Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Όλος ο κόσμος κλείνει τα πάντα. Δεν ξέρω τι νόημα έχει που ανοίγουν τα σχολεία, αλλά λογικά σε 3-4 βδομάδες θα τα έχουν ξανακλείσει. Νομίζω η μέγιστη αύξηση στα κρούσματα προβλέπεται για μέσα Φεβρουαρίου, οπότε έχουμε πολύ δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Και τα μαγαζιά υποτίθεται. Τίποτα ρε καροτσάκι θα μας πάει μέρα με τη μέρα βδομάδα με τη βδομάδα! 

Θεωρουσα υπερβολικους αυτους που έλεγαν ότι θα κλείσουμε μέσα ως το Μαρτη.Τελικα ισως εχουν δίκιο.Δεν θα αντέξει η οικονομία.Καταστρεφομαστε αλλα δεν τους κόβει να μαζευτούν και να προσέξουν.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Άρχισαν παλι οι ψυθοιροι για το ξανακλεισιμο των σχολείων.Φευγαλεα άκουσα στις ειδήσεις οτιβτο ανέφερε ενας πνευμονολοφος από το Σωτηρία κ τοβπεταξε κ ο Δερμιτζακης αφού πόνταρε μια φωτο από εκκλησια στον Πειραιά όπου περίμεναν οι πιστοί να κοινωνήσεις.

Μα τι κάνει ρε παιδια ο κοσμος?Δεν εχει μυαλό καθόλου πια?

 

Το έχω ξαναπει και παλιότερα, ασχέτως με το τι πιστεύει κανείς για τη Θεία Κοινωνία, το να δημοσιεύονται τίτλοι οτι μαζεύεται κόσμος να κοινωνήσει είναι, γνώμη μου, ψιλο-λαικισμός πλέον (edit: του Δερμιτζάκη με τις φώτο, οχι δικός σου). Ποτέ δεν απαγορεύτηκε, ούτε σταμάτησε η κοινωνία...δεν ετέθη τέτοιο θέμα ούτε από την Εκκλησία ούτε από το Κράτος....ακόμα και με κλειστές εκκλησίες, από το Μάρτιο αδιάκοπα μέχρι και σήμερα, εκείνοι που πήγαν να κοινωνήσουν σήμερα, είναι εκεί κάθε Κυριακή, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο και κάνουν ακριβώς το ίδιο.  Αυτό το λέω όχι εκφέροντας κάποια γνώμη, απλώς για να μην "πέφτουμε από τα σύννεφα" κάθε τόσο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Το έχω ξαναπει και παλιότερα, ασχέτως με το τι πιστεύει κανείς για τη Θεία Κοινωνία, το να δημοσιεύονται τίτλοι οτι μαζεύεται κόσμος να κοινωνήσει είναι, γνώμη μου, ψιλο-λαικισμός πλέον. Ποτέ δεν απαγορεύτηκε, ούτε σταμάτησε η κοινωνία....ακόμα και με κλειστές εκκλησίες, από το Μάρτιο αδιάκοπα μέχρι και σήμερα, εκείνοι που πήγαν να κοινωνήσουν σήμερα, είναι εκεί κάθε Κυριακή, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο και κάνουν ακριβώς το ίδιο.  Αυτό το λέω όχι εκφέροντας κάποια γνώμη, απλώς για να μην "πέφτουμε από τα σύννεφα" κάθε τόσο.

Σωστά.Οι συναγρίδες κάθε είδους συμβάλλουν.

Εκει πως τα πατε?Με τα σχολεια τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Σωστά.Οι συναγρίδες κάθε είδους συμβάλλουν.

Εκει πως τα πατε?Με τα σχολεια τι γινεται?

