Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Χαμος θα γινει με την δευτεροβαθμια νομιζω

Στην Αττική είναι απαράδεκτο που την άνοιξαν. Σε άλλες περιοχές όχι, αλλά στην Αττική κ τις άλλες κοκκινες, δεν έπρεπε ουυε τα γυμνάσια. πρώτα πρώτα θα γίνει τέτοιο μοαχαλο με καραντίνες, απουσίες, κλειστά τμήματα, που θα χαθούν περισσότερες ώρες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος είπε:

Στην Αττική είναι απαράδεκτο που την άνοιξαν. Σε άλλες περιοχές όχι, αλλά στην Αττική κ τις άλλες κοκκινες, δεν έπρεπε ουυε τα γυμνάσια. πρώτα πρώτα θα γίνει τέτοιο μοαχαλο με καραντίνες, απουσίες, κλειστά τμήματα, που θα χαθούν περισσότερες ώρες. 

Συμφωνω

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Συμφωνω

Σίγουρα δεχονται πιέσεις και από τα ιδιωτικά.Ομως από την άλλη είναι άδικο κάποια παιδιά να πηγαίνουν και κάποια οχι

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκαναν 40 χιλιάδες τεστ.Ξερετε ποσα γίνονταν τις προηγούμενες ημέρες?Ρωτάω γιατιβτα κρουσματα φαίνονται αυξημένα και ο Τσιπρας ειπε οτι δεν άλλαξε κάτι γιατι τις προηγούμενες μέρες έκαναν λιγότερα και επομένως κακώς κλεινουν την αγορά.

Μήπως γι αυτο ανοίγουν και τα σχολεια,

Link to comment
Share on other sites

Στην καθημερινή ενημέρωση πρέπει πάντα να λαμβάνεις υπόψη σου το πόσα τεστ γίνονται, πράγματι τις προηγούμενες γίνονταν λιγότερα, όμως νομίζω πως αυτό που κοιτούν είναι οι νοσηλείες και η πληρότητα των Μεθ. Η κατάσταση δεν έφτιαξε ποτέ, ακόμα και μετά από ένα τρίμηνο λοκνταουν τα πράγματα εξακολουθούν να είναι άσχημα (σε σχέση με τα μέτρα που έχουν λάβει). Αυτό για να μην παρεξηγηθώ είναι καθαρά προσωπική άποψη .

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Στην καθημερινή ενημέρωση πρέπει πάντα να λαμβάνεις υπόψη σου το πόσα τεστ γίνονται, πράγματι τις προηγούμενες γίνονταν λιγότερα, όμως νομίζω πως αυτό που κοιτούν είναι οι νοσηλείες και η πληρότητα των Μεθ. Η κατάσταση δεν έφτιαξε ποτέ, ακόμα και μετά από ένα τρίμηνο λοκνταουν τα πράγματα εξακολουθούν να είναι άσχημα (σε σχέση με τα μέτρα που έχουν λάβει). Αυτό για να μην παρεξηγηθώ είναι καθαρά προσωπική άποψη .

Συμφωνώ.Πρεπει ομως να υπήρξε μια πτώση γιατι οι νοσηλείας, οι μεθ και οι θάνατοι έπεσαν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Σήμερα το πρωί ανοίξαμε τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση . Το μεσημέρι ανακοινώθηκε ότι πάμε για νέο lockdown γιατί οι εισαγωγές αυξάνονται ραγδαία.

Καφετζού συμβουλεύονται οι υπουργοί όταν αποφασίζουν;

Εγώ βλέπω μια εμμονή (να το πω ευγενικά) της υπουργού Παιδείας να ανοίξουν τα σχολεία και μια διάθεση (η οποία έγινε πραγματικότητα) να επιβάλει την επιθυμία της. Είναι και το να γλιτώσουν έστω και για μικρό χρονικό διάστημα άδειες ειδικού σκοπού. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν άνοιξαν λεει στις 11 Ιανουαρίου για να είναι σίγουροι ότι θα παει καλά η κατασταση και δεν θελουν να ρισκάρουν.Δεν άνοιξαν ουτε πριν λίγες ημέρες που ηταν καλύτερα τα πράγματα.  και άνοιξαν σημερα που επιβεβαιώμενα από την προηγούμενη εβδομάδα παμε χειρότερα.

Και όχι απλά χειρότερα. Πιστεύουν ότι η απότομη αύξηση οφείλεται στη νέα μεταλλαξη.Και σαν να μην έφτανε αυτό κατέφτασε και η εξωτική μετάλλαξη της Αφρικής σε ιερέα που είχε ξανακολλησει τον Οκτώβρη.(ατακτουλης μου φαίνεται για να κολλήσει δύο φορες).

