Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Lenia16 said:

Εγώ πάλι δεν μπορώ, αφενός έβγαινα για δουλειά κ το παιδι πήγαινε παιδικό

Just now, Lenia16 said:

Εγώ πάλι δεν μπορώ, αφενός έβγαινα για δουλειά κ το παιδι πήγαινε παιδικό μέχρι το απόγευμα, υπήρχε πρόγραμμα κ τώρα έχει αλλάξει όλη μου η καθημερινότητα και αφετέρου όσο δεν έχω πλάνο ή κάτι να περιμένω με σκοτώνει. Η δουλειά μου μου αρέσει πολύ και μου στοιχίζει που δεν μπορώ να ασχοληθώ πάρα κάποιες ξεμπαρκες ώρες την εβδομάδα και δεν το έχω καθόλου να εφευρίσκω παιχνίδια κ να παίζω όλη μέρα, δυστυχώς αλλά έτσι είμαι. Υφίσταμαι τρομερή καταπίεση, τουλάχιστον αν μπορούσαμε να βγούμε για βόλτα με το παιδι κανένα δίωρο θα πέρναγε πιο εύκολα κ η ώρα. 

Βγήκε η απόφαση για τα ιδιωτικά κ μιλάει για μείωση διδάκτρων η οποία περιλαμβάνει αφαίρεση του σχολικού κ των απογευματινών μαθημάτων όπου δεν γίνονται μέσω διαδικτύου. Δεν το διάβασα ενδελεχώς αλλά μου φαίνεται κοροϊδία.

 

Συμφωνώ κι εγώ έτσι είμαι, όσο και να θέλω να είμαι αισιόδοξη και να ασχολούμαι με το παιδί ξένοιαστα όλη μέρα δυστυχώς δεν μπορώ . Εδώ μπορεί να μην υπάρχει κανένα εισόδημα στο σπίτι αύριο μεθαύριο. Πως να ξενοιασω; Δε λέω προσπαθώ να μη με πάρει από κάτω, αλλά δύσκολο. Το μόνο που χαίρομαι είναι ότι ο γιος μου είναι ακόμα μέσα στην τρελή χαρά... προσπαθώ να του μοιάσω! Για τα ιδιωτικά τελείως κοροϊδία πράγματι, δεν το διάβασα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Η πορεία του ιού θα τα δείξει όλα. Φοβάμαι όμως ότι θα επανεμφανιστει. 

Μα θα επανεμφανιστεί. Οι ιοί δεν εξαφανίζονται... Απλά οι συνθήκες ευνοούν τη μετάδοση τους ή όχι. Από Οκτώβρη σιγουρα θα υπάρξει νέο κύμα... Το θέμα είναι κατά πόσο θα υπάρχει θεραπεία, πρόληψη ή ανοσία... Πάντως φαίνεται πως τα πράγματα πάνε καλά... Προσωπικά είμαι πολύ αισιόδοξη και θεωρώ πως σιγά σιγά μετά το Πάσχα θα αρχίσουν όλα να κυλάνε ξανά... Σταδιακά σιγουρα, αλλά είμαι πολύ αισιόδοξη!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Δεν ξέρω βρε συ, δεν έχω καμία εσωτερική πληροφορηση. αλλα θα ειναι παραδοξο να μενουν κλειστα τα σχολεια κ να παιζουν τα παιδακια σε κλειστους χωρους. 

Καλά , το φαντάζομαι ότι δεν έχεις κάποια εσωτερική πληροφόρηση.. Πώς το σκέφτεσαι ρώτησα. Ούτως ή άλλως αν ανοίξουν τα εμπορικά δεν θα γεμίσουν παιδάκια?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Σε καταλαβαινω, δεν λέω πως δεν νιώθω πιεσμένη κι εγώ. Επειδή δεν δουλεύω και δεν πήγαινε παιδικό ο μικρός δεν μπορώ να πω πως άλλαξε τρομερά το πρόγραμμα μας, αλλά το απόγευμα είχαμε μία ελευθερια κινήσεων που τώρα στερουμαστε. 

  Είναι δύσκολα για όλους, είχαμε συνηθίσει διαφορετικά αλλά ας επικεντρωθουμε σε θετικά, σε όμορφες σκέψεις για να αντεξουμε, για να μην μας πάρει από κατω. Τις τελευταίες μέρες θέλω να βλεπω τα πραγματα με  πιο αισιόδοξη ματια, στην αρχή είχα πέσει αρκετά ψυχολογικά. 

