Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Έχει καταλάβει κανείς τι θα γίνει με τα σχολεία γιατί λίγο με έχει τρελάνει το ότι δεν λένε αν θα ανοίξουν ή όχι, αυτό το βδομάδα-βδομάδα ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνουν!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, kotsifikos είπε:

Έχει καταλάβει κανείς τι θα γίνει με τα σχολεία γιατί λίγο με έχει τρελάνει το ότι δεν λένε αν θα ανοίξουν ή όχι, αυτό το βδομάδα-βδομάδα ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνουν!!

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι θα ανοίξουν από τις 7 Ιανουαρίου κ μετά, τουλάχιστον το δημοτικό

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Έχει καταλάβει κανείς τι θα γίνει με τα σχολεία γιατί λίγο με έχει τρελάνει το ότι δεν λένε αν θα ανοίξουν ή όχι, αυτό το βδομάδα-βδομάδα ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνουν!!

Κι εγω έχω καταλάβει ότι όλα μετά τις γιορτές θα ανοίξουν... αφήνουν ακόμα ένα περιθώριο για την πρωτοβάθμια αλλά δεν υο νομίζω. αναρψτιεμαι τι θα γίνει όμως στις γιορτές με τους παιδικούς σταθμούς. 

Και σκέφτομαι ότι με ένα 15ημερο λοκνταουν στα μέσα Οκτωβρίου, τώρα δεν θα ήμασταν έτσι... Ίσως να μην κρατούσε για καιρό η πτώση κ να έπρεπε να το ξανακαναμε μέτε τις γιορτές, αλλά θα είχαμε αποφύγει αυτό που μάλλον δίμηνο θα πάει κ έχουμε κ 100 σχεδον νεκρούς κάθε μέρα. στα 600-700 της Ιταλίας τον Μαρτη βλέπαμε ρεπορτάζ κ κλαίγαμε. τώρα, τίποτα. σαν να μη μας αγγίζει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 said:

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι θα ανοίξουν από τις 7 Ιανουαρίου κ μετά, τουλάχιστον το δημοτικό

και εγώ αυτό νομίζω όμως δεν το ότι δεν βγάζουν ανακοίνωση ώστε να ξέρει ο κόσμος τι θα κάνει είναι ειλικρινά ανυπόφορο.

 

Just now, Έσπερος said:

 

Και σκέφτομαι ότι με ένα 15ημερο λοκνταουν στα μέσα Οκτωβρίου, τώρα δεν θα ήμασταν έτσι...

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ, ή αν το καλοκαίρι δεν χαλάρωναν τόσο τα μέτρα δεν θα ήμασταν σε αυτό το σημείο τώρα!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προκειμένου να ανοίξει τον τουρισμό το καλοκαίρι, χαλάρωσε πολύ απότομα τα μέτρα μετά τον Μάιο (πχ προφανώς οι τουρίστες δεν θα μπορούσαν να κινηθούν με sms).  Αυτό πληρώνουμε όλοι τώρα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως δεν κάνουν ανακοινώσεις για μακροπρόθεσμα σχέδια επειδή δεν έχει νόημα. Βλέπουν τα νούμερα και κρίνουν ανάλογα από βδομάδα σε βδομάδα. 

 

Κι εγώ θα ήθελα πολύ να ανοίξουν τα σχολεία, για διάφορους λόγους. Με 100 θανάτους τη μέρα όμως δεν το θεωρώ ρεαλιστικό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Τις νέες διευκρινιστικές οδηγίες του ΕΟΔΥ για τα σχολεία τις είδατε? 

Διαβασα προχθές κατι στα πολυ γρήγορα.εχει ουσιαστικές αλλαγές?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

Προκειμένου να ανοίξει τον τουρισμό το καλοκαίρι, χαλάρωσε πολύ απότομα τα μέτρα μετά τον Μάιο (πχ προφανώς οι τουρίστες δεν θα μπορούσαν να κινηθούν με sms).  Αυτό πληρώνουμε όλοι τώρα.

 

 

 

Δε νομίζω οτι χαλάρωσαν απότομα τα μέτρα το Μάιο....από το πρώτο άνοιγμα των καταστημάτων μέχρι την είσοδο με μόνο δειγματοληπτικό τεστ πέρασαν 2 ολόκληροι μήνες.

