Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

φοβάμαι ότι προς τα εκεί πάει το πράγμα, εμμέσως. ειδικά οι περιορισμοί στα ταξίδια κ οι αποκλεισμοί ανεμβολιαστων  από θέσεις εργασίας θα είναι ένας μεγάλος εκβιασμός. το θέμα όμως δεν είναι να γίνει έτσι εκβιαστικά, αυτό δεν θα βοηθήσει στο να καλλιεργηθεί εμπιστοσύνη. και μάλλον θα δώσει περισσότερα όπλα στους συνωμοσιολόγους. 

 

Μπορπυν σε πρώτη φάση να δώσουν πιο έξυπνα κίνητρα πχ όπως αυτό που λέει ο cdc, εμβολιασμένοι χωρίς μάσκα σε υπαίθριες δραστηριότητες. βέβαια αυτό δεν ελέγχεται εύκολα, αλλά περναει ένα μήνυμα. 

Δεν είναι απαραίτητο ότι όσοι το κάνουν για τον εαυτό τους θα το κάνουν το ίδιο γρήγορα κ στα παιδιά τους, για τα οποία ο κίνδυνος νοσησης είναι πολύ μικρότερος. 

Ναι, ο κίνδυνος νόσησης στα παιδιά είναι μικρότερος αλλά δεν μπορώ να φανταστώ άτομα που μιλούσαν απαξιωτικά για όσους δεν ήθελαν να εμβολιαστούν να μην προσφέρουν στα παιδιά τους το θαύμα της επιστήμης. :wink: Να το κάνουν ώστε να εξαλειφθούν και οι λίγες πιθανότητες νόσησης και μετάδοσης του ιού στους μεγαλύτερους. Ποιος ο λόγος να μην το κάνουν; Πολύ θα ήθελα να ακούσω επιχειρήματα της άλλης πλευράς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

 

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

φοβάμαι ότι προς τα εκεί πάει το πράγμα, εμμέσως. ειδικά οι περιορισμοί στα ταξίδια κ οι αποκλεισμοί ανεμβολιαστων  από θέσεις εργασίας θα είναι ένας μεγάλος εκβιασμός. το θέμα όμως δεν είναι να γίνει έτσι εκβιαστικά, αυτό δεν θα βοηθήσει στο να καλλιεργηθεί εμπιστοσύνη. και μάλλον θα δώσει περισσότερα όπλα στους συνωμοσιολόγους. 

 

Μπορπυν σε πρώτη φάση να δώσουν πιο έξυπνα κίνητρα πχ όπως αυτό που λέει ο cdc, εμβολιασμένοι χωρίς μάσκα σε υπαίθριες δραστηριότητες. βέβαια αυτό δεν ελέγχεται εύκολα, αλλά περναει ένα μήνυμα. 

Δεν είναι απαραίτητο ότι όσοι το κάνουν για τον εαυτό τους θα το κάνουν το ίδιο γρήγορα κ στα παιδιά τους, για τα οποία ο κίνδυνος νοσησης είναι πολύ μικρότερος. 

 

Ωστόσο, εάν τελικά ο ιός αποδειχθεί ενδημικός και χρειαζόμαστε εμβολιασμό κάθε χρόνο και  αν περάσουν 2-3 φουρνιές εμβολιασμών, αναμένει κανείς ότι οι τωρινές αμφιβολίες και οι φόβοι μερικών δεν θα έχουν πια λόγο ύπαρξης και θα αρχίσουν να εμβολιάζονται και οι πιο διστακτικοί.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Deena είπε:

 

 

Ωστόσο, εάν τελικά ο ιός αποδειχθεί ενδημικός και χρειαζόμαστε εμβολιασμό κάθε χρόνο και  αν περάσουν 2-3 φουρνιές εμβολιασμών, αναμένει κανείς ότι οι τωρινές αμφιβολίες και οι φόβοι μερικών δεν θα έχουν πια λόγο ύπαρξης και θα αρχίσουν να εμβολιάζονται και οι πιο διστακτικοί.

Θεωρώ πως αρκετοί θα κάνουν το εμβόλιο μόνο για να μην αποκλειστούν από δραστηριότητες, εργασία, ταξίδια κλπ. Βέβαια, αυτό είναι προσωπικό μας θέμα μιας και το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Εγώ αν δεν είχα καμία επίπτωση στην καθημερινότητά μου, για παράδειγμα, δε θα έκανα το εμβόλιο τουλάχιστον τα επόμενα 2-3 χρόνια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , love kids είπε:

Ναι, ο κίνδυνος νόσησης στα παιδιά είναι μικρότερος αλλά δεν μπορώ να φανταστώ άτομα που μιλούσαν απαξιωτικά για όσους δεν ήθελαν να εμβολιαστούν να μην προσφέρουν στα παιδιά τους το θαύμα της επιστήμης. :wink: Να το κάνουν ώστε να εξαλειφθούν και οι λίγες πιθανότητες νόσησης και μετάδοσης του ιού στους μεγαλύτερους. Ποιος ο λόγος να μην το κάνουν; Πολύ θα ήθελα να ακούσω επιχειρήματα της άλλης πλευράς.

