Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, maripoz είπε:

Αν τησ φίλης ήταν ραπιντ τεστ τότε ναι πολύ πιθανό να ήταν ψευδως θετικό 

Moριακό. Αλλα μπερδέματα γίνονται στα εργαστήρια, είναι αναπόφευκτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, maripoz είπε:

Αν τησ φίλης ήταν ραπιντ τεστ τότε ναι πολύ πιθανό να ήταν ψευδως θετικό 

Γιατι συμβαίνει ει αυτο με τα ραπιντ? Εννοώ το ψευδως θετικο

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Γιατι συμβαίνει ει αυτο με τα ραπιντ? Εννοώ το ψευδως θετικο

Γιατί τα ραπιντ μετρουν το περίβλημα του ιού που είναι σχεδόν ίδιο με άλλους κορονοιους πχ τον κορονοιο του απλού κρυιλογηματος. Δεν ανιχνευουν το rna. Δλδ μπορεί να βγει θετικό το rapid σε κάποιον που έχει το κοινό κρυολογημα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Γιατί τα ραπιντ μετρουν το περίβλημα του ιού που είναι σχεδόν ίδιο με άλλους κορονοιους πχ τον κορονοιο του απλού κρυιλογηματος. Δεν ανιχνευουν το rna. Δλδ μπορεί να βγει θετικό το rapid σε κάποιον που έχει το κοινό κρυολογημα 

Α γι αυτοβστον κουμπαρο που βρέθηκε θετικο στο ραπιντ προχώρησαν άμεσα από μόνοι τους κ σε μοριακο.αρα ενδέχεται τα κρουσματα να είναι κάπως χαμηλότερα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας said:

Α γι αυτοβστον κουμπαρο που βρέθηκε θετικο στο ραπιντ προχώρησαν άμεσα από μόνοι τους κ σε μοριακο.αρα ενδέχεται τα κρουσματα να είναι κάπως χαμηλότερα?

Ναι ενδέχεται. Εμένα δύο γνωστές είχαν ραπιντ θετικό και μοριακο αρνητικό 

Just now, kotsifikos said:

Εγώ ξέρω σίγουρα πως μπορεί να βγει ψευδώς αρνητικό.

Ψευδως αρνητικό βγαίνει συνήθως όταν ο ιός είναι στη φάση επωασης. Δηλαδή να τον κολλήσες χθες προχθές. Αλλά στον εοδυ κάνουν τεστ κυρίως επί συμπτώματων και δη σοβαρων. Που σημαίνει έχει παρελθει η φάση επωασης 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Ναι ενδέχεται. Εμένα δύο γνωστές είχαν ραπιντ θετικό και μοριακο αρνητικό 

Ψευδως αρνητικό βγαίνει συνήθως όταν ο ιός είναι στη φάση επωασης. Δηλαδή να τον κολλήσες χθες προχθές. Αλλά στον εοδυ κάνουν τεστ κυρίως επί συμπτώματων και δη σοβαρων. Που σημαίνει έχει παρελθει η φάση επωασης 

Συνάδελφος είχε κάνει ραπιντ ενώ νοσούσε με συμπτώματα όπως πυρετός - κόπωση - βήχας. Με ανησύχησε όταν άκουσα πως παρόλο που ήδη νοσούσε το τεστ έδειξε αρνητικό. Μετά από λίγες ημέρες έκανε μοριακό και βγήκε θετικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Συνάδελφος είχε κάνει ραπιντ ενώ νοσούσε με συμπτώματα όπως πυρετός - κόπωση - βήχας. Με ανησύχησε όταν άκουσα πως παρόλο που ήδη νοσούσε το τεστ έδειξε αρνητικό. Μετά από λίγες ημέρες έκανε μοριακό και βγήκε θετικό.

Πώς γίνεται και έκανε ραπιντ? Πού το έκανε? Ο εοδυ κάνει ραπιντ μόνο δειγματοληπτικα και άνευ συμπτώματων. Κ νομίζω, αλλά δεν είμαι και 100%σίγουρη, ιδιωτικά μπορείς να κάνεις μόνο μοριακο 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Πώς γίνεται και έκανε ραπιντ? Πού το έκανε? Ο εοδυ κάνει ραπιντ μόνο δειγματοληπτικα και άνευ συμπτώματων. Κ νομίζω, αλλά δεν είμαι και 100%σίγουρη, ιδιωτικά μπορείς να κάνεις μόνο μοριακο 

από ότι μου είπε ιδιωτικά το έκανε .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos είπε:

Συνάδελφος είχε κάνει ραπιντ ενώ νοσούσε με συμπτώματα όπως πυρετός - κόπωση - βήχας. Με ανησύχησε όταν άκουσα πως παρόλο που ήδη νοσούσε το τεστ έδειξε αρνητικό. Μετά από λίγες ημέρες έκανε μοριακό και βγήκε θετικό.

