Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

26 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Ναι είμαι καλή στις ιδέες.χα χα.

Μήπως να τα δίναμε αύριο?Συνεδριάζουν κ υπάρχουν μεγάλες πιέσεις να κλείσουν τα σχολεία.

Αχ μη λες για κλείσιμο! Όντως ακούγεται αυτό? Το δώρο της δεύτερης δασκάλας χθες το παρήγγειλα! Αύριο θα το έχω λογικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 23 λεπτά , HopeA είπε:

Εγω εχω αλλη λογικη που αντιμετωπιζω το θεμα αυτο. Ειμαι μελος μιας κοινωνιας και οφειλω να εχω συνειδηση γιατι δε μενω στη ζουγκλα. Το θεμα ειναι παγκοσμιο και οχι πολιτικο. Ειναι θεμα υγειονομικο και εφοσον θελω να ζω ελευθερη σε μια οργανωμενη κοινωνια, οφειλω να σεβομαι τους υπολοιπους.

Ειναι σα να λεμε δεν πιστευω στο Θεο γιατι οι παπαδες ειναι εγκληματιες.

Η επιστημη ειναι μια και τα δεδομενα της αλλαζουν μερα με τη μερα, δεν υπαρχει ευθεια γραμμη. Οι φανατισμοι, τα πανο και οι χαραχτηρισμοι ειναι αλλων δεκαετιων που αποκαλυπτουν οτι πραγματι αποτυχαμε σαν ανθρωποι κ τωρα το βλεπουμε μπροστα μας.

Εννοειται ο καθενας μπορει να βγει κ στο μπαλκονι του να φουνταρει, ελευθερια θα πουμε. Αν δε τον σωσουν ομως θα πουμε για ανεπαρκεια.

 

Φυσικά κ είναι υγειονομικό. Όμως δεν έχει παρθεί κανένα μέτρο προς αυτή την κατεύθυνση, μόνο για πολιτικούς κ οικονομικούς λόγους. Όταν υπήρχε χρήμα κλείσαμε, τώρα δεν υπάρχει άρα πάμε για ανοσία αγέλης κ όποιος ζήσει. Καμία προσπάθεια για πειθώ, μόνο τιμωρια. Βγήκε ο προϋπολογισμός του 22 χωρίς καμία δαπάνη για την υγεια. Άρα όταν οι ίδιοι οι κυβερνώντες δεν υπολογίζουν κ δεν σέβονται τους πολίτες, πώς έχουν την απαίτηση οι πολίτες να σεβαστούν αυτούς κ τις αποφάσεις τους; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Lenia16 είπε:

Μας έχει βάλει μια ανίκανη κυβέρνηση να τσακωνόμαστε μεταξύ μας ρίχνοντας το φταίξιμο στους ανεμβολιαστους

Σωστό!

Επίσης μας έχουν βάλει αντιεμβολιαστικοί, φανατικοί, ψεκασμένοι κύκλοι να τσακωνόμαστε μεταξύ μας ρίχνοντας το φταίξιμο στους εμβολιασμένους-πρόβατα της ανίκανης κυβέρνησης.

Εγώ αυτό που ήθελα να μεταφέρω με το τελευταίο post μου, είναι ότι ο κόσμος (πλην κάποιων σκληροπυρηνικών από την μία ή άλλη πλευρά) πλέον βιώνει burn-out syndrome.

 

πρίν από 34 λεπτά , HopeA είπε:

Οι φανατισμοι, τα πανο και οι χαραχτηρισμοι ειναι αλλων δεκαετιων που αποκαλυπτουν οτι πραγματι αποτυχαμε σαν ανθρωποι κ τωρα το βλεπουμε μπροστα μας.

Έχουμε αποτύχει πράγματι!

Και λυπάμαι αλλά αν εξαιρέσει κανείς το "success story" της άνοιξης-καλοκαίρι της 1ης χρονιάς (έκραζε η @Έσπερος, όχι έλεγα εγώ Χαρδαλιάς-Τσιόδρας θεοί ρισπεκτ γιουχουυ... κάτι ήξερε η @Έσπερος όμως) από νωρίς φάνηκε οτι κατά εκεί πάει το πράγμα. Εκεί στο 1ο καλοκαίρι φάνηκε η κατρακύλα που θα ακολουθήσει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Yovanna είπε:

Αχ μη λες για κλείσιμο! Όντως ακούγεται αυτό? Το δώρο της δεύτερης δασκάλας χθες το παρήγγειλα! Αύριο θα το έχω λογικά!