 

Το δεύτερο κύμα δεν ήρθε λόγω του τουρισμού, ήρθε για τους ίδιους λόγους που έγινε και σε όλες τις άλλες χώρες της Ευρώπης, συμπεριλαμβανομένων αυτών που δεν έχουν τουριστική κίνηση (όπως δεν είχε και η Ελλάδα φέτος, σε σύγκριση με άλλες χρονιές). Για να είχε αποφευχθεί το δεύτερο κύμα, θα έπρεπε να υπάρχει συνολικό lockdown κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, όχι απλώς να μην υπάρχει τουρισμός. Το κατά πόσο αυτό θα ήταν εφικτό είναι άλλη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos said:

Έχει καταλάβει κανείς τι θα γίνει με τα σχολεία γιατί λίγο με έχει τρελάνει το ότι δεν λένε αν θα ανοίξουν ή όχι, αυτό το βδομάδα-βδομάδα ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνουν!!

Και εγώ έχω τρελαθεί. Είμαι έξαλλη που δεν ενημερώνουν, αλλά ότι και να έλεγαν δεν θα τους πίστευα γιατί το αναιρούν την επόμενη μέρα. Αν δεν ανοίξουν τα σχολεία και ανοίξει οτιδήποτε άλλο, θα με δείτε έξω από τη βουλή να πετάω ντομάτες και γιαούρτια! Γιατί κάτι ακούω για τα κομμωτήρια!

Εγώ πλέον είμαι τόσο στενοχωρημένη που χάνει ο μικρός το σχολείο του, τους φίλους του, την ρουτίνα του , τις δραστηριότητες του, την πρώτη του σχολική γιορτή, συν που δεν ξέρω τί θα κάνω γιατί οι γιαγιάδες έχουν ήδη κουραστεί και δεν ξέρω πόσο θα αντέξουν ακόμη, που ούτε κρούσματα κοιτάζω , ούτε τίποτα. Μίλαγα προχθές με την κουμπάρα μου που ζει Παρίσι και μου λέει ευτυχώς ούτε μια μέρα δεν έκλεισαν τα σχολεία και ζήλεψα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Και εγώ έχω τρελαθεί. Είμαι έξαλλη που δεν ενημερώνουν, αλλά ότι και να έλεγαν δεν θα τους πίστευα γιατί το αναιρούν την επόμενη μέρα. Αν δεν ανοίξουν τα σχολεία και ανοίξει οτιδήποτε άλλο, θα με δείτε έξω από τη βουλή να πετάω ντομάτες και γιαούρτια! Γιατί κάτι ακούω για τα κομμωτήρια!

Εγώ πλέον είμαι τόσο στενοχωρημένη που χάνει ο μικρός το σχολείο του, τους φίλους του, την ρουτίνα του , τις δραστηριότητες του, την πρώτη του σχολική γιορτή, συν που δεν ξέρω τί θα κάνω γιατί οι γιαγιάδες έχουν ήδη κουραστεί και δεν ξέρω πόσο θα αντέξουν ακόμη, που ούτε κρούσματα κοιτάζω , ούτε τίποτα. Μίλαγα προχθές με την κουμπάρα μου που ζει Παρίσι και μου λέει ευτυχώς ούτε μια μέρα δεν έκλεισαν τα σχολεία και ζήλεψα.

Μην περιμένεις να ανοίξουν τα σχολεία, ειλικρινά. Τραγικό οντως, όμως και με τόσα κρούσαμτα δεν φοβάσαι?? (από ότι έχω καταλάβει μετά το σχολείο κάθεται με την μαμά μου σωστά?).

Εμάς σε επίσκεψη ρουτίνας στον πνευμονολόγο μας είπε πως εννοείται πως όταν ανοίξουν τα σχολεία θα πάει όποτε και αν είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Μην περιμένεις να ανοίξουν τα σχολεία, ειλικρινά. Τραγικό οντως, όμως και με τόσα κρούσαμτα δεν φοβάσαι?? (από ότι έχω καταλάβει μετά το σχολείο κάθεται με την μαμά μου σωστά?).

