Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

ναι αυτό που λες ισχύει, σ ένα μικρό κατάστημα το πιο πιθανό είναι ο καταστηματάρχης όταν είναι μόνος να βγάζει τη μάσκα, στα μικρά μερη επίσης είναι πιθανό να είναι μέσα για ώρες ο γείτονας για καφέ κ κουβέντα κλπ. Αλλά όπως κ να το κανεις, ο πελάτης εκεί θα μπει, θα κάτσει λίγη ώρα να πάρει τι θέλει κ θα βγει, κ μέσα στη μέρα πόσα άτομα να έχουν περάσει από κει; ενώ σε ένα μεγάλο κατάστημα περναει άπειρος κόσμος, είναι κλειστός χωρίς χωρίς φυσικό αερισμό με αμφίβολα συστήματα κλιματισμού κ ανανέωσης αέρα, όσο πιο πολλοί κινούνται τόσο μεγαλώνει η πιθανότητα να επιβαρυνθεί η ατμόσφαιρα, όσο προσεχτικά κ αν τηρούνται τα μέτρα (που δεν εγγυάται κ κανεις ότι εκεί τόσοι υπάλληλοι κ τόσοι πελάτες είναι απόλυτα σχολαστικοι στη σωστή χρήση της μάσκας -κανονικά σωστή, όχι απλα να τη φοράνε).

Στα μεγάλα καταστήματα τυπου jumbo,h&m κτλ τηρείται απόλυτα ο καθαρισμός του αέρα σύμφωνα με τις προδιαγραφές.Και γίνονται και συχνοι έλεγχοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

On 16/1/2021 at 10:02 ΠΜ, Έσπερος είπε:

Αυτό ισχύει, στα συνοικιακά καταστήματα μικρών περιοχών όμως, τι συνωστισμός μπορεί να υπάρξει; σπάνια είναι μέσα πάνω από δυο πελάτες κ ο καταστηματάρχης, η μάσκα έχει εμπεδωθεί αφού τη φοράμε έξω ούτως ή άλλως, δεν έχει μείνει κάποιο μέτρο να μην τηρήσουν. και όσο πιο μικρό είναι το κατάστημα τόσο πιο λίγο μένεις για να χαζολογήσεις, άρα μειώνονται οι πιθανότητες να εκθέσεις ή να εκτεθείς. Τα πολυκαταστήματα κ τα εμπορικα κέντρα δεν περίμενα να ανοίξουν για να είμαι ειλικρινής. 

 

Δεν δίνονται γενικα τετοια στοιχεία. μόνο αν τύχει να μάθεις από τοπικά μέσα. Με μια βδομάδα λειτουργίας βεωαθα οποίο κρουσμα εντοπίστηκε προφανώς δεν κόλλησε στο σχολείο, μπορεί κ να είχε ήδη κολλήσει πριν ανοίξουν τα σχολεία. Πρόβλημα ιχνηλατισης μάλλον δείχνει παρα πρόβλημα των σχολείων. Αναμενόμενο να βρεθούν κρούσματα βέβαια αλλά λυπάμαι τα παιδάκια, περίμεναν να ανοίξουν τα σχολεία τους κ με το που άνοιξαν, βρέθηκαν κ σε καραντίνα 14 μέρες, χειρότερα δηλαδή από πριν. 

Το γνωρίζω ότι δεν δημοσιοποιούνται τέτοια στοιχεία, ό,τι μαθαίνουμε από δημοσιεύματα και διάβασα και για εκπαιδευτικούς και για μαθητές τελικά. Λογικά δεν κόλλησαν στο σχολείο αλλά κουβαλούσαν ήδη τον ιό οι νοσούντες. Για να δούμε αν θα αυξηθούν τα κλειστά τμήματα σχολείων πολύ ή θα μείνουν κάπου εκεί που είναι... 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου αρέσει η αίσθηση της κανονικότητας, σε όλους νομίζω. Έχω όμως την αίσθηση πως το άνοιγμα έγινε καθαρά για λόγους οικονομίας, λογικό βέβαια, πόσο να αντέξουν οι επιχειρήσεις κλειστές κι ο κόσμος άνεργος ή σε αναστολή; Ελπίζω οι αριθμοί κρουσμάτων να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα και να γίνεται επαρκής αριθμός τεστ. Χτες είδα ουρές έξω από γνωστές αλυσίδες ένδυσης, υπήρχαν βέβαια αποστάσεις μεταξύ των ατόμων στις συγκεκριμένες περιπτώσεις. Προσωπικά θα κινηθώ στην τοπική αγορά ώστε να στηρίξω τις μικρές επιχειρήσεις και να αποφύγω τον συνωστισμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εγω παντως πιστευω  οτι ετσι οπως είναι τα πράγματα δεν υπάρχει κίνδυνος με τα καταστήματα.