Δεν ξερω τι θα κάνουν.η αοματολογος του πατέρα μου που είναι πανεπιστημιακος αλλά κ η φιλη μου στο υπουργείο παιδείας μου λένε ότι υπάρχει μεγάλη πίεση για να κλείσουν τα σχολεία. Δεν το θέλω καθόλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 57 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ναι είμαι καλή στις ιδέες.χα χα.

Μήπως να τα δίναμε αύριο?Συνεδριάζουν κ υπάρχουν μεγάλες πιέσεις να κλείσουν τα σχολεία.

Όντως τώρα ακούγεται σοβαρά; Πωωωωω

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω παρα πολυ πιθανο,δ εχω απο καπου ενημερωση,οποτε δ ειναι οτι μεταφερω καποια πληροφορια.απλα αν ειναι να κλεισουν,τουλ ας το πουν νωρις να κανουμε το προγραμμα μας

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι γιατροί το λενε αλλά δεν μου φαίνεται εύκολο…. Να κολλήσει ένα μιξρο κλείσιμο μαζί με τις διακοπές, ίσως. Αλλά κλείσιμο μόνο σχολείων με ανοιχτά τα αλλα, δεν το φαντάζομαι. Εκτός αν σκάσει κοντά στις γιορτές κανένα ολικό  λοκνταουν. Η Ο είναι μια καλή δικαιολογία δυστυχώς… 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Έσπερος είπε:

Κάποιοι γιατροί το λενε αλλά δεν μου φαίνεται εύκολο…. Να κολλήσει ένα μιξρο κλείσιμο μαζί με τις διακοπές, ίσως. Αλλά κλείσιμο μόνο σχολείων με ανοιχτά τα αλλα, δεν το φαντάζομαι. Εκτός αν σκάσει κοντά στις γιορτές κανένα ολικό  λοκνταουν. Η Ο είναι μια καλή δικαιολογία δυστυχώς… 

κτ τετοιο σκεφτομαι,να κλεισουν.πχ στις 17 τα σχολεια

τωρα αν γινει κτ λογω της νεας μεταλλαξης,δ ξερω,θα μπορουσε κ αυτο

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, vicky86 said:

κτ τετοιο σκεφτομαι,να κλεισουν.πχ στις 17 τα σχολεια

τωρα αν γινει κτ λογω της νεας μεταλλαξης,δ ξερω,θα μπορουσε κ αυτο

Όχι στις 17! Είναι η Χριστουγεννιάτικη γιορτή! :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , Yovanna είπε:

Όχι στις 17! Είναι η Χριστουγεννιάτικη γιορτή! :(

Είναι Παρασκευή. Τελευταία μέρα δλδ θα μπορούσε κ να χαθούν οι μέρες 20-23. Εγω το έχω σαν πλάνο… Έχω κ κάτι διαγωνισμα 13 κ 15, ελπίζω να είναι ανοιχτά τότε γιατί δεν αντέχω άλλο εξαποστασεως διαγωνισμα…

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, μαγιοπουλας said:

Δεν ξερω τι θα κάνουν.η αοματολογος του πατέρα μου που είναι πανεπιστημιακος αλλά κ η φιλη μου στο υπουργείο παιδείας μου λένε ότι υπάρχει μεγάλη πίεση για να κλείσουν τα σχολεία. Δεν το θέλω καθόλου.

Βρε κορίτσια αυτό αλήθεια με ξεπερνάει, δε μπορώ να το χωνέψω!!! Αν κάτι θα έπρεπε να μείνει ανοιχτό είναι τα σχολεία, εκεί τουλάχιστον η διασπορά είναι ελεγχόμενη, εμάς όταν είχαμε κρούσμα στο τμήμα κανένα άλλο παιδί δε νόσησε..κανένα! Δεν μπορώ να πιστέψω πως πάλι θα ζήσουμε τα ίδια!

edit: για να μη γίνει παρανόηση, φέτος δεν είχαμε δεύτερο κρούσμα στην τάξη, μόνο ένα παιδάκι νόσησε, το καλοκαίρι στο νήπιο είχε νοσήσει η μισή τάξη και ο γιος μου μαζί.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

