Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Μεχρι τωρα ακουγα λιγα κρουσματα απο γνωστους. Τις τελευταιες εβδομαδες εχουν ασθενησει 2 συναδελφοι (δεν ειχαν ερθει σε επαφη, απο το σπιτι δουλευουμε), η κυρια που ερχεται που και που και μου καθαριζει (ευτυχως δεν ειχε ερθει προσφατα και το περναει ηπια), το συνεργειο που ειχα καλεσει για να κανει καποιες επιδιορθωσεις στο σπιτι απο ζημιες που εγιναν με τα χιονια (με ειδοποιησαν οτι θα το αναβαλλουν γιατι ο ενας ειναι στο νοσοκομειο) και 2 γειτονες, ενω στην πρωτη βδομαδα λειτουργιας του ηδη εκλεισε το μισο μας Λυκειο λογω κρουσματων. 

Ολοι αυτοι δεν γνωριζονται μεταξυ τους που αναφερω και δεν μενουν κοντα, με εξαιρεση τα παιδια του Λυκειο οπου ηταν συγγενεις οσοι βγηκαν θετικοι. 

Δεν μπορει να ειναι συμπτωση οτι σε κατω απο μηνα εχω ακουσει οσα κρουσματα δεν ακουσα ενα χρονο και απο ασυσχετιστες πηγες.

Και απο την αλλη φιλη εργαζομενη σε κεντρικο νοσοκομειο μου λεει οτι ζουν κατασταση πολεμου.

Σίγουρα γίνεται χαμός.Πιστευετε οτι θα ανοίξουν τους νόμους?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εν τω μεταξύ στους εμβολιασμούς είμαστε πίσω σε σχέση με τιςυπόλοιπες 27 της ΕΕ. Οι μόνες χειρότερες χώρες από εμάς είναι Βουλγαρία, Ρουμανία, Λετονία και Κύπρος η οποία Κύπρος ομως εντατικοποιει πολύ τους ρυθμούς οπότε είναι θέμα ημερών να μας ξεπεράσει. Μιλάω για ποσοστό εμβολιασθεντων με μια δόση τουλάχιστον. Οι περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες έχουν εμβολιαστει 19-23% του πληθυσμού, η Ελλάδα μόνο το 17%. Σημερινά στοιχεία αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Εν τω μεταξύ στους εμβολιασμούς είμαστε πίσω σε σχέση με τιςυπόλοιπες 27 της ΕΕ. Οι μόνες χειρότερες χώρες από εμάς είναι Βουλγαρία, Ρουμανία, Λετονία και Κύπρος η οποία Κύπρος ομως εντατικοποιει πολύ τους ρυθμούς οπότε είναι θέμα ημερών να μας ξεπεράσει. Μιλάω για ποσοστό εμβολιασθεντων με μια δόση τουλάχιστον. Οι περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες έχουν εμβολιαστει 19-23% του πληθυσμού, η Ελλάδα μόνο το 17%. Σημερινά στοιχεία αυτά.

Αυτο συμβαίνει λογω άρνησης?

Επισης έμαθα ότι στη Βουλγαρία εχουν εμβολιαστει ανάμικτες ηλικιακές ομάδες γιατί οι ευπαθεις δεν ήθελαν.Οποτε τους ζήτησαν να δηλώσουν ποιοι ήθελαν.

Just now, maripoz είπε:

Όχι ρε τι λες αποκλείεται 

Λες να μην ανοιξουν ουτε τα σχολεια μετα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Αυτο συμβαίνει λογω άρνησης?

Επισης έμαθα ότι στη Βουλγαρία εχουν εμβολιαστει ανάμικτες ηλικιακές ομάδες γιατί οι ευπαθεις δεν ήθελαν.Οποτε τους ζήτησαν να δηλώσουν ποιοι ήθελαν.

Λες να μην ανοιξουν ουτε τα σχολεια μετα?

