Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Αυτό που δεν έχω καταλάβει: εντός δήμου μετακίνηση 6 με αυτοκίνητο επιτρέπεται; 

 

Έπισης: θετικό τεστ που επανεξετάζεται κ βγαίνει αρνητικό, εξακολουθεί να υποχρεούται σε καραντίνα, έτσι δεν είναι? γιατί έχουμε ιστορίες για αγριους κ έχω φρικάρει...

6 μόνο με τα πόδια και εντός δήμου.

Οπότε, τι κάνεις στην πράξη: Στέλνεις 2 και πας με το αμάξι και το παιδί στην πλατεία. Παρκάρεις, στέλνεις 6. Κατεβαίνεις, το αφήνεις να παίξει στην παιδική.2 ώρες μετά, στέλνεις 2, παίρνεις και ένα νερό/γάλα/μπισκότα/ψωμί αν θες από το περίπτερο/φούρνο της πλατείας, και γυρνάς σπίτι. Κάθε απόγευμα και κάθε ΣΚ, στην πλατεία της γειτονιάς μου και φαντάζομαι σε όλες τις πλατείες και πάρκα της Ελλάδας.

Γιατί έχουμε πολύυυυ έξυπνες επιτροπές, που βγάζουν πολύ έξυπνα μέτρα. 

 

Ως προς το δεύτερο, φίλη με θετικό τεστ, εργαζόμενη σε νοσοκομείο, χρειάστηκε 3 αρνητικά για να της πουν να επιστρέψει στη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Ως προς το δεύτερο, φίλη με θετικό τεστ, εργαζόμενη σε νοσοκομείο, χρειάστηκε 3 αρνητικά για να της πουν να επιστρέψει στη δουλειά.

όχι δεν εννοώ στην ανάρρωση. εννοώ ανθρώπους που αμφισβητούν το πρώτο θετικό κ κάνουν την επόμενη μέρα τεστ για να αποδείξουν ότι δεν είναι. θα μου πεις, ποιος τους αφήνει να τα κάνουν και γιατί θεωρούν σωστό το αρνητικό κ όχι το θετικο; δεν μπορώ να πω άλλα δυστυχώς γιατί δεν ξέρω κ τι ισχύει, αλλά φοβάμαι ότι έχουμε προσπάθεια  κουκουλώματος κ υποψιάζομαι ότι σε πολλά μερη της επαρχίας έχει γίνει αυτό κ έτσι ξεφεύγουν οι αριθμοί των κρουσμάτων....

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

6 μόνο με τα πόδια και εντός δήμου.

Οπότε, τι κάνεις στην πράξη: Στέλνεις 2 και πας με το αμάξι και το παιδί στην πλατεία. Παρκάρεις, στέλνεις 6. Κατεβαίνεις, το αφήνεις να παίξει στην παιδική.2 ώρες μετά, στέλνεις 2, παίρνεις και ένα νερό/γάλα/μπισκότα/ψωμί αν θες από το περίπτερο/φούρνο της πλατείας, και γυρνάς σπίτι. Κάθε απόγευμα και κάθε ΣΚ, στην πλατεία της γειτονιάς μου και φαντάζομαι σε όλες τις πλατείες και πάρκα της Ελλάδας.

Γιατί έχουμε πολύυυυ έξυπνες επιτροπές, που βγάζουν πολύ έξυπνα μέτρα. 

 

Ως προς το δεύτερο, φίλη με θετικό τεστ, εργαζόμενη σε νοσοκομείο, χρειάστηκε 3 αρνητικά για να της πουν να επιστρέψει στη δουλειά.

Ο κουμπάρος ξερεις με τις δικαιολογία κυκλοφορεί?Από το Σωτηρία του ειπαν οτι πρεπει να μπει σε καραντίνα.Ισχυριζεται ομως οτι ο Εουδυ αναφέρει ότι εφόσον βγειω απο το νοσοκομείο μπορει να κυκλοφορεί 

Υπάρχει λεει διχογνωμία.Γνωριζεις κατι?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

όχι δεν εννοώ στην ανάρρωση. εννοώ ανθρώπους που αμφισβητούν το πρώτο θετικό κ κάνουν την επόμενη μέρα τεστ για να αποδείξουν ότι δεν είναι. θα μου πεις, ποιος τους αφήνει να τα κάνουν και γιατί θεωρούν σωστό το αρνητικό κ όχι το θετικο; δεν μπορώ να πω άλλα δυστυχώς γιατί δεν ξέρω κ τι ισχύει, αλλά φοβάμαι ότι έχουμε προσπάθεια  κουκουλώματος κ υποψιάζομαι ότι σε πολλά μερη της επαρχίας έχει γίνει αυτό κ έτσι ξεφεύγουν οι αριθμοί των κρουσμάτων....

