Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, marakiz είπε:

Πότε σας τους έδωσαν τους κωδικούς?  Όταν τα γράψατε ή τις πρώτες μέρες του σχολείου, ? Εμένα υπαγόταν σε άλλο σχολείο βάση διευθυνσης αλλά πήγαμε σε άλλο τελικά  (λόγω υπεράριθμων τμηματων?  Καλύτερα πάντως). Λεω μήπως είναι αυτό. Μα μου κάνει φοβερή εντύπωση που δεν μας έχουν δώσει εμάς! 

Εμας γύρω στις 20 Οκτωβρίου, σε μια φίλη μου την προηγούμενη εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Και εμάς τώρα πριν δύο εβδομάδες μας έδωσαν τους κωδικούς,αλλά μας είχαν ενημερώσει σχεδόν από την αρχή της σχολικής χρονιάς,  τον Μάρτιο εμείς δεν είχαμε κάνει τηλεκπαιδευση γιατί δεν ήθελαν οι δασκάλες αλλά τώρα νομίζω πως είναι υποχρεωτική κ όλοι θα πάρετε τους κωδικούς λογικά 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Πόσο κατά τη γνώμη σας θα μείνουν κλειστά τα σχολεία;

 

Mέσα Δεκέμβρη για να κινηθεί η αγορά; Οπότε λογικά δε θα ανοίξουν καν. Η θα ανοίξουν καμιά βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άσχετο, αλλά μου ήρθε μια σκέψη σαν ταινία: φανταστείτε όλο αυτό να είχε συμβεί ξερω'γω το 1990 που δεν υπήρχε ίντερνετ, επομένως ούτε τηλεργασια ούτε τηλεκπαίδευση κλπ. Άραγε τι θα γινόταν;

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Άσχετο, αλλά μου ήρθε μια σκέψη σαν ταινία: φανταστείτε όλο αυτό να είχε συμβεί ξερω'γω το 1990 που δεν υπήρχε ίντερνετ, επομένως ούτε τηλεργασια ούτε τηλεκπαίδευση κλπ. Άραγε τι θα γινόταν;

Απ' ότι έχω διαβάσει το 1918 είχε γίνει πάλι μια πανδημία κ είχε πεθάνει αρκετός κόσμος. Νομίζω πριν να βγει το εμβόλιο για κάποιο διάστημα είχε γίνει καραντίνα κ έκλεισαν κ σχολεία... Αλλά τότε σιγά ποιος πήγαινε σχολείο!!! Κ οι δουλειές θα ήταν περισσότερο γεωργικές/κτηνοτροφικές!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Λοιπόν. Έρχεται ένα καλώδιο, οπτική ίνα, δορυφορικό σήμα, δεν έχει σημασία τι, μέχρι το κουτάκι στη γωνία που βλέπετε ανά 2-3 τετράγωνα. Αυτό έχει μία Α χωρητικότητα. Είναι πάνω 50 σπίτια, ένα σχολείο κλπ, με 10 24άρες γραμμές, 20 50άρες και 20 100άρες. Ξαφνικά, οι 24άρες δεν αντέχουν, και κάνουν αναβάθμιση. Ξαφνικά λοιπόν, το σύστημα σκάει, γιατί δεν έχει τόσα. Προσπαθεί ο ένας να μπει, πέφτει η ταχύτητα του διπλανού, το σύστημα προσπαθεί να ξαναπιάσει αρχική ταχύτητα, δεν μπορεί, κόβεται εντελώς η γραμμή κλπ κλπ. Το οποίο και έπαθα σπίτι. Λύση: πληρώνεις 100άρα γραμμή όπως εγώ και βάζεις μέσω στον ΟΤΕ (γιατί τηλέφωνο δεν σηκώνουν) να σου ρίξει τη γραμμή σε 50άρα, μήπως έτσι μειωθούν οι διακοπές. Αυτά τα ωραία ζούμε, από βδομάδα ούτε έτσι δε θα δουλεύει.

