Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Σοβαρα?


Διαμαρτυρήθηκε το συνδικαλιστικό όργανο των ιδιωτικών εκπαιδευτικών, στιβω το κεφάλι μου να καταλάβω τον λόγο.

 

Να έχεις πληρώσει πλατφόρμα για να μην εξαρτάσαι από το webex, να έχουν ερωτηθεί και συμφωνήσει οι γονείς στο ωράριο και να βρίσκεσαι και απολογούμενος!!!!

 

Που ας ρωτήσουν τον μέσο δάσκαλο ιδιωτικού σχολείου πότε προτιμάει να κάνει μάθημα, πρωί ή απόγευμα.

 

Βραζω από τα νεύρα μου, υπάρχει φημολογία ότι θα υποχρεωθούν τα ιδιωτικά να περάσουν και αυτά σε απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Deena said:


Διαμαρτυρήθηκε το συνδικαλιστικό όργανο των ιδιωτικών εκπαιδευτικών, στιβω το κεφάλι μου να καταλάβω τον λόγο.

 

Να έχεις πληρώσει πλατφόρμα για να μην εξαρτάσαι από το webex, να έχουν ερωτηθεί και συμφωνήσει οι γονείς στο ωράριο και να βρίσκεσαι και απολογούμενος!!!!

 

Που ας ρωτήσουν τον μέσο δάσκαλο ιδιωτικού σχολείου πότε προτιμάει να κάνει μάθημα, πρωί ή απόγευμα.

 

Βραζω από τα νεύρα μου, υπάρχει φημολογία ότι θα υποχρεωθούν τα ιδιωτικά να περάσουν και αυτά σε απόγευμα.

Mα καλά, πώς καταφέρνουν να συνδεθούν τα μικρά  παιδάκια το πρωί? Δεν δουλέυουν οι γονείς τους? Αναλαμβάνουν οι παπούδες τα τεχνικά??

Link to comment
Share on other sites

Η πλειοψηφία των γονιών είναι σπίτι (ο ένας από τους 2 τουλάχιστον), είτε σε τηλεργασια, είτε σε αναστολή, είτε σε άδεια ειδικού σκοπού, βάλε και τις μαμάδες που δεν δουλεύουν, βάλε και τις νταντάδες, στην τάξη της κόρης μου από τα 24 παιδιά μόνο ένα ήταν με την γιαγιά του σήμερα.

 

Και μιλάω ειδικά για την τάξη της κόρης μου που είναι Α’ Δημοτικού γιατί ο μεγάλος (Γ’ Δημοτικού) δεν χρειάζεται κανέναν ενήλικα να τον συνδέσει, όπως και όλοι σχεδόν οι συμμαθητές του, ήδη από την προηγούμενη καραντίνα. 
 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:


Διαμαρτυρήθηκε το συνδικαλιστικό όργανο των ιδιωτικών εκπαιδευτικών, στιβω το κεφάλι μου να καταλάβω τον λόγο.

 

Να έχεις πληρώσει πλατφόρμα για να μην εξαρτάσαι από το webex, να έχουν ερωτηθεί και συμφωνήσει οι γονείς στο ωράριο και να βρίσκεσαι και απολογούμενος!!!!

 

Που ας ρωτήσουν τον μέσο δάσκαλο ιδιωτικού σχολείου πότε προτιμάει να κάνει μάθημα, πρωί ή απόγευμα.

 

Βραζω από τα νεύρα μου, υπάρχει φημολογία ότι θα υποχρεωθούν τα ιδιωτικά να περάσουν και αυτά σε απόγευμα.

Η διαμαρτυρία γίνεται με τη λογική ότι το υπουργείο αφήνει το δημόσιο σχολείο με μια προβληματική ρύθμιση,  αλλά ταυτόχρονα δίνει τη δυνατότητα στα ιδιωτικά να κάνουν το φυσιολογικό κ έτσι δημιουργεί χάσμα μεταξύ των μαθητών, που δεν ειναι η πρώτη φορά που γίνεται αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Η διαμαρτυρία γίνεται με τη λογική ότι το υπουργείο αφήνει το δημόσιο σχολείο με μια προβληματική ρύθμιση,  αλλά ταυτόχρονα δίνει τη δυνατότητα στα ιδιωτικά να κάνουν το φυσιολογικό κ έτσι δημιουργεί χάσμα μεταξύ των μαθητών, που δεν ειναι η πρώτη φορά που γίνεται αυτό. 

