Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Τα τεστ τους τα στελνουν σπιτι. 
Οσα παιδακια ξερω(ειναι αρκετα) κολλησαν απο τις δασκαλες οι οποιες δεν το προλαβαν και μαλιστα εκλεισαν και ολοκληρα τμηματα.

Το ενα παιδακι επαθε πνευμονια και δεν ειχαν υποστηριξη στο νοσοκομειο(δημοσιο) να του κανουν αιματολογικες, ουτε μπορουσαν να βγαλουν διαγνωση και το εστειλαν σπιτι.

Τωρα αληθεια η Βρετανια τα παει καλα; Εχει τελειως διαφορετικα ποσοστα εμβολιασμου αλλα ο Nhs ειναι προς διαλυση.

Επεξεργάστηκαν by HopeA
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

37 minutes ago, HopeA said:

Τα τεστ τους τα στελνουν σπιτι. 
Οσα παιδακια ξερω(ειναι αρκετα) κολλησαν απο τις δασκαλες οι οποιες δεν το προλαβαν και μαλιστα εκλεισαν και ολοκληρα τμηματα.

Το ενα παιδακι επαθε πνευμονια και δεν ειχαν υποστηριξη στο νοσοκομειο(δημοσιο) να του κανουν αιματολογικες, ουτε μπορουσαν να βγαλουν διαγνωση και το εστειλαν σπιτι.

Τωρα αληθεια η Βρετανια τα παει καλα; Εχει τελειως διαφορετικα ποσοστα εμβολιασμου αλλα ο Nhs ειναι προς διαλυση.

Ναι η Βρετανία τα πάει καλύτερα από καθεμία άλλη χώρα hands down. Αν το NHS είναι προς διάλυση το ΕΣΎ τι είναι? Το NHS είναι υποστελεχωμενο εδώ και πολλά χρόνια βεβαίως αλλά αυτή τη στιγμή ανταπόκρινεται πολύ καλά στην πανδημία. Τι εννοεις τελείως διαφορετικά ποσοστά εμβολιασμου? Σε σχέση με ποια χώρα?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , maripoz είπε:

Ναι η Βρετανία τα πάει καλύτερα από καθεμία άλλη χώρα hands down. Αν το NHS είναι προς διάλυση το ΕΣΎ τι είναι? Το NHS είναι υποστελεχωμενο εδώ και πολλά χρόνια βεβαίως αλλά αυτή τη στιγμή ανταπόκρινεται πολύ καλά στην πανδημία. Τι εννοεις τελείως διαφορετικά ποσοστά εμβολιασμου? Σε σχέση με ποια χώρα?

Σε σχεση με μας λεω παντα. Διαβασα οτι ειναι στο 30% στην αναμνηστικη δοση ηδη.

Δεν ειπα οτι το ΕΣΥ ειναι σε καλη κατασταση αλλα αμφιβαλλω αν αντεχα να εχω παιδι εκει με πνευμονια και να πρεπει να παω ιδιωτικα με 900 λιρες να του κανω αιματολογικες για να βγει διαγνωση. Αυτο και μονο δεν το θεωρω καλη ανταποκριση.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HopeA said:

Σε σχεση με μας λεω παντα. Διαβασα οτι ειναι στο 30% στην αναμνηστικη δοση ηδη.

Δεν ειπα οτι το ΕΣΥ ειναι σε καλη κατασταση αλλα αμφιβαλλω αν αντεχα να εχω παιδι εκει με πνευμονια και να πρεπει να παω ιδιωτικα με 900 λιρες να του κανω αιματολογικες για να βγει διαγνωση. Αυτο και μονο δεν το θεωρω καλη ανταποκριση.

