Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Εμένα παρόλο που δεν με έχει πειράξει ιδιαίτερα ούτε σε αυτή την καραντίνα ούτε στην προηγούμενη το ότι δεν βλέπουμε κόσμο και φίλους κλπ, ειδικά για τις γιορτές με πειράζει.

Το να μη βλέπουμε γενικώς μου φαίνεται πιο συνηθισμένο γιατί γενικά υπήρχαν πολλές τέτοιες φάσεις, πχ όταν είχαμε εξετάσεις ή deadlines εργασιών σε μεταπτυχιακά κλπ, όταν δούλευα σε άλλες πόλεις κ δεν έβλεπα τους φίλους μου για μήνες, όταν φτιάχναμε το σπίτι και είχαμε μαστόρους για μήνες κάθε μέρα, όταν υπήρχαν θέματα υγείας συγγενών με νοσοκομεία και τέτοια και γενικά επειδή κάθε φιλος/συγγενής είναι σε άλλη φάση (πχ με διδακτορικά, με διαφορετικά ωράρια δουλειάς, με παιδιά κλπ) κι έτσι ούτως ή άλλως ασχέτως κορωνοιου δεν συντονιζομασταν να βρισκομαστε πάνω από 2-3 φορές το χρόνο με τον καθένα. Και μπορεί να περνούσε μήνας χωρίς να έχουμε δει κανέναν φίλο ή συγγενή. (Φίλο εννοώ στενό, όχι συναδέλφους κλπ και συγγενείς εννοώ άλλους πέρα από τους παππούδες που τους βλέπαμε σίγουρα μια φορά τη βδομάδα).

Αλλά για τις γιορτές μου φαίνεται αλλιώς. Δεν μου αρέσει να μη βλέπουμε κανέναν. Κατ'αρχας οι γιορτές ήταν η περίοδος που όλοι ειχαν χρόνο να βρεθούμε, τον υπόλοιπο χρόνο ήταν όπως περιέγραψα, καθένας με τα τρεχαματα του. Κι έρχονται και κάποιοι από μακριά που τους βλέπουμε μόνο τότε. Επίσης ισως μου φαίνεται έτσι και επειδή ακόμα η μικρή είναι ενάμισι οπότε δεν καταλαβαίνει, συν ότι ήταν το πρώτο Πάσχα κ τα πρώτα Χριστούγεννα στο σπίτι μας κ δεν υποδεχτηκαμε κόσμο. Αν ήταν πιο μεγάλο το παιδί και καταλάβαινε μπορεί να το έβλεπα αλλιώς όπως λέει η chrysoum. Θα κάναμε αυτά που λέει, χριστουγεννιάτικες ταινίες, τζάκι, Άγιος Βασίλης, οικογενειακές παραδόσεις κλπ. Αν και αυτά εδώ που τα λέμε τα κάνεις και οποιαδήποτε μέρα των διακοπών. Το ανήμερα μόνοι μου φαίνεται πιο δυσκολοχωνευτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εμείς τα Χριστούγεννα τα περνάγαμε σε σχετικά κλειστό κύκλο τα τελευταία χρόνια καθώς λόγω παιδιού δεν ήμασταν για ξενύχτια και ταλαιπωρία. Κάνα τραπέζι σε γιαγιάδες, θείους κτλ δηλαδή που τα βαριόμουν τραγικα, οπότε ευκαιρία είναι να τα αποφύγω!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τα Χριστούγεννα συνήθως φεύγουμε ταξίδι, είτε οι 3 μας είτε με φίλους, σπάνια τα περνάμε με συγγενείς, πολύ σπάνια. Πέρυσι τα περάσαμε με συγγενείς μετά από πολλά χρόνια. Γενικά επειδή βλέπουμε πολυ συχνά οικογένεια (σίγουρα μία φορά στις 15) τις γιορτές επιλέγουμε να τις περάσουμε με φίλους..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω επειδή ο μικρός δεν έχει προσδοκίες γθα τα χριστούγεννα πέρα από το δέντρο, ακόμα δεν στενοχωριέμαι για εκείνον όσο για εμένα. κ όπως λέει κ η @μαγιοπουλας, ενταξει να μην ψωνίσουμε, να μη διασκεδάσουμε, αλλά αν ειναο να φοβάσαι ότι θα φας πρόστιμο επειδή πηγές το παιδί να κάνει ποδηλατο, αυτό είναι το πιο εκνευριστικό. 

