Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, ninaki80 είπε:

αμα ειναι για δουλεια που ειναι ανοιχτη επιτρεπετε να παει ... αρκει να ειναι ανοικτη νομιμα δηλαδη μην ειναι κατι που μπορει να γινει κ απτο σπιτι τυπου συμβουλιο κτλ

Οχι.δεν γίνεται από μακριά.περισσοτερο λογικό μου φαίνεται αυτό που λέει η ΑΡΓΚ.

Εντελώς πληροφοριακά.Η σελίδα για την αίτηση του εμβολιασμού έχει πέσει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Οχι.δεν γίνεται από μακριά.περισσοτερο λογικό μου φαίνεται αυτό που λέει η ΑΡΓΚ.

Εντελώς πληροφοριακά.Η σελίδα για την αίτηση του εμβολιασμού έχει πέσει.

παντως σε εμας ακομα κανενας γνωστος δεν το εχει κανει.. ουτε εχω ακουσει καποιον προς το παρον να κανει αιτηση για παππουδογιαγιαδες

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

παντως σε εμας ακομα κανενας γνωστος δεν το εχει κανει.. ουτε εχω ακουσει καποιον προς το παρον να κανει αιτηση για παππουδογιαγιαδες

Άρχισαν σημερα το απόγευμα οι αιτήσεις από 85 και πάνω. Γινεται δεκτός ο πατέρας μου στο συστημα αλλα μετα βγάζει η σελίδα errot

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Μιλούσε κ τωρα δείχνει βλάβη.δεν απαντάει η πολιτική προστασία ουτεψηωτροχαια Αθηνών ούτε οι Αφίδνες.Σεψδυο αστυνομικά τμήματα δεν ξέρουν.ωραιο ε?

Μπορώ να χρησιμοποιήσω το 112?

 

Βρήκα αυτό. Όπως το καταλαβαίνω μονο αν η έδρα της δουλειάς σου είναι στην Βοιωτία;

  • Απαγόρευση μετακίνησης εκτός των ορίων της Περιφερειακής Ενότητας Βοιωτίας, εξαιρουμένης της μετακίνησης για λόγους υγείας.
  • Από τις 18:00 έως τις 05:00 απαγόρευση οποιασδήποτε μετακίνησης πολιτών εντός της Περιφερειακής Ενότητας Βοιωτίας, εξαιρουμένων των εργαζομένων και οι οποίοι θα μπορούν μόνο να μετακινούνται από την οικία τους προς την εργασία τους και αντιστρόφως με αποκλειστική άδεια του εργοδότη τους.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 hours ago, μαγιοπουλας said:

Να ρωτησω κατι αν κάποιος ξέρει επειδη τα αρμόδια τηλέφωνα δεν απαντούν κ σε δυο αστυνομικά τμήματα δεν ξέρουν.

Από αύριο η Θήβα μπαίνει σε αυστηρό λοκνταουν.Θα πήγαινε για μερικές ώρες ο συζυγος για δουλειά με χαρτι της δουλειάς του.Επιτρεπεται να παει?

Λίγο αργά απαντάω αλλά ναι εφόσον έχει χαρτί δουλειάς επιτρέπεται !!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε μέλος της οικογένειας που έκανε το εμβόλιο καθώς εργάζεται σε νοσοκομείο και μάλιστα αναφοράς (αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό) αλλά δεν είναι υγειονομικός υπάλληλος. Δεν είχε καμία παρενέργεια. Μόνο που από την προηγούμενη εβδομάδα που το έκανε σα να βελτιώθηκε λίγο το σήμα της κινητής στην πολυκατοικία μας :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: 

 

Του πεθερού μου πάντως >85 (που τον έχω γράψει στην άυλη σχεδόν ένα μήνα πριν) δεν του έχει έρθει κάποιο SMS ακόμα. Υποτίθεται ότι αν είσαι εγγεγραμμένος στην άυλη δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο. Άντε να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Εμείς έχουμε μέλος της οικογένειας που έκανε το εμβόλιο καθώς εργάζεται σε νοσοκομείο και μάλιστα αναφοράς (αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό) αλλά δεν είναι υγειονομικός υπάλληλος. Δεν είχε καμία παρενέργεια. Μόνο που από την προηγούμενη εβδομάδα που το έκανε σα να βελτιώθηκε λίγο το σήμα της κινητής στην πολυκατοικία μας :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: 

 

Του πεθερού μου πάντως >85 (που τον έχω γράψει στην άυλη σχεδόν ένα μήνα πριν) δεν του έχει έρθει κάποιο SMS ακόμα. Υποτίθεται ότι αν είσαι εγγεγραμμένος στην άυλη δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο. Άντε να δούμε...

