Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δε θα ξέρεις. Το αρνητικό δε σημαίνει τίποτα. Με συμπτώματα, ούτε το rapid αν ειναι αρνητικό δε σημαίνει κάτι. Οπότε αυτό είναι και το θέμα. Εχεις βηχαλάκι, αρνητικό self-test με τεράστιο ποσοστό να είναι λάθος, μπαίνεις μια χαρά σε καράβι, ΚΤΕΛ κλπ, πας επίσκεψη, σούπερ μάρκετ και μετά σε πάρτυ αν ανοίξον όλα, και έχεις προκαλέσει 100 νέα κρούσματα από μια παρεξήγηση.

δεν έχει γίνει αντιληπτό το νόημα του τεστ. τεστ κάθε εβδομάδα σε εργαζόμενους που δεν μπορούν να σταματήσουν να εργάζονται ή τους μαθητες έχει νόημα. τεστ για να δούμε αν είμαστε οκ, δεν έχει νόημα. τεστ πριν πας ταξίδι, δεν έχει νόημα, δίνει ψευδαίσθηση ασφαλείας (να ερχόμαστε στο νησί με τεστ, λενε πολλοί εδώ, θεωρώντας ότι αν έρθεις από Αθήνα με αρνητικό τεστ κ παρ επισκέπτη σε όλα τα σόγια, είσαι αφαλης). Τεστ μόλις έρθετε στο νησί, ματ συνιστά ο δήμος, λες κ αν κόλλησες κάτι το Σάββατο στην Αθήνα, θα φανεί στο τεστ της Δευτέρας, κ μάλιστα το ραπιντ. Οπότε με αυτό το τεστ στο σπίτι, εύκολα φανταζόμαστε τι θα συμβεί....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Αυτό με self test και εγώ άκυρο τελείως το θεωρώ! Εδώ πολλές φορές κάνουν λάθος με τα rapid σκεφτείτε με αυτά τι θα γίνεται. Όλο λάθος, βέβαια θέλουν να ανοίξουν τον τουρισμό οπότε κάτι πρέπει να κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχουμε 4000 κρούσματα σήμερα. Ήδη το άνοιγμα των σχολείων αρχίζουν να το παίρνουν πίσω, ίσως για 7 ή και 12 Απριλίου.

Το κορυφαίο όμως εκπαιδευτικό ρεπορτάζ, λέει τα εξής:

 

Προβληματισμός υπάρχει ανάμεσα στα υπουργεία Παιδείας και και Υγείας για το πως θα “φιλτράρονται” από τις σχολικές μονάδες τα αποτελέσματα των  υποχρεωτικών  τεστ Κορωνοϊού που θα κάνουν οι μαθητές μια φορά την εβδομάδα, προκειμένου να συμμετάσχουν στη δια ζώσης διδασκαλία, όταν αυτή επιτραπεί από την Κυβέρνηση.

Σύμφωνα με πληροφορίες του esos στο “τραπέζι” των συζητήσεων έπεσαν δύο προτάσεις:

Α. Οι γονείς να συμπληρώνουν υπεύθυνη δήλωση με το αρνητικό ή θετικό αποτέλεσμα του τεστ των παιδιών τους.

Β. Να δημιουργηθεί ειδική πλατφόρμα και η υπεύθυνη δήλωση να γίνεται ηλεκτρονικά.

 

Δηαδλή το θέμα μας είναι το πού θα κατατίθεται η υπεύθυνη δήλωση, όχι το αν είναι ασφαλές μέτρο η υπεύθυνη δήλωση. Κάθονται τώρα δυο υπουργεία, μας λένε, και συζητάνε για το αν η δήλωση θα είναι γραπτή ή ηλεκτρονική..... Έχει χαθεί τελείως η αίσθηση σοβαρότητας. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ίσως έχουμε 4000 κρούσματα σήμερα. Ήδη το άνοιγμα των σχολείων αρχίζουν να το παίρνουν πίσω, ίσως για 7 ή και 12 Απριλίου.

