Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Ναι για το άλλο νούμερο, τις 3 ώρες και το μια φορά τη μέρα το δθαβασα, για την αλλαγή δήμου δεν εντόπισα πουθενά. Το άλλο νούμερο όμως είναι 13032 νομίζω. Επίσης μιας που λέει ότι έχεις ένα τρίωρο, δεν είδα να διευκρινίζεται αν στο τρίωρο πρέπει να είσαι σπίτι ή αν μπορείς μετά το μαγαζί να πας στο καπάκι πχ τράπεζα ή γιατρό ξερω'γω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, little lamb είπε:

Ναι για το άλλο νούμερο, τις 3 ώρες και το μια φορά τη μέρα το δθαβασα, για την αλλαγή δήμου δεν εντόπισα πουθενά. Το άλλο νούμερο όμως είναι 13032 νομίζω. Επίσης μιας που λέει ότι έχεις ένα τρίωρο, δεν είδα να διευκρινίζεται αν στο τρίωρο πρέπει να είσαι σπίτι ή αν μπορείς μετά το μαγαζί να πας στο καπάκι πχ τράπεζα ή γιατρό ξερω'γω

Αφού τράπεζα ή γιατρό πας με άλλο μήνυμα σε άλλο αριθμό, τι σχέση έχει;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή υποτίθεται ότι δεν στελνεις 2 φορές απανωτά για μαγαζί. Για κάτι άλλο επιτρέπεται να στείλεις; Αυτό εννοω. Κι επειδή υποτίθεται έχεις 3 ώρες στη διάθεσή σου. Αν τις υπερβεις με άλλο μήνυμα είναι οκ ή πρέπει να είσαι σπίτι στο τρίωρο; Γιατί όταν ξαναυπηρχε περιορισμός ώρας έπρεπε να εχεις γυρίσει σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Επειδή υποτίθεται ότι δεν στελνεις 2 φορές απανωτά για μαγαζί. Για κάτι άλλο επιτρέπεται να στείλεις; Αυτό εννοω. Κι επειδή υποτίθεται έχεις 3 ώρες στη διάθεσή σου. Αν τις υπερβεις με άλλο μήνυμα είναι οκ ή πρέπει να είσαι σπίτι στο τρίωρο; Γιατί όταν ξαναυπηρχε περιορισμός ώρας έπρεπε να εχεις γυρίσει σπίτι.

Μα φυσικά επιτρέπεται να στείλεις για κάτι άλλο. Όταν δηλαδή με το τωρινό καθεστώς είσαι έξω για σούπερ μάρκετ και μετά χρειάζεσαι φαρμακείο ή τράπεζα δεν στέλνεις στα καπάκια νέο μήνυμα;

Επίσης δυο φορές μήνυμα στο 13032 έτσι κι αλλιώς θα κόβεται.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά είναι αυτά που λες, απλά δεν είδα να διευκρινίζονται. Τώρα δεν υπήρχε περιορισμός ώρας πάντως γι'αυτο στέλνουμε οτιδήποτε στο καπάκι. Την προηγούμενη φορά που υπήρχε είχαν πει ξεκάθαρα οτι δεν έπρεπε να σε πετύχουν έξω μετά το δίωρο -νομίζω δίωρο ήταν τότε. (Άλλο που πολλοί ξαναεστελναν και το προηγούμενο το έσβηναν). Γι'αυτό ρωτάω τι εννοούν με το ότι έχουμε 3 ώρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Λογικά είναι αυτά που λες, απλά δεν είδα να διευκρινίζονται. Τώρα δεν υπήρχε περιορισμός ώρας πάντως γι'αυτο στέλνουμε οτιδήποτε στο καπάκι. Την προηγούμενη φορά που υπήρχε είχαν πει ξεκάθαρα οτι δεν έπρεπε να σε πετύχουν έξω μετά το δίωρο -νομίζω δίωρο ήταν τότε. (Άλλο που πολλοί ξαναεστελναν και το προηγούμενο το έσβηναν). Γι'αυτό ρωτάω τι εννοούν με το ότι έχουμε 3 ώρες.