Εμάς σε επίσκεψη ρουτίνας στον πνευμονολόγο μας είπε πως εννοείται πως όταν ανοίξουν τα σχολεία θα πάει όποτε και αν είναι αυτό.

Όχι, δεν κάθεται με τη μαμά μου μετά το σχολείο. Πηγαίνω εγώ και τον παίρνω. Τώρα που δεν πηγαίνει τον κρατάνε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

 

Δε νομίζω οτι χαλάρωσαν απότομα τα μέτρα το Μάιο....από το πρώτο άνοιγμα των καταστημάτων μέχρι την είσοδο με μόνο δειγματοληπτικό τεστ πέρασαν 2 ολόκληροι μήνες.

 

Το δεύτερο κύμα δεν ήρθε λόγω του τουρισμού, ήρθε για τους ίδιους λόγους που έγινε και σε όλες τις άλλες χώρες της Ευρώπης, συμπεριλαμβανομένων αυτών που δεν έχουν τουριστική κίνηση (όπως δεν είχε και η Ελλάδα φέτος, σε σύγκριση με άλλες χρονιές). Για να είχε αποφευχθεί το δεύτερο κύμα, θα έπρεπε να υπάρχει συνολικό lockdown κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, όχι απλώς να μην υπάρχει τουρισμός. Το κατά πόσο αυτό θα ήταν εφικτό είναι άλλη συζήτηση.

Στις άλλες χώρες τις Ευρώπης που λες υπήρχε συνεχώς μεγάλη διασπορά, ποτέ δεν φτάσανε στα μηδενικά σχεδόν κρούσματα που είχαμε εμείς μετά το lockdown της άνοιξης. Αντίστοιχες χώρες με εμάς ήταν πχ η Κύπρος, η Φινλανδία, η Νορβηγία που άνοιξαν πολύ προσεχτικά τα σύνορα (πχ η Κύπρος που είναι εξίσου τουριστική με εμάς άνοιξε μόνο με pcr). Αυτές οι χώρες τώρα είναι σε πολύ καλή κατάσταση και ουσιαστικά δεν έχουν βιωσει δεύτερο κύμα. Εμείς από την άλλη έχουμε περισσότερους θανάτους κατά κεφαλήν σχεδόν από όλες τις χώρες της Ευρώπης και έχουμε και τα αυστηροτερα μέτρα. Πχ Σουηδία που έχουμε ίδιο πληθυσμό και δεν έχουν σχεδόν καθόλου μέτρα είχαν προχθές 117 θανάτους το τριήμερο και ήταν ο χειρότερος απολογισμός εδώ και μήνες. Εμείς τόσους έχουμε σε μια μέρα με lockdown ένα μήνα τώρα. Οι άλλοι Χωρίς μετρα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Όχι, δεν κάθεται με τη μαμά μου μετά το σχολείο. Πηγαίνω εγώ και τον παίρνω. Τώρα που δεν πηγαίνει τον κρατάνε.

a οπότε θα είσαι οκ!! Άσε τα κλειστά σχολεία μας δένουν τα χέρια.

Σκέφτομαι και τα παιδιά, ο γιος μου κάθε μέρα περιμένει πως και πως το μάθημα να δει τους φίλους του, παρόλο που εγώ εκνευρίζομαι γιατί το θεωρώ τραγικό, κοροιδία, εκείνος χαίρεται τόσο πολυ!!! του δίνει μεγάλη χαρά (και υπερένταση αλλά κομμάτια γίνει..δεν πειράζει το χαίρεται ο ίδιος)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz said:

