Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Yovanna είπε:

Αχ αυτό σκέφτομαι.. ότι μόλις ανοίξουν τις παιδικές χαρές και τα πάρκα κα ι τις πισίνες, θα πηγαίνω σίγουρα τον μικρό. Γιατί αν απλά συνεχίσουμε να ζούμε την ημέρα της μαρμότας και πηγαίνουμε γύρω γύρω βόλτα στη γειτονιά, πάλι καθεστώς καραντίνας είναι. Έτσι όμως, πάλι οι μαμάδες μας δεν θα μπορούν να βλέπουν εμάς και το παιδί. Οπότε πάλι μόνες.

Νομίζω ότι παιδικες χαρες κ κυρίως δραστηριότητες θα αργήσουν να ανοίξουν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Yovanna είπε:

Αχ αυτό σκέφτομαι.. ότι μόλις ανοίξουν τις παιδικές χαρές και τα πάρκα κα ι τις πισίνες, θα πηγαίνω σίγουρα τον μικρό. Γιατί αν απλά συνεχίσουμε να ζούμε την ημέρα της μαρμότας και πηγαίνουμε γύρω γύρω βόλτα στη γειτονιά, πάλι καθεστώς καραντίνας είναι. Έτσι όμως, πάλι οι μαμάδες μας δεν θα μπορούν να βλέπουν εμάς και το παιδί. Οπότε πάλι μόνες.

Οι παππούδες καλό είναι να το πάρουν απόφαση ότι για τη σκι τους προστασία, και για να μπορέσει να λειτουργήσει η σταδιακή εξομάλυνση προς όφελος όλων, θα πρέπει να συνεχίσουν την απομονωση. Σκληρο, αλλα αλλιώς δεν θα εχουν νοημα ολα αυτε που εγιναν. 

 

Η δικια μπυ παντως αρχισε να τρωγεται για το Πασχα. Σ εμας απαγορευεται να ερθει, αλλα το σκεφτεται μαλλον να κανει κατι με την αδερφη μου. Και φοβαμαι οτι δεν είναι η μόνη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Νομίζω ότι παιδικες χαρες κ κυρίως δραστηριότητες θα αργήσουν να ανοίξουν. 

Ωχ λες? Και τι θα κάνουμε? Θα παίρνουμε πάλι τα βουνά για να βγούμε? Ή θα περπατάμε άσκοπα στο δρόμο?

Just now, Έσπερος said:

Οι παππούδες καλό είναι να το πάρουν απόφαση ότι για τη σκι τους προστασία, και για να μπορέσει να λειτουργήσει η σταδιακή εξομάλυνση προς όφελος όλων, θα πρέπει να συνεχίσουν την απομονωση. Σκληρο, αλλα αλλιώς δεν θα εχουν νοημα ολα αυτε που εγιναν. 

 

Η δικια μπυ παντως αρχισε να τρωγεται για το Πασχα. Σ εμας απαγορευεται να ερθει, αλλα το σκεφτεται μαλλον να κανει κατι με την αδερφη μου. Και φοβαμαι οτι δεν είναι η μόνη. 

Είναι αλλιώς όταν είναι ζευγάρι. Η δικιά μου είναι ολομάναχη στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 Και για τις πανελληνιες υπαρχουν δυσκολιες. Πχ η επιτροπη που βγαζει τα θέματα σφραγίζεται κυριολεκτικα σε μια αιθουσα απο το προηγουμενο βραδυ και βγαινει αφου ολοκληρωθούν οι εξετασεις. Αυτο πώς θα γινει τηρώντας τα μετρα ασφαλειας; Ή η φωτοτύπηση κ συρραφή των θεματων που γίνεται πρωί πρωί στα μικροσκοπικά γραφεία των σχολειων. Και η διόρθωση στα βαθμολογικά το ίδιο. πολύς κόσμος μαζεμένος σε κλειστές αίθουσες να ακουμπάει τα ίδια γραφεία/χαρτιά/μηχανήματα. Αν ο κινδυνος διασποράς ειναι ακομα μεγαλος, αυτά όλα πρέπει να γίνουν με πολύ διαφορετικές ρυθμίσεις. το να γράφουν λιγοτερα παιδιά σε περισσότερες αίθουσες με ανοιχτα παραθυρα ειναι κατι απλο και ισως μπορει να γινει με σχετικη ασφαλεια. Τα παρασκηνιακά ειναι το μεγαλο ζητημα. Ελπιζω τοσο καιρο να επεξεργάζονται κάποιο πλάνο, πχ να συνδεθεί η επιτροπή των θεματων εξ αποστασεως σε καποιο πολυ κλειδωμένο συστημα για να δουλέψουν απομονωμένα αν μπορεί να εξασφαλιστεί ότι δεν θα γινει διαρροή θεματων μεσω του δικτύου. 

