Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Κι εγώ πιστεύω ότι θα ανοίξουν λίγο πριν τις γιορτές για ψώνια, και θα απαγορευτούν τα πάντα τις μέρες των γιορτών όπως το Πάσχα, για να μη γίνουν τραπεζωματα. Αν πάει πολύ άσχημα το πράγμα βέβαια υποθέτω πως δεν θα ανοίξουν ουτε για τα ψώνια. Για να δούμε... Είπαν ότι το άλλο σ/κ θα φανεί αν μειώθηκαν τα κρούσματα, που θα έχουν περάσει δύο βδομάδες, γιατί αυτά που βλέπουμε τώρα είχαν κολλήσει πριν την καραντίνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εμάς μας έστειλε μήνυμα η δασκάλα ότι προς το παρόν μέχρι τις 30/11. 

 

Ξέρω κι εγώ κόσμο που νοσηλεύεται, νεότατοι χωρίς άλλα προβλήματα. Είναι πολύ τρομακτικό. 

 

Πάντως σαν γενικό σχόλιο, αυτά συμβαίνουν όταν κάνεις παραχωρήσεις για ηλίθιους λόγους. Κανονικά οι εορτασμοί του Αγ. Δημητρίου στη Θεσσαλονίκη, γιατί θεός φυλάξοι αν δεν πιούμε τα καθιερωμένα μας τσίπουρα μια χρονιά. Ανοιχτά τα κομμωτήρια και τα νυχάδικα για δυο έξτρα μέρες για να κρατήσουμε την ψυχολογία ψηλά στην καραντίνα με το νύχι περιποιημένο. Ανοιχτές οι εκκλησίες γιατί η ψηφοφόροι μας είναι κατά βάση θρησκευόμενοι. Σε έναν βαθμό το καταλαβαίνω, έχουν πολλά μέτωπα ανοιχτά και πασχίζουν να διατηρήσουν ένα μόντικουμ ικανοποίησης για να μην γίνει χαμός. Δεν ξέρω κι εγώ στη θέση τους τι θα έκανα. Και ίσως η εφαρμογή καθολικού λοκντάουν από την αρχή να δημιουργούσε ακόμα περισσότερη αναστάτωση. 

 

Αλλά ναι, το θεωρώ ηλίθιο να κλείσουν τα σχολεία στους Λειψούς και στους Αρκιούς και στην Ανάφη που δεν έχουν πρόβλημα. Ειδικά τα νησιά θα μπορούσαν να τα προστατεύσουν πολύ καλά τον χειμώνα, με αυστηρούς ελέγχους (κι όχι αφήνοντας τον κάθε Αθηναίο που έτρεξε να βρει καταφύγιο στο εξοχικό).

 

Just now, Chrysoum είπε:

Εμείς τον Μάρτιο που έπρεπε να δουλέψουμε από το σπίτι, απλά στο τέλος είχαμε την νταντά της μικρής για μερικές ώρες. Αλλιώς ξυπνούσε ο άντρας μου στις 5 δούλευε μέχρι τις 8, και μετά το πηγαίναμε εναλλαξ μέχρι τις 20 με σπαστά 2ωρα-3ωρα. Ήταν πραγματικά ότι χειρότερο έχουμε περάσει ως οικογένεια. Η αποδοτικοτητα είχε μειωθεί απίστευτα, πολύ άγχος και γενικά δεν έβγαινε. Επίσης που να συγκεντρωθείς (εγώ δηλαδή που έχω θέμα) με τόση φασαρία. Το μόνο που μας έσωσε σε εκείνη την φάση είναι ότι είχαμε μεγάλο σπίτι και κλείνοντας όλες τις πόρτες και με το να είμαστε σε διαφορετικούς οροφους κάπως απομονωμομασταν και είχαμε λίγο χρόνο με ησυχία και φυσικά ότι μετά από ένα μήνα μ αυτή την κατάσταση πήραμε πάλι την νταντά. Αλλιώς θα μετρουσαμε απώλειες. Καλο κουράγιο λοιπόν, αν μπορείς πάρε κοπέλα, είναι πολύ δύσκολο :)

 