Εμεις ξυπνούσα με στις 7,φευγαμε από το σπίτι για σχολειο 8,ο μικρος γυρνούσε 2,κ η μεγάλη μετά τις 6.ευτυχως είναι πολύ ευπροσαρμοστα, φυσικά έχουμε κ δύσκολες μέρες αλλά κατά βάση παμε καλα

Τις τελευταίες μέρες δ εχει καν καλό καιρό για βολτα

Η καθημερινότητα μας άλλαξε τελείως αλλα προτιμω να το βλέπω όπως εσύ για να αντεξουμε

Δ θελω να σκέφτομαι τι θα γίνει μετά τον Απρίλη (αν κ μεσα μου πιστεύω ότι θα κρατήσει πολύ παραπανω, κ στις άσχημες σκέψεις δ ξερω πως θα μας βρει καν ο ιουλης) 

Ευτυχως ειναι δυο τα παιδια, κ μεγαλουτσικα οποτο απασχολουνται εύκολα. Δ ειναι σε ηλικία όμως που να ανησυχώ για το εκπαιδευτικό κομμάτι. Επίσης γίνεται πολύ καλή δουλειά με το μπλογκ του νηπιαγωγειου μας, έχουν διαφορες δραστηριότητες κ προγράμματα, κρατάμε επαφή κ αυτο ειναι το πιο σημαντικο

Έσπερος δυστυχώς σε όλες τις πλευρές υπάρχει κοροϊδία με τα μέτρα να ανακοινώνονται ανά 2εβδ κ να υπάρχει αυτή η ανασφαλεια

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Καλά , το φαντάζομαι ότι δεν έχεις κάποια εσωτερική πληροφόρηση.. Πώς το σκέφτεσαι ρώτησα. Ούτως ή άλλως αν ανοίξουν τα εμπορικά δεν θα γεμίσουν παιδάκια?

θα μπορούσαν να ανοίξουν καταστήματα αλλά όχι χώροι αναψυχης. ή να μείνουν κλειστά τα εμπορικά κέντρα επειδή μαζεύεται κόσμος (έτσι κι αλλιώς τα περισσότερα λειτουργούν ηλεκτρονικά κ νομίζω έχουν τσιμπήσει λίγο τις τιμές). Να λειτουργήσουν με μέτρα περιορισμού ή να απαγορεύεται η είσοδος δεν παιδια. Αλλο να μπεις δεκα λεπτα στο συνοικιακό καταστημα για να παρεις καινούργιες παντοφλες μιας κ έλιωσαν με την καταχρηση στην καραντινα, αλλο να μπεις σε εναπολυκαταστημα με πολυ κοσμο κ να περιμένεις στην ουρα με τις ωρες. Δηλαδή αν ανοίξουν τα εμπορικά θα πάει ο κόσμος το παιδί του να παίξει σε έναν κλειστό παιδότοπο μετά από δυο μήνες καραντίνα; τοσο μας κοβει; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Καλά , το φαντάζομαι ότι δεν έχεις κάποια εσωτερική πληροφόρηση.. Πώς το σκέφτεσαι ρώτησα. Ούτως ή άλλως αν ανοίξουν τα εμπορικά δεν θα γεμίσουν παιδάκια?

Δεν είναι στάνταρ πως θα γεμίσουν.

Προσωπικά ΣΙΓΟΥΡΑ  δεν το πάω στο εμπορικό, σε παιδότοπο ή κάτι τέτοιο και πιστεύω πολλοί γονείς θα το σκεφτούν έτσι. Ακόμα κι αν επιτραπεί ο κλειστός χώρος με καλό καιρό και με τη σκιά του κορονοιού, γιατί να μαζεύεται ο κόσμος στα εμπορικά? Το σκέφτεσαι διαφορετικά?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δηλαδή αν ανοίξουν τα εμπορικά θα πάει ο κόσμος το παιδί του να παίξει σε έναν κλειστό παιδότοπο μετά από δυο μήνες καραντίνα; τοσο μας κοβει; 


Κι εγώ αυτό αναρωτήθηκα, δηλαδή το μόνο που μας κρατάει μέσα είναι η απαγόρευση και το ότι είναι κλειστά όλα; Προσωπικά σε mall και να ανοίξουν δεν πάω άμεσα, ισως το καλοκαίρι και βλέπουμε. Θέλω να πιστεύω ότι έτσι θα κινηθεί ο περισσότερος κόσμος για αυτό και νομίζω ότι δεν έχει και τόση σημασία ποτέ και ποια μέσα θα αρθούν, όλα εξαρτώνται από τον ιό, αυτός θα δείξει τον δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Εγώ πάλι προτιμώ να μην ακούω υποτιθέμενα σενάρια για παραπάνω μέτρα, άρση ή παραταση καραντίνας και άλλα σχετικά. Δεν θέλω να ζω με αυτό το άγχος και να ανατρεχω συνέχεια σε sites. Ακούω μόνο την απογευματινή ενημέρωση και σταμάτησα να βλέπω εσκεμμένα ειδήσεις. 

  Ήδη ή κατάσταση είναι αρκετά δύσκολη, ευτυχώς το παιδί δεν ζητά επίμονα να βγει, αλλωστε ο καιρός δεν επέτρεπε τελευταία ούτε μία βολτα στο τετράγωνο. 