Σίγουρα αλλιώς ζυγίζει τα οφέλη κάποιος για τον εαυτό του αναλογικά με την ηλικία κ το ρίσκο, κ αλλιώς για το παιδί του. Δεν νομίζω εξάλλου ότι όλοι εμεις εμβολιαστήκαμε χωρίς κάποια επιφύλαξη για διαδικασίες που έγιναν τόσο γρήγορα, ειδικά όσοι δεν έχουμε απόλυτη γνώση της διαδικασίας παραγωγής, ελέγχου κ έγκρισης. 

 

πρίν από 7 λεπτά , Deena είπε:

 

 

Ωστόσο, εάν τελικά ο ιός αποδειχθεί ενδημικός και χρειαζόμαστε εμβολιασμό κάθε χρόνο και  αν περάσουν 2-3 φουρνιές εμβολιασμών, αναμένει κανείς ότι οι τωρινές αμφιβολίες και οι φόβοι μερικών δεν θα έχουν πια λόγο ύπαρξης και θα αρχίσουν να εμβολιάζονται και οι πιο διστακτικοί.

εγω φοβάμαι ότι μ το που προκύψει ανάγκη της τρίτης δόσης, ειδικά αν αυτό γίνει πριν από τον χειμώνα, πολλοι θα θεωρήσουν ότι μας κοροϊδεύουν κ δεν θα το κάνουν. ειδικά αν δεν έχει υπάρξει κάποιο πολύ άμεσο κ απτό όφελος όχι μόνο στο σύστημα υγείας αλλά κ στη χαλάρωση των μέτρων. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Έσπερος είπε:

Σίγουρα αλλιώς ζυγίζει τα οφέλη κάποιος για τον εαυτό του αναλογικά με την ηλικία κ το ρίσκο, κ αλλιώς για το παιδί του. Δεν νομίζω εξάλλου ότι όλοι εμεις εμβολιαστήκαμε χωρίς κάποια επιφύλαξη για διαδικασίες που έγιναν τόσο γρήγορα, ειδικά όσοι δεν έχουμε απόλυτη γνώση της διαδικασίας παραγωγής, ελέγχου κ έγκρισης. 

 

εγω φοβάμαι ότι μ το που προκύψει ανάγκη της τρίτης δόσης, ειδικά αν αυτό γίνει πριν από τον χειμώνα, πολλοι θα θεωρήσουν ότι μας κοροϊδεύουν κ δεν θα το κάνουν. ειδικά αν δεν έχει υπάρξει κάποιο πολύ άμεσο κ απτό όφελος όχι μόνο στο σύστημα υγείας αλλά κ στη χαλάρωση των μέτρων. 

Δεν ξέρω για εσένα, εννοώ αν εξέφρασες επιφυλάξεις, δε θυμάμαι τα σχόλια όλων των μελών αλλά άλλοι (όχι εδώ στο φόρουμ, τουλάχιστον εδώ όλοι κρατάνε ένα επίπεδο νομίζω άσχετα με τις όποιες διαφωνίες) μέχρι μούντζες έλεγαν ότι αξίζουν σε όσους δεν εμβολιάζονται. Για αυτούς λέω ότι σίγουρα θα κάνουν το εμβόλιο άμεσα στα παιδιά τους και λογικό. 

Προφανώς αν χρειαστεί τρίτη δόση τόσο άμεσα θα γίνει αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 minutes ago, love kids said:

Δεν ξέρω για εσένα, δε θυμάμαι τα σχόλια όλων των μελών αλλά άλλοι (όχι εδώ στο φόρουμ, τουλάχιστον εδώ όλοι κρατάνε ένα επίπεδο νομίζω άσχετα με τις όποιες διαφωνίες) μέχρι μούντζες έλεγαν ότι αξίζουν σε όσους έχουν δεν εμβολιάζονται. Για αυτούς λέω ότι σίγουρα θα κάνουν το εμβόλιο άμεσα στα παιδιά τους και λογικό. 

Προφανώς αν χρειαστεί τρίτη δόση τόσο άμεσα θα γίνει αυτό που λες.

Έτσι ακριβώς είναι!

Έγώ αυτό :

16 minutes ago, Έσπερος said:

Δεν νομίζω εξάλλου ότι όλοι εμεις εμβολιαστήκαμε χωρίς κάποια επιφύλαξη για διαδικασίες που έγιναν τόσο γρήγορα, ειδικά όσοι δεν έχουμε απόλυτη γνώση της διαδικασίας παραγωγής, ελέγχου κ έγκρισης. 