Συμβαίνει πιθανότατα λόγω του ότι δεν έχουμε Pfizer και το άστρα ζενεκα έχει καεί. Θα έρθουν δόσεις Pfizer υποτίθεται όμως. Επίσης δεν ξέρω κατά πόσον είναι καλή η οργάνωση, πχ για 50ρηδες στις άλλες χώρες έχει ήδη ανοίξει ο εμβολιασμος. 

Θα είναι τραγικό να μην ανοίξουν τα σχολεία και να ανοίξει ο τουρισμός που ήδη έχει ανοίξει δηλαδη. Σημειολογικά τραγικό αν μη τι άλλο.

Just now, ΑΡΓΚ said:

Σήμερα είπαν ότι από τους ηλικιωμένους που έπρεπε να είχαν πλέον εμβολιαστεί, σχεδόν οι μισοί δεν πήγαν :(

Ναι γιατί έγινε αυτο που έγινε με το az. Μέχρι εκείνη τη στιγμή υπήρχε μεγάλη προσέλευση. Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν Pfizer αυτή τη στιγμή 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Συμβαίνει πιθανότατα λόγω του ότι δεν έχουμε Pfizer και το άστρα ζενεκα έχει καεί. Θα έρθουν δόσεις Pfizer υποτίθεται όμως. Επίσης δεν ξέρω κατά πόσον είναι καλή η οργάνωση, πχ για 50ρηδες στις άλλες χώρες έχει ήδη ανοίξει ο εμβολιασμος. 

Θα είναι τραγικό να μην ανοίξουν τα σχολεία και να ανοίξει ο τουρισμός που ήδη έχει ανοίξει δηλαδη. Σημειολογικά τραγικό αν μη τι άλλο.

Ναι γιατί έγινε αυτο που έγινε με το az. Μέχρι εκείνη τη στιγμή υπήρχε μεγάλη προσέλευση. Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν Pfizer αυτή τη στιγμή 

Ωχ.τελειωσαν?γι αυτούς που θα ανοίξει το σαββατο δεν θα υπάρχουν για τον Ιούνιο πχ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Ωχ.τελειωσαν?γι αυτούς που θα ανοίξει το σαββατο δεν θα υπάρχουν για τον Ιούνιο πχ?

Θα έρθουν δόσεις, τον Ιούνιο θα έχει αν ισχύουν όσα έχουν ανακοινωθεί. Τα az δεν ξέρω τι θα γίνουν 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ωχ.τελειωσαν?γι αυτούς που θα ανοίξει το σαββατο δεν θα υπάρχουν για τον Ιούνιο πχ?

Έτσι κ αλλιώς απ ο,τι κατάλαβα ραντεβού για όσους κλείσουν τψρα, για Ιούνιο πάνε. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ γενικότερα μιλώντας, (βασικά δεν προλαβαίνω να τα διαβάζω όλα) διαπιστώνω,  με χαρά και ανακούφιση μπορώ να πω, ότι η πλειοψηφία των μελών του φόρουμ που συμμετέχουν στην συζήτηση αυτή τους τελευταίους μήνες, είναι ίδιας ιδεολογίας με τη δική μου (τήρηση μέτρων κτλ), γιατί δυστυχώς στο ευρύτερο περιβάλλον μου (φιλικό - εργασιακό - συγγενικό), οι γνώμες (και κατ΄επέκταση και οι συμπεριφορές) διίστανται, και όχι μόνο (οι αρνητές/ωχαδελφιστές/αμελείς είναι περισσότεροι δυστυχώς),  σε σημείο που έχω προβληματιστεί απίστευτα εάν είμαι υπερβολική και ψυχαναγκαστική ή όχι στον τρόπο που σκέφτομαι και κινούμαι. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen είπε:

εγώ γενικότερα μιλώντας, (βασικά δεν προλαβαίνω να τα διαβάζω όλα) διαπιστώνω,  με χαρά και ανακούφιση μπορώ να πω, ότι η πλειοψηφία των μελών του φόρουμ που συμμετέχουν στην συζήτηση αυτή τους τελευταίους μήνες, είναι ίδιας ιδεολογίας με τη δική μου (τήρηση μέτρων κτλ), γιατί δυστυχώς στο ευρύτερο περιβάλλον μου (φιλικό - εργασιακό - συγγενικό), οι γνώμες (και κατ΄επέκταση και οι συμπεριφορές) διίστανται, και όχι μόνο (οι αρνητές/ωχαδελφιστές/αμελείς είναι περισσότεροι δυστυχώς),  σε σημείο που έχω προβληματιστεί απίστευτα εάν είμαι υπερβολική και ψυχαναγκαστική ή όχι στον τρόπο που σκέφτομαι και κινούμαι. 

