Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Sunshine είναι σημαντικό να προστατεύουν τώρα διότι αν τα πράγματα πανε άσχημα και καταλήξει ο παππούς στο νοσοκομείο και θα πρέπει να διαλεξουν σε ποιον θα δώσουν το ένα κρεβάτι εντατικής που εμεινε θα το δώσουν στον 50χρονο πχ κι όχι στον 70χρονο.  Θα τη δώσουν στον 30χρονο κι όχι στον 50χρονο κοκ.

 

Πάντως σίγουρα όλο αυτό που γίνεται θα επηρεάσει τη ψυχολογία του κόσμου και θα μας κάνει κακό η απομόνωση κι ο φόβος. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα έχουμε πολλους θανάτους. 

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Και το άλλο κολυμβητήριο του ομίλου είναι ανοιχτό και μάλιστα τα τμήματα για παιδιά και είναι ντροπή!

 

Αν το παιδί στην παιδική χαρά δεν συναντηθεί μετά για ένα μήνα με τον παππού, είναι απείρως ασφαλέστερο αυτό από το να πάει ο παππούς στο καφενείο. 

 

Μόνο που σε αυτή τη φάση, ο κίνδυνος είναι για τον παππού  και όχι για το μωρό. Επειδή ακόμη δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στην ελλάδα, σκεφτόμαστε με όρους γρίππης. Σε 2-3 βδομάδες που θα έχουμε εκατοντάδες θανάτους ηλικιωμένων, θα καταλάβουμε τι συμβαίνει, αλλά δυστυχώς δεν παραδειγματιζόμαστε από το τι γίνεται έξω :( . Εσείς καλά κάνετε αλλά αν δεν το καταλάβουν και οι ηλικιωμένοι, δεν σώζεται η κατάσταση.

Σήμερα έλεγαν συνάδελφοι ότι δε θα ζητήσουν άδεια γιατί ευτυχώς οι γονείς τους θα χαρούν να κρατησουν τα παιδιά που δεν τα βλέπουν κιόλας. Κατανόηση προβλήματος καμία :( 

 

 

Το ξέρω πως ο παππούς κινδυνεύει περισσότερο,  το λέω αλλα δεν καταλαβαίνει. Για τα παιδιά μου δεν φοβάμαι τον θάνατο,  φοβάμαι την ταλαιπωρία και το πρακτικό  του να νοσησω εγώ  (ποιος θα τα φροντίζει ειδικά το μωρό ) και τα παιδιά μου  (από το να κολλήσουν το ένα το άλλο ως το γιατί να ταλαιπωρηθουν με την υγεία τους,  ειδικά το τόσο μικρό μωρακι μου)

Just now, Yovanna είπε:

Καλά αυτό θα το κάνουμε. Απλά λέω ότι εάν  νοσήσουμε δεν θα πρέπει να μείνει και αυτός σπίτι σε καραντίνα? Θα περιφέρεται? Με ποιον?

 

Μωρέ δεν θέλω να του πω για μικρόβια, μήπως τρομάξει. Του λέω ότι δεν μπορούμε να πηγαίνουμε για λίγο καιρό, αλλά δεν ξέρω πώς να του το εξηγήσω. Τώρα με το που μπήκα σπίτι , με ρώτησε πού θα πάμε. Καμιά βολτίτσα με το ποδηλατάκι στο Άλσος Συγγρού είναι καλή ιδέα λέτε?

Στο μεταξύ μια αδιαθεσία την νιώθω και έχω αγχωθεί..

 

Βόλτα με ποδήλατο θεωρώ ότι είναι οκ,  ας είστε μακριά από μαζεμένο κόσμο. Μπορεις να του πεις απλά επιγραμματικα για το μικρόβιο χωρίς ιδιαίτερη ανάλυση,  αν είσαι εσύ αγχωμενη θα αγχωθει,.αλλιώς δεν θα μπορεί να καταλάβει τι ακριβώς γινεται. Γκουγκλαρε ποια είναι τα συμπτώματα και μην αγχώνεσαι πιθανόν δεν έχεις τίποτα, .μπορεί να είναι και ψυχολογικο από το στρες

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ο δικός μας Δήμος κλείνει σήμερα και τις παιδικές χαρες κ τους ανοιχτούς χωρους άθλησης. 

 

Τι να το κανεις βεβαια αν τα παιδια ειναι στις καφετεριες κ στα sleepover; 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, marakiz said:

Sunshine είναι σημαντικό να προστατεύουν τώρα διότι αν τα πράγματα πανε άσχημα και καταλήξει ο παππούς στο νοσοκομείο και θα πρέπει να διαλεξουν σε ποιον θα δώσουν το ένα κρεβάτι εντατικής που εμεινε θα το δώσουν στον 50χρονο πχ κι όχι στον 70χρονο.  Θα τη δώσουν στον 30χρονο κι όχι στον 50χρονο κοκ.

 

Πάντως σίγουρα όλο αυτό που γίνεται θα επηρεάσει τη ψυχολογία του κόσμου και θα μας κάνει κακό η απομόνωση κι ο φόβος. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα έχουμε πολλους θανάτους. 

