Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Θέλω να πω και κάτι άλλο γιατί ίσως έχω παρεξηγηθει. Δεν ήμουν εναντίον του τουρισμού συνολικά το καλοκαίρι, δεν είπα ποτέ να μην αφήσουμε τουρίστα να μπει στη χώρα. Ήμουν υπέρ ενός μοντέλου Κύπρου, το οποίο τελικά ισχύει τώρα με τεράστια καθυστέρηση. Δλδ είσοδος με τεστ. Αυτό 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 hour ago, vicky86 είπε:

δ μπορω να εχω αποψη για ολα τα παιδακια.σιγουρα απο τα 8κ μετα ετσι ειναι.τα δικα μου ειναι μικροτερα κ βλεπω πως κινουνται τα πραγματα επαρχια που μενουμε.σε μεγαλες πολεις θα ειναι αλλιως

ααα ωραια που ειστε επαρχια πολυ καλητερα.  κ εδω τα μικροτερα παιδακια παιζουν σε οποια παιδικη χαρα κ αν πας . αλλα ειδικα τωρα το χειμωνα πρεπει να δωσεις ραντεβου ακομα κ στην παιδικη χαρα για να βρεις μερικα παιδακια ακομα κ προ κορονοιου . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Σορρυ μπερδεύτηκα έχεις δίκιο δεν είναι η Φινλανδία Σκανδιναβία, αναφερόμουν κυρίως στη Σουηδία και στην Φινλανδία που όντως δεν είναι Σκανδιναβία. Αρκετοί φίλοι μου από Αγγλία θα πάνε πάντως για διακοπές σε αυτές τις χώρες τα Χριστούγεννα.

 

Είπα εγώ ότι είναι ωραία? Είπα πόσο παράδοξο είναι που γίνεται να ταξιδεύεις έξω. Επιπλέον Τώρα για να μπεις στην χώρα κάνεις τεστ ενώ το καλοκαίρι δεν έκανες. Αν κάνανε και το καλοκαίρι τώρα δεν θα ήμαστε σε αυτή την κατάσταση. Επιπλέον τώρα η Ελλάδα είναι από τις χειρότερες επιδημιολογικα χώρες οπότε με το να βγεις έξω δεν κίνδυνειυεις περισσότερο ενώ το καλοκαίρι ήταν το ανάποδο. Εσύ δεν εχεις καταλάβει καλά. 

Ναι είναι ανοιχτά τώρα αλλά για τα Χριστούγεννα θα τα κλείσουν για έναν μηνα 

Γιατί θα κλείσουν για ένα μήνα?θα ρωτήσω και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Σορρυ μπερδεύτηκα έχεις δίκιο δεν είναι η Φινλανδία Σκανδιναβία, αναφερόμουν κυρίως στη Σουηδία και στην Φινλανδία που όντως δεν είναι Σκανδιναβία. Αρκετοί φίλοι μου από Αγγλία θα πάνε πάντως για διακοπές σε αυτές τις χώρες τα Χριστούγεννα.

 

Είπα εγώ ότι είναι ωραία? Είπα πόσο παράδοξο είναι που γίνεται να ταξιδεύεις έξω. Επιπλέον Τώρα για να μπεις στην χώρα κάνεις τεστ ενώ το καλοκαίρι δεν έκανες. Αν κάνανε και το καλοκαίρι τώρα δεν θα ήμαστε σε αυτή την κατάσταση. Επιπλέον τώρα η Ελλάδα είναι από τις χειρότερες επιδημιολογικα χώρες οπότε με το να βγεις έξω δεν κίνδυνειυεις περισσότερο ενώ το καλοκαίρι ήταν το ανάποδο. Εσύ δεν εχεις καταλάβει καλά. 

Ναι είναι ανοιχτά τώρα αλλά για τα Χριστούγεννα θα τα κλείσουν για έναν μηνα 

Και η Φινλανδία είναι κλειστή παντως, το είδα μετά από περιέργεια, δεν επιτρέπει τουρισμό. Οπότε οι φίλοι σου μάλλον δεν θα πάνε. Μόνο στην Σουηδία μπαίνεις χωρίς ιδιαίτερους περιορισμούς και δεν ξέρω και αν ισχύει κιόλας πλέον. Η τελευταία φορά που πήγα ήταν το Σεπτέμβριο που ήταν όλα αλλιώς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Γιατί θα κλείσουν για ένα μήνα?θα ρωτήσω και θα σου πω.

