα η κατάσταση είναι δύσκολη και άσχημη για όλη την οικογένεια, είναι από τη μία η κούραση του παιδιού , όσο περισσότερο αρρωσταίνει  συνεργάζεται λιγότερο, και μετά έρχεται η κούραση του γονιού η αυπνία (που για μένα αυτό είναι από τα πιο δύσκολα κομμάτια) σε συνδυασμό με το άγχος και τους φόβους..τι να λέμε τώρα!

Πέρα από την κούραση και την κλεισούρα, είναι ότι έχω κολλήσει όλες του τις ιώσεις και ο οργανισμός μου είναι στα πολύ κάτω του. Πραγματικά πιστεύω αν κολλήσω άλλη ίωση θα νοσηλευτώ. Δυσκολεύομαι να εκτελέσω και τα βασικά πλέον.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Yovanna said:

Πέρα από την κούραση και την κλεισούρα, είναι ότι έχω κολλήσει όλες του τις ιώσεις και ο οργανισμός μου είναι στα πολύ κάτω του. Πραγματικά πιστεύω αν κολλήσω άλλη ίωση θα νοσηλευτώ. Δυσκολεύομαι να εκτελέσω και τα βασικά πλέον.

Έχεις τη δυνατότητα να πάρεις κάποιες ημέρες άδεια ώστε να ξεκουραστείς λίγο? Μήπως να μιλήσεις με κάποιο γιατρό να πάρεις κανένα συμπλήρωμα βιταμίνης να τονωθεί λίγο το ανοσοποιητικό σου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

24 minutes ago, kotsifikos said:

Έχεις τη δυνατότητα να πάρεις κάποιες ημέρες άδεια ώστε να ξεκουραστείς λίγο? Μήπως να μιλήσεις με κάποιο γιατρό να πάρεις κανένα συμπλήρωμα βιταμίνης να τονωθεί λίγο το ανοσοποιητικό σου?

Ξεκούραση με τον μικρό σπίτι άρρωστο? Ούτως ή άλλως θα πρέπει να τον κρατήσω και εγώ κάποιες μέρες. Πήρα προχθές βιταμίνη c και διπλώθηκα στα 2 από πόνους στην κοιλιά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Yovanna είπε:

Ξεκούραση με τον μικρό σπίτι άρρωστο? Ούτως ή άλλως θα πρέπει να τον κρατήσω και εγώ κάποιες μέρες. Πήρα προχθές βιταμίνη c και διπλώθηκα στα 2 από πόνους στην κοιλιά.

Ξεματιασμα:D

Βρέθηκε άλλος θετικός στη δουλειά του συζύγου?

Να σου πω όμως ότι είσαι πολύ τυχερή που κοιμάται μο νος του ο μικρός.δυστυχως εμάς κοιμάται ακόμη μαζί μας .δεν μπορούμε να το κόψουμε 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Ξεματιασμα:D

Βρέθηκε άλλος θετικός στη δουλειά του συζύγου?

Να σου πω όμως ότι είσαι πολύ τυχερή που κοιμάται μο νος του ο μικρός.δυστυχως εμάς κοιμάται ακόμη μαζί μας .δεν μπορούμε να το κόψουμε 

Δεν υπήρξε κάποιο πρόσφατο κρούσμα στη δουλειά του..

Αν τη μεταφέρετε στο δωμάτιο της ξυπνάει?

Η μικρή σου είναι καλά? Πήγε κανονικά σχολείο? Σκέψου ότι πλέον δεν με νοιάζει να κλείσουν τα σχολεία. έτσι κι αλλιώς δεν πάμε. Και ξέρω ότι με το νέο έτος που θα επιστρέψει, για λίγες μέρες θα είναι και μετά νέο σερί ιώσεων, ίσως και κορονοιός.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Δεν υπήρξε κάποιο πρόσφατο κρούσμα στη δουλειά του..

Αν τη μεταφέρετε στο δωμάτιο της ξυπνάει?

Η μικρή σου είναι καλά? Πήγε κανονικά σχολείο? Σκέψου ότι πλέον δεν με νοιάζει να κλείσουν τα σχολεία. έτσι κι αλλιώς δεν πάμε. Και ξέρω ότι με το νέο έτος που θα επιστρέψει, για λίγες μέρες θα είναι και μετά νέο σερί ιώσεων, ίσως και κορονοιός.

Είχα καταλάβει ότι είχαν κρουσμα.λαθος?

Η μικρη έληξε λίγο χθες κ μετα στοπ.

πρίν από 17 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Είχα καταλάβει ότι είχαν κρουσμα.λαθος?

Η μικρη έληξε λίγο χθες κ μετα στοπ.

Της έκανα όμως δύο εισπνοές.δεν ξέρω αν κάνει από την αρχή αλλά σκέφτηκα ότι ίσως το ανά αίτηση έτσι.ρην άλλη εβδομάδα αδα θα δούμε κ την αλεργιολογο για να πάρω οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα καλη βδομαδα μαι περαστικαα

Ο αδερφος μου βγηκε σημερα θετικος εχει τρεις μερες συμπτωματα κ εκανε σελφ (εχασε αδικα χρονο)

Το ραπιντ θετικο.

Ελπιζω να μην κολλησαν οι γονεις μου,βεβαια το βλεπω δυσκολο.

