Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, maripoz είπε:

Οπουδήποτε εντός νόμου μπορείς να πας, δεν υπάρχει καμία επίσημη απαγόρευση. Άλλο η σύσταση άλλο η απαγόρευση 

vαι οκ πρεπει vα εχεις ομωςαλλη αιτιολογια οχι το 6 που ειvαι περπατημα. Αv σε σταματησουv πχ στο κεvτρο δεv ειμαι σιγουρη οτι δεv σε γραφουv .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, ninaki80 said:

vαι οκ πρεπει vα εχεις ομωςαλλη αιτιολογια οχι το 6 που ειvαι περπατημα. Αv σε σταματησουv πχ στο κεvτρο δεv ειμαι σιγουρη οτι δεv σε γραφουv .

Δεν μπορούν να σε γράψουν ούτε για το 6. Δηλαδή αν πέσεις σε κάποιον που θα αυθεραιτησει και σε γράψει μετά δικαστικα θαβδικαιωθεις. Αυτό βέβαια ισχύει για κάθε περίπτωση που σε γράψουν αυθαίρετα. Αλλά ναι και το 6 είναι λόγος να μετακινηθεί όπου θέλεις. Είπαμε ο πρωθυπουργός πήγε από Κολωνάκι Πάρνηθα για άσκηση και όταν ζητηθηκαν διευκρίνησεις από δημοσιογραφους αν αυτό είναι επιτρεπτό για όλους τους πολίτες ειπώθηκε πως ναι ειναι

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Αλλά και μέσω αυτών των χωρών δλδ από Μεξικό ξέρω γω διαμέσου μιας άλλης χώρας από την οποια επιτρέπεται να έρθει στην Ελλάδα. Δλδ πρακτικά από όλα τα περισσότερα μέρη του κοσμου 

 

 

Quote

Ειδικότερα, η notam προβλέπει απαγόρευση εισόδου στην χώρα μη Ευρωπαίων Πολιτών (Non EU Citizens). Από την αεροπορική οδηγία εξαιρούνται οι πολίτες των ακόλουθων 8 χωρών: Αυστραλία, Ιαπωνία, Νέα Ζηλανδία, Ρουάντα, Νότια Κορέα, Ταϋλάνδη, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα και Σιγκαπούρη.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

 

 

 

Δηλαδή από 1/1 ούτε το ΗΒ?

Just now, maripoz said:

Δηλαδή από 1/1 ούτε το ΗΒ?

Βασικά μόλις τις διάβασα τις τελευταίες νοταμς ισχύουν τα κράτη που λες αδιακριτως και κάποια ακόμα (Ισραήλ, Ρωσία, Αλβανία, Β. Μακεδονία) υπό όρους πχ συγκεκριμένα άτομα ανά εβδομάδα. Από Ελβετία και Νορβηγία επιτρέπεται? Γιατί αν ναι, που υποθέτω ναι, είναι κακογραμμενο το κείμενο 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Αλλά και από πριν πουθενά δεν έλεγε ότι απαγορεύεται

Έλεγε (και λέει) στο έντυπο, στο 6" σύντομη μετακίνηση κοντά στην κατοικία μου". Αλλά όπως είπες κι εσύ , μετά την εκδρομουλα στην Πάρνηθα δόθηκαν οι απαραίτητες διευκρινίσεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το Ηνωμένο Βασίλειο ειναι ειδική περίπτωση...θεωρώ οτι θα υπάρξει εξαίρεση από το γενικό κανόνα των τρίτων χωρών, τουλάχιστον οταν περάσει αυτή η ιστορία με τη μετάλλαξη...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

Έλεγε (και λέει) στο έντυπο, στο 6" σύντομη μετακίνηση κοντά στην κατοικία μου". Αλλά όπως είπες κι εσύ , μετά την εκδρομουλα στην Πάρνηθα δόθηκαν οι απαραίτητες διευκρινίσεις....

Για την καραντίνα του Μαρτίου ισχύει αυτό που λες νομίζω όχι του Νοεμβρίου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Για την καραντίνα του Μαρτίου ισχύει αυτό που λες νομίζω όχι του Νοεμβρίου. 