Κλείσαμε ραντεβου..το καναμε χθες το βράδυ.θα το κάνει 21 του μηνα στο Ωνασσειο ο πατέρας μου.

πρίν από 57 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Βρήκα αυτό. Όπως το καταλαβαίνω μονο αν η έδρα της δουλειάς σου είναι στην Βοιωτία;

  • Απαγόρευση μετακίνησης εκτός των ορίων της Περιφερειακής Ενότητας Βοιωτίας, εξαιρουμένης της μετακίνησης για λόγους υγείας.
  • Από τις 18:00 έως τις 05:00 απαγόρευση οποιασδήποτε μετακίνησης πολιτών εντός της Περιφερειακής Ενότητας Βοιωτίας, εξαιρουμένων των εργαζομένων και οι οποίοι θα μπορούν μόνο να μετακινούνται από την οικία τους προς την εργασία τους και αντιστρόφως με αποκλειστική άδεια του εργοδότη τους.

Ναι.αυτα τα έχουμε δει.περιμενουν από το γραφείο να ρουν τον υπεύθυνο του τομέα που ειναι να πασι στη Θήβα και δεν τον βρίσκουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Κλείσαμε ραντεβου..το καναμε χθες το βράδυ.θα το κάνει 21 του μηνα στο Ωνασσειο ο πατέρας μου.

Ναι.αυτα τα έχουμε δει.περιμενουν από το γραφείο να ρουν τον υπεύθυνο του τομέα που ειναι να πασι στη Θήβα και δεν τον βρίσκουν.

 

Και μόλις έκλεισα και εγώ του πεθερού μου για 21/01 στη Βάρη.

 

Μια μικρή αισιοδοξία την ένιωσα να είμαι ειλικρινής.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα τα κρούσματα ήταν αυξημένα (βέβαια τα χτεσινά ήταν μετά από Σαββατοκύριακο). Πολύ φοβάμαι πως θα έχουν ανοδική πορεία και βλέπω τα σχολεία να κλείνουν πάλι. Ο χειμώνας με το κρύο και τις ιώσεις είναι μπροστά μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και δικό μου άτομο νεαρής ηλικίας έκανε την πρώτη δόση εμβολίου λόγω της θέσης εργασίας του. Δεν ήταν βέβαια υποχρεωτικό. Δεν ανέφερε κάποια παρενέργεια εκτός από λίγο πόνο στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η γιαγιά μου κι ένας θείος, 90ρηδες έλαβαν μήνυμα.

Επίσης το έχει κάνει η κόρη μιας γνωστής μου που είναι νοσηλεύτρια στην Αγγλία, την έδειξε και η τηλεόραση γιατί ήταν λέει η πρώτη Ελληνίδα που το έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Σε δυο συγγενείς μου άνω των 85 έφτασε μήνυμα για ραντεβού. 

Φαίνεται ότι έχει οργανωθεί με αξιοπρέπεια προς το παρόν αυτό. 

 

 

Έκαναν πουθενά εγγραφή? Κ που έρχεται μνμ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Έκαναν πουθενά εγγραφή? Κ που έρχεται μνμ?


Έχουν πει ότι αν έχεις εγγραφεί στην άυλη συνταγογράφηση σου έρχεται μήνυμα χωρίς άλλη ενέργεια στο κινητό που έχεις δηλώσει κατά την εγγραφή σου. Αλλιώς δηλώνεις συμμετοχή στην πλατφόρμα emvolio.gov.gr ή μέσω ΚΕΠ ή κάποιου φαρμακειου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:


Έχουν πει ότι αν έχεις εγγραφεί στην άυλη συνταγογράφηση σου έρχεται μήνυμα χωρίς άλλη ενέργεια στο κινητό που έχεις δηλώσει κατά την εγγραφή σου. Αλλιώς δηλώνεις συμμετοχή στην πλατφόρμα emvolio.gov.gr ή μέσω ΚΕΠ ή κάποιου φαρμακειου.