 

  Θέλω να επικεντρωθω σε θετικές σκέψεις, σε ενασχολήσεις για να περάσει ο καιρός ομορφα. Κάνουμε κατασκευές, φτιάχνουμε συνταγές, σχεδιάζουμε πως θα βαψουμε τα αυγουλακια μας. Τελευταία οργανώνουμε και θεματικές μέρες και προσαρμόζουμε την μουσική, το χορό, το φαγητό και τα παιχνίδια. Πχ παραλία, διάστημα, εξοχή, χώρες κα. 

 

  Δεν ξέρω πόσο καιρό θα ζούμε σε καραντίνα αλλα δεν γίνεται να μετραμε τις μέρες για την έξοδο, μπορούμε και πρέπει να τις ζήσουμε!  

 

Μου άρεσε πολύ το μήνυμά σου!! Όντως δεν σταμάτησε η ζωή, απλώς άλλαξε! Αν σκεφτόμαστε συνεχώς πότε θα επανέλθουμε θα νιώθουμε χειρότερα, καλύτερα να προσαρμοστούμε στο τώρα! Όχι απαραίτητα με αισιοδοξία βέβαια, την ψυχολογία δεν μπορείς να την αλλάξεις, αλλά τουλάχιστον μπορούμε να βρούμε πράγματα να κάνουμε σαν να πρόκειται να κρατήσει καιρό, να μην περιμένουμε απλώς το πότε θα ξαναβγούμε σαν να έχουμε πατήσει pause.

 

Βέβαια εμεις έχουμε μωρό σχεδόν ενός έτους κι έτσι είτε μέσα είτε έξω δεν της κάνει διαφορά. Δεν βγαίναμε ούτως ή άλλως κάθε μέρα.

 

Just now, Lenia16 είπε:

Υφίσταμαι τρομερή καταπίεση, τουλάχιστον αν μπορούσαμε να βγούμε για βόλτα με το παιδι κανένα δίωρο θα πέρναγε πιο εύκολα κ η ώρα. 

 

 Μα αυτό επιτρέπεται! Ή τουλάχιστον δεν έχει απαγορευτεί ρητά (γιατί μερικοί λένε ότι τους έγινε παρατήρηση από αστυνομικούς που έβγαλαν τα παιδιά)

 

Just now, Έσπερος είπε:

θα μπορούσαν να ανοίξουν καταστήματα αλλά όχι χώροι αναψυχης. ή να μείνουν κλειστά τα εμπορικά κέντρα επειδή μαζεύεται κόσμος (έτσι κι αλλιώς τα περισσότερα λειτουργούν ηλεκτρονικά κ νομίζω έχουν τσιμπήσει λίγο τις τιμές). Να λειτουργήσουν με μέτρα περιορισμού ή να απαγορεύεται η είσοδος δεν παιδια. Αλλο να μπεις δεκα λεπτα στο συνοικιακό καταστημα για να παρεις καινούργιες παντοφλες μιας κ έλιωσαν με την καταχρηση στην καραντινα, αλλο να μπεις σε εναπολυκαταστημα με πολυ κοσμο κ να περιμένεις στην ουρα με τις ωρες. Δηλαδή αν ανοίξουν τα εμπορικά θα πάει ο κόσμος το παιδί του να παίξει σε έναν κλειστό παιδότοπο μετά από δυο μήνες καραντίνα; τοσο μας κοβει; 

 

Γιατί βρε κορίτσια, αν ανοίξουν καταστήματα θα πάτε; Εγώ όχι... Εδώ μια μέρα σε περίπατο λιμπιστηκα σουβλάκι take away και άλλη μια μέρα λιμπιστηκα πίτσα delivery αλλά και για τα δύο είπα στον εαυτό μου όχι για να μην έρθω σε επαφή με τον υπάλληλο. Πόσο μάλλον να πάω και σε μαγαζί... Και δεν εννοώ πολυκαταστημα,/εμπορικό. Ούτε σε απλό δεν θα πήγαινα πριν περάσει καιρός, εκτός από τα απαραίτητα. Δηλαδή καταστήματα ρούχων, παπουτσιών, καλλυντικών, βιβλιοπωλεία κλπ δεν θα εβλεπα το λόγο να πάω να έρθω σε επαφή.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω κι εγώ πως τέλη Απριλίου - αρχές Μαΐου θα αρχίσουμε σιγά σιγά να επιστρέφουμε στην καθημερινότητα. Τα σχολεία, όμως, όπως λένε οι ειδικοί θα είναι τα τελευταία που θα ανοίξουν. Προσπαθώ να βλέπω τα πράγματα όσο πιο θετικά μπορώ. Την υγεία μας να έχουμε αλλά φοβάμαι πως η οικονομική κατάσταση στον ιδιωτικό τομέα θα είναι πολύ άσχημη. Τα μέτρα ανακούφισης των επιχειρήσεων που έκλεισαν αναγκαστικά αλλά και των άλλων που πλήττονται προσωπικά τα βρίσκω αστεία. Θεωρώ πως θα υπάρξουν πολλές επιχειρήσεις που δε θα βγουν αλώβητες από όλο αυτό και επιχειρηματίες που εξοργισμένοι θα κλείσουν ψάχνοντας κάτι άλλο. Ανάλογα δύσκολη και η κατάσταση ιδιωτικών υπαλλήλων φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Γιατί βρε κορίτσια, αν ανοίξουν καταστήματα θα πάτε; Εγώ όχι... Εδώ μια μέρα σε περίπατο λιμπιστηκα σουβλάκι take away και άλλη μια μέρα λιμπιστηκα πίτσα delivery αλλά και για τα δύο είπα στον εαυτό μου όχι για να μην έρθω σε επαφή με τον υπάλληλο. Πόσο μάλλον να πάω και σε μαγαζί...