 

Αν η λογική είναι αυτή, το αίτημα πρέπει να είναι να αλλάξει η ρύθμιση (αλλά δεν ζητείται αυτό) και όχι να μην υπάρχει η αυτονόητη ευελιξία, αν κάποιος έχει άλλη πλατφόρμα.

 

Sorry, αλλά να ξεσηκώνονταν οι γονείς ή οι καθηγητες των δημοσίων κάνοντας λόγο για διάκριση και ζητώντας πρωινό ωράριο, προφανώς θα το καταλάβαινα και θα το υποστήριζα εννοείται.

 

Αλλά να ζητούν απογευματινά μαθήματα οι εκπαιδευτικοί των ιδιωτικών σχολείων;;;;
Σοβαρά τώρα;;;

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

 

Αν η λογική είναι αυτή, το αίτημα πρέπει να είναι να αλλάξει η ρύθμιση (αλλά δεν ζητείται αυτό) και όχι να μην υπάρχει η αυτονόητη ευελιξία, αν κάποιος έχει άλλη πλατφόρμα.

 

Sorry, αλλά να ξεσηκώνονταν οι γονείς ή οι καθηγητες των δημοσίων κάνοντας λόγο για διάκριση και ζητώντας πρωινό ωράριο, προφανώς θα το καταλάβαινα και θα το υποστήριζα εννοείται.

 

Αλλά να ζητούν απογευματινά μαθήματα οι εκπαιδευτικοί των ιδιωτικών σχολείων;;;;
Σοβαρά τώρα;;;

 

 

Δηλαδή να ψοφήσει η κατσικα του γείτονα?

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Από τον φανατισμό ξεκινάει προφανώς, αλλά η κυβέρνηση δεν είναι δυνατόν να κάνει τεμενάδες σε οποιαδήποτε παράλογη απαίτηση. Κ δεν πιστεύω ότι οι ιεράρχες που είναι μορφωμένοι άνθρωποι όντως πιστεύουν τις ανοησίες που λενε. είναι παιχνίδι εξουσίας αλλά παίρνουν κόσμο στο λαιμό τους κ κάποιος πρέπει να τους σταματήσει. 

 

Συγνώμη βρε κορίτσι, κι εσύ μορφωμένη κοπέλα είσαι, αλλά το τί παίζει με την εκκλησία, το εισπράττεις από πολύ συγκεκριμένου είδους "ενημέρωση" και μόνο ενημέρωση δεν είναι.

 

ΟΙ εκκλησίες είναι κλειστές. Με κλείδωμα. Και λουκέτο.

9 ατομα, κεκλεισμένων των θυρών, σημαίνει ΚΑΘΟΛΟΥ πιστοί.

Πολλές ενορίες, δεν κάνουν ούτε κεκλεισμένων των θυρών. Το βρίσκουν περιττό.

0 πιστοί. 0 ακολουθίες. 0 λειτουργίες. Ούτε ο νεοκόρος δεν πάει να ξεσκονίσει τα στασίδια.

Κάποιοι, ελάχιστοι ιερείς, επιτρέπουν στους πιστούς να μπουν στις εκκλησίες τους.

Και τρώνε καταγγελία στην αστυνομία και δημόσια διαπόμπευση.

Ανεξάρτητα από το αν ήταν 5 ή 35 άνθρωποι σε κτίσμα εκατοντάδων τετραγωνικών.

Και υφίστανται τις ποινικές ή/και διοικητικές κυρώσεις.