Βρε κορίτσια αυτό αλήθεια με ξεπερνάει, δε μπορώ να το χωνέψω!!! Αν κάτι θα έπρεπε να μείνει ανοιχτό είναι τα σχολεία, εκεί τουλάχιστον η διασπορά είναι ελεγχόμενη, εμάς όταν είχαμε κρούσμα στο τμήμα κανένα άλλο παιδί δε νόσησε..κανένα! Δεν μπορώ να πιστέψω πως πάλι θα ζήσουμε τα ίδια!

edit: για να μη γίνει παρανόηση, φέτος δεν είχαμε δεύτερο κρούσμα στην τάξη, μόνο ένα παιδάκι νόσησε, το καλοκαίρι στο νήπιο είχε νοσήσει η μισή τάξη και ο γιος μου μαζί.

Απ π.τι έχω καταλάβει οι λοιμωξιολογοι το ζητούν.παντως αθτο το 50 + 1 στα σχολεία πρέπει να μειωθεί.

1 ώρα πρίν, vtgian είπε:

Όλοι οι δάσκαλοι συγγένειες που εχω στην πρωτοβάθμια, γεμιζουν δώρα Χριστούγεννα, Πάσχα ή καλοκαίρι. Το ίδιο σκοπεύω να κάνω και εγώ με τη δασκάλα της κόρης μου, στις άλλες δασκάλες που έχει ίσως ένα μικρό χειροποίητο κόσμημα μαζί με κάποιο χειροποίητο χριστουγεννιατικο γλύκισμα (πχ κάθε χρονιά φτιάχνουμε μπισκότα σε ειδικές εορτινες συσκευασίες, που είναι εφαμιλλα ζαχαροπλαστειου). 

 

Βασικά, πότε κλείνουν τα δημοτικά γιατί έχω χάσει επαφή; 

. Πραβο.πως τα καταφέρνεις έτσι με τα μπισκότα?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στη δραστηριότητα της κόρης, δεν κόλλησε κανένα παιδάκι (αν και είναι εσωτερικού χώρου, χωρίς μάσκες) έπαιξε ίσως ρόλο ό,τι το παιδάκι ήταν ασυμπτωματικο κατά την επαφή με τα άλλα. Στο άλλο τμήμα της πρώτης που είχαν κρούσμα, επίσης φαίνεται ότι δεν κόλλησε κανένας άλλος. Ωστόσο σήμερα είμαι λίγο ανήσυχη γιατί 2 παιδάκια στο τμήμα της κόρης μου έκαναν εμετό, πόσο τυχαίο μπορεί να είναι αυτό; 

Γενικά τα πράγματα δεν είναι καλά, πραγματικα εύχομαι να μη κλείσουν! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , vtgian είπε:

Τελικά στη δραστηριότητα της κόρης, δεν κόλλησε κανένα παιδάκι (αν και είναι εσωτερικού χώρου, χωρίς μάσκες) έπαιξε ίσως ρόλο ό,τι το παιδάκι ήταν ασυμπτωματικο κατά την επαφή με τα άλλα. Στο άλλο τμήμα της πρώτης που είχαν κρούσμα, επίσης φαίνεται ότι δεν κόλλησε κανένας άλλος. Ωστόσο σήμερα είμαι λίγο ανήσυχη γιατί 2 παιδάκια στο τμήμα της κόρης μου έκαναν εμετό, πόσο τυχαίο μπορεί να είναι αυτό; 

Γενικά τα πράγματα δεν είναι καλά, πραγματικα εύχομαι να μη κλείσουν! 

Η διασπορά εκδηλώνεται περίεργ. Εκεί εχω καταλήξει. Μεχρι τώρα σε όσα κρούσματα είχαμε σε σχολεία δεν κόλλησε κανείς, αλλά σήμερα έμαθα ότι σε δημοτικό που βγήκε κρούσμα την Πέμπτη στα τεστ, το σ/κ προέκυψαν άλλα 3 με συμπτώματα. Δεν γνωρίζω όμως αν τα παιδιά έκαναν παρέα κ εκτός. ΦΥσικά το μισό και παραπάνω τμήμα μένει σπίτι του, και κάπως έτσι μένουν ανοιχτά τα τμήματα... Σαφώς το 50% πρέπει να αλλάξει. Νομίζω ότι σε ένα τμήμα των 20, 4 κρούσματα είναι αρκετά για να ληφθούν μέτρα...