 

Μπορεί να είναι και βλακεία και ανέφικτο αυτό που θα πω γιατί δεν είμαι στον χώρο, αλλά νομίζω ότι οι συνθήκες χρειάζονται ευελιξία και προσαρμοστικότητα. Ας γίνουν οι πανελλήνιες τον Αύγουστο ή τον Σεπτέμβριο και ας αρχίσει το νέο πανεπιστημιακό έτος τον Νοέμβριο.

 

Κατ' αναλογία, ας επεκταθεί αντίστοιχα το δικαστικό έτος κλπ. Έτσι κι αλλιώς οι διακοπές φέτος για όλους είναι αμφίβολες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

 

Μπορεί να είναι και βλακεία και ανέφικτο αυτό που θα πω γιατί δεν είμαι στον χώρο, αλλά νομίζω ότι οι συνθήκες χρειάζονται ευελιξία και προσαρμοστικότητα. Ας γίνουν οι πανελλήνιες τον Αύγουστο ή τον Σεπτέμβριο και ας αρχίσει το νέο πανεπιστημιακό έτος τον Νοέμβριο.

 

Κατ' αναλογία, ας επεκταθεί αντίστοιχα το δικαστικό έτος κλπ. Έτσι κι αλλιώς οι διακοπές φέτος για όλους είναι αμφίβολες.

τΑυτο θα ήταν η πιο λογική λύση. Θα ξεσηκωθεί κόσμος όμως γιατί παρατείνει την πληρωμη διδάκτρων στα φρονιστηρια, αν καποιοι συνεχίσουν τα μαθηματα (προφανώς όλοι οι ιδιοκτήτες θα το επιδιώξουν). Αυτό το αρρωστημένο συστημα εισαγωγής δεν σώζεται με τιποτα. Μονη λυση ειναι να μπουν με τον μ.ο. α τετραμήνου. Ή για αλλαγη, φετος ας κανουν ενα αυτοματοποιημένο συστημα. να ερχονται λιγοι λιγοι στα εξεταστικά, να καθονται καμια ωρα σε εναν υπολογιστη για ερωτησεις πολλαπλής επιλογης και να μετρήσει αυτο. Ετσι κ αλλιως μεσοβέζικες λυσεις μπορουν να βρεθουν μονο. Να καταλαβει κι ο κοσμος επιτελους οτι δεν εχουν σημασια οι πανελληνιες αλλα το μετα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

τΑυτο θα ήταν η πιο λογική λύση. Θα ξεσηκωθεί κόσμος όμως γιατί παρατείνει την πληρωμη διδάκτρων στα φρονιστηρια, αν καποιοι συνεχίσουν τα μαθηματα (προφανώς όλοι οι ιδιοκτήτες θα το επιδιώξουν). Αυτό το αρρωστημένο συστημα εισαγωγής δεν σώζεται με τιποτα. Μονη λυση ειναι να μπουν με τον μ.ο. α τετραμήνου. Ή για αλλαγη, φετος ας κανουν ενα αυτοματοποιημένο συστημα. να ερχονται λιγοι λιγοι στα εξεταστικά, να καθονται καμια ωρα σε εναν υπολογιστη για ερωτησεις πολλαπλής επιλογης και να μετρήσει αυτο. Ετσι κ αλλιως μεσοβέζικες λυσεις μπορουν να βρεθουν μονο. Να καταλαβει κι ο κοσμος επιτελους οτι δεν εχουν σημασια οι πανελληνιες αλλα το μετα. 