Ναι, τα μέτρα φαίνεται να τηρούνται από ό,τι είδα βέβαια εν κινήσει, γιατί λόγω πολλών ωρών δουλειάς μες στη βδομάδα δεν έχω καθόλου χρόνο για την αγορά πέρα από μια γρήγορη επίσκεψη στο σούπερ μάρκετ. Αυτό που μου έμεινε πάντως έντονα από το lockdown Μαρτίου είναι η έλλειψη αντισηπτικών. Τώρα που τα σούπερ μάρκετ κι όχι μόνο έχουν τέτοια είδη σε αφθονία με κόπο κρατιέμαι κάθε φορά να μην αυξήσω το ήδη μεγάλο στοκ μου. :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βγήκα σήμερα μια βόλτα, και με βάση όσα είδα πιστεύω ότι δεν θα βγούμε ποτέ από το λοκντάουν.

 

Κόσμος με τις μάσκες στο πηγούνι μέσα στα καταστήματα και με τις μυτόγκες έξω - προφανώς με τη δικαιολογία ότι ήμασταν όλοι αραιά. Συνωστισμός στα ταμεία, σε σημείο που η ταμίας φώναζε "σας παρακαλώ, αραιώστε και σταθείτε στα σημάδια". Ο πισινός μου είχε κολλήσει πάνω μου σαν να μην τρέχει τίποτα. Να στέκονται όπου να 'ναι, να κοιτάζουν γύρω-γύρω χωρίς καμία εγρήγορση και αντίληψη του χώρου. 

 

Άνθρωποι ηλίθιοι. Δεν είναι αρνητές, δεν έχουν άποψη, είναι απλά ηλίθιοι. Σαν παιδάκια που πρέπει να τα πάρεις απ' το χέρι για να καταλάβουν, κι αν δεν καταλάβουν να τα κλείσεις μέσα. Βασικά άκυρο, όχι σαν παιδάκια, γιατί τα παιδάκια απέδειξαν ότι μπορούν να πάρουν τα πράγματα σοβαρά. Σαν χαζά σκυλιά που δεν εκπαιδεύονται με τίποτα. 

 

Θλίψη.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Εγώ πάλι βγήκα σήμερα μια βόλτα, και με βάση όσα είδα πιστεύω ότι δεν θα βγούμε ποτέ από το λοκντάουν.

 

Κόσμος με τις μάσκες στο πηγούνι μέσα στα καταστήματα και με τις μυτόγκες έξω - προφανώς με τη δικαιολογία ότι ήμασταν όλοι αραιά. Συνωστισμός στα ταμεία, σε σημείο που η ταμίας φώναζε "σας παρακαλώ, αραιώστε και σταθείτε στα σημάδια". Ο πισινός μου είχε κολλήσει πάνω μου σαν να μην τρέχει τίποτα. Να στέκονται όπου να 'ναι, να κοιτάζουν γύρω-γύρω χωρίς καμία εγρήγορση και αντίληψη του χώρου. 

 

Άνθρωποι ηλίθιοι. Δεν είναι αρνητές, δεν έχουν άποψη, είναι απλά ηλίθιοι. Σαν παιδάκια που πρέπει να τα πάρεις απ' το χέρι για να καταλάβουν, κι αν δεν καταλάβουν να τα κλείσεις μέσα. Βασικά άκυρο, όχι σαν παιδάκια, γιατί τα παιδάκια απέδειξαν ότι μπορούν να πάρουν τα πράγματα σοβαρά. Σαν χαζά σκυλιά που δεν εκπαιδεύονται με τίποτα. 

 

Θλίψη.

Εγω για να είμαι ειλικρινής δεν το είδα αυτό.μπηκα τρεις φορές στο dpam και μια σε ένα άλλο κατάστημα.Παντα γυρω στις εννιάμισι το πρωί.δεν ξερω αν οφειλόταν στην ώρα αλλα ήταν ήρεμα.Μηπως έχει να κάνει και με τις περιοχές?

Επισης σημερα ,μετά από ένα χρόνο, μπήκα για λίγα πράγματα στη λαϊκή.Υπηρχαν αποστάσεις ακομη και εκει που ηταν περισσότερος κόσμος.Ο κινδυνος ειναι οτι πληρώνεις μετρητά.Φορουσα γάντια κ είχα ξεχωριστό πορτοφόλακι. Στο άλλο χέρι είχα το αντισυπτικο.Καποιοι πωλητές ειχαν κατευασμενη μασκα και κάπνιζαν.Αυτοι υα πιάσουν μετα σακούλες και λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χθες πήγα σε μεγάλο γνωστό παιχνίδαδικο Μ και οι πωλητριες με τη μάσκα στο πηγουνι. Όχι κάτω από την μύτη. Κάτω από το στόμα. Σοκαριστηκα, δεν το περίμενα από το συγκεκριμένο κατάστημα και μάλιστα την δεύτερη μέρα της λειτουργίας του