 

Είναι άκρως αντιεπιστημονικό και αδικαιολόγητη επίθεση προς της εκκλησία, να αποφαίνεσαι (κι ο οποιοσδήποτε) ότι ΒΕΒΑΙΩΣ φταίει η θεία κοινωνία ή η λιτανεία ή κάτι άλλο για την διασπορά. Πρώτον, όντως δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι μεταδίδεται έτσι όπως εικάζεται. Δευτερον υπάρχουν δεδομένα που αποδεικνύουν το αντίθετο. Τρίτον, σε κάθε περίπτωση, τα κρούσματα ιχνηλατούνται και μπορεί να εξακριβωθεί εάν το κρούσμα ήρθε από εκεί ή όχι. Εκτός κι αν φαντάζεσαι ότι όλη μέρα γίνονται ιχνηλατήσεις που καταλήγουν πως η αρχική πηγή ήταν μέσα στο Αγιο Δισκοπότηρου του ενός ή του άλλου ναού, αλλά επειδή η κυβέρνηση πίνει μπύρες με τον Αρχιεπίσκοπο, το "θάβουν".

 

Κατά τα άλλα, ποιος παίρνει κόσμο στον λαιμό του; Ποιον πήρε ποιος; Και από ποιο πράγμα να τους σταματήσει; Από το να λειτουργούνται; Από το να μεταλαμβάνουν; Τί σχέση έχουν όλα αυτά με την δημόσια υγεία; Εκτός κι αν αποδεικνύεται κάπως ότι ο ίδιος ο ναός είναι πηγή μολυσμού, οπότε και μόνο η ύπαρξη ανθρώπου μέσα, είναι αρκετή για να φημολογείται ότι "εκεί κόλλησε".

 

Το γνωρίζω ότι είναι απλώς βλακώδεις αστειότητες στα αφτιά σου, αλλά όπως εσύ δεν διαπραγματεύεσαι την καθημερινή στοργική φροντίδα στο παιδί σου, έτσι και ο πιστός δεν διαπραγματεύεται την εβδομαδιαία (τουλάχιστον) Θεία Λειτουργία. Και πλέον την έχει διαπραγματευτεί και αποστερηθεί πολλές εβδομάδες και μήνες, ανάλογα με την περιοχή και τις συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Deena said:

Η πλειοψηφία των γονιών είναι σπίτι (ο ένας από τους 2 τουλάχιστον), είτε σε τηλεργασια, είτε σε αναστολή, είτε σε άδεια ειδικού σκοπού, βάλε και τις μαμάδες που δεν δουλεύουν, βάλε και τις νταντάδες, στην τάξη της κόρης μου από τα 24 παιδιά μόνο ένα ήταν με την γιαγιά του σήμερα.

 

Και μιλάω ειδικά για την τάξη της κόρης μου που είναι Α’ Δημοτικού γιατί ο μεγάλος (Γ’ Δημοτικού) δεν χρειάζεται κανέναν ενήλικα να τον συνδέσει, όπως και όλοι σχεδόν οι συμμαθητές του, ήδη από την προηγούμενη καραντίνα. 
 

 

Aν είναι μεγάλα και μπορούν μάνα τους οκ.. γιατί και τηλεργασία να κάνουν ένας γονιός, δεν μπορεί να ασχολείται με το διαδικτυακό του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος όταν ο λόγος του απογευματινού ωραρίου είναι η μη υπερφόρτωση της πλατφόρμας, γιατί δεν πρέπει να θεωρείται αυτονόητο ότι οποιος έχει διαφορετική πλατφόρμα μπορεί -αν η δίκη του πλατφόρμα αντέξει και αν συμφωνούν και οι γονείς- να κάνει πρωί;

 

Η ΟΙΕΛΕ ποιους εκπροσωπεί στην τελική; Τους δημόσιους εκπαιδευτικούς ή τους ιδιωτικούς; Συμφωνούν άραγε τα μέλη της με αυτή την διαμαρτυρία; Τους συναδέλφους τους ειδικοτήτων που διδάσκουν από προνήπιο έως λύκειο άραγε πως θα τους φαινόταν αν δούλευαν από το πρωί έως αργά το απόγευμα;

 