 

Καλά και για το δικαστικό έτος που λέω εγώ και ειναι και ο κλάδος μου θα υπάρξουν αντιδράσεις (υπάρχουν ήδη δηλαδή, γιατί έχει πέσει στο τραπέζι η ιδέα) αλλά ελπίζω να υπάρξει πολιτική τόλμη για μια φορά.

 

Έτσι κι αλλιώς το οικονομικό σκέλος θα αντισταθμιστεί, έξοδα διακοπών δεν θα γίνουν για παράδειγμα, αντίστοιχα ενοίκια και λοιπά έξοδα φοιτητών θα αρχίσουν να πληρώνονται αργότερα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Όσοι είχατε νταντά κ τώρα δεν τη φέρνετε γιατί δουλεύετε σπίτι ή δεν δουλεύετε, θα την πληρώσετε; 

 

Θα της δωσω ενα ποσοστο του μισθου, θα δουμε ποσο, γυρω στο 30%

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Μπορεί να είναι και βλακεία και ανέφικτο αυτό που θα πω γιατί δεν είμαι στον χώρο, αλλά νομίζω ότι οι συνθήκες χρειάζονται ευελιξία και προσαρμοστικότητα. Ας γίνουν οι πανελλήνιες τον Αύγουστο ή τον Σεπτέμβριο και ας αρχίσει το νέο πανεπιστημιακό έτος τον Νοέμβριο.

 

Κατ' αναλογία, ας επεκταθεί αντίστοιχα το δικαστικό έτος κλπ. Έτσι κι αλλιώς οι διακοπές φέτος για όλους είναι αμφίβολες.

Από Οκτώβρη υπολογίζεται ότι θα ξεκινήσει το 2ο κύμα... Άρα με αυτή τη λογική ούτε τότε θα μπορεί να λειτουργήσει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Από Οκτώβρη υπολογίζεται ότι θα ξεκινήσει το 2ο κύμα... Άρα με αυτή τη λογική ούτε τότε θα μπορεί να λειτουργήσει τίποτα...

 

Αν είναι να παραλύσει πάλι το σύστημα από Οκτώβριο και τα παιδιά δεν μπορούν καν να γραφτούν στα πανεπιστήμια, λίγη σημασία έχει πότε θα έχουν γίνει οι πανελλήνιες. Ετσι όπως το καταλαβαίνω εγώ, Ιούνιο είναι αδύνατο να γίνουν και Ιούλιο είναι παρακινδυνευμένο. Μένει ο Αύγουστος και ο Σεπτέμβριος, αλλά είναι δύσκολο και για πολίτες και για κράτος να σκεφτούμε out of the box.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Μονη λυση ειναι να μπουν με τον μ.ο. α τετραμήνου. 

 

Αυτό θα γίνει λέει φέτος στη Γαλλία, όπου ακυρώθηκαν οι αντίστοιχες "παν-γαλλικες" μετά από αιώνα.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Αυτό θα γίνει λέει φέτος στη Γαλλία, όπου ακυρώθηκαν οι αντίστοιχες "παν-γαλλικες" μετά από αιώνα.

Η διαφορά είναι πως οι συνθήκες εκεί (και με Ιταλία, Ισπανία) με την κατάσταση εδώ, έχουν (προς το παρόν) μεγάάάλη διαφορά. Κι έτσι δεν έχουν προχωρήσει σε τόσο ανατρεπτικά (σε σύγκριση με την παρούσα δομή του εκπαιδευτικού συστήματος) μέτρα ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Θα της δωσω ενα ποσοστο του μισθου, θα δουμε ποσο, γυρω στο 30%

Εμείς μόλις κλείσαμε της δώσαμε το κομμάτι του 15ήμερου που είχε δουλέψει μέχρι τότε, για να μην έχουμε εκκρεμότητα. Αλλά έτσι όπως έγιναν βιαστικά και χωρίς να καλοκαταλαβαίνουμε τι συμβαίνει, παρόλο που κι η ίδια είπε τότε ότι θεωρεί απίθανο να ανοίξουν τα σχολεία πριν από το Πάσχα, δεν σκεφτήκαμε να της δώσουμε όλο το 15ήμερο, το οποίο τώρα μου φαίνεται πολύ μεγάλη γυφτιά.... 