 

Το Πάσχα ο μικρός είχε «βοηθήσει» στα τσουρέκια κ τα κουλουράκια. Θα μπορούσα να τον βαλω κ τώρα να βοηθήσει στα γλυκά. Πέρσι κ πρόπερσι τα είχα κάνει μες στο άγχος το μεσημέρι που κοιμόταν. Τώρα όντως θα μπορούσε να εμπλακεί κ να του μείνει η ανάμνηση όπως του έμεινε το πάσχα που βάψαμε τα αβγά κλπ., Αυτό το οικογενειακό χουχουλιασμα δεν το έχω ζήσει ποτέ, δεν το κάναμε σαν παιδιά. μάλιστα ήταν συνηθισμένο την ίδια μέρα να έχουμε τραπέζι κ το απόγευμα καφέ αλλού κ το έκανα κ εγω ως φοιτήτρια, τελείωνε το τραπέζι κ έφευγα. Ο άντρας μ πάλι είναι του στιλ ότι τρώμε λίγο πιο αργά πχ κατά τις 3 κ το πάμε σερί μέχρι βράδυ. Του αρεεει το οικογενειακό εκείνη τη μέρα (οικογενειακό εννοώ με την ευρύτερη οικογένεια) αλλά δεν έχει θέμα κ μόνοι μας. Εκείνος δλδ κ το τραπέζι του Σαββάτου ή της Κυριακής που καθόμαστε χαλαρά με λίγο κρασάκι, ειδικά αν ψήσουμε, το απολαμβάνει σαν να είναι διακοπές. εγω αν δεν κάνουμε κάτι που να έχει κόσμο γύρω γύρω δεν ευχαριστιέμαι, βαριέμαι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν από πολλά χρόνια, πριν παντρευτώ, θα κάναμε αλλαγή χρόνου στη θεια μου. Τελευταία στιγμή η μαμα μ κολλαει μια ίωση. Όπως το σκέφτομαι τώρα, το λογικό θα ήταν να ακυρώναμε κ να κάναμε αλλαγή οι 4 μας. Κι όμως. Πήγαμε στη θεια κ την αφήσαμε μόνη της. Ήταν αδιανόητο να μην πάμε στο τραπέζι, πιο αδιανόητο από το να μείνει ο ένας μόνος του πίσω. Άλλοι χτίζουν αναμνήσεις με τους γονείς, εμείς χτίζαμε αναμνήσεις με τα πρωτόκολλα!! όντως καθορίζουν αυτά τα βιώματα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

 Ήταν αδιανόητο να μην πάμε στο τραπέζι, πιο αδιανόητο από το να μείνει ο ένας μόνος του πίσω. Άλλοι χτίζουν αναμνήσεις με τους γονείς, εμείς χτίζαμε αναμνήσεις με τα πρωτόκολλα!! όντως καθορίζουν αυτά τα βιώματα. 

Πόσο σωστή πρόταση!! Εγώ έχω επιλέξει να κάνω γιορτές έτσι γιατί όταν ήμουν νεότερη πριν γνωρίσω τον άντρα μου οι γονείς μου μου ασκούσαν τρομερή πίεση να κάνω γιορτές με θείους-θείες, και να γυρνάω απο τραπέζι σε τραπέζι αδιαφορώντας για το τι θέλω εγώ προσωπιικά να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Άνθρωποι  θα περάσουν τις γιορτές ολομόναχοι, χωρίς τα απαραίτητα αγαθά, ή δίνοντας μάχες με ασθένειες. Ή υγεία, ψυχικη και σωματική, είναι το πολυτιμότερο αγαθο που συχνα ξεχνιέται και είναι ανθρώπινο.

 

Καλά εννοείται αυτό, συμφωνώ και τα έχω πει κι εγώ αυτά εξάλλου πολλές σελίδες πριν που συζητούσαμε για το αν είναι χάλια η καραντίνα κι έλεγα ότι τόσοι άνθρωποι ζουν πολέμους και αρρώστιες. Δεν λέμε ότι υποφέρουμε, είναι μια συζήτηση αντίστοιχη του "δεν μου αρέσει η κλεισούρα" που έχει ειπωθεί αμέτρητες φορές εδώ. Μάλιστα μου έκανε εντύπωση που ενώ τις περισσότερες κοπέλες τις πειράζει πολυ που δεν βλέπουν κόσμο στην καραντίνα, δεν τις πειράζει για ανήμερα Πάσχα, Χριστούγεννα, Πρωτοχρονιά. Δείχνει ότι όντως καθε οικογένεια περνούσε αλλιώς και κάποιοι έκαναν πάντα γιορτές με την πυρηνική οικογένεια. Εγω λέω ας περνούσα με φίλους και συγγενείς αυτή τη μέρα κι ας έκανα μήνες να τους δω μετά και να ήμουν τις άλλες μέρες με τον άντρα και το παιδί μου. Ενώ άλλοι λένε τους φίλους κ συγγενείς θα τους δω άλλη μέρα, αλλά αυτή τη μέρα τη θέλω για το άντρα και τα παιδιά μου.