 

Όλα ανοιχτά ευτυχώς. Εκτός από εστιατόρια, γυμναστήρια, διασκέδαση κλπ. προς το παρόν είναι χαλαρά....μόνο το Νοέμβριο έκλεισαν και τα non essential μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Μπορεί να γίνει ένα ωραιότατο συνθηματικό για την καραντίνα.. έκανα μια μικρή συναγρίδα σπίτι μου για τη γιορτή μου.. μια μεγάλη συναγρίδα στο πάρκο μη πάτε καλύτερα.. κλπ κλπ.. 

Να σου πω...συναγρίδες, γαλοπούλες κτλ υπήρξαν τα βασικά συστατικά των φετινών ρεβεγιόν.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι πληθαίνουν οι περιπτώσεις μαζικών κρουσματων σε χωριά.Το λεω γιατι εκει ειναι πιο συγκεντρομενος ο πληθυσμός και φαίνεται.20 σε χωριό των Τρικάλων και 7 στο Ρέθυμνο.Κολλησαν σε ρεβεγιον 30 ατόμων.

Εντωμεταξυ στους κύκλους των δασκαλων κυκλοφορεί μια φήμη που ελπίζω να μην επιβεβαιωθεί. Λενε οτι την Κυριακή μπορεί να αναβάλλουμε το άνοιγμα των σχολείων.Λενε οτι δεχονται πιέσεις από τα ιδιωτικά σχολεία για άνοιγμα.Η αληθεια ειναι οτο κ εμεις και άλλοι γονεις ,λάβαμε χθες μειλ από το σχολειο οτι ανοίγουν την Δευτέρα με την επιφύλαξη οτι δεν θα ανακοινωθεί κάτι άλλο το Σαββατοκύριακο παρα του οτι τονπροσωπικο παρουσιάστηκε σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Παρατηρώ ότι πληθαίνουν οι περιπτώσεις μαζικών κρουσματων σε χωριά.Το λεω γιατι εκει ειναι πιο συγκεντρομενος ο πληθυσμός και φαίνεται.20 σε χωριό των Τρικάλων και 7 στο Ρέθυμνο.Κολλησαν σε ρεβεγιον 30 ατόμων.

Εντωμεταξυ στους κύκλους των δασκαλων κυκλοφορεί μια φήμη που ελπίζω να μην επιβεβαιωθεί. Λενε οτι την Κυριακή μπορεί να αναβάλλουμε το άνοιγμα των σχολείων.Λενε οτι δεχονται πιέσεις από τα ιδιωτικά σχολεία για άνοιγμα.Η αληθεια ειναι οτο κ εμεις και άλλοι γονεις ,λάβαμε χθες μειλ από το σχολειο οτι ανοίγουν την Δευτέρα με την επιφύλαξη οτι δεν θα ανακοινωθεί κάτι άλλο το Σαββατοκύριακο παρα του οτι τονπροσωπικο παρουσιάστηκε σημερα.

Χτες που έγινε το μπάχαλο με τις αλλ’ αντ’ άλλων ανακοινώσεις, υπήρξε η υποψία ότι ήθελαν να παρουσιαστούν όντως οι δάσκαλοι (δηλαδή να γυρίσουν οι αναπληρωτές) και να αναβληθεί για μια βδομάδα το άνοιγμα, ώστε όσοι πάνε σε μικρά μερη να μην μπουν αμέσως σε τάξη αν τυχόν έχουν κολλήσει κάτι (προφανώς δεν υπάρχουν παντού κέντρα για rapid test). Αλλά τώρα πια ποσο ρεζίλι να γίνουν; αφού το αποφάσισαν, στη χειρότερη θα τα κλείσουν κακήν κάπως σε μια βδομάδα αν αρχίσουν να αυξάνονται τα κρούσματα. Σήμερα λογικά θα έχουμε πολλά αφού προηγήθηκε εργάσιμη, το σ/κ είναι πάντα μειωμενα, δεν νομίζω  ότι θα μεσολαβήσει κάποια ορατή ραγδαία επιδείνωση που να δικαιολογήσει τόσες παλινωδίες. Γενικα πάντως δεν έχω ακούσει άνθρωπο να πιστεύει ότι θα μείνουν για καιρό ανοιχτά. Ουυε τα ίδια τα παιδιά, όσα είναι σε ηλικία να αντιληφθούν. 