Θα κλείσουν για ένα μήνα για να διευκολύνουν το προσωπικό της ΕΕ να πάει πίσω στις χώρες του για τα Χριστούγεννα. Ανεπίσημα αυτό. Επίσημα γιατί θέλουν να περιορισουν την διασπορά εν μέσω των γιορτών είπαν 

Just now, Chrysoum said:

Και η Φινλανδία είναι κλειστή παντως, το είδα μετά από περιέργεια, δεν επιτρέπει τουρισμό. Οπότε οι φίλοι σου μάλλον δεν θα πάνε. Μόνο στην Σουηδία μπαίνεις χωρίς ιδιαίτερους περιορισμούς και δεν ξέρω και αν ισχύει κιόλας πλέον. Η τελευταία φορά που πήγα ήταν το Σεπτέμβριο που ήταν όλα αλλιώς. 

Πού είδες κάτι τέτοιο? Οι χώρες που είναι στην Σενγκεν δεν μπορούν να κλείσουν σύνορα σε άλλες χώρες της Σενγκεν πάρα μόνο σε πολύ ειδικές συνθήκες όπως αποφασίστηκε την Άνοιξη. Αυτή τη στιγμή δεν έχει ληφθεί τέτοια απόφαση και Εφόσον μπεις στην Φινλανδία από χώρα της Σενγκεν δεν μπορούν αυτή τη στιγμή να σου αρνηθουν είσοδο. Θέλουν αρνητικό τεστ 72 ωρών όμως. Η Αγγλία δεν ειναι στην Σενγκεν, οι φίλοι μου όμως είναι πολίτες χώρας της Σενγκεν και θα πάνε στην Φινλανδία εφόσον έχουν μείνει πρώτα κάποιες μέρες στη χώρα τους μέσα στις γιορτές. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz said:

Θα κλείσουν για ένα μήνα για να διευκολύνουν το προσωπικό της ΕΕ να πάει πίσω στις χώρες του για τα Χριστούγεννα. Ανεπίσημα αυτό. Επίσημα γιατί θέλουν να περιορισουν την διασπορά εν μέσω των γιορτών είπαν 

Πού είδες κάτι τέτοιο? Οι χώρες που είναι στην Σενγκεν δεν μπορούν να κλείσουν σύνορα σε άλλες χώρες της Σενγκεν πάρα μόνο σε πολύ ειδικές συνθήκες όπως αποφασίστηκε την Άνοιξη. Αυτή τη στιγμή δεν έχει ληφθεί τέτοια απόφαση και Εφόσον μπεις στην Φινλανδία από χώρα της Σενγκεν δεν μπορούν αυτή τη στιγμή να σου αρνηθουν είσοδο. Θέλουν αρνητικό τεστ 72 ωρών όμως. Η Αγγλία δεν ειναι στην Σενγκεν, οι φίλοι μου όμως είναι πολίτες χώρας της Σενγκεν και θα πάνε στην Φινλανδία εφόσον έχουν μείνει πρώτα κάποιες μέρες στη χώρα τους μέσα στις γιορτές. 

Αρχικά το είδα στο site του νορβηγικού υπουργείου εξωτερικών που έχει πληροφορίες για όλες τις χώρες. Επειδή όμως είναι στα νορβηγικά, μπήκα και στο υπουργείο εξωτερικών της Φινλανδίας που προς το παρόν επιτρέπει την ελεύθερη είσοδο στην χώρα μόνο από 9 χώρες (και η Αγγλία ή η Ελλάδα δεν είναι μια από αυτές, βασικά καμία από τις χώρες στην Σενγκεν δεν είναι μέσα σε αυτές) και αναφέρει το εξής: Similarly, when entry into Finland is restricted, recreational travel from the countries concerned is not allowed. If a person enters Finland for another authorised reason, they should self-isolate for 10 days. Travellers can shorten their self-isolation period at their discretion if they take two voluntary COVID-19 tests.

 

Εμένα  ο τουρισμός στην κατηγορια recreational travel μου κάνει. Και πάλι και να προβάλουν άλλο έγκυρο λόγο για να μπούνε, θα πρέπει να μείνουν σε καραντίνα μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα από 2 τεστ. 