 

δεν το είδα ούτε στα Social , ούτε εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , love kids είπε:

Δεν ξέρω για εσένα, δε θυμάμαι τα σχόλια όλων των μελών αλλά άλλοι (όχι εδώ στο φόρουμ, τουλάχιστον εδώ όλοι κρατάνε ένα επίπεδο νομίζω άσχετα με τις όποιες διαφωνίες) μέχρι μούντζες έλεγαν ότι αξίζουν σε όσους έχουν δεν εμβολιάζονται. Για αυτούς λέω ότι σίγουρα θα κάνουν το εμβόλιο άμεσα στα παιδιά τους και λογικό. 

Προφανώς αν χρειαστεί τρίτη δόση τόσο άμεσα θα γίνει αυτό που λες.

Η αλήθεια είναι ότι εγω σε άλλο φορουμ έχω γράψει ότι οι εκπαιδευτικοί που δεν δήλωσαν γθα τα αδιάθετα θέλουν μούντζες και εξακολουθώ να το πιστεύω για τον συγκεκριμένο επαγγελματικό χώρο. 

 

κατα τ αλλά παντως δεν έχω δει κάποιον να σχολιάζει αρνητικά όποιον δεν εμβολιαζεται. η γενικότερη αίσθηση που έχω μάλιστα είναι το αντίθετο, ότι οι της ηλικίας μας δεν το είχαν γενικα άμεσα στα πλάνα τους- δεν περίμενε κιόλας κανεις να έρθει η σειρά του γρήγορα. κάθε φορά που ακούω έναν νέο να λέει ότι έκλεισε ραντεβού, εκπλήσσομαι θετικά γιατί μάλλον δεδομένο είχα ότι πολλοί θα το αργήσουν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Έσπερος είπε:

Η αλήθεια είναι ότι εγω σε άλλο φορουμ έχω γράψει ότι οι εκπαιδευτικοί που δεν δήλωσαν γθα τα αδιάθετα θέλουν μούντζες και εξακολουθώ να το πιστεύω για τον συγκεκριμένο επαγγελματικό χώρο. 

 

κατα τ αλλά παντως δεν έχω δει κάποιον να σχολιάζει αρνητικά όποιον δεν εμβολιαζεται. η γενικότερη αίσθηση που έχω μάλιστα είναι το αντίθετο, ότι οι της ηλικίας μας δεν το είχαν γενικα άμεσα στα πλάνα τους- δεν περίμενε κιόλας κανεις να έρθει η σειρά του γρήγορα. κάθε φορά που ακούω έναν νέο να λέει ότι έκλεισε ραντεβού, εκπλήσσομαι θετικά γιατί μάλλον δεδομένο είχα ότι πολλοί θα το αργήσουν. 

Μα δεν είναι ένας και δύο που το έλεγαν. Σε δια ζώσης προσωπικές συζητήσεις το έχω ακούσει κι αυτό κι άλλα παρόμοια κάμποσες φορές. Προσωπικά δε χωρίζω τους ανθρώπους σε επαγγελματικούς χώρους ούτε σε αυτό το θέμα. Ο καθένας έχει δικαίωμα να σκέφτεται, να προβληματίζεται, να ψάχνεται. Θεωρώ άδικο π.χ. να πει κανείς στους εκπαιδευτικούς ή σε όποια άλλη ομάδα επαγγελματιών ότι δεν έχουν άλλη επιλογή από το να εμβολιαστούν και μάλιστα άμεσα με ό,τι υπάρχει τη δεδομένη στιγμή. Καταλαβαίνω πως το λες διότι έρχονται σε επαφή με πολύ κόσμο. Ευτυχώς όμως που τα παιδιά δε νοσούν το ίδιο εύκολα με τους ηλικιωμένους τρόφιμους ενός οίκου ευγηρίας, για παράδειγμα, άρα μάλλον κινδυνεύουν λιγότερο από τον ανεμβολίαστο εκπαιδευτικό κι αυτός μάλλον περισσότερο. Καταλαβαίνω μάλλον τι θες να πεις αλλά ίσως είσαι πολύ απόλυτη στις απόψεις σου, ίσως πάλι κι όχι...:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , kotsifikos είπε:

Στο φορουμ εδώ δεν έχει σχολιαστεί η πρόθεση κάποιου να εμβολιαστεί ή όχι για τον κορονοιό!  Εγώ περίμενα πως και πως να έρθει η σειρά μου ώστε να εμβολιαστώ και μάλιστα έκλεισα σε δήμο μακρυά από την περιοχή μου γιατί έτσι θα εμβολιαστώ μία εβδομάδα νωρίτερα , δεν θα έλεγα ποτέ σε κάποιον κάνε το ή μην το κάνεις γιατί είναι κάτι πολύ προσωπικό. Μπορεί εγώ να επιλέγω τι θα κάνω όμως δεν μπορώ να επέμβω στο τι θα κάνει ο κάθε ένας. Αντίθετα έχω σχολιάσει την στάση που έχει ο κόσμος απέναντι στα μέτρα, γιατί μπορώ να δεχθώ πως κάποιος δεν θέλει να βάλει στον οργανισμό του ένα εμβόλιο για το οποίο δεν γνωρίζει πολλά, δεν μπορώ όμως να δεχθώ πως φοράει την μάσκα του πηγούνι επειδή νιώθει πως με αυτή την πράξη κάνει την επανάσταση της ζωής του, επειδή απλά έτσι θέλει, γιατί το να τηρήσει κανείς τα μέτρα δεν θα ζημιώσει κάπου τον οργανισμό του και το σώμα του.