Επειδή έχω ζήσει πάνω από 10 χρόνια Αγγλία και σύντομα μετακομίζω πάλι εκεί ωςμητερα πλέον καταλαβαίνω ακριβως τον προβλημάτισμο σου. Ωστόσο είναι υπερβολή αυτό που λες δηλαδή το  παράδειγμα με την πνευμονια. Ως έγκυος στην Αγγλία Το NHS το έχω κραξει όσο κανείς αλλά σε σχέση με το ΕΣΎ είναι πολύ πολύ καλύτερο βασικά ασύγκριτα καλύτερο. Αλλά για να μείνουμε στα της πανδημίας, πριν αναφερόμουν αποκλειστικά στην διαχείριση της πανδημίας από το ΗΒ. Δηλαδή το γεγονός ότι από 12/7 μέχρι χθες δεν είχαν μέτρα ούτε μάσκες ούτε τπτ και είχαν πολύ λίγους θανάτους παρά τα πάρα πολλά κρούσματα. Τα ποσοστά πλήρους εμβολιασμου με δύο δόσεις είναι 61% Ελλάδα 68% ΗΒ αλλά όταν 12/7 κατάργησαν όλα τα μέτρα είχαν λιγότερο από 61% δηλαδή κατάργησαν τα μέτρα όντας σε χειρότερη εμβολιαστικα κατάσταση από αυτή που είναι η Ελλάδα σήμερα 

Link to comment
Share on other sites

Εγω εφερα το παραδειγμα για παιδακι που νοσησε απο κορωνοϊο και εξελιχθηκε σε πνευμονια, δεν το ειπα στο γενικοτερο πλαισιο νοσοκομειακης καλυψης. Κι αλλα πολλα περιστατικα με ευπαθεις που παλευουν για ρβ κ φοβονται μηπως νοσησουν. Δεν αμφιβαλλω για οσα λες απλα εχω πανω απο δεκα φιλους κ συγγενεις σε διαφορετικα σημεια κ μου λενε ολοι τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρίσκω αισχρό το νέο μέτρο με το πρόστιμο αν και ξέρω ότι πολλοί θα το βρουν προς τη σωστή κατεύθυνση. Όσο για τα 1-2 δωρεάν self-tests που διάβασα, ξοδεύτηκαν. 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, HopeA said:

Εγω εφερα το παραδειγμα για παιδακι που νοσησε απο κορωνοϊο και εξελιχθηκε σε πνευμονια, δεν το ειπα στο γενικοτερο πλαισιο νοσοκομειακης καλυψης. Κι αλλα πολλα περιστατικα με ευπαθεις που παλευουν για ρβ κ φοβονται μηπως νοσησουν. Δεν αμφιβαλλω για οσα λες απλα εχω πανω απο δεκα φιλους κ συγγενεις σε διαφορετικα σημεια κ μου λενε ολοι τα ιδια.

Ναι έτσι είναι όπως στα λένε οι δικοί σου. Απλώς και πάλι είναι απείρως καλύτερα από εδώ. Θα το καταλάβουν μόνο εάν έρθουν όπως τότε το κατάλαβα και εγώ. Επίσης εκ του αποτελέσματος αυτό αποδεικνυεται, χθες είχαν 35 νεκρούς. Μια χώρα ΧΩΡΙΣ μέτρα και σχεδόν εφταπλαίσιο πληθυσμό. Κατάλαβαινω τους δικούς σου και τα παράπονά τους και εγώ τα ίδια θα είχα αν ήμουν εκεί. Αλλά εδώ είναι κόλαση σε σχέση με εκεί και το καταλαβαίνει κανείς μόνο όταν ζήσει και τα δύο 