 

Ναι, ιδια περιπτωση λεω. Πρωτο τεστ θετικο. Το αμφισβητησε. Της ζητησαν αλλα τρια αρνητικα. Ειχε δικιο αλλα στο ενδιαμεσο εμεινε σε απομονωση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ναι, ιδια περιπτωση λεω. Πρωτο τεστ θετικο. Το αμφισβητησε. Της ζητησαν αλλα τρια αρνητικα. Ειχε δικιο αλλα στο ενδιαμεσο εμεινε σε απομονωση.

δηλαδή μπορεί όντως θετικό να μην ισχύει; γιατί ακούω έναν χαμό εδώ κ έχω φρικάρει κ είμαι σίγουρη ότι όλοι θα σπάσουν την καραντίνα, κ το γελοίο είναι ότι αν έχουν πάει τα πρώτα αποτελέσματα στον εοδυ- που πλέον δεν έχω εμπιστοσύνη ότι θα τα καταγραψουν, μπορεί να κοκκινίσουμε κ αυτοί να κυκλοφορούν ανενόχλητοι.... 

«Σε κάθε περίπτωση είναι σαφές πως πλέον η στρατηγική είναι διαφορετική, καθώς δεν θα υπάρχει μία ηλεκτρονική βάση όπου θα καταγράφονται όλα τα αποτελέσματα από τα rapid test στο σπίτι.

Άρα θα είναι υποχρέωση και προσωπική ευθύνη του πολίτη να ακολουθήσει τα μέτρα κοινωνικής αποστασιοποίησης σε περίπτωση που το τεστ βγει θετικό και να απομονωθεί.»

 

Αυτή είναι η σοβαρή στρατηγική μας; θα βασιζόμαστε στον πατριωτισμό κ την ειλικρίνεια οποίου κάνει τεστ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

6 μόνο με τα πόδια και εντός δήμου.

Οπότε, τι κάνεις στην πράξη: Στέλνεις 2 και πας με το αμάξι και το παιδί στην πλατεία. Παρκάρεις, στέλνεις 6. Κατεβαίνεις, το αφήνεις να παίξει στην παιδική.2 ώρες μετά, στέλνεις 2, παίρνεις και ένα νερό/γάλα/μπισκότα/ψωμί αν θες από το περίπτερο/φούρνο της πλατείας, και γυρνάς σπίτι

 

Το "εντός Δήμου" το είπαν χτες; Γιατί όταν θεσπίστηκε το "με τα πόδια" τόνισαν ότι δεν υπάρχει περιορισμός απόστασης, αρκεί να είσαι με τα πόδια (ή ποδήλατο). Το εντός Δήμου (ή 2 χλμ) ήταν για το 2 και το 3. 

Το να πάμε σε πλατεία-κουνιες που είναι κοντά στο σουπερμάρκετ έχοντας στείλει πρώτα το 2 και μετά το 6 το έχω σκεφτεί κι εγώ, φοβάμαι όμως πώς θα δικαιολογησω το ότι υποτίθεται βρεθήκαμε εκεί με τα πόδια (είναι 5-6 χλμ από το σπίτι, δεν έχουμε κοντινότερο σούπερ μάρκετ ούτε μίνι μάρκετ). Την Καθαρά Δευτέρα πήγαμε με το αυτοκίνητο στο φούρνο για λαγάνα (κι εκεί δεν πας με πόδια) και στον γυρισμό σταματήσαμε στο κέντρο-πλατεια του οικισμού μας με το 6 για χαρταετό. Έλεγα λοιπόν στον άντρα μου να έχουμε τις ταυτότητες πάνω μας και όχι στο αυτοκίνητο ώστε σε περίπτωση ελέγχου να μη φανεί ότι εχουμε μαζί αυτοκίνητο. Και φυσικά ήθελα να ξαναστειλουμε το 2 για να γυρίσουμε σπίτι (ή έστω να γυρνούσα εγώ με τα πόδια) αλλά ο άντρας μου με θεωρούσε υπερβολική (είναι μια απόσταση 20λεπτου πεζή, 3 λεπτά με το αυτοκίνητο δηλαδή και από απίθανο εως αδύνατο να υπήρχε έλεγχος).