Θα δούμε τι θα κάνουμε. Ο σύζυγος είναι πολύ χαλαρός και αισιόδοξος, μόνο εγώ έχω στρεσαριστεί γιατί ξέρω ότι από βδομάδα θα έχω τόση δουλειά, που δεν θα βγαίνει ούτε με δεκάωρο. Το σπαστό στη δική μου περίπτωση δεν εξυπηρετεί. Ίσως αρχίσω να ξυπνάω από τις 6, να βγάζω όση περισσότερη δουλειά μπορώ νωρίς που έχει ησυχία και δεν σκάνε δέκα μέιλ το λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Αλλά ναι, το θεωρώ ηλίθιο να κλείσουν τα σχολεία στους Λειψούς και στους Αρκιούς και στην Ανάφη που δεν έχουν πρόβλημα. Ειδικά τα νησιά θα μπορούσαν να τα προστατεύσουν πολύ καλά τον χειμώνα, με αυστηρούς ελέγχους (κι όχι αφήνοντας τον κάθε Αθήναιο που έτρεξε να βρει καταφύγιο στο εξοχικό).

κι εγω έτσι πίστευα, κι όμως από το λοκνταουν έχουν ανακοινωθεί καμία 10αρια κρούσματα στο νησί, ενώ από Σεπτέμβρη μεχρι τώρα το πολύ 5! Και δεν είναι (όλα) από Αθηναίους. Κόσμος πηγαινοερχόταν μέχρι να κλείσουμε, κ όπως φαίνεται σιωπηρά ο ιός κυκλοφορεί. Απλώς οι μεγάλοι απομονώνονται πιο εύκολα εδώ όπως φαίνεται κ δεν έχουν χρειαστεί νοσηλείες κ έτσι συχνά ο ιός περναει απαρατήρητος. Πολλά νησιά των Κυκλάδων έχουν εμφανίσει κρούσματα τος τελευταίες μέρες, κάποια λογικά θα είναι από κόσμο που ήρθε απ την Σθηνα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

ειδικη αδεια για να τελειωσουν με τις ελιες

κ μετα μαλλον οι ελιες εφταιγν για την διασπορα σε καποιες περιοχες:confused:

Εμάς πάντως δεν είναι από τις ελιές!!! Δεν έχουμε τόσες καλλιέργειες.

 

Τι άλλο θα  ακούσουμε ότι φταίει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

κι εγω έτσι πίστευα, κι όμως από το λοκνταουν έχουν ανακοινωθεί καμία 10αρια κρούσματα στο νησί, ενώ από Σεπτέμβρη μεχρι τώρα το πολύ 5! Και δεν είναι (όλα) από Αθηναίους. Κόσμος πηγαινοερχόταν μέχρι να κλείσουμε, κ όπως φαίνεται σιωπηρά ο ιός κυκλοφορεί. Απλώς οι μεγάλοι απομονώνονται πιο εύκολα εδώ όπως φαίνεται κ δεν έχουν χρειαστεί νοσηλείες κ έτσι συχνά ο ιός περναει απαρατήρητος. Πολλά νησιά των Κυκλάδων έχουν εμφανίσει κρούσματα τος τελευταίες μέρες, κάποια λογικά θα είναι από κόσμο που ήρθε απ την Σθηνα. 

Στο νησί από όπου καταγόμαι δεν είχε ούτε ένα κρούσμα από την αρχή της πανδημίας τον Φεβρουάριο. Εδώ και δύο μέρες άρχισε να έχει κρούσματα. Πήγε πολύς κόσμος με την ανακοίνωση του lockdown. Και εγώ θα πήγαινα να πω την αλήθεια αλλά δεν προλαβαμε να ετοιμαστουμε λόγω δουλειάς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Στο νησί από όπου καταγόμαι δεν είχε ούτε ένα κρούσμα από την αρχή της πανδημίας τον Φεβρουάριο. Εδώ και δύο μέρες άρχισε να έχει κρούσματα. Πήγε πολύς κόσμος με την ανακοίνωση του lockdown. Και εγώ θα πήγαινα να πω την αλήθεια αλλά δεν προλαβαμε να ετοιμαστουμε λόγω δουλειάς.