Το κορυφαίο όμως εκπαιδευτικό ρεπορτάζ, λέει τα εξής:

 

Προβληματισμός υπάρχει ανάμεσα στα υπουργεία Παιδείας και και Υγείας για το πως θα “φιλτράρονται” από τις σχολικές μονάδες τα αποτελέσματα των  υποχρεωτικών  τεστ Κορωνοϊού που θα κάνουν οι μαθητές μια φορά την εβδομάδα, προκειμένου να συμμετάσχουν στη δια ζώσης διδασκαλία, όταν αυτή επιτραπεί από την Κυβέρνηση.

Σύμφωνα με πληροφορίες του esos στο “τραπέζι” των συζητήσεων έπεσαν δύο προτάσεις:

Α. Οι γονείς να συμπληρώνουν υπεύθυνη δήλωση με το αρνητικό ή θετικό αποτέλεσμα του τεστ των παιδιών τους.

Β. Να δημιουργηθεί ειδική πλατφόρμα και η υπεύθυνη δήλωση να γίνεται ηλεκτρονικά.

 

Δηαδλή το θέμα μας είναι το πού θα κατατίθεται η υπεύθυνη δήλωση, όχι το αν είναι ασφαλές μέτρο η υπεύθυνη δήλωση. Κάθονται τώρα δυο υπουργεία, μας λένε, και συζητάνε για το αν η δήλωση θα είναι γραπτή ή ηλεκτρονική..... Έχει χαθεί τελείως η αίσθηση σοβαρότητας. 

 

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορεί να είναι υποχρεωτική η δήλωση των τεστ. Είναι νομικό το θέμα; 

Αφού θα τα προμηθευόμαστε με AMKA, ας ζητούσαν στο διαγωνισμό κάθε τεστ να έχει σειριακό αριθμό, να ξέρουν ποιος έχει τι, και αντίστοιχα να είναι υποχρεωτική η δήλωση των αποτελεσμάτων και επιστροφή των ολοκληρωμένων τεστ στο φαρμακείο. 

Το ρίχνουμε στον κουβά "ατομική ευθύνη" και αυτό - αφού έχει πάει τόσο καλά μέχρι τώρα και μας βολεύει να το χρησιμοποιούμε ως άλλοθι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορεί να είναι υποχρεωτική η δήλωση των τεστ. Είναι νομικό το θέμα; 

Αφού θα τα προμηθευόμαστε με AMKA, ας ζητούσαν στο διαγωνισμό κάθε τεστ να έχει σειριακό αριθμό, να ξέρουν ποιος έχει τι, και αντίστοιχα να είναι υποχρεωτική η δήλωση των αποτελεσμάτων και επιστροφή των ολοκληρωμένων τεστ στο φαρμακείο. 

Το ρίχνουμε στον κουβά "ατομική ευθύνη" και αυτό - αφού έχει πάει τόσο καλά μέχρι τώρα και μας βολεύει να το χρησιμοποιούμε ως άλλοθι.

Αυτό που λες θα μπορούσε να γίνει, και πάλι όμως δεν εγγυάται κανείς ότι ο άλλος δεν θα βουτήξει απλώς το τεστ στο νερό για να μην φανεί τίποτα. 

Τα φαρμακεία βέβαια δεν νομίζω ότι έχουν υποδομές για να αναλάβουν τέτοιες εξυπηρετήσεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tα φαρμακεία δε δέχονται να εμπλακούν, και καλά κάνουν. Το τεστ μπορώ να το κουνήσω στον αέρα και να βγει αρνητικό και να το δηλώσω αρνητικό. Και λοιπόν; Τι αξία θα έχει;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό που λες θα μπορούσε να γίνει, και πάλι όμως δεν εγγυάται κανείς ότι ο άλλος δεν θα βουτήξει απλώς το τεστ στο νερό για να μην φανεί τίποτα. 

Τα φαρμακεία βέβαια δεν νομίζω ότι έχουν υποδομές για να αναλάβουν τέτοιες εξυπηρετήσεις. 

Ε και ποσο οι άνθρωποι.ειναι παρακολληση στη δουλειά τους.επιπλεον θα μαζεύονταν κ πολύς κόσμος κ θα ήταν επικινδυνο .