Just now, Deena είπε:

 

Αν είναι να παραλύσει πάλι το σύστημα από Οκτώβριο και τα παιδιά δεν μπορούν καν να γραφτούν στα πανεπιστήμια, λίγη σημασία έχει πότε θα έχουν γίνει οι πανελλήνιες. Ετσι όπως το καταλαβαίνω εγώ, Ιούνιο είναι αδύνατο να γίνουν και Ιούλιο είναι παρακινδυνευμένο. Μένει ο Αύγουστος και ο Σεπτέμβριος, αλλά είναι δύσκολο και για πολίτες και για κράτος να σκεφτούμε out of the box.

Αν όντως τα πράγματα είναι σχετικά καλά, ίσως προς το τέλος Ιουνίου, και με 1-2 βδομάδες μαθήματα πριν έτσι για να μπουν στο κλίμα, να μην είναι παρακινδυνευμένο, αρκεί να ρυθμίσουν αλλιώς τα διαδικαστικά για την προετοιμασία των εξετάσεων και τη βαθμολόγηση των γραπτών, γιατί με το υπάρχον σύστημα είναι οι ιδανικές συνθήκες για διασπορά ιού. 

Just now, samsympan είπε:

Η διαφορά είναι πως οι συνθήκες εκεί (και με Ιταλία, Ισπανία) με την κατάσταση εδώ, έχουν (προς το παρόν) μεγάάάλη διαφορά. Κι έτσι δεν έχουν προχωρήσει σε τόσο ανατρεπτικά (σε σύγκριση με την παρούσα δομή του εκπαιδευτικού συστήματος) μέτρα ακόμη.

Έχει μια λογική αυτό, όμως από την άλλη δημιουργείται ένα κλίμα αβεβαιότητας. Η υπουργός σίγουρα δεν θα έπρεπε να κάνει τόσες εμφανίσεις για να επαναλαμβάνει τις ίδιες ασάφειες. Μοιάζει λίγο σαν να αρνείται την πραγματικότητα. Όλοι οι ειδικοί τονίζουν ότι τα σχολεία είναι από τα τελευταία που ανοίγουν, δεν μπορεί να παριστάνουν ότι δεν συμβαίνει κάτι και όλα θα γίνουν ρολόι. Ας πάρουν τώρα μια απόφαση, με βάση ένα μέτριο προς κακό σενάριο (πχ άνοιγμα μόνο Λυκείων μέσα Ιουνίου για λίγες μέρες και μετά εξετάσεις με μέτρα ασφαλείας, με την ύλη που είχε διδαχτεί μέχρι Μάρτιο) για να ξέρει ο κόσμος τι θα γίνει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Έχει μια λογική αυτό, όμως από την άλλη δημιουργείται ένα κλίμα αβεβαιότητας. Η υπουργός σίγουρα δεν θα έπρεπε να κάνει τόσες εμφανίσεις για να επαναλαμβάνει τις ίδιες ασάφειες. Μοιάζει λίγο σαν να αρνείται την πραγματικότητα. Όλοι οι ειδικοί τονίζουν ότι τα σχολεία είναι από τα τελευταία που ανοίγουν, δεν μπορεί να παριστάνουν ότι δεν συμβαίνει κάτι και όλα θα γίνουν ρολόι. Ας πάρουν τώρα μια απόφαση, με βάση ένα μέτριο προς κακό σενάριο (πχ άνοιγμα μόνο Λυκείων μέσα Ιουνίου για λίγες μέρες και μετά εξετάσεις με μέτρα ασφαλείας, με την ύλη που είχε διδαχτεί μέχρι Μάρτιο) για να ξέρει ο κόσμος τι θα γίνει. 

Αυτό που κατάλαβα ακούγωντας την εχθές, είναι ότι το πλάνο είναι μετακίνηση 1-2 μήνες μετά των μαθημάτων-εξετάσεων. Πως να ανακοινωθεί τώρα κάτι οριστικό, αφού όλοι "τρέμουν" το Πάσχα (για την ακρίβεια τον Έλληνά(ρα) το Πάσχα) και το τι θα ακολουθήσει αυτού...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, samsympan είπε:

Αυτό που κατάλαβα ακούγωντας την εχθές, είναι ότι το πλάνο είναι μετακίνηση 1-2 μήνες μετά των μαθημάτων-εξετάσεων. Πως να ανακοινωθεί τώρα κάτι οριστικό, αφού όλοι "τρέμουν" το Πάσχα (για την ακρίβεια τον Έλληνά(ρα) το Πάσχα) και το τι θα ακολουθήσει αυτού...