Πέμπτη μόλις ανακοινώθηκε κ Παρασκευή πρωί, όντως έφυγαν πολλοί. Παρασκευή απόγευμα φυσούσε λίγο κ έβγαλαν απαγορευτικό που προφανώς ήταν για να ελέγξουν την αποχώρηση. Επειδή όμως εμείς είμαστε κοντά, υπήρχε μεγάλη κινητικότητα. Κ κάποιους τους ξέρω ποιοι αρρώστησαν, δεν ήταν από Αθηναίους. Φυσικά έρχονται ακόμα φοιτητές κ νομίζω ότι δεν μας έχουν αραιώσει πολύ τις συγκοινωνίες. Σιγιυρα αν έκλειναν την μετακίνηση άμεσα κ δεν προλάβαινε να έρθει κανεις, τα νησιά θα λειτουργούσαν με τα υπάρχοντα μέτρα κ θα κινούνταν η οικονομία. Έτσι κ αλλιώς τον χειμώνα είναι περιορισμένη η κίνηση, πολλά μαγαζιά κλείνουν, όλοι κάπως μαζευόμαστε. Ομωσ θα φοβήθηκαν κ τις μετακινήσεις των φοιτητών, με την κατάσταση που επικρατεί σε τόσες πόλεις που έχουν ΑΕΙ, είναι πολύ επικίνδυνο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

ειδικη αδεια για να τελειωσουν με τις ελιες

κ μετα μαλλον οι ελιες εφταιγν για την διασπορα σε καποιες περιοχες:confused:

Αυτό με τις ελιές είναι θέμα γιατί οι εργάτες είναι συνήθως νεαροί αλλοδαποί που μένουν σε στοιβαγμένοι σε δωμάτια και δεν τηρούν κανένα μέτρο. Εντωμεταξύ λόγω ηλικίας είναι στη συντριπτική τους πλειοψηφία ασυμπτωματικοί η με ήπια συμπτώματα και φυσικά κανείς τους δεν θα χάσει μεροκάματο για λίγο συνάχι ή για δέκατα. Τελειώνουν τη δουλειά στον ένα εργοδότη και πάνε αλλού οπότε μπορούν να διασπείρουν τον ιό σε πολλά νοικοκυριά.

Οι δικοί μου έχουν τώρα ελιές και τους βρίσκω αρκετά χαλαρούς με τα μέτρα προστασίας. Αν και είναι ευπαθείς και οι δύο οι γονείς μου.

Η μάνα μου, μου έλεγε ότι είναι σωστό μέτρο να φοράς μάσκα ακόμα και μόνος σου αλλά αυτοί όταν πηγαίνουν στους εργάτες δεν φοράνε και φυσικά ούτε οι εργάτες φοράνε. Τελικά είναι εύκολο να κουνάς το δάχτυλο στους άλλους αλλά για τον εαυτό σου να βρίσκεις δικαιολογίες! 

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, εδώ στην Ελλάδα, αν έχεις covid, πατάει γιατρός στο σπίτι σου? Νοσεί της γυναίκας του ξαδέρφου μου η αδερφή, 40 χρονών, η οποία ζει στην Αυστρία , και πήγε γιατρός και της έβαλε ορό γιατί ήταν πολύ χάλια. την βοήθησε πολύ. Μου έκανε εντύπωση που πήγε. Στο μεταξύ έχουν κολλήσει και τα παιδιά της , 7 και 9 χρονών νομίζω και είναι χάλια με εντερικά και πυρετό και τα φροντίζει μόνη της σε αυτή την κατάσταση, χωρισμένη γαρ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Η Λινου έκανα μια δήλωση αλά Γιαμαρελου για τη θεία κοινωνία.Λες κ εχουν κανει μελέτη κ εχει αποδειχθεί ότι δεν μεταδίδουν.

Απαράδεκτη! Αντε να πειστούν οι αρνητές απ όλα αυτά.. Εξαγριωνομαστε κ εμεις που τόσους μήνες προσπαθούμε επιμελώς

. Βγήκε χτες κ ο πρωθυπουργός κ είπε ότι ευελπιστεί να ανοίξουν οι εκκλησίες τα χριστουγεννα.Να πανε κ να κολλήσουν πιο γρήγορα.Κι η οικονομία να καταστρεφεται.

 

 

Πέθανε ένας μητροπολίτης απ αυτούς που ήταν στη θες/νίκη από covid. Κ φαίνεται ότι ήταν από τους σοβαρούς ανθρώπους. είχε μιλήσει κ κατά των αρνητών. 
 