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

δηλαδή μπορεί όντως θετικό να μην ισχύει; γιατί ακούω έναν χαμό εδώ κ έχω φρικάρει κ είμαι σίγουρη ότι όλοι θα σπάσουν την καραντίνα, κ το γελοίο είναι ότι αν έχουν πάει τα πρώτα αποτελέσματα στον εοδυ- που πλέον δεν έχω εμπιστοσύνη ότι θα τα καταγραψουν, μπορεί να κοκκινίσουμε κ αυτοί να κυκλοφορούν ανενόχλητοι.... 

 

Δεν γνωρίζω, αλλά υγειονομικός είναι, τι να πω;

Link to comment
Share on other sites

Γελοία όλα όσα κάνουν, ειλικρινά δεν έχω λόγια.  Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να μην μπορούμε να πάμε μία βόλτα μεχρι το βουνό με τον αριθμό έξι ενώ μπορώ να πάω για μανικιουρ...τραγικό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Γελοία όλα όσα κάνουν, ειλικρινά δεν έχω λόγια.  Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να μην μπορούμε να πάμε μία βόλτα μεχρι το βουνό με τον αριθμό έξι ενώ μπορώ να πάω για μανικιουρ...τραγικό. 

Έλα βρε.εκαναν αλλαγη.παλιοτερα βάζαμε το 2 γι αυτο.

9 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ναι, ιδια περιπτωση λεω. Πρωτο τεστ θετικο. Το αμφισβητησε. Της ζητησαν αλλα τρια αρνητικα. Ειχε δικιο αλλα στο ενδιαμεσο εμεινε σε απομονωση.

Αν κανει το τεστ ομως μήνες να αρνητικοποιηθει τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Έλα βρε.εκαναν αλλαγη.παλιοτερα βάζαμε το 2 γι αυτο.

Αν κανει το τεστ ομως μήνες να αρνητικοποιηθει τι γινεται?

Αυτό που το 2 για το μανικιούρ το κάναν 6 κάτι μου λέει ότι είναι για να εισπράξουν πρόστιμα. 

Όσο για το τεστ και την αρνητικοποιηση, οι οδηγίες πχ στην Αγγλία πγ ξέρω είναι ότι μένεις καραντίνα το πολύ 14 μέρες μετά το θετικό τεστ. Μετά από αυτό δεν θεωρείσαι μεταδοτικος. Δεν ξέρω τι ισχύει απλώς αναφέρω ποιες είναι οι οδηγίες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz είπε:

Αυτό που το 2 για το μανικιούρ το κάναν 6 κάτι μου λέει ότι είναι για να εισπράξουν πρόστιμα. 

Όσο για το τεστ και την αρνητικοποιηση, οι οδηγίες πχ στην Αγγλία πγ ξέρω είναι ότι μένεις καραντίνα το πολύ 14 μέρες μετά το θετικό τεστ. Μετά από αυτό δεν θεωρείσαι μεταδοτικος. Δεν ξέρω τι ισχύει απλώς αναφέρω ποιες είναι οι οδηγίες 

Αφού δεν κάνουν ελεγχους για προστιμα.

Πάνω στον καυγά ισως τα μπλέξαν.

Just now, little lamb είπε:

 Όντως είναι λίγο κουφό το 6. Γιατί από τη μία είναι για να πας βόλτα μόνο πεζος αλλά ταυτόχρονα είναι για να πας κομμωτήριο σε άλλο δήμο!!

Είναι συνθηματικό.Μας λενε να παμε βολτα μετα το κομμωτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 said:

Τελικά η μετακίνηση από δήμο σε δήμο επιτρέπεται?? Δε βγάζω άκρη! 

Ναι για μανικιούρ πεντικιούρ και κομμωτήριο. Όχι ομως για σούπερ μάρκετ ή άσκηση. Η κάθε επιτροπή/κυβέρνηση με τις προτεραιότητες της.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Ναι για μανικιούρ πεντικιούρ και κομμωτήριο. Όχι ομως για σούπερ μάρκετ ή άσκηση. Η κάθε επιτροπή/κυβέρνηση με τις προτεραιότητες της.