Ρε παιδια ομως ποστευω οτι αν σε αυτη τη φάση ανοοξουν τα γυμνάσια θα έχουμε επιπλέον μολύνσεις.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι αν υπάρχει διάθεση, δημιουργείται μια πλατφόρμα συνδεδεμένη με το αμκα που διαπιστώνει ότι ο κάθε πολίτης μιας χ ηλικίας (εννοώ ενεργός πληθυσμός από μια ηλικία και πάνω και όχι βέβαια ηλικιωμένοι) έχει κάνει σε κάποιο κέντρο ελέγχου ένα τεστ σε ένα καθορισμένο χρονικό διάστημα πχ ανα δεκαήμερο και αυτό κάπως να ελέγχεται από τον εργοδότη ή τον διευθυντή του σχολείου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Υποθέτω ότι αν υπάρχει διάθεση, δημιουργείται μια πλατφόρμα συνδεδεμένη με το αμκα που διαπιστώνει ότι ο κάθε πολίτης μιας χ ηλικίας (εννοώ ενεργός πληθυσμός από μια ηλικία και πάνω και όχι βέβαια ηλικιωμένοι) έχει κάνει σε κάποιο κέντρο ελέγχου ένα τεστ σε ένα καθορισμένο χρονικό διάστημα πχ ανα δεκαήμερο και αυτό κάπως να ελέγχεται από τον εργοδότη ή τον διευθυντή του σχολείου. 

Ιδανικό θα ήταν να μπορούσε να γίνει αυτό το κέντρο.

Τωρα το να το ελέγχει ο εργοδότης η ο διευθυντής.....Φανταζεσαι να προσέρχονταν στο γραφείο της γενικής διευθύντριας ολοι οι μαθητές με τα τεστ τι θα γινόταν?:-D

Ας σοβαρευτω.ο λυκειαρχης κ ο γυμνασιαρχης δεν μπορει να κανει και αυτή τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ιδανικό θα ήταν να μπορούσε να γίνει αυτό το κέντρο.

Τωρα το να το ελέγχει ο εργοδότης η ο διευθυντής.....Φανταζεσαι να προσέρχονταν στο γραφείο της γενικής διευθύντριας ολοι οι μαθητές με τα τεστ τι θα γινόταν?:-D

Ας σοβαρευτω.ο λυκειαρχης κ ο γυμνασιαρχης δεν μπορει να κανει και αυτή τη δουλειά.

Μόνο με κάτι πολύ αυτοματοποιημένο που θα σου βγάζει μια ειδοποιήση μόνο του. 

Αυτά τέλος πάντων δεν είναι απλά.

Η δημιουργία κέντρων ελέγχου με εύκολη πρόσβαση πχ drive through, που να παίρνεις χαρτί κ να το προσκομίζεις κάθε χ μέρες στη δουλειά σου ή το σχολείο σου, θα ήταν κάτι πιο απλό και ίσως λιγότερο ακριβό από τα εκατομμύρια σελφ τεστ που μπορεί και να μην χρησιμοποιηθούν ποτέ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Μόνο με κάτι πολύ αυτοματοποιημένο που θα σου βγάζει μια ειδοποιήση μόνο του. 

Αυτά τέλος πάντων δεν είναι απλά.

Η δημιουργία κέντρων ελέγχου με εύκολη πρόσβαση πχ drive through, που να παίρνεις χαρτί κ να το προσκομίζεις κάθε χ μέρες στη δουλειά σου ή το σχολείο σου, θα ήταν κάτι πιο απλό και ίσως λιγότερο ακριβό από τα εκατομμύρια σελφ τεστ που μπορεί και να μην χρησιμοποιηθούν ποτέ....

Κάπου διάβασα ότι στην Αγγλία κανουν τετπια τεστ.θα ρωτησω πως.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορεί να είναι υποχρεωτική η δήλωση των τεστ. Είναι νομικό το θέμα; 

Αφού θα τα προμηθευόμαστε με AMKA, ας ζητούσαν στο διαγωνισμό κάθε τεστ να έχει σειριακό αριθμό, να ξέρουν ποιος έχει τι, και αντίστοιχα να είναι υποχρεωτική η δήλωση των αποτελεσμάτων και επιστροφή των ολοκληρωμένων τεστ στο φαρμακείο. 