Μα τι να διευκρινίσουν καλε;


Το 3ωρο είναι μόνο για επίσκεψη σε κατάστημα με μήνυμα στο 13032, δεν είναι γενικός κόφτης εξόδου.

 

Ουτε το 2ωρο ήταν κόφτης γενικός, ίσχυε μόνο για την παραλαβή με click away ή για να πας στο ραντεβού που είχες πχ στο κατάστημα παπουτσιών όταν λειτουργούσαν έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Ουτε το 2ωρο ήταν κόφτης γενικός, ίσχυε μόνο για την παραλαβή με click away ή για να πας στο ραντεβού που είχες πχ στο κατάστημα παπουτσιών όταν λειτουργούσαν έτσι.

 

Ναι αλλά νομίζω δεν έπρεπε να σε πετύχουν έξω,να έχεις ξαναστείλει κάτι. Τέλος πάντων δεν με απασχολεί τόσο αυτό γιατί δύσκολα διασταυρώνεται αν σβήσεις μηνυμα. Πιο πολύ με απασχολεί το αν για κατάστημα πας ελεύθερα σε ο,τι απόσταση κ δήμο θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Ναι αλλά νομίζω δεν έπρεπε να σε πετύχουν έξω,να έχεις ξαναστείλει κάτι. Τέλος πάντων δεν με απασχολεί τόσο αυτό γιατί δύσκολα διασταυρώνεται αν σβήσεις μηνυμα. Πιο πολύ με απασχολεί το αν για κατάστημα πας ελεύθερα σε ο,τι απόσταση κ δήμο θέλεις.

 

Ναι πας, εφόσον έχεις κλείσει ραντεβου, οπότε βγαίνεις με μήνυμα στο 13032 και αποδεικτικό του ραντεβού σου.

 

Για το λιανεμπόριο δεν θα ισχύει η απαγόρευση μετακίνησης από δήμο σε δήμο ούτε το όριο των 2 χλμ.

 

Απο το in. gr:

 

“Για το άνοιγμα του λιανεμπορίου έδωσε διευκρινίσεις ο Γενικός Γραμματέας Εμπορίου και Προστασίας Καταναλωτή, Παναγιώτης Σταμπουλίδης.

Μιλώντας στο δελτίο ειδήσεων της ΕΡΤ, είπε ότι για τις αγορές σε σούπερ μάρκετ οι πολίτες θα πρέπει να στέλνουν sms 2 στο 13033 ενώ συνεχίζει να ισχύει ο περιορισμός των μετακινήσεων των 2 χιλιομέτρων από το σπίτι μας.

«Δεν θα επιτρέπεται να πάμε για παράδειγμα από την Αγία Παρασκευή σε σούπερ μάρκετ στη Γλυφάδα αλλά ούτε και στη Βαρβάκειο», είπε ο κύριος Σταμπουλίδης.

Εξήγησε ότι από Δευτέρα, πρώτα θα πρέπει να κλείνουμε ραντεβού με το κατάστημα που θα πάμε για ψώνια και αφού λάβουμε μήνυμα από αυτό -στο οποίο θα περιγράφεται ακριβώς η ημέρα και η ώρα που έχουμε ραντεβού- στη συνέχεια θα στέλνουμε μήνυμα στο 13032 με το όνομά μας, για να λάβουμε έγκριση η οποία ισχύει για τρεις ώρες.


Με όλα τα παραπάνω, ο πολίτης θα πηγαίνει σε οποιοδήποτε σημείο βρίσκεται το κατάστημα.

 

Ο Σταμπουλίδης τόνισε ότι για το λιανεμπόριο δεν ισχύει ο περιορισμός των 2 χιλιομέτρων από το σπίτι μας κι πως επιτρέπονται οι διαδημοτικές μετακινήσεις αλλά θα υπάρχει «κόφτης» στο δεύτερο μήνυμα μέσα στην ίδια μέρα.”