Μετά το φιάσκο της πρώτης μέρας μιλούσα με τη μητέρα μου η οποία μου είπε το κλασικό «μα είναι ο κόσμος σπίτι κ χαζεύει στο ιντερνετ». Οι δικαιολογίες πιάνουν. Κ η πεθερά μ πίστεψε ότι το webex είχε παγκόσμιο πρόβλημα κ ότι η εταιρεία ανέλαβε την ευθύνη όπως είπε το πρώτο θέμα. Εντωμεταξύ αν πει κάποιος να μπει μέσω της ειδικής σελίδας του σχολικού δικτύου κ όχι από την εφαρμογή, εξακολουθεί να μην μπαίνει όλες τις ώρες. Δεν ξέρω γι αυτό ποιος έχει αναλάβει την ευθύνη. ο διευθυντης της cisco αυτοπροσώπως ή αυτός που σχεδίασε το webex? Αλλά ο κόσμος δεν καταλαβαίνει ποσο ακριβό ίντερνετ πληρώνουμε για τόσο άθλια κάλυψη, κ σου λέει φταίνε οι νέοι που κατεβάζουν ταινίες το πρωί, το οποίο βέβαια αν το καλοσκεφτείς έρχεται σε αντίφαση με το ότι οι ίδιοι οι νέοι ξενυχτάνε τα βράδυ σκορπώντας ασυνείδητα κορονοιο, γιατί πότε προλαβαίνουν να ξυπνήσουν για να σερφάρουν κ να εμποδίζουν τον κόσμο να δουλέψει; Θυμάμαι τι παροχές είχαμε στην Αγγλία από τις εταιρείες τηλεφωνίας κ τι αέρα κοπανιστό μας πουλάνε εδώ κ συγχύζομαι κάθε που έρχεται ο λογαριασμός. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Άσχετο, αλλά μου ήρθε μια σκέψη σαν ταινία: φανταστείτε όλο αυτό να είχε συμβεί ξερω'γω το 1990 που δεν υπήρχε ίντερνετ, επομένως ούτε τηλεργασια ούτε τηλεκπαίδευση κλπ. Άραγε τι θα γινόταν;

ωραια σκεψη! χα χα χα τοσες διακοπες στο.δημοτικο ουτε στο ονειρο μας !!τοτε στις διακοπες(πασχα χριστουγεννα) διναν φωτοτυπιες ενα καρο κ εργασιες για το σπιτι κατι τετοιο θα καναν μαλλον !! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mama16 είπε:

Απ' ότι έχω διαβάσει το 1918 είχε γίνει πάλι μια πανδημία κ είχε πεθάνει αρκετός κόσμος. Νομίζω πριν να βγει το εμβόλιο για κάποιο διάστημα είχε γίνει καραντίνα κ έκλεισαν κ σχολεία... Αλλά τότε σιγά ποιος πήγαινε σχολείο!!! Κ οι δουλειές θα ήταν περισσότερο γεωργικές/κτηνοτροφικές!

 

Καλά ναι γι'αυτό λέω για το 90 που ήταν περίπου όπως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μετά το φιάσκο της πρώτης μέρας μιλούσα με τη μητέρα μου η οποία μου είπε το κλασικό «μα είναι ο κόσμος σπίτι κ χαζεύει στο ιντερνετ». Οι δικαιολογίες πιάνουν. Κ η πεθερά μ πίστεψε ότι το webex είχε παγκόσμιο πρόβλημα κ ότι η εταιρεία ανέλαβε την ευθύνη όπως είπε το πρώτο θέμα. Εντωμεταξύ αν πει κάποιος να μπει μέσω της ειδικής σελίδας του σχολικού δικτύου κ όχι από την εφαρμογή, εξακολουθεί να μην μπαίνει όλες τις ώρες. Δεν ξέρω γι αυτό ποιος έχει αναλάβει την ευθύνη. ο διευθυντης της cisco αυτοπροσώπως ή αυτός που σχεδίασε το webex? Αλλά ο κόσμος δεν καταλαβαίνει ποσο ακριβό ίντερνετ πληρώνουμε για τόσο άθλια κάλυψη, κ σου λέει φταίνε οι νέοι που κατεβάζουν ταινίες το πρωί, το οποίο βέβαια αν το καλοσκεφτείς έρχεται σε αντίφαση με το ότι οι ίδιοι οι νέοι ξενυχτάνε τα βράδυ σκορπώντας ασυνείδητα κορονοιο, γιατί πότε προλαβαίνουν να ξυπνήσουν για να σερφάρουν κ να εμποδίζουν τον κόσμο να δουλέψει; Θυμάμαι τι παροχές είχαμε στην Αγγλία από τις εταιρείες τηλεφωνίας κ τι αέρα κοπανιστό μας πουλάνε εδώ κ συγχύζομαι κάθε που έρχεται ο λογαριασμός. 