Και η εκπαιδευτική κοινότητα; Οι γονείς και τα παιδιά; Τα παιδιά που κάνουν σύγχρονη πρωινή τηλεκπαίδευση ήδη από τον Μάρτιο, που συνέχισαν έτσι και μετά το Πάσχα όταν ορίστηκε ωράριο για τα δημόσια δημοτικά το 12.00-16.00; Τότε γιατί δεν είπε κανείς τίποτα για τις ώρες; Ή τον Ιούνιο που γινόταν τηλεκπαίδευση τις μέρες που δεν πήγαιναν τα παιδιά σχολείο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ απόλυτα, @Έσπερος. Επίσης, νομίζω πως η σύγκριση μεταξύ της καθημερινής φροντίδας ενός παιδιού με τον εβδομαδιαίο εκκλησιασμό είναι τουλάχιστον ατυχής. Πολλοί έχουμε χάσει πολλά πράγματα όλο αυτόν τον καιρό, και κάποιοι μετρούν στις απώλειες και στοιχειώδη, πχ το βασικό τους εισόδημα. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να θεωρήσουμε ως αδιαπραγμάτευτη την κυριακάτικη λειτουργία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Aν είναι μεγάλα και μπορούν μάνα τους οκ.. γιατί και τηλεργασία να κάνουν ένας γονιός, δεν μπορεί να ασχολείται με το διαδικτυακό του παιδιού.


Δεν υπάρχει τίποτα τρομερό να ασχοληθείς. Ισως την πρώτη εβδομάδα και αν. Συνδέεις το παιδί και το αφήνεις. Δεν μπορείς να το αντιληφθείς έχοντας ένα 3χρονο παιδί, το καταλαβαίνω. 
 

Ετσι κι αλλιώς η τηλεργασια μετ’εμποδιων γίνεται και χωρίς τηλεκπαίδευση αν είναι τα παιδιά στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:


Δεν υπάρχει τίποτα τρομερό να ασχοληθείς. Ισως την πρώτη εβδομάδα και αν. Συνδέεις το παιδί και το αφήνεις. Δεν μπορείς να το αντιληφθείς έχοντας ένα 3χρονο παιδί, το καταλαβαίνω. 
 

Ετσι κι αλλιώς η τηλεργασια μετ’εμποδιων γίνεται και χωρίς τηλεκπαίδευση αν είναι τα παιδιά στο σπίτι.

Όχι, το καταλαβαίνω. Είμαι βέβαιη ότι και ο δικός μου στα 5 δεν θα χρειαζόταν κανέναν. Είναι πολύ εξοικειωμένος με την τεχνολογία! Αλλά τα 3χρονοα και τα 4χεονα θέλουν σίγουρα κάποιον μαζί τους. Εγώ όσοι ξέρω, δουλεύουν κανονικά ή κάνουν τηλεργασία! Οπότε για τα μικρά νομίζω βολεύει το απογευματινό!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

@Έσπερος όταν ο λόγος του απογευματινού ωραρίου είναι η μη υπερφόρτωση της πλατφόρμας, γιατί δεν πρέπει να θεωρείται αυτονόητο ότι οποιος έχει διαφορετική πλατφόρμα μπορεί -αν η δίκη του πλατφόρμα αντέξει και αν συμφωνούν και οι γονείς- να κάνει πρωί;

 

Η ΟΙΕΛΕ ποιους εκπροσωπεί στην τελική; Τους δημόσιους εκπαιδευτικούς ή τους ιδιωτικούς; Συμφωνούν άραγε τα μέλη της με αυτή την διαμαρτυρία; Τους συναδέλφους τους ειδικοτήτων που διδάσκουν από προνήπιο έως λύκειο άραγε πως θα τους φαινόταν αν δούλευαν από το πρωί έως αργά το απόγευμα;

 