 

Σε χωρια εμφανίζονται πολλά κρούσματα τώρα που γίνονται εύκολα τα rapid. Η επαρχία έχει την ψευδαίσθηση της απομόνωσης κ του περιορισμένου ελέγχου και χουν γίνει κάποια έκτροπα όπως φαίνεται, με γιορτές, μνημόσυνα κλπ. μέχρι κ καφέ να κάνουν πάρτι έχω ακούσει. Όχι εδώ στο νησί, που μάλλον δεν έγινε κάτι διαφορετικό απ ο,τι στις περισσότερες αστικές περιοχές, κ ίσως ήταν κ καλύτερα. Αλλά στο χωριό της μαμάς μου πχ, στην ηπειρωτική Ελλάδα, χωριό χωριό με όλα τα στραβά της σημασίας, είναι σαν να μην υπάρχει ιός κ συνορεύουν κ με δήμο που είναι σε πλήρη καραντίνα, λόγω κοινωνικών εκδηλώσεων... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εντωμεταξυ στους κύκλους των δασκαλων κυκλοφορεί μια φήμη που ελπίζω να μην επιβεβαιωθεί. Λενε οτι την Κυριακή μπορεί να αναβάλλουμε το άνοιγμα των σχολείων.Λενε οτι δεχονται πιέσεις από τα ιδιωτικά σχολεία για άνοιγμα.Η αληθεια ειναι οτο κ εμεις και άλλοι γονεις ,λάβαμε χθες μειλ από το σχολειο οτι ανοίγουν την Δευτέρα με την επιφύλαξη οτι δεν θα ανακοινωθεί κάτι άλλο το Σαββατοκύριακο παρα του οτι τονπροσωπικο παρουσιάστηκε σημερα.

Αμφίβολο το κόβω, αλλά μακάρι από εμένα. Έχουμε μετάλλαξη και στη χώρα μας πια, η ΠΟΥ προειδοποιεί ότι έρχεται καταστροφή ουσιαστικά, παντού κλείνουν τα πάντα, και εμείς στον κόσμο μας.

Just now, Έσπερος είπε:

 Αλλά τώρα πια ποσο ρεζίλι να γίνουν; αφού το αποφάσισαν, στη χειρότερη θα τα κλείσουν κακήν κάπως σε μια βδομάδα αν αρχίσουν να αυξάνονται τα κρούσματα. Σήμερα λογικά θα έχουμε πολλά αφού προηγήθηκε εργάσιμη, το σ/κ είναι πάντα μειωμενα, δεν νομίζω  ότι θα μεσολαβήσει κάποια ορατή ραγδαία επιδείνωση που να δικαιολογήσει τόσες παλινωδίες. Γενικα πάντως δεν έχω ακούσει άνθρωπο να πιστεύει ότι θα μείνουν για καιρό ανοιχτά. Ουυε τα ίδια τα παιδιά, όσα είναι σε ηλικία να αντιληφθούν. 

 

Νομίζω ότι σε καμιά δεκαπενταριά μέρες το πολύ θα κλείσουν, άντε να πιάσουμε Φεβρουάριο. Να πω την αλήθεια μέχρι και να μην το στείλω το παιδί σκέφτομαι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Αμφίβολο το κόβω, αλλά μακάρι από εμένα. Έχουμε μετάλλαξη και στη χώρα μας πια, η ΠΟΥ προειδοποιεί ότι έρχεται καταστροφή ουσιαστικά, παντού κλείνουν τα πάντα, και εμείς στον κόσμο μας.

Νομίζω ότι σε καμιά δεκαπενταριά μέρες το πολύ θα κλείσουν, άντε να πιάσουμε Φεβρουάριο. Να πω την αλήθεια μέχρι και να μην το στείλω το παιδί σκέφτομαι. 