Δεν νομίζω, έχω κατεβάσει το έντυπο από το gov.gr και λέει ακριβώς το ίδιο, εγώ στέλνω το SMS βέβαια, αλλά έτυχε και το είδα στο έντυπο που κατέβασα για τους γονείς του σύζυγο μου που δεν είναι εξοικειωμένοι με SMS.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

Δεν νομίζω, έχω κατεβάσει το έντυπο από το gov.gr και λέει ακριβώς το ίδιο, εγώ στέλνω το SMS βέβαια, αλλά έτυχε και το είδα στο έντυπο που κατέβασα για τους γονείς του σύζυγο μου που δεν είναι εξοικειωμένοι με SMS.

Ε τότε πώς ισχύουν οι διευκρινισεις που δόθηκαν? Διαβάζω το φεκ γισ την καραντίνα της 7 ης Νοεμβρίου και δεν λέει πουθενά ότι απαγορεύεται η μετακίνηση οπουδήποτε εντός του νόμου, απλώς ήταν σύσταση να είναι κοντά στο σπίτι. Νομίζω το έντυπο έχει ξωμεινει από τον Μάρτιο 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Νομίζω το έντυπο έχει ξωμεινει από τον Μάρτιο

Πολύ πιθανόν.

Πάντως και έτσι να είναι είναι βασικό φάουλ, πολλοί άνθρωποι θα στηριχτούν σε αυτό που γράφει το έντυπο και μόνο, δεν θα ψαχτουν παραπάνω. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sunshine8 said:

Πολύ πιθανόν.

Πάντως και έτσι να είναι είναι βασικό φάουλ, πολλοί άνθρωποι θα στηριχτούν σε αυτό που γράφει το έντυπο και μόνο, δεν θα ψαχτουν παραπάνω. 

 

Ναι ισχύει. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, μαγιοπουλας said:

Μολις διαβασα οτι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το νέο στελεχος να μεταδιδεται περισσότερο στα παιδια.

Το διάβασα και εγώ και αγχώθηκα πάρα πολύ !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Το διάβασα και εγώ και αγχώθηκα πάρα πολύ !!!

 

 

Μην αγχώνεστε τζάμπα (τουλάχιστον όχι ακόμα). Όλα αυτά είναι εικασίες, δεν στηρίζονται πουθενά. Οι περισσότεροι ειδικοί λένε ότι ακόμα δεν ξέρουν αν όντως η μετάλλαξη αυτή είναι πιο μεταδοτική και πόσο πιο μεταδοτική. Το 70% περισσότερο μεταδοτικός που πέταξε ο Μπόρις Τζόνσον κανείς δεν ξέρει από που προκύπτει! 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γενικά νομίζω ότι πλέον που βγαίνει το εμβόλιο έχω γίνει πολύ πιο cool, σαν να νιώθω ότι τελειώνει αυτή η ιστορία. Δεν έχουμε κάνει κάποια συζήτηση με τους γιατρούς μας για το αν θα το κάνουμε (αν δεν είναι υποχρεωτικό εννοειται) αλλά και μόνο που θα το κάνουν τόσοι άνθρωποι νιώθω ότι πλησιάζουμε στη λύση της υπόθεσης! Μακάρι να είναι όντως έτσι και να μην είμαι υπεραισιόδοξη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσάς δηλαδή σας φαίνεται περίεργο που η Pfizer που είναι κολοσσός, έβγαλε εμβόλιο με συντήρηση στους -70 και η moderna σε θερμοκρασίες ψυγείου?? Δηλαδή η Pfizer δεν ήξερε να το κάνει κι αυτή? Και σου λένε όποιο και να κάνεις το ίδιο είναι! Μόνο εγώ δεν βρίσκω λογική σε αυτό?? Ρωτάω γιατί δεν έχω προλάβει ακόμη να το συζητήσω με κάποιον άλλον πέρα από τον ξάδερφο μου και απορώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εσάς δηλαδή σας φαίνεται περίεργο που η Pfizer που είναι κολοσσός, έβγαλε εμβόλιο με συντήρηση στους -70 και η moderna σε θερμοκρασίες ψυγείου?? Δηλαδή η Pfizer δεν ήξερε να το κάνει κι αυτή? Και σου λένε όποιο και να κάνεις το ίδιο είναι! Μόνο εγώ δεν βρίσκω λογική σε αυτό?? Ρωτάω γιατί δεν έχω προλάβει ακόμη να το συζητήσω με κάποιον άλλον πέρα από τον ξάδερφο μου και απορώ.