Συμφωνώ απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

.Σε λιγο θα το προσφέρουν και με τριήμερο διακοπών στην Ύδρα σε συνδυασμό με spa. 

 

Έτσι ψήνομαι :mrgreen:

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Οχι μονο παράλογο αλλα και βλακώδες.Δεν φτάνει που τους έδωσαν κ συνεχίζουν να τους παρέχουν το βαρύ πυροβολικό των εμβολίων μιλανε κιολας.Μετα από όλο αυτό το σαλο θα επρεπε να διαθέτουν astra στους ανω των 65 όπως κανουν πολλες χωρες κ τα υπόλοιπα στους νεότερους ώστε ουτε να ρισκατουν ουτε να καθυστέρησουν να αποκτήσουν ανοσία.Τα χω παρει ασχημα που ξεπουλάνε.Σε λιγο θα το προσφέρουν και με τριήμερο διακοπών στην Ύδρα σε συνδυασμό με spa. 

Είδες είπε ο Τσιπρας ότι ξεστοκαρουν κ έγινε χαμός γιατί λέει υπονομεύει την προσπάθεια. πρόσεχε τι λες. μην έρθουν να σε μαζέψουν κ σένα!!! εντωμεταξύ ξένα μέσα επεσήμαναν ως αξιοσημείωτο που ο Τσιπρας επαίνεσε το ΑΖ λέγοντας ότι είχε πολύ καλά αποτελέσματα στηβ Αγγλία. κ εδώ λέμε ότι καλλιεργεί συνωμοσιολογίες. 

πρίν από 35 λεπτά , love kids είπε:

Μα δεν είναι ένας και δύο που το έλεγαν. Σε δια ζώσης προσωπικές συζητήσεις το έχω ακούσει κι αυτό κι άλλα παρόμοια κάμποσες φορές. Προσωπικά δε χωρίζω τους ανθρώπους σε επαγγελματικούς χώρους ούτε σε αυτό το θέμα. Ο καθένας έχει δικαίωμα να σκέφτεται, να προβληματίζεται, να ψάχνεται. Θεωρώ άδικο π.χ. να πει κανείς στους εκπαιδευτικούς ή σε όποια άλλη ομάδα επαγγελματιών ότι δεν έχουν άλλη επιλογή από το να εμβολιαστούν και μάλιστα άμεσα με ό,τι υπάρχει τη δεδομένη στιγμή. Καταλαβαίνω πως το λες διότι έρχονται σε επαφή με πολύ κόσμο. Ευτυχώς όμως που τα παιδιά δε νοσούν το ίδιο εύκολα με τους ηλικιωμένους τρόφιμους ενός οίκου ευγηρίας, για παράδειγμα, άρα μάλλον κινδυνεύουν λιγότερο από τον ανεμβολίαστο εκπαιδευτικό κι αυτός μάλλον περισσότερο. Καταλαβαίνω μάλλον τι θες να πεις αλλά ίσως είσαι πολύ απόλυτη στις απόψεις σου, ίσως πάλι κι όχι...:)

Σε δια ζώσης δεν έχω ακούσει κανέναν. Έχω ακούσει να λενε ότι θέλουν, ότι εύχονται να προχωρήσει γρήγορα, αλλά σ εκεί. γι αυτό λέω ότι η αίσθηση μου ήταν ο οι νέοι δεν θα έσπευδαν. κ γι αυτό απέφευγα κ τις συζητήσεις ενώ τψρα πια δεν το κάνω.

 

οι εκπαιδευτικοί θα έρχονται σε επαφή με πολυάριθμο ανεμβολιαστο πληθυσμό. όσο κ αν πολλοί θεωρούν ενοχλητικό να το ακούν, είναι μια επαγγελματική κατηγορία που οριακά θα μπορούσε κ υποχρεωτικά να εμβολιαστεί. Και για να σου πω την αλήθεια, από το να ακούω ότι τα σχολεία είναι ασφαλή (για τα παιδιά άρα χεστηκαμε για τους εργαζόμενους), προτιμώ να ακούω ότι είναι υποχρεωμένοι να εμβολιαστούν. Στο κάτω κάτω, χωρίς να είναι αυτή η αρχική πρόθεση, με τόσους μήνες κλειστά σχολεία κατέληξαν να είναι σπο τις πιο προστατευμένες ομάδες. Δεν γιηεται μόνο τα οφέλη να επιδιώκεις κ όχι τις ευθύνες. 