Link to comment
Share on other sites

Πού μπαίνουν τα όρια προστασίας του πολίτη από τον ίδιο του τον εαυτό; Αν άτομο σε ομάδα υψηλού κινδύνου επιλέγει να πάει κόντρα στην επιστήμη, το αφήνεις; Ποιος είναι υπεύθυνος για το θάνατο ενός ανεμβολίαστου ηλικιωμένου που άκουσε τον παπά, ενός ανεμβολίαστου πάσχοντα από αυτοάνοσο που άκουσε τον γείτονα, μίας ανεμβολίαστης εγκύου που έψαξε στο διαδίκτυο; Δεν έχει ευθύνη ένα κράτος που τους άφησε να ρισκάρουν τόσο πολύ; Έχει ευθύνη το κράτος για τη διασπορά σε έναν ευπαθή πληθυσμό λόγω της μη υποχρεωτικότητας του εμβολιασμού, δεχόμενοι ότι οι επιστημονικές επιτροπές ομόφωνα επικροτούν τον εμβολιασμό; Αν υπάρχει ελεύθερη βούληση υπεράνω του κοινού καλού, γιατί εμβολιάζουμε τα παιδιά για την ιλαρά, γιατί επιβάλλουμε όρια ταχύτητας, γιατί δεν επιτρέπουμε την διακίνηση ναρκωτικών;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι είναι σωστό κ τι δεν είναι, εδώ που έφτασε η καταστααη. Σίγουρα όμως τα πάντα είναι παράλογα. Έχουμε μισό εκατομμύριο άνω των 60 ανεμβολιαστο, πεθαίνουν κάθε μέρα σχεδον 100 άνθρωποι, κ φτάνουμε στο σημείο να βάζουμε πρόστιμα για να «αναγκαστεί» κάποιος να προστατευτεί, και συζητάμε κιόλας αν το πρόστιμο είναι σωστό. Δεν ξέρω με ποια λέξη να περιγράψω όλο αυτό. Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα κάτι τέτοιο. Περίμενα υποχρεωτικό εμβολιασμό με βάση επαγγελματικές ομάδες που είναι κάτι που δικαιολογείται πιο εύκολα. Αλλά επειδή δεν μπορώ να δεχτω ότι ευπαθείς ομαδες φοβούνται το εμβόλιο περισσότερο από τον ιό, δεν ξέρω αν πρέπει να ενοχληθώ από ένα τέτοιο σκραιο μέτρο. Ο μόνος λόγος για να ενοχληθώ θα ήταν το ότι η κυβέρνηση από την πλευρά της έχει παρα πολλές ευθύνες. Αλλά αυτό για μένα δεν δικαιολογεί τον μη εμβολιασμό αυτών των ηλικιών. Δεν μοορω δλδ να μπω στη διαδικασια να σκεφτώ ότι γι αυτούς είναι εκβιαστικό ή απάνθρωπο. Γιατί πρωτίστως για τη δίκη τους προστασία, εχέι 1,5 χρόνο ο υπόλοιπος κόσμος έχει καταστραφεί οικονομικά, έχει στερηθεί τη μόρφωση, έχει κλειστεί μέσα και κοντεύει να σαλτάρει. Να δικαιολογήσω τον 20αρη, τον 30αρη, τον 50αρη έστω νέο ή εργαζόμενο που βλέπει ανυπαρξία μέτρων κ ελέγχων παντού κ έχει πιεστεί οικονομικά κ έχει αγανακτήσει κ δυσπιστεί κ οτιδήποτε ή στο κάτω κάτω δεν τον νοιάζει γιατί θεωρεί πώς δεν τον αγγίζει, οκ ώς ένα σημείο να τον δικαιολογήσω. Κανέναν άλλον όμως. Βρίσκω τραγικό να πεθαίνουν κ με ασχημο τρόπο κ με δύσκολη νοσηλεία. Αυτό είναι να λυπάσαι. Τις οικογενειακές τραγωδίες που θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθει. 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, CutiePies said:

Πού μπαίνουν τα όρια προστασίας του πολίτη από τον ίδιο του τον εαυτό; Αν άτομο σε ομάδα υψηλού κινδύνου επιλέγει να πάει κόντρα στην επιστήμη, το αφήνεις; Ποιος είναι υπεύθυνος για το θάνατο ενός ανεμβολίαστου ηλικιωμένου που άκουσε τον παπά, ενός ανεμβολίαστου πάσχοντα από αυτοάνοσο που άκουσε τον γείτονα, μίας ανεμβολίαστης εγκύου που έψαξε στο διαδίκτυο; Δεν έχει ευθύνη ένα κράτος που τους άφησε να ρισκάρουν τόσο πολύ; Έχει ευθύνη το κράτος για τη διασπορά σε έναν ευπαθή πληθυσμό λόγω της μη υποχρεωτικότητας του εμβολιασμού, δεχόμενοι ότι οι επιστημονικές επιτροπές ομόφωνα επικροτούν τον εμβολιασμό; Αν υπάρχει ελεύθερη βούληση υπεράνω του κοινού καλού, γιατί εμβολιάζουμε τα παιδιά για την ιλαρά, γιατί επιβάλλουμε όρια ταχύτητας, γιατί δεν επιτρέπουμε την διακίνηση ναρκωτικών;