Εδώ κ τις ηλεκτρονικές αγορές τις σκεφτόμαστε για να μην πηγαίνουμε στα κούριερ που είναι κάτι τρύπες. αλλά γενικά δεν είναι κ τόσο απλό να είναι κλειστά τα μαγαζιά κ να ψωνίζεις μονο ηλεκτρονικα. Προχθες μας χαλασε κατι στο σπίτι κ θελαμε ενα ανταλλακτικό επειγόντως. Η μονη λυση ηταν να παει ενας γνωστός μας επαγγελματιας με τιμολόγιο να το παρει. γιατι δεν εχουμε κ καθε μερα καραβι για να βασιστούμε στα ηλεκτρονικα ψωνια. γενικα πιστευω οτι πρεπει να φυγουμε απο τη λογικη τπυ τι επιτρεπεται κ τι οχι, κ να βαλουμε το μυαλο μας να δουλεψει στο τι ειναι επικινδυνο κ τι οχι, για να λειτουργουν σιγα σιγα καποιοι τομεις αρκει να φερόμαστε υπεύθυνα γιατι μας κοβει κ οχι για να μην μας μαλώσει ο αυστηρός κυριος στις 6 το απογευμα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά άλλο για κάτι επείγον άλλο ρούχα ας πούμε. Θα μου πεις δεν γίνεται μερικά μαγαζιά να ανοίξουν κ μερικά όχι. Αλλά και να ανοίξουν πχ τα ρούχα, πιστεύω μια τρύπα στο νερό θα ειναι, δεν θα πάει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

Δεν είναι στάνταρ πως θα γεμίσουν.

Προσωπικά ΣΙΓΟΥΡΑ  δεν το πάω στο εμπορικό, σε παιδότοπο ή κάτι τέτοιο και πιστεύω πολλοί γονείς θα το σκεφτούν έτσι. Ακόμα κι αν επιτραπεί ο κλειστός χώρος με καλό καιρό και με τη σκιά του κορονοιού, γιατί να μαζεύεται ο κόσμος στα εμπορικά? Το σκέφτεσαι διαφορετικά?

 

Just now, Deena said:


Κι εγώ αυτό αναρωτήθηκα, δηλαδή το μόνο που μας κρατάει μέσα είναι η απαγόρευση και το ότι είναι κλειστά όλα; Προσωπικά σε mall και να ανοίξουν δεν πάω άμεσα, ισως το καλοκαίρι και βλέπουμε. Θέλω να πιστεύω ότι έτσι θα κινηθεί ο περισσότερος κόσμος για αυτό και νομίζω ότι δεν έχει και τόση σημασία ποτέ και ποια μέσα θα αρθούν, όλα εξαρτώνται από τον ιό, αυτός θα δείξει τον δρόμο.

Άρα λοιπόν , μόλις "αρθούν" τα μέτρα, θα ζούμε ακριβώς όπως και τώρα , αλλά με την ψευδαίσθηση ότι τώρα δεν έχουμε καραντίνα, είμαστε ελεύθεροι.. Και γιατί να ανοίξουν τα μαγαζιά αν κανείς δεν πατάει γιατί υπάρχει ακόμη ο κορονοιός, δεν πηγαίνει να φάει έξω, γιατί καραδοκεί ο κορονοιός, δεν παραγγέλνει απέξω φαγητό γιατί ποιος εμπιστεύεται με τον κορονοιό. . Για να πληρώνουν υπαλλήλους και λειτουργικά έξοδα και να μην πατάει κανείς? Καλύτερα να μείνουν όλα κλειστά τότε. Το ζευγάρι παντόφλες που λέει η Έσπερος, που θα μπείς να το αγοράσεις στα γρήγορα με μια μάσκα, το βρίσκεις και στο sκroutz. Εγώ αρνούμαι να ζώ σε καθεστώς φόβου μέχρι τον επόμενο χειμώνα. Δεν θα στηθώ έξω από το mall ή την παιδική χαρά , για να πάω την πρώτη μέρα, βλέποντας και κάνοντας. Σίγουρα όμως θα πάω. Και σίγουρα δεν θα την βγάλουμε Άνοιξη - Καλοκαίρι με βόλτες στα σοκάκια της γειτονιάς επειδή καραδοκεί κορονοιός. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