Οπωα διαβασα εύστοχα σχόλια, το κράτος έχει αφήσει απροστάτευτους τους ιερωμένους για να ικανοποιήσει κάποιους φανατικούς. Τους αφήνει χωρίς μάσκα με στενή επαφή με τόσο κόσμο. ας πούμε ότι τη θέμα κοινωνία δεν τολμά κανεις να την αγγίξει. τουλάχιστον όμως έπρεπε να υπήρχε σοβαρότητα για τις λιτανείες κ τα προσκυνήματα κ αυτά όλα. γιατί την πληρώνει πολύς κόσμος απ αυτό, που απλώς ακολουθεί τη γραμμή της ιεραρχίας κ αυτού που θεωρεί ότι διδάσκει η πίστη του. 

Link to comment
Share on other sites

Ψιλό άσχετο με αυτό που συζητείται τώρα αλλά έχω να κάνω την εξής παρατήρηση: από τότε που επιβλήθηκε υποχρεωτικό pcr τεστ 72 ώρες πριν την είσοδο στη χωρα τα κρούσματα που εντοπίζονται στις πύλες εισόδου έχουν μειωθεί δραστικά. Ας σκεφτούμε πόσο καλύτερα θα ήμασταν αν ίσχυε αυτό από την άρση της απαγόρευσης εισόδου στην χώρα τον Ιούνιο. Αυτό. Δεύτερον δεν εξναι παράδοξο που μπορεί να έρθει κάποιος από Γαλλία Αγγλία κλπ ενώ εγώ πχ δεν μπορώ να μετά κινηθώ εντός της χώρας? Έχω φίλη που πρέπει να πει να δει την μητέρα της στο Ηράκλειο Κρήτης, δεν βγάζει άκρη και έχει αρχίσει να σκέφτεται μήπως πετάξει εξωτερικό και μετά απευθειας Ηράκλειο. Τρελό το ξέρω αλλά πιο τρελό να μπορείς να πας Ηράκλειο από Βρυξέλλες για οποιονδήποτε λόγο ή χωρίς λόγο αλλά όχι από Αθήνα για σοβαρό λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Ψιλό άσχετο με αυτό που συζητείται τώρα αλλά έχω να κάνω την εξής παρατήρηση: από τότε που επιβλήθηκε υποχρεωτικό pcr τεστ 72 ώρες πριν την είσοδο στη χωρα τα κρούσματα που εντοπίζονται στις πύλες εισόδου έχουν μειωθεί δραστικά. Ας σκεφτούμε πόσο καλύτερα θα ήμασταν αν ίσχυε αυτό από την άρση της απαγόρευσης εισόδου στην χώρα τον Ιούνιο. Αυτό. Δεύτερον δεν εξναι παράδοξο που μπορεί να έρθει κάποιος από Γαλλία Αγγλία κλπ ενώ εγώ πχ δεν μπορώ να μετά κινηθώ εντός της χώρας? Έχω φίλη που πρέπει να πει να δει την μητέρα της στο Ηράκλειο Κρήτης, δεν βγάζει άκρη και έχει αρχίσει να σκέφτεται μήπως πετάξει εξωτερικό και μετά απευθειας Ηράκλειο. Τρελό το ξέρω αλλά πιο τρελό να μπορείς να πας Ηράκλειο από Βρυξέλλες για οποιονδήποτε λόγο ή χωρίς λόγο αλλά όχι από Αθήνα για σοβαρό λόγο.

ναι απο εξωτερικο υποθετουν οτι για να θελει να ταξιδεψει καποιος ειναι ολοκληρη ιστορια κ θα γινει μια φορα κ εδω δεν θα μπορει να μετακινητε ελευθερα ετσι κ αλλιως ενω μεσα στην Ελλαδα καποιος μπορει να μετακινηθει κ 10 φορες μεσα στην εβδομαδα απο νομο σε νομο.... 

αν ειναι για λογους υγειας της μητερας της μπορει να παει αλλιως αν ειναι για λογους απλα αναψυχης δεν επιτρεπετε αυτο ειναι το νοημα να μην βαζεις σε κινδινο τους δικους σου 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Δεύτερον δεν εξναι παράδοξο που μπορεί να έρθει κάποιος από Γαλλία Αγγλία κλπ ενώ εγώ πχ δεν μπορώ να μετά κινηθώ εντός της χώρας? Έχω φίλη που πρέπει να πει να δει την μητέρα της στο Ηράκλειο Κρήτης, δεν βγάζει άκρη και έχει αρχίσει να σκέφτεται μήπως πετάξει εξωτερικό και μετά απευθειας Ηράκλειο. Τρελό το ξέρω αλλά πιο τρελό να μπορείς να πας Ηράκλειο από Βρυξέλλες για οποιονδήποτε λόγο ή χωρίς λόγο αλλά όχι από Αθήνα για σοβαρό λόγο.