Εγώ πιστέυω ότι είναι καλύτερο να ανακοινώσει κάτι για τέλη Ιουνίου / αρχές Ιουλίου και να το πάρει πίσω αν γίνει κάτι άσχημο, παρά αυτή η κοροϊδία, γιατί περί κοροϊδίας πρόκειται. Και δεν νομίζω ότι κερδίζει κάτι επικοινωνιακά με αυτό. Τι δηλαδή; Ότι δείχνει ότι προσπαθεί να μην καθυστερήσουν; Αφού αυτό δεν είναι δική της απόφαση, είανι θέμα ειδικών. Για πολλά μπορεί να την κατηγορήσουν, όχι όμως για την αναβολή ή την καθυστέρηση των εξετάσεων. Έχουν μια πολύ περίεργη αντίληψη του τι συνιστά πολιτικό κόστος. Καθυστερούν ρυθμίσεις για τα δίδακτρα σε παιδικούς σταθμούς και ιδιωτικά, υπάρχει εκκρεμότητα για τις προκαταβολές των σχολικών εκδρομών, που είναι προφανές ότι δεν θα γίνει καμία, πρέπει να γίνει μια προετοιμασία για το ενδεχόμενο ολοκλήρωσης διδακτικού έτους εξ αποστάσεως (πχ δεν υπάρχει οδηγία να κρατάμε κάποιο "παρουσιολόγιο" της συμμετοχής των μαθητών, για το ενδεχόμενο να βαθμολογήσουμε τη συμμετοχή τους στην εξ αποστάσεως), ένα σωρό θέματα που μπορεί όντως να έχουν πολιτικό αντίκτυπο, δεν έχουν πάρει καμία άμεση απόφαση για αυτά, και περιφέρονται από κανάλι σε κανάλι για να λένε ότι φροντίζουν για την ομαλή διεξαγωγή των εξετάσεων, ενώ δεν περνάει από το χέρι τους!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marakiz said:

Δεν ξανακοιμηθήκα ποτέ από τις 1.30 το βράδυ, σηκώθηκε και ο μεγάλος στις 6.30 κι είμαστε γενικά μια ωραία ατμόσφαιρα.

Καλά κάνεις και τα γράφεις αυτά..να θυμηθώ ξανά τι με περιμένει και μένα..:)

 

 

Όσο για τα μετρα που συζητάμε, μάλλον είναι μεγάλο το πολιτικό κόστος και για να μας έρθει πιο 'μαλακά' τα ανακοινώνουν σταδιακά. Από την αρχή και όταν υπάρχουν στο επιτελείο τόσοι επιστήμονες και με το παράδειγμα της Κίνας να προηγείται όλοι ήξεραν ότι θα είναι ένα δίμηνο τουλάχιστον..όχι δύο εβδομάδες και ξανά δύο εβδομάδες κοκ..πάντως και με μηδέν κρούσματα πόσο απίθανο είναι να μην αρχίσει πάλι ένα νέο κύμα το Μάιο; Πριν καλοκαιριασει για τα καλά, που από ότι έχω καταλάβει είναι το μόνο που μας σώζει, η ελπίδα ότι ο ιός δεν θα επιβιώσει στις υψηλές θερμοκρασίες, δεν βλέπω καμιά αρση. Ή ψευτομικροπραγματα ίσα ίσα να τονωθεί η ψυχολογία λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Καλά κάνεις και τα γράφεις αυτά..να θυμηθώ ξανά τι με περιμένει και μένα..:)

 

 

