Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας said:

Χαρούμενη. Πολλα παιδια έφτασαν καθυστερημένα.Και. τα σχολικά επισης.προφανως περίμεναν τα παιδια.

Σε καλό να μας βγει από άποψη υγειας.Σημερα θα πληρώσουμε και το μηνα.Ελπιζω να μην κλείσουν.

Και εγώ να σου πω δεν είδα ούτε έναν γονιό ή παιδάκι. Δεν ξέρω αν είναι που αργήσαμε λίγο εμείς και είχαν φτάσει όλοι (αντί για 8.45 τον άφησα 8.55), ή αν άργησαν τα σχολικά. Ή δεν ήρθαν πολλά παιδάκια.. Εντυπωσιάστηκα που μας αφαίρεσαν 1,5 μήνα πάντως..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Yovanna είπε:

Και εγώ να σου πω δεν είδα ούτε έναν γονιό ή παιδάκι. Δεν ξέρω αν είναι που αργήσαμε λίγο εμείς και είχαν φτάσει όλοι (αντί για 8.45 τον άφησα 8.55), ή αν άργησαν τα σχολικά. Ή δεν ήρθαν πολλά παιδάκια.. Εντυπωσιάστηκα που μας αφαίρεσαν 1,5 μήνα πάντως..

Πολυ καλα.ειχατε καθημερινά τηλεκπαοδευση?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Πολυ καλα.ειχατε καθημερινά τηλεκπαοδευση?

Ναι, άλλα λίγο. Ένα 40 λεπτο τη μέρα.

Just now, annoulen said:

 

Μπορεί να είσαι κ η μόνη !!!! :)

Είναι παιδικός. Στο προνήπιο που πηγαίνει ο ανιψιός μου, μόνο το φαγητό αφαίρεσαν!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Πώς ήταν πρώτη μέρα που πήγαν σχολείο τα παιδάκια σας :-D? Ο δικός μου πολύ χαρούμενος! Στο μεταξύ μας αφαίρεσαν 1,5 μήνα από τα δίδακτρα! 

 

Εμείς τον αφήσαμε με την εντολή να μας πάρουν αν κλάψει να πάμε να τον πάρουμε. Οψόμεθα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ilaeira said:

 

Εμείς τον αφήσαμε με την εντολή να μας πάρουν αν κλάψει να πάμε να τον πάρουμε. Οψόμεθα...

Α μωρέ η καρδούλα? Πόσο είναι? Και ι ανιψιός μου που είναι 5 έκλαιγε το πρωί. Θεωρώ ότι η καθημερινή επαφή με δασκάλους και συμμαθητές βοήθησε πολύ, αλλιώς και εμείς θα είχαμε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Α μωρέ η καρδούλα? Πόσο είναι? Και ι ανιψιός μου που είναι 5 έκλαιγε το πρωί. Θεωρώ ότι η καθημερινή επαφή με δασκάλους και συμμαθητές βοήθησε πολύ, αλλιώς και εμείς θα είχαμε πρόβλημα.

 

Είναι 15 μηνών. Είμαι πολύ αγχωμένη, και για το ψυχολογικό κομμάτι και για τον κορονοϊό, αλλά όπως μου είπε κι ο άντρας μου, δεν έχουμε δυστυχώς καμία επιλογή. Ζοριστήκαμε πάρα πολύ αυτό το δίμηνο, και το ίδιο το παιδί δεν περνούσε και πολύ καλύτερα στο σπίτι, δεδομένου ότι η μαμά του ήταν καθηλωμένη στο πισί και τον φρόντιζε άλλος άνθρωπος κάθε μέρα (παππούς, θείος, κάποιες φορές γυναίκα, όποιος μπορούσε κάθε φορά).

Link to comment
Share on other sites

Τρισευτυχισμένη και η δική μου, πρώτοι φτάσαμε στο σχολείο! Ο χώρος των παιδιών είναι το σχολείο, κακά τα ψέματα. Τα περισσότερα που ξέρω πάντως το περίμεναν πως και πως.