 

 

Το ξέρω πως ο παππούς κινδυνεύει περισσότερο,  το λέω αλλα δεν καταλαβαίνει. Για τα παιδιά μου δεν φοβάμαι τον θάνατο,  φοβάμαι την ταλαιπωρία και το πρακτικό  του να νοσησω εγώ  (ποιος θα τα φροντίζει ειδικά το μωρό ) και τα παιδιά μου  (από το να κολλήσουν το ένα το άλλο ως το γιατί να ταλαιπωρηθουν με την υγεία τους,  ειδικά το τόσο μικρό μωρακι μου)

 

Βόλτα με ποδήλατο θεωρώ ότι είναι οκ,  ας είστε μακριά από μαζεμένο κόσμο. Μπορεις να του πεις απλά επιγραμματικα για το μικρόβιο χωρίς ιδιαίτερη ανάλυση,  αν είσαι εσύ αγχωμενη θα αγχωθει,.αλλιώς δεν θα μπορεί να καταλάβει τι ακριβώς γινεται. Γκουγκλαρε ποια είναι τα συμπτώματα και μην αγχώνεσαι πιθανόν δεν έχεις τίποτα, .μπορεί να είναι και ψυχολογικο από το στρες

Πήγαμε τελικά σε ένα μεγάλο πάρκο σε κοντινή περιοχή, όπου πηγαίνουμε γενικά όταν έχει καλό καιρό, και όπου έχει και μία μεγάλη παιδική χαρά την οποία τιμούμε δεόντως. Είχαμε κάνει κουβέντα απο το σπίτι, ότι δεν θα πάμε στην παιδική χαρά. Ήρθε και η αδερφή μου με τον ανιψιό μου και λέω οκ. Το τι κλάμα έριξε που δεν τον αφήσαμε να πάει στην παιδική χαρά, δεν λέγεται. Ένα κουτί χαρτομάντηλα κατανάλωσα για να σκουπίσω την μύτη του από τα κλάματα. Στο μεταξύ είχε και παιδάκια μέσα και δεν καταλάβαινε γιατί αυτός να μην πάει. Τον λυπήθηκε η ψυχή μου. Σηκωθήκαμε και φύγαμε και τα φέραμε σπίτι. 

Και 'γώ πιστεύω από το στρες δεν νιώθω καλά. Βασικά έχω λίγα δέκατα και αισθάνομαι  λίγο βαρύ τον λαιμό μου. Το δεύτερο μου συμβαίνει πάντα όταν πιέζομαι ψυχολογικά. Για τα δέκατα ανησυχώ κάπως. Σήμερα έφαγα την μισή μέρα στο γραφείο να σκέφτομαι τι μέτρα θα πάρουμε σαν εταιρία, να ψάχνω τρόπους για να έρχονται οι εργαζόμενοι που ως τώρα έρχονταν με τα ΜΜΜ και να ψάχνω για όλους μας μάσκες, αντισηπτικά και αντιβακτηριακά γάντια. Γύρισα πολύ καταβεβλημένη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ο δικός μας Δήμος κλείνει σήμερα και τις παιδικές χαρες κ τους ανοιχτούς χωρους άθλησης. 

 

Τι να το κανεις βεβαια αν τα παιδια ειναι στις καφετεριες κ στα sleepover; 

 

Και όμως είναι κέρδος, όσο λιγότερος ο συνωστισμός τόσο το καλύτερο, είναι μαθηματικά βέβαιο ότι τα κρούσματα θα είναι λιγότερα και διάσπαρτα στον χρόνο. Κι εγώ δύο μέρες έχω και συμμαθητές των παιδιών μου στο σπίτι τα πρωινά, τις επόμενες μέρες θα πάνε τα δικά μου σε σπίτι φίλων τους να τα κρατήσει άλλη μαμά, από το να ρισκάρω να τα κρατήσει η γιαγιά καλύτερα έτσι.

 

Just now, Yovanna είπε:

Πήγαμε τελικά σε ένα μεγάλο πάρκο σε κοντινή περιοχή, όπου πηγαίνουμε γενικά όταν έχει καλό καιρό, και όπου έχει και μία μεγάλη παιδική χαρά την οποία τιμούμε δεόντως. Είχαμε κάνει κουβέντα απο το σπίτι, ότι δεν θα πάμε στην παιδική χαρά. Ήρθε και η αδερφή μου με τον ανιψιό μου και λέω οκ. Το τι κλάμα έριξε που δεν τον αφήσαμε να πάει στην παιδική χαρά, δεν λέγεται. Ένα κουτί χαρτομάντηλα κατανάλωσα για να σκουπίσω την μύτη του από τα κλάματα. Στο μεταξύ είχε και παιδάκια μέσα και δεν καταλάβαινε γιατί αυτός να μην πάει. Τον λυπήθηκε η ψυχή μου. Σηκωθήκαμε και φύγαμε και τα φέραμε σπίτι. 

Και 'γώ πιστεύω από το στρες δεν νιώθω καλά. Βασικά έχω λίγα δέκατα και αισθάνομαι  λίγο βαρύ τον λαιμό μου. Το δεύτερο μου συμβαίνει πάντα όταν πιέζομαι ψυχολογικά. Για τα δέκατα ανησυχώ κάπως. Σήμερα έφαγα την μισή μέρα στο γραφείο να σκέφτομαι τι μέτρα θα πάρουμε σαν εταιρία, να ψάχνω τρόπους για να έρχονται οι εργαζόμενοι που ως τώρα έρχονταν με τα ΜΜΜ και να ψάχνω για όλους μας μάσκες, αντισηπτικά και αντιβακτηριακά γάντια. Γύρισα πολύ καταβεβλημένη.