Ναι γίνεται δυστυχώς, έχουν περιορισμένη ευαισθησία, ανάλογα με τον προμηθευτή. Αυτή ήταν και μια ανησυχία σχετικά με το πλαφόν τιμής, ότι κάποια διαγνωστικά θα εφοδιαστούν φθηνά αναξιόπιστα τεστ για να μεγιστοποιησουν το κέρδος. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian said:

Ναι γίνεται δυστυχώς, έχουν περιορισμένη ευαισθησία, ανάλογα με τον προμηθευτή. Αυτή ήταν και μια ανησυχία σχετικά με το πλαφόν τιμής, ότι κάποια διαγνωστικά θα εφοδιαστούν φθηνά αναξιόπιστα τεστ για να μεγιστοποιησουν το κέρδος. 

Δυστυχώς αυτό ακριβώς ισχύει. Και ευτυχώς παρόλο που είχε αρνητικό τεστ η κοπέλα ήταν σε καραντίνα επειδή φοβόνταν αυτό, να είναι ψευδώς αρνητικό το τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ξερετε αν γίνεται τεστ αντισωμάτων για τους εμβολιασμενους?

Διάβαζα ένα άρθρο προχθες σχετικά.

Τι εννοείς ακριβώς; Το αιματολογικό τεστ εννοείς;

Σε άτομο εμβολιασμένο και μετά το τέλος του εμβολιασμού (πχ και τις δύο δόσεις) κι αφού έχουν παρέλθει οι ημέρες που χρειάζονται για να αναπτύξει το άτομο αντισώματα;

Σε άτομο κατά το ήμισι εμβολιασμένο;

Με συμπτώματα; Άνευ συμπτωμάτων;

Για ποιον λόγο να γίνει το τεστ;

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Διάβαζα ένα άρθρο προχθες σχετικά.

Τι εννοείς ακριβώς; Το αιματολογικό τεστ εννοείς;

Σε άτομο εμβολιασμένο και μετά το τέλος του εμβολιασμού (πχ και τις δύο δόσεις) κι αφού έχουν παρέλθει οι ημέρες που χρειάζονται για να αναπτύξει το άτομο αντισώματα;

Σε άτομο κατά το ήμισι εμβολιασμένο;

Με συμπτώματα; Άνευ συμπτωμάτων;

Για ποιον λόγο να γίνει το τεστ;

Πλήρως εμβολιασμενο να δω πόσο καλύπτεται.απο περιέργεια κ μα ξερουνε τι μας γίνεται.ειπαν οτο ηλικιωμενοι αναπτύξουν λιγότερα αντθσωματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο cdc ανακοίνωσε ότι μεταξύ εμβολιασμένων δεν χρειάζεται πλέον μάσκα και κάνουν μελέτες για ατομικό εμβολιασμό και μάσκα. Μήπως μειώνεται πολύ το ιικό φορτίο και άπαξ και κολλήσεις η μεταδοτικότητα είναι πολύ χαμηλή. Αναμένουμε. Λέτε μέχρι τα Χριστούγεννα να έχουμε απαλλαγεί; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Ο cdc ανακοίνωσε ότι μεταξύ εμβολιασμένων δεν χρειάζεται πλέον μάσκα και κάνουν μελέτες για ατομικό εμβολιασμό και μάσκα. Μήπως μειώνεται πολύ το ιικό φορτίο και άπαξ και κολλήσεις η μεταδοτικότητα είναι πολύ χαμηλή. Αναμένουμε. Λέτε μέχρι τα Χριστούγεννα να έχουμε απαλλαγεί; 

Πιστεύω ότι εξαρτάται από τον αποφασίσει η συντριπτική πλειοψηφία να εμβολιαστεί.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Πιστεύω ότι εξαρτάται από τον αποφασίσει η συντριπτική πλειοψηφία να εμβολιαστεί.

Τι εννοείς ατομικό εμβολιασμο και μάσκα?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Πλήρως εμβολιασμενο να δω πόσο καλύπτεται.απο περιέργεια κ μα ξερουνε τι μας γίνεται.ειπαν οτο ηλικιωμενοι αναπτύξουν λιγότερα αντθσωματα

Υπάρχει σχετική και πρόσφατη βιβλιογραφία στα αγγλικά στο internet.

[Ενδεικτικά αναφέρω δύο άρθρα που έριξα μια ματιά (δεν μπορώ να τα αξιολογήσω, μου φαίνονται ok)

Can vaccinated people still spread COVID-19? How long does immunity last? Here's what science knows now, February 18, 2021, by Tom Avril, medicalxpress.com

και

Antibody Responses in Seropositive Persons after a Single Dose of SARS-CoV-2 mRNA Vaccine, March 10, 2021, TheDOI: 10.1056/NEJMc2101667, The New England Journal of Medicine.]

 

Πάντως, εγώ αυτό που κατάλαβα είναι πως είναι εξαιρετικά νωρίς και δεν υπάρχει ακόμη η γνώση για τέτοιου είδους συμπεράσματα. Εννοώ εμβολιάζεσαι και κάνεις τεστ αντισωμάτων για να τσεκάρεις την αποτελεσματικότητα του εμβολίου. Εννοώ ο καθείς, μη ειδικός, ατομικά. Αυτό είναι λάθος.