Και γενικά αυτά που είδα στο νορβηγικό site αναφέρουν ότι επιτρέπονται μόνο ταξίδια για επαγγελματικους ή άλλους σοβαρούς λόγους (πάντως όχι για τουρισμό) και πως το δεύτερο covid τεστ μπορείς να το κάνεις το νωρίτερο 72 ώρες (3 μέρες) αφού έχεις μπει στην χώρα, συν άλλες 2 μέρες για να βγουν τα αποτελέσματα 5 μέρες. Και πως θα κάνεις 5 μέρες καραντίνα ως τουρίστας; που θα μείνεις; τι θα τρως; εκτός κι αν έχεις δικό σου να μένει εκεί. Το point μου είναι ότι ακόμη και σε χώρες που δεν απαγορεύουν την είσοδο σε τουρίστες (βλέπε Νορβηγία, γιατί για την Φινλανδία δεν είμαι σίγουρη) είναι πρακτικά πολύ δύσκολο να πας απλά και μόνο για τουρισμό. Δεν γίνεται να μπεις σε καραντίνα για τόσες μέρες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Θα κλείσουν για ένα μήνα για να διευκολύνουν το προσωπικό της ΕΕ να πάει πίσω στις χώρες του για τα Χριστούγεννα. Ανεπίσημα αυτό. Επίσημα γιατί θέλουν να περιορισουν την διασπορά εν μέσω των γιορτών είπαν 

Πού είδες κάτι τέτοιο? Οι χώρες που είναι στην Σενγκεν δεν μπορούν να κλείσουν σύνορα σε άλλες χώρες της Σενγκεν πάρα μόνο σε πολύ ειδικές συνθήκες όπως αποφασίστηκε την Άνοιξη. Αυτή τη στιγμή δεν έχει ληφθεί τέτοια απόφαση και Εφόσον μπεις στην Φινλανδία από χώρα της Σενγκεν δεν μπορούν αυτή τη στιγμή να σου αρνηθουν είσοδο. Θέλουν αρνητικό τεστ 72 ωρών όμως. Η Αγγλία δεν ειναι στην Σενγκεν, οι φίλοι μου όμως είναι πολίτες χώρας της Σενγκεν και θα πάνε στην Φινλανδία εφόσον έχουν μείνει πρώτα κάποιες μέρες στη χώρα τους μέσα στις γιορτές. 

Για τα σχολεία δεν μου ειπαν κατι σημερα που μιλούσαμε.Κατι παντως μου λεγε ο αδερφος μου σχετικά με την αδεια του κ δεν το θυμάμαι.Γενικα ομως η κομισιον κλείνει καθε χρόνο στις γιορτές γι αυτο το λόγο.Κανουν τηλεργασια από πέρυσι κ πηγαινουν στα γραφεία μονο για ειδικο λόγο.Λογω κατάστασης ισως ειναι πιο ελαστικοί με την τηλεργασια κ τους αφήσουν να δουλέψουν κ απο τις χώρες τους για λίγο.

Παντως για το διάστημα που έμειναν κλειστα τα σχολεια από τέλη Οκτώβρη υπηρχε φύλαξη για τα μικρα παιδια.

 

Εγω πάλι δεν καταλαβαίνω πως ένας Άγγλος μετα απο όλο αυτό θα σηκωθεί να παει διακοπες

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Για τα σχολεία δεν μου ειπαν κατι σημερα που μιλούσαμε.Κατι παντως μου λεγε ο αδερφος μου σχετικά με την αδεια του κ δεν το θυμάμαι.Γενικα ομως η κομισιον κλείνει καθε χρόνο στις γιορτές γι αυτο το λόγο.Κανουν τηλεργασια από πέρυσι κ πηγαινουν στα γραφεία μονο για ειδικο λόγο.Λογω κατάστασης ισως ειναι πιο ελαστικοί με την τηλεργασια κ τους αφήσουν να δουλέψουν κ απο τις χώρες τους για λίγο.

Παντως για το διάστημα που έμειναν κλειστα τα σχολεια από τέλη Οκτώβρη υπηρχε φύλαξη για τα μικρα παιδια.

 

Εγω πάλι δεν καταλαβαίνω πως ένας Άγγλος μετα απο όλο αυτό θα σηκωθεί να παει διακοπες

 

Οι Άγγλοι το χουν πολύ με τα ταξίδια είναι στο αίμα τους . Δεν αντέχουν χωρίς. Η κομισιον κλείνει τα σχολεία όμως δεν κλείνουν μήνα. Όταν λεω κλειστά σχολεία δεν εννοώ κλειστά τελείως εννοώ telelearning συγγνώμη αν δεν ήμουν σαφής.