 

Μείνε στο σπίτι να παρακολουθήσεις την υγεία σου. Για το παιδί είναι σίγουρα βασανιστικό, αλλά βρε παιδιά δεν είναι απλά μια γρίπη, είναι πανδημία, ας βαρεθούν και ας γκρινιάξουν και ας λιώσουν στα παιδικά....είναι που είναι δύσκολο να κρατηθούν οι έφηβοι μέσα, τα μικρά ας τα κρατήσουμε με κάθε τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ο δικός μας Δήμος κλείνει σήμερα και τις παιδικές χαρες κ τους ανοιχτούς χωρους άθλησης. 

 

Τι να το κανεις βεβαια αν τα παιδια ειναι στις καφετεριες κ στα sleepover; 

Υπάρχει η ευθύνη που έχει το κράτος και μετά ο καθένας μας έχει την δική του. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena said:

 

Μείνε στο σπίτι να παρακολουθήσεις την υγεία σου. Για το παιδί είναι σίγουρα βασανιστικό, αλλά βρε παιδιά δεν είναι απλά μια γρίπη, είναι πανδημία, ας βαρεθούν και ας γκρινιάξουν και ας λιώσουν στα παιδικά....είναι που είναι δύσκολο να κρατηθούν οι έφηβοι μέσα, τα μικρά ας τα κρατήσουμε με κάθε τρόπο.

Μωρέ είναι πολύ μικρούλης και εκτός από βιντεάκια στο you tube, δεν κάθεται να δεί παιδικά κτλ. έχει μάθει στις βόλτες. Πρωί απόγευμα έξω. Συμφωνώ οτι προέχει η ασφάλεια μας. Αλλά το λυπάμαι το καημένο. αν πήγαινε δημοτικό πχ, δεν θα με πείραζε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 said:

Καλά το όλο θέμα που θα πάμε και τι θα κάνουμε μέσα και τα παιδια μας τα κακόμοιρα το βρίσκω τραγικό . Εντάξει έλεος δηλαδή σιγα τα αυγά. Σορρυ κιόλας. 

Άποψη σου. Σόρρυ κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Καλά το όλο θέμα που θα πάμε και τι θα κάνουμε μέσα και τα παιδια μας τα κακόμοιρα το βρίσκω τραγικό . Εντάξει έλεος δηλαδή σιγα τα αυγά. Σορρυ κιόλας. 

Να μην βρίσκεις τραγικό τίποτα,  κάνουμε πολύ ωραία συζήτηση ως τώρα,  σε παρακαλώ. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Πήγαμε τελικά σε ένα μεγάλο πάρκο σε κοντινή περιοχή, όπου πηγαίνουμε γενικά όταν έχει καλό καιρό, και όπου έχει και μία μεγάλη παιδική χαρά την οποία τιμούμε δεόντως. Είχαμε κάνει κουβέντα απο το σπίτι, ότι δεν θα πάμε στην παιδική χαρά. Ήρθε και η αδερφή μου με τον ανιψιό μου και λέω οκ. Το τι κλάμα έριξε που δεν τον αφήσαμε να πάει στην παιδική χαρά, δεν λέγεται. Ένα κουτί χαρτομάντηλα κατανάλωσα για να σκουπίσω την μύτη του από τα κλάματα. Στο μεταξύ είχε και παιδάκια μέσα και δεν καταλάβαινε γιατί αυτός να μην πάει. Τον λυπήθηκε η ψυχή μου. Σηκωθήκαμε και φύγαμε και τα φέραμε σπίτι. 

Και 'γώ πιστεύω από το στρες δεν νιώθω καλά. Βασικά έχω λίγα δέκατα και αισθάνομαι  λίγο βαρύ τον λαιμό μου. Το δεύτερο μου συμβαίνει πάντα όταν πιέζομαι ψυχολογικά. Για τα δέκατα ανησυχώ κάπως. Σήμερα έφαγα την μισή μέρα στο γραφείο να σκέφτομαι τι μέτρα θα πάρουμε σαν εταιρία, να ψάχνω τρόπους για να έρχονται οι εργαζόμενοι που ως τώρα έρχονταν με τα ΜΜΜ και να ψάχνω για όλους μας μάσκες, αντισηπτικά και αντιβακτηριακά γάντια. Γύρισα πολύ καταβεβλημένη.

 

Συγγνώμη αλλά αυτό τώρα είναι απαράδεκτο, το να έχεις αυτή την περίοδο δέκατα και να πηγαίνεις στο γραφείο :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Συγγνώμη αλλά αυτό τώρα είναι απαράδεκτο, το να έχεις αυτή την περίοδο δέκατα και να πηγαίνεις στο γραφείο :shock:

Είπα εγώ ότι πήγα με δέκατα στο γραφείο??? Είπα ότι όταν γύρισα είχα δέκατα, τα οποία μετά από κάνα δίωρο που ξαναπήρα θερμοκρασία, δεν υπήρχαν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Καλά το όλο θέμα που θα πάμε και τι θα κάνουμε μέσα και τα παιδια μας τα κακόμοιρα το βρίσκω τραγικό . Εντάξει έλεος δηλαδή σιγα τα αυγά. Σορρυ κιόλας. 