 

Just now, Έσπερος είπε:

Πριν από πολλά χρόνια, πριν παντρευτώ, θα κάναμε αλλαγή χρόνου στη θεια μου. Τελευταία στιγμή η μαμα μ κολλαει μια ίωση. Όπως το σκέφτομαι τώρα, το λογικό θα ήταν να ακυρώναμε κ να κάναμε αλλαγή οι 4 μας. Κι όμως. Πήγαμε στη θεια κ την αφήσαμε μόνη της. Ήταν αδιανόητο να μην πάμε στο τραπέζι, πιο αδιανόητο από το να μείνει ο ένας μόνος του πίσω. Άλλοι χτίζουν αναμνήσεις με τους γονείς, εμείς χτίζαμε αναμνήσεις με τα πρωτόκολλα!! όντως καθορίζουν αυτά τα βιώματα. 

 

Εντάξει αυτό το βρίσκω σωστό όμως, γιατί αν συμβεί τελευταία στιγμή, ο άλλος έχει κάνει ετοιμασίες για τόσα άτομα, δεν γίνεται ξαφνικά να ακυρώσουν 4. Ή μπορεί να μην έγινε για τα πρωτόκολλα, αλλά να σκέφτηκε η κρυωμενη μαμα ότι τα παιδιά δεν φταίνε να χάσουν το ρεβεγιόν, ας πάνε κ δεν πειράζει μια χρονιά να μείνω μονη. Κι εγώ μπορεί να το έκανα, και για τα παιδιά μου και από σεβασμό σε αυτόν που μας κάλεσε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Πόσο σωστή πρόταση!! Εγώ έχω επιλέξει να κάνω γιορτές έτσι γιατί όταν ήμουν νεότερη πριν γνωρίσω τον άντρα μου οι γονείς μου μου ασκούσαν τρομερή πίεση να κάνω γιορτές με θείους-θείες, και να γυρνάω απο τραπέζι σε τραπέζι αδιαφορώντας για το τι θέλω εγώ προσωπιικά να κάνω.

Έχω κατά καιρουσψδυσαρέστες αναμνήσεις από επισκέψεις κ τραπέζια λόγω πίεσης, όντως. αλλά τα χριστούγεννα στα σπίτια των γιαγιάδων κ των θείων (των θείων της μαμάς μου μάλιστα!!!) είναι από τις πιο αγαπημένες μου αναμνήσεις. Η βασική μου ανάμνηση είναι αυτή. από γιορτές με τους 4 μας δεν έχω καμία ανάμνηση, μόνο μια αίσθηση ότι αυτό δεν είναι γιορτή! 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα δεν μου φαίνεται γιορτή αν είσαι με αυτούς που είσαι κάθε μέρα. Στα γενέθλια της μικρής κανονίσαμε βιντεοκλήση με καμιά δεκαριά άτομα γιατί δεν μου άρεσε να σβήσουμε την τούρτα μόνοι μας. Για τον ίδιο λόγο δεν βρίσκω νόημα να κάτσω σε καφετέρια με τον άντρα και τα παιδιά μου, αν είναι έτσι καθόμαστε και σπίτι. Άλλο αν είναι για φαΐ ή για κανένα σινεμά, θέατρο, συναυλία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Κι εμένα δεν μου φαίνεται γιορτή αν είσαι με αυτούς που είσαι κάθε μέρα. Στα γενέθλια της μικρής κανονίσαμε βιντεοκλήση με καμιά δεκαριά άτομα γιατί δεν μου άρεσε να σβήσουμε την τούρτα μόνοι μας. Για τον ίδιο λόγο δεν βρίσκω νόημα να κάτσω σε καφετέρια με τον άντρα και τα παιδιά μου, αν είναι έτσι καθόμαστε και σπίτι. Άλλο αν είναι για φαΐ ή για κανένα σινεμά, θέατρο, συναυλία.