Link to comment
Share on other sites

Στο σχολείο των παιδιών μου εμφανίστηκαν κρούσματα και στα 2 τμήματα, στο ένα τμήμα δεν κόλλησε κανένας άλλος, στο άλλο τμήμα όμως εδώ και έναν μήνα αρρωσταίνουν τα παιδιά απανωτά, κάθε εβδομάδα κάνει το παιδί τουλάχιστον 2 ράπιντ, χώρια τα καθημερινά self. Είμαι πλέον σε φάση που απλά περιμένω να νοσήσει το παιδί...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Deena είπε:

Στο σχολείο των παιδιών μου εμφανίστηκαν κρούσματα και στα 2 τμήματα, στο ένα τμήμα δεν κόλλησε κανένας άλλος, στο άλλο τμήμα όμως εδώ και έναν μήνα αρρωσταίνουν τα παιδιά απανωτά, κάθε εβδομάδα κάνει το παιδί τουλάχιστον 2 ράπιντ, χώρια τα καθημερινά self. Είμαι πλέον σε φάση που απλά περιμένω να νοσήσει το παιδί...

Εννοείς στου δικού σου του παιδιού.

Είναι παράλογο αυτό.οι οδηγίες θα έπρεπε να είναι να κλείσει από το υπουργείο εννοώ.ο βατοπουλις αν δεν απατώμαι,το δήλωσε σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εννοείς στου δικού σου του παιδιού.

Είναι παράλογο αυτό.οι οδηγίες θα έπρεπε να είναι να κλείσει από το υπουργείο εννοώ.ο βατοπουλις αν δεν απατώμαι,το δήλωσε σήμερα.

 

Ναι, στο τμήμα ενός από τα παιδιά μου.

 

Πέντε κρούσματα τον τελευταίο μήνα το ένα μετά το άλλο, όλα ασυμπτωματικά. Έχω δώσει πάνω από 100 ευρώ σε ράπιντ αυτό τον μήνα και για τα 2 παιδιά, το παιδί που ειναι στο τμήμα με τα παραπάνω κρούσματα είναι αυτή την στιγμή σε 3 διαφορετικά πρωτόκολλα, έχω υπενθυμίσεις στο κινητό για το τί τεστ πρέπει να κάνει κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Deena said:

Πέντε κρούσματα τον τελευταίο μήνα το ένα μετά το άλλο, όλα ασυμπτωματικά. Έχω δώσει πάνω από 100 ευρώ σε ράπιντ αυτό τον μήνα και για τα 2 παιδιά, το παιδί που ειναι στο τμήμα με τα παραπάνω κρούσματα είναι αυτή την στιγμή σε 3 διαφορετικά πρωτόκολλα, έχω υπενθυμίσεις στο κινητό για το τί τεστ πρέπει να κάνει κάθε μέρα.

Τι ζούμε βρε παιδιά!!!

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Deena είπε:

 

Ναι, στο τμήμα ενός από τα παιδιά μου.

 

Πέντε κρούσματα τον τελευταίο μήνα το ένα μετά το άλλο, όλα ασυμπτωματικά. Έχω δώσει πάνω από 100 ευρώ σε ράπιντ αυτό τον μήνα και για τα 2 παιδιά, το παιδί που ειναι στο τμήμα με τα παραπάνω κρούσματα είναι αυτή την στιγμή σε 3 διαφορετικά πρωτόκολλα, έχω υπενθυμίσεις στο κινητό για το τί τεστ πρέπει να κάνει κάθε μέρα.