Το έξω είναι απαραίτητο για τα παιδιά όμως. Αυτό το πράγμα θα κρατήσει για μήνα σίγουρα, όποτε είναι αναγκαίο κ τα παιδιά κ οι έφηβοι να εκτονώνονται έξω. Εγώ γι αυτό αναρωτιέμαι αν είναι εύλογο μέτρο να κλείνουν υπαίθριοι χωροι αναψυχής. Το δικο μ το παιδακι μπορω να το οαρω απο το χερι κ να περπατησουμε μια ωρα έξω, οι έφηβοι τι θα κανουν; Δεν εχουμε την κουλτούρα του περιπάτου δυστυχως και γι αυτο δεν μπορουμε να φανταστούμε εξοδο χωρις κατανάλωση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το έξω είναι απαραίτητο για τα παιδιά όμως. Αυτό το πράγμα θα κρατήσει για μήνα σίγουρα, όποτε είναι αναγκαίο κ τα παιδιά κ οι έφηβοι να εκτονώνονται έξω. Εγώ γι αυτό αναρωτιέμαι αν είναι εύλογο μέτρο να κλείνουν υπαίθριοι χωροι αναψυχής. Το δικο μ το παιδακι μπορω να το οαρω απο το χερι κ να περπατησουμε μια ωρα έξω, οι έφηβοι τι θα κανουν; Δεν εχουμε την κουλτούρα του περιπάτου δυστυχως και γι αυτο δεν μπορουμε να φανταστούμε εξοδο χωρις κατανάλωση. 

Διαφωνώ,  θα πρέπει και οι έφηβοι και τα μικρά παιδιά και όλοι γενικά να μένουν σπίτι προς το παρόν. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Διαφωνώ,  θα πρέπει και οι έφηβοι και τα μικρά παιδιά και όλοι γενικά να μένουν σπίτι προς το παρόν. 

Κι εγώ έτσι το προσεγγίζω, η ανάγκη για εκτόνωση είναι δευτερεύουσα έως τριτευουσα στην παρούσα φάση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Κι εγώ έτσι το προσεγγίζω, η ανάγκη για εκτόνωση είναι δευτερεύουσα έως τριτευουσα στην παρούσα φάση.

Δεν ξερω βρε κορίτσια, μιλάμε για ανοιχτούς χώρους όμως, δηλαδή εκει τι κινδυνος υοαρχει; από τη στιγμή που ξέρουμε ότι τελικά θα καταλήξουν σε κλειστά μέρη, γιατι δεν υπάρχει εντολή για ολους τους ιδιωτικούς χωρους αναψυχής, μηπως θα ηταν καλυτερο σε ανοιχτούς χώρους, έστω όσους φυλάσσονται κ μπορεί να υπαρξει ενας περιορισμος στον αριθμο των ατομων που μπαινουν;

 

Κι ο άντρας μ βεβαια δεν θελει αυτον τον καιρο βολτες στην Χωρα, μόνο στην εξοχή κ τη γειτονιά μας. Εμενα μ φαίνεται τραβηγμένο αλλα μ φαινεται κ λιγο προκλητικο να παριστανω την ανέμελη κ να βλεπω τους καταστηματάρχες απελπισμένους σε αδεια μαγαζια. Βεβαια κατι παιδάκια λίγα που κυκλοφορούν γύρω από το σπίτι μας, κοιτάζω να μην εχουμε για πολλη ωρα παρε δωσε κ βασικα να μην πολυπλησιάσουν κ αρχισουν τα πιασίματα κ τις ανταλλαγές παιχνιδιων κ τα σχετικα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Άποψη σου. Σόρρυ κιόλας.

Προφανώς  είναι αποψη  μου εγώ το έγραψα. 

 

Just now, marakiz είπε:

Να μην βρίσκεις τραγικό τίποτα,  κάνουμε πολύ ωραία συζήτηση ως τώρα,  σε παρακαλώ. 

Εγώ  παρακαλώ .  Είναι τραγικότατο     να ανυσυχουμε αν τα παιδιά θα εκτονωθουν  και πως θα μαζέψουν  ήλιο όταν  στην γειτονική Ιταλία τα πράγματα είναι τραγικα και άνθρωποι πεθαίνουν. ..δικαίωμα του καθενός να ανησυχεί βέβαια για ότι θέλει αλλα κάποια πράγματα και "ευαισθησίες " είναι ατοπες και επικίνδυνες. ..εδω ο κόσμος καίγεται και το "τραγικο" που είπα σας ενόχλησε και χάλασε τηνόμορφη  συζήτηση?  Φυσιολογικό δηλαδή να μιλάμε για θανάτους και πανδημιες και να ανυσυχουμε πως θα αντεξουμε μέσα. ..Αν  ο πληθυσμός που χτυπούσε ο ιός δεν ήταν οι ηλικιωμένοι και οι ευαισθητες ομάδες και ήταν  τα παιδιά  θα είχατε τις ίδιες ανησυχιες? 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ψυχραιμία..όλες από ότι έχω καταλάβει έχετε 4 μηνών plus παιδιά.. ή και αρκετά μεγαλύτερα  ..σκεφτείτε αυτές που γεννούν τώρα , που θα γεννήσουν σε ένα μήνα ή σε δύο... Είναι και αυτό ένα θέμα και με αποσχολει προσωπικά για αυτό το αναφέρω ξανά και ξανά..κ από ότι έχω καταλάβει η καθεμία εστιάζει στο προσωπικό της βίωμα..λογικό βέβαια, το ίδιο κάνουμε όλοι..αλλά πάντα υπάρχουν και πιο επικίνδυνες καταστάσεις απο τη δική μας..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βλέπω κάπως έτσι....αν μπορεί κάποιος να βγει για πεζοπορία, περίπατο, ποδήλατο στην φύση εννοείται να το κάνει.