 

Άρα λοιπόν , μόλις "αρθούν" τα μέτρα, θα ζούμε ακριβώς όπως και τώρα , αλλά με την ψευδαίσθηση ότι τώρα δεν έχουμε καραντίνα, είμαστε ελεύθεροι.. Και γιατί να ανοίξουν τα μαγαζιά αν κανείς δεν πατάει γιατί υπάρχει ακόμη ο κορονοιός, δεν πηγαίνει να φάει έξω, γιατί καραδοκεί ο κορονοιός, δεν παραγγέλνει απέξω φαγητό γιατί ποιος εμπιστεύεται με τον κορονοιό. . Για να πληρώνουν υπαλλήλους και λειτουργικά έξοδα και να μην πατάει κανείς? Καλύτερα να μείνουν όλα κλειστά τότε. Το ζευγάρι παντόφλες που λέει η Έσπερος, που θα μπείς να το αγοράσεις στα γρήγορα με μια μάσκα, το βρίσκεις και στο sκroutz. Εγώ αρνούμαι να ζώ σε καθεστώς φόβου μέχρι τον επόμενο χειμώνα. Δεν θα στηθώ έξω από το mall ή την παιδική χαρά , για να πάω την πρώτη μέρα, βλέποντας και κάνοντας. Σίγουρα όμως θα πάω. Και σίγουρα δεν θα την βγάλουμε Άνοιξη - Καλοκαίρι με βόλτες στα σοκάκια της γειτονιάς επειδή καραδοκεί κορονοιός. 

 

Δηλαδή τώρα το ίδιο είναι πχ το πάρκο με τον παιδότοπο? ? Ο λόγος που δεν πας είναι επειδή απαγορεύεται?  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

 

Δηλαδή τώρα το ίδιο είναι πχ το πάρκο με τον παιδότοπο? ? Ο λόγος που δεν πας είναι επειδή απαγορεύεται?  

Σε παιδότοπους δεν πήγαινα ούτε πριν. Στο πάρκο βεβαίως και θα πάω , αλλά να έχει και παιδική χαρά. Αλλιώς τι θα κάνουμε? Θα τα ταίζουμε τα περιστέρια? Αντε να κάνουμε λίγο πατίνι, και μετά τι? Δεν πηγαίνω τώρα γιατί αφενός απαγορεύεται, αφετέρου ακόμη ο ιός είναι σε έξαρση. Αλλά δεν θα περιμένω και τον Ιούλιο.. Στην Γιουχαν ο κόσμος πηγαίνει σε εστιατόρια, σε εμπορικά , παντού. Απλά με αρκετή προσοχή ακόμη. Τους θερμομετρούν πριν μπούν κάπου. Συμφωνώ απόλυτα με αυτό. Θέλει προσοχή, όχι πανικό. 

Πάντως κορίτσια εάν σκεφτόμαστε έτσι, ότι σιγά μην πάω πουθενά, καταλαβαίνετε που βαδίζουμε.. Θα ανοίξουν οι αγορές, η κυβέρνηση τους λέει δεν σας καλύπτω άλλο, (απαγορεύεται και για ένα τρίμηνο να κάνουν απολύσεις),είστε ανοιχτοί τώρα, και θα κλείνει το ένα μετά το άλλο, αφού θα τους έχουν απολύσει όλους μετά το τρίμηνο.. Ωραία πράγματα μας περιμένουν.. Μάλλον τα ωραία είναι τώρα τελικά..

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μας περιμένουν ωραία πράγματα.  Έχουν αλλάξει τα πραγματα!  Είναι πάρα πολύ σοβαρά τα πράγματα!  Αλλιώς δεν θα υπήρχε καραντίνα παγκοσμιως σε διαφορες εκδοχες.  Δεν θα χανοταν μια ολόκληρη γενια σε Ιταλία και τωρα πια και σε Ισπανία και σε Αμερική. Είναι καλό να είμαστε αισιόδοξοι, ΠΡΈΠΕΙ να είμαστε αισιόδοξοι,  δεν είναι όμως ρεαλιστικό να νομίζουμε πως θα βγούμε αναίμακτοι από όλο αυτό.  Θα υπάρξει θανατικό,  οικονομικές καταστροφές,  παράπλευρες απώλειες. Μακάρι στην Ελλάδα να είναι σε μικρο βαθμό,  σε ανεκτο.  Τίποτα δεν θα είναι το ίδιο για κάποιο διάστημα,  ας το πάρουμε χαμπαρι κι ας βοηθηθουμε ψυχολογικα με όποιον τρόπο μπορει ο καθένας για να αντεξουμε.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz είπε:

Μα δεν μας περιμένουν ωραία πράγματα.  Έχουν αλλάξει τα πραγματα!  Είναι πάρα πολύ σοβαρά τα πράγματα!  Αλλιώς δεν θα υπήρχε καραντίνα παγκοσμιως σε διαφορες εκδοχες.  Δεν θα χανοταν μια ολόκληρη γενια σε Ιταλία και τωρα πια και σε Ισπανία και σε Αμερική. Είναι καλό να είμαστε αισιόδοξοι, ΠΡΈΠΕΙ να είμαστε αισιόδοξοι,  δεν είναι όμως ρεαλιστικό να νομίζουμε πως θα βγούμε αναίμακτοι από όλο αυτό.  Θα υπάρξει θανατικό,  οικονομικές καταστροφές,  παράπλευρες απώλειες. Μακάρι στην Ελλάδα να είναι σε μικρο βαθμό,  σε ανεκτο.  Τίποτα δεν θα είναι το ίδιο για κάποιο διάστημα,  ας το πάρουμε χαμπαρι κι ας βοηθηθουμε ψυχολογικα με όποιον τρόπο μπορει ο καθένας για να αντεξουμε.

Εγώ το μόνο που εύχομαι κ ελπίζω να βγει από όλο αυτό ειναι να ενισχυθεί η δημόσια υγεία που εδώ και δέκα χρόνια βρίσκεται σε απελπιστική κατάσταση κ το υγειονομικό προσωπικό τραβάει πολύ μεγάλα ζόρια για ψιχουλα. Και παρόλα αυτά ακόμη υπάρχουν άτομα που αισχροκερδουν ( κ πολιτικοί που επιτρέπουν ή ακόμη κ παιρνουν μέρος σε αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Το ζευγάρι παντόφλες που λέει η Έσπερος, που θα μπείς να το αγοράσεις στα γρήγορα με μια μάσκα, το βρίσκεις και στο sκroutz. Εγώ αρνούμαι να ζώ σε καθεστώς φόβου μέχρι τον επόμενο χειμώνα. Δεν θα στηθώ έξω από το mall ή την παιδική χαρά , για να πάω την πρώτη μέρα, βλέποντας και κάνοντας. Σίγουρα όμως θα πάω. Και σίγουρα δεν θα την βγάλουμε Άνοιξη - Καλοκαίρι με βόλτες στα σοκάκια της γειτονιάς επειδή καραδοκεί κορονοιός. 

Δεν καταλαβαίνω όμως τη λογική σου. Επειδή κάποια πραγματα τα βρίσκεις στο ίντερνετ μόνο από τα καταστήματα που έχουν ηλεκτρονικές πωλήσεις, να μην ανοίξουν; Αλλά να ανοίξουν οι χώροι αναψυχής παιδιών γιατί τα παιδιά μας βαρέθηκαν τις βόλτες στο τετράγωνο; Κάπου χάνω τη σύνδεση. 

Προφανώς και δεν έχει νόημα να ανοίξουν καταστήματα και να μην πηγαίνει κανείς, όμως κάποια στιγμή θα πρέπει να ανοίξουν, τουλάχιστον οι χώροι που δεν είναι ιδιαίτερα επικίνδυνοι. ΦΥσικά και έχει νόημα η σταδιακή άρση των μέτρων. Δηλαδή να μην αρχίσει να γίνεται αυτό, επειδή και πάλι θα έχουμε περιορισμούς; Και εν τέλει το μόνο σου θέμα είναι ότι έχουν κλείσει τα εμπορικά κέντρα και οι παιδικές χαρές; Δεν θα ζούμε μέσα στον φόβο αλλά πρέπει να μάθουμε και να προσέχουμε κάπως και να καταλάβουμε τι ακριβώς είναι επικίνδυνο και τι όχι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν καταλαβαίνω όμως τη λογική σου. Επειδή κάποια πραγματα τα βρίσκεις στο ίντερνετ μόνο από τα καταστήματα που έχουν ηλεκτρονικές πωλήσεις, να μην ανοίξουν; Αλλά να ανοίξουν οι χώροι αναψυχής παιδιών γιατί τα παιδιά μας βαρέθηκαν τις βόλτες στο τετράγωνο; Κάπου χάνω τη σύνδεση. 

Προφανώς και δεν έχει νόημα να ανοίξουν καταστήματα και να μην πηγαίνει κανείς, όμως κάποια στιγμή θα πρέπει να ανοίξουν, τουλάχιστον οι χώροι που δεν είναι ιδιαίτερα επικίνδυνοι. ΦΥσικά και έχει νόημα η σταδιακή άρση των μέτρων. Δηλαδή να μην αρχίσει να γίνεται αυτό, επειδή και πάλι θα έχουμε περιορισμούς; Και εν τέλει το μόνο σου θέμα είναι ότι έχουν κλείσει τα εμπορικά κέντρα και οι παιδικές χαρές; Δεν θα ζούμε μέσα στον φόβο αλλά πρέπει να μάθουμε και να προσέχουμε κάπως και να καταλάβουμε τι ακριβώς είναι επικίνδυνο και τι όχι. 