Αυτά όλα έχουν σχέση με το τι δραστηριότητες κανονίζει η οικογένεια. εμάς ως παιδιά μας πήγαιναν σε πολλά κοινωνικά οικογενειακά, πολλά εκπαιδευτικά πολιτιστικά, εκδρομές, αλλά δεν υπήρχε η ιδέα να περάσουμε χρόνο σαν οικογένεια κ αυτό να το θεωρήσουμε ποιοτικό χρόνο. αυτό εγω δεν το έχω ξεπεράσει. δλδ το σ/κ που τη μια μέρα σιγιυρα κάνουμε ένα πιο καλό τραπέζι κ μετά καθόμαστε ή σε κάποια αργία-γιορτή, εγω σκέφτομαι από ένα σημείο κ μετά ότι θα έπρεπε να κάναμε κάτι ποιοτικό για το παιδί κ όχι απλα να αράζουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτά όλα έχουν σχέση με το τι δραστηριότητες κανονίζει η οικογένεια. εμάς ως παιδιά μας πήγαιναν σε πολλά κοινωνικά οικογενειακά, πολλά εκπαιδευτικά πολιτιστικά, εκδρομές, αλλά δεν υπήρχε η ιδέα να περάσουμε χρόνο σαν οικογένεια κ αυτό να το θεωρήσουμε ποιοτικό χρόνο. αυτό εγω δεν το έχω ξεπεράσει. δλδ το σ/κ που τη μια μέρα σιγιυρα κάνουμε ένα πιο καλό τραπέζι κ μετά καθόμαστε ή σε κάποια αργία-γιορτή, εγω σκέφτομαι από ένα σημείο κ μετά ότι θα έπρεπε να κάναμε κάτι ποιοτικό για το παιδί κ όχι απλα να αράζουμε. 

 

Μπα εγώ δεν το βλέπω έτσι. Το να καθόμαστε σπίτι μια χαρά ποιοτικός οικογενειακός χρόνος μου φαίνεται. Απλά δεν βλέπω το λόγο να πάω να κάτσω σε ένα καφέ με τα ίδια άτομα που θα καθόμουν και σπίτι. Κάποια παράσταση, εκδήλωση, μουσείο, βόλτα απλά για περπάτημα έξω, μπανιο, ακόμα κι ένα φαγητό έξω μου φαίνεται άλλο, κάνεις κάτι διαφορετικο που δεν το κάνεις σπίτι. Η καφετερια μου φαίνεται χωρίς νόημα, τη θεωρώ ότι είναι για να δεις φίλους αν θες να τους δεις έξω. Ευτυχώς είναι και ο άντρας μου έτσι, δηλαδή σε καφετέρια και εστιατόριο έχουμε κάτσει μετρημένες φορές, και ανυπαντροι όταν ήμασταν. Ή πηγαίναμε σε κάποια εκδήλωση/παράσταση ή απλά περπάτημα. Και σε διακοπες πολλές φορές παίρναμε φαΐ στο χέρι και συνεχίζαμε τις βόλτες στα αξιοθέατα!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά παίζουν ρόλο τα βιώματα! Και μου αρέσει πολύ που διαβάζω διαφορετικές απόψεις.

 

Επειδή ζω μακριά απ' τους γονείς μου, τα τελευταία χρόνια τα είχα μοιράσει κι έκανα Χριστούγεννα μαζί τους και Πρωτοχρονιά σπίτι με τον άντρα μου και φίλους. Κι αφού παντρευτήκαμε το ίδιο, Χριστούγεννα στο πατρικό μου και Πρωτοχρονιά με τους δικούς του. Δεν με χαλάει φέτος που θα είμαστε οι τρεις μας, ανυπομονώ κιόλας, γιατί κι εγώ και ο σύζυγος έχουμε ζοριστεί πολύ με τη δουλειά τον τελευταίο καιρό, και ουσιαστικά περνάμε χρόνο ξεχωριστά ο καθένας με το παιδί όσο ο άλλος δουλεύει. Οπότε θα είναι μια ευκαιρία να είμαστε για λίγο κι οι τρεις μαζί χωρίς να πρέπει κάποιος απ' τους δυο να τρέξει στο λάπτοπ με την ψυχή στο στόμα.  