Από πού  να το πιάσω τώρα, θα πω μερικά παραδείγματα συνοπτικά. Αν επιβληθει υγιονομικη δικτατορία του τύπου που προτείνεις θα έπρεπε όσοι καπνίζουν, όσοι τρώνε αλάτι πάρα την υπόδειξη του ιατρού τους κλπ θα έπρεπε να τιμωρουνται με διοικητικό πρόστιμο. Το εν λόγω εμβόλιο δεν έχει πάρει καν πλήρη έγκριση από τον ΕΜΑ. Επίσης οποίος έχει την οικονομική άνεση μπορεί να ορίζει το σώμα του οποίος όχι, όχι. Τέλος στη Νορβηγία πχ το εμβόλιο δεν το κάνουν σε ανθρώπους που είναι υπεργηροι γιατί διαπιστωσαν ότι είναι πολύ πιθανό να πεθάνουν από παρενέργειες. Εδώ το κάνουν. Άρα ούτε επιστημονικό κονσενσους. Τα έγραψα πολύ συνοπτικά γιατί είμαι έξω προφανώς υπάρχουν πολλές ακόμα ενστάσεις ενάντια στην πρόταση αυτή 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, maripoz είπε:

Ναι έτσι είναι όπως στα λένε οι δικοί σου. Απλώς και πάλι είναι απείρως καλύτερα από εδώ. Θα το καταλάβουν μόνο εάν έρθουν όπως τότε το κατάλαβα και εγώ. Επίσης εκ του αποτελέσματος αυτό αποδεικνυεται, χθες είχαν 35 νεκρούς. Μια χώρα ΧΩΡΙΣ μέτρα και σχεδόν εφταπλαίσιο πληθυσμό. Κατάλαβαινω τους δικούς σου και τα παράπονά τους και εγώ τα ίδια θα είχα αν ήμουν εκεί. Αλλά εδώ είναι κόλαση σε σχέση με εκεί και το καταλαβαίνει κανείς μόνο όταν ζήσει και τα δύο 

Καλα αυτο με τίποτα. Μιλαμε για αισχη εκει. Να μη θιξω και τις γεννες. Ολοι απο Ελλαδα εφυγαν για καλυτερα!

Εχω να σου πω οτι μιλουν με τους προσωπικους τους γιατρους απο εδω στα τηλεφωνα. Και μενουν τουλ δεκαετια εκει, εννοειται ερχονται εδω για τσεκ απ κλπ. μην επεκταθω και σε λαθη απο γιατρους εκει που κατεληξαν σε χειρουργεια… αλλα ασχετο αυτο με το θεμα του ιου. Εκει επισης εχουν μεγαλο ποσοστο εμβολιασμου στους ανω των 60 γι αυτο και οι λιγοτερες απωλειες. 
Εδω στους ανω των 60 ειμαστε για κλαματα.