Ανακοινώθηκε επίσημα ανοιγουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ανακοινώθηκε επίσημα ανοιγουν

 

Ναι, δεν νομίζω ότι θα γινόταν να το πάρουν πίσω. Είπαν ότι αν φανεί ότι πάμε για τρίτο κύμα, θα κλείσουν πάλι ουσιαστικά. Άρα 2-3 εβδομάδες με βάση όλα τα μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Ναι, δεν νομίζω ότι θα γινόταν να το πάρουν πίσω. Είπαν ότι αν φανεί ότι πάμε για τρίτο κύμα, θα κλείσουν πάλι ουσιαστικά. Άρα 2-3 εβδομάδες με βάση όλα τα μοντέλα.

Ίσα ίσα δηλαδή που θα "κονομήσουμε " καμία ίωση στο σχολείο εμείς που είμαστε και μικρά και θα ψαχνόμαστε..

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην βγει ξινο κ να μην λέω μεγαλη κουβεντα αλλα θέλω να παει το παιδι σχολειο.

Ξερετε ποσα τεστ εκαναν κ βγηκε το σημερινό νούμερο?Πως λενε οτι ειναι υψηλός ο αριθμός?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ελπίζω να μην βγει ξινο κ να μην λέω μεγαλη κουβεντα αλλα θέλω να παει το παιδι σχολειο.

Ξερετε ποσα τεστ εκαναν κ βγηκε το σημερινό νούμερο?Πως λενε οτι ειναι υψηλός ο αριθμός?

Εγω περίμενα περισσότερα σήμερα. Τις προηγούμενες καθημερινές ήμασταν στα 900. Χτες αν κ αργία, ήταν 500 ενώ στις άλλες αργίες ήταν το πολύ 350. Γι αυτό είχα φοβηθεί σήμερα. Έχουν γίνει και πολλά ραπιντ που τα μετράνε τώρα στο άθροισμα ενώ κανονικά δεν πρέπει. μακάρι να είναι πτώση όντως αυτό, αν κ φοβάμαι τις παρασπονδίες που λέγεται ότι έγιναν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εγω περίμενα περισσότερα σήμερα. Τις προηγούμενες καθημερινές ήμασταν στα 900. Χτες αν κ αργία, ήταν 500 ενώ στις άλλες αργίες ήταν το πολύ 350. Γι αυτό είχα φοβηθεί σήμερα. Έχουν γίνει και πολλά ραπιντ που τα μετράνε τώρα στο άθροισμα ενώ κανονικά δεν πρέπει. μακάρι να είναι πτώση όντως αυτό, αν κ φοβάμαι τις παρασπονδίες που λέγεται ότι έγιναν. 

εγω πιστευω οτι μεγαλη ανοδο δεν θα υπαρχει οσοι προσεχαν κ πριν τις γιορτες συνεχισαν να προσεχουν κ οσοι ηταν χαλαροι κ βλεπαν κοσμο τα ιδια καναν κ στις γιορτες ή κ μπορει κ λιγοτερο γιατι ειναι κ οικογενειακες γιορτες κ αργιες κ οσοι δουλευαν ειδαν κ λιγοτερο κοσμο απο οτι βλεπουν καθημερινα στην δουλεια τους. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ περίμενα περισσότερα κρούσματα σήμερα από όσα ανακοινώθηκαν. Το θέμα είναι με το άνοιγμα των σχολείων ότι δεν έχουν ληφθεί ουσιαστικά μέτρα, κάτι δραστικά διαφορετικό από ό,τι ίσχυε. Επίσης αν ένα παιδί ή εκπαιδευτικός αρρωστήσει ακόμη κι από ένα απλό κρυολόγημα ή ίωση, θα υπάρξει ανησυχία και θα πρέπει να γίνουν τεστ κλπ. ανάλογα φυσικά με την καθοδήγηση των γιατρών. Δε συμφωνώ με το άνοιγμα σχολείων τη δεδομένη χρονική στιγμή. Καλύτερα να άνοιγαν τον Μάρτη αν η κατάσταση ήταν καλύτερη όσο κι αν αυτό δημιουργεί θέματα πρακτικά στην καθημερινότητα της οικογένειάς μου. Από την άλλη, τα παιδιά έχουν την ανάγκη να πάνε σχολείο και το σχολείο δεν είναι μόνο διδασκαλία κι εκμάθηση αλλά πολλά ακόμη, όπως κοινωνικοποίηση. Σαφώς, ωστόσο, οι εκπαιδευτικοί θα μπορέσουν να δουν την πορεία των παιδιών και να κάνουν πράγματα που δεν ήταν εύκολο να γίνουν στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση. 