 

 

Just now, Chrysoum said:

Αρχικά το είδα στο site του νορβηγικού υπουργείου εξωτερικών που έχει πληροφορίες για όλες τις χώρες. Επειδή όμως είναι στα νορβηγικά, μπήκα και στο υπουργείο εξωτερικών της Φινλανδίας που προς το παρόν επιτρέπει την ελεύθερη είσοδο στην χώρα μόνο από 9 χώρες (και η Αγγλία ή η Ελλάδα δεν είναι μια από αυτές, βασικά καμία από τις χώρες στην Σενγκεν δεν είναι μέσα σε αυτές) και αναφέρει το εξής: Similarly, when entry into Finland is restricted, recreational travel from the countries concerned is not allowed. If a person enters Finland for another authorised reason, they should self-isolate for 10 days. Travellers can shorten their self-isolation period at their discretion if they take two voluntary COVID-19 tests.

 

Εμένα  ο τουρισμός στην κατηγορια recreational travel μου κάνει. Και πάλι και να προβάλουν άλλο έγκυρο λόγο για να μπούνε, θα πρέπει να μείνουν σε καραντίνα μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα από 2 τεστ. 

Και γενικά αυτά που είδα στο νορβηγικό site αναφέρουν ότι επιτρέπονται μόνο ταξίδια για επαγγελματικους ή άλλους σοβαρούς λόγους (πάντως όχι για τουρισμό) και πως το δεύτερο covid τεστ μπορείς να το κάνεις το νωρίτερο 72 ώρες (3 μέρες) αφού έχεις μπει στην χώρα, συν άλλες 2 μέρες για να βγουν τα αποτελέσματα 5 μέρες. Και πως θα κάνεις 5 μέρες καραντίνα ως τουρίστας; που θα μείνεις; τι θα τρως; εκτός κι αν έχεις δικό σου να μένει εκεί. Το point μου είναι ότι ακόμη και σε χώρες που δεν απαγορεύουν την είσοδο σε τουρίστες (βλέπε Νορβηγία, γιατί για την Φινλανδία δεν είμαι σίγουρη) είναι πρακτικά πολύ δύσκολο να πας απλά και μόνο για τουρισμό. Δεν γίνεται να μπεις σε καραντίνα για τόσες μέρες. 

Επειδή δεν μπορώ να βάλω λινκ μπεσ thl dot fi επιλέξε την γλώσσα αγγλικά γιατί είναι στα φινλανδικα και Ψαξτο είναι το site του αντίστοιχου εοδυ more or less και λέει αυτά που σου έγραψα παραπανω. Έχει και χάρτη με τις χώρες από τις οποίες επιτρέπεται η ελεύθερη είσοδος και όχι δεν είναι η Αγγλία ή η Ελλάδα σε αυτές αλλά πρέπει να κάνεις τεστ πριν μπεις στην Φινλανδία από Ελλάδα ή Αγγλία. Αυτό δεν θεωρείται ελεύθερη είσοδος μεν αλλά είναι είσοδος. Η δεκαήμερη καραντίνα είναι σύσταση αλλά είναι εθελοντική όχι υποχρεωτική. Το γράφει ξεκάθαρα το σαιτ του "φινλανδικου εοδυ" που σου έστειλα. Όσο για το τεστ κάνεις ένα δεύτερο τεστ μετά από τρεις μέρες εάν μείνεις πάνω από τρεις μέρες, ισχύει αυτό που λες. Αλλά όχι αν μείνεις μέχρι τρεις ημέρες. Οπότε, με αυτά τα δεδομένα, αν είσαι αρνητικός στο πρώτο τεστ μια χαρά κάνεις τουρισμό.

https://thl.fi/en/web/infectious-diseases-and-vaccinations/what-s-new/coronavirus-covid-19-latest-updates/travel-and-the-coronavirus-pandemic#who_can_enter

Just now, Chrysoum said:

Αρχικά το είδα στο site του νορβηγικού υπουργείου εξωτερικών που έχει πληροφορίες για όλες τις χώρες. Επειδή όμως είναι στα νορβηγικά, μπήκα και στο υπουργείο εξωτερικών της Φινλανδίας που προς το παρόν επιτρέπει την ελεύθερη είσοδο στην χώρα μόνο από 9 χώρες (και η Αγγλία ή η Ελλάδα δεν είναι μια από αυτές, βασικά καμία από τις χώρες στην Σενγκεν δεν είναι μέσα σε αυτές) και αναφέρει το εξής: Similarly, when entry into Finland is restricted, recreational travel from the countries concerned is not allowed. If a person enters Finland for another authorised reason, they should self-isolate for 10 days. Travellers can shorten their self-isolation period at their discretion if they take two voluntary COVID-19 tests.