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, irin είπε:

Διαβασα οτι στα καταστηματα πας με μηνυμα στο 13034,αφου εχεις ηδη μηνυμα απο το καταστημα για ραντεβου,και μπορεις να αλλαξεις δημο! Αλλα μονο ενα μηνυμα σε αυτο το νουμερο ανα ημερα. 
το σουπερμαρκετ παραμενει με μηνυμα 2, χωρις περιορισμο ημερησιων επισκεψεων,αλλα ως 2χλμ!

 

Αυτό ακριβώς ισχύει!

 

Μόλις έκλεισα ραντεβού για εμβόλιο και για τους γονείς μου, επιτέλους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vtgian είπε:

 

Αυτό ακριβώς ισχύει!

 

Μόλις έκλεισα ραντεβού για εμβόλιο και για τους γονείς μου, επιτέλους!

Είχες δυσκολια?ποιο θα κανουν?

Link to comment
Share on other sites

 

Να ρωτήσω κάτι, είναι κάποιος/κάποια από εδώ που του έχει τύχει έλεγχος ως πεζός/ ως πελάτης σε κατάστημα/ ως επιβάτης ΜΜΜ? 

 

Σε οδηγούς αυτοκινήτων ξέρω, έχω γνωστούς που τους έχει τύχει έλεγχος σε κεντρικά σημεία. 

 

Εμένα από πέρσι δεν μου έχει τύχει τίποτα και ούτε ξέρω από κανέναν γνωστό μου να του έχει τύχει κάτι τέτοιο. 

Δλδ να μπεις στο σούπερ μάρκετ και να έρθει η αστυνομία να σε τσεκάρει εάν έχεις στείλει το σωστό μνμ, ή αν έχεις στείλει γενικά μνμ κτλ.

 

Με μήνυμα βγαίνω και εγώ, εννοείται, απλώς ρωτάω από περιέργεια.  

 

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen είπε:

 

Να ρωτήσω κάτι, είναι κάποιος/κάποια από εδώ που του έχει τύχει έλεγχος ως πεζός/ ως πελάτης σε κατάστημα/ ως επιβάτης ΜΜΜ? 

 

Σε οδηγούς αυτοκινήτων ξέρω, έχω γνωστούς που τους έχει τύχει έλεγχος σε κεντρικά σημεία. 

 

Εμένα από πέρσι δεν μου έχει τύχει τίποτα και ούτε ξέρω από κανέναν γνωστό μου να του έχει τύχει κάτι τέτοιο. 

Δλδ να μπεις στο σούπερ μάρκετ και να έρθει η αστυνομία να σε τσεκάρει εάν έχεις στείλει το σωστό μνμ, ή αν έχεις στείλει γενικά μνμ κτλ.

 

Με μήνυμα βγαίνω και εγώ, εννοείται, απλώς ρωτάω από περιέργεια.  

 

Και σε μας σε κανέναν από τον κύκλο μου ούτε πεζοί ούτε με αυτοκίνητο ούτε σε μαγαζιά κλπ. Μόνο μια φορά τον αδερφό μου στα διόδια πού του ζήτησαν την μόνιμη κατοικία για να επιστρέψει στον νομό του είπε δεν έχω κάποιο χαρτί του είπαν οκ την επόμενη να έχεις και πέρασε έτσι. Και εδώ στον δήμο μου τουλάχιστον δεν έχω δει να είναι στημένοι πουθενά γενικά. Δεν ασχολούνται. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen είπε:

 

Να ρωτήσω κάτι, είναι κάποιος/κάποια από εδώ που του έχει τύχει έλεγχος ως πεζός/ ως πελάτης σε κατάστημα/ ως επιβάτης ΜΜΜ? 

 

Σε οδηγούς αυτοκινήτων ξέρω, έχω γνωστούς που τους έχει τύχει έλεγχος σε κεντρικά σημεία. 