Αν πιστέψουμε την Κασσάνδρα Συψα ,δεν την πιάνουν τα εμβόλια και ξεκινάμε ξανά από το μηδέν.Σιγουρα θα έρθει και η βραζιλιάνικη μιας και πλησιάζει το καρναβάλι.

Τα σχολεια ομως ξανά άνοιξαν με ασφαλεια:-D

Μου φαίνεται τα ιδιωτικά σχολεία πίεσαν τρελα γιατι ποσο θα πληρώνουν και οι γονείς από το σπίτι?

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, love kids είπε:

Εγώ βλέπω μια εμμονή (να το πω ευγενικά) της υπουργού Παιδείας να ανοίξουν τα σχολεία και μια διάθεση (η οποία έγινε πραγματικότητα) να επιβάλει την επιθυμία της. Είναι και το να γλιτώσουν έστω και για μικρό χρονικό διάστημα άδειες ειδικού σκοπού. 

Ποιες ειδικού σκοπού; Αφού οι μισοί είναι σε τηλεεργασία και οι άλλοι μισοί παρακαλάνε για δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Ποιες ειδικού σκοπού; Αφού οι μισοί είναι σε τηλεεργασία και οι άλλοι μισοί παρακαλάνε για δουλειά.

Υπάρχουν κι αυτοί που δικαιούνται ακόμη, ωστόσο, και δεν είναι λίγοι. Δύο παραδείγματα από τον στενό μου κύκλο, εκπαιδευτικοί πρωτοβάθμιας που επειδή είχαν παιδί στο γυμνάσιο, είχαν άδεια ειδικού σκοπού. Όχι βέβαια ότι τη χρειάζονταν πραγματικά. Τώρα στον ιδιωτικό τομέα, αν π.χ. εργάζεται ο γονιός στο σούπερ μάρκετ κι έχει παιδί γυμνασίου, δεν νομίζω να πάρει άδεια ειδικού σκοπού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 hours ago, love kids said:

Υπάρχουν κι αυτοί που δικαιούνται ακόμη, ωστόσο, και δεν είναι λίγοι. Δύο παραδείγματα από τον στενό μου κύκλο, εκπαιδευτικοί πρωτοβάθμιας που επειδή είχαν παιδί στο γυμνάσιο, είχαν άδεια ειδικού σκοπού. Όχι βέβαια ότι τη χρειάζονταν πραγματικά.

Για τον δημόσιο τομέα μιλάς, γιατί στον ιδιωτικό αμφιβάλω αν κάποιος παίρνει ειδικού σκοπού, ποσο μάλλον ενώ δεν την χρειάζεται πραγματικά, (όχι μόνο τώρα γενικότερα από τον Νοέμβριο που ξεκίνησε αυτό το ατελείωτο λοκνταουν).

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Για τον δημόσιο τομέα μιλάς, γιατί στον ιδιωτικό αμφιβάλω αν κάποιος παίρνει ειδικού σκοπού, ποσο μάλλον ενώ δεν την χρειάζεται πραγματικά, (όχι μόνο τώρα γενικότερα από τον Νοέμβριο που ξεκίνησε αυτό το ατελείωτο λοκνταουν).

 

Οι περισσότεροι που έχουν τη δυνατότητα (δουλειά γραφείου) είναι σε εξ αποστάσεως εργασία και δε δικαιούνται άδεια ειδικού σκοπού. Και τέτοια εποχή να κάνεις χρήση ως υπάλληλος καταστήματος ας πούμε, το βρίσκω απίθανο να το ρισκάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Οι περισσότεροι που έχουν τη δυνατότητα (δουλειά γραφείου) είναι σε εξ αποστάσεως εργασία και δε δικαιούνται άδεια ειδικού σκοπού. Και τέτοια εποχή να κάνεις χρήση ως υπάλληλος καταστήματος ας πούμε, το βρίσκω απίθανο να το ρισκάρεις.

Αναφέρομαι σε ανθρώπους που εργάζονται σε θέσεις που δεν μπορεί να γίνει χρήση τηλεργασίας.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Για τον δημόσιο τομέα μιλάς, γιατί στον ιδιωτικό αμφιβάλω αν κάποιος παίρνει ειδικού σκοπού, ποσο μάλλον ενώ δεν την χρειάζεται πραγματικά, (όχι μόνο τώρα γενικότερα από τον Νοέμβριο που ξεκίνησε αυτό το ατελείωτο λοκνταουν).