 

Σίγουρα κάποια επιστημονική εξήγηση υπάρχει, αν δεν έχουμε ειδικές γνώσεις πώς να το κρίνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εσάς δηλαδή σας φαίνεται περίεργο που η Pfizer που είναι κολοσσός, έβγαλε εμβόλιο με συντήρηση στους -70 και η moderna σε θερμοκρασίες ψυγείου?? Δηλαδή η Pfizer δεν ήξερε να το κάνει κι αυτή? Και σου λένε όποιο και να κάνεις το ίδιο είναι! Μόνο εγώ δεν βρίσκω λογική σε αυτό?? Ρωτάω γιατί δεν έχω προλάβει ακόμη να το συζητήσω με κάποιον άλλον πέρα από τον ξάδερφο μου και απορώ.

διάβασα ότι υπάρχει στόχος να αποθηκευτεί σε άλλη μορφή για ευκολότερη συντήρηση κ οι γιατροί που παρακολουθώ το ανέφεραν εξ αρχής ως σημαντικό μειονέκτημα του συγκεκριμένου εμβολίου (πρακτικό μειονέκτημα, όχι κατασκευαστικό- επιστημονικό). 

 

Εγω  δεν είμαι αισιόδοξη. κατ αρχας κάποιες χώρες (της ΕΕ) κάνουν κατ ίδιαν συμφωνίες με την pfizer κ παίρνουν δόσεις. εδώ φοβάμαι ότι θα μείνουμε έτσι ζητουλες για καιρό. Γενικα νομίζω ότι όταν εμβολιαστούν αρκετοί, θα αρρωσταίνουν λιγότεροι προφανώς κ αυτό θα κάνει την ασθένεια περισσότερο πρακτικά διαχειρίσιμη κ στατιστικα αποδεκτή. Δλδ θα μείνουν κάποιοι απροστάτευτοι κ θα πεθαίνουν αλλά θα έχει περάσει σαν ένας συνηθισμένος θάνατος όπως πχ ηλικιωμένων από γρίπη ή νοσηλευόμενους από ενδονοσοκομειακή λοίμωξη. Μακάρι να βγω λάθος. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

 

Σίγουρα κάποια επιστημονική εξήγηση υπάρχει, αν δεν έχουμε ειδικές γνώσεις πώς να το κρίνουμε?

Επιστημομονική εξήγηση που η moderna κατάφερε κάτι που δεν κατάφερε μια φαρμακοβιομηχανία κολοσσός? Άντε να το δεχτώ. Τώρα όμως και εφόσον λένε ότι είναι εξίσου αποτελεσματικά (94% το ένα, 95% το άλλο), δεν ακυρώνεται το εμβόλιο της Pfeizer? Γιατί κάποιος να κάτσει να ασχοληθεί με "επικίνδυνες αποστολές", όταν υπάρχει αυτό που απλά μπάινει στα ψυγεία?

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Mary1976 said:

 

Μην αγχώνεστε τζάμπα (τουλάχιστον όχι ακόμα). Όλα αυτά είναι εικασίες, δεν στηρίζονται πουθενά. Οι περισσότεροι ειδικοί λένε ότι ακόμα δεν ξέρουν αν όντως η μετάλλαξη αυτή είναι πιο μεταδοτική και πόσο πιο μεταδοτική. Το 70% περισσότερο μεταδοτικός που πέταξε ο Μπόρις Τζόνσον κανείς δεν ξέρει από που προκύπτει! 

Ε κάπως πρέπει να εξηγήσει που τα χουνε κάνει σ@£& εκεί πάνω και θα γίνει το σώσε τις επόμενες μέρες όπως φαίνεται 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Επιστημομονική εξήγηση που η moderna κατάφερε κάτι που δεν κατάφερε μια φαρμακοβιομηχανία κολοσσός? Άντε να το δεχτώ. Τώρα όμως και εφόσον λένε ότι είναι εξίσου αποτελεσματικά (94% το ένα, 95% το άλλο), δεν ακυρώνεται το εμβόλιο της Pfeizer? Γιατί κάποιος να κάτσει να ασχοληθεί με "επικίνδυνες αποστολές", όταν υπάρχει αυτό που απλά μπάινει στα ψυγεία?