Στις άλλες χώρες τις Ευρώπης που λες υπήρχε συνεχώς μεγάλη διασπορά, ποτέ δεν φτάσανε στα μηδενικά σχεδόν κρούσματα που είχαμε εμείς μετά το lockdown της άνοιξης. Αντίστοιχες χώρες με εμάς ήταν πχ η Κύπρος, η Φινλανδία, η Νορβηγία που άνοιξαν πολύ προσεχτικά τα σύνορα (πχ η Κύπρος που είναι εξίσου τουριστική με εμάς άνοιξε μόνο με pcr). Αυτές οι χώρες τώρα είναι σε πολύ καλή κατάσταση και ουσιαστικά δεν έχουν βιωσει δεύτερο κύμα. Εμείς από την άλλη έχουμε περισσότερους θανάτους κατά κεφαλήν σχεδόν από όλες τις χώρες της Ευρώπης και έχουμε και τα αυστηροτερα μέτρα. Πχ Σουηδία που έχουμε ίδιο πληθυσμό και δεν έχουν σχεδόν καθόλου μέτρα είχαν προχθές 117 θανάτους το τριήμερο και ήταν ο χειρότερος απολογισμός εδώ και μήνες. Εμείς τόσους έχουμε σε μια μέρα με lockdown ένα μήνα τώρα. Οι άλλοι Χωρίς μετρα

 

Συγγνωμη αλλά ολες οι χώρες που αναφέρεις ειναι ξεκάθαρα στο δεύτερο κύμα, με ελαχίστως διαφορετική βαρύτητα στον αριθμό των κρουσμάτων. Μπορείς να δεις τα γραφήματα από το Μάιο μέχρι τώρα. Η Κύπρος έχει γύρω στα 200 κρούσματα τη μέρα με το 10% του πληθυσμού της Ελλάδας, παρομοίως και η Νορβηγία 500-1000, με το μισό περίπου πληθυσμό. Δε βρίσκω καμία τρομερή διαφορά στα κρούσματα της Ελλάδας, ούτε και είναι πολλά για τον πληθυσμό της σε σύγκριση με άλλες χώρες που επίσης σχεδόν είχαν μηδενικά κρούσματα το Μάιο. Η συσχέτιση με τον τουρισμό είναι μερική και αποσπασματική...άλλωστε οι χειρότερες περιοχές στην Ελλάδα, όπως αποδείχτηκε, δεν ήταν και δεν είναι οι τουριστικές...το δεύτερο κύμα θα ερχόταν ούτως ή άλλως (όπως θα έρθει και το τρίτο μετα τον Ιανουάριο) και απο κει και πέρα το πόσο επικίνδυνο θα γίνει σχετίζεται με τη συμπεριφορά της κοινότητας και πόσο γρήγορη θα είναι η αντίδραση του μηχανισμού...η οποία περιλαμβανει και τον τουρισμό, αλλά το να λέμε οτι φταίει μόνο ο τουρισμός αγνοεί τους γάμους, τα βαφτίσια, τα πάρτι, τα πανηγύρια, τις εκκλησίες, τα τραπεζώματα, τις διαδηλώσεις, τα σχολεία κι ένα σωρό άλλες δραστηριότητες που θα έκανε η κοινότητα με ή χωρίς τον τουρισμό. Πρόκειται για ιό του αναπνευστικού, προφανέστατα θα υπήρχε δεύτερο κύμα το χειμώνα, όπως υπάρχει σε όλες τις χώρες του βορείου ημισφαιρίου. Δε νομίζω οτι υπάρχει κανένας που περίμενε οτι δεν θα συμβεί....ενδεχομένως ο τουρισμός το έφερε ένα μήνα νωρίτερα που, αν το δούμε εκ των υστέρων, μάλλον χάρη μας έκανε κιόλας που μας ανάγκασε να πάρουμε τα μέτρα εγκαίρως πριν τα Χριστούγεννα και τουλάχιστον θα μπορέσουν οι εποχιακοί κλάδοι να καλύψουν κάποιες ζημιές. Σκέψου να έπεφτε το lockdown τώρα, ας πούμε, που αρκετοί θα είχαν ήδη κάνει τα κόστη για προσλήψεις και παραγγελίες και τελικά δε θα πουλούσαν τίποτα...

 

Ως προς τον αριθμό των θανάτων, φοβάμαι πως έχει να κάνει με το γενικότερο επίπεδο υγείας και τη μέση ηλικία του πληθυσμού, όπως έγινε και στην Ιταλία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

a οπότε θα είσαι οκ!! Άσε τα κλειστά σχολεία μας δένουν τα χέρια.