 

Εμένα από πέρσι δεν μου έχει τύχει τίποτα και ούτε ξέρω από κανέναν γνωστό μου να του έχει τύχει κάτι τέτοιο. 

Δλδ να μπεις στο σούπερ μάρκετ και να έρθει η αστυνομία να σε τσεκάρει εάν έχεις στείλει το σωστό μνμ, ή αν έχεις στείλει γενικά μνμ κτλ.

 

Με μήνυμα βγαίνω και εγώ, εννοείται, απλώς ρωτάω από περιέργεια.  

 

Pote den moy exei tyxei kanenas elenxos oyte kan sto kentro tis athinas.  Stis geitonies moy den exo dei k pote astynomiko na kykloforei.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen είπε:

 

Να ρωτήσω κάτι, είναι κάποιος/κάποια από εδώ που του έχει τύχει έλεγχος ως πεζός/ ως πελάτης σε κατάστημα/ ως επιβάτης ΜΜΜ? 

 

Σε οδηγούς αυτοκινήτων ξέρω, έχω γνωστούς που τους έχει τύχει έλεγχος σε κεντρικά σημεία. 

 

Εμένα από πέρσι δεν μου έχει τύχει τίποτα και ούτε ξέρω από κανέναν γνωστό μου να του έχει τύχει κάτι τέτοιο. 

Δλδ να μπεις στο σούπερ μάρκετ και να έρθει η αστυνομία να σε τσεκάρει εάν έχεις στείλει το σωστό μνμ, ή αν έχεις στείλει γενικά μνμ κτλ.

 

Με μήνυμα βγαίνω και εγώ, εννοείται, απλώς ρωτάω από περιέργεια.  

 

Στη μητέρα μου έλεγχος ως πεζή, στον άντρα μου πέρσι σε σωματική άσκηση. 

Σ εμάς έχουν πέσει πρόστιμα γιατί πηγές στο ατμ χωρίς να πατήσεις 3 επειδή ειχες ήδη το 2 γθα τα καταστήματα κ διαφορα αλλά φαιδρά, αλλά μάλλον πολλά απ αυτά ακυρώνονταν με ενστάσεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, annoulen είπε:

 

Να ρωτήσω κάτι, είναι κάποιος/κάποια από εδώ που του έχει τύχει έλεγχος ως πεζός/ ως πελάτης σε κατάστημα/ ως επιβάτης ΜΜΜ? 

 

Σε οδηγούς αυτοκινήτων ξέρω, έχω γνωστούς που τους έχει τύχει έλεγχος σε κεντρικά σημεία. 

 

Εμένα από πέρσι δεν μου έχει τύχει τίποτα και ούτε ξέρω από κανέναν γνωστό μου να του έχει τύχει κάτι τέτοιο. 

Δλδ να μπεις στο σούπερ μάρκετ και να έρθει η αστυνομία να σε τσεκάρει εάν έχεις στείλει το σωστό μνμ, ή αν έχεις στείλει γενικά μνμ κτλ.

 

Με μήνυμα βγαίνω και εγώ, εννοείται, απλώς ρωτάω από περιέργεια.  

 

 

Σε μένα πέρυσι την πρώτη εβδομάδα της απαγόρευσης στην Ομόνοια (με αυτοκίνητο) και φέτος πάλι στις αρχές ένα Σάββατο πρωί πεζή καθώς πήγαινα με τις σακούλες από το μανάβικο στο αυτοκίνητο. Μάλιστα δεν είχα στείλει 2, γιατί πήγα μανάβικο ενώ περίμενα την κόρη μου να τελειώσει λογοθεραπεία (είχα στείλει και έδειξα μήνυμα 1 δηλαδή), πρόστιμο δεν πήρα ούτε μου είπαν τίποτα. 

 

Σε κανέναν άλλο γνωστό μου ποτέ.

Just now, vtgian είπε:

 

Αυτό ακριβώς ισχύει!