Όσο για τα μετρα που συζητάμε, μάλλον είναι μεγάλο το πολιτικό κόστος και για να μας έρθει πιο 'μαλακά' τα ανακοινώνουν σταδιακά. Από την αρχή και όταν υπάρχουν στο επιτελείο τόσοι επιστήμονες και με το παράδειγμα της Κίνας να προηγείται όλοι ήξεραν ότι θα είναι ένα δίμηνο τουλάχιστον..όχι δύο εβδομάδες και ξανά δύο εβδομάδες κοκ..πάντως και με μηδέν κρούσματα πόσο απίθανο είναι να μην αρχίσει πάλι ένα νέο κύμα το Μάιο; Πριν καλοκαιριασει για τα καλά, που από ότι έχω καταλάβει είναι το μόνο που μας σώζει, η ελπίδα ότι ο ιός δεν θα επιβιώσει στις υψηλές θερμοκρασίες, δεν βλέπω καμιά αρση. Ή ψευτομικροπραγματα ίσα ίσα να τονωθεί η ψυχολογία λίγο...

Σίγουρα θα θέλουν να κινηθούν και κάποιοι τομείς της οικονομίας σιγά σιγά, όπως το εμπόριο. Η τηλεργασία λογικά θα παραμείνει για όπου είναι εφικτό. Ο τουρισμός είναι ξεγραμμένος μάλλον τελείως για φέτος. Χώροι αναψυχής παιδιών λογικά δεν θα ανοίξουν. ΓΙα τα σχολεία δεν ξέρω, θα πρέπει να βρεθεί κάποια λύση γιατί δεν είναι λογικό να θεωρούμε νορμάλ να κάθονται τα παιδιά μπροστά στην οθόνη για μήνες και να κάνουν μαθήματα σχολείου, αγγλικών, γαλλικών, μουσικής, καράτε και οτιδήποτε άλλο επινοεί ο καθένας και απλώς να είμαστε ευχαριστημένοι γιατί προχωράει η ύλη και είναι απασχολημένα. Ίσως εκ περιτροπής μάθημα για λίγες ώρες με 6-7 παιδιά στην τάξη, ανοιχτά παράθυρα και μάσκες, για να βγαίνουν και λίγο και να κάνουν και κάτι πιο φυσιολογικό; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Εγώ πάλι προτιμώ να μην ακούω υποτιθέμενα σενάρια για παραπάνω μέτρα, άρση ή παραταση καραντίνας και άλλα σχετικά. Δεν θέλω να ζω με αυτό το άγχος και να ανατρεχω συνέχεια σε sites. Ακούω μόνο την απογευματινή ενημέρωση και σταμάτησα να βλέπω εσκεμμένα ειδήσεις. 

  Ήδη ή κατάσταση είναι αρκετά δύσκολη, ευτυχώς το παιδί δεν ζητά επίμονα να βγει, αλλωστε ο καιρός δεν επέτρεπε τελευταία ούτε μία βολτα στο τετράγωνο. 

 

  Θέλω να επικεντρωθω σε θετικές σκέψεις, σε ενασχολήσεις για να περάσει ο καιρός ομορφα. Κάνουμε κατασκευές, φτιάχνουμε συνταγές, σχεδιάζουμε πως θα βαψουμε τα αυγουλακια μας. Τελευταία οργανώνουμε και θεματικές μέρες και προσαρμόζουμε την μουσική, το χορό, το φαγητό και τα παιχνίδια. Πχ παραλία, διάστημα, εξοχή, χώρες κα. 

 

  Δεν ξέρω πόσο καιρό θα ζούμε σε καραντίνα αλλα δεν γίνεται να μετραμε τις μέρες για την έξοδο, μπορούμε και πρέπει να τις ζήσουμε!  

κ εγω το ιδιο καvω ετσι καλλιως δεv εχει vοημα vα βγουμε εξω κ vα ζουμε με το αvχος κ με εκατο προφυλαξεις. κ ας ειμαστε κ λιγο αισιοδοξοι τοσες επιστημοvικες μελετες προχωραvε δεv μπορει κατι αποτελεσματικο θα βρεθει πριv χειμωvιασει παλι σιγουρα . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Εγώ πάλι προτιμώ να μην ακούω υποτιθέμενα σενάρια για παραπάνω μέτρα, άρση ή παραταση καραντίνας και άλλα σχετικά. Δεν θέλω να ζω με αυτό το άγχος και να ανατρεχω συνέχεια σε sites. Ακούω μόνο την απογευματινή ενημέρωση και σταμάτησα να βλέπω εσκεμμένα ειδήσεις. 