 

Αυτό που θα μου λείψει φέτος είναι η μια εβδομάδα που φεύγαμε πάντα με φίλους μετά την Πρωτοχρονιά. Είχε γίνει συνήθεια και πάντα περνούσαμε τέλεια, κρύο, χιόνια κι επιτραπέζια, άσε που εκεί συναντιόμασταν και με φίλους που ζουν μακριά και τους βλέπουμε δυο φορές τον χρόνο. Δεν πειράζει, ας είμαστε καλά να βρεθούμε του χρόνου. Θα έχουν μεγαλώσει στο μεταξύ και τα παιδιά μας κι ελπίζω να ρεφάρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα σας εξομολογηθώ κάτι που δεν έχω πει σε κανέναν. Την πρώτη φορά που έκανα χριστούγεννα με την οικογένεια του άντρα μου, ήμασταν αρραβωνιασμένοι. Δεν είχα ξανακάνει γιορτές μακριά από την οικογένεια μου. Δυστυχώς δεν είναι πρακτικό να κάνουμε όλοι μαζί στο ίδιο σπίτι δλδ κ γονείς μ κ πεθερικά κ αδέρφια  μας κ έτσι χωριζόμαστε. την πρώτη φορά λοιπόν καθόμουν στο τραπέζι κ ήθελα να βαλω τα κλάματα. μου είχε κακοφανεί πολύ που είχα αφήσει την οικογένεια μου. μετά το συνήθισα αλλά θε προτιμούσα να γιορτάζαμε όλοι μαζί. κ ο άντρας μ θα το ήθελε αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει ιδιαίτερη διάθεση να ξεπεραστούν οι πρακτικές δυσκολίες, από τις άλλες πλευρές. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ said:

@vicky86 και @Chrysoum μου φτιάξατε την διάθεση με τις περιγραφές σας για τα επερχόμενα χριστούγεννα. Κάναμε κι εμεις σπιτάκι απο μπισκότα περυσι, άρεσε πολύ στο παιδί ή ιδέα αλλά κανείς μας δεν ήθελε να το φάει! Αληθεια πόσες μέρες διατηρείται και πώς? 

 

   Συμφωνω κι εγώ πως το πλήθος των ανθρώπων δεν διαφοροποιεί παντα τις μέρες αλλα ή δική μας ψυχολογία και διάθεση να κάνουμε την μέρα ξεχωριστή.

 

Άνθρωποι  θα περάσουν τις γιορτές ολομόναχοι, χωρίς τα απαραίτητα αγαθά, ή δίνοντας μάχες με ασθένειες. Ή υγεία, ψυχικη και σωματική, είναι το πολυτιμότερο αγαθο που συχνα ξεχνιέται και είναι ανθρώπινο. Οι φετινες εορτές μακάρι να φερουν ευτυχία σε κάθε καρδιά. 

 

   

Κοίτα, μέχρι τώρα κάθε Χριστούγεννα παίρναμε τα έτοιμα μπισκότα, και έχω παρατηρήσει ότι αν είναι σε ξηρό μέρος διατηρούνται για καιρό. Σπίτι θα φτιάξω πρώτη φορά φέτος. Πριν κάνω παιδιά δεν είχε νόημα και μέχρι πέρυσι η μεγάλη δεν καταλάβαινε. Αλλά δεν νομίζω να το φαμε, δεν νομίζω ότι θα το σκεπάζουμε, οπότε θα γίνουν χάλια τα μπισκότα. Δεν πειράζει θα το έχουμε να το βλέπουμε :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Έσπερος εμείς είμαστε το ανάποδο. Επειδή από παιδί το Πάσχα μαζευόμασταν και σουβλίζαμε σε αυλή και υπήρχε πολύς κόσμος που μπαινόβγαινε, το Πάσχα μου κακοφαίνεται μοναχικά. Και τα τελευταία χρόνια που δυσκόλεψαν τα τραπέζια λόγω θεμάτων υγείας διαφόρων συγγενών, όλο και κάποια εκδρομή κάναμε, βγαίναμε έξω, καλούσαμε κανένα φίλο σπίτι κλπ. Ενώ τα Χριστούγεννα τα είχα πάντα σαν πιο ήσυχη γιορτή, με το δέντρο, τα παιδιά, επιτραπέζια, ταινίες, ώρα για ζαχαροπλαστική κλπ. Μόνο τα κάλαντα θα μου λείψουν πολύ και μάλλον θα ήταν και η τελευταία φορά που θα με ήθελε ο μικρός μαζί :( Δεκαπέντε χρόνια γυρνάμε στους δρόμους τις παραμονές με τα παιδιά της γειτονιάς για κάλαντα και μπαινοβγαίνουμε στα σπίτια για κεράσματα, αυτό θα είναι δύσκολο φέτος.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Mama_Anesti_ said:

Άνθρωποι  θα περάσουν τις γιορτές ολομόναχοι, χωρίς τα απαραίτητα αγαθά, ή δίνοντας μάχες με ασθένειες. Ή υγεία, ψυχικη και σωματική, είναι το πολυτιμότερο αγαθο που συχνα ξεχνιέται και είναι ανθρώπινο. Οι φετινες εορτές μακάρι να φερουν ευτυχία σε κάθε καρδιά

Έτσι είναι.. Εγώ έχω συνηθίσει από πάντα γιορτές΄με θείους, ξαδέρφια , φίλους κτλ. Τον Σεπτέμβρη του 2015 μπήκε ο μπαμπάς μου στο νοσοκομείο και βγήκε λίγο πριν τα Χριστούγεννα. Κάναμε Χριστούγεννα σε στενό οικογενειακό κύκλο, μεταξύ μας , γιατί ο μπαμπάς μου ήταν ταλαιπωρημένος, αλλά δεν θα ξεχάσω την ευτυχία που ένιωθα και το πόσο ευλογημένη αισθανόμουν που κάνω Χριστούγεννα με τον μπαμπά μου. Για εμένα από το 2017 που έφυγε, οι οικογενειακές μαζώξεις μου προκαλούν ένα κόμπο στο λαιμό, διότι η απουσία του μου είναι πολύ έντονη. Προσπαθώ να ρουφήξω χαρά και ενθουσιασμό για Χριστούγεννα, Πάσχα κτλ από τον μικρό, αλλά ακόμα δεν ενθουσιάζεται γι'άυτά. 

 

Just now, Έσπερος said:

Τώρα θα σας εξομολογηθώ κάτι που δεν έχω πει σε κανέναν. Την πρώτη φορά που έκανα χριστούγεννα με την οικογένεια του άντρα μου, ήμασταν αρραβωνιασμένοι. Δεν είχα ξανακάνει γιορτές μακριά από την οικογένεια μου. Δυστυχώς δεν είναι πρακτικό να κάνουμε όλοι μαζί στο ίδιο σπίτι δλδ κ γονείς μ κ πεθερικά κ αδέρφια  μας κ έτσι χωριζόμαστε. την πρώτη φορά λοιπόν καθόμουν στο τραπέζι κ ήθελα να βαλω τα κλάματα. μου είχε κακοφανεί πολύ που είχα αφήσει την οικογένεια μου. μετά το συνήθισα αλλά θε προτιμούσα να γιορτάζαμε όλοι μαζί. κ ο άντρας μ θα το ήθελε αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει ιδιαίτερη διάθεση να ξεπεραστούν οι πρακτικές δυσκολίες, από τις άλλες πλευρές. 

Σου έχω χειρότερο. Η γυναίκα του ξάδερφου μου έχει μεγαλώσει στην Αυστρία. Την πρώτη φορά που έκανε ρεβεγιόν Χριστουγέννων στο σπίτι του ξάδερφου μου, μακριά από την οικογένεια της, είχε πάει σε ένα δωμάτιο και έκλαιγε. Όχι όμως γιατί της έλειπαν οι δικοί της, αλλά γιατί η θεία μου δεν είχε μαγειρέψει τίποτα εορταστικό (γαλοπούλα, ρολό χοιρινό με κάστανα , στρούντελ κτλ που συνήθιζε να τρώει στο σπίτι της) και δεν ένιωθε ότι ήταν Χριστούγεννα !:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δεκαπέντε χρόνια γυρνάμε στους δρόμους τις παραμονές με τα παιδιά της γειτονιάς για κάλαντα και μπαινοβγαίνουμε στα σπίτια για κεράσματα, αυτό θα είναι δύσκολο φέτος.

Έπρεπε να μεγαλώσω αρκετά για να μάθω ότι όλα τα φυσιολογικά παιδιά τριγυρνούσαν στα σπίτια για κάλαντα. Η μάνα μ το θεωρούσε «γυφτιά». Πηγαίναμε μόνο σε 2-3 μαγαζιά της γειτονιάς κ σε 2-3 συγγενείς που έμεναν κοντά! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Έπρεπε να μεγαλώσω αρκετά για να μάθω ότι όλα τα φυσιολογικά παιδιά τριγυρνούσαν στα σπίτια για κάλαντα. Η μάνα μ το θεωρούσε «γυφτιά». Πηγαίναμε μόνο σε 2-3 μαγαζιά της γειτονιάς κ σε 2-3 συγγενείς που έμεναν κοντά! 