 

Αλλά η βόλτα στο πάρκο ή στην παιδική χαρά εύκολα θα οδηγήσει στο να πάρεις κάτι από το περίπτερο, έναν καφέ από την καφετέρια, ένα μπαλόνι για το παιδί, να μοιραστείς μια μπάλα, να πεινάσει/διψάσει το παιδί και να πάρεις ένα  τοστ κλπ, κλπ.

 

Υπο κανονικές συνθήκες, δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα, υπό τις τωρινές συνθήκες ας το αποφύγουμε για ένα διάστημα. Είναι και η νοοτροπία (όχι με την κακή έννοια) που υπάρχει από πίσω, ότι δηλαδή δεν υπάρχει πια και τόσο μεγάλος κίνδυνος που μπορεί να σε παρασύρει.

 

Και φυσικά όταν εννοώ να μείνουν τα παιδιά μέσα, εννοώ μέσα στα σπίτια, όχι μέσα στα ΙΝΤΕΡΝΕΤ καφέ. Εγώ αυτές τις πρώτες μέρες διαπίστωσα ότι δεν είναι και τόσο δύσκολο....χαλαρώνεις τους συνήθεις κανόνες για τηλεόραση, βιντεοπαιχνίδια και λιχουδιές και δεν υπάρχει αντίδραση :grin::-D:-D

 

Εμας τελικά μας στέλνει το σχολείο καθημερινά ύλη για διάβασμα/εξάσκηση/επανάληψη, όποτε έχει και 1 ώρα την ημερα να κάνει και αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 said:

Προφανώς  είναι αποψη  μου εγώ το έγραψα. 

 

Εγώ  παρακαλώ .  Είναι τραγικότατο     να ανυσυχουμε αν τα παιδιά θα εκτονωθουν  και πως θα μαζέψουν  ήλιο όταν  στην γειτονική Ιταλία τα πράγματα είναι τραγικα και άνθρωποι πεθαίνουν. ..δικαίωμα του καθενός να ανησυχεί βέβαια για ότι θέλει αλλα κάποια πράγματα και "ευαισθησίες " είναι ατοπες και επικίνδυνες. ..εδω ο κόσμος καίγεται και το "τραγικο" που είπα σας ενόχλησε και χάλασε τηνόμορφη  συζήτηση?  Φυσιολογικό δηλαδή να μιλάμε για θανάτους και πανδημιες και να ανυσυχουμε πως θα αντεξουμε μέσα. ..Αν  ο πληθυσμός που χτυπούσε ο ιός δεν ήταν οι ηλικιωμένοι και οι ευαισθητες ομάδες και ήταν  τα παιδιά  θα είχατε τις ίδιες ανησυχιες? 

 

Δεν νομίζω ότι η Μαρακιζ άνοιξε το τόπικ για να μιλήσουμε για θανάτους. Αν θέλεις να συζητήσεις για το αν και πότε θα πεθάνουμε, στο fb θα βρείς αυτό που ψάχνεις. Επίσης εγώ είδα όλοι εδώ να ανησυχούν για τους ηλικιωμένους ανθρώπους. Αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος που κλεινόμαστε μέσα και συζητάμε και μεταξύ άλλων, πώς θα απασχολήσουμε τα παιδιά μας μέσα.

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν ξερω βρε κορίτσια, μιλάμε για ανοιχτούς χώρους όμως, δηλαδή εκει τι κινδυνος υοαρχει; από τη στιγμή που ξέρουμε ότι τελικά θα καταλήξουν σε κλειστά μέρη, γιατι δεν υπάρχει εντολή για ολους τους ιδιωτικούς χωρους αναψυχής, μηπως θα ηταν καλυτερο σε ανοιχτούς χώρους, έστω όσους φυλάσσονται κ μπορεί να υπαρξει ενας περιορισμος στον αριθμο των ατομων που μπαινουν;

 

Κι ο άντρας μ βεβαια δεν θελει αυτον τον καιρο βολτες στην Χωρα, μόνο στην εξοχή κ τη γειτονιά μας. Εμενα μ φαίνεται τραβηγμένο αλλα μ φαινεται κ λιγο προκλητικο να παριστανω την ανέμελη κ να βλεπω τους καταστηματάρχες απελπισμένους σε αδεια μαγαζια. Βεβαια κατι παιδάκια λίγα που κυκλοφορούν γύρω από το σπίτι μας, κοιτάζω να μην εχουμε για πολλη ωρα παρε δωσε κ βασικα να μην πολυπλησιάσουν κ αρχισουν τα πιασίματα κ τις ανταλλαγές παιχνιδιων κ τα σχετικα. 