Σκέφτομαι και τα παιδιά, ο γιος μου κάθε μέρα περιμένει πως και πως το μάθημα να δει τους φίλους του, παρόλο που εγώ εκνευρίζομαι γιατί το θεωρώ τραγικό, κοροιδία, εκείνος χαίρεται τόσο πολυ!!! του δίνει μεγάλη χαρά (και υπερένταση αλλά κομμάτια γίνει..δεν πειράζει το χαίρεται ο ίδιος)

Πως γίνεται η τηλεκπαιδευση στο σχολειο σας κ πως έχουν ορίσει τη χρέωση?

Παιδικο παει?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Διαβασα προχθές κατι στα πολυ γρήγορα.εχει ουσιαστικές αλλαγές?

 

Just now, mama16 είπε:

Δεν τις είδα, τι λέει??

 

Στην επικαιροποιημένη έκδοση του ΕΟΔΥ  περιλαμβάνονται  οι ακόλουθες τροποποιήσεις, οι οποίες είτε αποσαφηνίζουν ρητά ορισμένα σημεία είτε αποτελούν προσθήκες στις προβλέψεις βάσει της εμπειρίας που αποκτήθηκε με την εφαρμογή των οδηγιών:

1. Διευκρινίσεις σχετικά με τα κλινικά κριτήρια του χαρακτηρισμού ενός παιδιού ως «ύποπτου κρούσματος COVID-19», που αποτελούν ταυτόχρονα και κριτήρια για να γίνει διαγνωστικός έλεγχος για COVID-19: πυρετός >37,5°C ή βήχας ή δύσπνοια ή ανοσμία/αγευσία ή γαστρεντερικά συμπτώματα – χωρίς να υπάρχουν ενδείξεις εναλλακτικής διάγνωσης. Διευκρινίζεται ρητά ότι συμπτώματα όπως ρινίτιδα, καταρροή (συνάχι/ μπούκωμα), πονοκέφαλος, πονόλαιμος, καταβολή δυνάμεων, μυαλγίες, κοιλιακός πόνος ή ναυτίααπό μόνα τους ΔΕΝ πληρούν τα κριτήρια για διενέργεια διαγνωστικού τεστ (δηλ. αν δεν συνυπάρχει πυρετός >37,5°C ή κάποιο άλλο κλινικό κριτήριο για «ύποπτο κρούσμα»). Αποσαφηνίζεται ότι ο διαγνωστικός έλεγχος μπορεί να γίνει είτε με μοριακό τεστ είτε με αξιόπιστο ταχύ τεστ ανίχνευσης αντιγόνου.

2. Διευκρινίσεις σχετικά με τον χρόνο επιστροφής επιβεβαιωμένου κρούσματος COVID-19 στο σχολείο:10 ημέρες από την έναρξη των συμπτωμάτων εφόσον έχει παρέλθουν τρία 24ωρα απυρεξίας (χωρίς τη λήψη αντιπυρετικού) και βελτίωσης των συμπτωμάτων, ενώ σημειώνεται ότι σε σπάνιες ειδικές καταστάσεις (πολύ σοβαρή νόσηση, ανοσοκαταστολή) το διάστημα από την έναρξη των συμπτωμάτων μπορεί να φθάσει τις 20 ημέρες, σύμφωνα με τη γνώμη του θεράποντος ιατρού. Διευκρινίζεται, επίσης, ότι για την επιστροφή επιβεβαιωμένου κρούσματος στο σχολείο δεν χρειάζεται να γίνει νέο τεστ και σημειώνονται περισσότερες διευκρινιστικές λεπτομέρειες για το θέμα.

3. Διευκρινίσεις για το θέμα της ιατρικής βεβαίωσης. Αποσαφηνίζεται ρητά ότι για την επιστροφή επιβεβαιωμένου κρούσματος COVID-19 στο σχολείο δεν είναι απαραίτητη η προσκόμιση ιατρικής βεβαίωσης. Tο ίδιο ισχύει και στις περιπτώσεις μαθητών που εκδήλωσαν συμπτώματα τα οποία τελικά δεν αποδόθηκαν σε COVID-19.

4. Διευκρινίσεις σχετικά με το ποιοι θεωρούνται «στενές επαφές» επιβεβαιωμένου κρούσματος COVID-19 στο σχολείο και σχετικές προβλέψεις για ορισμένες ειδικές καταστάσεις πιθανής επαφής στο σχολείο.