 

Φταίνε όλα μαζί: οι άθλιες υποδομές, η εξωφρενική τιμή, το άθλιο σύστημα του υπουργείου (σε σχέση με τις ανάγκες, για κάτι άσχετο μπορεί να κάνει μια χαρά), η μηδενική προετοιμασία τόσους μήνες σε όλα τα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς πέφτει. Κατοστάρα vdsl. Από βδομάδα που θα είναι σπίτι κι ο σύζυγος θα γελάσουμε.

 

Έχω αγχωθεί πολύ για το πώς θα δουλέψουμε με το παιδί, 13 μηνών δεν μπορείς να του εξηγήσεις ότι πρέπει να σε αφήσει να δουλέψεις. Από την άλλη και που πήγαινε στον σταθμό με άγχωνε. Μάλλον θα εφαρμόσουμε ινδικό ωράριο στο σπίτι, εγώ θα δουλεύω 8 με 4 (που δεν θα είναι 4 γιατί στη δουλειά γίνεται χαμός) κι ο σύζυγος το απόγευμα-βράδυ. Σκέφτομαι να πάρω γυναίκα, έχω υπόψη μου άτομο που εμπιστεύομαι. Αλλά και πάλι δεν θα υπάρχει κίνδυνος; Αφού θεωρητικά πρέπει να κόψουμε κάθε επαφή. 

 

Προς το παρόν θα το παλέψουμε μόνοι μας και θα δούμε πώς θα πάει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Απ' ότι έχω διαβάσει το 1918 είχε γίνει πάλι μια πανδημία κ είχε πεθάνει αρκετός κόσμος. Νομίζω πριν να βγει το εμβόλιο για κάποιο διάστημα είχε γίνει καραντίνα κ έκλεισαν κ σχολεία... Αλλά τότε σιγά ποιος πήγαινε σχολείο!!! Κ οι δουλειές θα ήταν περισσότερο γεωργικές/κτηνοτροφικές!

50 εκατομύρια από την γρίπη του 1918.

Με τον κορονοϊό τώρα είμαστε ακόμη στο 1,3.

Είχα την απορία τι έγινε το 1918 με τα σχολεία. Από όσο έχω διαβάσει στην Αμερική τα σχολεία στις περισσότερες περιοχές έκλεισαν για πολλούς μήνες, και όπου δούλεψαν ήταν με μέτρα παρόμοια με μάσκες, ανοιχτά παράθυρα, και νοσοκόμες στα σχολεία να παρακολουθούν για συμπτώματα (κοινώς, μάλλον πιο μπροστά από εμάς σήμερα! ).

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Φταίνε όλα μαζί: οι άθλιες υποδομές, η εξωφρενική τιμή, το άθλιο σύστημα του υπουργείου (σε σχέση με τις ανάγκες, για κάτι άσχετο μπορεί να κάνει μια χαρά), η μηδενική προετοιμασία τόσους μήνες σε όλα τα θέματα.

Η πλατφόρμα μια χαρά είναι, κ δυνατότητες έχει, όταν όμως σ λέει ότι στην 24αρα αντέχουν δυο συνδέσεις, σημαίνει ότι κ ένα μέσο σπίτι θα έχει πρόβλημα αν παρακολουθούν δυο παιδιά κ κάποιος άλλος κάνει κάτι. Εμένα με προβληματίζει πολύ που τα λινκ κυκλοφορούν εδώ κ εκεί κ ζητάνε άσχετοι να μπουν στα μαθήματα. Δεν ξέρω ποια πλατφόρμα εγγυάται απόλυτα ελεγχόμενη είσοδο, πάντως έχουν υπάρξει παρατράγουδα με μαθητες που δίνουν όνομα άλλου μαθητή. Τους άσχετους τους καταλαβαίνεις κ δεν τους βάζεις προφανώς. αλλά με πλάκες που κάνουν μεταξύ τους, άντε να βγάλεις άκρη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ilaeira είπε:

Κι εμάς πέφτει. Κατοστάρα vdsl. Από βδομάδα που θα είναι σπίτι κι ο σύζυγος θα γελάσουμε.