 

Μάλλον το αντίθετο εννοεί, ότι αν ανοίξουν δεν πρέπει να πούμε "δεν πάω μέχρι τον Ιούλιο", αλλά να αρχίσουμε να πηγαίνουμε σιγά σιγά, όπως επανήλθαν τα πράγματα σιγά σιγά στην Κίνα. Επειδή αν δεν πηγαίνει κανείς τότε δεν θα έχει νόημα να ανοίξουν.

Link to comment
Share on other sites

κι εσύ που λες ότι η μάμα σ είναι μόνη κ θέλει παρεα, θα ρισκάρεις να πας κάπου το παιδί σου για παιχνιδι, κ να κολλησει κατι που θα μεταφερει στη γιαγιά; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Δεν καταλαβαίνω όμως τη λογική σου. Επειδή κάποια πραγματα τα βρίσκεις στο ίντερνετ μόνο από τα καταστήματα που έχουν ηλεκτρονικές πωλήσεις, να μην ανοίξουν; Αλλά να ανοίξουν οι χώροι αναψυχής παιδιών γιατί τα παιδιά μας βαρέθηκαν τις βόλτες στο τετράγωνο; Κάπου χάνω τη σύνδεση. 

Προφανώς και δεν έχει νόημα να ανοίξουν καταστήματα και να μην πηγαίνει κανείς, όμως κάποια στιγμή θα πρέπει να ανοίξουν, τουλάχιστον οι χώροι που δεν είναι ιδιαίτερα επικίνδυνοι. ΦΥσικά και έχει νόημα η σταδιακή άρση των μέτρων. Δηλαδή να μην αρχίσει να γίνεται αυτό, επειδή και πάλι θα έχουμε περιορισμούς; Και εν τέλει το μόνο σου θέμα είναι ότι έχουν κλείσει τα εμπορικά κέντρα και οι παιδικές χαρές; Δεν θα ζούμε μέσα στον φόβο αλλά πρέπει να μάθουμε και να προσέχουμε κάπως και να καταλάβουμε τι ακριβώς είναι επικίνδυνο και τι όχι. 

Σόρυ, αν θέλεις ξαναδιάβασε τι έγραψα. Ουδεμία σχέση με αυτά που γράφεις. Είπα ότι δεν έχει νόημα να αφήσουν τα καταστήματα και τα εστιατόρια να ανοίξουν, σταματώντας έτσι την βοήθεια που δίνεται τώρα, (μείωση ενοικίου, εισφορών,  επίδομα εργαζόμενων κτλ), αν είναι να μην πατάει κανείς. Προφανώς όταν θα τα ανοίξουν, θα είναι για να πηγαίνουμε, όχι για να φοβόμαστε να περάσουμε κι απέξω. Αλλιώς ζημιά τους κάνουμε. Τι θα πει "πρέπει να ανοίξουν"? Αφού όσοι πάνε "τόσο τους κόβει", όπως λες. Άρα αν μας αποθαρρύνουν να πάμε , τα ανοίγουν για ποιο λόγο? 

 

Just now, Έσπερος said:

κι εσύ που λες ότι η μάμα σ είναι μόνη κ θέλει παρεα, θα ρισκάρεις να πας κάπου το παιδί σου για παιχνιδι, κ να κολλησει κατι που θα μεταφερει στη γιαγιά; 

Όσο και αν αγαπάω την μαμά μου, προτεραιότητα έχει το παιδί. Δεν μπορώ να του στερήσω τις βόλτες και την κοινωνικοποίηση με άλλα παιδάκια από φόβο μήπως κολλήσει η γιαγιά. Όπως το έχω στο μυαλό μου, μόλις επιτραπεί, θα της πώ να πάει στο εξοχικό στο νησί, με τις αυλές και τους κήπους της, να κάνει τα μπάνια της από νωρίς, ( πάντα έφευγε από Μάιο γιατί νοικιάζει airbnb), και θα πάμε και μείς να την βρούμε τον Αύγουστο.

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Σόρυ, αν θέλεις ξαναδιάβασε τι έγραψα. Ουδεμία σχέση με αυτά που γράφεις. Είπα ότι δεν έχει νόημα να αφήσουν τα καταστήματα και τα εστιατόρια να ανοίξουν, σταματώντας έτσι την βοήθεια που δίνεται τώρα, (μείωση ενοικίου, εισφορών,  επίδομα εργαζόμενων κτλ), αν είναι να μην πατάει κανείς. Προφανώς όταν θα τα ανοίξουν, θα είναι για να πηγαίνουμε, όχι για να φοβόμαστε να περάσουμε κι απέξω. Αλλιώς ζημιά τους κάνουμε. Τι θα πει "πρέπει να ανοίξουν"? Αφού όσοι πάνε "τόσο τους κόβει", όπως λες. Άρα αν μας αποθαρρύνουν να πάμε , τα ανοίγουν για ποιο λόγο? 

