Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

5 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Συνάδελφος, με συμπτώματα,  έκανε ραπιντ τεστ την προηγούμενη εβδομάδα αρνητικό, επέμεναν τα συμπτώματα και έκανε προχθές τεστ μοριακό θετικό, ευτυχώς εργάζεται τηλεργασία και δεν ήρθαμε σε επαφή.

 

Πως ειναι τωρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

On 22/2/2021 at 5:20 ΜΜ, Lenia16 είπε:

Άρα βγαίνεις κάθε μέρα, συναναστρέφεσαι κόσμο, πας σε γαμους, έχεις πάει Κοζάνη, Πτολεμαΐδα, για ποια ακραία καταστολή ελευθεριών μιλάς;

 

xaxaxa....τρελό αστείο!

 

Αν δεν αφορούσε το σύνολο ενός ολόκληρου έτους όλη αυτή η τρελλή δραστηριότητα, θα ήταν ακόμη πιο ξεκαρδιστικό!

 

Αν και πολύ φοβάμαι λένια μου, ότι έχεις ξεχάσει προ πολλού, ποιές ακριβώς είναι οι πολιτικές μας ελευθερίες και τις έχεις εξισώσει, με την περιαστική βόλτα ενός κατοικιδίου. 

Ναι πήγα σε γάμο! Που είχε ακυρωθεί 3 φορές.

Και είδα και ανθρώπους. Και τους χαιρέτησα - κάποιους μάλιστα σχεδόν τους πλησίασα!  

Ομολογουμένως οι "ελευθερίες" βιώνονται στον πλήρη βαθμό τους, χάρις στις επιτρεπόμενες (υπό προϋποθέσεις) μετακινήσεις από ένα σημείο, σε ένα άλλο. 

 

...νομίζω πρέπει να ξανανοίξουμε το Σύνταγμα, έτσι σαν εγκυκλοπεδικό υλικό ή έστω για να σπάσουμε πλάκα με ένα χαλαρό ανάγνωσμα και να διαβάσουμε γραμμούλα γραμμούλα, ποιες ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ έχει το κράτος προς εμάς και ποιες έχουμε εμείς απέναντι στο κράτος και τους συνπολίτες μας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Όπως εύστοχα διαβασα, τα μηδαμινά τεστ το διήμερο του χιονιά σε συνδυασμό με το σ/κ, έδωσαν την εντύπωση ότι η αύξηση ήταν απότομη, ενώ δεν ήταν. Πάει σύμφωνα με τα διαγράμματα, απλώς οι αυξομειώσεις στα τεστ δίνουν πλασματική εικόνα. Το οποίο έχω αρχίσει να αναρψτιεμαι αν είναι σκόπιμο για να δικαιολογεί την παράταση του λοκνταουν.

 

Πέραν του ότι προφανέστατα, στην τελευταία σου βόλτα έξω από το σπίτι σας, ψεκάστηκες άθελα σου, όλα τα υπόλοιπα μοιάζουν τελείως παράλογα. Κάνε αποτοξίνωση από τον ψεκασμό για να μην έχεις τέτοιες διερωτήσεις και θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

 

Κατά τα άλλα, αν θέλεις να διερωτηθείς για κάτι, αυτό θα έπρεπε να είναι ΓΙΑΤΙ αναφέρονται τα κρούσματα σε απόλυτους αριθμούς ούτως ή άλλως από την αρχή της πανδημίας και γιατί τα χρησιμοποιούμε ως κριτήρια για να πάρουμε αποφάσεις επιδημιολογικής φύσεως. ΟΛΟΙ το έχουν δηλώσει δημόσια και ευθαρσώς, ότι τα κρούσματα ανεβοκατεβαίνουν σε σχέση με τα τεστ που διεξάγονται και από μόνα τους ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ για την επιδημιολογική κατάσταση στον πληθυσμό!