 

Έχω αγχωθεί πολύ για το πώς θα δουλέψουμε με το παιδί, 13 μηνών δεν μπορείς να του εξηγήσεις ότι πρέπει να σε αφήσει να δουλέψεις. Από την άλλη και που πήγαινε στον σταθμό με άγχωνε. Μάλλον θα εφαρμόσουμε ινδικό ωράριο στο σπίτι, εγώ θα δουλεύω 8 με 4 (που δεν θα είναι 4 γιατί στη δουλειά γίνεται χαμός) κι ο σύζυγος το απόγευμα-βράδυ. Σκέφτομαι να πάρω γυναίκα, έχω υπόψη μου άτομο που εμπιστεύομαι. Αλλά και πάλι δεν θα υπάρχει κίνδυνος; Αφού θεωρητικά πρέπει να κόψουμε κάθε επαφή. 

 

Προς το παρόν θα το παλέψουμε μόνοι μας και θα δούμε πώς θα πάει. 

 

Eπειδή δουλεύουμε από το σπίτι σερί από το Μάρτιο και πολλοί συνάδελφοι έχουν μωρά, όσοι δεν έχουν babysitter, εργάζονται σπαστά: 2 ώρες ο ένας, 2 ο άλλος κλπ, και φυσικά ξεκινάνε 7 το πρωί και τελειώνουν κοντά στα μεσάνυχτα. 

Just now, Έσπερος είπε:

Η πλατφόρμα μια χαρά είναι, κ δυνατότητες έχει, όταν όμως σ λέει ότι στην 24αρα αντέχουν δυο συνδέσεις, σημαίνει ότι κ ένα μέσο σπίτι θα έχει πρόβλημα αν παρακολουθούν δυο παιδιά κ κάποιος άλλος κάνει κάτι. Εμένα με προβληματίζει πολύ που τα λινκ κυκλοφορούν εδώ κ εκεί κ ζητάνε άσχετοι να μπουν στα μαθήματα. Δεν ξέρω ποια πλατφόρμα εγγυάται απόλυτα ελεγχόμενη είσοδο, πάντως έχουν υπάρξει παρατράγουδα με μαθητες που δίνουν όνομα άλλου μαθητή. Τους άσχετους τους καταλαβαίνεις κ δεν τους βάζεις προφανώς. αλλά με πλάκες που κάνουν μεταξύ τους, άντε να βγάλεις άκρη. 

Η πλατφόρμα δεν είναι μια χαρά. Γι αυτό και δεν μπαίνουν από τα σχολεία, γιατί εκεί δεν παρακάμπτεται κανένα στάδιο της πιστοποίησης από υπολογιστή του σχολείου και μόνο με παράκαμψη δουλεύει. Γι αυτό και δεν γίνεται πιστοποίηση των μαθητν και μπαίνει όποιος να είναι: το σύστημα του υπουργείου δεν αντέχει ούτε τους καθηγητές, όχι τα παιδιά. Δεν ξέρω αν αγόρασαν κάποια εφαρμογή για άλλη χρήση, και προσπάθησαν να ρίξουν ξαφνικά επάνω εκατονταπλάσιους χρήστες από όσο σχεδιάστηκε να αντέχει, ή κάτι άλλο πήγε άσχημα. Αλλά δνε κάνει γι αυτό που το χρειαζόμαστε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Η πλατφόρμα δεν είναι μια χαρά. Γι αυτό και δεν μπαίνουν από τα σχολεία, γιατί εκεί δεν παρακάμπτεται κανένα στάδιο της πιστοποίησης από υπολογιστή του σχολείου και μόνο με παράκαμψη δουλεύει. Γι αυτό και δεν γίνεται πιστοποίηση των μαθητν και μπαίνει όποιος να είναι: το σύστημα του υπουργείου δεν αντέχει ούτε τους καθηγητές, όχι τα παιδιά. Δεν ξέρω αν αγόρασαν κάποια εφαρμογή για άλλη χρήση, και προσπάθησαν να ρίξουν ξαφνικά επάνω εκατονταπλάσιους χρήστες από όσο σχεδιάστηκε να αντέχει, ή κάτι άλλο πήγε άσχημα. Αλλά δνε κάνει γι αυτό που το χρειαζόμαστε τώρα.