 

Προσωπικά, δε φοβάμαι τόσο για covid όσο ότι αργότερα, με ανοιχτά παράθυρα (γιατί ακόμα καλοκαιράκι έχουμε) και με την άρνηση της να φορέσει κάτι πιο ζεστό, θα τσιμπήσει κανένα κρύωμα και θα νομίζουμε ότι κοβιντιαστήκαμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Και εμένα πήγε γεμάτος χαρά ο γιος μου, εγώ φυσικά έχω κομμένη ανάσα, πολύ φοβάμαι βρε κορίτσια πάρα πολύ!!!

 

Και εγώ ψιλοφοβάμαι.. Και τον covid και τις ιώσεις..

 

Just now, Ilaeira said:

 

Είναι 15 μηνών. Είμαι πολύ αγχωμένη, και για το ψυχολογικό κομμάτι και για τον κορονοϊό, αλλά όπως μου είπε κι ο άντρας μου, δεν έχουμε δυστυχώς καμία επιλογή. Ζοριστήκαμε πάρα πολύ αυτό το δίμηνο, και το ίδιο το παιδί δεν περνούσε και πολύ καλύτερα στο σπίτι, δεδομένου ότι η μαμά του ήταν καθηλωμένη στο πισί και τον φρόντιζε άλλος άνθρωπος κάθε μέρα (παππούς, θείος, κάποιες φορές γυναίκα, όποιος μπορούσε κάθε φορά).

Είναι μικρούλα.. Βέβαια μερικές φορές τα μικρά αντιδρούν καλύτερα στις αλλαγές. Προ καραντίνας έκλαιγε?

 

Just now, vtgian said:

Τρισευτυχισμένη και η δική μου, πρώτοι φτάσαμε στο σχολείο! Ο χώρος των παιδιών είναι το σχολείο, κακά τα ψέματα. Τα περισσότερα που ξέρω πάντως το περίμεναν πως και πως.

 

Προσωπικά, δε φοβάμαι τόσο για covid όσο ότι αργότερα, με ανοιχτά παράθυρα (γιατί ακόμα καλοκαιράκι έχουμε) και με την άρνηση της να φορέσει κάτι πιο ζεστό, θα τσιμπήσει κανένα κρύωμα και θα νομίζουμε ότι κοβιντιαστήκαμε.

Να σου πω ότι και εγώ το ίδιο σκεφτόμουν! Από Πέμπτη που θα έχει πολικό ψύχος, θα είναι τα παιδιά με ανοιχτά παράθυρα? Στο μεταξύ δίνει χιονόπτωση απο Παρασκευή και εμείς εκεί πάνω, με το πρώτο χιόνι, έχουμε αποκλειστεί..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Και εγώ ψιλοφοβάμαι.. Και τον covid και τις ιώσεις..

 

Είναι μικρούλα.. Βέβαια μερικές φορές τα μικρά αντιδρούν καλύτερα στις αλλαγές. Προ καραντίνας έκλαιγε?

 

Να σου πω ότι και εγώ το ίδιο σκεφτόμουν! Από Πέμπτη που θα έχει πολικό ψύχος, θα είναι τα παιδιά με ανοιχτά παράθυρα? Στο μεταξύ δίνει χιονόπτωση απο Παρασκευή και εμείς εκεί πάνω, με το πρώτο χιόνι, έχουμε αποκλειστεί..

Καλά.κατσε να δουμε τον καιρό.δεν βγαινει παντα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

 

Είναι μικρούλα.. Βέβαια μερικές φορές τα μικρά αντιδρούν καλύτερα στις αλλαγές. Προ καραντίνας έκλαιγε?

 

 

Αγόρι είναι. Είχε προσαρμοστεί καλά πάνω στον μήνα και πήγαινε με χαρά. Θα δούμε τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

 

Αγόρι είναι. Είχε προσαρμοστεί καλά πάνω στον μήνα και πήγαινε με χαρά. Θα δούμε τώρα. 

ειναι μικρουλης οποτε ειναι καλητερα οι προσαρμογες σε αυτες τις ηλικιες δεχονται πιο ευκολα αλλους φροντιστες κ παιδακια ξεχνιουνται κ πιο ευκολα με τα παιχνιδια τους... πιο μετα εχουν εννοια συνεχεια που ειναι η μαμα οποτε μην ανχωνεσε δεν θα εχετε προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

 

πρίν από 27 λεπτά , Yovanna είπε:

Και εγώ ψιλοφοβάμαι.. Και τον covid και τις ιώσεις..