 

Εμένα  ο τουρισμός στην κατηγορια recreational travel μου κάνει. Και πάλι και να προβάλουν άλλο έγκυρο λόγο για να μπούνε, θα πρέπει να μείνουν σε καραντίνα μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα από 2 τεστ. 

Και γενικά αυτά που είδα στο νορβηγικό site αναφέρουν ότι επιτρέπονται μόνο ταξίδια για επαγγελματικους ή άλλους σοβαρούς λόγους (πάντως όχι για τουρισμό) και πως το δεύτερο covid τεστ μπορείς να το κάνεις το νωρίτερο 72 ώρες (3 μέρες) αφού έχεις μπει στην χώρα, συν άλλες 2 μέρες για να βγουν τα αποτελέσματα 5 μέρες. Και πως θα κάνεις 5 μέρες καραντίνα ως τουρίστας; που θα μείνεις; τι θα τρως; εκτός κι αν έχεις δικό σου να μένει εκεί. Το point μου είναι ότι ακόμη και σε χώρες που δεν απαγορεύουν την είσοδο σε τουρίστες (βλέπε Νορβηγία, γιατί για την Φινλανδία δεν είμαι σίγουρη) είναι πρακτικά πολύ δύσκολο να πας απλά και μόνο για τουρισμό. Δεν γίνεται να μπεις σε καραντίνα για τόσες μέρες. 

Το έβαλα το λινκ!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σταθώ στο οτι η Φινλανδία δεν είναι Σκανδιναβία. Δεν το ήξερα!! Και όντως διάβαζα ότι η Σκανδιναβία είναι Σουηδία, Νορβηγία και Δανία. Ούτε ήξερα ότι είναι η Δανία! Σουηδία-Νορβηγία-Φινλανδία πίστευα τόσα χρόνια. Τι μαθαίνει κανείς στο φόρουμ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Θα σταθώ στο οτι η Φινλανδία δεν είναι Σκανδιναβία. Δεν το ήξερα!! Και όντως διάβαζα ότι η Σκανδιναβία είναι Σουηδία, Νορβηγία και Δανία. Ούτε ήξερα ότι είναι η Δανία! Σουηδία-Νορβηγία-Φινλανδία πίστευα τόσα χρόνια. Τι μαθαίνει κανείς στο φόρουμ!

Εγώ νόμιζα πως είναι και οι 4! Edit: διαβάζω τώρα στην Wikipedia ότι με την αυστηρή έννοια είναι οι Νορβηγία Σουηδία Δανία αλλά με μια πιο ευρεία γεωγραφική έννοια είναι και η Φινλανδία αλλά ακόμα και η Ισλανδία . δηλαδή δεν είναι τελειως λάθος αυτό που πίστευα ότι είναι και οι 4.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 hours ago, little lamb said:

Θα σταθώ στο οτι η Φινλανδία δεν είναι Σκανδιναβία. Δεν το ήξερα!! Και όντως διάβαζα ότι η Σκανδιναβία είναι Σουηδία, Νορβηγία και Δανία. Ούτε ήξερα ότι είναι η Δανία! Σουηδία-Νορβηγία-Φινλανδία πίστευα τόσα χρόνια. Τι μαθαίνει κανείς στο φόρουμ!

Οχι δεν είναι. Είναι μόνο οι 3. Η Φινλανδία και η Ισλανδία ανήκουν στις χώρες "Norden" όπως το αποκαλούν εδώ, νομίζω nordic counties είναι στα αγγλικά, αλλά δεν είναι Σκανδιναβία. Οι ξένοι συνήθως τα μπερδεύουν, αλλά για τους Σκανδιναβούς είναι ξεκάθαρο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Οχι δεν είναι. Είναι μόνο οι 3. Η Φινλανδία και η Ισλανδία ανήκουν στις χώρες "Norden" όπως το αποκαλούν εδώ, νομίζω nordic counties είναι στα αγγλικά, αλλά δεν είναι Σκανδιναβία. Οι ξένοι συνήθως τα μπερδεύουν, αλλά για τους Σκανδιναβούς είναι ξεκάθαρο. 