Μια χαρά εννοώ ότι για άλλες χρήσεις έχει δυνατότητες. Για σεμινάρια πχ κ τετοια. Η πιστοποίηση είναι σοβαρό θέμα. έπρεπε τα παιδιά να μπαίνουν επίσης με τον λογαριασμό του πσδ. βέβαια πάλι δεν εγγυάται κανεις ότι δεν θα τον δώσουν αλλού αλλά δεν είναι ίδιο με τα λινκ, που πολλά σχολεία βλακωδώς αναρτούν κ σε ιστοσελίδες... είναι κ το θέμα με την κάμερα, άλλοι λενε όχι κάμερες στα ανήλικα, άλλοι λενε οπωσδήποτε κάμερες για να βλέπεις ποιος είναι κ τι κάνει... δεν έχω βγάλει άκρη. 

 

Ειναι κ τόσο άσχετοι, πέρσι έλεγαν μα πούμε στα παιδιά να δηλώνουν ψευδώνυμο όταν μπαίνουν κ ψεύτικο μειλ αν θέλουν για να προστατεύουν τα προσωπικά τους δεδομένα. το είχα ακούσει με τα αυτιά  μου στο σεμινάριο των ομάδων υποστήριξης που παρακολούθησε ο άντρας μ κ νοκιζω το είχε πει και η υπουργός δημοσίως. Φέτος ευτυχώς δεν το ξανάρθουν. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν εχω καταλαβει ακριβως πως θα γίνεται με τα παιδια του νηπιαγωγειου.

Κατά τον ίδιο τρόπο με του γυμνασίου?δεν θα βλέπουν την δασκαλα?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Επειδή δεν εχω καταλαβει ακριβως πως θα γίνεται με τα παιδια του νηπιαγωγειου.

Κατά τον ίδιο τρόπο με του γυμνασίου?δεν θα βλέπουν την δασκαλα?

Τι εννοείς; την κάμερα την ανοίγεις αν θες. οι καθηγητές γενικα ανοιχτή την έχουν. κάποιοι λενε να ζητάμε από τα παιδιά να την κλείσουν. Τώρα τα παιδάκια του νηπίου δεν έχει νόημα να κάνουν χωρίς εικόνα. Αν θεωρήσουμε ότι χρησιμεύει κάτι να βάλεις ένα νηπιο στην οθόνη, που εγω προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο, είναι να επικοινωνήσουν, να δείξουν καποια χειροτεχνία κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

50 εκατομύρια από την γρίπη του 1918.

Με τον κορονοϊό τώρα είμαστε ακόμη στο 1,3.

Είχα την απορία τι έγινε το 1918 με τα σχολεία. Από όσο έχω διαβάσει στην Αμερική τα σχολεία στις περισσότερες περιοχές έκλεισαν για πολλούς μήνες, και όπου δούλεψαν ήταν με μέτρα παρόμοια με μάσκες, ανοιχτά παράθυρα, και νοσοκόμες στα σχολεία να παρακολουθούν για συμπτώματα (κοινώς, μάλλον πιο μπροστά από εμάς σήμερα! ).

Καλά εκείνη η γρίπη ήταν φονικοτατη.... Δεν θα ήθελα να ζήσω κάτι τέτοιο!! Ναι όντως αν είχαν κ νοσοκόμες στο σχολειο, πολύ πιο μπροστά από μας ήταν!!

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Ilaeira said:

Κι εμάς πέφτει. Κατοστάρα vdsl. Από βδομάδα που θα είναι σπίτι κι ο σύζυγος θα γελάσουμε.