Το διευκρίνισα ότι μιλώ για δημόσιο τομέα. Στον ιδιωτικό τομέα σιγά μην διακινδυνέψει ο υπάλληλος να πάρει άδεια ειδικού σκοπού.

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Το διευκρίνισα ότι μιλώ για δημόσιο τομέα. Στον ιδιωτικό τομέα σιγά μην διακινδυνέψει ο υπάλληλος να πάρει άδεια ειδικού σκοπού.

 

Εξαρτάται την ανάγκη. 

Εγώ κ ο σύζυγος είμαστε υπάλληλοι στον ιδιωτικό τομέα, ο σύζυγος με τηλε-εργασία από τον Νοέμβριο, εάν ΔΕΝ ήταν όμως με τηλε-εργασία, ναι, θα διακινδύνευα την άδεια ειδικού σκοπού. Τι θα κάνω τα παιδιά μου - Δημοτικό σχολείο και τα 2 ? Δεν έχουν όλοι παππούδες/γιαγιάδες για φύλαξη και επίσης οι παππούδες/γιαγιάδες δεν μπορούν να συνδράμουν στην τηλε-εκπαίδευση. Τουλάχιστον όχι όλοι. 

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η άδεια ειδικού σκοπού στον ιδιωτικό τομέα είναι δυστυχώς σαν τη μείωση ενοικίου....χουβαρνταλίκια του κράτους με ξένες τσέπες (εν προκειμένω των εργοδοτών και των ενοικιαστών). Στην περίπτωση αυτή πιο λογικό για έναν εργοδότη θα ήταν να περιμένει από τον εργαζόμενο να πάρει μια εβδομάδα άδεια (απλήρωτη ή από την ετήσια) και να προσπαθήσει να βρει λύση για τη φύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 λύση για τη φύλαξη.

 

Πολύ πονεμένη ιστορία αυτό, εν μέσω κορονοϊού....  ποιον θα βάλεις μέσα στο σπίτι σου, είναι τόσα που πρέπει να σκεφτείς και επιπρόσθετα πρέπει να σκεφτείς και εάν αυτός ο άνθρωπος προφυλάσσεται ή σου λέει ότι προφυλάσσεται, άσε.... πονεμένο. και όπως σε όλες τις περιπτώσεις, αν δεν το ζήσεις, δεν καταλαβαίνεις πόσο δύσκολο είναι. 

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις μεγάλες εταιρείες που γνωρίζω, η άδεια ειδικού σκοπού δώθηκε κανονικά όσο δεν υπήρχε πρόβλεψη για τηλεεργασία. Αλλά νομίζω είναι αναμενόμενο ότι σε κλάδους όπου υπάρχει παραδοσιακά καταπάτηση δικαιωμάτων (π.χ. αρκετές αλυσίδες σούπερ μάρκετ) τέτοιες ρυθμίσεις μάλλον μένουν στα χαρτιά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen said:

 

Πολύ πονεμένη ιστορία αυτό, εν μέσω κορονοϊού....  ποιον θα βάλεις μέσα στο σπίτι σου, είναι τόσα που πρέπει να σκεφτείς και επιπρόσθετα πρέπει να σκεφτείς και εάν αυτός ο άνθρωπος προφυλάσσεται ή σου λέει ότι προφυλάσσεται, άσε.... πονεμένο. και όπως σε όλες τις περιπτώσεις, αν δεν το ζήσεις, δεν καταλαβαίνεις πόσο δύσκολο είναι. 

 

Το ξέρω και το καταλαβαίνω (το έχω περάσει σε κάποιο βαθμό)...αλλά από την άλλη και ο εργοδότης, ειδικά σε μικρομεσαίες επιχειρήσεις, δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα να πληρώνει 2 μέρες άδεια στις 4 χωρίς να έχει υπάλληλο. Κανονικά θα έπρεπε όλο το τετραήμερο να είναι εις βάρος κρατικής ενίσχυσης ή ασφάλειας απώλειας εισοδήματος του εργαζομένου ή του εργοδότη (που εδώ γελάμε στην Ελλάδα, αλλά ελπίζω να γίνει μάθημα για το μέλλον όλο αυτό).