Το ρίχνουμε στον κουβά "ατομική ευθύνη" και αυτό - αφού έχει πάει τόσο καλά μέχρι τώρα και μας βολεύει να το χρησιμοποιούμε ως άλλοθι.

Συμφωνώ μαζί σου. Θα έπρεπε να έχει γίνει σωστός σχεδιασμός, συννενόηση. 

Εδώ τι έκαναν; Πήραν ένα καλό ατού, μια ευκαιρία, ένα εργαλείο διευκόλυνσης του ανοίγματος. Το ανήγγειλαν ως βόμβα-κίνηση εντυπωσιασμού. Και μετά... ΜΕΤΑ... βγήκε το όργανο των φαρμακοποιών να πει ότι δεν έχουν συζητήσει-συνεννοηθεί με την κυβέρνηση, και δεν συμφωνούν να εμπλακούν με οποιονδήποτε τρόπο στην διεξαγωγή του τεστ - καταγραφή του αποτελέσματος.

Δηλαδή, αν είναι δυνατόν! Πρώτα το οργανώνεις όλο αυτό, προσεγγίζεις τους εμπλεκόμενους φορείς, καταλήγεις σε συμφωνία ή έστω καταλήγεις σε σημείο σύγκλησης, προτάσεις, εναλλακτικές, δικλείδες ασφαλείας, κλπ και μετά ανακοινώνεις. Με λεπτομέρειες. Ενημερώνεις ουσιαστικά. Προωθείς με καμπάνια, ευαισθητοποιείς. Οτιδήποτε άλλο είναι προχειρότητα, ανευθυνότητα, εκβιαστική κινήση, κίνηση εντυπωσιασμού. Που κινδυνεύει να οδηγήσει σε φιάσκο μια τουλάχιστον ενδιαφέρουσα πρόταση.

Τι να πω... έλεος... κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Συμφωνώ μαζί σου. Θα έπρεπε να έχει γίνει σωστός σχεδιασμός, συννενόηση. 

Εδώ τι έκαναν; Πήραν ένα καλό ατού, μια ευκαιρία, ένα εργαλείο διευκόλυνσης του ανοίγματος. Το ανήγγειλαν ως βόμβα-κίνηση εντυπωσιασμού. Και μετά... ΜΕΤΑ... βγήκε το όργανο των φαρμακοποιών να πει ότι δεν έχουν συζητήσει-συνεννοηθεί με την κυβέρνηση, και δεν συμφωνούν να εμπλακούν με οποιονδήποτε τρόπο στην διεξαγωγή του τεστ - καταγραφή του αποτελέσματος.

Δηλαδή, αν είναι δυνατόν! Πρώτα το οργανώνεις όλο αυτό, προσεγγίζεις τους εμπλεκόμενους φορείς, καταλήγεις σε συμφωνία ή έστω καταλήγεις σε σημείο σύγκλησης, προτάσεις, εναλλακτικές, δικλείδες ασφαλείας, κλπ και μετά ανακοινώνεις. Με λεπτομέρειες. Ενημερώνεις ουσιαστικά. Προωθείς με καμπάνια, ευαισθητοποιείς. Οτιδήποτε άλλο είναι προχειρότητα, ανευθυνότητα, εκβιαστική κινήση, κίνηση εντυπωσιασμού. Που κινδυνεύει να οδηγήσει σε φιάσκο μια τουλάχιστον ενδιαφέρουσα πρόταση.

Τι να πω... έλεος... κρίμα.

 

Ουτε διανομη δε θα γινει. Σιγα μην εχει υποδομες το φαρμακειο, με ολα τα μετρα και 1-1 τους πελατες μεσα (που οι μισοι ειναι και ευπαθεις ομαδες) να δινει τεστ σε ολους τους κατοικους της περιοχης και να τσεκαρει και στοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Ουτε διανομη δε θα γινει. Σιγα μην εχει υποδομες το φαρμακειο, με ολα τα μετρα και 1-1 τους πελατες μεσα (που οι μισοι ειναι και ευπαθεις ομαδες) να δινει τεστ σε ολους τους κατοικους της περιοχης και να τσεκαρει και στοιχεια.