Οπότε ας μας εξηγήσει κάποιος γιατί όταν πρέπει να δικαιολογήσουμε την αυστηροποίηση των μέτρων, αναφερόμαστε στα αυξημένα κρούσματα; 

 

Το επιχείρημα στην ΜΗ εκτέλεση τυχαιοποιημένων δειγματοληψιών, προκειμένου να έχουμε εικόνα της μεταδοτικότητας στον γενικό πληθυσμό, ήταν η έλλειψη των τεστ (την άνοιξη πέρσυ με 500-1000 τεστ ημερισίως). Σήμερα με 50.000+ ημερησίως, τί ακριβώς μας εμποδίζει να το κάνουμε οργανωμένα και επιστημονικά; Γιατί όλο για ειδικούς επιστήμονες ακούω, αλλά όταν πρέπει να απαιτήσεις επιστημονική δεοντολογία και ηθική, από τους ειδήμονες, τότε κάνουμε πίσω και το δικαιολογούμε ως "ανικανότητα ή προχειρότητα" κτλ. 

Κάθε φορά που κλείνει μια περιοχή, την προηγούμενη έχει πάει βανάκι με ραπιντ στην γειτονιά και κάνει αβέρτα τεστ σε όποιον θέλει. Αν αυτό δεν συμβαίνει για να δικαιολογήσεις την απόφαση που ήδη έχεις πάρει, περί κλεισίματος, τότε θα πρέπει να μην το χρησιμοποιείς ως αιτία, για να κλείσεις την περιοχή την επομένη.

Αν επιμένετε ότι δεν υπάρχει πρόθεση (γιατί αυτό θα ήταν συνωμοσιολογία!) και υπάρχει απλώς διάχυτη βλακεία και ασχετοσύνη, τότε σας παρακαλώ, μην εμποδίζεται την κυρά κούλα, την θεία του μπαντζανάκη μου, από την κάτω ραχούλα, να εκφέρει δημόσια άποψη, για την μεταλλαγμένη εκδοχή του τρίτου στελέχους, της βορειοαφρικανικής μετάλλαξης, διότι ΟΝΤΩΣ Η γνώμη της έχει τόση αξία, όση και των "ειδικών" που μεταχειρίζονται την πανδημία.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικά με τον εμβολιασμό.Παει πολυ καλα και κινείται υποδειγματικα.Πρεπει να το παραδεχτούμε.Αναμενεται να πάρει έγκριση το εμβολιο της Johnson.Με μια δόση 100%κάλυψη.Πολυ ελπιδοφορο.Θα ηταν ενδιαφέρουν να ξέρουμε από ποιες εταιρείες εχουμε παραγγείλει εμβολια και τι ποσότητες.Ξερετε αν αυτο ειναι δημοσιευμένο κάπου?Η Αγγλία το δημοσίευσε.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Βρε παιδιά τι λέτε?μετα την καθαρή Δευτέρα θα ανοιξουνβτα σχολεια?

Δεν ξέρω. Έχω ακούσει τόσα σενάρια. Δευτέρα λογικά όχι. Άκουσα για τις 8 του μήνα αλλά και μετά την Καθαρά Δευτέρα. Θα δείξουν τα νούμερα. Πώς πάει η τηλεκπαίδευση σε εσάς; Εμάς μια χαρά αλλά η κούραση του παιδιού από τον εγκλεισμό είναι εμφανής. Δυστυχώς λόγω μαθημάτων και δουλειάς βγαίνουμε βόλτα μόνο Σαββατοκύριακο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Δεν ξέρω. Έχω ακούσει τόσα σενάρια. Δευτέρα λογικά όχι. Άκουσα για τις 8 του μήνα αλλά και μετά την Καθαρά Δευτέρα. Θα δείξουν τα νούμερα. Πώς πάει η τηλεκπαίδευση σε εσάς; Εμάς μια χαρά αλλά η κούραση του παιδιού από τον εγκλεισμό είναι εμφανής. Δυστυχώς λόγω μαθημάτων και δουλειάς βγαίνουμε βόλτα μόνο Σαββατοκύριακο.

Ποσο ειναο τα δικα σου?

Έχουμε λοκνταουν μεσα στο λοκνταουν και πάλι ολοι είναι έξω. Και τα μαγαζια τι τους πειράζει να είναι ανοιχτά με κλικαρισμα?

Ακούω διάφορους να συναντιουνται κ βραδυα στα σπίτια.Δεν εχω  γει ποτε.Αληθεια.Ουτε το βραδυ γινεται έλεγχος?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ποσο ειναο τα δικα σου?

Έχουμε λοκνταουν μεσα στο λοκνταουν και πάλι ολοι είναι έξω. Και τα μαγαζια τι τους πειράζει να είναι ανοιχτά με κλικαρισμα?