Ο πατέρας μου έχει αυλη συνταγογραφιση.δεν ηρθε ομως από μονο του μηνυμα.δηλωσαμε συμμετοχή στην πλατφόρμα κ ηρθε αμέσως επιβεβαίωση.πρεπει να κάνεις το αιτημα κ να δηλώσεις μερα ωρα κ νοσοκομειο αφού το αιτημα γίνει δεκτο.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ο πατέρας μου έχει αυλη συνταγογραφιση.δεν ηρθε ομως από μονο του μηνυμα.δηλωσαμε συμμετοχή στην πλατφόρμα κ ηρθε αμέσως επιβεβαίωση.πρεπει να κάνεις το αιτημα κ να δηλώσεις μερα ωρα κ νοσοκομειο αφού το αιτημα γίνει δεκτο.

Ήρθε sms και mail

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, love kids said:

Πάντως σήμερα τα κρούσματα ήταν αυξημένα (βέβαια τα χτεσινά ήταν μετά από Σαββατοκύριακο). Πολύ φοβάμαι πως θα έχουν ανοδική πορεία και βλέπω τα σχολεία να κλείνουν πάλι. Ο χειμώνας με το κρύο και τις ιώσεις είναι μπροστά μας.

Αυτό είναι δεδομένο, δεν έπρεπε να ανοίξουν καν τα σχολεία. Αν προσέξεις τα τεστ τις ημέρες που τα κρούσματα ήταν λιγότερα θα δεις πως το νούμερο ήταν εντελώς πλασματικό καθώς τα τεστ ήταν πολύ λιγότερα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Αυτό είναι δεδομένο, δεν έπρεπε να ανοίξουν καν τα σχολεία. Αν προσέξεις τα τεστ τις ημέρες που τα κρούσματα ήταν λιγότερα θα δεις πως το νούμερο ήταν εντελώς πλασματικό καθώς τα τεστ ήταν πολύ λιγότερα.

Εγω χαίρομαι που άνοιξαν.Ειναι μεγαλη ανάσα για τα παιδιά έστω κι αν ξανακλεισουν.

Από την πρωτη μερα που γύρισε το παιδι ειδα αλλαγη σε πολλα πραγματα προς το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Εγω χαίρομαι που άνοιξαν.Ειναι μεγαλη ανάσα για τα παιδιά έστω κι αν ξανακλεισουν.

Από την πρωτη μερα που γύρισε το παιδι ειδα αλλαγη σε πολλα πραγματα προς το καλύτερο.

Ναι συμφωνώ πως στα παιδιά κάνει καλό που άνοιξαν, όμως επιδημιολογικά κοιτώντας το τα κρούσματα είναι πολυ υψηλά για μια τέτοια κίνηση.

Και εμένα ο γιος μου τρέχει στο πεζοδρόμιο και φωνάζει ''πάω σχολείοοοοοοοο'' αν με ρωτήσεις όμως ως μαμά ιδανικά θα ήθελα να μην ανοίξουν στην παρούσα φάση, παρόλο που η τηλεκπαίδευση δεν του προσέφερε τίποτα και δίναμε πολλά λεφτά τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Ναι συμφωνώ πως στα παιδιά κάνει καλό που άνοιξαν, όμως επιδημιολογικά κοιτώντας το τα κρούσματα είναι πολυ υψηλά για μια τέτοια κίνηση.

Και εμένα ο γιος μου τρέχει στο πεζοδρόμιο και φωνάζει ''πάω σχολείοοοοοοοο'' αν με ρωτήσεις όμως ως μαμά ιδανικά θα ήθελα να μην ανοίξουν στην παρούσα φάση, παρόλο που η τηλεκπαίδευση δεν του προσέφερε τίποτα και δίναμε πολλά λεφτά τζάμπα.

Κι εγω το σκεφτομαι αλλα σκεφτομαι κ οτι σε πολλές χώρες παραμένουν ανοιχτα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Ναι συμφωνώ πως στα παιδιά κάνει καλό που άνοιξαν, όμως επιδημιολογικά κοιτώντας το τα κρούσματα είναι πολυ υψηλά για μια τέτοια κίνηση.

Και εμένα ο γιος μου τρέχει στο πεζοδρόμιο και φωνάζει ''πάω σχολείοοοοοοοο'' αν με ρωτήσεις όμως ως μαμά ιδανικά θα ήθελα να μην ανοίξουν στην παρούσα φάση, παρόλο που η τηλεκπαίδευση δεν του προσέφερε τίποτα και δίναμε πολλά λεφτά τζάμπα.

 

Δεν ξέρω αν σε καθησυχάζει καθόλου αυτό, αλλά νομίζω ότι στα σχολεία, με τις μάσκες και τα συνεχή αντισηπτικά, ίσως είναι περισσότερο ασφαλή τα παιδιά από όσο νομίζουμε.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εγω χαίρομαι που άνοιξαν.Ειναι μεγαλη ανάσα για τα παιδιά έστω κι αν ξανακλεισουν.