 

Είναι μικρούλα.. Βέβαια μερικές φορές τα μικρά αντιδρούν καλύτερα στις αλλαγές. Προ καραντίνας έκλαιγε?

 

Να σου πω ότι και εγώ το ίδιο σκεφτόμουν! Από Πέμπτη που θα έχει πολικό ψύχος, θα είναι τα παιδιά με ανοιχτά παράθυρα? Στο μεταξύ δίνει χιονόπτωση απο Παρασκευή και εμείς εκεί πάνω, με το πρώτο χιόνι, έχουμε αποκλειστεί..

Καλά.κατσε να δουμε τον καιρό.δεν βγαινει παντα.

Γυρισε πριν λίγο η μικρη .Σαν να είχε πάει χθες μου φαίνεται. Θα ζητήσω να μιλήσω στο τέλος της εβδομάδας με καμια δασκαλα  να δουμε τι θα μου πει για την επιστροφή 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα τράβαγα από το πόδι να σηκωθούν από το κρεβάτι, μέσα στις διακοπές εκτροχιάστηκε τελείως η ώρα του βραδυνού ύπνου, με αποτέλεσμα μέρες τώρα να κοιμούνται μετά τις 23.00. Κάπως έτσι, κουτουλούσαν από τη νύστα σήμερα, αλλά κατά τα άλλα ήταν σε καλή διάθεση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

Εγώ τα τράβαγα από το πόδι να σηκωθούν από το κρεβάτι, μέσα στις διακοπές εκτροχιάστηκε τελείως η ώρα του βραδυνού ύπνου, με αποτέλεσμα μέρες τώρα να κοιμούνται μετά τις 23.00. Κάπως έτσι, κουτουλούσαν από τη νύστα σήμερα, αλλά κατά τα άλλα ήταν σε καλή διάθεση.

Ισως γι αυτο το βραδυ κοιμηθούν νωρις

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Εγώ τα τράβαγα από το πόδι να σηκωθούν από το κρεβάτι, μέσα στις διακοπές εκτροχιάστηκε τελείως η ώρα του βραδυνού ύπνου, με αποτέλεσμα μέρες τώρα να κοιμούνται μετά τις 23.00. Κάπως έτσι, κουτουλούσαν από τη νύστα σήμερα, αλλά κατά τα άλλα ήταν σε καλή διάθεση.

 

Μη νομίζεις, τα περισσότερα έτσι έγιναν με το lockdown. Και η δικιά μου χθες, ενώ πέσαμε από τις 10:00 για ύπνο, στις 11:30 κοιμήθηκε. Σαφώς και νύσταζε το πρωί, αλλά ευτυχώς που το περίμενε τόσο και δεν της έριξε η νύστα το ηθικό :)

 

Γύρισε εξίσου περιχαρής, έκανε την τελειότερη ζωγραφιά λέει σήμερα για το 2021.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τον πάρω στις 5 από το σχολείο και πραγματικά ανυπομονώ να μου πει τα νέα του!!!! Σήμερα είχε πει η δασκάλα δεν θα τους έκανε μάθημα, θα έπαιζαν όλη μέρα στην αυλή, θέλω να δω τι έγινε τελικά.

Ρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι μήπως γνωρίζετε , δραστηριότητες που κάνετε στο σχολείο θα ξεκινήσουν και αυτές τώρα (εννοώ γυμναστική / θεατρικό παιχνίδι κτλ)?

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Εγώ θα τον πάρω στις 5 από το σχολείο και πραγματικά ανυπομονώ να μου πει τα νέα του!!!! Σήμερα είχε πει η δασκάλα δεν θα τους έκανε μάθημα, θα έπαιζαν όλη μέρα στην αυλή, θέλω να δω τι έγινε τελικά.

Ρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι μήπως γνωρίζετε , δραστηριότητες που κάνετε στο σχολείο θα ξεκινήσουν και αυτές τώρα (εννοώ γυμναστική / θεατρικό παιχνίδι κτλ)?