Ακούω διάφορους να συναντιουνται κ βραδυα στα σπίτια.Δεν εχω  γει ποτε.Αληθεια.Ουτε το βραδυ γινεται έλεγχος?

Περίπου 9 ετών. 

Καλά, τα μαγαζιά έχουν καταστραφεί. Aπορώ πραγματικά αν και πώς τα βγάζουν πέρα τόσες οικογένειες. Όλοι μα όλοι έξω κι επιμένουν να λένε lockdown. Τα καταστήματα τι τα κρατάνε κλειστά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, love kids said:

Περίπου 9 ετών. 

Καλά, τα μαγαζιά έχουν καταστραφεί. Aπορώ πραγματικά αν και πώς τα βγάζουν πέρα τόσες οικογένειες. Όλοι μα όλοι έξω κι επιμένουν να λένε lockdown. Τα καταστήματα τι τα κρατάνε κλειστά;

Συμφωνώ μαζί σου ότι θα έπρεπε να είναι ανοιχτά και ειναι παράλογο και απαράδεκτο αυτό που συμβαίνει. Αλλά το ότι είναι κόσμος έξω δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι για την διασπορά. Πχ εμείς κάθε απόγευμα πάμε μια βόλτα με το αυτοκίνητο σε κάποιο δάσος ή και παραλία ακόμα. Αλλά είμαστε οι τρεις μας. Και άλλος κόσμος κυκλοφορεί αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι συγχρωτιζεται. Δεν διαφωνώ με όσα λες, απλώς επισημαίνω ότι το γεγονός ότι υπάρχουν μετακινήσεις (με ΙΧ ή με τα πόδια/ποδήλατα) δεν σημαίνει υποχρεωτικά ότι υπάρχει και διασπορά.

Just now, μαγιοπουλας said:

Ποσο ειναο τα δικα σου?

Έχουμε λοκνταουν μεσα στο λοκνταουν και πάλι ολοι είναι έξω. Και τα μαγαζια τι τους πειράζει να είναι ανοιχτά με κλικαρισμα?

Ακούω διάφορους να συναντιουνται κ βραδυα στα σπίτια.Δεν εχω  γει ποτε.Αληθεια.Ουτε το βραδυ γινεται έλεγχος?

Δεν έχω ακούσει για βραδινές συναντήσεις αλλά υποθέτω πως αν είναι σε επίπεδο γειτονιάς και τριγύρω χωρίς να περνάς από κεντρικούς δρόμους μπορεί να γίνει. Σε κεντρικους δρόμους έχει μπλοκα. Και έλεγχος γίνεται μέρα νύχτα αλλά σε κεντρικούς δρόμους. Οπότε αν κινείσαι πολύ τοπικά την γλυτώνεις μάλλον 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Συμφωνώ μαζί σου ότι θα έπρεπε να είναι ανοιχτά και ειναι παράλογο και απαράδεκτο αυτό που συμβαίνει. Αλλά το ότι είναι κόσμος έξω δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι για την διασπορά. Πχ εμείς κάθε απόγευμα πάμε μια βόλτα με το αυτοκίνητο σε κάποιο δάσος ή και παραλία ακόμα. Αλλά είμαστε οι τρεις μας. Και άλλος κόσμος κυκλοφορεί αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι συγχρωτιζεται. Δεν διαφωνώ με όσα λες, απλώς επισημαίνω ότι το γεγονός ότι υπάρχουν μετακινήσεις (με ΙΧ ή με τα πόδια/ποδήλατα) δεν σημαίνει υποχρεωτικά ότι υπάρχει και διασπορά.