 

Κλεινω με κάτι ωραίο που έγραψε ο Παπανεντσης. οι επιλογή μας αυτή τη στιγμή δεν είναι από τη μια εμβολιασμός κ από την άλλη μια ιδεατή κατάσταση χωρίς καμία τετοια ιατρική παρέμβαση, γιατί αυτή η ιδεατή κατάσταση δεν υπάρχει κ δεν θα υπάρξει για καιρό. Η δεύτερη επιλογή είναι το ρίσκο της νοσησης, επομένως έτσι πρέπει να τα ζυγίσει ο καθένας. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Έσπερος είπε:

Είδες είπε ο Τσιπρας ότι ξεστοκαρουν κ έγινε χαμός γιατί λέει υπονομεύει την προσπάθεια. πρόσεχε τι λες. μην έρθουν να σε μαζέψουν κ σένα!!! εντωμεταξύ ξένα μέσα επεσήμαναν ως αξιοσημείωτο που ο Τσιπρας επαίνεσε το ΑΖ λέγοντας ότι είχε πολύ καλά αποτελέσματα στηβ Αγγλία. κ εδώ λέμε ότι καλλιεργεί συνωμοσιολογίες. 

Ναι.βλεπω να με μαζεύουν.Κατσε να δω κι εγω το σαββατο τι μου επιφυλάσσουν.Γιατι αφού ξεπουλαει μπορει ναψθελουν να διαθεσουν και σε εμας τα τελευταία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 41 λεπτά , Yovanna είπε:

Εγώ δεν εκπλήσσομαι ούτε θετικά ούτε αρνητικά, διότι παρότι θα εμβολιαστώ και εγώ το συντομότερο, δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν είναι η σωστή απόφαση για έναν υγιή νέο. Και βάζω και τον εαυτό μου μέσα. Θα φανεί αρκετά αργότερα αυτό.

 

Ακριβώς. Κι εμένα μου κάνει εντύπωση η τόση σιγουριά. Οκ ναι να εμβολιαστουμε γιατί προς το παρόν είναι η μόνη λύση για επαναφορά στην κανονικότητα και προς το παρόν φαίνεται ότι οι "παρενέργειες" του ιού είναι χειρότερες από του εμβολίου, αλλά δεν θα πανηγυρίσουμε κιόλας! Είδα μέχρι και logo στις φωτό προφίλ του fb που λένε "vaccinated" κλπ.

 

(Φανταστείτε λέει να φανούν παρενέργειες στο μέλλον και να αφανιστεί τελικά η ανθρωπότητα από το εμβόλιο αντί τον ιό, χαχα! Πλάκα κάνω προφανώς, αλλά και η τόση σιγουριά, χαρά και ενθουσιασμός μου κάνει λίγο εντύπωση. Το βλέπω πιο πολύ σαν κατι που απλά πρέπει να γίνει)

πρίν από 20 λεπτά , Έσπερος είπε:

Κλεινω με κάτι ωραίο που έγραψε ο Παπανεντσης. οι επιλογή μας αυτή τη στιγμή δεν είναι από τη μια εμβολιασμός κ από την άλλη μια ιδεατή κατάσταση χωρίς καμία τετοια ιατρική παρέμβαση, γιατί αυτή η ιδεατή κατάσταση δεν υπάρχει κ δεν θα υπάρξει για καιρό. Η δεύτερη επιλογή είναι το ρίσκο της νοσησης, επομένως έτσι πρέπει να τα ζυγίσει ο καθένας. 

 

Αυτο το διάβασα κι εγώ και μου άρεσε και το έλεγα στον άντρα μου, αλλά μου λέει ότι τον ιό δεν είναι σίγουρο ότι θα τον κολλήσεις ώστε να έχεις το ρίσκο των παρενεργειών του, ενώ με το εμβόλιο το παίρνεις σίγουρα το ρίσκο. Σωστό κι αυτό. Δεν ξέρω εγώ είμαι μπερδεμένη. Οκ οι παρενέργειες είναι πολύ πολύ σπάνιες, αλλα εσείς που είστε σίγουρες και ενθουσιωδεις δηλαδή δεν φοβηθηκατε ούτε λίγο μην τυχόν είστε η μία σπάνια περίπτωση στο εκατομμύριο που θα του κάτσει η παρενέργεια; Και οκ πιο πιθανό είναι να μας χτυπήσει αμάξι, αλλά με το εμβόλιο κανεις κάτι οικειοθελώς, δεν είναι ότι σου τυχαίνει. Τέλος πάντων εγώ κυρίως για το άστρα τα σκέφτομαι αυτά, τα άλλα υποτίθεται ότι δεν έχει ακουστεί κάτι. Δηλαδή δεν είναι ότι δεν θα έκανα κανένα, αλλά εφόσον υπάρχει δικαιωμα επιλογής θεωρώ καλό να το αξιοποιήσει οποιος θέλει. Αλλιώς δεν θα έδιναν το δικαίωμα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , little lamb είπε:

 

Ακριβώς. Κι εμένα μου κάνει εντύπωση η τόση σιγουριά. Οκ ναι να εμβολιαστουμε γιατί προς το παρόν είναι η μόνη λύση για επαναφορά στην κανονικότητα και προς το παρόν φαίνεται ότι οι "παρενέργειες" του ιού είναι χειρότερες από του εμβολίου, αλλά δεν θα πανηγυρίσουμε κιόλας! Είδα μέχρι και logo στις φωτό προφίλ του fb που λένε "vaccinated" κλπ.