 

 

 

 

Κ εγώ αυτό έχω διαπιστώσει στην καθημερινότητα μου... Η είτε είναι αρκετά χαλαροί είτε είναι αρνητές! Η μεγαλύτερης ηλικίας μόνο φοβούνται περισσότερο κ προσπαθούν να προσέχουν!

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen είπε:

εγώ γενικότερα μιλώντας, (βασικά δεν προλαβαίνω να τα διαβάζω όλα) διαπιστώνω,  με χαρά και ανακούφιση μπορώ να πω, ότι η πλειοψηφία των μελών του φόρουμ που συμμετέχουν στην συζήτηση αυτή τους τελευταίους μήνες, είναι ίδιας ιδεολογίας με τη δική μου (τήρηση μέτρων κτλ), γιατί δυστυχώς στο ευρύτερο περιβάλλον μου (φιλικό - εργασιακό - συγγενικό), οι γνώμες (και κατ΄επέκταση και οι συμπεριφορές) διίστανται, και όχι μόνο (οι αρνητές/ωχαδελφιστές/αμελείς είναι περισσότεροι δυστυχώς),  σε σημείο που έχω προβληματιστεί απίστευτα εάν είμαι υπερβολική και ψυχαναγκαστική ή όχι στον τρόπο που σκέφτομαι και κινούμαι. 

 

 

 

 

Κι εγώ στο ευρύτερο περιβάλλον μου, χωρίς να έχω δει κάποιον αρνητή, βλέπω μια στάση κάπως ουδέτερη. Όχι ότι δεν ανησυχούν, αλλά μια περίεργη αίσθηση ότι ίσως όλο αυτό είναι υπερβολικό, ότι μας έχουν τρελάνει, τη μια οι γιατροί λένε έτσι την άλλη αλλιώς (πχ μάσκες). Ή είναι τυπικοί στα μέτρα καθαρά για τυπικούς λόγους, αλλά στην προσωπική τους ζωή κάπως πιο χαλαροί πχ να πάνε σε σπίτια (όχι πάρτι κ τέτοια αλλά δεν έιναι κι ότι μέρα νύχτα ζουν με τον φόβο ότι θα κολλήσουν). Φυσικά όσοι είναι αρκετά θρησκευόμενοι (στο νησί ευδοκιμεί το είδος) είναι στα οριακά αρνητές ή τέλος πάντων έχουν μια αλλοπρόσαλλη στάση, τη μία φοβούνται, την άλλη δεν φοβούνται, και φυσικά φοβούνται τα εμβόλια. Όμως επειδή στο νησί πρόσφατα έγινε κάτι με μια συρροή θετικών ράπιντ που στα μοριακά έβγαιναν αρνητικά και έγινε κάποιο σούσουρο (για το οποίο δεν είμαι σίγουρη ακόμη ότι όντως έχουν δίκιο ότι ήταν αρνητικά τα τεστ), βρέθηκα στο φβ σε σελίδες αρνητών και έφριξα. Μέχρι τώρα το πλησιέστερο σε άρνηση που είχα δει, πέραν αυτών της Εκκλησίας, ήταν ότι υπάρχει μια υπερβολή, ότι ίσως αν περιορίζονταν οι ηλικιωμένοι τα πρἀγματα θα ήταν καλύτερα κλπ κ μια επιφύλαξη για τα εμβόλια σε λογικά πλαίσια. Αυτό που είδα ήταν ένα απίστευτο σύμπαν τερατολογίας, και δυστυχώς κάποιοι από αυτούς που τα πιστεύουν είναι άνθρωποι πολύ ενεργοί στα κοινά, προοδευτικής ιδεολογίας, ευαισθητοποιημένοι για κοινωνικά θέματα, καμία σχέση δηλαδή με το κλασικό συντηρητικό προφίλ του "ψεκασμένου".