 

Προφανώς επιβάλλεται από το νόμο αυτός ο παραλογισμός σήμερα, δεν λέω οτι ο εργοδότης δεν οφείλει να σεβαστεί το νόμο. Λέω οτι απλώς ο νόμος είναι λάθος και μπορεί στο κοντινό μέλλον να βοηθήσει μερικούς εργαζόμενους, μακροπρόθεσμα όμως μάλλον τη δουλειά τους θα τη χάσουν έτσι κι αλλιώς επειδή πολλές επιχειρήσεις θα προτιμήσουν να κλείσουν οριστικά. Ρίσκο παίρνει κανείς έτσι κι αλλιώς κάνοντας μια δουλειά που δε μπορεί να γίνει εξ'αποστάσεως, δε νομίζω οτι κάνει καμία τρομερή διαφορά αν κάποιος άλλος εργαζόμενος με φυσική παρουσία έρχεται στο σπίτι του (όπου κατα κανόνα αλληλεπιδρά με πολύ λιγότερα άτομα απ'ότι, ας πούμε, ένας πωλητής, εργάτης σε γραμμή παραγωγής, οδηγός, μεταφορέας, ταξιτζής, δάσκαλος, γιατρός κλπ.).

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

..... Κανονικά θα έπρεπε όλο το τετραήμερο να είναι εις βάρος κρατικής ενίσχυσης ή ασφάλειας απώλειας εισοδήματος του εργαζομένου ή του εργοδότη (που εδώ γελάμε στην Ελλάδα, αλλά ελπίζω να γίνει μάθημα για το μέλλον όλο αυτό).

 

Προφανώς επιβάλλεται από το νόμο αυτός ο παραλογισμός σήμερα, δεν λέω οτι ο εργοδότης δεν οφείλει να σεβαστεί το νόμο.

 

Σαφώς και η εργοδοσία δίκιο έχει, και ο εργαζόμενος γονιός δίκιο έχει και ναι, αναφορικά με την κρατική ενίσχυση, εδώ γελάμε, όπως το λες κι εσύ..... Δυστυχώς οι παροχές/διευκολύνσεις προς τις εργαζόμενες μητέρες είναι, γενικά μιλώντας, δεν θα πω μηδαμινές, θα πω "μη εφαρμόσιμες πρακτικά", πόσο μάλλον τώρα. Αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο, μεγάλο και πονεμένο και αυτό επίσης.

 

Τουλάχιστον γίνεται μια προσπάθεια, λέω εγώ τώρα, να "βολευτεί" μια κατάσταση...  

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

...... και το ίδιο έγινε και με τις αναστολές, όπου υπάρχουν άνθρωποι που η αποζημίωση αναστολής είναι μεγαλύτερη από τον προηγούμενο μισθό τους....

......

 

καλά αυτό ξαναπές το, έχω γνωστό (φαντάζομαι και όλοι) που μου λέει "μια χαρά με την αναστολή, ό,τι έπαιρνα τα παίρνω και τώρα και μάλιστα καθήμενος". 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira said:

Δίκιο έχετε κι οι δύο. 

 

Βέβαια αυτό φέρνει στην επιφάνεια το εξής οξύμωρο: η κυβέρνηση όρισε για την αναστολή ένα ποσό σχετικά χαμηλό, που ωστόσο θεωρείται ότι μπορεί να καλύψει κάποιες βασικές βιοτικές ανάγκες του εργαζόμενου, αλλά ταυτόχρονα με τις ευλογίες της εργατικής νομοθεσίας πολλοί εργαζόμενοι αμείβονται λιγότερο. 

 

Δηλαδή, τα χρήματα που δίνει η κυβέρνηση σε μια κατάσταση έκτακτης ανάγκης, είναι σε πολλές περιπτώσεις περισσότερα από αυτά που παίρνει ο εργαζόμενος σε περιόδους μη έκτακτης ανάγκης. Το λες και τραγικό. 

 

Φοβάμαι οτι δεν προκειται καν περί ποσού βιοτικών αναγκών, πρώτον διότι επίσης δεν έχουν όλοι τις ίδιες βιοτικές ανάγκες (π.χ. εργένης vs. μονογονεική οικογένεια με 2 παιδιά και δάνειο), αλλά κυρίως διότι αρχικά ήταν 800....μετά πήγε στα 534 διότι προφανώς κατάλαβαν οτι θα κρατήσει καιρό η ιστορία. Περισσότερα ένα επίδομα του τύπου "τόσο μας παίρνει" είναι, παρά οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι σήμερα το μεσημέρι έλεγα ότι αύριο τα κλεινουν όλα.Ακουσα οτι ο Συψας βγηκε το μεσημέρι και ειπε ουσιαστικά ότι τα  πραγματα είναι άσχημα και πρέπει να κλείσουμε.Νωριτερα βγηκε η Πάγωνη και ειπε οτι δεν παμε για λοκνταουν.Τα κρουσματα σημερα ειναι χαμηλά.Προχθες τετραψήφια.Το θέατρο του παραλόγου.

Το μόνο λογικο ισως είναι να κλεισουν από τα δημοτικά και κάτω για να σταματήσει η κινητικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...