Πωπω... πραγματικά...

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Συμφωνώ μαζί σου. Θα έπρεπε να έχει γίνει σωστός σχεδιασμός, συννενόηση. 

Εδώ τι έκαναν; Πήραν ένα καλό ατού, μια ευκαιρία, ένα εργαλείο διευκόλυνσης του ανοίγματος. Το ανήγγειλαν ως βόμβα-κίνηση εντυπωσιασμού. Και μετά... ΜΕΤΑ... βγήκε το όργανο των φαρμακοποιών να πει ότι δεν έχουν συζητήσει-συνεννοηθεί με την κυβέρνηση, και δεν συμφωνούν να εμπλακούν με οποιονδήποτε τρόπο στην διεξαγωγή του τεστ - καταγραφή του αποτελέσματος.

Δηλαδή, αν είναι δυνατόν! Πρώτα το οργανώνεις όλο αυτό, προσεγγίζεις τους εμπλεκόμενους φορείς, καταλήγεις σε συμφωνία ή έστω καταλήγεις σε σημείο σύγκλησης, προτάσεις, εναλλακτικές, δικλείδες ασφαλείας, κλπ και μετά ανακοινώνεις. Με λεπτομέρειες. Ενημερώνεις ουσιαστικά. Προωθείς με καμπάνια, ευαισθητοποιείς. Οτιδήποτε άλλο είναι προχειρότητα, ανευθυνότητα, εκβιαστική κινήση, κίνηση εντυπωσιασμού. Που κινδυνεύει να οδηγήσει σε φιάσκο μια τουλάχιστον ενδιαφέρουσα πρόταση.

Τι να πω... έλεος... κρίμα.

 

Δεν είναι αφελείς, ούτε υπερφίαλοι να νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα. Άλλο είναι το κίνητρο. Αν δεις όλες τις αναθέσεις του υπουργείου δικαιοσύνης σε σχέση με υπηρεσίες και υλικά φυλακών θα καταλάβεις. Με τις μάσκες το ίδιο έγινε. Αν πας σε τοπικό επίπεδο και δεις που ανέθεσαν οι δήμοι, θα το επαληθεύσεις. Δεν είναι ότι δεν ξέρουν τι να κάνουν. Χαζοί δεν είναι. Το κριτήριο είναι μόνο ένα. Λεφτά. Κάνουν διαγωνισμούς και τους αναθέτουν σε εταιρίες από τις οποίες θα αποκομίσουν όφελος. Δεν τους νοιάζει να κάνουν τα πράγματα να λειτουργούν. Μόνο που θα δώσουν δουλειές.

 

Εμείς καθόμαστε και αναλωνόμαστε με τούτο και με κείνο, αν το SMS 2 καλύπτει για το μαρκετ οικογένειας και αυτοί αλωνίζουν κανονικότατα.

 

Πρακτικά, τα self test είναι μια χαρά για προσωπική και μόνο χρήση. Δε νιώθεις καλά, έχει λίγο βήχα, λίγο πονόλαιμο, κάνεις ένα self-test για να ξέρεις τι σου γίνεται, καθώς φαίνεται ότι είναι αξιόπιστα όταν υπάρχει έντονο ιικό φορτίο (και άρα συμπτώματα). Ευελπιστώντας ότι είσαι νορμάλ άνθρωπος και αν είναι θετικό, θα κάτσεις σπίτι σου. Ωστόσο, δεν είναι σίγουρο ότι όντως θα βοηθήσουν στον περιορισμό και επιπλέον μπορεί να βρεθούμε με εντελώς λανθασμένα στοιχεία.

ecdc.europa.eu/en/publications-data/considerations-use-self-tests-covid-19-eueea

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά μετα τα σημερινά κρουσματα είναι αυτοκτονια να ανοιξουν τα σχολεια.Ειχαν προβλέψει τετοιο νούμερο για τωρα?Αν ανοιξουν θα επαληθευτεί ο Σαρηγιαννης