 

Fun fact: στα Ελληνικά δεν υπάρχει ακριβής μονολεκτική μετάφραση για τη λέξη Nordics. Σκανδιναβία μεταφράζεται, προφανώς εσφαλμένα, διαιωνίζοντας την παρεξήγηση!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Chrysoum said:

Οχι δεν είναι. Είναι μόνο οι 3. Η Φινλανδία και η Ισλανδία ανήκουν στις χώρες "Norden" όπως το αποκαλούν εδώ, νομίζω nordic counties είναι στα αγγλικά, αλλά δεν είναι Σκανδιναβία. Οι ξένοι συνήθως τα μπερδεύουν, αλλά για τους Σκανδιναβούς είναι ξεκάθαρο. 

Πάντως εγώ στην αγγλική version τησ Wikipedia στο λήμμα Scandinavia διάβαζω ότι με την αυστηρή έννοια είναι οι 3 χώρες με την "αγγλική" έννοια μπαίνει συχνά και η Φινλανδία και άλλες: 

In English usage, Scandinavia also sometimes refers more narrowly to the Scandinavian Peninsula, or more broadly so as to include the Åland Islands, the Faroe Islands, Finland and Iceland

55 minutes ago, Ilaeira said:

 

Fun fact: στα Ελληνικά δεν υπάρχει ακριβής μονολεκτική μετάφραση για τη λέξη Nordics. Σκανδιναβία μεταφράζεται, προφανώς εσφαλμένα, διαιωνίζοντας την παρεξήγηση!

Ισχύει αυτό με την μετάφραση. Αλλά παραμένει διφορουμενο και στα αγγλικά ποιες χώρες ανήκουν άρα δεν είναι αυτό μόνο το γεγονός που διαιωνιζει την παρεξήγηση στα ελληνικά 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Chrysoum said:

Οχι δεν είναι. Είναι μόνο οι 3. Η Φινλανδία και η Ισλανδία ανήκουν στις χώρες "Norden" όπως το αποκαλούν εδώ, νομίζω nordic counties είναι στα αγγλικά, αλλά δεν είναι Σκανδιναβία. Οι ξένοι συνήθως τα μπερδεύουν, αλλά για τους Σκανδιναβούς είναι ξεκάθαρο. 

Πάντως στην αγγλική version τησ Wikipedia στο λήμμα Scandinavia διάβαζω ότι με την αυστηρή έννοια είναι οι 3 χώρες με την "αγγλική" έννοια μπαίνει συχνά και η Φινλανδία και άλλες: 

In English usage, Scandinavia also sometimes refers more narrowly to the Scandinavian Peninsula, or more broadly so as to include the Åland Islands, the Faroe Islands, Finland and Iceland

1 hour ago, Ilaeira said:

 

Fun fact: στα Ελληνικά δεν υπάρχει ακριβής μονολεκτική μετάφραση για τη λέξη Nordics. Σκανδιναβία μεταφράζεται, προφανώς εσφαλμένα, διαιωνίζοντας την παρεξήγηση!

Ισχύει αυτό ότι δεν υπάρχει μετάφραση. Αλλά παραμένει διφορουμενο και στα αγγλικά ποιες χώρες ανήκουν άρα δεν είναι αυτό μόνο το γεγονός που διαιωνιζει την παρεξήγηση στα ελληνικά 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Πάντως στην αγγλική version τησ Wikipedia στο λήμμα Scandinavia διάβαζω ότι με την αυστηρή έννοια είναι οι 3 χώρες με την "αγγλική" έννοια μπαίνει συχνά και η Φινλανδία και άλλες: 

In English usage, Scandinavia also sometimes refers more narrowly to the Scandinavian Peninsula, or more broadly so as to include the Åland Islands, the Faroe Islands, Finland and Iceland

Ισχύει αυτό ότι δεν υπάρχει μετάφραση. Αλλά παραμένει διφορουμενο και στα αγγλικά ποιες χώρες ανήκουν άρα δεν είναι αυτό μόνο το γεγονός που διαιωνιζει την παρεξήγηση στα ελληνικά 