5. Διευκρινίσεις σχετικά με τα μέτρα που συνιστώνται για τις «στενές επαφές» επιβεβαιωμένου κρούσματος COVID-19. Επαναλαμβάνεται ότι οι «στενές επαφές» πρέπει να παραμείνουν σε καραντίνα για 14 ημέρες και γίνονται αποσαφηνίσεις για το τι σημαίνει αυτό πρακτικά. Τέλος, διευκρινίζεται ο τρόπος χειρισμού ειδικών περιπτώσεων (π.χ. στενή επαφή κρούσματος που έχει νοσήσει με COVID-19 στο παρελθόν, στενή επαφή άλλου ατόμου που εκείνο είναι στενή επαφή κρούσματος κλπ.).

 

esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/odigies_10.pdf

 

Μου έκανε εντύπωση και αυτό

[...Εάν, ωστόσο, παρά τις συστάσεις γίνει νέο τεστ που έχει θετικό αποτέλεσμα, αυτό δεν αποτελεί λόγο το παιδί να μην επιστρέψει στο σχολείο εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις της παραπάνω παραγράφου...]

 

Γενικά έχει αρκετά σημεία με μεγάλο ενδιαφέρον ως προς την αντιμετώπιση των στενών επαφών, πότε και πως γυρίζει σχολείο ένα παιδί κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

 

Συγγνωμη αλλά ολες οι χώρες που αναφέρεις ειναι ξεκάθαρα στο δεύτερο κύμα, με ελαχίστως διαφορετική βαρύτητα στον αριθμό των κρουσμάτων. Μπορείς να δεις τα γραφήματα από το Μάιο μέχρι τώρα. Η Κύπρος έχει γύρω στα 200 κρούσματα τη μέρα με το 10% του πληθυσμού της Ελλάδας, παρομοίως και η Νορβηγία 500-1000, με το μισό περίπου πληθυσμό. Δε βρίσκω καμία τρομερή διαφορά στα κρούσματα της Ελλάδας, ούτε και είναι πολλά για τον πληθυσμό της σε σύγκριση με άλλες χώρες που επίσης σχεδόν είχαν μηδενικά κρούσματα το Μάιο. Η συσχέτιση με τον τουρισμό είναι μερική και αποσπασματική...άλλωστε οι χειρότερες περιοχές στην Ελλάδα, όπως αποδείχτηκε, δεν ήταν και δεν είναι οι τουριστικές...

 

Ως προς τον αριθμό των θανάτων, προφανώς φοβάμαι πως έχει να κάνει με το γενικότερο επίπεδο υγείας και τη μέση ηλικία του πληθυσμού, όπως έγινε και στην Ιταλία.

Δεν κοιτάμε τα κρούσματα τους νεκρούς και τους νοσηλευομενους κοιτάμε νόμιζα ότι αυτό ήταν δεδομένο. Δλδ αν μια χώρα κάνει τεστ αβερτα σε όλους την συγκρίνουμε με εδώ? Οι χειρότερες περιοχες στην Ελλάδα ήταν αυτές που είχαν πολύ μπες βγες στα βόρεια σύνορα. Στο τέλος του καλοκαίριου υπήρχε τρομερή ανησυχία από την κυβέρνηση για τους Έλληνες τουρίστες που θα γυρνουσα στα αστικά κέντρα από τουριστικά νησιά. Αυτό μόνο του λέει πολλα. Όσο για τη γενικότερη ίδια δεν ισχύει αυτό που λες το προσδοκιμο ζωής μας είναι περίπου ίδιο με τις χώρες που ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

a οπότε θα είσαι οκ!! Άσε τα κλειστά σχολεία μας δένουν τα χέρια.