 

(Φανταστείτε λέει να φανούν παρενέργειες στο μέλλον και να αφανιστεί τελικά η ανθρωπότητα από το εμβόλιο αντί τον ιό, χαχα! Πλάκα κάνω προφανώς, αλλά και η τόση σιγουριά, χαρά και ενθουσιασμός μου κάνει λίγο εντύπωση. Το βλέπω πιο πολύ σαν κατι που απλά πρέπει να γίνει)

 

Αυτο το διάβασα κι εγώ και μου άρεσε και το έλεγα στον άντρα μου, αλλά μου λέει ότι τον ιό δεν είναι σίγουρο ότι θα τον κολλήσεις ώστε να έχεις το ρίσκο των παρενεργειών του, ενώ με το εμβόλιο το παίρνεις σίγουρα το ρίσκο. Σωστό κι αυτό. Δεν ξέρω εγώ είμαι μπερδεμένη. Οκ οι παρενέργειες είναι πολύ πολύ σπάνιες, αλλα εσείς που είστε σίγουρες και ενθουσιωδεις δηλαδή δεν φοβηθηκατε ούτε λίγο μην τυχόν είστε η μία σπάνια περίπτωση στο εκατομμύριο που θα του κάτσει η παρενέργεια; Και οκ πιο πιθανό είναι να μας χτυπήσει αμάξι, αλλά με το εμβόλιο κανεις κάτι οικειοθελώς, δεν είναι ότι σου τυχαίνει. Τέλος πάντων εγώ κυρίως για το άστρα τα σκέφτομαι αυτά, τα άλλα υποτίθεται ότι δεν έχει ακουστεί κάτι. Δηλαδή δεν είναι ότι δεν θα έκανα κανένα, αλλά εφόσον υπάρχει δικαιωμα επιλογής θεωρώ καλό να το αξιοποιήσει οποιος θέλει. Αλλιώς δεν θα έδιναν το δικαίωμα.

Καλά, αυτό με τις φωτογραφίες στα social media μου κάνει κι εμένα εντύπωση. Πολλή χαρά! :roll:

Σίγουρα κάποιοι δε φοβούνται, το πιστεύω. Άλλοι ζυγίζουν τις πιθανότητες και πράττουν ανάλογα. Άλλοι φοβούνται αλλά για να το παίξουν ανώτεροι δεν το δείχνουν και κάνουν και κήρυγμα στους άλλους, όμως τρέχουν να αλλάξουν της ΑΖ το εμβόλιο με άλλο ή παρακαλούν να μην τους τύχει αυτό. Έχω δει όλες αυτές τις κατηγορίες ατόμων. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , little lamb είπε:

 

Ακριβώς. Κι εμένα μου κάνει εντύπωση η τόση σιγουριά. Οκ ναι να εμβολιαστουμε γιατί προς το παρόν είναι η μόνη λύση για επαναφορά στην κανονικότητα και προς το παρόν φαίνεται ότι οι "παρενέργειες" του ιού είναι χειρότερες από του εμβολίου, αλλά δεν θα πανηγυρίσουμε κιόλας! Είδα μέχρι και logo στις φωτό προφίλ του fb που λένε "vaccinated" κλπ.

 

(Φανταστείτε λέει να φανούν παρενέργειες στο μέλλον και να αφανιστεί τελικά η ανθρωπότητα από το εμβόλιο αντί τον ιό, χαχα! Πλάκα κάνω προφανώς, αλλά και η τόση σιγουριά, χαρά και ενθουσιασμός μου κάνει λίγο εντύπωση. Το βλέπω πιο πολύ σαν κατι που απλά πρέπει να γίνει)

OK όπως απαιτείται σεβασμός για την διστακτικότητα κάποιων, το ίδιο απαιτείται και για τον ενθουσιασμό κάποιων άλλων. Στα social δυστυχώς χλευάζονται αρκετά συχνά και όσοι έχουν εκφραστεί ανοιχτά υπέρ των εμβολίων.