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Παιδιά μετα τα σημερινά κρουσματα είναι αυτοκτονια να ανοιξουν τα σχολεια.Ειχαν προβλέψει τετοιο νούμερο για τωρα?Αν ανοιξουν θα επαληθευτεί ο Σαρηγιαννης

Kαι να ανοιξουν, μαλλον οι μισοι δε θα πανε. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ νομίζω να ανοίξουν. Βέβαια υπάρχει κόσμος που ανυπομονεί να ανοίξουν παρόλο που κατά βάθος γνωρίζει πως τα μέτρα δεν είναι αρκετά αλλά και άλλοι που σε ενδεχόμενο άνοιγμα δε θα στείλουν τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

αχ παιδιά δεν φαίνεται φως στο τούνελ. και ξέρετε γιατί; γιατί υπάρχει πολύς κοσμος που δεν πιστεύει τίποτα και δεν τηρεί κανένα μέτρο και σκέφτεται πώς θα ξεγελάσει. ποιος εγγυάται ότι αν με ένα θετικό σελφ τεστ μείνω εγώ στο σπίτι όπως πρέπει; δυστυχώς η ατομική ευθύνη που λένε όντως είναι σημαντική γιατί δε μπορεί να έχει ο καθένας μας να έχει από πίσω του έναν αστυνομικό΄. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, love kids είπε:

......άλλοι που σε ενδεχόμενο άνοιγμα δε θα στείλουν τα παιδιά.

 

Δεν έχω ακούσει κανέναν γονιό να το λέει αυτό πάντως. Ίσα ίσα όλοι είναι εκνευρισμένοι που είναι τα παιδιά σπίτι.

Εγώ παρακαλάω να μην ανοίξουν, τουλάχιστον ας ανοίξουν μετά το Πάσχα.

Έχουμε να δούμε φίλους των παιδιών από τότε που έκλεισαν τα Δημοτικά Σχολεία, αλλά τελικά πιστεύω ότι αποτελούμε εξαίρεση. 

Προχθές στην τηλε εκπαίδευση, ήταν σε μία οθόνη 4, τέσσερα, κοριτσάκια, συμμαθήτριες του γιού μου και παρακολουθούσαν μαζί. Δλδ 4 άτομα από 4 διαφορετικές οικογένειες. Χωρίς μάσκες σε ένα σπίτι. Χειρότερο δλδ από το να βρεθούν έξω ας πούμε για μπάλα. 

Άντε ένα από αυτά να είχε πχ πρόβλημα με τον υπολογιστή και να προθυμοποιήθηκε ο γονιός να εξυπηρετήσει. Τα υπόλοιπα υποθέτω ότι απλώς "βρέθηκαν" μαζί. 

Πολύ στεναχωρήθηκα. 

Και πως να εξηγήσω τώρα στον 8χρονο γιο μου γιατί εμείς είμαστε στην απομόνωση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen είπε:

 

Δεν έχω ακούσει κανέναν γονιό να το λέει αυτό πάντως. Ίσα ίσα όλοι είναι εκνευρισμένοι που είναι τα παιδιά σπίτι.

Εγώ παρακαλάω να μην ανοίξουν, τουλάχιστον ας ανοίξουν μετά το Πάσχα.

Έχουμε να δούμε φίλους των παιδιών από τότε που έκλεισαν τα Δημοτικά Σχολεία, αλλά τελικά πιστεύω ότι αποτελούμε εξαίρεση. 

Προχθές στην τηλε εκπαίδευση, ήταν σε μία οθόνη 4, τέσσερα, κοριτσάκια, συμμαθήτριες του γιού μου και παρακολουθούσαν μαζί. Δλδ 4 άτομα από 4 διαφορετικές οικογένειες. Χωρίς μάσκες σε ένα σπίτι. Χειρότερο δλδ από το να βρεθούν έξω ας πούμε για μπάλα. 

Άντε ένα από αυτά να είχε πχ πρόβλημα με τον υπολογιστή και να προθυμοποιήθηκε ο γονιός να εξυπηρετήσει. Τα υπόλοιπα υποθέτω ότι απλώς "βρέθηκαν" μαζί. 

Πολύ στεναχωρήθηκα. 

Και πως να εξηγήσω τώρα στον 8χρονο γιο μου γιατί εμείς είμαστε στην απομόνωση. 