Από την πρωτη μερα που γύρισε το παιδι ειδα αλλαγη σε πολλα πραγματα προς το καλύτερο.

Και εμένα είναι τόσο χαρούμενη που δε μπορώ να σκεφτώ το ρίσκο. Ας μείνουν ανοιχτά και ας είναι για λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου τσινάει λίγο, αλλά του περνάει ευτυχώς . Του άρεσε που του κάναν όλα τα χατίρια οι γιαγιάδες και πήγαινε τα πρωινά στο πάρκο για πατίνι και έτρωγε και κουλούρι και τον είχαν στα όπα οπα! Με ρωτάει κάθε πρωί, μαμά έφυγε το μικρόβιο?¨Όχι αγάπη μου, του λέω. Και τότε γιατί άνοιξαν τα σχολεία βρε μαμά??

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian said:

 

Δεν ξέρω αν σε καθησυχάζει καθόλου αυτό, αλλά νομίζω ότι στα σχολεία, με τις μάσκες και τα συνεχή αντισηπτικά, ίσως είναι περισσότερο ασφαλή τα παιδιά από όσο νομίζουμε.

 

Για να είμαι ειλικρινής με καθησυχάζει ναι, μάλιστα ήταν και ένας από τους λόγους που τελικά αποφάσισα να τον στείλω. Ευελπιστώ στο καλύτερο.

Από την άλλη δεν γίνεται να κρατάμε άλλο τα παιδιά μας έτσι μέσα, όχι για εμάς αλλά για τα ίδια, εγώ πλέον βλέπω έντονα τις συνέπειες του εγκλεισμού στον γιο μου (όχι ότι θεωρώ το λοκνταουν ακατάλληλη λύση, αντιθέτως την θεωρώ επιτακτική ανάγκη).

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Για να είμαι ειλικρινής με καθησυχάζει ναι, μάλιστα ήταν και ένας από τους λόγους που τελικά αποφάσισα να τον στείλω. Ευελπιστώ στο καλύτερο.

Από την άλλη δεν γίνεται να κρατάμε άλλο τα παιδιά μας έτσι μέσα, όχι για εμάς αλλά για τα ίδια, εγώ πλέον βλέπω έντονα τις συνέπειες του εγκλεισμού στον γιο μου (όχι ότι θεωρώ το λοκνταουν ακατάλληλη λύση, αντιθέτως την θεωρώ επιτακτική ανάγκη).

 

Just now, Yovanna είπε:

Ο δικός μου τσινάει λίγο, αλλά του περνάει ευτυχώς . Του άρεσε που του κάναν όλα τα χατίρια οι γιαγιάδες και πήγαινε τα πρωινά στο πάρκο για πατίνι και έτρωγε και κουλούρι και τον είχαν στα όπα οπα! Με ρωτάει κάθε πρωί, μαμά έφυγε το μικρόβιο?¨Όχι αγάπη μου, του λέω. Και τότε γιατί άνοιξαν τα σχολεία βρε μαμά??

 

Και εμένα ρωτάει συχνά πυκνά πλέον, πότε θα φύγει ο ιός. Επίσης ψιλο-απογοητεύτηκε στην αρχή που θα έπρεπε να φοράει μάσκα στο σχολείο, αλλά μπρος στη παρέα, το ξεπέρασε.

Εγώ πάλι, από τη τηλεκπαίδευση, χίλιες φορές να βράζω μάσκες κάθε μέρα.

 

Χθες δοκίμασα (σε εμένα - λόγω επισκεπτών στη δουλειά) διπλή μάσκα, μιας χρήσης από μέσα και πάνινη απέξω. Μια χαρά ήταν, τη περίμενα αποπνικτική.

Link to comment
Share on other sites

Κι η κόρη μου είναι χαρούμενη που επέστρεψε στο σχολείο. Είδε επιτέλους τους φίλους και τους δασκάλους της και βγήκε για ώρες από το σπίτι. Δεν νομίζω πως θα μείνουν ανοιχτά για πολύ καιρό αλλά είναι μια ανάσα για τα παιδιά και σίγουρα ευκαιρία για τους εκπαιδευτικούς να εντοπίσουν κενά και αδυναμίες και να δουλέψουν πράγματα που θα ήταν πιο δύσκολο να γίνουν εξ αποστάσεως.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...