  Ήδη ή κατάσταση είναι αρκετά δύσκολη, ευτυχώς το παιδί δεν ζητά επίμονα να βγει, αλλωστε ο καιρός δεν επέτρεπε τελευταία ούτε μία βολτα στο τετράγωνο. 

 

  Θέλω να επικεντρωθω σε θετικές σκέψεις, σε ενασχολήσεις για να περάσει ο καιρός ομορφα. Κάνουμε κατασκευές, φτιάχνουμε συνταγές, σχεδιάζουμε πως θα βαψουμε τα αυγουλακια μας. Τελευταία οργανώνουμε και θεματικές μέρες και προσαρμόζουμε την μουσική, το χορό, το φαγητό και τα παιχνίδια. Πχ παραλία, διάστημα, εξοχή, χώρες κα. 

 

  Δεν ξέρω πόσο καιρό θα ζούμε σε καραντίνα αλλα δεν γίνεται να μετραμε τις μέρες για την έξοδο, μπορούμε και πρέπει να τις ζήσουμε!  

Εγώ πάλι δεν μπορώ, αφενός έβγαινα για δουλειά κ το παιδι πήγαινε παιδικό μέχρι το απόγευμα, υπήρχε πρόγραμμα κ τώρα έχει αλλάξει όλη μου η καθημερινότητα και αφετέρου όσο δεν έχω πλάνο ή κάτι να περιμένω με σκοτώνει. Η δουλειά μου μου αρέσει πολύ και μου στοιχίζει που δεν μπορώ να ασχοληθώ πάρα κάποιες ξεμπαρκες ώρες την εβδομάδα και δεν το έχω καθόλου να εφευρίσκω παιχνίδια κ να παίζω όλη μέρα, δυστυχώς αλλά έτσι είμαι. Υφίσταμαι τρομερή καταπίεση, τουλάχιστον αν μπορούσαμε να βγούμε για βόλτα με το παιδι κανένα δίωρο θα πέρναγε πιο εύκολα κ η ώρα. 

Βγήκε η απόφαση για τα ιδιωτικά κ μιλάει για μείωση διδάκτρων η οποία περιλαμβάνει αφαίρεση του σχολικού κ των απογευματινών μαθημάτων όπου δεν γίνονται μέσω διαδικτύου. Δεν το διάβασα ενδελεχώς αλλά μου φαίνεται κοροϊδία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Χώροι αναψυχής παιδιών λογικά δεν θα ανοίξουν.

Εννοείς τέλος Απρίλη ή καθόλου Άνοιξη καλοκαίρι? Τα εμπορικά θα ανοίξουν όμως και εκεί έχει παιδικές χαρές , λούνα παρκ κτλ. Ή δεν θα ανοίξουν αυτά?

 

Just now, Lenia16 said:

Εγώ πάλι δεν μπορώ, αφενός έβγαινα για δουλειά κ το παιδι πήγαινε παιδικό μέχρι το απόγευμα, υπήρχε πρόγραμμα κ τώρα έχει αλλάξει όλη μου η καθημερινότητα και αφετέρου όσο δεν έχω πλάνο ή κάτι να περιμένω με σκοτώνει. Η δουλειά μου μου αρέσει πολύ και μου στοιχίζει που δεν μπορώ να ασχοληθώ πάρα κάποιες ξεμπαρκες ώρες την εβδομάδα και δεν το έχω καθόλου να εφευρίσκω παιχνίδια κ να παίζω όλη μέρα, δυστυχώς αλλά έτσι είμαι. Υφίσταμαι τρομερή καταπίεση, τουλάχιστον αν μπορούσαμε να βγούμε για βόλτα με το παιδι κανένα δίωρο θα πέρναγε πιο εύκολα κ η ώρα. 

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν μπορώ να χαρώ τις μέρες κλεισμένη μέσα στο σπίτι, χωρίς καν να ξέρω ως πότε. Ούτε εγώ μπορώ να παίζω όλο το απόγευμα και όλο το ΣΚ παιχνίδια στο σπίτι με ένα νήπιο που σε 5 λεπτά έχει χάσει το ενδιαφέρον του και θέλει κάτι άλλο. Τώρα είναι ώρα να σχολάσω να πάω σπίτι και δεν το αποφασίζω.