Kάθε Δευτέρα ρωτάει η δασκάλα του νηπίου πώς πέρασαν τα παιδάκια το Σ.Κ. Και κάθε Δευτέρα 5-6 παιδάκια αναφέρουν ότι βρέθηκαν όλα μαζί το Σάββατο στο τάδε μέρος!

Και μέσα σε αυτά είναι και η κολλητή της κόρης μου.. η κόρη μου έχει να δει παιδάκι από τη μέρα που έκλεισαν τα σχολεία τον Φεβρουάριο. Ένιωσα πολύ άσχημα, δεν μου είπε εκείνη κάτι,αλλά στενοχωρήθηκε εμφανώς, έκλεισε και την κάμερα και βγήκε από το μάθημα. Αναρωτήθηκα μήπως είμαστε υπερβολικοί,αλλά πραγματικά δεν νιώθω καλά να βρεθούμε με άλλα 5-6 παιδάκια χωρίς μασκες, που αγκαλιάζονται πλησιάζονται κλπ

Αποφάσισα να της εξηγήσω, ότι δεν θέλω να βρεθεί και να είναι η μόνη που θα φοράει μάσκα, ή να της λέω μην πολυπλησιάζεις κλπ ενώ όλα τα άλλα είναι χύμα. Και ότι σε ένα περίπου μήνα θα ανοίξουν, ελπίζω, τα σχολεία, οπότε τότε θα ξαναβρεθεί και δεν θα είμαστε τόσο κλεισμένοι. Τέλος, κανόνισα με μία μόνο συμμαθήτριά της, που ξέρω ότι  κι εκείνη είναι της ίδιας λογικής με εμάς, να βρεθούμε, συνεννοήθηκα με τη μαμά της να ξέρει το παιδάκι ότι δεν αγκαλιαζόμαστε, φοράμε μάσκα,  και απλά παίζουμε ή κάνουμε πατίνι. Και αμέσως χάρηκε η δικιά μου! και άλλαξε η ψυχολογία της!

Αλλά πραγματικά, αυτό το 10 - 10 τα παιδάκια κολλημένα το ένα με το άλλο, και από δίπλα 10 μαμάδες χωρίς μάσκες γιατί πίνουν καφέ κλπ.. δεν το καταλαβαίνω

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen είπε:

 

Δεν έχω ακούσει κανέναν γονιό να το λέει αυτό πάντως. Ίσα ίσα όλοι είναι εκνευρισμένοι που είναι τα παιδιά σπίτι.

Εγώ παρακαλάω να μην ανοίξουν, τουλάχιστον ας ανοίξουν μετά το Πάσχα.

Έχουμε να δούμε φίλους των παιδιών από τότε που έκλεισαν τα Δημοτικά Σχολεία, αλλά τελικά πιστεύω ότι αποτελούμε εξαίρεση. 

Προχθές στην τηλε εκπαίδευση, ήταν σε μία οθόνη 4, τέσσερα, κοριτσάκια, συμμαθήτριες του γιού μου και παρακολουθούσαν μαζί. Δλδ 4 άτομα από 4 διαφορετικές οικογένειες. Χωρίς μάσκες σε ένα σπίτι. Χειρότερο δλδ από το να βρεθούν έξω ας πούμε για μπάλα. 

Άντε ένα από αυτά να είχε πχ πρόβλημα με τον υπολογιστή και να προθυμοποιήθηκε ο γονιός να εξυπηρετήσει. Τα υπόλοιπα υποθέτω ότι απλώς "βρέθηκαν" μαζί. 

Πολύ στεναχωρήθηκα. 

Και πως να εξηγήσω τώρα στον 8χρονο γιο μου γιατί εμείς είμαστε στην απομόνωση. 

Δεν ξέρω, γενικά οι γονείς έχουν κουραστεί και αυτοί με την κατάσταση αλλά όντως γνωρίζω άτομα που λόγω του αριθμού των κρουσμάτων φοβούνται να στείλουν τα παιδιά στο σχολείο. Όπως ξέρω κι άλλους που ανυπομονούν για την επιστροφή των παιδιών στις σχολικές αίθουσες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

.....Αναρωτήθηκα μήπως είμαστε υπερβολικοί,.....