Και μιας και συζητάμε για την κατάσταση γενικά σε σχέση με τον Covid-19, πόσοι από σας εργάζονται από το σπίτι; Πήρατε εύκολα άδειες για να μείνετε με τα παιδιά σας αν χρειαζόταν ή για λόγους υγείας κλπ.; Τι έχει αλλάξει στην καθημερινότητά σας; Κάνετε online τα ψώνια σας; Εγώ πια ναι, κι έκανα και κάποια με την μέθοδο του click away αλλά σούπερ μάρκετ πάω εγώ. Το βλέπω σαν την ευκαιρία μου για βόλτα και προσπαθώ να πηγαίνω σε ώρες που δεν έχει πολύ κόσμο. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, love kids είπε:

Και μιας και συζητάμε για την κατάσταση γενικά σε σχέση με τον Covid-19, πόσοι από σας εργάζονται από το σπίτι; Πήρατε εύκολα άδειες για να μείνετε με τα παιδιά σας αν χρειαζόταν ή για λόγους υγείας κλπ.; Τι έχει αλλάξει στην καθημερινότητά σας; Κάνετε online τα ψώνια σας; Εγώ πια ναι, κι έκανα και κάποια με την μέθοδο του click away αλλά σούπερ μάρκετ πάω εγώ. Το βλέπω σαν την ευκαιρία μου για βόλτα και προσπαθώ να πηγαίνω σε ώρες που δεν έχει πολύ κόσμο. 

 

Εγώ είμαι στο σπίτι από πέρσυ το Μάρτιο και να πω την αλήθεια δε νομίζω όσο παραμένω σε αυτή την εταιρεία να επιστρέψει ποτέ ο περισσότερος κόσμος όπως πριν. Έχουμε τόσο προσαρμοστεί (και ακούω και από άλλες εταιρείες με δουλειά γραφείου το ίδιο) που προσανατολίζονται μάλλον ακόμη και στο να ξενοικιάσουν χώρους και να κρατήσουν αίθουσες συναντήσεων και υποδομές, αλλάζοντας το μοντέλο εργασίας. Από όσο γνωρίζω αρκετές εταιρείες ειδικά στην Αμερική ήδη έχουν προχωρήσει σε αυτά τα βήματα, το προτιμούν όλοι οι εργαζόμενοι με οικογένεια.