Δεν έχω ακούσει για βραδινές συναντήσεις αλλά υποθέτω πως αν είναι σε επίπεδο γειτονιάς και τριγύρω χωρίς να περνάς από κεντρικούς δρόμους μπορεί να γίνει. Σε κεντρικους δρόμους έχει μπλοκα. Και έλεγχος γίνεται μέρα νύχτα αλλά σε κεντρικούς δρόμους. Οπότε αν κινείσαι πολύ τοπικά την γλυτώνεις μάλλον 

Για μερα που κυκλοφορω παντως δεν υπάρχουν πουθενά μπλοκα κ έλεγχοι.Νοτια τουλάχιστον.Αλλα και στην βασ Σοφίας κανεις δεν σε σταματάει μερα

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Συμφωνώ μαζί σου ότι θα έπρεπε να είναι ανοιχτά και ειναι παράλογο και απαράδεκτο αυτό που συμβαίνει. Αλλά το ότι είναι κόσμος έξω δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι για την διασπορά. Πχ εμείς κάθε απόγευμα πάμε μια βόλτα με το αυτοκίνητο σε κάποιο δάσος ή και παραλία ακόμα. Αλλά είμαστε οι τρεις μας. Και άλλος κόσμος κυκλοφορεί αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι συγχρωτιζεται. Δεν διαφωνώ με όσα λες, απλώς επισημαίνω ότι το γεγονός ότι υπάρχουν μετακινήσεις (με ΙΧ ή με τα πόδια/ποδήλατα) δεν σημαίνει υποχρεωτικά ότι υπάρχει και διασπορά.

Δεν έχω ακούσει για βραδινές συναντήσεις αλλά υποθέτω πως αν είναι σε επίπεδο γειτονιάς και τριγύρω χωρίς να περνάς από κεντρικούς δρόμους μπορεί να γίνει. Σε κεντρικους δρόμους έχει μπλοκα. Και έλεγχος γίνεται μέρα νύχτα αλλά σε κεντρικούς δρόμους. Οπότε αν κινείσαι πολύ τοπικά την γλυτώνεις μάλλον 

Έχεις δίκιο σχετικά με το ότι όσοι κυκλοφορούν δεν διασπείρουν απαραιτήτως τον ιό. Κι εμείς όταν βγαίνουμε, προσέχουμε πολύ και δεν συνωστιζόμαστε. Σίγουρα όμως δεν κάνουν όλοι το ίδιο. Γιατί κάπως μεταδίδεται κι ο ιός άρα μια μερίδα του κόσμου δεν τηρεί τα προβλεπόμενα μέτρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, όσο νωρίτερα το πάρουν απόφαση ότι λοκντάουν τύπου Μαρτίου δεν πρόκειται να υπάρξει, για πολλούς και διάφορους λόγους, τόσο το καλύτερο θα είναι για όλους. Ας ανοίξουν τουλάχιστον τα μαγαζιά με περιορισμούς, μπας και σωθούν οι άνθρωποι. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Βασικά, όσο νωρίτερα το πάρουν απόφαση ότι λοκντάουν τύπου Μαρτίου δεν πρόκειται να υπάρξει, για πολλούς και διάφορους λόγους, τόσο το καλύτερο θα είναι για όλους. Ας ανοίξουν τουλάχιστον τα μαγαζιά με περιορισμούς, μπας και σωθούν οι άνθρωποι. 

 

 

Ας ανοιξουν τις μικρές βαθμίδες και τα μαγαζια.Ομως η κατασταση στα νοσοκομεία ειναι τραγική. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, love kids είπε:

Έχεις δίκιο σχετικά με το ότι όσοι κυκλοφορούν δεν διασπείρουν απαραιτήτως τον ιό. Κι εμείς όταν βγαίνουμε, προσέχουμε πολύ και δεν συνωστιζόμαστε. Σίγουρα όμως δεν κάνουν όλοι το ίδιο. Γιατί κάπως μεταδίδεται κι ο ιός άρα μια μερίδα του κόσμου δεν τηρεί τα προβλεπόμενα μέτρα.

 

Το θέμα είναι ότι ο κόσμος δεν κολλαει έξω, κολλαει μέσα. Σε δουλειές αρχικά, που προφανώς δεν μπορεί να το αποφύγει, κ ίσως σε ιδιωτικές συναθροίσεις, που δεν μπορούν να ελεγχθούν.αλλά  το να λενε αορίστως ότι ο ιός διασπείρεται επειδή ο κόσμος είναι έξω, είναι ανακριβές κ αποπροσανατολιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το θέμα είναι ότι ο κόσμος δεν κολλαει έξω, κολλαει μέσα. Σε δουλειές αρχικά, που προφανώς δεν μπορεί να το αποφύγει, κ ίσως σε ιδιωτικές συναθροίσεις, που δεν μπορούν να ελεγχθούν.αλλά  το να λενε αορίστως ότι ο ιός διασπείρεται επειδή ο κόσμος είναι έξω, είναι ανακριβές κ αποπροσανατολιστικό.