 

Aπλά εδώ το θέμα επικεντρώνεται σε μικρά παιδιά, και δεν συνειδητοποιούν οι μαμάδες πώς συμπεριφέρονται τα μεγαλύτερα παιδιά και οι έφηβοι. Εννοείται ότι τελικά τα παιδιά σε μεγάλες τάξεις δημοτικού και πάνω και φίλους θα δουν και βόλτα θα πάνε, και κανείς δεν έχει ζητήσει επίσημα το αντίθετο. Απλά σαν γονείς πρέπει να το περιορίσουμε στο να δουν ένα φίλο στο σπίτι, ή να πάνε με άλλα 1-2 παιδιά σε μία ανοιχτή πλατεία, και να μην γίνει μάζωξη δέκα παιδιών σε μια αυλή ούτε επίσκεψη εφήβων σε κλειστή καφετέρια. Το να πιστεύουμε ότι ένα μήνα τα παιδιά δε θα συναντήσουν κανέναν (εφόσον είναι υγιή) είναι εντελώς παράλογο και ανεφάρμοστο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fenia27 είπε:

Προφανώς  είναι αποψη  μου εγώ το έγραψα. 

 

Εγώ  παρακαλώ .  Είναι τραγικότατο     να ανυσυχουμε αν τα παιδιά θα εκτονωθουν  και πως θα μαζέψουν  ήλιο όταν  στην γειτονική Ιταλία τα πράγματα είναι τραγικα και άνθρωποι πεθαίνουν. ..δικαίωμα του καθενός να ανησυχεί βέβαια για ότι θέλει αλλα κάποια πράγματα και "ευαισθησίες " είναι ατοπες και επικίνδυνες. ..εδω ο κόσμος καίγεται και το "τραγικο" που είπα σας ενόχλησε και χάλασε τηνόμορφη  συζήτηση?  Φυσιολογικό δηλαδή να μιλάμε για θανάτους και πανδημιες και να ανυσυχουμε πως θα αντεξουμε μέσα. ..Αν  ο πληθυσμός που χτυπούσε ο ιός δεν ήταν οι ηλικιωμένοι και οι ευαισθητες ομάδες και ήταν  τα παιδιά  θα είχατε τις ίδιες ανησυχιες? 

 

Δεν γράφεις κάτι παραπάνω από όσα εκφράζουμε τόσες και τόσες μητερες σε τόσες και τοσες σελίδες συζήτησης. Τις διάβασες? Ο Παπαβέντσης που είναι παιδίατρος συστήνει καθαρό αέρα στα παιδιά. Και ναι τη χαλάς τη συζήτηση γιατί όλες μιλάμε ψυχραιμα και χωρίς να προσβάλουμε. Τοσο δύσκολο είναι να συμβεί αυτό ΜΊΑ ρημαδοφορα σε αυτο το φόρουμ!  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Από το mamagers.gr

 

«Ονομάζομαι Θεώνη Χρονοπούλου και ζω στο Oderzo!Μία πανέμορφη πόλη στη επαρχία του Τρεβίζο, στο υπέροχο Veneto!!! Βλέποντας την κατάσταση να έχει ξεφύγει και να τείνει να ξεφύγει και στην υπέροχή μας χώρα, θέλω να μοιραστώ μαζί σας αυτή την τόσο άσχημη «εμπειρία» που ζούμε εδώ στην Ιταλία τον τελευταίο μήνα! Στην αρχή ήταν όπως στην Ελλάδα! Λίγα κρούσματα από δω κι από κει και κάποια συγκεντρωμένα στην Πάντοβα και στο Μιλάνο όπως τώρα στην Ηλεία! Τρομάξαμε αλλά δε δώσαμε την σημασία που έπρεπε! Με μια κυβέρνηση (που προσωπικά δε με ενδιαφέρει καθόλου που ανήκει) που κανείς τους δεν έχει διοικήσει ούτε μια μικρή εταιρεία, χωρίς την παραμικρή εμπειρία σε καταστάσεις κρίσης και χωρίς να παίρνει βοήθεια από τους πιο ειδικούς για να μη παραδεχτεί την ανικανότητα της, να παίρνει τη μια λάθος απόφαση μετά την άλλη!
 

Κι από την άλλη εμείς που έχουμε ίσως τη μεγαλύτερη ευθύνη, υποτιμήσαμε τη δύναμη του ιού και την δυνατότητα εξάπλωσης του, το πήραμε αψήφιστα και δεν ακυρώναμε ταξίδια, εξόδους και δραστηριότητες!

Όταν σαν πρώτο μέτρο έκλεισαν τα σχολεία οι γονείς διαμαρτύρονταν για το που θα αφήνουν τα παιδιά τους για να πάνε στη δουλειά! Που είναι απόλυτα φυσιολογικό! Όταν έκλεισαν τα αεροδρόμια διαμαρτύρονταν γιατί τους χαλούσαν τη διασκέδαση ή τις δουλειές! Κι αυτό φυσιολογικό! Το θεωρούσαμε υπερβολή!

 

Και κανείς δεν έμενε σπίτι του! Δεν άφηναν τον καφέ ή το βραδινό ποτό με τους φίλους! Δεν αφήναμε το καθιερωμένο γεύμα στο αγαπημένο μας εστιατόριο!