Ψώνια και πριν έκανα σε μεγάλο βαθμό ηλεκτρονικά. Δηλαδή αγορές σε βασικά είδη που δεν τίθεται θέμα να τα επιλέξω ένα ένα (μακαρόνια, σάλτσες, αλεύρι, καθαριστικά κλπ) τα παράγγελνα ηλεκτρονικά και το ίδιο και αρκετά άλλα είδη, όπως βιβλία και ρούχα σε μεγάλες αλυσίδες που ξέρουμε τα νούμερα. Ψώνια έκανα και συνεχίζω να κάνω για κάποια μικρά καθημερινά (φρέσκα φρούτα, γάλα), κρέας και ψάρια. Τα ψώνια τύπου παπούτσια, δώρα κλπ ήταν βόλτα, ειδικά σε βιβλιοπωλεία τρελαίνομαι να χαζεύω (ακόμη και αν μετά παραγγείλω τα ίδια στο ηλεκτρονικό τους κατάστημα) και αυτό είναι κάτι που μου λείπει. Μέρικες φορές από το Νοέμβριο και μετά έχω χρειαστεί επειγόντως κάτι από σούπερ μάρκετ που δεν άξιζε παραγγελία, και εκεί προτιμάω είτε το μπακάλικο της γειτονιάς, είτε ώρα νωρίς το πρωί ή την ώρα του μεσημεριανού, που δεν έχει πολύ κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Εγώ είμαι στο σπίτι από πέρσυ το Μάρτιο και να πω την αλήθεια δε νομίζω όσο παραμένω σε αυτή την εταιρεία να επιστρέψει ποτέ ο περισσότερος κόσμος όπως πριν. Έχουμε τόσο προσαρμοστεί (και ακούω και από άλλες εταιρείες με δουλειά γραφείου το ίδιο) που προσανατολίζονται μάλλον ακόμη και στο να ξενοικιάσουν χώρους και να κρατήσουν αίθουσες συναντήσεων και υποδομές, αλλάζοντας το μοντέλο εργασίας. Από όσο γνωρίζω αρκετές εταιρείες ειδικά στην Αμερική ήδη έχουν προχωρήσει σε αυτά τα βήματα, το προτιμούν όλοι οι εργαζόμενοι με οικογένεια.

Ισχύει απόλυτα αυτό που λες. Στον τομέα που αναφέρεσαι έχουμε περάσει σε νέο μοντέλο εργασίας πλέον. Αν όχι εξ'ολοκλήρου τηλεργασία, σίγουρα αύξηση του χρόνου εργασίας από το σπίτι και διατήρηση μικρού ποσοστού εργασίας από τον επαγγελματικό χώρο (1-2 ημέρες την εβδομάδα). Και όντως εταιρείες σκέφτονται να ξενοικιάσουν χώρους. Ακόμη και, για αναγκαίες συναντήσει, να γίνεται καλός προγραμματισμός καιρό πριν και να κλείνονται χώροι συναντήσεων-συνεδριάσεων μόνο για λίγες ημέρες.

Αν και πολλοί την τηλεργασία την χαρακτηρίζουν ως "μεγαλύτερη σκλαβιά", από τον περίγυρο μου βλέπω πως η αλλαγή αυτή του μοντέλου εργασίας είναι θετικό βήμα για τον εργαζόμενο. Να τονίσω, όπου κι όταν εφαρμόζετε σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Ισχύει απόλυτα αυτό που λες. Στον τομέα που αναφέρεσαι έχουμε περάσει σε νέο μοντέλο εργασίας πλέον. Αν όχι εξ'ολοκλήρου τηλεργασία, σίγουρα αύξηση του χρόνου εργασίας από το σπίτι και διατήρηση μικρού ποσοστού εργασίας από τον επαγγελματικό χώρο (1-2 ημέρες την εβδομάδα). Και όντως εταιρείες σκέφτονται να ξενοικιάσουν χώρους. Ακόμη και, για αναγκαίες συναντήσει, να γίνεται καλός προγραμματισμός καιρό πριν και να κλείνονται χώροι συναντήσεων-συνεδριάσεων μόνο για λίγες ημέρες.

Αν και πολλοί την τηλεργασία την χαρακτηρίζουν ως "μεγαλύτερη σκλαβιά", από τον περίγυρο μου βλέπω πως η αλλαγή αυτή του μοντέλου εργασίας είναι θετικό βήμα για τον εργαζόμενο. Να τονίσω, όπου κι όταν εφαρμόζετε σωστά.

 

Έτσι ακριβώς. 