Ότι να ναι μετά φταίνε αυτοί που δεν φοράνε μάσκα και δεν ακολουθούν τους κανόνες δε μας παρατάνε λέω εγώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/20/2021 at 11:59 AM, Έσπερος said:

 

 

Αυτή είναι η σοβαρή στρατηγική μας; θα βασιζόμαστε στον πατριωτισμό κ την ειλικρίνεια οποίου κάνει τεστ; 

και έχεις δει με πόση υπευθυνότητα αντιμετωπίζει ο κόσμος την κατάσταση. Άνθρωποι με θετικό τεστ κυκλοφορούν ανενόχλητοι γιατί δεν αντέχουν την κλεισούρα, άλλοι με συμπτώματα και δεν κάνουν τεστ για να μην δουν το θετικό ώστε να μην χρειαστεί να μείνουν έγκλειστοι για όσες ημέρες χρειάζεται, υπάρχουν και αυτοί που ενώ έχουν νοσηλευτεί και νοσούν ακόμα κυκλοφορούν επίσης ανενόχλητοι...και μετά αναρωτιόμαστε γιατί τόσα παράλογα μέτρα , γιατί ότι μέτρο και αν πάρουν δεν θα τηρηθεί, αυτό έχει δείξει η χρονιά που πέρασε, πέρα από την κλειστή αγορά και τα κλειστά σχολεία τίποτα άλλο δεν τηρείται για αυτό μετράμε καθημερινά τόσα κρούσματα. έχουμε και τους αρνητές της μάσκας που μας εμπαίζουν κιόλας εμάς που θέλουμε να την φοράμε και να τηρούμε όσα χρειάζεται όχι για να μη φάμε το πρόστιμο αλλά γιατί απλά δεν θέλουμε να κολλήσουμε, γιατί απλά θέλουμε να προσέχουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με ρωτούσε το παιδί αν θα ανοίξουν τα σχολεία πριν το Πάσχα. Έχει κι αυτό τις αμφιβολίες του πια. Εκεί που μετρούσε τις μέρες να ξαναγυρίσει, έχει αρχίσει και σκέφτεται μήπως ξαναδεί συμμαθητές και δασκάλους τον Μάιο. Τα δικά σας παιδιά πώς το ζουν αυτό; Ειδικά όσα πάνε σε σχολεία σαν της Αττικής ή στη δευτεροβάθμια που είναι καιρό κλειστά;

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Άκουσα για πάρκα κ παιδικες αυριο .θα δούμε....

Βέβαια όταν λενε πάρκα τι εννοουμ ακριβως σε κάθε δημο?

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Βέβαια όταν λενε πάρκα τι εννοουμ ακριβως σε κάθε δημο?

Α!και ενώ μπορείς να πας για ψάρεμα με μικρο σκάφος, δεν μπορείς να πας με το αυτοκίνητο στην προβλήτα.Ενας Γλυφαδιωτης λοιπον από την άνω γλυφαδα,παει με τα πόδια η το ποδήλατο στη βάρκα του στην κάτω γλυφαδα.Μπορει βεβαια να ψαρέψεις κ με το καλάμι στο βραχάκι.

Βαλβίδα αποσυμπίεσης.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Βέβαια όταν λενε πάρκα τι εννοουμ ακριβως σε κάθε δημο?

Α!και ενώ μπορείς να πας για ψάρεμα με μικρο σκάφος, δεν μπορείς να πας με το αυτοκίνητο στην προβλήτα.Ενας Γλυφαδιωτης λοιπον από την άνω γλυφαδα,παει με τα πόδια η το ποδήλατο στη βάρκα του στην κάτω γλυφαδα.Μπορει βεβαια να ψαρέψεις κ με το καλάμι στο βραχάκι.

Βαλβίδα αποσυμπίεσης.

Δεν κατάλαβες καλα, το φεκ λέει μόνο ψάρεμα με σκάφος επιτρέπεται. Όχι το ψάρεμα από την ακτή 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, love kids είπε:

Σήμερα με ρωτούσε το παιδί αν θα ανοίξουν τα σχολεία πριν το Πάσχα. Έχει κι αυτό τις αμφιβολίες του πια. Εκεί που μετρούσε τις μέρες να ξαναγυρίσει, έχει αρχίσει και σκέφτεται μήπως ξαναδεί συμμαθητές και δασκάλους τον Μάιο. Τα δικά σας παιδιά πώς το ζουν αυτό; Ειδικά όσα πάνε σε σχολεία σαν της Αττικής ή στη δευτεροβάθμια που είναι καιρό κλειστά;

 

Εμένα κανένα από τα παιδιά δεν πιστεύει ότι θα πάει σχολείο παρά μόνο 2-3 βδομάδες το καλοκαίρι για τα μάτια του κόσμου. Το ίδιο έχω ακούσει βασικά από όλα τα παιδιά της γειτονιάς.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Δεν κατάλαβες καλα, το φεκ λέει μόνο ψάρεμα με σκάφος επιτρέπεται. Όχι το ψάρεμα από την ακτή 

νομίζω κ από την ακτή αρκεί να πας με τα πόδια. εντωμεταξύ από την ακτή είναι συνήθως μοναχική δραστηριότητα, πραγματικά γελοια απαγόρευση. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...