Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Εμένα η απορία μου είναι η εξής, ο γιος μου νόσησε Ιούνιο, αρχές Δεκεμβρίου κλείνει το εξάμηνο όμως το πιστοποιητικό του ισχύει έως τέλος Μαρτίου, (έτσι γράφει η βεβαίωση), θα πρέπει όταν βγούμε για φαί να έχω τεστ? Οκ για το σχολείο θα κάνω (και τώρα κάνω απλα δεν έχω την υποχρέωση να το δηλώσω) όμως θα χρειάζεται και για την βόλτα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 17 λεπτά , little lamb είπε:

Τοτε ισως οντως ειναι για να μην κυκλοφορουν και τοσο οι ανεμβολιαστοι

Ε ναι γι αυτό κ για να εμβολιαστούν αναγκαστικά. Απλά την πατάνε έτσι κ τα παιδιά των εμβολιασμενων

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , mama16 είπε:

Δλδ αν μπορούσαν να εμβολιαστούν κ για τα παιδιά δεν θα σου φαίνονταν παράλογο? Από 12 χρόνων ήδη εμβολιάζονται. Δλδ για αυτά τα παιδιά δεν λες το ίδιο που ισχύει για τα μικρά? Κ σε λίγο καιρό θα εμβολιάζονται κ από 5 χρόνων. Μετά δεν θα βρίσκεις παράλογο το μέτρο. Γιατί θα έχουν την επιλογή να τα εμβολιασουν τα παιδιά οι γονείς

Για τα εμβολιασμένα παιδια ήδη υπάρχουν διευκολύνσεις, απλώς είναι πιο ήπιες και διακριτικές (πχ αν έχει κρούσμα στο τμήμα τους, δεν κάνουν ραπιντ και γενικά δεν έχουν τη διαδικασία του σελφ τεστ κάθε μέρα και νομίζω και στο ταξίδι έχουν διευκολύνσεις). Συνολικά όμως δεν έχει εφαρμοστεί κάτι που να δείχνει ότι ο εμβολιασμός των εφήβων είναι αναγκαίο να γίνει καθολικός, και είναι λογικό αυτό αφού δεν είναι πληθυσμιακή ομάδα που κινδυνεύει άμεσα αλλά και για τους προφανείς λόγους του δισταγμού των γονέων. Επομένως όχι, δεν θα περίμενα μέτρα για ανεμβολιαστα ανήλικα που δικαιούνται εμβόλιο, παρόμοια με τα μέτρα για ενήλικες εμβολιασμένους. Ούτε λογικό θα το έβρισκα, ούτε αναγκαίο. 

πρίν από 33 λεπτά , mama16 είπε:

Το έχω καταλάβει αυτό που μου λες, αλλά το ίδιο ισχύει κ για τους ανεμβολιαστους. Στην δουλειά το ραπίντ έχει ισχύ κ για αυτούς 4 μέρες. Για να βγούνε όμως το σκ όχι. Οπότε τι ίδιο θα έπρεπε να ισχύει κ για τα παιδιά (έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον)

Δεν είναι το ίδιο. Ο ενήλικας έχει την επιλογή να το κάνει. Τα παιδιά, τουλάχιστον κάτω των 12, δεν έχουν την επιλογή. Και δεν μπορούν να επιβαρύνονται  οι οικογένειες, αν πρέπει να πάνε κάπου το ανήλικο παιδί τους, όταν έχει το παιδί ήδη τεστ. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, mama16 said:

 Απλά την πατάνε έτσι κ τα παιδιά των εμβολιασμενων

Μα ζούμε τα παράλογα σε όλο τους το μεγαλείο !!! Μας υποχρεώνουν να κάνουμε τεστ στα παιδιά  για να βγούμε έξω να τα πληρώσουμε ενώ αυτά δεν ανήκουν καν στις ηλικιακές ομάδες που μπορούν να εμβολιαστούν!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , little lamb είπε:

Τοτε ισως οντως ειναι για να μην κυκλοφορουν και τοσο οι ανεμβολιαστοι

Οι ανεμβολίαστοι έχουν πλέον τεράστιο πρακτικό θέμα μετακίνησης-εισόδου σε χώρους (δημόσιες υπηρεσίες, εστίασης, κλπ). Και αυτός ήταν ο στόχος. Να ασκηθεί πίεση.

Το θέμα είναι και όσοι έχουν-με ανεμβολίαστους στην οικογένεια που χρήζουν αρωγής, έχουμε μεγάλο θέμα... αλήθεια θλίβομαι πολύ με αυτά που ζούμε...