Επεξεργάστηκαν by HopeA
Link to comment
Share on other sites

Άφησε τα νοσοκομεία στο έλεος τους, έκοψε δρομολόγια ΜΜΜ, πλήρωσε ένα σκασμό δικά μας λεφτά τα κανάλια για να τον αποκαλούν Μωυσή, μας έβαζε να στέλνουμε μηνύματα άνευ ουσίας σαν τα χαιβάνια, έδερνε και έβαζε πρόστιμα απανωτά στους πολίτες, έκοψε κονδύλια από τα νοσοκομεία, στίβαξε τα παιδιά μας σε τάξεις, έκανε καραντίνες με εκατό κρούσματα ξετίναξε τα κρατικά ταμεία, κυκλοφορούσε ο τουρίστας και εμείς δεν αλλάζαμε νομό, πέρσυ του έφταιγαν οι νέοι φέτος του φταίνε οι ηλικιωμένοι, έκανε τα χατίρια της εκκλησίας και των σωμάτων ασφαλείας τους αφήνει ανεμβολίαστους, αντί να κάνει ΜΕΘ αγοράζει αστυνομικά λες και είναι ψεύτικα του λιντλ και κάνει συλλογή, καμία σοβαρή καμπάνια από επιστήμονες παρά μόνο άσχετοι κάθε μέρα στα κανάλια να λένε άλλα σήμερα άλλα αύριο, ταυτόχρονα ο ίδιος και οι δικοί του όλοι το ακαταδίωκτο και βόλτες ταξίδια και διακοπές, και τώρα; Υποχρεωτικότητα για τον φτωχό και μόνο γιατί ο πλούσιος κλάιν το κατοσταρικάκι θα το δίνει! Η ευρωπαϊκή ένωση ψήφισε κατά της επιβολής! Εδώ είναι Τρίτη 30 Νοεμβρίου! Το Σύνταγμα κουρελάκι! Ναζί υπουργοί να μας κουνάνε το δάχτυλο! Και καθόμαστε και κοιτάμε! Σοβαρότητα καμία! Φταίει ο πολίτης. Αυτός κοσμάρα! Είναι βαθύ πολιτικό πλέον το θέμα ενώ θα έπρεπε να είναι καθαρά ιατρικό. Και το έκανε αυτός έτσι! Και φταίει μόνο αυτός που έγινε πολιτικό και ταξικό! Και αυτό εμενα σαν εμβολιασμένη με εξοργίζει! Σήμερα ξεχείλισε το ποτήρι! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , HopeA είπε:

Καλα αυτο με τίποτα. Μιλαμε για αισχη εκει. Να μη θιξω και τις γεννες. Ολοι απο Ελλαδα εφυγαν για καλυτερα!

Εχω να σου πω οτι μιλουν με τους προσωπικους τους γιατρους απο εδω στα τηλεφωνα. Και μενουν τουλ δεκαετια εκει, εννοειται ερχονται εδω για τσεκ απ κλπ. μην επεκταθω και σε λαθη απο γιατρους εκει που κατεληξαν σε χειρουργεια… αλλα ασχετο αυτο με το θεμα του ιου. Εκει επισης εχουν μεγαλο ποσοστο εμβολιασμου στους ανω των 60 γι αυτο και οι λιγοτερες απωλειες. 
Εδω στους ανω των 60 ειμαστε για κλαματα.

Συμφωνώ σε όλα.

2 ώρες πρίν, love kids είπε:

Βρίσκω αισχρό το νέο μέτρο με το πρόστιμο αν και ξέρω ότι πολλοί θα το βρουν προς τη σωστή κατεύθυνση. Όσο για τα 1-2 δωρεάν self-tests που διάβασα, ξοδεύτηκαν. 

Εγώ νόμιζα ότι θα γινόταν μόνιμα  κ χάρηκα.μετα είπα δεν εινσο δυνατόν να συμβαίνει είναι αυτό.σαν τρολαρισμα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως τα τεστ στους εμβολιασμένους με ενοχλούν κι ας είναι παρωδια έτσι κι αλλιώς το σελφ. Πώς συνδυάζεται με την προσπάθεια αύξησης του εμβολιασμού το να δίνεις σελφ στους εμβολιασμένους, όταν το βασικό επιχείρημα των αντιεμβολιαστων είναι πρώτον ότι δεν χρειαζεται το εμβόλιο αφού μπορείς να νοσήσεις και να μεταδώσεις κ δευτερον ότι η μετάδοση γίνεται από τους εμβολιασμένους γιατί δεν ελέγχονται; 

Link to comment
Share on other sites

Κακα τα ψεματα τα εμβολια δεν ειχαν ακριβως το αποτελεσμα που περιμεναν. Οσο περναει ο καιρος και βγαινουν και νεες μεταλλαξεις οδηγουμαστε σ’ενα φαυλο κυκλο που δυσκολα θα βγουμε. Κ με ολα αυτα βρισκουν και το πατημα και λενε εε και γιατι να το κανω αφου δεν καλυπτει τη νεα μεταλλαξη, αφου παλι ρισκαρω κ μπορει να πεθανω.

Φοβαμαι σημερα με οσα διαβασα μηπως φτασουμε καποια στιγμη στον κινδυνο να νοσουν βαρια τα παιδια. Εκει θα τρελαθω.