Γίνονται έρευνες σχετικά σε πληθυσμούς, αλλά από ειδικούς, που μετρούν διάφορες παραμέτρους (διαφορετικούς τύπους αντισωμάτων, πιθανότητα προϋπάρχουσας προσβολής από covid-19, βαθμό έκθεσης στον ιό, κλπ) και καταλήγουν σε κάποια αποτελέσματα που και πάλι χρειάζεται χρόνος για να εξαχθούν ασφαλή πιο γενικευμένα συμπεράσματα.

Άρα ατομικά κάποιος από τον γενικό πληθυσμό, που εμβολιάστηκε δεν πρέπει κάνει τεστ αντισωμάτων ως τσεκ του εμβόλιου. Αυτό καταλαβαίνω εγώ, χωρίς να είμαι ειδικός εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Υπάρχει σχετική και πρόσφατη βιβλιογραφία στα αγγλικά στο intetnet.

[Ενδεικτικά αναφέρω δύο άρθρα που έριξα μια ματιά (δεν μπορώ να τα αξιολογήσω, μου φαίνονται ok)

Can vaccinated people still spread COVID-19? How long does immunity last? Here's what science knows now, February 18, 2021by Tom Avril, medicalxpress.com

και

Antibody Responses in Seropositive Persons after a Single Dose of SARS-CoV-2 mRNA Vaccine, March 10, 2021, TheDOI: 10.1056/NEJMc2101667, The New England Journal of Medicine.]

 

Πάντως, εγώ αυτό που κατάλαβα είναι πως είναι εξαιρετικά νωρίς και δεν υπάρχει ακόμη η γνώση για τέτοιου είδους συμπεράσματα. Εννοώ εμβολιάζεσαι και κάνεις τεστ αντισωμάτων για να τσεκάρεις την αποτελεσματικότητα του εμβολίου. Εννοώ ο καθείς, μη ειδικός ατομικά. Αυτό είναι λάθος.

Γίνονται έρευνες σχετικά σε πληθυσμούς, αλλά από ειδικούς, που μετρούν διάφορες παραμέτρους (διαφορετικούς τύπους αντισωμάτων, πιθανότητα προϋπάρχουσας προσβολής από covid-19, βαθμό έκθεσης στον ιό, κλπ) και καταλήγουν σε κάποια αποτελέσματα που και πάλι χρειάζεται χρόνος για να εξαχθούν ασφαλή πιο γενικευμένα συμπεράσματα.

Άρα ατομικά κάποιος από τον γενικό πλυθησμό, που εμβολιάστηκε δεν πρέπει κάνει τεστ αντισωμάτων ως τσεκ του εμβόλιου. Αυτό καταλαβαίνω εγώ.

Μου εχει κολλησει το ιατρικό μικρόβιο από τη μελέτη μου στη γυναικολιγια και τους γύρω κλαδους:mrgreen:

Μια γνωστή μου που παίρνει θεραπεία για αυτονομία,μου ειπε οτι ο γιατρός της της ειπε πει να κανει έλεγχο αντισωμάτων για να δει για να δει ποσο την έπιασε το εμβολιο λογω αγωγης

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μου εχει κολλησει το ιατρικό μικρόβιο από τη μελέτη μου στη γυναικολιγια και τους γύρω κλαδους:mrgreen:

Μια γνωστή μου που παίρνει θεραπεία για αυτονομία,μου ειπε οτι ο γιατρός της της ειπε πει να κανει έλεγχο αντισωμάτων για να δει για να δει ποσο την έπιασε το εμβολιο λογω αγωγης

*αυτόνοσο.χεχε

Link to comment
Share on other sites

Μετά την σημερινή έγκριση του εμβολιου της Johnson, είδατε καπου ποτε θα αρχίσει ο εμβολιασμός στους κάτω των 60?

Εντωμεταξυ καπου διαβασα οτι λογω των κρουσμάτων θα συζητησουν να μας κλεονλυν μεσα νωριτερα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ξερετε αν γίνεται τεστ αντισωμάτων για τους εμβολιασμενους?

 

Ναι, γίνεται. Έκανε την προηγούμενη εβδομάδα φίλος μου νοσηλευτης στο Ιατρικό, όπως και το υπόλοιπο προσωπικό (πλήρως εμβοκιασμενο). 

Συντριπτικά οι γυναίκες ειχαν πολλά περισσότερα αντισώματα από τους άντρες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Ναι, γίνεται. Έκανε την προηγούμενη εβδομάδα φίλος μου νοσηλευτης στο Ιατρικό, όπως και το υπόλοιπο προσωπικό (πλήρως εμβοκιασμενο). 

Συντριπτικά οι γυναίκες ειχαν πολλά περισσότερα αντισώματα από τους άντρες. 

Μπορείς να μάθεις που γινεται κ πως το ζητάμε?Επισης μετα απο ποσο καιρό τοβκανουν?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...