 

Σε μας ναι! Κάνει μινι σπορτς και θα ξεκινήσουν κανονικά. Όσοι κάνουν κολυμβητήριο όχι ακόμη. Επίσης μας έστειλαν το πρόγραμμα δραστηριοτήτων. Θα έχουν κάθε βδομάδα θεατρική παράσταση/θεατρικό παιχίδι.

Link to comment
Share on other sites

απο την παρασκευη προσπαθησαμε να ξαναβρουμε το προηγουμενο προγραμμα,γτ κ εμεις κοιμομασταν ο,τι να 'ναι στις διακοπες

οποτε πηγε αρκετα καλα το ξυπνημα

πολυ χαρουμενα κ τα δυο,ειδικα ο μικρος

η μεγαλη εχουν διαβασμα οποτε λιγο λιγοτερο:razz:,οχι οτι την σερνεις κιολας για να παει.επισης της ειχε αρεσει πολυ η τηλεκπαιδευση

για δραστηριοτητες εντος σχολειου δ ξερω,ειμαστε δημοσιο.ολα τα μαθηματα γινονται κανονικα.απλα αλλαξαν λιγο την ωρα αποχωρησης στις 3ταξεις του δημοτικου

Link to comment
Share on other sites

Είναι και ο καιρός ανοιξιάτικος, σαν Σεπτέμβρης είναι η αίσθηση που ξεκινούν τα σχολεία! Ο δικός μου πάει παιδικό ακόμα όχι προνήπιο, αλλά θα τον κρατήσω για λίγο σπίτι αφού είμαι ακόμα με άδεια μητρότητας λόγω του μικρού μωρού.Καλή αρχή λοιπόν σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι αν κάποιος ξέρει επειδη τα αρμόδια τηλέφωνα δεν απαντούν κ σε δυο αστυνομικά τμήματα δεν ξέρουν.

Από αύριο η Θήβα μπαίνει σε αυστηρό λοκνταουν.Θα πήγαινε για μερικές ώρες ο συζυγος για δουλειά με χαρτι της δουλειάς του.Επιτρεπεται να παει?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Να ρωτησω κατι αν κάποιος ξέρει επειδη τα αρμόδια τηλέφωνα δεν απαντούν κ σε δυο αστυνομικά τμήματα δεν ξέρουν.

Από αύριο η Θήβα μπαίνει σε αυστηρό λοκνταουν.Θα πήγαινε για μερικές ώρες ο συζυγος για δουλειά με χαρτι της δουλειάς του.Επιτρεπεται να παει?

 

Από όσο ξέρω μπαίνεις ή βγαίνεις σε τέτοιες περιοχές μόνο για θέματα υγείας και τροφοδοσία καταστημάτων με είδη πρώτης ανάγκης. Λογικά θα ξέρει η αστυνομία αν καλέσετε..

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Από όσο ξέρω μπαίνεις ή βγαίνεις σε τέτοιες περιοχές μόνο για θέματα υγείας και τροφοδοσία καταστημάτων με είδη πρώτης ανάγκης. Λογικά θα ξέρει η αστυνομία αν καλέσετε..

Μιλούσε κ τωρα δείχνει βλάβη.δεν απαντάει η πολιτική προστασία ουτεψηωτροχαια Αθηνών ούτε οι Αφίδνες.Σεψδυο αστυνομικά τμήματα δεν ξέρουν.ωραιο ε?

Μπορώ να χρησιμοποιήσω το 112?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μιλούσε κ τωρα δείχνει βλάβη.δεν απαντάει η πολιτική προστασία ουτεψηωτροχαια Αθηνών ούτε οι Αφίδνες.Σεψδυο αστυνομικά τμήματα δεν ξέρουν.ωραιο ε?

Μπορώ να χρησιμοποιήσω το 112?

αμα ειναι για δουλεια που ειναι ανοιχτη επιτρεπετε να παει ... αρκει να ειναι ανοικτη νομιμα δηλαδη μην ειναι κατι που μπορει να γινει κ απτο σπιτι τυπου συμβουλιο κτλ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...