 

Έχω αγχωθεί πολύ για το πώς θα δουλέψουμε με το παιδί, 13 μηνών δεν μπορείς να του εξηγήσεις ότι πρέπει να σε αφήσει να δουλέψεις. Από την άλλη και που πήγαινε στον σταθμό με άγχωνε. Μάλλον θα εφαρμόσουμε ινδικό ωράριο στο σπίτι, εγώ θα δουλεύω 8 με 4 (που δεν θα είναι 4 γιατί στη δουλειά γίνεται χαμός) κι ο σύζυγος το απόγευμα-βράδυ. Σκέφτομαι να πάρω γυναίκα, έχω υπόψη μου άτομο που εμπιστεύομαι. Αλλά και πάλι δεν θα υπάρχει κίνδυνος; Αφού θεωρητικά πρέπει να κόψουμε κάθε επαφή. 

 

Προς το παρόν θα το παλέψουμε μόνοι μας και θα δούμε πώς θα πάει. 

Εμείς τον Μάρτιο που έπρεπε να δουλέψουμε από το σπίτι, απλά στο τέλος είχαμε την νταντά της μικρής για μερικές ώρες. Αλλιώς ξυπνούσε ο άντρας μου στις 5 δούλευε μέχρι τις 8, και μετά το πηγαίναμε εναλλαξ μέχρι τις 20 με σπαστά 2ωρα-3ωρα. Ήταν πραγματικά ότι χειρότερο έχουμε περάσει ως οικογένεια. Η αποδοτικοτητα είχε μειωθεί απίστευτα, πολύ άγχος και γενικά δεν έβγαινε. Επίσης που να συγκεντρωθείς (εγώ δηλαδή που έχω θέμα) με τόση φασαρία. Το μόνο που μας έσωσε σε εκείνη την φάση είναι ότι είχαμε μεγάλο σπίτι και κλείνοντας όλες τις πόρτες και με το να είμαστε σε διαφορετικούς οροφους κάπως απομονωμομασταν και είχαμε λίγο χρόνο με ησυχία και φυσικά ότι μετά από ένα μήνα μ αυτή την κατάσταση πήραμε πάλι την νταντά. Αλλιώς θα μετρουσαμε απώλειες. Καλο κουράγιο λοιπόν, αν μπορείς πάρε κοπέλα, είναι πολύ δύσκολο :)

Link to comment
Share on other sites

Ουφ....νοσηλεύεται με COVID ένας φίλος μου παιδιά!

 

40 ετών, χωρίς κάποιο πρόβλημα υγείας. Δεν ξέρει καν που κόλλησε, έκανε την μέση ζωή του single 40χρονου, δηλ. δουλειά+έξοδος το ΣΚ (είχε βγει για φαγητό το τελευταίο Σ/Κ πριν κλεισουν τα εστιατόρια), είναι όμως επιθεωρητης πωλήσεων σε καταστήματα κινητής τηλεφωνίας, κυκλοφορεί δηλαδή (όχι με ΜΜΜ).

 

Στις 5 μέρες πυρετού έκανε ακτινογραφία θώρακος και έδειξε αρχή πνευμονίας, όποτε έκανε εισαγωγή. Είναι σε απλή κλίνη, με θετική πρόγνωση ευτυχώς, προς το παρόν.

 

Το έμαθα ότι είχε νοσήσει αφού είχε μπει νοσοκομείο και μιλήσαμε για λίγο στο τηλέφωνο, δεν κατάλαβα αν είχε κάνει από την αρχή τεστ με το που άρχισε ο πυρετός ή αφού επέμενε για κάποιες μέρες.

 

Αυτό που κατάλαβα ωστόσο είναι ότι την ακτινογραφία την έκανε επειδή είχε επίμονο ψηλό πυρετό και όχι επειδή είχε δύσπνοια, βήχα κλπ. Τρομερό να είσαι στην αρχή πνευμονίας και εκτός από πυρετό να μην έχεις κάτι άλλο συναφές....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Ουφ....νοσηλεύεται με COVID ένας φίλος μου παιδιά!

 

40 ετών, χωρίς κάποιο πρόβλημα υγείας. Δεν ξέρει καν που κόλλησε, έκανε την μέση ζωή του single 40χρονου, δηλ. δουλειά+έξοδος το ΣΚ (είχε βγει για φαγητό το τελευταίο Σ/Κ πριν κλεισουν τα εστιατόρια), είναι όμως επιθεωρητης πωλήσεων σε καταστήματα κινητής τηλεφωνίας, κυκλοφορεί δηλαδή (όχι με ΜΜΜ).