Αν επέβαλαν την τηλεργασια παντου κβδεν θα κολλαγαν στο χώρο εργασίας κ δεν θα κυκλοφορούσα με τα μμμ.γιατι δεν το κανουν?

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Αν επέβαλαν την τηλεργασια παντου κβδεν θα κολλαγαν στο χώρο εργασίας κ δεν θα κυκλοφορούσα με τα μμμ.γιατι δεν το κανουν?

Και μόλις διάβασα για την παγωνη .Απο τις 15 και θα δούμε ειπε αν θα βγούμε.Μας απαγορεύει κ τον χαρταετό.Το λεγα εγω οτι δεν θα πουλάνε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το θέμα είναι ότι ο κόσμος δεν κολλαει έξω, κολλαει μέσα. Σε δουλειές αρχικά, που προφανώς δεν μπορεί να το αποφύγει, κ ίσως σε ιδιωτικές συναθροίσεις, που δεν μπορούν να ελεγχθούν.αλλά  το να λενε αορίστως ότι ο ιός διασπείρεται επειδή ο κόσμος είναι έξω, είναι ανακριβές κ αποπροσανατολιστικό.

Δεν έχεις δει ουρές για καφέ στο χέρι στη γειτονιά μου ο ένας πάνω στον άλλο με τη μάσκα φορεμένη όχι σωστά, για αυτό το λες. Για να ακριβολογώ τις τελευταίες ημέρες έχει βελτιωθεί η κατάσταση που περιγράφω. Έχεις δίκιο ότι κολλάει κυρίως σε εσωτερικούς χώρους φυσικά αλλά για να μπεις στους εσωτερικούς χώρους, πρώτα θα κυκλοφορήσεις έξω και αυτή η κίνηση γίνεται κυρίως αντιληπτή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, love kids said:

Έχεις δίκιο σχετικά με το ότι όσοι κυκλοφορούν δεν διασπείρουν απαραιτήτως τον ιό. Κι εμείς όταν βγαίνουμε, προσέχουμε πολύ και δεν συνωστιζόμαστε. Σίγουρα όμως δεν κάνουν όλοι το ίδιο. Γιατί κάπως μεταδίδεται κι ο ιός άρα μια μερίδα του κόσμου δεν τηρεί τα προβλεπόμενα μέτρα.

 

Δεν σημαίνει ότι τα προβλεπομενα μέτρα σε προστατεύουν πλήρως από τον ιό. Πχ η χρήση μάσκας βοηθάει αλλά δεν σε προστατευει τελείως αν μείνεις αρκετή ώρα σε κλειστό χώρο με κάποιον που έχει τον ιό ακόμα και αν φοράτε και οι δύο μάσκα. Τα ατομα που γνωρίζω προσωπικά και κόλλησαν έτσι κόλλησαν στις δουλειές τους με μάσκες αλλά φυσικά οι αποστάσεις δεν είναι δυνατό να τηρούνται στους χώρους εργασίας. Ε και μετά γίνεται η μετάδοση στην οικογένεια που είναι αναπόφευκτη. Φυσικά υπάρχουν άτομα που δεν τηρούν τα μέτρα, αυτό που λέω είναι ότι δεν κολλάνε μόνο αυτοί. Κολλάνε και αυτοί που τα τηρούν γιατί απλώς δεν μπορεί να υπάρξει αποστειρωση ούτε με μάσκα ούτε με κανένα άλλο μέτρο σε εσωτερικό χώρο. Εδώ κολλάνε οι γιατροί με full gear προστασίας. 

Just now, love kids said:

Δεν έχεις δει ουρές για καφέ στο χέρι στη γειτονιά μου ο ένας πάνω στον άλλο με τη μάσκα φορεμένη όχι σωστά, για αυτό το λες. Για να ακριβολογώ τις τελευταίες ημέρες έχει βελτιωθεί η κατάσταση που περιγράφω. Έχεις δίκιο ότι κολλάει κυρίως σε εσωτερικούς χώρους φυσικά αλλά για να μπεις στους εσωτερικούς χώρους, πρώτα θα κυκλοφορήσεις έξω και αυτή η κίνηση γίνεται κυρίως αντιληπτή.