Σκέφτομαι και τα παιδιά, ο γιος μου κάθε μέρα περιμένει πως και πως το μάθημα να δει τους φίλους του, παρόλο που εγώ εκνευρίζομαι γιατί το θεωρώ τραγικό, κοροιδία, εκείνος χαίρεται τόσο πολυ!!! του δίνει μεγάλη χαρά (και υπερένταση αλλά κομμάτια γίνει..δεν πειράζει το χαίρεται ο ίδιος)

Ο δικός μου με το ζόρι κάθεται. Κάθε φορά τσακωνόμαστε.. Χαιρετάει τους φίλους του και μετά θέλει να φύγει.. Χοροπηδάει στον καναπέ, φέρνει τα παιχνίδια του και φωνάζει πχ "ο γίγαντας", δεν με αφήνει να τον βοηθήσω στις χειροτεχνίες , θέλει μόνος του και τα κάνει μαντάρα και φωνάζει φύγε μαμά! Μαγεία! Πλέον που έχουν κάθε μέρα, δεν μπαίνουμε πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Δεν κοιτάμε τα κρούσματα τους νεκρούς και τους νοσηλευομενους κοιτάμε νόμιζα ότι αυτό ήταν δεδομένο. Δλδ αν μια χώρα κάνει τεστ αβερτα σε όλους την συγκρίνουμε με εδώ? Οι χειρότερες περιοχες στην Ελλάδα ήταν αυτές που είχαν πολύ μπες βγες στα βόρεια σύνορα. Στο τέλος του καλοκαίριου υπήρχε τρομερή ανησυχία από την κυβέρνηση για τους Έλληνες τουρίστες που θα γυρνουσα στα αστικά κέντρα από τουριστικά νησιά. Αυτό μόνο του λέει πολλα. Όσο για τη γενικότερη ίδια δεν ισχύει αυτό που λες το προσδοκιμο ζωής μας είναι περίπου ίδιο με τις χώρες που ανέφερα.

 

Ε οχι, δε νομίζω οτι το μέσο επίπεδο υγείας του Έλληνα 70αρη είναι το ίδιο με του Σουηδού.... :P   Δε θέλω να μπω στη διαδικασία να κάνω τη δουλειά του ερευνητή/επιδημιολόγου, αλλά νομίζω και μονο το ποσοστό των καπνιστών αν σκεφτούμε, κάπου πάει το μυαλό μας ως προς τις ασθένειες του αναπνευστικού.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

 

Ε οχι, δε νομίζω οτι το μέσο επίπεδο υγείας του Έλληνα 70αρη είναι το ίδιο με του Σουηδού.... :P

Κι όμως είναι Ψαξτο. Αλλά πέραν αυτού, Κύπρος και Ελλάδα εξίσου τουριστικές. Κυπρος αυτή τ στιγμή λειτουργεί κανονικά με ρεβεγιον σε ξενοδοχεία κλπ. Τελείως κανονικά σχεδόν. Πού το αποδιδεις αν όχι στο pcr στους τουρίστες?

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Δεν κοιτάμε τα κρούσματα τους νεκρούς και τους νοσηλευομενους κοιτάμε νόμιζα ότι αυτό ήταν δεδομένο. Δλδ αν μια χώρα κάνει τεστ αβερτα σε όλους την συγκρίνουμε με εδώ? Οι χειρότερες περιοχες στην Ελλάδα ήταν αυτές που είχαν πολύ μπες βγες στα βόρεια σύνορα. Στο τέλος του καλοκαίριου υπήρχε τρομερή ανησυχία από την κυβέρνηση για τους Έλληνες τουρίστες που θα γυρνουσα στα αστικά κέντρα από τουριστικά νησιά. Αυτό μόνο του λέει πολλα

Μα δεν γίνεται να συγκρίνεις την Φινλανδία, την Νορβηγία και την Σουηδία με την Ελλάδα και να συμπεραίνεις ότι η μόνη διαφορά και άρα εκεί οφείλεται και η διαφορετική τροπή των πραγμάτων είναι ο τουρισμός. Είναι άλλος κόσμος απλά. Σε όλους τους τομείς. Ούτε το ίδιο σύστημα υγείας έχουν, ούτε τις ίδιες κοινωνικές συνήθειες, ούτε τον ίδιο βαθμό συνωστισμου, ούτε και την ίδια προσαρμοστικοτητα στους κανόνες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Μα δεν γίνεται να συγκρίνεις την Φινλανδία, την Νορβηγία και την Σουηδία με την Ελλάδα και να συμπεραίνεις ότι η μόνη διαφορά και άρα εκεί οφείλεται και η διαφορετική τροπή των πραγμάτων είναι ο τουρισμός. Είναι άλλος κόσμος απλά. Σε όλους τους τομείς. Ούτε το ίδιο σύστημα υγείας έχουν, ούτε τις ίδιες κοινωνικές συνήθειες, ούτε τον ίδιο βαθμό συνωστισμου, ούτε και την ίδια προσαρμοστικοτητα στους κανόνες. 