Τι λες τώρα? Εμείς μεσημέρι μαζευόμασταν! Πολύ χρήμα! Το καλύτερο ήατν ότι δίπλα στο σπίτι μας, όταν ήμουν μικρή, ήταν η εταιρία όπου εργαζόταν ο μπαμπάς μου! Πολύ μεγάλη επιχείρηση. Φεύγαμε πλούσιες από κει με την αδερφή μου! Δεν χρειαζόταν να πάμε αλλού! Για το κέφι μας το κάναμε!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Έτσι είναι.. Εγώ έχω συνηθίσει από πάντα γιορτές΄με θείους, ξαδέρφια , φίλους κτλ. Τον Σεπτέμβρη του 2015 μπήκε ο μπαμπάς μου στο νοσοκομείο και βγήκε λίγο πριν τα Χριστούγεννα. Κάναμε Χριστούγεννα σε στενό οικογενειακό κύκλο, μεταξύ μας , γιατί ο μπαμπάς μου ήταν ταλαιπωρημένος, αλλά δεν θα ξεχάσω την ευτυχία που ένιωθα και το πόσο ευλογημένη αισθανόμουν που κάνω Χριστούγεννα με τον μπαμπά μου. Για εμένα από το 2017 που έφυγε, οι οικογενειακές μαζώξεις μου προκαλούν ένα κόμπο στο λαιμό, διότι η απουσία του μου είναι πολύ έντονη. Προσπαθώ να ρουφήξω χαρά και ενθουσιασμό για Χριστούγεννα, Πάσχα κτλ από τον μικρό, αλλά ακόμα δεν ενθουσιάζεται γι'άυτά. 

 

Σου έχω χειρότερο. Η γυναίκα του ξάδερφου μου έχει μεγαλώσει στην Αυστρία. Την πρώτη φορά που έκανε ρεβεγιόν Χριστουγέννων στο σπίτι του ξάδερφου μου, μακριά από την οικογένεια της, είχε πάει σε ένα δωμάτιο και έκλαιγε. Όχι όμως γιατί της έλειπαν οι δικοί της, αλλά γιατί η θεία μου δεν είχε μαγειρέψει τίποτα εορταστικό (γαλοπούλα, ρολό χοιρινό με κάστανα , στρούντελ κτλ που συνήθιζε να τρώει στο σπίτι της) και δεν ένιωθε ότι ήταν Χριστούγεννα !:rolleyes:

 

Μου άρεσε πολύ το μήνυμά σου γιατί πάνω που πήγα να βάλω τα κλαματα με την πρώτη ιστορία, ήρθε η δεύτερη και με έκανε να γελάσω!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Yovanna είπε:

υ έχω χειρότερο. Η γυναίκα του ξάδερφου μου έχει μεγαλώσει στην Αυστρία. Την πρώτη φορά που έκανε ρεβεγιόν Χριστουγέννων στο σπίτι του ξάδερφου μου, μακριά από την οικογένεια της, είχε πάει σε ένα δωμάτιο και έκλαιγε. Όχι όμως γιατί της έλειπαν οι δικοί της, αλλά γιατί η θεία μου δεν είχε μαγειρέψει τίποτα εορταστικό (γαλοπούλα, ρολό χοιρινό με κάστανα , στρούντελ κτλ που συνήθιζε να τρώει στο σπίτι της) και δεν ένιωθε ότι ήταν Χριστούγεννα !:rolleyes:

αυτό άνετα θα το έκανε ο άντρας μου. η οικογένεια μου έχει τελείως διαφορετική κουλτούρα από τη δική του κ στα τραπέζια της μαμάς μου υποφέρει. Νομίζω ότι τις πρώτες φορές όντως θα έκλαιγε αν ήταν κλαψιάρης. Μετά το συνήθισε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

αυτό άνετα θα το έκανε ο άντρας μου. η οικογένεια μου έχει τελείως διαφορετική κουλτούρα από τη δική του κ στα τραπέζια της μαμάς μου υποφέρει. Νομίζω ότι τις πρώτες φορές όντως θα έκλαιγε αν ήταν κλαψιάρης. Μετά το συνήθισε. 