 

το έχω σκεφτεί άπειρες φορές.

ευτυχώς που εμένα είναι 2, και έχουν ο ένας τον άλλον για παιχνίδι, για καυγά και για εκτόνωση. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Kάθε Δευτέρα ρωτάει η δασκάλα του νηπίου πώς πέρασαν τα παιδάκια το Σ.Κ. Και κάθε Δευτέρα 5-6 παιδάκια αναφέρουν ότι βρέθηκαν όλα μαζί το Σάββατο στο τάδε μέρος!

Και μέσα σε αυτά είναι και η κολλητή της κόρης μου.. η κόρη μου έχει να δει παιδάκι από τη μέρα που έκλεισαν τα σχολεία τον Φεβρουάριο. Ένιωσα πολύ άσχημα, δεν μου είπε εκείνη κάτι,αλλά στενοχωρήθηκε εμφανώς, έκλεισε και την κάμερα και βγήκε από το μάθημα. Αναρωτήθηκα μήπως είμαστε υπερβολικοί,αλλά πραγματικά δεν νιώθω καλά να βρεθούμε με άλλα 5-6 παιδάκια χωρίς μασκες, που αγκαλιάζονται πλησιάζονται κλπ

Αποφάσισα να της εξηγήσω, ότι δεν θέλω να βρεθεί και να είναι η μόνη που θα φοράει μάσκα, ή να της λέω μην πολυπλησιάζεις κλπ ενώ όλα τα άλλα είναι χύμα. Και ότι σε ένα περίπου μήνα θα ανοίξουν, ελπίζω, τα σχολεία, οπότε τότε θα ξαναβρεθεί και δεν θα είμαστε τόσο κλεισμένοι. Τέλος, κανόνισα με μία μόνο συμμαθήτριά της, που ξέρω ότι  κι εκείνη είναι της ίδιας λογικής με εμάς, να βρεθούμε, συνεννοήθηκα με τη μαμά της να ξέρει το παιδάκι ότι δεν αγκαλιαζόμαστε, φοράμε μάσκα,  και απλά παίζουμε ή κάνουμε πατίνι. Και αμέσως χάρηκε η δικιά μου! και άλλαξε η ψυχολογία της!

Αλλά πραγματικά, αυτό το 10 - 10 τα παιδάκια κολλημένα το ένα με το άλλο, και από δίπλα 10 μαμάδες χωρίς μάσκες γιατί πίνουν καφέ κλπ.. δεν το καταλαβαίνω

Σε κατανοώ αλλά δε θα μπορουσα με τίποτα να το κάνω όλο αυτό. Εγώ θα ήμουν (και είμαι) στην πλατεία με τον χαμό.... 

Μια φίλη της κόρης μου είναι έτσι και πλεον έχει γίνει αντικοινωνικό.. Εγώ δεν επιμένω πια στη μαμα της γιατί είναι χειρότερα πιστευω. Της είπα τις προαλλες να βρεθουμε να παιξουν στην αυλή μας (έχουμε παιχνίδια εκεί) και είναι μεγάλος ο χώρος και μου είπε όχι καλυτερα να μιλάνε μέσω μεσεντζερ. Εμένα η δικιά μου δε θέλει μέσω κινητου κι έτσι χάνονται.... Το κοριτσάκι δεν μιλάει στα μαθήματα και γενικώς έχει χαθεί, δεν ξέρω εγώ θα έλεγα να βρεις μια λυση, κρίμα είναι. Δε σου λέω χυμα στο κυμα αλλά κάτι ενδιάμεσο.. 

Just now, annoulen είπε:

 

το έχω σκεφτεί άπειρες φορές.

ευτυχώς που εμένα είναι 2, και έχουν ο ένας τον άλλον για παιχνίδι, για καυγά και για εκτόνωση. 

 

Δεν είναι το ίδιο. Θέλουν τους φίλους τους τις παρεες τους. Εμένα μου το λέει αλλωστε "βαρέθηκα την αδερφη μου όλη μέρα" Που βγαίνουμε κιόλας, φαντάσου να μην... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...