Αν διαβάσετε σχετικά με το άνοιγμα των συνόρων σε αυτές τις χώρες θα καταλάβετε τι εννοω. Λέω ότι η διασπορά στην Ελλάδα οφείλεται στο άνοιγμα των συνόρων και νομίζω είναι σαφές δεν συγκρίνω χώρες περαιτέρω 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Κι όμως είναι Ψαξτο. Αλλά πέραν αυτού, Κύπρος και Ελλάδα εξίσου τουριστικές. Κυπρος αυτή τ στιγμή λειτουργεί κανονικά με ρεβεγιον σε ξενοδοχεία κλπ. Τελείως κανονικά σχεδόν. Πού το αποδιδεις αν όχι στο pcr στους τουρίστες? 

 

Δεν είμαι εγώ αυτός που θα απαντήσω την ερώτηση αυτή χωρίς έρευνα και στοιχεία...

Just now, maripoz said:

Αν διαβάσετε σχετικά με το άνοιγμα των συνόρων σε αυτές τις χώρες θα καταλάβετε τι εννοω. Λέω ότι η διασπορά στην Ελλάδα οφείλεται στο άνοιγμα των συνόρων και νομίζω είναι σαφές δεν συγκρίνω χώρες περαιτέρω 

 

Από που κι ως που είναι σαφές; Έχει γίνει κάποια σχετική έρευνα που να ταξινομεί τους παράγοντες εκείνους που οδήγησαν στο δεύτερο κύμα; Κι εγώ σου λέω οτι δεν ήταν ο τουρισμός μόνο, ήταν ο τουρισμός συν άλλοι 15 παράγοντες που μπορώ να απαριθμήσω, αλλά δε μπορώ να πω τίποτα για το πως ταξινομούνται μεταξύ τους και αν υπάρχει κάποιος με σημαντική βαρύτητα......Εντάξει, καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, αλλά άλλο πράγμα τι υποψιάζεσαι οτι μπορεί να ισχύει κι άλλο πράγμα να οδηγείσαι σε συμπεράσματα.

 

Δηλαδή αν δεν είχε ανοίξει ο τουρισμός πιστεύεις οτι δεν θα υπήρχε δεύτερο κύμα; Αν αντιστρέψω αυτό που λες για την Κύπρο, τότε γιατί με PCR στους τουρίστες (δεν το γνωρίζω, αλλά παίρνω ως δεδομένο αυτό που λες) τελικά έχει τα ίδια κρούσματα, ποσοστιαία, με την Ελλάδα; Και με μία πρόχειρη ματιά, ο αριθμός των τεστ που γίνονται (ανά 100 χιλιάδες κατοίκους) δεν είναι πολύ διαφορετικός από αυτά που γίνονται στην Ελλάδα. 

 

Το οτι μια χώρα μένει ανοιχτή δεν έχει να κάνει μόνο με την επιδημιολογική της εικόνα αλλά με πολλούς άλλους παράγοντες....είτε επειδή μπορούν να ανταπεξέλθουν στο δεύτερο κύμα, είτε επειδή έχουν αποφασίσει να το ρισκάρουν για λόγους οικονομικούς, κουλτούρας κλπ. Το οτι η Ελλάδα έκλεισε δε σημαίνει οτι τα πάει χειρότερα, αντικειμενικά, από άλλες χώρες και το οτι μια άλλη χώρα έμεινε ανοιχτή δεν σημαίνει οτι τα πάει, επιδημιολογικά, καλύτερα.  Απλώς τίθεται αλλού το όριο ανοχής και δε νομιζω οτι μπορούμε να το απλουστεύσουμε απλώς και μόνο σε μία αιτία, όπως ο τουρισμός.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...