 

Όντως δεν είχα συνειδητοποιησει ότι μπορεί κανείς να ταξιδέψει εξωτερικό. Και τι SMS στέλνει; Αφού υποτίθεται δεν είναι στους λόγους που βγαίνεις απ' το σπίτι. Ένα από τα παράδοξα!

 

Just now, Έσπερος είπε:

Οπωα διαβασα εύστοχα σχόλια, το κράτος έχει αφήσει απροστάτευτους τους ιερωμένους για να ικανοποιήσει κάποιους φανατικούς. Τους αφήνει χωρίς μάσκα με στενή επαφή με τόσο κόσμο. ας πούμε ότι τη θέμα κοινωνία δεν τολμά κανεις να την αγγίξει. τουλάχιστον όμως έπρεπε να υπήρχε σοβαρότητα για τις λιτανείες κ τα προσκυνήματα κ αυτά όλα. γιατί την πληρώνει πολύς κόσμος απ αυτό, που απλώς ακολουθεί τη γραμμή της ιεραρχίας κ αυτού που θεωρεί ότι διδάσκει η πίστη του. 

 

Καλά λογικά οποιος θέλει να βάλει μάσκα μπορεί, δεν απαγορεύεται. Το θέμα είναι η κατάλυση της θείας κοινωνίας που είναι υποχρεωμένοι να κάνουν ακόμα κι αν φοβούνται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Αυτό με τις ελιές είναι θέμα γιατί οι εργάτες είναι συνήθως νεαροί αλλοδαποί που μένουν σε στοιβαγμένοι σε δωμάτια και δεν τηρούν κανένα μέτρο. Εντωμεταξύ λόγω ηλικίας είναι στη συντριπτική τους πλειοψηφία ασυμπτωματικοί η με ήπια συμπτώματα και φυσικά κανείς τους δεν θα χάσει μεροκάματο για λίγο συνάχι ή για δέκατα. Τελειώνουν τη δουλειά στον ένα εργοδότη και πάνε αλλού οπότε μπορούν να διασπείρουν τον ιό σε πολλά νοικοκυριά.

Οι δικοί μου έχουν τώρα ελιές και τους βρίσκω αρκετά χαλαρούς με τα μέτρα προστασίας. Αν και είναι ευπαθείς και οι δύο οι γονείς μου.

Η μάνα μου, μου έλεγε ότι είναι σωστό μέτρο να φοράς μάσκα ακόμα και μόνος σου αλλά αυτοί όταν πηγαίνουν στους εργάτες δεν φοράνε και φυσικά ούτε οι εργάτες φοράνε. Τελικά είναι εύκολο να κουνάς το δάχτυλο στους άλλους αλλά για τον εαυτό σου να βρίσκεις δικαιολογίες! 

δ διαφωνω μαζι σου.κ παρολο που ουτε ελιες εχω,ουτε μαζευω,ουτε ειμαι σε καμια επιτροπη που παιρνει αποφασεις,νομιζω ειχαν δει κ σε αλλες περιοχες νωριτερα αντιστοιχες καταστασεις

οταν λοιπον πριν λιγους μηνες ειχες διασπορα σε αλλη περιοχη,στην συγκομιδη αλλου προιοντος,δ μπορεις να φανταστεις τι θα γινει κ με τις ελιες τωρα;

εγω που ειμαι απο εξω γτ το βλεπω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Πέθανε ένας μητροπολίτης απ αυτούς που ήταν στη θες/νίκη από covid. Κ φαίνεται ότι ήταν από τους σοβαρούς ανθρώπους. είχε μιλήσει κ κατά των αρνητών. 
 