Και η εκπαιδευτική κοινότητα; Οι γονείς και τα παιδιά; Τα παιδιά που κάνουν σύγχρονη πρωινή τηλεκπαίδευση ήδη από τον Μάρτιο, που συνέχισαν έτσι και μετά το Πάσχα όταν ορίστηκε ωράριο για τα δημόσια δημοτικά το 12.00-16.00; Τότε γιατί δεν είπε κανείς τίποτα για τις ώρες; Ή τον Ιούνιο που γινόταν τηλεκπαίδευση τις μέρες που δεν πήγαιναν τα παιδιά σχολείο;

Η ΟΙΕΛΕ προφανώς αντιπολιτεύεται. Δεν μπορώ να κρίνω τη στάση τους γιατί ξέρω ότι υπάρχει μεγάλο παρασκήνιο που προφανώς δεν αφορά τους γονείς. το να επισημαίνουν οι εκπαιδευτικοί των ιδιωτικών το ότι σκόπιμα το υπουργείο όχι απλα συντηρεί αλλά ενθαρρύνει την προνομιακή μεταχείριση των ιδιωτικών, κατα τη γνώμη μου τους τιμά γιατί δείχνει ότι δεν ενδιαφέρονται μόνο για τη δίκη τους δουλειά. Βέβαια αυτό δεν βοηθα τους δικούς τους μαθητες που οι γονείς τους έχουν επιλέξει να πληρώνουν για καλύτερες υπηρεσίες, οπότε προφανώς καταλαβαίνω κ τη δίκη σου οπτική. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Deena said:

 

 

 

Αλλά να ζητούν απογευματινά μαθήματα οι εκπαιδευτικοί των ιδιωτικών σχολείων;;;;
Σοβαρά τώρα;;;

 

 

Tο ακούσαμε και αυτό!!! Εμάς μας έστειλαν πρόγραμμα, θα ακολουθήσουν αυτό του Δημοσιου (είμαστε σε ιδιωτικό) και μου κακοφάνηκε πάρα πολυ γιατί θεωρώ τραγικό, άσε που σύνολο θα κάνουμε 1,5 ώρα την ημέρα!

Just now, Yovanna said:

Όχι, το καταλαβαίνω. Είμαι βέβαιη ότι και ο δικός μου στα 5 δεν θα χρειαζόταν κανέναν. Είναι πολύ εξοικειωμένος με την τεχνολογία! Αλλά τα 3χρονοα και τα 4χεονα θέλουν σίγουρα κάποιον μαζί τους. Εγώ όσοι ξέρω, δουλεύουν κανονικά ή κάνουν τηλεργασία! Οπότε για τα μικρά νομίζω βολεύει το απογευματινό!

Εμάς πάντως (νήπιο) το σχολείο ζήτησε να είμαστε δίπλα τους εκείνη την ώρα.

Just now, Έσπερος said:

Η ΟΙΕΛΕ προφανώς αντιπολιτεύεται. Δεν μπορώ να κρίνω τη στάση τους γιατί ξέρω ότι υπάρχει μεγάλο παρασκήνιο που προφανώς δεν αφορά τους γονείς. το να επισημαίνουν οι εκπαιδευτικοί των ιδιωτικών το ότι σκόπιμα το υπουργείο όχι απλα συντηρεί αλλά ενθαρρύνει την προνομιακή μεταχείριση των ιδιωτικών, κατα τη γνώμη μου τους τιμά γιατί δείχνει ότι δεν ενδιαφέρονται μόνο για τη δίκη τους δουλειά. Βέβαια αυτό δεν βοηθα τους δικούς τους μαθητες που οι γονείς τους έχουν επιλέξει να πληρώνουν για καλύτερες υπηρεσίες, οπότε προφανώς καταλαβαίνω κ τη δίκη σου οπτική. 

Για αυτό τον λόγο πολλά χρόνια τώρα, αρκετές οικογένειες επιλέγουν να πηγαίνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά σχολεία. Δεν συμβαίνει πάντα επειδή τους περισσεύουν τα χρήματα, γνωρίζω οικογένειες που κάνουν την επιλογή αυτή με πολύ ζόρι οικονομικό προκειμένου να έχουν καλύτερες υπηρεσίες για τα παιδιά τους. Αυτό που κάνουν έχει συνέπειες στους μαθητές και μόνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos said:

Tο ακούσαμε και αυτό!!! Εμάς μας έστειλαν πρόγραμμα, θα ακολουθήσουν αυτό του Δημοσιου (είμαστε σε ιδιωτικό) και μου κακοφάνηκε πάρα πολυ γιατί θεωρώ τραγικό, άσε που σύνολο θα κάνουμε 1,5 ώρα την ημέρα!