 

Εγω είχα κάνει ένα προτρεπτικό ποστ στο insta πριν λίγες μέρες για τον εμβολιασμό των 30+ και μου γράφει ένας «φίλος»: «Είσαι κι εσυ πρόβατο του Μαρινάκη», ανάθεμα κι αν κατάλαβα τι εννοούσε και για μέρες νόμιζα ότι εννοούσε τον Μαρινάκη του Ολυμπιακού και απορούσα, σήμερα κατάλαβα ότι εννοούσε έναν  Μαρινάκη που είναι λέει Πρόεδρος της ΟΝΝΕΔ!!!

 

Εκνευριστηκα γιατί με ξέρει, ξέρει την σχέση μου με την πολιτική, η οποία για λόγους που έχουν να κάνουν με παιδικά μου βιώματα αγγίζει τα όρια της αποστροφής, παρόλα αυτά ένιωσε την ανάγκη και έκρινε σκόπιμο να πολιτικοποιήσει το ζητημα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , little lamb είπε:

Αυτο το διάβασα κι εγώ και μου άρεσε και το έλεγα στον άντρα μου, αλλά μου λέει ότι τον ιό δεν είναι σίγουρο ότι θα τον κολλήσεις ώστε να έχεις το ρίσκο των παρενεργειών του, ενώ με το εμβόλιο το παίρνεις σίγουρα το ρίσκο. Σωστό κι αυτό. Δεν ξέρω εγώ είμαι μπερδεμένη. Οκ οι παρενέργειες είναι πολύ πολύ σπάνιες, αλλα εσείς που είστε σίγουρες και ενθουσιωδεις δηλαδή δεν φοβηθηκατε ούτε λίγο μην τυχόν είστε η μία σπάνια περίπτωση στο εκατομμύριο που θα του κάτσει η παρενέργεια; Και οκ πιο πιθανό είναι να μας χτυπήσει αμάξι, αλλά με το εμβόλιο κανεις κάτι οικειοθελώς, δεν είναι ότι σου τυχαίνει. Τέλος πάντων εγώ κυρίως για το άστρα τα σκέφτομαι αυτά, τα άλλα υποτίθεται ότι δεν έχει ακουστεί κάτι. Δηλαδή δεν είναι ότι δεν θα έκανα κανένα, αλλά εφόσον υπάρχει δικαιωμα επιλογής θεωρώ καλό να το αξιοποιήσει οποιος θέλει. Αλλιώς δεν θα έδιναν το δικαίωμα.

Αν κυκλοφορείς για τη δουλειά σου, αν τα παιδιά σου πάνε σχολείο, αν θες επιτέλους να μπορείς να κανεις τα ψώνια που θες χωρίς να φοβάσαι να βάλεις το παιδί σου σε ένα κατάστημα, αν θες να μπορείς να ταξιδέψεις κ τέλος αν θες να εχεις μια υποτυπώδη κοινωνική ζωή πέρα από συναντήσεις σε ανοιχτό χώρο, σίγουρα είναι πολύ πιθανό να κολλήσεις, γι αυτό είναι θέμα πώς ζυγίζει κανεις τις πιθανότητες. Γιατί οποίος το σκέφτεται κ διστάζει, δεν είναι μόνος του με εμβολιασμένο το 90% τιυ πληθυσμού για να τον καλύπτει. Αν το σκέφτεσαι έτσι πρέπει να υπολογιζεις ότι κ άλλοι θα σκεφτούν αναλογωσ. δεν μιλάμε και για κάτι που θα λήξει φυσικά από μόνο του για να πει κάποιος ότι θα είναι κλεισμένος μέσα για μισό χρόνο ακόμα ώστε να είναι σιγουρος ότι δεν θα κολλήσει. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Έσπερος είπε:

Αν κυκλοφορείς για τη δουλειά σου, αν τα παιδιά σου πάνε σχολείο, αν θες επιτέλους να μπορείς να κανεις τα ψώνια που θες χωρίς να φοβάσαι να βάλεις το παιδί σου σε ένα κατάστημα, αν θες να μπορείς να ταξιδέψεις κ τέλος αν θες να εχεις μια υποτυπώδη κοινωνική ζωή πέρα από συναντήσεις σε ανοιχτό χώρο, σίγουρα είναι πολύ πιθανό να κολλήσεις, γι αυτό είναι θέμα πώς ζυγίζει κανεις τις πιθανότητες. Γιατί οποίος το σκέφτεται κ διστάζει, δεν είναι μόνος του με εμβολιασμένο το 90% τιυ πληθυσμού για να τον καλύπτει. Αν το σκέφτεσαι έτσι πρέπει να υπολογιζεις ότι κ άλλοι θα σκεφτούν αναλογωσ. δεν μιλάμε και για κάτι που θα λήξει φυσικά από μόνο του για να πει κάποιος ότι θα είναι κλεισμένος μέσα για μισό χρόνο ακόμα ώστε να είναι σιγουρος ότι δεν θα κολλήσει. 