Τωρα τσεκαρονται ολοι κ πηγε κ για μοριακο.

Πολυ φοβαμαι οτι εχει στενεψει ασφυκτικα πια ο κλοιος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 minutes ago, HopeA said:

Καλημερα καλη βδομαδα μαι περαστικαα

Ο αδερφος μου βγηκε σημερα θετικος εχει τρεις μερες συμπτωματα κ εκανε σελφ (εχασε αδικα χρονο)

Το ραπιντ θετικο.

Ελπιζω να μην κολλησαν οι γονεις μου,βεβαια το βλεπω δυσκολο.

Τωρα τσεκαρονται ολοι κ πηγε κ για μοριακο.

Πολυ φοβαμαι οτι εχει στενεψει ασφυκτικα πια ο κλοιος. 

Περαστικά εύχομαι!!

Ισχύει ότι έχει στενέψει ασφυκτικά ο κλοιός το ζώ και εγώ γύρω μου αυτό!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , HopeA είπε:

Καλημερα καλη βδομαδα μαι περαστικαα

Ο αδερφος μου βγηκε σημερα θετικος εχει τρεις μερες συμπτωματα κ εκανε σελφ (εχασε αδικα χρονο)

Το ραπιντ θετικο.

Ελπιζω να μην κολλησαν οι γονεις μου,βεβαια το βλεπω δυσκολο.

Τωρα τσεκαρονται ολοι κ πηγε κ για μοριακο.

Πολυ φοβαμαι οτι εχει στενεψει ασφυκτικα πια ο κλοιος. 

Εύχομαι γρήγορα περαστικά.δεν είναι σίγουρο ότι κόλλησαν.ειναι εμβολιασμενοι?

Nα ρωτήσω κ κατι αλλο.γι αυτούς που έκαναν β δόση τον Ιούλιο ποτέ ανοίγει η πλατφόρμα για γ δόση?

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Είχα καταλάβει ότι είχαν κρουσμα.λαθος?

Η μικρη έληξε λίγο χθες κ μετα στοπ.

Κατά καιρούς έχουν κρούσματα , αλλά όχι κάτι πρόσφατο.

Και μια υπάλληλος η οποία ήταν σε άδεια αυτές τις μέρες, ενημέρωσε ότι νοσούν ο άντρας της και η κόρη της. Η΄μικρή με σοβαρό αυτοάνοσο και ο άντρας της με καρδιοπάθεια.. Σίγουρα θα κολλήσει και αυτή.

47 minutes ago, HopeA said:

Καλημερα καλη βδομαδα μαι περαστικαα

Ο αδερφος μου βγηκε σημερα θετικος εχει τρεις μερες συμπτωματα κ εκανε σελφ (εχασε αδικα χρονο)

Το ραπιντ θετικο.

Ελπιζω να μην κολλησαν οι γονεις μου,βεβαια το βλεπω δυσκολο.

Τωρα τσεκαρονται ολοι κ πηγε κ για μοριακο.

Πολυ φοβαμαι οτι εχει στενεψει ασφυκτικα πια ο κλοιος. 

Περαστικά του! Έχει κάνει γ δόση?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

 

Nα ρωτήσω κ κατι αλλο.γι αυτούς που έκαναν β δόση τον Ιούλιο ποτέ ανοίγει η πλατφόρμα για γ δόση?

 

Έχει ανοίξει εδώ και καιρό. Είναι αυτό που συζητούσαμε ότι άνοιξε πάνω στο τρίμηνο για όλους. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HopeA είπε:

Ο αδερφος μου οχι δν εχει γ δοση, ειχε ρβ αρχες του ετους

Οι γονεις μου εχουν κανει γ δοση εδω κ τρεις βδομαδες.

 

Μπορεί να απομονωθεί?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HopeA είπε:

Ο αδερφος μου οχι δν εχει γ δοση, ειχε ρβ αρχες του ετους

Οι γονεις μου εχουν κανει γ δοση εδω κ τρεις βδομαδες.

 

περαστικα του

ειναι πολυ θετικο που ειχαν κανει κ την τριτη,μπορει κ να μην κολλησουν.εμας που το περασε η μεγαλη δ κολλησε κανενας αλλος,κ ειχαμε κανει την δευτερη πριν 2μ

@μαγιοπουλαςκανονικα η τριτη δοση ηταν στο εξαμηνο τον γεναρη,οπως ειχα κ εγω.αλλα πανω στο τριμηνο αλλαξε κ ανοιξε αμεσως.παρολο που μπηκα πρωτη μερα,μαλλον δ εχουν πολλα εμβολια εδω κ μου εβγαλε τριτη δοση γεναρη παλι,απλα λιγο νωριτερα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ilaeira είπε:

 

Έχει ανοίξει εδώ και καιρό. Είναι αυτό που συζητούσαμε ότι άνοιξε πάνω στο τρίμηνο για όλους. 

Ρωτάω για την κυρία που έχουμε στο σπίτι.β δοσηβτον Ιούλιο.θα βρει σύντομα λέτε για γ?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ρωτάω για την κυρία που έχουμε στο σπίτι.β δοσηβτον Ιούλιο.θα βρει σύντομα λέτε για γ?

 

Όσο το καθυστερεί, τόσο πιο αργά θα βρει φαντάζομαι. Έχει ανοίξει πάντως. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...