Τέλοσπάντων

Σε άλλα νέα. Κάναμε οικογενειακώς το εμβόλιο της γρίπης. Σε συζήτηση με την παιδίατρο, για το ενδεχόμενο εμβολιασμού και των νηπίων για covid (το θεωρώ βέβαιο ότι θα προσφέρεται και για νήπια το εμβόλιο, σύντομα). Μας είπε: α) το εμβόλιο είναι ασφαλές.- (τελεία και παύλα) β) από την άλλη τα μικρά παιδιά (πλην απειροελάχιστων εξαιρέσεων) τον covid τον περνάνε τόσο ήπια (με τα σημερινά δεδομένα μιλάμε) που πραγματικά λόγος δικής τους προστασίας δεν τίθεται. Μόνο λόγος διασποράς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 39 λεπτά , Έσπερος είπε:

Για τα εμβολιασμένα παιδια ήδη υπάρχουν διευκολύνσεις, απλώς είναι πιο ήπιες και διακριτικές (πχ αν έχει κρούσμα στο τμήμα τους, δεν κάνουν ραπιντ και γενικά δεν έχουν τη διαδικασία του σελφ τεστ κάθε μέρα και νομίζω και στο ταξίδι έχουν διευκολύνσεις). Συνολικά όμως δεν έχει εφαρμοστεί κάτι που να δείχνει ότι ο εμβολιασμός των εφήβων είναι αναγκαίο να γίνει καθολικός, και είναι λογικό αυτό αφού δεν είναι πληθυσμιακή ομάδα που κινδυνεύει άμεσα αλλά και για τους προφανείς λόγους του δισταγμού των γονέων. Επομένως όχι, δεν θα περίμενα μέτρα για ανεμβολιαστα ανήλικα που δικαιούνται εμβόλιο, παρόμοια με τα μέτρα για ενήλικες εμβολιασμένους. Ούτε λογικό θα το έβρισκα, ούτε αναγκαίο. 

Δεν είναι το ίδιο. Ο ενήλικας έχει την επιλογή να το κάνει. Τα παιδιά, τουλάχιστον κάτω των 12, δεν έχουν την επιλογή. Και δεν μπορούν να επιβαρύνονται  οι οικογένειες, αν πρέπει να πάνε κάπου το ανήλικο παιδί τους, όταν έχει το παιδί ήδη τεστ. 

Και οι 20αρηδες όμως δεν κινδυνεύουν άμεσα αλλά τους υποχρεώνουν να κάνουν το τεστ. 

Σε λίγο καιρό πιστεύω ότι θα υποχρεώνουν κ τα παιδιά άσχετα αν κινδυνεύουν άμεσα ή όχι

 

Πάντως δεν διαφωνώ στις ενστάσεις σας ότι δεν θα έπρεπε να υποβάλλονται σε τεστ απλά μετά θα ήταν οφθαλμοφανές ότι αυτό που θέλουν απλά είναι να εμβολιαστούν οι ανεμβολιαστοι και όχι να μην υπάρχει διασπορά. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, mama16 said:

Και οι 20αρηδες όμως δεν κινδυνεύουν άμεσα αλλά τους υποχρεώνουν να κάνουν το τεστ. 

Σε λίγο καιρό πιστεύω ότι θα υποχρεώνουν κ τα παιδιά άσχετα αν κινδυνεύουν άμεσα ή όχι

 

Πάντως δεν διαφωνώ στις ενστάσεις σας ότι δεν θα έπρεπε να υποβάλλονται σε τεστ απλά μετά θα ήταν οφθαλμοφανές ότι αυτό που θέλουν απλά είναι να εμβολιαστούν οι ανεμβολιαστοι και όχι να μην υπάρχει διασπορά. 

Μα είναι παράλογο από όπου και αν το πιάσεις, αστείο!!! Υποβάλλονται σε τεστ δύο φορές την εβδομάδα  με το τεστ της Πέμπτης θα πάνε την Δευτέρα σχολείο όμως δεν μπορούν το σάββατο να πάνε στο Θέατρο...δεν ξέρω...είναι από τις λίγες φορές που δεν έχω λόγια.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, little lamb said:

Ε ναι. Εξισου παραλογο ειναι και για τους ανεμβολιαστους αλλωστε το να ισχυει Δευτερα αλλα οχι το Σαββατο που ειναι πριν!

Οι ανεμβολίαστοι έχουν την δυνατότητα να εμβολιαστούν και επιλέγουν να μη το κάνουν, το παιδί 6-7-8-9-10-11 ετών δεν έχει αυτή την δυνατότητα. Τα τεστ είναι ένας μοχλός πίεσης ώστε να εμβολιαστεί το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού, πως το επιβάλουν αυτό σε ομάδες που δεν τους προσφέρουν την εναλλακτική του εμβολίου?