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Εγώ πάλι δεν μπορώ, αφενός έβγαινα για δουλειά κ το παιδι πήγαινε παιδικό μέχρι το απόγευμα, υπήρχε πρόγραμμα κ τώρα έχει αλλάξει όλη μου η καθημερινότητα και αφετέρου όσο δεν έχω πλάνο ή κάτι να περιμένω με σκοτώνει. Η δουλειά μου μου αρέσει πολύ και μου στοιχίζει που δεν μπορώ να ασχοληθώ πάρα κάποιες ξεμπαρκες ώρες την εβδομάδα και δεν το έχω καθόλου να εφευρίσκω παιχνίδια κ να παίζω όλη μέρα, δυστυχώς αλλά έτσι είμαι. Υφίσταμαι τρομερή καταπίεση, τουλάχιστον αν μπορούσαμε να βγούμε για βόλτα με το παιδι κανένα δίωρο θα πέρναγε πιο εύκολα κ η ώρα. 

Σε καταλαβαινω, δεν λέω πως δεν νιώθω πιεσμένη κι εγώ. Επειδή δεν δουλεύω και δεν πήγαινε παιδικό ο μικρός δεν μπορώ να πω πως άλλαξε τρομερά το πρόγραμμα μας, αλλά το απόγευμα είχαμε μία ελευθερια κινήσεων που τώρα στερουμαστε. 

  Είναι δύσκολα για όλους, είχαμε συνηθίσει διαφορετικά αλλά ας επικεντρωθουμε σε θετικά, σε όμορφες σκέψεις για να αντεξουμε, για να μην μας πάρει από κατω. Τις τελευταίες μέρες θέλω να βλεπω τα πραγματα με  πιο αισιόδοξη ματια, στην αρχή είχα πέσει αρκετά ψυχολογικά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

καθόλου να εφευρίσκω παιχνίδια κ να παίζω όλη μέρα, δυστυχώς αλλά έτσι είμαι. Υφίστα

Κι εμείς έτσς είμαστε. ο άντρας μου σαν κλασικό αρσενικό μπορεί να κάνει αυτά τα αγοριστικα με τα παλεματα κ τα γαργαλητα που ομως κρατανε λιγο. εγω δεν μπορω καθολου να κανω τη μανούλα με τις χειροτεχνίες, ασε που την εχω καταβρει με τα μαθηματα κ ειναι ολο εκει το μυαλο μου και πού κ πού θυμάμαι ότι πρέπει να βρω υλικό κ για το δικό μου παιδί. Ο μικρός είναι σε φάση οχι οχι, χωρίς νεύρα βέβαια, απλώς ο,τι κ να του προτείνω λέει όχι και περιφέρεται απο δω κ απο δω κ από κει κάνοντας σαχλά πραγνατα ή  μονολογώντας ασυνάρτητους στίχους τραγουδιών ή αποσπάσματα απο παραμυθια και εχει μαθει κ πολλες λεξεις χρησιμότατες για ενα δίχρονο: διευθυντης, υπουργείο, ύλη, εξετάσεις, σύμβουλος, webex, συνεδρίαση, μαζί κ με κάτι "γαλλικά" που μας ξέφευγαν όταν  κολλούσε η πλατφόρμα. Πολύ εποικοδομητικό κ ποιοτικό αυτό το διάστημα! τουλαχιστον του μαθαινω καποιες δουλειες του σπιτιου. 

Just now, Yovanna είπε:

Εννοείς τέλος Απρίλη ή καθόλου Άνοιξη καλοκαίρι? Τα εμπορικά θα ανοίξουν όμως και εκεί έχει παιδικές χαρές , λούνα παρκ κτλ. Ή δεν θα ανοίξουν αυτά?

Δεν ξέρω βρε συ, δεν έχω καμία εσωτερική πληροφορηση. αλλα θα ειναι παραδοξο να μενουν κλειστα τα σχολεια κ να παιζουν τα παιδακια σε κλειστους χωρους. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...