Η μετάδοση έξω είναι εξαιρετικά σπάνια εκτός αν είσαι κυριολεκτικά πάνω στον άλλο για αρκετή ώρα αλλά και πάλι δύσκολο. Η μετάδοση γενικά δεν γίνεται έξω, δεν υπάρχει αρκετη συγκέντρωση ιικου φορτίου για να γίνει.

18 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Αν επέβαλαν την τηλεργασια παντου κβδεν θα κολλαγαν στο χώρο εργασίας κ δεν θα κυκλοφορούσα με τα μμμ.γιατι δεν το κανουν?

 

Έλα ντε? Αν το χαν κάνει από τον Νοέμβριο για ένα μήνα,  νομίζω θα είχαμε ξεμπερδεψει και Χριστούγεννα θα είχαμε κάνει και απολα. Αυτό πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Αν επέβαλαν την τηλεργασια παντου κβδεν θα κολλαγαν στο χώρο εργασίας κ δεν θα κυκλοφορούσα με τα μμμ.γιατι δεν το κανουν?

Και μόλις διάβασα για την παγωνη .Απο τις 15 και θα δούμε ειπε αν θα βγούμε.Μας απαγορεύει κ τον χαρταετό.Το λεγα εγω οτι δεν θα πουλάνε.

Τηλεεργασια στις ελληνικες επιχειρησεις που οι μισοι δεν ξερουν τι θα πει τεχνικος υπολογιστων κ για να αλλαξουν προγραμματα κ σερβερ πρεπει να καουν ? Οι πολυεθνικες παντως οτι γινετε με τηλεεργασια το εχουν καθιερωσει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Δεν σημαίνει ότι τα προβλεπομενα μέτρα σε προστατεύουν πλήρως από τον ιό. Πχ η χρήση μάσκας βοηθάει αλλά δεν σε προστατευει τελείως αν μείνεις αρκετή ώρα σε κλειστό χώρο με κάποιον που έχει τον ιό ακόμα και αν φοράτε και οι δύο μάσκα. Τα ατομα που γνωρίζω προσωπικά και κόλλησαν έτσι κόλλησαν στις δουλειές τους με μάσκες αλλά φυσικά οι αποστάσεις δεν είναι δυνατό να τηρούνται στους χώρους εργασίας. Ε και μετά γίνεται η μετάδοση στην οικογένεια που είναι αναπόφευκτη. Φυσικά υπάρχουν άτομα που δεν τηρούν τα μέτρα, αυτό που λέω είναι ότι δεν κολλάνε μόνο αυτοί. Κολλάνε και αυτοί που τα τηρούν γιατί απλώς δεν μπορεί να υπάρξει αποστειρωση ούτε με μάσκα ούτε με κανένα άλλο μέτρο σε εσωτερικό χώρο. Εδώ κολλάνε οι γιατροί με full gear προστασίας. 

Η μετάδοση έξω είναι εξαιρετικά σπάνια εκτός αν είσαι κυριολεκτικά πάνω στον άλλο για αρκετή ώρα αλλά και πάλι δύσκολο. Η μετάδοση γενικά δεν γίνεται έξω, δεν υπάρχει αρκετη συγκέντρωση ιικου φορτίου για να γίνει.

Έλα ντε? Αν το χαν κάνει από τον Νοέμβριο για ένα μήνα,  νομίζω θα είχαμε ξεμπερδεψει και Χριστούγεννα θα είχαμε κάνει και απολα. Αυτό πιστεύω.