υπάρχουν οικογένειες που έχουν 2-3 παιδιά ανήλικα, κάτω των 12, με εμβολιασμένους γονείς, μία βόλτα θα τους κοστίσει +30 ευρώ , οπότε καταλήγουμε πως αυτή η οικογένεια δεν θα βγει το πιο πιθανό....οπότε καταλαβαίνουμε ποιος είναι αυτός που θα ζημιωθεί πάλι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , kotsifikos είπε:

Οι ανεμβολίαστοι έχουν την δυνατότητα να εμβολιαστούν και επιλέγουν να μη το κάνουν, το παιδί 6-7-8-9-10-11 ετών δεν έχει αυτή την δυνατότητα. Τα τεστ είναι ένας μοχλός πίεσης ώστε να εμβολιαστεί το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού, πως το επιβάλουν αυτό σε ομάδες που δεν τους προσφέρουν την εναλλακτική του εμβολίου?

Γιατί ίσως να ξεσηκωνονταν πλήθος ανθρώπων πως τα μέτρα είναι εκδικητικά και μέτρα πίεσης κ όχι μέτρα για αποφυγή της διασποράς

πρίν από 12 λεπτά , mama16 είπε:

Γιατί ίσως να ξεσηκωνονταν πλήθος ανθρώπων πως τα μέτρα είναι εκδικητικά και μέτρα πίεσης κ όχι μέτρα για αποφυγή της διασποράς

Για τα εκδικητικά που είπα βέβαια δεν συμφωνώ, καλά κάνουν κ τα βάζουν για να αποφύγουμε τη διασπορά, απλά που αρκετοί έτσι θα το βλέπουν. 

Βέβαια για την διασπορά θα έπρεπε να βάλουν κ άλλα μέτρα αλλά είναι άλλο θέμα αυτό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , kotsifikos είπε:

Οι ανεμβολίαστοι έχουν την δυνατότητα να εμβολιαστούν και επιλέγουν να μη το κάνουν, το παιδί 6-7-8-9-10-11 ετών δεν έχει αυτή την δυνατότητα. Τα τεστ είναι ένας μοχλός πίεσης ώστε να εμβολιαστεί το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού, πως το επιβάλουν αυτό σε ομάδες που δεν τους προσφέρουν την εναλλακτική του εμβολίου?

υπάρχουν οικογένειες που έχουν 2-3 παιδιά ανήλικα, κάτω των 12, με εμβολιασμένους γονείς, μία βόλτα θα τους κοστίσει +30 ευρώ , οπότε καταλήγουμε πως αυτή η οικογένεια δεν θα βγει το πιο πιθανό....οπότε καταλαβαίνουμε ποιος είναι αυτός που θα ζημιωθεί πάλι.

 

Δεν ειπα οτι δεν ειναι παραλογο για τα παιδια, πρωτα αυτο εγραψα. Ουτε το λεω για να πω "αφου ειναι παραλογο γι'αυτους ας ειναι και για τα παιδια". Για τις μερες το λεω καθαρα, οτι δεν γινεται απο Πεμπτη να ισχυει Δευτερα και να μην ισχυει δυο μερες νωριτερα. Ειτε αφορα τα παιδια ειτε τους μεγαλους, αυτο με τις μερες παραλογο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, mama16 said:

Γιατί ίσως να ξεσηκωνονταν πλήθος ανθρώπων πως τα μέτρα είναι εκδικητικά και μέτρα πίεσης κ όχι μέτρα για αποφυγή της διασποράς

Για τα εκδικητικά που είπα βέβαια δεν συμφωνώ, καλά κάνουν κ τα βάζουν για να αποφύγουμε τη διασπορά, απλά που αρκετοί έτσι θα το βλέπουν. 

Βέβαια για την διασπορά θα έπρεπε να βάλουν κ άλλα μέτρα αλλά είναι άλλο θέμα αυτό

Μα δεν υπάρχουν μέτρα για την αποφυγή της διασπορας. Ο στόχος θα έπρεπε να είναι αυτός, η αποφυγή της διασπορας αλλά τα μέτρα δεν είναι προς αυτή την κατεύθυνση. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, little lamb said:

 

Δεν ειπα οτι δεν ειναι παραλογο για τα παιδια, πρωτα αυτο εγραψα. Ουτε το λεω για να πω "αφου ειναι παραλογο γι'αυτους ας ειναι και για τα παιδια". Για τις μερες το λεω καθαρα, οτι δεν γινεται απο Πεμπτη να ισχυει Δευτερα και να μην ισχυει δυο μερες νωριτερα. Ειτε αφορα τα παιδια ειτε τους μεγαλους, αυτο με τις μερες παραλογο ειναι.