Αυτό είπα και εγώ, ότι εκτός Σκανδιναβίας υπάρχει σύγχυση του όρου με τον όρο Norden, δεν θα έπρεπε όμως. Γι αυτούς είναι ξεκάθαρη η διαφορά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 5/12/2020 at 5:56 ΜΜ, vicky86 είπε:

Φυσικα κ μπορουν να ερθουν γτ θεωρουνται μονιμοι κατοικοι

Μαλιστα επειδη εδω σε εμας εκλεισε ο συνοριακος σταθμος με διπλανη χωρα, τοπικος αρχων ζητησε να τον ανοιξουν για τα καημενα τα παιδακια  που σπουδαζουν εκει, να ερθουν να κανουν χριστουγεννα με τους γονεις τους. Μην ερθουν απο αλλον σταθμο  κ διασχισουν ολη την χωρα κ τη μιση β. Ελλαδα:confused:

Για τα εποχιακα στελνεις 2οπως κ για τα υπολοιπα καταστηματα

Λενε 11κομμωτηρια,14παιχνιδαδικα κ βιβλιοπωλεια. Τουλ να εχουμε να περναμε τις ωρες

Σχολεία μάλλον όχι?

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Σχολεία μάλλον όχι?

 

νομιζω σε λιγη ωρα θα ανακοινωθει κ επισημα

απο την στιγμη που ανοιγουν για οικονομικους λογους,τα σχολεια δ εντασσονται σε αυτα

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 said:

νομιζω σε λιγη ωρα θα ανακοινωθει κ επισημα

απο την στιγμη που ανοιγουν για οικονομικους λογους,τα σχολεια δ εντασσονται σε αυτα

Αυτό κατάλαβα και εγώ...να δω πως θα την παλέψουμε τόσους μήνες πάλι μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Ακούω το μάθημα της μικρής μου αυτή την στιγμή, τους ρωτάει η δασκάλα τί θα ζητούσαν από τον Άγιο Βασίλη εκτός από δώρο και όλα τα μικρούλια απαντάνε "Να φύγει ο κορωνοιός να δω την γιαγιά μου/τους φίλους μου/την δασκάλα/να παω στο λούνα παρκ κλπ" :sad::sad::sad:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

7 Γενάρη σχολεία και εστίαση/ψυχαγωγία. Στο τέλος της εβδομάδας θα πουν για εμπορικά, κομμωτήρια και εκκλησίες.

 

Κλάμα (από κάθε άποψη).

Δηλαδή παίζει να μην ανοιξουν τα εμπορικά?

 Και όταν λενε εκκλησίες εννοουν οτι θα κοινωνιών κιόλας?

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα να μην ανοίξει αν δεν ανοίξουν τα σχολεία! Δηλαδή τί πιο σημαντικό από αυτό? @μαγιοπουλας, εντάξει, αμ ανοίξουν οι εκκλησίες και πηγαίνουν ουρές και φιλάνε εικόνες  και γλύφουν το ίδιο κουτάλι και το παιδάκι μου δεν μπορεί να πάει στο σχολείο του , θα με δείτε στις ειδήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Τίποτα να μην ανοίξει αν δεν ανοίξουν τα σχολεία! Δηλαδή τί πιο σημαντικό από αυτό? @μαγιοπουλας, εντάξει, αμ ανοίξουν οι εκκλησίες και πηγαίνουν ουρές και φιλάνε εικόνες  και γλύφουν το ίδιο κουτάλι και το παιδάκι μου δεν μπορεί να πάει στο σχολείο του , θα με δείτε στις ειδήσεις!

Θα ρθω κ εγω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Δηλαδή παίζει να μην ανοιξουν τα εμπορικά?

 Και όταν λενε εκκλησίες εννοουν οτι θα κοινωνιών κιόλας?

 

Η Θεία Κοινωνία δε σταμάτησε...οι περισσότεροι που θέλουν, πάνε με τα πόδια μετά τη (κεκλεισμένων θυρών) Λειτουργία και κοινωνούν απ'εξω όλη αυτή την περίοδο.

Επεξεργάστηκαν by chocolate_eater
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ανοίγουν καταστήματα κ μένουν κλειστά σχολεία με εχει εκνευρίσει κ εμένα. υποτίθεται ότι το αντίθετο θα συνέβαινε. δεν έχω θέμα να είναι κλειστά τα σχολεία αν θεωρείται αναγκαίο ιατρικά, αλλά είναι αδιανόητο να μπορείς να πας σε κομμωτηριο ή για ψώνια. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...