Link to comment
Share on other sites

Πείτε με υπερβολική, αλλά εγώ ακόμα δε νιώθω άνετα να κυκλοφορήσω σε μαγαζιά. Σούπερ μάρκετ μόνο ηλεκτρονικά, γάλα παίρνω από τους αυτόματους πωλητές της ΘΕΣΓΑΛΑ και έχω κόψει τη λαϊκή, μου ετοιμάζουν τις σακούλες στη φρουτεμπορική (πληρώνω πιο ακριβά βέβαια) και πάω να τις πάρω μόνο, φέτος ρούχα, παπούτσια κλπ όλα μέσω web τα έκανα. Νομίζω ότι αν δεν πάει άνοιξη, δε θα νιώσω άνετα να κυκλοφορήσω σε μέρη με κόσμο :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι, δεν είσαι υπερβολική. Κι εγώ μετά το χθεσινό θέαμα δεν πρόκειται να ξαναβγώ. Μου είχε λείψει το χάζεμα στα μαγαζιά, αλλά μπήκα σε δυο και γύρισα σπίτι σαν κυνηγημένη (και βρίζοντας).

Link to comment
Share on other sites

Έπαθα σοκ με τις χθεσινές εικόνες συνωστισμού στην Ερμού. Προσωπικά για δύο πράγματα που χρειάστηκε να αγοράσω προτίμησα καταστήματα κοντά στο σπίτι μου και δεν ένιωσα να κινδυνεύω. Ένιωσα και πολύ όμορφα με την ζεστή αντιμετώπιση των καταστηματαρχών και το αίσθημα ότι τους βοήθησα έστω και λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Νομιζω έγινε και αλλού.Αλλα τι κανει ο κοσμος?Ηταν αναγκη αθτοι από τις πιο μακρινές περιοχες να πανε εκει?

Αυτό ακριβώς. Και δεν νομίζω βέβαια να τους έφτασε το δίωρο. Λογικά ενδιάμεσα στάλθηκε κι άλλο μήνυμα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, love kids είπε:

Αυτό ακριβώς. Και δεν νομίζω βέβαια να τους έφτασε το δίωρο. Λογικά ενδιάμεσα στάλθηκε κι άλλο μήνυμα. 

Ναι.το έγραψαν.επεσαν απανωτά πρόστιμα γι αυτο

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ναι.το έγραψαν.επεσαν απανωτά πρόστιμα γι αυτο

 

Mε ποιον τρόπο μπορούν να σου κόψουν πρόστιμο για απανωτά μηνύματα; Δεν νομίζω ότι ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Mε ποιον τρόπο μπορούν να σου κόψουν πρόστιμο για απανωτά μηνύματα; Δεν νομίζω ότι ισχύει.

Αφου σβηνεις το παλιο και ξανά στέλνεις νέο! :D

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Mε ποιον τρόπο μπορούν να σου κόψουν πρόστιμο για απανωτά μηνύματα; Δεν νομίζω ότι ισχύει.

Ψάξε καινθα βρεις το άρθρο.εγω παντως δεν τα σβηνω

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Νομιζω έγινε και αλλού.Αλλα τι κανει ο κοσμος?Ηταν αναγκη αθτοι από τις πιο μακρινές περιοχες να πανε εκει?

Και που να σου πω ότι αυτά συμβαίνουν και εδώ! Έκλεισαν τις κρατικες κάβες 

(είναι το μοναδικό μέρος που μπορείς να αγοράσεις αλκοόλ) σε ορισμένους δήμους και ξαφνικά είχε τεράστιες ουρές στους διπλανούς δήμους που ήταν ανοιχτές, λες και δεν μπορούν χωρίς booze. Δηλαδή, ελεος.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Και που να σου πω ότι αυτά συμβαίνουν και εδώ! Έκλεισαν τις κρατικες κάβες 

(είναι το μοναδικό μέρος που μπορείς να αγοράσεις αλκοόλ) σε ορισμένους δήμους και ξαφνικά είχε τεράστιες ουρές στους διπλανούς δήμους που ήταν ανοιχτές, λες και δεν μπορούν χωρίς booze. Δηλαδή, ελεος.. 