 

Το αστείο, που το λέω αστείο γιατί μέχρι τώρα δεν έχει νοσήσει κάποιος σοβαρά, είναι ότι τώρα με τα τεστ των σχολείων, στο νησί ανακάλυψαν ότι όντως υπάρχουν κρούσματα. Μέχρι τώρα ππίστευαν ότι πιθανό κρούσμα είναι όποιος έρχεται από Αθήνα (όχι όμως νησιώτης που είχε πάει στην Αθήνα, μόνο επισκέπτης). Και ξαφνικά βρέθηκαν θετικά τα δικά τους παιδιά. Ειλικρινά ένιωσα μια χαιρεκακία. Γιατί μέχρι τώρα αν έβγαινε κρούσμα στον ΕΟΔΥ και ρωτούσαμε ποιος είναι, η στάνταρ απάντσηη ήταν "κάποιος από Αθήνα". Βέβαια και οι μαθητές αυτοί μάλλον έχουν απώτερη πηγή κάποια συνάντηση με κάποιον που ήρθε από Αθήνα (φοιτητής μάλλον απ ό,τι κατάλαβα) αλλά εντωμεταξύ γίνονταν και πάρτι και τέτοια και χάθηκε η μπαλα. 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μια χαρα.Το ωρα ανοιγει η πλατφόρμα?

Ασε από χτες το βράδυ τα μεσάνυχτα παλεύω, ούτε ξημερώματα άνοιγε, τελικά μετά τις 8 το πρωί άρχισε σιγά σιγά να δέχεται αμκα εκπαιδευτικών. 

Για τους 50ρηδες νομίζω λειτουργεί κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Κι εγώ στο ευρύτερο περιβάλλον μου, χωρίς να έχω δει κάποιον αρνητή, βλέπω μια στάση κάπως ουδέτερη. Όχι ότι δεν ανησυχούν, αλλά μια περίεργη αίσθηση ότι ίσως όλο αυτό είναι υπερβολικό, ότι μας έχουν τρελάνει, τη μια οι γιατροί λένε έτσι την άλλη αλλιώς (πχ μάσκες). Ή είναι τυπικοί στα μέτρα καθαρά για τυπικούς λόγους, αλλά στην προσωπική τους ζωή κάπως πιο χαλαροί πχ να πάνε σε σπίτια (όχι πάρτι κ τέτοια αλλά δεν έιναι κι ότι μέρα νύχτα ζουν με τον φόβο ότι θα κολλήσουν). Φυσικά όσοι είναι αρκετά θρησκευόμενοι (στο νησί ευδοκιμεί το είδος) είναι στα οριακά αρνητές ή τέλος πάντων έχουν μια αλλοπρόσαλλη στάση, τη μία φοβούνται, την άλλη δεν φοβούνται, και φυσικά φοβούνται τα εμβόλια. Όμως επειδή στο νησί πρόσφατα έγινε κάτι με μια συρροή θετικών ράπιντ που στα μοριακά έβγαιναν αρνητικά και έγινε κάποιο σούσουρο (για το οποίο δεν είμαι σίγουρη ακόμη ότι όντως έχουν δίκιο ότι ήταν αρνητικά τα τεστ), βρέθηκα στο φβ σε σελίδες αρνητών και έφριξα. Μέχρι τώρα το πλησιέστερο σε άρνηση που είχα δει, πέραν αυτών της Εκκλησίας, ήταν ότι υπάρχει μια υπερβολή, ότι ίσως αν περιορίζονταν οι ηλικιωμένοι τα πρἀγματα θα ήταν καλύτερα κλπ κ μια επιφύλαξη για τα εμβόλια σε λογικά πλαίσια. Αυτό που είδα ήταν ένα απίστευτο σύμπαν τερατολογίας, και δυστυχώς κάποιοι από αυτούς που τα πιστεύουν είναι άνθρωποι πολύ ενεργοί στα κοινά, προοδευτικής ιδεολογίας, ευαισθητοποιημένοι για κοινωνικά θέματα, καμία σχέση δηλαδή με το κλασικό συντηρητικό προφίλ του "ψεκασμένου".