 

Στις 5 μέρες πυρετού έκανε ακτινογραφία θώρακος και έδειξε αρχή πνευμονίας, όποτε έκανε εισαγωγή. Είναι σε απλή κλίνη, με θετική πρόγνωση ευτυχώς, προς το παρόν.

 

Το έμαθα ότι είχε νοσήσει αφού είχε μπει νοσοκομείο και μιλήσαμε για λίγο στο τηλέφωνο, δεν κατάλαβα αν είχε κάνει από την αρχή τεστ με το που άρχισε ο πυρετός ή αφού επέμενε για κάποιες μέρες.

 

Αυτό που κατάλαβα ωστόσο είναι ότι την ακτινογραφία την έκανε επειδή είχε επίμονο ψηλό πυρετό και όχι επειδή είχε δύσπνοια, βήχα κλπ. Τρομερό να είσαι στην αρχή πνευμονίας και εκτός από πυρετό να μην έχεις κάτι άλλο συναφές....

Εύχομαι γρήγορα να αναρρώσει.Δυστυχως ειναι πολυ κοντά μας ο ιος.

Σε σχέση με την προηγουμενη φορα ειμαστε ελάχιστα πιο χαλαροι κ δεν ξερω αν αυτό μας στοιχίσει.Εμεις ποτε δεν χαλαρωσαμε αλλα τωρα βλέπουμε κ έναν άνθρωπο παραπάνω γιατί δεν ξέρουμε πόσο θα κρατήσει αυτό.

Deena ο φίλος σου κ οι συνεργάτες του φορούσαν επιμελώς μασκα?

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Αν δεν πέσουν κάτω από 500 δεν μας βγάζουν εξω ειπε ο κικιλιας.δεν υπαρχει περίπτωση να γίνει σύντομα αυτο.

ακομη κ να πεσουν,που τωρα σε δυο βδομαδες με αυτα τα μετρα θελω να πιστευω οτι θα εχουμε μειωση,αυτο δ σημαινει οτι θα μειωθουν οι διασωληνομενοι.κ γνωμη μου αυτο ειναι πιο σημαντικο,γτ κ 10κρουσματα να εχεις,αν το συστημα δ εχει χωρο κ αυτα προβλημα θα ειναι

το εχω σιγουρο οτι δ θα ανοιξουν μετα τις 30/11,ισως το πανε ετσι μεχρι τις γιορτες.για να ανοιξουν μετα την αγορα κ να εχει κινηση,πραγμα που θα μας οδηγησει σε νεο κλεισιμο μετα γιορτες-φεβρουαριο

(αισιοδοξη δ με λες:| )

 

περαστικα στον φιλο σου deena

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Επειδή δεν εχω καταλαβει ακριβως πως θα γίνεται με τα παιδια του νηπιαγωγειου.

Κατά τον ίδιο τρόπο με του γυμνασίου?δεν θα βλέπουν την δασκαλα?

Στη δευτεροβάθμια βλέπουν τον καθηγητή, γιατί να έχει την κάμερα κλειστή;

Just now, vicky86 είπε:

ακομη κ να πεσουν,που τωρα σε δυο βδομαδες με αυτα τα μετρα θελω να πιστευω οτι θα εχουμε μειωση,αυτο δ σημαινει οτι θα μειωθουν οι διασωληνομενοι.κ γνωμη μου αυτο ειναι πιο σημαντικο,γτ κ 10κρουσματα να εχεις,αν το συστημα δ εχει χωρο κ αυτα προβλημα θα ειναι

το εχω σιγουρο οτι δ θα ανοιξουν μετα τις 30/11,ισως το πανε ετσι μεχρι τις γιορτες.για να ανοιξουν μετα την αγορα κ να εχει κινηση,πραγμα που θα μας οδηγησει σε νεο κλεισιμο μετα γιορτες-φεβρουαριο

(αισιοδοξη δ με λες:| )

 

περαστικα στον φιλο σου deena

 

Kάπου άκουσα σήμερα ότι είπαν παράταση καταρχήν μέχρι 7 Δεκέμβρη, αλλά δεν ξέρω αν είναι επίσημο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...