Από το στόμα μου το πήρες! Δεν θα έκλαιγε, αλλά θα ξενερώνε τόσο μα τόσο πολύ. Αφού έχω πει ότι δεν θα κάνουμε ποτέ Χριστούγεννα στην Ελλάδα γιατι δεν θέλω να δω τα μούτρα του στο τραπέζι που και όταν θα κοιτάζει απεγνωσμένα έξω από το παράθυρο και δεν θα έχει χιόνια! Επίσης για όσους μεγαλώνουν σε τέτοιες χώρες η μόνη ουσιαστική γιορτή που σημαίνει πολλά γι αυτούς είναι τα Χριστούγεννα, το Πάσχα δεν είναι τίποτα. Τα Χριστούγεννα είναι το παν! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Από το στόμα μου το πήρες! Δεν θα έκλαιγε, αλλά θα ξενερώνε τόσο μα τόσο πολύ. Αφού έχω πει ότι δεν θα κάνουμε ποτέ Χριστούγεννα στην Ελλάδα γιατι δεν θέλω να δω τα μούτρα του στο τραπέζι που και όταν θα κοιτάζει απεγνωσμένα έξω από το παράθυρο και δεν θα έχει χιόνια! Επίσης για όσους μεγαλώνουν σε τέτοιες χώρες η μόνη ουσιαστική γιορτή που σημαίνει πολλά γι αυτούς είναι τα Χριστούγεννα, το Πάσχα δεν είναι τίποτα. Τα Χριστούγεννα είναι το παν! 

Κοιτα αν κάνετε χριστούγεννα στην Ελλάδα θα στείλουμε κάπου τους άντρες μας να πούνε τα δικά τους. υπάρχει λύση! 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα πάντως που δεν έχω σχέση με το εξωτερικό, τα Χριστούγεννα μου αρέσουν περισσότερο. Η όλη ατμόσφαιρα, τα φωτακια... Το Πάσχα με τον τρόπο που γιορτάζεται μου φαίνεται απλά μια φασαριοζικη μέρα με φαΐ! Από το Πάσχα μου αρέσει η κατανυκτική ατμόσφαιρα της Μεγάλης Εβδομάδας, η ανοιξιάτικη φύση με τα μωβ δέντρα και τα αρώματα, η έννοια της ανάστασης της φύσης κλπ και το βράδυ της Ανάστασης στην εκκλησία. Ανήμερα το Πάσχα με αρνιά, τραγούδια και γλέντια δεν με συγκλονίζει, παρολο που και κρεατοφαγου είμαι και οι παραδοσιακοί χοροί μου αρέσουν. Σαν φαγητο μου αρέσει, σαν εορτασμός οχι. Προτιμώ την κατάνυξη της Μεγάλης Εβδομάδας και μου αρέσει να πηγαίνω και στην εκκλησία στη Σταύρωση, την Αποκαθήλωση, τον Επιτάφιο... Τις δε Απόκριες τις απεχθάνομαι, μου φαίνονται κιτς! 

Link to comment
Share on other sites

 

Παραπονιέμαι για διάφορα και ειναι λογικό αλλά τελικά γι αυτά που μας λένε για τις προφυλαξεις εχουν δίκιο.

Θετικά πολλα από τα μέλη της οικογενειας της κουμπαράς μου.Δεν πηραννομως τις πρεπουσες προφυλαξεις.Υπηρξαν αρκετά χαλαροι για την βολή τους.

Αντάλλαξαν προφυλαξεις μεταξύ τους χωρις μασκες.Η γιαγια νοσηλεύτηκε για πολυ λίγο στο Γεννηματά όπου κ κολλησε .εκει η αλλου δεν ξερω τελικα.Για την ωρα ειναι ασυμπτωματικη.Η κορη της κ ο γαμπρός της θετικοί κ αυτοι με βαριά συμπτωματα στο σπιτι.θετικη κ η αδερφή της γιαγιάς πάλι χωρίς συμπτωματα.Αρνητικα τα υπόλοιπα τέσσερα άτομα που ζουν στο ιδιο σπιτι.

Ελπίζω να εξελιχθούν καλά τα πράγματα.

Δεν ξερω αν έχουν κολλήσει κ οι υπόλοιποι αλλα ειναι περίεργο το πως κάποιοι κολλανε και κάποιοι άλλοι όχι.Και λεω ευτυχως που υπάρχει καραντινα κ οι μεγάλοι δεν πανε στις δουλειές τους και τα παιδια σχολειο.Αλλιως σίγουρα θα είχε γίνει μεγαλύτερη διασπορά. 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...