 

Τα παιδιά δεν είχαν σχολείο αλλά τα αφήναμε να βγαίνουν να βλέπουν και να παίζουν με τους φίλους τους! Η να πάνε στους παππούδες! Στις παιδικές χαρές, στους παιδότοπους!

Φυσιολογικό έτσι; Να μην κλειστούν μέσα τα παιδιά!

Δεν καταλάβαμε πως
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ!

Κι άρχισαν οι θάνατοι!
Τα παιδιά δύσκολα αρρωσταίνουν αλλά αρρωσταίνουν, ή γίνονται φορείς και πάνε στους παπούδες στους γονείς!

 

Κι άρχισαν οι θάνατοι!

Γιατί οι παππούδες δεν άφηναν το καφενείο για κάτι τόσο ασήμαντο!

 

Κι άλλοι θάνατοι!
Γιατί κανείς δε μπορεί να πει στους έφηβους τι να κάνουν! Αυτοί είναι μάγκες, ξέρουν καλύτερα!

 

Κι άλλοι θάνατοι!
Γιατί ενώ είχαν κλείσει όλα τα υπόλοιπα, τα γυμναστήρια ήταν ανοιχτά! Και οι κουρασμένες ανάσες εκτοξεύονταν όχι ένα μέτρο απόσταση αλλά παντού στο χώρο!

 

Κι άλλοι νοσούντες κι άλλοι θάνατοι!
Γιατί οι «σύγχρονοι άνετοι» ντρέπονται να βάλουν τη μάσκα η τα γάντια.

Κι αυτά είναι πολύ λίγα δείγματα της ανθρώπινης ματαιοδοξίας
Της σιγουριάς μας ότι δε θα συμβεί σε μας!
Και είναι τόσο απλό!
Στους παππούδες μας ζήτησαν να πάνε στον πόλεμο!
Σε μας ζητούν να κάτσουμε στο ντιβάνι!

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος φίλοι μου να το σταματήσουμε!
Γιατί το σύστημα υγείας δε θ´αντέξει για πολύ ακόμα!

Εδώ προβλέπουν μια άνοδο απίστευτη στις επόμενες μέρες!

Ο κυβερνήτης του Βένετο είπε εχθές πως αν δε μείνουμε σπίτια μας θα φτάσουν σε σημείο να βγάζουν τους αρρώστους από τα νοσοκομεία για να εισάγουν τους νοσούντες από το covid-19 !!!!

Προβλέπουν γύρω στα 2.000.000 νοσούντες μόνο από την επαρχία Βένετο!

Καταλαβαίνετε για τι πράγμα μιλάμε;

Γι’ αυτό ήθελα να σας παρακαλέσω, να σας ικετέψω φίλοι και συμπατριώτες μου στην ωραία μας Ελλάδα!
Ο,τι μέτρα και να πάρει η κυβέρνηση (που επαναλαμβάνω ποσώς με ενδιαφέρει που ανήκει)
Σεβαστείτε τα!
Μείνετε σπίτι σας!
Μην υποτιμάτε και μη σνομπάρετε την υπερβολή στα μέτρα που θα παρθούν!!!!!!
Μην κάνετε το ίδιο λάθος με μας!

Δυο εβδομάδες αξίζουν τη ζωή σας ολόκληρη!
Ξέρω πως είναι δύσκολο!
Πιστέψτε με, θα φαίνεται σαν να σταμάτησε η ζωή !
Όμως θα πρόκειται για το ακριβώς αντίθετο!
Μόνο έτσι θα εξασφαλίσουμε το μέλλον μας και το μέλλον των παιδιών μας!

Εμείς είμαστε τρίτη εβδομάδα στο σπίτι!
Πιστέψτε το και μη σας φαίνεται υπερβολικό!
Γιατί δεν είναι!

Χρειάστηκαν τόσοι θάνατοι και τόσο μεγάλη εξάπλωση για να το καταλάβουμε!!!

Βρείτε να κάνετε πράγματα που θα κάνουν ευχάριστη τη διαμονή σας μέσα στο σπίτι για εσάς και τα παιδιά σας!
Είναι δύσκολο! Αλλά όχι ακατόρθωτο!
Πρέπει να το κάνετε!

Αν εμείς το είχαμε κάνει από την αρχή δε θα είχε συμβεί αυτή η τραγωδία!

Δεν προσπαθώ να σας φοβίσω! Είναι αυτό που σκεφτόμασταν κι εμείς στην αρχή όταν το ακούγαμε!

«Ναι σιγά μη μας φοβίσει μια ίωση! Βρε δε πα να λέτε!!! Εμείς δε θα σταματήσουμε να ζούμε για έναν ιό!»
Όμως σταματήσαμε!
Και ήμασταν πολλοί!

Οι νεκροί έχουν φτάσει τους 827 μέχρι τις 18:00 σήμερα 11/3/2020!
Δεν είναι για να σας φοβίσω! Είναι μόνο για προειδοποίηση!
Σας παρακαλώ μείνετε σπίτια σας!

Σας το λέω με όλη την αγάπη που έχω για τη χώρα μου!

Αυτό το μοναδικό στολίδι σε ολόκληρο τον κόσμο, που είμαι υπερήφανη να εκπροσωπώ όπου κι αν βρεθώ!