 

Επεξεργάστηκαν by HopeA
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποιοι κινδυνεύουν περισσότερο από covid οι ηλικιωμένοι ή τα παιδιά? Γιατί μας φαίνεται φυσιολογικό να εμβολιαστούν τα παιδάκια (5-11 ετών ) και όχι οι άνω των 60? Τα παιδιά περνάν κορονοιο σαν ίωση στις περισσότερες περιπτώσεις ή και τελείως ασυμπτωματικα. 

 

Κάπως έπρεπε να υποχρεωθούν να εμβολιαστούν οι ηλικιωμένοι. Τα πρόστιμα είναι ένα κακό μέσω πίεσης αλλά μου φαίνεται λιγότερο παράλογο στα δικά μου μάτια από το ραπίντ για να μπεις στο μάρκετ που είχε ακουστεί πριν λίγες μέρες και ευτυχώς δεν εφαρμόστηκε.

 

Τώρα πως έχουμε φτάσει στο σημείο να ψάχνουμε τα λιγότερο παράλογα μέτρα είναι μια μεγάλη κουβέντα!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο Μόσιαλος είπε ένα εύστοχο, ότι θα μπορούσε το κίνητρο να είναι μείωση στη συμμετοχή στα φάρμακα δλδ θετικό κίνητρο. Βέβαια έτσι είναι σαν να κοροϊδεύεις αυτούς που πήγαν να το κάνουν εγκαίρως. Κι επίσης δεν παίρνουν όλοι φάρμακα. Αλλά σίγουρα αν ήθελε κάποιος θα έβρισκε κίνητρα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Deena είπε:

 

Πάρα πολλοί εμβολιασμένοι κάνουν έτσι κι αλλιώς τεστ κάθε εβδομάδα είτε στις κινητές μονάδες του ΕΟΔΥ είτε από την τσέπη τους σε φαρμακεία, κυρίως γιατί έχουν συχνές επαφές με ευάλωτες ομάδες και θέλουν να ελαχιστοποιήσουν τον κίνδυνο να μεταδώσουν τον ιό. Μεταξύ αυτών εγώ και ο άντρας μου, κάθε εβδομάδα κάνουμε τεστ.

Εμεις λογω επαγγελματος κανουμε καθε βδομαδα σχεδον ραπιντ και οταν χρειαστει μοριακο(το παρεχουν απο τη δουλεια) 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Deena είπε:

 

Δεν σε υποχρεώνει να το κάνεις όμως, στο παρέχει και το κάνεις εάν θες.

 

Πάρα πολλοί εμβολιασμένοι κάνουν έτσι κι αλλιώς τεστ κάθε εβδομάδα είτε στις κινητές μονάδες του ΕΟΔΥ είτε από την τσέπη τους σε φαρμακεία, κυρίως γιατί έχουν συχνές επαφές με ευάλωτες ομάδες και θέλουν να ελαχιστοποιήσουν τον κίνδυνο να μεταδώσουν τον ιό. Μεταξύ αυτών εγώ και ο άντρας μου, κάθε εβδομάδα κάνουμε τεστ.

ναι αλλά και μόνο η ιδέα ότι χρειάζεται να το κανεις, δίνει τροφή στα αντιεμβολιαστικα επιχειρήματα. Δεν καταλαβαίνω σε τι ωφελεί αυτό. Είναι το καλύτερο όπλο σε αυτόν που θα πει «υο εμβόλιο είναι τζούφιο κ δεν δουλεύει κ γι αυτό πρέπει να ελεγχθεί ο εμβολιασμενος αλλά τα έχουν αγοράσει κ λήγουν το 23 κ γι αυτό τα χορηγούν εκβιαστικά» 

πρίν από 21 λεπτά , HopeA είπε:

Φοβαμαι σημερα με οσα διαβασα μηπως φτασουμε καποια στιγμη στον κινδυνο να νοσουν βαρια τα παιδια. Εκει θα τρελαθω.