Η ψυχολογία του πλήθους τελικα είναι ίδια παντου.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν τα λέγαμε για τις χώρες της Σεγκεν που δεν μπορούν να αρνηθούν είσοδο σε πολιτες άλλων χωρων που ανήκουν στην Σεγκεν; @maripoz εσύ δεν το είχες πει ή θυμάμαι λάθος και τα μπερδεύω; σήμερα η Νορβηγία έκλεισε τα σύνορα, ουσιαστικά σε όλους, δεν επιτρέπεται να μπει κανείς εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις, και η συζήτηση που είχαμε τότε ήταν το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Εδώ δεν τα λέγαμε για τις χώρες της Σεγκεν που δεν μπορούν να αρνηθούν είσοδο σε πολιτες άλλων χωρων που ανήκουν στην Σεγκεν; @maripoz εσύ δεν το είχες πει ή θυμάμαι λάθος και τα μπερδεύω; σήμερα η Νορβηγία έκλεισε τα σύνορα, ουσιαστικά σε όλους, δεν επιτρέπεται να μπει κανείς εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις, και η συζήτηση που είχαμε τότε ήταν το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό. 

Ναι, επί της αρχής δεν επιτρέπεται να κλείσει τα σύνορα σε άλλες χώρες της Σενγκεν. Όμως υπάρχει ρητρα έκτακτης ανάγκης για προσωρινό κλείσιμο για λόγους εθνικής ασφαλείας - κυρίως την τρομοκρατία είχαν στο νου τους όταν κάναν την Σενγκεν. Υποθέτω αυτη τη ρητρα χρήσιμοποιησε η Νορβηγία. Όμως σε αυτή κατάφεύγει μια χώρα μόνο ως εσχατη λύση, όταν δεν υπάρχει άλλη επιλογή, και οπωσδήποτε για περιορισμένο χρονικό διάστημα. Γενικά έχει γίνει πολύς λόγος τον τελευταίο χρόνο σε σχέση με την νομιμοποιηση τέτοιων περιορισμων και κατά πόσο συμμορφωνονται με τις υποχρεώσεις που απορρεουν από την Σενγκεν. Η αλήθεια είναι πως μάλλον δεν είχαν πρόβλεψει τετοια υγειονομικη κρίση όταν συνετασσαν την Σενγκεν και πολλά από αυτά τα κλεισιματα συνόρων μπορεί να αντιβαινουν στους όρους της. Φαντάζομαι θα γίνουν προσφυγες και δικαστήρια και σίγουρα κάποια αναθεώρηση της Σενγκεν, αν όχι τώρα μόλις ξεμπερδεψουμε από όλο αυτό. Δεν ξέρω αν αυτό το κλείσιμο αυτή την στιγμή ειναι κατάχρηση των όρων της Σενγκεν, καθώς πρέπει να γίνεται μονο όταν δεν υπάρχει καμία άλλη λύση, πάντως σίγουρα πρέπει να είναι χρονικά περιορισμένο. Θα δούμε τι θα πει και η Κομισιον και γενικά τι θα γίνει με την Σενγκεν γιατί έχει γίνει φύλλο και φτερό όπως φαίνεται 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Ναι, επί της αρχής δεν επιτρέπεται να κλείσει τα σύνορα σε άλλες χώρες της Σενγκεν. Όμως υπάρχει ρητρα έκτακτης ανάγκης για προσωρινό κλείσιμο για λόγους εθνικής ασφαλείας - κυρίως την τρομοκρατία είχαν στο νου τους όταν κάναν την Σενγκεν. Υποθέτω αυτη τη ρητρα χρήσιμοποιησε η Νορβηγία. Όμως σε αυτή κατάφεύγει μια χώρα μόνο ως εσχατη λύση, όταν δεν υπάρχει άλλη επιλογή, και οπωσδήποτε για περιορισμένο χρονικό διάστημα. Γενικά έχει γίνει πολύς λόγος τον τελευταίο χρόνο σε σχέση με την νομιμοποιηση τέτοιων περιορισμων και κατά πόσο συμμορφωνονται με τις υποχρεώσεις που απορρεουν από την Σενγκεν. Η αλήθεια είναι πως μάλλον δεν είχαν πρόβλεψει τετοια υγειονομικη κρίση όταν συνετασσαν την Σενγκεν και πολλά από αυτά τα κλεισιματα συνόρων μπορεί να αντιβαινουν στους όρους της. Φαντάζομαι θα γίνουν προσφυγες και δικαστήρια και σίγουρα κάποια αναθεώρηση της Σενγκεν, αν όχι τώρα μόλις ξεμπερδεψουμε από όλο αυτό. Δεν ξέρω αν αυτό το κλείσιμο αυτή την στιγμή ειναι κατάχρηση των όρων της Σενγκεν, καθώς πρέπει να γίνεται μονο όταν δεν υπάρχει καμία άλλη λύση, πάντως σίγουρα πρέπει να είναι χρονικά περιορισμένο. Θα δούμε τι θα πει και η Κομισιον και γενικά τι θα γίνει με την Σενγκεν γιατί έχει γίνει φύλλο και φτερό όπως φαίνεται 

Είναι η πρώτη χώρα που κλείνει ουσιαστικα τα σύνορα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...