Εμάς πάντως (νήπιο) το σχολείο ζήτησε να είμαστε δίπλα τους εκείνη την ώρα.

Λογικό να σας θέλουν μαζί με τα νηπιάκια. Καλύτερα το απόγευμα, γιατί πολλοί θα δουλεύουν , είτε έξω , είτε από το σπίτι. Σου φαίνεται πολύ 1,5 ώρα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Λογικό να σας θέλουν μαζί με τα νηπιάκια. Καλύτερα το απόγευμα, γιατί πολλοί θα δουλεύουν , είτε έξω , είτε από το σπίτι. Σου φαίνεται πολύ 1,5 ώρα?

Εγώ τις ημέρες που δουλεύω από το σπίτι πριν τις 4:30 δεν τελειώνω, φαντάζομαι πολλοί θα έχουν το ίδιο πρόβλημα. Μου φαίνεται λίγος χρόνος για εκπαίδευση, βέβαια εμάς μας είπαν πως θα στέλνουν μεηλ για να κάνουμε και στο σπίτι εμείς δουλειά..ωραία θα περάσουμε.  Βασικά ξέρεις τι συμβαίνει? Επειδή θεωρώ τραγικό να κάνεις τηλεκπαίδευση σε ένα νήπιο όλα θα με ενοχλούν τώρα και δεν θα μπορώ να το δω αντικειμενικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα το παιδί μου σε ιδιωτικό, πάλι δε θα μπορούσα να υποστηρίξω Γυμνάσιο-Λύκειο και Δημοτικό ταυτόχρονα σαν γονιός. Το να είναι την ίδια ώρα όλα, εξυπηρετεί μόνο γονείε με παιδιά στην ίδια βαθμίδα της εκπαίδευσης. Το να σπάσει η τηλεκπαίδευση σε πολλές ζώνες εξυπηρετεί πάρα πολλούς γονείς. Άλλο ένα λάπτοπ/γραφείο για παιδιά με σωστή θέση και εξοπλισμό, άλλο δύο ή περισσότερα. Και όσα χρήματα και να έχεις, και όποια πλατφόρμα και να χρησιμοποιεί το ιδιωτικό, δε σημαίνει ότι σηκώνει το φόρτο το δίκτυο του ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ, τώρα μόλις είδα στο φβ εικόνα ιερέα να σηκώνει μικρό παιδί να προσκυνήσει τη σωρό του Μητροπολίτη Λαγκαδά που πέθανε από κορονοϊό. Κι εμείς εδώ συζητάμε αν είναι σωστό να φωνάξουμε γυναίκα να προσέχει το μωρό όσο δουλεύουμε κι αν είναι ηθικά σωστό να κάνουμε βόλτα σε απομονωμένη παραλία χωρίς μάσκα.

 

Έχω εκνευριστεί φοβερά. Βασικά μ' έχει πιάσει μια βαθιά απελπισία. 

Link to comment
Share on other sites

Με εμας είμαι πολύ περίεργη να δω πως θα το φτιάξουν.Σημερα θα λάβουμε το προγραμμα.Ξεκιναει η εκπαίδευση στις 9 και τελειώνει 4.20.Τι σημαινει αυτο δεν ξερω.

Είναι μεγάλο μπέρδεμα για το σχολειο που πηγαίνει το παιδι γιατι ειναι καθαρά βιωματικό κ εχει 4 δασκαλες η καθε ταξη .Είναι και οι 4 εμπλεκόμενες.