Αυτό ειδικά να είσαι σε παραπάνω από ένα πρωτόκολλα.. Κ εμείς το ζήσαμε με δύο, ραπιντ κάθε δυο μέρες. Κάποια στιγμή η μύτη του παιδιού έβγαζε αίμα όταν την καθαρίζαμε. Εντωμεταξύ εσάς τι σας λένε, το τεστ πρέπει να γίνεται τη μέρα που πρέπει πριν έρθει το παιδι σχολείο, ή το κάνεις κ το μεσημέρι και το προσκομίζεις την επομένη; Γιατί εμάς στην αρχή μας είπαν να γίνει απλά μέα στη μέρα αλλά μετά κάποια άλλα σχολεία είπαν ότι πρέπει να γίνει πριν πάει σχολείο, που όμως η δομή εδώ δεν κάνει τεστ πριν τις 9, άρα το παιδί χάνει μισή μέρα σχολείου και ο γονιός δουλειά... Και κάπως έτσι οι περισσότεροι δεν τα έφερναν έτσι κι αλλιώς. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αυτό ειδικά να είσαι σε παραπάνω από ένα πρωτόκολλα.. Κ εμείς το ζήσαμε με δύο, ραπιντ κάθε δυο μέρες. Κάποια στιγμή η μύτη του παιδιού έβγαζε αίμα όταν την καθαρίζαμε. Εντωμεταξύ εσάς τι σας λένε, το τεστ πρέπει να γίνεται τη μέρα που πρέπει πριν έρθει το παιδι σχολείο, ή το κάνεις κ το μεσημέρι και το προσκομίζεις την επομένη; Γιατί εμάς στην αρχή μας είπαν να γίνει απλά μέα στη μέρα αλλά μετά κάποια άλλα σχολεία είπαν ότι πρέπει να γίνει πριν πάει σχολείο, που όμως η δομή εδώ δεν κάνει τεστ πριν τις 9, άρα το παιδί χάνει μισή μέρα σχολείου και ο γονιός δουλειά... Και κάπως έτσι οι περισσότεροι δεν τα έφερναν έτσι κι αλλιώς. 

 

Μπορείς και την προηγούμενη.

 

Το πρόβλημα το έχουμε όταν ειδοποιούμαστε αργά το βράδυ και χρειαζόμαστε τεστ για την επόμενη, με όλα τα διαγνωστικά, τα φαρμακεία και τις δημόσιες δομές φυσικά κλειστά.

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις τα ξυπνάω πολύ νωρίς και πάμε στις 7.00 σε διαγνωστικό. Σε δημόσια δομή δεν έχω κάνει ποτέ, οι περισσότερες κοντινές κάνουν 9.00-14.00, ενώ τα παιδιά έχουν σχολείο 8.30-16.00, αυτές που κάνουν και απόγευμα θέλουν ηλεκτρονικό ραντεβού μέσω ΗΔΙΚΑ που ποτέ δεν βρίσκεις την ημέρα και την ώρα που χρειάζεσαι.

 

Ευτυχώς που υπάρχουν τα φαρμακεία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Deena είπε:

 

Ναι, στο τμήμα ενός από τα παιδιά μου.

 

Πέντε κρούσματα τον τελευταίο μήνα το ένα μετά το άλλο, όλα ασυμπτωματικά. Έχω δώσει πάνω από 100 ευρώ σε ράπιντ αυτό τον μήνα και για τα 2 παιδιά, το παιδί που ειναι στο τμήμα με τα παραπάνω κρούσματα είναι αυτή την στιγμή σε 3 διαφορετικά πρωτόκολλα, έχω υπενθυμίσεις στο κινητό για το τί τεστ πρέπει να κάνει κάθε μέρα.

Δεν σας δέχονται σε κέντρο υγείας αν θέλετε να πάτε για το τεστ?

πρίν από 21 λεπτά , Deena είπε:

 

Μπορείς και την προηγούμενη.

 

Το πρόβλημα το έχουμε όταν ειδοποιούμαστε αργά το βράδυ και χρειαζόμαστε τεστ για την επόμενη, με όλα τα διαγνωστικά, τα φαρμακεία και τις δημόσιες δομές φυσικά κλειστά.

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις τα ξυπνάω πολύ νωρίς και πάμε στις 7.00 σε διαγνωστικό. Σε δημόσια δομή δεν έχω κάνει ποτέ, οι περισσότερες κοντινές κάνουν 9.00-14.00, ενώ τα παιδιά έχουν σχολείο 8.30-16.00, αυτές που κάνουν και απόγευμα θέλουν ηλεκτρονικό ραντεβού μέσω ΗΔΙΚΑ που ποτέ δεν βρίσκεις την ημέρα και την ώρα που χρειάζεσαι.