Δε διαφωνούμε αλλά σαφώς όσοι προσέχουν περισσότερο έχουν λιγότερες πιθανότητες να κολλήσουν. Αν άτομα που μπορούν να δουλέψουν από το σπίτι προτιμούν το γραφείο, δε γίνεται δουλειά. Όπου είναι δυνατή η τηλεργασία θα πρέπει να είναι και υποχρεωτική. Αλλιώς κανείς δε φταίει. Δεν είναι όμως έτσι. Και δεν εννοώ να περπατάς μόνος και να φοράς μάσκα. Αυτό είναι ανόητο και δεν το κάνω. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Δεν σημαίνει ότι τα προβλεπομενα μέτρα σε προστατεύουν πλήρως από τον ιό. Πχ η χρήση μάσκας βοηθάει αλλά δεν σε προστατευει τελείως αν μείνεις αρκετή ώρα σε κλειστό χώρο με κάποιον που έχει τον ιό ακόμα και αν φοράτε και οι δύο μάσκα. Τα ατομα που γνωρίζω προσωπικά και κόλλησαν έτσι κόλλησαν στις δουλειές τους με μάσκες αλλά φυσικά οι αποστάσεις δεν είναι δυνατό να τηρούνται στους χώρους εργασίας. Ε και μετά γίνεται η μετάδοση στην οικογένεια που είναι αναπόφευκτη. Φυσικά υπάρχουν άτομα που δεν τηρούν τα μέτρα, αυτό που λέω είναι ότι δεν κολλάνε μόνο αυτοί. Κολλάνε και αυτοί που τα τηρούν γιατί απλώς δεν μπορεί να υπάρξει αποστειρωση ούτε με μάσκα ούτε με κανένα άλλο μέτρο σε εσωτερικό χώρο. Εδώ κολλάνε οι γιατροί με full gear προστασίας. 

Η μετάδοση έξω είναι εξαιρετικά σπάνια εκτός αν είσαι κυριολεκτικά πάνω στον άλλο για αρκετή ώρα αλλά και πάλι δύσκολο. Η μετάδοση γενικά δεν γίνεται έξω, δεν υπάρχει αρκετη συγκέντρωση ιικου φορτίου για να γίνει.

Έλα ντε? Αν το χαν κάνει από τον Νοέμβριο για ένα μήνα,  νομίζω θα είχαμε ξεμπερδεψει και Χριστούγεννα θα είχαμε κάνει και απολα. Αυτό πιστεύω.

Κι εγω το πιστεύω.κ με χαμηλό κόστος.Ασε που πιστεύω ότι αν άρχιζαν τον εμβολιασμό από τον ενεργό πληθυσμό και η οικονομία θα προχωρούσε και η μετάδοση θα μειωνόταν 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vtgian είπε:

Η διασπορά γίνεται κατά βάση σε εσωτερικούς χώρους και κυρίως επαγγελματικούς, όπου η χρήση μάσκας δεν είναι πάντα εύκολη (πχ χειρωνακτικές εργασίες) και δεν γίνονται έλεγχοι. Επίσης η διασπορά γίνεται ενδο-οικογενειακά σε πολύ μεγάλο ποσοστό.

Ακριβώς!

1 hour ago, vtgian είπε:

Πριν λίγες ημέρες, χρειάστηκε να νοσηλευτεί για άλλο θέμα υγείας, δικός μου άνθρωπος σε νοσοκομείο (μη αναφοράς) της Θεσσαλονίκης. Μπήκε έχοντας αρνητικό rapid, έκανε τεστ όσο νοσηλευόταν (αρνητικά) και έκανε και πριν βγει (συνολικά έκατσε 12 ημέρες). Παίρνει εξιτήριο, τον παραλαμβάνει η γυναίκα του, παίρνουν ταξί και γυρίζουν σπίτι. Το ίδιο απόγευμα αρχίζει και δεν αισθάνεται καλά, τους καλούν από το νοσοκομείο να τους ενημερώνουν ότι το τελευταίο τεστ που έκανε βγήκε θετικό και ότι πρέπει να πάνε σε νοσοκομείο αναφοράς.

Δηλαδή ο άνθρωπος κόλλησε εντός νοσοκομείου; Τι απάντησαν για αυτό; Έλαβαν μέτρα μετά στο νοσοκομείο, - στην πτέρυγα την συγκεκριμένη; Ενημέρωσαν σχετικά;

Αυτά είναι από τα πιο δυσάρεστα.

 

Εμείς έχουμε άνθρωπο μας σε δομή, κι έχω να πω ότι δεν διακρίνω την σοβαρότητα ούτε τον επαγγελματισμό που θα έπρεπε να υπάρχει. Ούτε γενικά ούτε ειδικά για covid. Ναι, τηρούνται τα μέτρα, στο βαθμό της τυπικής εφαρμογής όπως φαίνεται προς τα έξω. Αλλά... αλλά... αλλά...  Είμαι πολύ πολύ στεναχωρημένη και προβληματισμένη για αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...