Just now, Ilaeira είπε:

Στο μεταξύ, τώρα μόλις είδα στο φβ εικόνα ιερέα να σηκώνει μικρό παιδί να προσκυνήσει τη σωρό του Μητροπολίτη Λαγκαδά που πέθανε από κορονοϊό. Κι εμείς εδώ συζητάμε αν είναι σωστό να φωνάξουμε γυναίκα να προσέχει το μωρό όσο δουλεύουμε κι αν είναι ηθικά σωστό να κάνουμε βόλτα σε απομονωμένη παραλία χωρίς μάσκα.

 

Έχω εκνευριστεί φοβερά. Βασικά μ' έχει πιάσει μια βαθιά απελπισία. 

Επιτρέπεται αυτο?Ακούω οτι τους εξαφανίζουν στην κυριολεξία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Αν είχα το παιδί μου σε ιδιωτικό, πάλι δε θα μπορούσα να υποστηρίξω Γυμνάσιο-Λύκειο και Δημοτικό ταυτόχρονα σαν γονιός. Το να είναι την ίδια ώρα όλα, εξυπηρετεί μόνο γονείε με παιδιά στην ίδια βαθμίδα της εκπαίδευσης. Το να σπάσει η τηλεκπαίδευση σε πολλές ζώνες εξυπηρετεί πάρα πολλούς γονείς. Άλλο ένα λάπτοπ/γραφείο για παιδιά με σωστή θέση και εξοπλισμό, άλλο δύο ή περισσότερα. Και όσα χρήματα και να έχεις, και όποια πλατφόρμα και να χρησιμοποιεί το ιδιωτικό, δε σημαίνει ότι σηκώνει το φόρτο το δίκτυο του ΟΤΕ.

 

Επαναλαμβάνω ότι τα ιδιωτικά σχολεία έκαναν 2 - 3 μήνες απρόσκοπτη πρωινή σύγχρονη τηλεκπαίδευση χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Ρώτησαν τους γονείς, είδαν τις επικαλύψεις για τα αδέρφια διαφορετικών βαθμίδων, τέσταραν τις πλατφόρμες τους, έκαναν δοκιμές και έβγαλαν προγράμματα στα οποία μπορούν να ανταποκριθούν οι οικογένειες. Υπήρξαν γονείς που επέλεξαν το απόγευμα, και την άνοιξη και τώρα, ειδικά τα προνήπια και τα νήπια όπως ήταν και το αναμενόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Με εμας είμαι πολύ περίεργη να δω πως θα το φτιάξουν.Σημερα θα λάβουμε το προγραμμα.Ξεκιναει η εκπαίδευση στις 9 και τελειώνει 4.20.Τι σημαινει αυτο δεν ξερω.

Είναι μεγάλο μπέρδεμα για το σχολειο που πηγαίνει το παιδι γιατι ειναι καθαρά βιωματικό κ εχει 4 δασκαλες η καθε ταξη .Είναι και οι 4 εμπλεκόμενες.

Ωχ.. τί είναι όλες αυτές οι ώρες? Πρωί θα κάνετε?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira said:

Στο μεταξύ, τώρα μόλις είδα στο φβ εικόνα ιερέα να σηκώνει μικρό παιδί να προσκυνήσει τη σωρό του Μητροπολίτη Λαγκαδά που πέθανε από κορονοϊό. Κι εμείς εδώ συζητάμε αν είναι σωστό να φωνάξουμε γυναίκα να προσέχει το μωρό όσο δουλεύουμε κι αν είναι ηθικά σωστό να κάνουμε βόλτα σε απομονωμένη παραλία χωρίς μάσκα.

 

Έχω εκνευριστεί φοβερά. Βασικά μ' έχει πιάσει μια βαθιά απελπισία. 

Το είδα και εγώ και τρελάθηκα...καλά  όλοι έβγαλαν τις μάσκες προσκύνησαν και μετά τις έβαλαν ξανά, και εχθές μιλούσα για την γελοιότητα του να φοράει κανείς στην μηχανή του μάσκα και όχι κράνος!!Αυτό ξεπερνάει κάθε προηγούμενο, και φυσικά καμία συνέπεια, καμία δίωξη, μην χάσει τα ψηφαλάκια η κυβέρνηση. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...