 

Ευτυχώς που υπάρχουν τα φαρμακεία.

 

 

Τώρα το διαβασα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Deena είπε:

Το πρόβλημα το έχουμε όταν ειδοποιούμαστε αργά το βράδυ και χρειαζόμαστε τεστ για την επόμενη, με όλα τα διαγνωστικά, τα φαρμακεία και τις δημόσιες δομές φυσικά κλειστά.

Σ εμάς εδώ το λύνουν πιο απλα αυτό αλλά είναι εύκολο λόγω αποστάσεων κ εμπιστοσύνης. Παίρνουν το τμήμα από το σχολείο κ το πάνε κατόπιν επικοινωνίας με γονείς στο ΚΥ. Δεν μπαίνουν στην τάξη δλδ, τ αφήνουν λίγο έξω κ φεύγουν μετά κ πάνε με τα πόδια, γιατί είναι κοντά. Έρχονται κ όσοι γονείς μπορούν μαζί.  Δεν γίνεται αυτο στα προνήπια φυσικά. 

 

κάθε Δευτέρα κ Πέμπτη απόγευμα ακούω ειδοποίηση viber κ τινάζομαι, νομίζω ότι είναι ειδοποίηση στην ομαδική για κρουσμα. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, HopeA είπε:

Δεν ακολουθω την κυβερνηση κ αυτα που λεει. Ακολουθω τη λογικη μου σαν σκεπτομενος ανθρωπος και τηρω οσο μπορω αυτα που πρεπει για να προφυλαξω την οικογενεια μου, εμενα κ τους υπολοιπους.

Δε θα αυτοκτονησω επειδη θεωρω οτι τα μετρα δεν επαρκουν ή επειδη δεν εχουμε νοσοκομεια. Δεν περιμενω να με πεισει καμια κυβερνηση για κατι. Συμβουλευομαι το γιατρο μου κ οσους επιστημονες μπορω.

Μα προφανώς κ αυτή είναι η μόνη λογική κίνηση, να ακούς το γιατρό σου κ να παρακολουθείς τα επιστημονικά δεδομένα. Όμως αυτό έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις εσύ, υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες πολίτες που δεν την έχουν για πολλούς λόγους, είτε λόγω χαμηλής μόρφωσης είτε λόγω ηλικιακού αποκλεισμού, είτε λόγω χαμηλού οικονομικού επιπέδου, είτε γιατί είναι φανατικά θρησκευόμενοι κλπ κλπ. Αυτοί λοιπόν, δεν θα πειστούν να εμβολιαστούν επειδή δεν τους αφήνουν να μπουν στο θέατρο. Κ θα συνεχίσουν να στοιβάζονται στον ηλεκτρικό για να πάνε να δουλέψουν. Κ δεν θα έχουν άμεση πρόσβαση σε ικανοποιητική ιατρική φροντίδα οπότε θα καθυστερήσουν να αναζητήσουν βοήθεια κ θα μπουν στη ΜΕΘ, την οποία αν -ω μη γένοιτο- χρειαστείς εσύ, ο νοήμων κ σκεπτόμενος άνθρωπος που θα τρακαρεις ή θα πάθεις εμφραγμα, δεν θα έχεις. Γιατί τα νοσοκομεία και τα σχολεία εγκαταλείφθηκαν, οι μορφωτικές κ οικονομικές ανισότητες ως προς την υγειονομική πρόσβαση διευρύνθηκαν και γιατί υπάρχουν κάποιοι ημέτεροι που βγάζουν πολλά λεφτά από αυτό το παιχνίδι κ τους συμφέρει να διαδίδουν φεικ νιουζ κ να συνεχίζουν να γίνονται 500 χιλ ραπιντ τεστ επί 10 ευρω ημερησίως. Μια κυβέρνηση όμως είναι για όλους τους πολίτες, οι οποίοι ακούνε εναν πρωθυπουργό που λέει ψεκασμενους τους πολίτες που τον εμπιστεύτηκαν για να τους κυβερνήσει κ δημιουργεί διχόνοια κ εχθρότητα μεταξύ ανθρώπων που απλώς φοβούνται, οι μεν τον ιό κ οι δε το εμβόλιο, επειδή είναι ανεπαρκής ως προς τη διαχείριση αυτής της υγειονομικής κρίσης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...