Η δική μου εταιρεία, που μέχρι πρότινος είχε εμμονική άρνηση στην τηλεργασία, όταν συνειδητοποίησε πόσα χρήματα γλίτωσε παγκοσμίως στην πρώτη καραντίνα, άλλαξε βιολί. Πλέον τα γραφεία στις περισσότερες χώρες μεταφέρονται σε μικρότερους χώρους και οι εργαζόμενοι ενθαρρύνονται να μείνουν και μόνιμα σπίτι αν θέλουν. Οι πιο πολλοί πηγαίνουν στο γραφείο μια-δυο φορές την εβδομάδα, περισσότερο για να μην χάσουν την προσωπική επαφή με τους συναδέλφους. 

 

Ομολογώ ότι ενώ μου αρέσει να ντύνομαι, να βάφομαι και τέλος πάντων να περνάω μερικές ώρες χωρίς να ασχολούμαι με πάνες, η απουσία του commute είναι απίστευτη υπόθεση. Γλιτώνεις πάρα πολύ χρόνο, άσε που μπορείς στα ενδιάμεσα της δουλειάς να βάλεις ένα πλυντήριο ή να φτιάξεις στα γρήγορα ένα φαγητό. Τους φιλιππικούς περί απομόνωσης των υπαλλήλων τους ακούω μ' ένα ελαφρύ μειδίαμα: αν μη τι άλλο περνάω περισσότερη ώρα τσατάροντας με συναδέλφους απ' ό,τι μιλούσαμε λάιβ στο γραφείο, άσε που στο σπίτι μου μπορώ να μιλήσω ελεύθερα χωρίς να αγχώνομαι ποιος με ακούει. 

 

Πιστεύω πως όταν επανέλθουμε στην κανονικότητα, θα επιλέξω κι εγώ να πηγαίνω στο γραφείο μια φορά την εβδομάδα, για αλλαγή παραστάσεων. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Εγώ είμαι στο σπίτι από πέρσυ το Μάρτιο και να πω την αλήθεια δε νομίζω όσο παραμένω σε αυτή την εταιρεία να επιστρέψει ποτέ ο περισσότερος κόσμος όπως πριν. Έχουμε τόσο προσαρμοστεί (και ακούω και από άλλες εταιρείες με δουλειά γραφείου το ίδιο) που προσανατολίζονται μάλλον ακόμη και στο να ξενοικιάσουν χώρους και να κρατήσουν αίθουσες συναντήσεων και υποδομές, αλλάζοντας το μοντέλο εργασίας. Από όσο γνωρίζω αρκετές εταιρείες ειδικά στην Αμερική ήδη έχουν προχωρήσει σε αυτά τα βήματα, το προτιμούν όλοι οι εργαζόμενοι με οικογένεια.

Ψώνια και πριν έκανα σε μεγάλο βαθμό ηλεκτρονικά. Δηλαδή αγορές σε βασικά είδη που δεν τίθεται θέμα να τα επιλέξω ένα ένα (μακαρόνια, σάλτσες, αλεύρι, καθαριστικά κλπ) τα παράγγελνα ηλεκτρονικά και το ίδιο και αρκετά άλλα είδη, όπως βιβλία και ρούχα σε μεγάλες αλυσίδες που ξέρουμε τα νούμερα. Ψώνια έκανα και συνεχίζω να κάνω για κάποια μικρά καθημερινά (φρέσκα φρούτα, γάλα), κρέας και ψάρια. Τα ψώνια τύπου παπούτσια, δώρα κλπ ήταν βόλτα, ειδικά σε βιβλιοπωλεία τρελαίνομαι να χαζεύω (ακόμη και αν μετά παραγγείλω τα ίδια στο ηλεκτρονικό τους κατάστημα) και αυτό είναι κάτι που μου λείπει. Μέρικες φορές από το Νοέμβριο και μετά έχω χρειαστεί επειγόντως κάτι από σούπερ μάρκετ που δεν άξιζε παραγγελία, και εκεί προτιμάω είτε το μπακάλικο της γειτονιάς, είτε ώρα νωρίς το πρωί ή την ώρα του μεσημεριανού, που δεν έχει πολύ κόσμο.

Τι έγινε με το σημερινό παρτυ?Έγινε τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...