Κανεις δεν το αποκλείει… Ήδη με τη Δ έχω καταλάβει ότι τα παιδθα που βγαίνουν στο σελφ θετικά, κάνουν κ συμπτώματα ή έχουν ήδη συμπτώματα κ ελέγχονται, ενώ προ Δ τα παιδθα ήταν κυρίως ασυμπτωματικα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εμένα πάντως τα τεστ στους εμβολιασμένους με ενοχλούν κι ας είναι παρωδια έτσι κι αλλιώς το σελφ. Πώς συνδυάζεται με την προσπάθεια αύξησης του εμβολιασμού το να δίνεις σελφ στους εμβολιασμένους, όταν το βασικό επιχείρημα των αντιεμβολιαστων είναι πρώτον ότι δεν χρειαζεται το εμβόλιο αφού μπορείς να νοσήσεις και να μεταδώσεις κ δευτερον ότι η μετάδοση γίνεται από τους εμβολιασμένους γιατί δεν ελέγχονται; 

Τα σελφ δεν είναι παρωδία όταν χρησιμοποιούνται σωστά! Είναι ένα φοβερό εργαλείο στα χέρια μας αλλά το υποτιμούμε έτσι όπως το χρησιμοποιουμε ή δεν το χρησιμοποιούμε.

 

Και γιατί να μην κάνει τεστ ο εμβολιασμενος ή εκείνος που νόσησε? Γιατί να μην κάνει τεστ και ο ανεμβολιαστος? Δηλ κάνω το εμβόλιο και δεν ξανά ασχολούμαι με τον ιό? Δεν καταλαβαίνω την λογική! Ο αρνητής θα βρει απίστευτα επιχειρήματα για να στηρίξει την γνώμη του ή κοινή λογική όμως τι λέει? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Έσπερος είπε:

 

Κανεις δεν το αποκλείει… Ήδη με τη Δ έχω καταλάβει ότι τα παιδθα που βγαίνουν στο σελφ θετικά, κάνουν κ συμπτώματα ή έχουν ήδη συμπτώματα κ ελέγχονται, ενώ προ Δ τα παιδθα ήταν κυρίως ασυμπτωματικα.

Τα παιδια μας λυπαμαι πραγματικα σε τι κοσμο θα μεγαλωσουν. Αν γινει τπτ τετοιο θα με πιασει πανικος.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Τα σελφ δεν είναι παρωδία όταν χρησιμοποιούνται σωστά! Είναι ένα φοβερό εργαλείο στα χέρια μας αλλά το υποτιμούμε έτσι όπως το χρησιμοποιουμε ή δεν το χρησιμοποιούμε.

 

Και γιατί να μην κάνει τεστ ο εμβολιασμενος ή εκείνος που νόσησε? Γιατί να μην κάνει τεστ και ο ανεμβολιαστος? Δηλ κάνω το εμβόλιο και δεν ξανά ασχολούμαι με τον ιό? Δεν καταλαβαίνω την λογική! Ο αρνητής θα βρει απίστευτα επιχειρήματα για να στηρίξει την γνώμη του ή κοινή λογική όμως τι λέει? 

Μα το θέμα είναι να κάνουν εμβόλιο οι αρνητές αυτή τη στιγμή. Είναι δυνατόν τη μέρα που ανακοινώνεις πρόστιμο να λες στους εμβολιασμένους καλού κακου να κάνουν κ εμα τεστ; Ακυρώνεις το εμβόλιο. 
 

Δεν είναι κακή ιδέα, είναι κακό τάιμινγκ. 

 

Οι εμβολιασμένοι ούτως ή άλλως προσέχουν. Αυτοί που αρνούνται τον ιό κ το εμβόλιο δεν προσέχουν. 

 

Το σελφ πάντως εγω παρωδια τπ θεωρώ. Ακόμα κ ραπιντ που γίνονται σωστά από εξειδικευμένο προσωπικό, δεν είναι τόσο αξιόπιστα τα αρνητικά όπως το μοριακό. Ποσο μάλλον αυτό που κανεις μόνος σου. Εγω ποτέ δεν είναι σίγουρη ούτε ότι πήρα επαρκές δείγμα ούτε ότι άδειασα σωστά την μπατονετα στο υγρό. Οπότε ένα αρνητικό σελφ δεν μου λέει τίποτα πέρα από την ευσυνειδησία αυτού που το εκανε. Απο θέμα υγειασ κ ασφαλείας θεωρώ σαν μη γενόμενο. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HopeA said:

Καλα αυτο με τίποτα. Μιλαμε για αισχη εκει. Να μη θιξω και τις γεννες. Ολοι απο Ελλαδα εφυγαν για καλυτερα!