Ίσως όταν υπάρξει επάρκεια δόσεων αυτό να το ακυρώσει όντως, εκτός αν βρουν άλλη μορφή πιο εύχρηστη. αλλά τώρα που κυνηγάμε τις δόσεις δεν νομίζω ότι υπάρχει πολυτέλεια να διαλέγεις εμβόλια. 

 

Κ η ΑΖ κολοσσός είναι αλλά είχαν αστοχίες στην έρευνα όπως φαίνεται. Με δεδομένη την ταχύτητα, αυτά είναι αναμενόμενα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Τώρα όμως και εφόσον λένε ότι είναι εξίσου αποτελεσματικά (94% το ένα, 95% το άλλο), δεν ακυρώνεται το εμβόλιο της Pfeizer? Γιατί κάποιος να κάτσει να ασχοληθεί με "επικίνδυνες αποστολές", όταν υπάρχει αυτό που απλά μπάινει στα ψυγεία?

 

Μα εγώ έχω καταλάβει ότι δεν θα το έχουμε σπίτι μας όπως τα παιδικά εμβόλια πχ, ώστε να μας ενδιαφέρει αν συντηρείται στο απλό ψυγείο. Θα πηγαίνουμε στα εμβολιαστικα κέντρα κ θα μας κάνουν οποιο τύχει. Εκεί προφανώς θα έχουν και τα κατάλληλα ψυγεία για το άλλο, οπότε δεν θα τους κάνει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

H Moderna είναι μια μικρή (συγκριτικά με την Pfizer) και νέα (2010) ερευνητική εταιρία η οποία όμως είχε ήδη ως αντικείμενο τους κορωναϊούς και είχε στενή συνεργασία με κρατικές αρχές υγείας για εμβόλιο για τον SARS. Και ουσιαστικά ήταν η πρώτη που επεξεργάστηκε δεδομένα από Κίνα, έχοντας έτσι προβάδισμα στις έρευνες και στις δοκιμές. H Pfizer από την άλλη, ακριβώς επειδή είναι κολοσσός, έχει άλλη γραφειοκρατία και προτεραιότητες στο τι εντάσσει στα ερευνητικά της. Αλλά παράλληλα έχει άλλη δυναμική παραγωγής σε σχέση με τη Moderna (πολύ πολύ μεγαλύτερη).

Από εκεί και πέρα, είναι όλα θέμα οικονομικών και όχι μόνο διαπραγματεύσεων μεταξύ εταιριών και κρατών. Η Νέα Ζηλανδία πχ που είναι η χώρα πρότυπο στην αντιμετώπιση της πανδημίας, σε όλα τα επίπεδα, έχει ήδη προχωρήσει σε παραγγελίες για όλους τους πολίτες αλλά και για διάθεση σε γειτονικές φτωχότερες περιοχές. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Μα εγώ έχω καταλάβει ότι δεν θα το έχουμε σπίτι μας όπως τα παιδικά εμβόλια πχ, ώστε να μας ενδιαφέρει αν συντηρείται στο απλό ψυγείο. Θα πηγαίνουμε στα εμβολιαστικα κέντρα κ θα μας κάνουν οποιο τύχει. Εκεί προφανώς θα έχουν και τα κατάλληλα ψυγεία για το άλλο, οπότε δεν θα τους κάνει διαφορά.


Σπίτι μας μπορεί όχι. Αλλά και πάλι, εξοπλισμός με -70 συντήρηση, δεν είναι δεδομένος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Μα εγώ έχω καταλάβει ότι δεν θα το έχουμε σπίτι μας όπως τα παιδικά εμβόλια πχ, ώστε να μας ενδιαφέρει αν συντηρείται στο απλό ψυγείο. Θα πηγαίνουμε στα εμβολιαστικα κέντρα κ θα μας κάνουν οποιο τύχει. Εκεί προφανώς θα έχουν και τα κατάλληλα ψυγεία για το άλλο, οπότε δεν θα τους κάνει διαφορά.

Τίθενται ζητήματα μεταφοράς κ συντήρησης σε πιο απομακρυσμένες περιοχές. Όχι ανυπέρβλητα προφανώς αλλά είναι ένα πρακτικό μειονέκτημα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...