Σας ευχαριστώ»

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου είναι ότι αν δεν πάρουμε στα σοβαρά την κατάσταση τώρα μεγάλη πιθανότητα να φτάσουμε σε καραντίνα που σήμαινεί ότι δεν θα επιτρέπεται να βγουμε έξω.... Για εμάς το παρκο και η παιδική χαρά είναι απαγορευτικό πρώτον γιατί έχει κόσμο (στην Αθήνα ζω) δενα αξίζει το ρισκο..και δεύτερον γιατίδεν θα μου άρεσε να πάω κάπου που το παιδί θα βλέπει και δεν θα επιτρέπω να παίξει. ..Εμεις θα πάμε βόλτα στο βουνό το σ/κ ..

 

Τωρα εμενα τα παιδια επειδή είναι δύο και έχουν παρέα θα παίξουν μέσα χωρίς πρόβλημα.  Παίζουμε καυτή πατάτα πασες με μαξιλάρια χτίζουμε σπίτι τους βάζω στο μπάνιο με παιχνίδια και αυτό που κάνουν φούσκες...πήραμε σαλιγκαρια για κατοικίδιο και τα φροντιζουν. Βιβλία, παιδικα στη τηλεόραση,  μουσική, λεγκο και το παιχνίδια με την λάβα. ..κάνουνε και διάδρομο ένα τέταρτακι. ..Δηλαδή σωματικά  κουράζονται παρόλο που είναι μέσα. ..Δεν τους αφηνω ξάπλα στον καναπέ. ..Αν έχει ζέστη μέρα βγαίνουν και στο μπαλκόνι. ..

 

Από φαγητο δεν έχω ψωνίσει κάτι έξτρα. .Λόγω σαρακοστης που εμείς νηστευουμε έχω ήδη απόθεμα φαγητών για τα παιδιά σε μερίδες στην κατάψυξη και για εμας έχω ψωνίσει από πριν μακαρονορυζοοσπρια κτλ...Αυτό που θελω να πάρω είναι κανένα σνακ οπως ποπ κορν χυμούς....Δεν νομίζω όμως να ξεμεινουν τα σούπερ μάρκετ απλά για να μην τρέχω κάθε τρεις και λίγο. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κλείσουν τα πάντα, να απαγορευτούν οι μετακινήσεις κ ο καθένας να μείνει σπίτι του για ένα διάστημα -αλλα σπίτι, όχι πάω στην παιδική χαρά ή στην παραλία ή στο σούπερ μαρκετ- ο ιός δεν πρόκειται να σταματήσει να εξαπλώνεται. Εγώ κάθομαι σπίτι με τη μικρη, ο άντρας μου δουλεύει σε εταιρεία με 900 άτομα κ δεν μπορεί να πάρει άδεια. Χαιρετίσματα. Συγνώμη που θα σας το χαλάσω αλλά θα νοσήσει πανω από 1.000.000 κόσμος, αλλος πιο ήπια κ άλλος πιο βαριά. Συν όλοι αυτοί που δε θα ελεγχθουν γιατί θα ειναι σχεδόν ασυμπτωματικοί αλλά θα διασπειρουν τον ιο. Όποιος έχει ηλικιωμένους ή μη με σοβαρές ασθενείς θα πρέπει να τους κρατήσει σε σοβαρή καραντίνα. Οι συζητήσεις του τύπου δεν τρώμε μακαρόνια ή έχουμε συνηθίσει τα mall και πως θα περνάει η ώρα μας μου φαίνονται λίγο ατοπες όταν κάποιος έχει παιδι ή μάνα με ανοσοκαταστολή ή με ΧΑΠ ή είναι ο ίδιος άρρωστος κ σκέφτεται απλά πως θα προφυλαχθουν από την εντατική. Εγώ πήγα σήμερα σούπερ μάρκετ να ψωνίσω τα καθημερινά κ δεν υπήρχε χαρτί υγείας κ απολυμαντικό ούτε για δείγμα. Σε λίγες μέρες δε θα υπάρχουν κ άλλα είδη. Τις υπηρεσίες κ τις επιχειρήσεις τις κλείνουν σταδιακά για να μην πάθουμε σοκ. Ο καθένας πράττει κατά το δοκούν αλλά τα πράγματα θα γίνουν πολύ χειροτερα, ας είμαστε λίγο προσγειωμένοι. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Yovanna said:

 

 

Μωρέ δεν θέλω να του πω για μικρόβια, μήπως τρομάξει. Του λέω ότι δεν μπορούμε να πηγαίνουμε για λίγο καιρό, αλλά δεν ξέρω πώς να του το εξηγήσω. Τώρα με το που μπήκα σπίτι , με ρώτησε πού θα πάμε. Καμιά βολτίτσα με το ποδηλατάκι στο Άλσος Συγγρού είναι καλή ιδέα λέτε?

Στο μεταξύ μια αδιαθεσία την νιώθω και έχω αγχωθεί..

Μάλλον δεν το έγραψα σωστα, εγώ είπα στον γιο μου για μικρόβιο που είναι 4 1/2 ετών. Για την ηλικία σας προτείνω να πεις πως ο παππούς κ η γιαγιά πήγαν εκδρομή μερικές ημέρες κ πως τα εμπορικά είναι κλειστά . Είναι πολύ μικρός δεν νομίζω να μπορέσει να επεξεργασθεί άλλη πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...