Εχω να σου πω οτι μιλουν με τους προσωπικους τους γιατρους απο εδω στα τηλεφωνα. Και μενουν τουλ δεκαετια εκει, εννοειται ερχονται εδω για τσεκ απ κλπ. μην επεκταθω και σε λαθη απο γιατρους εκει που κατεληξαν σε χειρουργεια… αλλα ασχετο αυτο με το θεμα του ιου. Εκει επισης εχουν μεγαλο ποσοστο εμβολιασμου στους ανω των 60 γι αυτο και οι λιγοτερες απωλειες. 
Εδω στους ανω των 60 ειμαστε για κλαματα.

Συγκρίνεις ανομοια πράγματα. Και θα σου πω γιατί. Και εγώ με τους γιατρούς μου εδώ μιλούσα όσο ήμουν εκεί. Και ήρθα στον 8ο μήνα να γέννησω εδώ (το μετάνιωσα αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία). ΟΜΩΣ μιλάμε για ένα απολύτως δημόσιο σύστημα στην Αγγλία το όποιο είναι απολύτως δωρεάν για όλους. Πρέπει να συγκρίνουμε το δημόσιο σύστημα εκεί με το δημόσιο σύστημα εδώ. Είμαι σίγουρη ότι οι φίλοι σου μιλάνε με τους ιδιώτες γιατρούς τους εδώ και όχι με την εφημερία του σεισμανογλειου πχ. Είμαι σίγουροι πως οι περισσότερες εδώ πάμε τα παιδιά μας σε ιδιώτες παιδιατρους για τα εμβόλια γιατί δεν θέλουμε να περιμένουμε στην ουρά του ΙΚΑ. Στην Αγγλία για να εμβολιασεις το παιδί σου δεν περιμένεις σε καμία ουρά. Για να κάνεις προγεννητικο έλεγχο δεν πληρώνεις μια. Πρέπει να συγκρίνεις το δημόσιο σύστημα της Ελλάδας και αποκλειστικά αυτό με το NHS. Όχι τις υπηρεσίες του μικροβιολογικου της περιοχής σου και του ιδιωτικού μαιευτηριου με το αιματολογικο και το μαιευτικο των αγγλικών νοσοκομείων. Κάποια περίοδο ήμουν ανασφαλιστη Ελλάδα και έκανα τις εξετάσεις μου στο λαϊκό. Πήρα αποτελεσματα σε τρεις μήνες. Στην Αγγλία στο δημόσιο παίρνεις την επόμενη μέρα. Τα ξέρω πολύ καλά τα δεινά του NHS και δεν τα αρνουμαι. Προσωπικά έχω δεινοπαθησει εκεί. Αλλά ήρθα εδώ στον ιδιώτη γιατρό μου να με "σώσει". Αν ήταν να έρθω εδώ στο αντίστοιχο δημόσιο προφανώς δεν θα ερχόμουν γιατί εκεί είναι απείρως καλύτερα. Να είμαστε δίκαιοι στο τι συγκρίνουμε, αυτό λεω

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα το θέμα είναι να κάνουν εμβόλιο οι αρνητές αυτή τη στιγμή. 

Γνώμη μου, οι αρνητές δεν θα το κάνουν ποτέ ή μπορεί και να το κάνουν οπότε εκείνοι θελήσουν. 

 

Η Παγώνη είχε πει χαρακτηριστικά πως τώρα στοχεύουμε στον πληθυσμό που φοβάται και δεν εμβολιάζεται. 

 

 

πρίν από 24 λεπτά , Έσπερος είπε:

Είναι δυνατόν τη μέρα που ανακοινώνεις πρόστιμο να λες στους εμβολιασμένους καλού κακου να κάνουν κ εμα τεστ; Ακυρώνεις το εμβόλιο.

Εγώ δεν το καταλαβαίνω έτσι. Τεστ πρέπει να κάνουμε όλοι ανεξαρτήτως εμβολιασμού/νόσησης. Το εμβόλιο δεν ακυρώνεται από το τεστ, δεν κάνεις εμβόλιο για να μην κολλήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...