 

Όσο και αν αγαπάω την μαμά μου, προτεραιότητα έχει το παιδί. Δεν μπορώ να του στερήσω τις βόλτες και την κοινωνικοποίηση με άλλα παιδάκια από φόβο μήπως κολλήσει η γιαγιά. Όπως το έχω στο μυαλό μου, μόλις επιτραπεί, θα της πώ να πάει στο εξοχικό στο νησί, με τις αυλές και τους κήπους της, να κάνει τα μπάνια της από νωρίς, ( πάντα έφευγε από Μάιο γιατί νοικιάζει airbnb), και θα πάμε και μείς να την βρούμε τον Αύγουστο.

Δεν είναι ίδιο να ανοίξουν τα καταστήματα, έστω αυτά που δεν μαζεύεται πολύς κόσμος, με το να ανοίξουν χώροι για παιδιά που είναι επικίνδυνα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν είναι ίδιο να ανοίξουν τα καταστήματα, έστω αυτά που δεν μαζεύεται πολύς κόσμος, με το να ανοίξουν χώροι για παιδιά που είναι επικίνδυνα. 

Εγώ πάντως δυσκολεύομαι να ακολουθήσω τη λογική σας... Δεδομένου ότι τα παιδιά είναι σχεδόν 2 μήνες σε απομόνωση, είναι εντελώς και παντελώς ελεύθερα ιικου φορτίου. Άρα οι μόνοι φορείς εν προκειμένω θα είναι οι ενήλικες... Οι οποίοι εξακολουθούν να πηγαίνουν για ψώνια κλπ και αν αρχίσουν οι επιχειρήσεις θα πάνε στις δουλειές τους...  Επομένως, αν γίνει μετάδοση, θα γίνει από αυτους... που δεν είναι κακο απαραίτητα, αφού έτσι θα παράγουμε αντισώματα όσοι δεν έχουμε (αν δεν έχουμε) κολλήσει ακομα... Άρα γιατί τόσο μεγάλη τρομοκρατία για το θέμα "σχολείο", "παιδική χαρά" κλπ???

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Εγώ πάντως δυσκολεύομαι να ακολουθήσω τη λογική σας... Δεδομένου ότι τα παιδιά είναι σχεδόν 2 μήνες σε απομόνωση, είναι εντελώς και παντελώς ελεύθερα ιικου φορτίου. Άρα οι μόνοι φορείς εν προκειμένω θα είναι οι ενήλικες... Οι οποίοι εξακολουθούν να πηγαίνουν για ψώνια κλπ και αν αρχίσουν οι επιχειρήσεις θα πάνε στις δουλειές τους...  Επομένως, αν γίνει μετάδοση, θα γίνει από αυτους... που δεν είναι κακο απαραίτητα, αφού έτσι θα παράγουμε αντισώματα όσοι δεν έχουμε (αν δεν έχουμε) κολλήσει ακομα... Άρα γιατί τόσο μεγάλη τρομοκρατία για το θέμα "σχολείο", "παιδική χαρά" κλπ???

Μα αν ειναι οι γονεις, δεν θα ειναι κ τα παιδια τους; που ούτε σωστό πλύσιμο χεριών θα κάνουν ούτε φτέρνισμα θα κρατήσουν ούτε θα προσέξουν τις αποστάσεις, άρα θα το μεταδώσουν ευκολότερα παντού. εγώ έτσι το καταλαβαίνω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μα αν ειναι οι γονεις, δεν θα ειναι κ τα παιδια τους; που ούτε σωστό πλύσιμο χεριών θα κάνουν ούτε φτέρνισμα θα κρατήσουν ούτε θα προσέξουν τις αποστάσεις, άρα θα το μεταδώσουν ευκολότερα παντού. εγώ έτσι το καταλαβαίνω. 

Στο δικό μου το μυαλό, οκ τα παιδιά μπορεί να το μεταδώσουν... Σε όσα δεν το έχουν περάσει ήδη φυσικά, αφού το αναμενόμενο είναι ένα μεγάλο ποσοστό των παιδιών να το έχει περάσει ασυμπτωματικα ή με πολύ ήπια συμπτώματα.... Το ζητούμενο είναι σιγά σιγά να "αρρωστήσουμε" οι περισσότεροι σταδιακά... Κρατώντας μας "μαντρωμενους" επί μονίμου βάσεως, πως θα συμβεί αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Κερδίζουμε χρονο.  Να ερθει η ζέστη που δεν είναι σιγουρο αλλά μπορεί να βοηθήσει. Να  αρρωστησουμε σταδιακά. Να βρεθουν φάρμακα,  θεραπειες. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...