 

Δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μην τα θέλει όλα αυτά. Και για ψώνια πάω και στη δουλειά και στο σχολείο το παιδί και ταξίδι κλείσαμε στο εξωτερικό κλπ κλπ. Δε γίνεται να κλειστούμε, εμείς τουλάχιστον, μέσα. Οπότε αν δίχως το εμβόλιο έχουμε θέμα σε κάποιον από αυτούς τους τομείς (πολύ πιθανό), θα εμβολιαστούμε. 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , love kids είπε:

Δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μην τα θέλει όλα αυτά. Και για ψώνια πάω και στη δουλειά και στο σχολείο το παιδί και ταξίδι κλείσαμε στο εξωτερικό κλπ κλπ. Δε γίνεται να κλειστούμε, εμείς τουλάχιστον, μέσα. Οπότε αν δίχως το εμβόλιο έχουμε θέμα σε κάποιον από αυτούς τους τομείς (πολύ πιθανό), θα εμβολιαστούμε. 

 

Το αν θέλει δεν το εννοώ αν θα τιυ επιτρέπεται, το εννοώ αν θέλει να το κάνει χωρίς να κινδυνεύει να αρρωστησει. Αν κάποιος πει ότι έχει μια δουλειά σχετικά χαμηλού ρίσκου, δεν έχει παιδιά, οι γονείς του είναι καλά στην υγεία του κ με τους κολλητούς του πηγαίνει μόνο για σπορ ή για ορειβασίες στην εξοχή, σίγουρα μπορεί να θεωρεί ότι έχει μειωμένες πιθανότητες να αρρωστήσει αν συνεχίσει να είναι κάπως μαζεμένος μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση για κάποιους μήνες ακόμα κ με δεδομένο ότι μεσολαβεί καλοκαίρι. πόσοι όμως μπορούν να το πουν αυτό με σιγουριά; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , marakiz είπε:

Ο "ενθουσιασμός" που λέτε στα σόσιαλ, είναι κι ένας τρόπος να δηλώσεις ξεκάθαρα ότι είσαι υπέρ των εμβολίων, ότι συμβάλεις στην αντιμετώπιση του κορονοϊού -για ατομική ασυλία, για το καλό του συνόλου, δεν έχει σημασία-, ίσως και ένας καλός τρόπος να παροτρύνεις/παρασύρεις και τους πιο διστακτικούς. Εμένα με ενθαρρύνει να βλέπω ανθρώπους που εκτιμώ τη γνώμη τους να είναι υπέρ των εμβολίων.

 

Παρόλα αυτά δεν έχω αποφασίσει ακόμα, κλίνω προς το να το κάνω, έχω σίγουρα όμως αποφασίσει να μην κάνω το άστρα.

Παρολο που δεν έβαλα στο προφίλ μου κάτι, κ δεν έχω καταλήξει αν θέλω να βαλω, συμφωνώ. Είναι άλλο να ακούς στις ειδήσεις ότι οι 30ρηδες έκλεισαν τα ραντεβού, άλλο να βλέπεις φίλους σου ότι το έκαναν/έκλεισαν ραντεβού. πιστεύω κ εγώ ότι λειτουργεί καθησυχαστικά σε όποιον έχει υγιή προβληματισμό κ δεν το βλέπει φανατικά ή ωφελιμιστικά ότι θα επωφεληθεί από την ανοσία των άλλων. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , love kids είπε:

Δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που να μην τα θέλει όλα αυτά. Και για ψώνια πάω και στη δουλειά και στο σχολείο το παιδί και ταξίδι κλείσαμε στο εξωτερικό κλπ κλπ. Δε γίνεται να κλειστούμε, εμείς τουλάχιστον, μέσα. Οπότε αν δίχως το εμβόλιο έχουμε θέμα σε κάποιον από αυτούς τους τομείς (πολύ πιθανό), θα εμβολιαστούμε. 

 

Κακα τα ψέματα.το εμβολιο είναι ελευθερία.

Από τη στιγμή όμως που θα απελευθερωθουν ολα για όλα πιστευω οτι θα πέσει και ρουσφέτι στην επιλογη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , marakiz είπε:

Ο "ενθουσιασμός" που λέτε στα σόσιαλ, είναι κι ένας τρόπος να δηλώσεις ξεκάθαρα ότι είσαι υπέρ των εμβολίων, ότι συμβάλεις στην αντιμετώπιση του κορονοϊού -για ατομική ασυλία, για το καλό του συνόλου, δεν έχει σημασία-, ίσως και ένας καλός τρόπος να παροτρύνεις/παρασύρεις και τους πιο διστακτικούς. Εμένα με ενθαρρύνει να βλέπω ανθρώπους που εκτιμώ τη γνώμη τους να είναι υπέρ των εμβολίων.

 

Παρόλα αυτά δεν έχω αποφασίσει ακόμα, κλίνω προς το να το κάνω, έχω σίγουρα όμως αποφασίσει να μην κάνω το άστρα.

 

Είσαι γενικά κατά του ΑΖ, ή ειδικά για εσένα; Για το Johnson έχεις την ίδια άποψη; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...