Οπωα διαβασα εύστοχα σχόλια, το κράτος έχει αφήσει απροστάτευτους τους ιερωμένους για να ικανοποιήσει κάποιους φανατικούς. Τους αφήνει χωρίς μάσκα με στενή επαφή με τόσο κόσμο. ας πούμε ότι τη θέμα κοινωνία δεν τολμά κανεις να την αγγίξει. τουλάχιστον όμως έπρεπε να υπήρχε σοβαρότητα για τις λιτανείες κ τα προσκυνήματα κ αυτά όλα. γιατί την πληρώνει πολύς κόσμος απ αυτό, που απλώς ακολουθεί τη γραμμή της ιεραρχίας κ αυτού που θεωρεί ότι διδάσκει η πίστη του. 

Το κράτος πώς φταίει; Ας απαγορεύσει η Ιερά Σύνοδος τη λειτουργία και ας επιβάλει μάσκα. 

Αν η Ιερά Σύνοδος έχει εσωτερικά θέματα, ευκαιρία να πιέσουν οι ιερείς να τα λύσει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Το κράτος πώς φταίει; Ας απαγορεύσει η Ιερά Σύνοδος τη λειτουργία και ας επιβάλει μάσκα. 

Αν η Ιερά Σύνοδος έχει εσωτερικά θέματα, ευκαιρία να πιέσουν οι ιερείς να τα λύσει. 

Φταίει και το κράτος. Αφού έχει επιβληθεί μάσκα για όλους γιατί να εξαιρούνται οι ιερείς? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Το κράτος πώς φταίει; Ας απαγορεύσει η Ιερά Σύνοδος τη λειτουργία και ας επιβάλει μάσκα. 

Αν η Ιερά Σύνοδος έχει εσωτερικά θέματα, ευκαιρία να πιέσουν οι ιερείς να τα λύσει. 

Φταίει με την έννοια ότι τους αφήνει να παρασύρουν τον κόσμο για να παίξουν το παιχνίδι κάποιων στενόμυαλων. Υποχωρεί σε παράλογα αιτήματα, την πληρώνει όμως ο κόσμος που ακολουθεί τη γραμμή τους, έστω κ από ανοησία. 

 

Στον αγιασμό μας οι ιερείς ήρθαν με μάσκα. την έβγαλαν κατά την τελετή αλλά τη φορούσαν όταν αγιάσαν τις αίθουσες, παρολο που δεν μπήκαν μέσα. δεν θέλω να σχολιάσω το ότι γίνεται αγιασμός στα σχολεία κ το πάμε αλλού, σ αυτό πάντως ήταν σωστοί, κ όμως μια συνάδελφος, όχι θεολόγος, ήταν έξαλλη που δεν σέβονται το λειτούργημα τους κ δεν πιστεύουν στην ιερουργια, αν θεωρούν ότι χρειάζεται μάσκα σ αυτήν την ιερή στιγμή. Άντε να βγάλεις άκρη. Εκεί έπρεπε να επέμβει το κράτος. Να τρίξει τα δόντια, να σταματήσουν να κοροϊδεύουν τον κόσμο. 
 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Η Λινου έκανα μια δήλωση αλά Γιαμαρελου για τη θεία κοινωνία.Λες κ εχουν κανει μελέτη κ εχει αποδειχθεί ότι δεν μεταδίδουν.

Απαράδεκτη! Αντε να πειστούν οι αρνητές απ όλα αυτά.. Εξαγριωνομαστε κ εμεις που τόσους μήνες προσπαθούμε επιμελώς

. Βγήκε χτες κ ο πρωθυπουργός κ είπε ότι ευελπιστεί να ανοίξουν οι εκκλησίες τα χριστουγεννα.Να πανε κ να κολλήσουν πιο γρήγορα.Κι η οικονομία να καταστρεφεται.

 

 

Το διάβασα και εγώ και έφριξα! Λέει ότι δεν κολλάει με το σάλιο! Και πώς κολλάει δηλαδή? Είναι δυνατόν να λένε τέτοια πράγματα άνθρωποι σε θέσεις ευθύνης και να μην υπάρχουν συνέπειες? Έστω να βγουν συνάδελφοι της και να πουν τη δική τους επιστημονική άποψη, να βγουν πολιτικοί και να μας πουν αν συντάσσονται με τη θέση αυτή! Δηλαδή κολλάει όταν περπατάς στο δρόμο μόνος χωρίς μάσκα αλλά αν καταπιεις τα σάλια του άλλου δεν κολλάει! 

Έχει χαθεί η κοινή λογική? Κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , maripoz είπε:

Φταίει και το κράτος. Αφού έχει επιβληθεί μάσκα για όλους γιατί να εξαιρούνται οι ιερείς? 