 

Μόλις έκλεισα ραντεβού για εμβόλιο και για τους γονείς μου, επιτέλους!

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Είχες δυσκολια?ποιο θα κανουν?

 

Έκλεισα κι εγώ για μαμά και πεθερικά, χωρίς δυσκολία.

 

3 εβδομάδες διαφορά μεταξύ α΄και β΄δόσης, οπότε εικάζω pfizer ή moderna.

 

Πριν τις 15/5 θά έχουν ξεμπερδέψει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Είχες δυσκολια?ποιο θα κανουν?

K emeis brikame telos aprilioy.  Ta pio kontina htan tis astazenecha  k ta aporipsame.  Opos fenete mallon den ta exoyn kanei polloi k toys exoyn meinei polla giati briskame amesos hmerominia.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Στη μητέρα μου έλεγχος ως πεζή, στον άντρα μου πέρσι σε σωματική άσκηση. 

Σ εμάς έχουν πέσει πρόστιμα γιατί πηγές στο ατμ χωρίς να πατήσεις 3 επειδή ειχες ήδη το 2 γθα τα καταστήματα κ διαφορα αλλά φαιδρά, αλλά μάλλον πολλά απ αυτά ακυρώνονταν με ενστάσεις...

 

Νομίζω ότι είναι λόγω νησιού. Και εγώ κάτι παρόμοια είχα ακούσει από άτομα που μένουν σε νησί, αν και το αντίστροφο περίμενα (δλδ περίμενα σε μικρές κοινωνίες να είναι πιο ελαστικά τα μέτρα).

 

Θέλω να πω ότι σε μεγάλα αστικά κέντρα, σπάνια το ακούς,  απ' ότι βλέπω και από τις λοιπές απαντήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

K emeis brikame telos aprilioy.  Ta pio kontina htan tis astazenecha  k ta aporipsame.  Opos fenete mallon den ta exoyn kanei polloi k toys exoyn meinei polla giati briskame amesos hmerominia.  

 

Έχουν το θέμα ότι αργεί η δεύτερη δόση, αυτή είναι η αλήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ, προς έκπληξή μου, έχω ακούσει πιο πολύ για ελέγχους και πρόστιμα σε μικρά μέρη. 

Το Πάσχα όπως φαίνεται, θα το περάσουμε πάλι μέσα, τι λέτε κι εσείς; 

Link to comment
Share on other sites

εμένα η μόνη φορά που με έχουν σταματήσει ήταν 26/12 και όταν είδαν το παιδί στο αυτοκίνητο μου είπαν ''καλές γιορτές να έχετε, μπορείτε να φύγετε'' δεν ζήτησαν ούτε μνμ ούτε τίποτα, είδαν το παιδί και όταν σταμάτησα  και με έδιωξαν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Αυτό ακριβώς ισχύει!

 

Μόλις έκλεισα ραντεβού για εμβόλιο και για τους γονείς μου, επιτέλους!

Oι γονείς μου μπήκαν 3 το πρωί και έκλεισαν το ραντεβού τους να προλάβουν.. Moderna θα κάνουν!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Έχουν το θέμα ότι αργεί η δεύτερη δόση, αυτή είναι η αλήθεια. 

K me osa exoyn akoystei gia to astra to apofeygoyn.  

Just now, irin είπε:

Oι γονείς μου μπήκαν 3 το πρωί και έκλεισαν το ραντεβού τους να προλάβουν.. Moderna θα κάνουν!

Pos to kseroyn oti tha einai to moderna k oxi to Phizer ? Pote brikate emeis telos toy mina. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

K me osa exoyn akoystei gia to astra to apofeygoyn.  

Pos to kseroyn oti tha einai to moderna k oxi to Phizer ? Pote brikate emeis telos toy mina. 

έχουν 28 μέρες διαφορά οι 2 δόσεις. 22/4 και οι 2 γονείς μου την 1η δόση. Η πεθερά μου 17/4, και 24 μέρες μετά η 2η..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...