 

Το αστείο, που το λέω αστείο γιατί μέχρι τώρα δεν έχει νοσήσει κάποιος σοβαρά, είναι ότι τώρα με τα τεστ των σχολείων, στο νησί ανακάλυψαν ότι όντως υπάρχουν κρούσματα. Μέχρι τώρα ππίστευαν ότι πιθανό κρούσμα είναι όποιος έρχεται από Αθήνα (όχι όμως νησιώτης που είχε πάει στην Αθήνα, μόνο επισκέπτης). Και ξαφνικά βρέθηκαν θετικά τα δικά τους παιδιά. Ειλικρινά ένιωσα μια χαιρεκακία. Γιατί μέχρι τώρα αν έβγαινε κρούσμα στον ΕΟΔΥ και ρωτούσαμε ποιος είναι, η στάνταρ απάντσηη ήταν "κάποιος από Αθήνα". Βέβαια και οι μαθητές αυτοί μάλλον έχουν απώτερη πηγή κάποια συνάντηση με κάποιον που ήρθε από Αθήνα (φοιτητής μάλλον απ ό,τι κατάλαβα) αλλά εντωμεταξύ γίνονταν και πάρτι και τέτοια και χάθηκε η μπαλα. 

Ασε από χτες το βράδυ τα μεσάνυχτα παλεύω, ούτε ξημερώματα άνοιγε, τελικά μετά τις 8 το πρωί άρχισε σιγά σιγά να δέχεται αμκα εκπαιδευτικών. 

Για τους 50ρηδες νομίζω λειτουργεί κανονικά. 

Για τους 55 χτες μετα τις 12 δεν ανοιγε.οι 50 το Σάββατο δεν ειπαν?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

και δυστυχώς κάποιοι από αυτούς που τα πιστεύουν είναι άνθρωποι πολύ ενεργοί στα κοινά, προοδευτικής ιδεολογίας, ευαισθητοποιημένοι για κοινωνικά θέματα, καμία σχέση δηλαδή με το κλασικό συντηρητικό προφίλ του "ψεκασμένου".

 

Αυτο, αυτό το ίδιο, βλέπω και εγώ. Σε ανθρώπους που μέχρι τώρα, σε άλλα θέματα, "συμπορευόμασταν" και τους εκτιμούσα...... μορφωμένοι, δραστήριοι, προοδευτικοί,  όλα αυτά, άσε, απογοήτευση..... 

Και εντάξει, για τις δικές μου επαφές/φιλίες δεν με νοιάζει. Φοβάμαι ότι "περιθωριοποιώ" και τα παιδιά μου έτσι. Θα μας κάνει κανείς άραγε παρέα μετά από όλο αυτό :unsure:? απλοϊκό σαν σκέψη αλλά δεν μπορώ να μην το σκεφτώ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen said:

 

 

Και εντάξει, για τις δικές μου επαφές/φιλίες δεν με νοιάζει. Φοβάμαι ότι "περιθωριοποιώ" και τα παιδιά μου έτσι. Θα μας κάνει κανείς άραγε παρέα μετά από όλο αυτό :unsure:? απλοϊκό σαν σκέψη αλλά δεν μπορώ να μην το σκεφτώ. 

Αυτό σκέφτομαι και εγώ για να είμαι ειλικρινής, εγώ όμως το σκέφτομαι από την αντίστροφα, δηλαδή, θα θέλω να κάνω παρέα με αυτούς τους ανθρώπους? εφόσον οι αντιλήψεις μας είναι τόσο αντίθετες έχει δημιουργηθεί χάσμα αγεφύρωτο. 