Μα ναι συμφωνώ απόλυτα, σαν σχόλια για αυτά που συμβαίνουν ήταν το ποστ, ότι ότι διαφωνώ με την τοποθέτηση σου, αντίθετα συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

εμας στα σχολεια δ χρειαζεται τυπωμενο το τεστ,ουτε στις δραστηριοτητες.τα δειχνουμε στο κιν η τα στελνουμε σε μεηλ η ομαδα βαιμπερ

χθες σκεφτηκα κιολας οτι στα παιδια που κανουν τεστ 4χρ κ πανω φαινεται στην δηλωση του τεστ κ ονοματεπωνυμο γονεα,κ αμκα οποτε ημ.γεννησης,δ χρειαζεται καποιο χαρτι το παιδι επιπλεον

μονο κατω των 4για να φανει οτι ειναι μικρο για καποιο ανεπτυγμενο 3χρ κυριως

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 38 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Λέτε να γίνει πάλι λοκνταουν?

Νομίζω δεν τους περνει αλλο lockdown . Αλλα σιγουρα κάτι από όλα θα κλείσει εκεί μετα τα Χριστούγεννα.  Τωρα θα είναι η κυκλοφορια θα είναι τα σχολεία κάποιο μετρο θα παρθει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , ninaki80 είπε:

Νομίζω δεν τους περνει αλλο lockdown . Αλλα σιγουρα κάτι από όλα θα κλείσει εκεί μετα τα Χριστούγεννα.  Τωρα θα είναι η κυκλοφορια θα είναι τα σχολεία κάποιο μετρο θα παρθει. 

Ισως στις γιορτες

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πριν από τις γιορτές. Αν είναι κάτι, φαντάζομαι θα γίνει αμέσως μετά. Να κινηθεί η αγορά κ η εστίαση όσο πάει, δεν νομίζω ότι θα τα κλεισουν στην περίοδο που είναι διατεθειμένος να ψωνίσει κ να κυκλοφορήσει ακόμα κ οποίος πιέζεται τον υπόλοιπο καιρό. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Λέτε να γίνει πάλι λοκνταουν?

Δεν τους παίρνει οικονομικά να πληρώνουν πάλι στις επιχειρήσεις ούτε στα ενοίκια γι'αυτό βάζουν αυτά τα πανηλίθια μέτρα και σου λέει αααα ανοιχτός είσαι δούλεψε εγώ μέτρα πήρα όλα είναι ανοιχτά τι με νοιάζει αν δεν έχεις κόσμο 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , little lamb είπε:

Λετε να απαγορευσουν παλι συναθροισεις στις γιορτες;

Μα βγούμε δηλ με σημείωμα έξω?δεν νομίζω.αν είναι θα κανουν κάτι ση.οσιου χαραχτωρα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Μα βγούμε δηλ με σημείωμα έξω?δεν νομίζω.αν είναι θα κανουν κάτι ση.οσιου χαραχτωρα

 

Οχι, να μη βγουμε καθολου εννοουσα. Αλλα θυμηθηκα οτι περσι πηγαιναμε με τα 9 ατομα. Το μπερδεψα με το πρωτο Πασχα!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

Νομίζω δεν τους περνει αλλο lockdown . Αλλα σιγουρα κάτι από όλα θα κλείσει εκεί μετα τα Χριστούγεννα.  Τωρα θα είναι η κυκλοφορια θα είναι τα σχολεία κάποιο μετρο θα παρθει. 

 

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ισως στις γιορτες

κτ τετοιο πιστευω κ εγω.να κλεισουν καμια βδομαδα τα σχολεια,ισα να πεσει η κινηση,αλλα να μην φανει πολυ πχ

στα ψωνια κλπ δυσκολο να βαλουν περιορισμο

κ μετακινησεις χλωμο να απαγορεψουν,αλλα θα θελει τεστ κλπ ισως

κ συσταση για μικρες παρεες κλπ ισως

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

 

κτ τετοιο πιστευω κ εγω.να κλεισουν καμια βδομαδα τα σχολεια,ισα να πεσει η κινηση,αλλα να μην φανει πολυ πχ

στα ψωνια κλπ δυσκολο να βαλουν περιορισμο

κ μετακινησεις χλωμο να απαγορεψουν,αλλα θα θελει τεστ κλπ ισως

κ συσταση για μικρες παρεες κλπ ισως

Μόλις διάβασα άρθρο που λέει ότι θα εισηγηθεί η υπουργός να κλείσουν τα σχολεία στις 15 του μηνα

πρίν από 18 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Μόλις διάβασα άρθρο που λέει ότι θα εισηγηθεί η υπουργός να κλείσουν τα σχολεία στις 15 του μηνα

Παρόλα αυτά δεν εμπιστεύομαι το συγκεκριμένο site

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...