Τη Λινου ηθελε ο Τσ...ας...για υπουργο υγείας?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Δεν γνωρίζω εάν έχει συζητηθεί. Αυτή τη βδομάδα πρόσκειται να γεννήσω σε άλλο νομό από τους δικούς μου. Γνωρίζει κάποιος εάν οι δικοί μου μπορούν να έρθουν σε άλλο νομό με κάποιο χαρτί; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Ναι.

Βγαινουν επιστήμονες και πολιτικοί και μιλούν για τις θεωρίες συνομωσιας .

Ουσιαστικά με την στάση τους απέναντι στους λειτουργούς της εκκλησίας μπορώ να πω ότι τις ενθαρρύνουν.

Ξερετε τι προπαγάνδα κανουν στο fb διαφορες θρησκευτικές ομάδες?Γιατί εκεί δεν παρεμβαίνει καποιος εισαγγελέας?

Link to comment
Share on other sites

Τηλεκπαίδευση σε νήπια και προνήπια??Μόνο σε εμένα φάνηκε εντελώς κουλό ή και σε εσάς??

Εγώ ειλικρινά σε αυτή την ηλικία που μπορώ να το ελέγχω έχω μακριά το παιδί μου από ταμπλετ pc και κινητά ...και τώρα θα με υποχρεώσουν να το έχω κάθε μέρα από 2-3 ώρες ?? μέχρι χθες έλεγαν πως τα δημοτικά παραμένουν ανοιχτά γιατί δεν μπορεί να δουλέψει η τηλεκπαίδευση σε αυτή την ηλικία και τώρα έβαλαν παιδιά 4-5 ετών να κάνουν το ίδιο??

15 hours ago, μαγιοπουλας said:

. Βγήκε χτες κ ο πρωθυπουργός κ είπε ότι ευελπιστεί να ανοίξουν οι εκκλησίες τα χριστουγεννα.Να πανε κ να κολλήσουν πιο γρήγορα.Κι η οικονομία να καταστρεφεται.

 

 

Γιατί μέσα σε αυτή την καταστροφή που ζουμε η εκκλησία είναι η έννοια τους, αντί να κοιτάξουν να ανοίξουν σχολεία και μαγαζιά!!!!

15 hours ago, Έσπερος said:


 

Οπωα διαβασα εύστοχα σχόλια, το κράτος έχει αφήσει απροστάτευτους τους ιερωμένους για να ικανοποιήσει κάποιους φανατικούς. Τους αφήνει χωρίς μάσκα με στενή επαφή με τόσο κόσμο. ας πούμε ότι τη θέμα κοινωνία δεν τολμά κανεις να την αγγίξει. τουλάχιστον όμως έπρεπε να υπήρχε σοβαρότητα για τις λιτανείες κ τα προσκυνήματα κ αυτά όλα. γιατί την πληρώνει πολύς κόσμος απ αυτό, που απλώς ακολουθεί τη γραμμή της ιεραρχίας κ αυτού που θεωρεί ότι διδάσκει η πίστη του. 

Βρε έσπερος αλήθεια πιστεύεις πως για αυτό φταίει η κυβέρνηση ??εδώ βγήκε η ιερά σύνοδος και άσκησε βέτο ότι δεν θα κλείσουν τις εκκλησίες τις ημέρες των εορτών(και αυτό με τρεις χιλιάδες κρούσματα την ημέρα)...επίσης και στην πρώτη καραντίνα λίγα είδαμε?? Από που νομίζεις πως ξεκινάει όλο αυτό??στις περισσότερες περιπτώσεις από τους ίδιους τους ιερείς.

Link to comment
Share on other sites

Τα δίκτυα στην Ελλάδα είναι πανάρχαια και δεν μπορούν να λειτουργήσουν , για αυτό έβαλαν και το δύο με πέντε (ειδικά στα προνήπια κάποια παιδιά κοιμούνται εκείνη την ώρα, εκτός φυσικά ότι δεν είναι εξοικειωμένα και εκπαίδευμενα στη χρήση τεχνολογίας όπως λέτε)..

 

Μου αρέσει που φέτος θα αναπλήρωναν το χαμένο τρίμηνο της άνοιξης στα σχολεία.

 

Κοροιδευομαστε εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...