Link to comment
Share on other sites

@kotsifikos για να πάω την σκέψη σου ένα βήμα πιο πέρα, σκέψου ότι οι Αυτοί είναι για πολλούς οι παππούδες, οι γονείς μας, τα αδέρφια μας, η οικογένεια μας. Που αγαπιόμαστε πολύ και ειλικρινά. Και που ναι, έχει δημιουργηθεί χάσμα. Σε πολλές οικογένειες. Δε θα έλεγα αγεφύρωτο. Αλλά έχουν ψυχρανθεί σχέσεις. Και είναι ακόμη ένα σημαντικό θέμα προς διερεύνηση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Αυτό σκέφτομαι και εγώ για να είμαι ειλικρινής, εγώ όμως το σκέφτομαι από την αντίστροφα, δηλαδή, θα θέλω να κάνω παρέα με αυτούς τους ανθρώπους? εφόσον οι αντιλήψεις μας είναι τόσο αντίθετες έχει δημιουργηθεί χάσμα αγεφύρωτο. 

 

Just now, annoulen είπε:

 

Αυτο, αυτό το ίδιο, βλέπω και εγώ. Σε ανθρώπους που μέχρι τώρα, σε άλλα θέματα, "συμπορευόμασταν" και τους εκτιμούσα...... μορφωμένοι, δραστήριοι, προοδευτικοί,  όλα αυτά, άσε, απογοήτευση..... 

Και εντάξει, για τις δικές μου επαφές/φιλίες δεν με νοιάζει. Φοβάμαι ότι "περιθωριοποιώ" και τα παιδιά μου έτσι. Θα μας κάνει κανείς άραγε παρέα μετά από όλο αυτό :unsure:? απλοϊκό σαν σκέψη αλλά δεν μπορώ να μην το σκεφτώ. 

Εγώ δεν έχω κάτι τόσο κραυγαλέο στο άμεσο περιβάλλον μου. Σίγουρα όμως η χαλαρότητα ή η αλλοπρόσαλλη στάση, είναι κάπως αποθαρρυντική για συναναστροφές, πιο πολύ όμως λόγω της ανασφάλειας. Από την άλλη όμως, καταλαβαίνω ότι τα προσωπικά όρια του καθενός είναι διαφορετικά. Ένας γείτονάς μας και συνάδελφος πχ, που έχει ένα μόνο παιδί λυκείου, το οποίο προφανώς στο σπίτι δεν έχει καμία παρέα, την αφήνει πού και ποόυ, πέρα από το περπάτημα με τςι φίλες, να κάνει και sleepover. Δεν είναι κάτι που μπορώ να κατακρίνω εύκολα, ειδικά με δεδομένο ότι δεν είχε υπάρξει κάποια σοβαρή συρροή κρουσμάτων στην περιοχή μέχρι τώρα (εννοώ ότι πιθανότατα δεν θα έκανε το ίδιο αν έμενε σε άλλο μέρος). Είναι πολύ περίεργο όλο αυτό. Μακάρι να τελειώσει τους επόμενους μήνες, δεν μπορεί να τραβάει άλλο αυτός ο τρόπος ζωής...

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan said:

@kotsifikos για να πάω την σκέψη σου ένα βήμα πιο πέρα, σκέψου ότι οι Αυτοί είναι για πολλούς οι παππούδες, οι γονείς μας, τα αδέρφια μας, η οικογένεια μας. Που αγαπιόμαστε πολύ και ειλικρινά. Και που ναι, έχει δημιουργηθεί χάσμα. Σε πολλές οικογένειες. Δε θα έλεγα αγεφύρωτο. Αλλά έχουν ψυχρανθεί σχέσεις. Και είναι ακόμη ένα σημαντικό θέμα προς διερεύνηση.

Καλά το τι θα αφήσει πίσω της αυτή την πανδημία  είναι μεγάλη συζήτηση.  Εγώ σε σχέση με το περιβάλλον μου (άμεσο ) έχουμε σύμπνοια απόψεων, υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που με απογοήτευσαν αυτόν τον χρόνο (όπως και εγώ εκείνους σίγουρα), και σίγουρα η σχέση μας δεν θα μπορέσει να φτιαχτεί ξανά.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

 

Εγώ δεν έχω κάτι τόσο κραυγαλέο στο άμεσο περιβάλλον μου. Σίγουρα όμως η χαλαρότητα ή η αλλοπρόσαλλη στάση, είναι κάπως αποθαρρυντική για συναναστροφές, πιο πολύ όμως λόγω της ανασφάλειας. Από την άλλη όμως, καταλαβαίνω ότι τα προσωπικά όρια του καθενός είναι διαφορετικά. Ένας γείτονάς μας και συνάδελφος πχ, που έχει ένα μόνο παιδί λυκείου, το οποίο προφανώς στο σπίτι δεν έχει καμία παρέα, την αφήνει πού και ποόυ, πέρα από το περπάτημα με τςι φίλες, να κάνει και sleepover. Δεν είναι κάτι που μπορώ να κατακρίνω εύκολα, ειδικά με δεδομένο ότι δεν είχε υπάρξει κάποια σοβαρή συρροή κρουσμάτων στην περιοχή μέχρι τώρα (εννοώ ότι πιθανότατα δεν θα έκανε το ίδιο αν έμενε σε άλλο μέρος). Είναι πολύ περίεργο όλο αυτό. Μακάρι να τελειώσει τους επόμενους μήνες, δεν μπορεί να τραβάει άλλο αυτός ο τρόπος ζωής...

Πλέον όλος ο κόσμος έχει κουραστεί, δυστυχώς. Εγώ βλέπω το παιδί μου πως έχει αλλάξει έτσι από όλο αυτό και στεναχωριέμαι πάρα πολύ, δεν ξέρω τι να κάνω πια. 

Αλήθεια εσείς δεν έχετε δει αλλαγή στα παιδιά σας? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

ότι τα προσωπικά όρια του καθενός είναι διαφορετικά.

 

πολύ σωστό. και συμπληρώνω και οι συνθήκες στις οποίες ζει και τα ακούσματα που έχει.

 Άλλο η Αθήνα, άλλο ένα νησί. Άλλο ένα παιδί μέσα στο σπίτι, άλλο 2 παιδιά μέσα στο σπίτι. Άλλο να μην δουλεύεις καθόλου ή να εργάζεσαι μόνο με τηλε-εργασία και άλλο να κυκλοφορείς συνέχεια με ΜΜΜ, ή να εργάζεσαι σε περιβάλλον με διαπιστωμένα κρούσματα.  Άλλο το παιδί σου να συμβιβάζεται με ανάγνωση κόμικς τις ελεύθερες ώρες του (λέμε τώρα) και άλλο να μην μπορεί να εκτονωθεί εάν δεν παίξει μπάλα. Άλλο ένα άτομο να μην πήγαινες ποτέ για καφέ παλαιότερα και άλλο να βρισκόσουν με τις φίλες σου κάθε εβδομάδα. Είναι πολλα, και οι αντοχές του καθενός είναι διαφορετικές, αναλόγως όμως και του  πρότερου βίου του.   

Μητέρα κολλητού του γιού  μου, που κάνουμε (κάναμε) πολύ παρέα εδώ και 4-5 χρόνια, μου πρότεινε τις προάλλες να βρεθούμε να παίξουν μπάλα τα παιδιά..... με πολύ πονο ψυχής αρνήθηκα. δεν το είπα καν του μικρού. Η ίδια (προϊσταμένη οικονομικού τμήματος σε μεγάλη εταιρεία)  παραδέχεται ότι όπου ακούει ότι μαζεύονται συμμαθητές του μικρού για μπάλα, πηγαίνει, για να παίξει το παιδί (μοναχοπαίδι). έχουμε να βρεθούμε από το φθινόπωρο. δεν ξέρω τι θα γίνει μετά. αλλά, υπό αυτές τις προϋποθέσεις, δεν μπορώ να ακολουθήσω τέτοια προγράμματα. 

(ξέρω, τέτοια συζήτηση έχει ξαναγίνει εδώ, απλώς είπα κ εγώ να ξανα-πω τον πόνο μου)

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Πλέον όλος ο κόσμος έχει κουραστεί, δυστυχώς. Εγώ βλέπω το παιδί μου πως έχει αλλάξει έτσι από όλο αυτό και στεναχωριέμαι πάρα πολύ, δεν ξέρω τι να κάνω πια. 

Αλήθεια εσείς δεν έχετε δει αλλαγή στα παιδιά σας? 

Εμένα δεν έχει καταλάβει κ άτι δεν αλλαξε η καθημερινότητά του. Δεν είναι κι ότι είχαμε και κύκλο με παιδάκια για να το έχει συνηθίσει και να του λείψει. Όμως τώρα που επιτρέπεται η μετακίνηση 6 με αυτοκίνητο και βγαίνουμε λίγο πιο άνετα τα σαββατοκύριακα και πάμε και στο λιμάνι, κατάλαβα ότι του είχε λείψει. Επίσης τις προάλλες πέρασε από το σπίτι μας μια νταντά με ένα κοριτσάκι συνομήλικο που βλέπαμε πού και πού να περνάει, είχαμε βέβαια πάνω από χρόνο να τη δούμε στη γειτονιά, και ο μικρός χάρηκε πολύ που είδε το παιδάκι και κατάλαβα ότι θα ήθελε να το προσεγγίσει, αλλά είδα και την άλλη γυναίκα επιφυλακτική και είπα κι εγώ ότι πρέπει να πάμε σπίτι. Πραγματικά στενοχωρήθηκα. Και η παιδική χαρά μας είναι μια απελπισία. Ή θα είανι τελείως άδεια το πρωί, που το πολύ πολύ να δεις μία μαμά να κάνει κούνια ένα χρονιάρικο μωρό, ή θα γίνεται της τρελής από παιδιά κάθε ηλικίας (δηλαδή και μαθητές μας) και γονείς. Δηλαδή ή θα το πάω όταν θα είναι άδεια, που δεν έχει νόημα παρά μόνο για τα παιχνίδια, ή θα το πάω μέσα στον χαμό και θα αρχίζω μετά τα μη και μη που δεν το θέλω, ή δεν θα το πάω καθόλου. Προς το παρόν είμαι στη φάση του καθόλου γιατί με ξενερώνει και η μάσκα στις βόλτες, αλλά δεν ξέρω για πόσο μπορώ να το συνεχίσω αυτό. 

Just now, annoulen είπε:

πολύ σωστό. και συμπληρώνω και οι συνθήκες στις οποίες ζει και τα ακούσματα που έχει.

 Άλλο η Αθήνα, άλλο ένα νησί.

η αλήθεια είναι ότι όσοι δεν έχουν συνηθίσει να ακούν γύρω τους για κρούσματα ή και για θανάτους στο άμεσο περιβάλλον τους, χαλαρώνουν πιο εύκολα.  αφού ε΄βλεπα τη διαφορά μέχρι τα χριστούγεννα, ακόμα και σε ανθρώπους που μένουν Αθήνα, σε σχέση με συναδέλφους μας παλιούς αναπληρωτές που είναι από Β. Ελλάδα και που ήδη τα Χριστούγεννα μας έλεγαν για το πόσους νεκρούς έχουν στον περίγυρό τους. Ενώ για πολλά κρούσματα γνωστών στην Αθήνα άρχισα να ακούω από Χριστούγεννα και μετά. Πόσο μάλλον ένα νησί, που η μόνη επαφή με τα κρούσματα ήταν κάποια παιδιά που δούλευαν το καλοκαίρι στα μπαρ, και το πέρασαν αρκετά ελαφριά, κ επειδή το καλοκαίρι όλοι εδώ δουλεύουν πολύ, οι οικογένειες δεν πολυβρίσκονταν στα σπίτια, κι έτσι δεν μεταδόθηκε (ή μάλλον το πέρασαν όλοι ασυμπτωματικά και αφού δεν τους έλεγχαν δεν διαπιστώθηκε η μετάδοση). Οπότε εν μέρει δικαιολογούνται. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...