Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, chocolate_eater said:

 

Το ίδιο ισχύει και για όλες τις άλλες ασφάλειες στην Ελλάδα, διότι η έννοια της ασφάλειας είναι ακόμα αρκετά "ξένη". Όταν ήρθα στη χώρα που ζω, υποχρέωθηκα να ασφαλίσω το σπίτι που νοικιάζω έναντι όλων των κινδύνων, παρ'ολο που εδώ συνήθως δε συμβαίνει τίποτα. Και μετά αναρωτήθηκα πως είναι δυνατόν σε μία χώρα όπως η Ελλάδα, με σεισμούς, φωτιές, πλημμύρες, διαρρήξεις, αλλά και πολύ μεγάλο ποσοστό ιδιωτικής επένδυσης στην περιουσία, να ασφαλίζουν τα σπίτια τους μόνο όσοι τα χρωστάνε στην τράπεζα. Δηλαδή υπάρχει άνθρωπος που έχει δουλέψει 20 χρόνια να χτίσει ένα σπίτι και δέχεται οτι μπορεί να ξυπνήσει ένα πρωί και να τα χάσει όλα από μία φωτιά...;

 

Και μιλάμε για ασφάλειες που κοστίζουν 100 ευρώ το χρόνο και είναι προσβάσιμες στους πάντες.

Έλα ντε.. Εγώ όταν έκανα ασφάλιση για την πολυκατοικία, διαχειρίστρια ούσα, ενημέρωσα τους γείτονες ότι ασφάλισα και το σπίτι μου στην ίδια. Με ρώτησαν λοιπόν έκπληκτοι, γιατί ασφάλισα το σπίτι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Yovanna said:

Ποιος πλούσιος βρε παιδιά? Σχεδόν όλοι οι συγγενείς μου, οι φίλοι και γνωστοί μου, αναγκάζονται να έχουν ιδιωτική ασφάλιση, με τα χάλια που έχει η δημόσια υγεία στις μέρες μας. Κανείς δεν είναι πλούσιος. Μισθωτοί υπάλληλοι είναι.

Μισθωτος με Μισθωτο διαφέρει . Αν έχεις νοίκι 400 και παίρνεις 800 και εξαρτάσαι από το μισθό σου (pun intended) και δεν έχεις άλλες καβατζες μάλλον δεν σου περισσεύουν για ιδιωτική.

Just now, Έσπερος said:

Εμείς πάντως με 2000 κ κάτι οικογ. εισόδημα μόνο ασφάλεια του μικρου πληρώνουμε κ όχι για περίθαλψη, απλώς για ατυχήματα, καθώς κ ασφάλεια για αεροδιακομιδή που είναι αστείο ποσό. Ρωτήσαμε για κάτι οικογενειακό αλλά ήταν απλησίαστο για μας. Και σίγουρα δεν είναι θέμα προτεραιοτήτων γιατί απλώς δεν περισσεύουν,  κ ας μην ειναι χαμηλό εισόδημα για μια οικογένεια αυτό σήμερα. 

Έτσι είναι 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Αλλά μη μου πεις ότι μια οικογένεια με εισόδημα 2200 δε θεωρείται πλέον -το τονίζω, πλούσια

Όχι, σε καμία περίπτωση δεν θεωρείται πλούσια.

 

Just now, Έσπερος said:

Εμείς πάντως με 2000 κ κάτι οικογ. εισόδημα μόνο ασφάλεια του μικρου πληρώνουμε κ όχι για περίθαλψη, απλώς για ατυχήματα, καθώς κ ασφάλεια για αεροδιακομιδή που είναι αστείο ποσό. Ρωτήσαμε για κάτι οικογενειακό αλλά ήταν απλησίαστο για μας. Και σίγουρα δεν είναι θέμα προτεραιοτήτων γιατί απλώς δεν περισσεύουν,  κ ας μην ειναι χαμηλό εισόδημα για μια οικογένεια αυτό σήμερα. 

Τί εννοείς όχι για περίθαλψη? Αν αρρωστήσει το παιδί και χρειαστεί νοσηλεία δεν σας καλύπτει? Εμάς με 500 ετησίως καλύπτει τα πάντα εκτός από εξετάσεις (εκτός αν γίνουν στα πλαίσια νοσηλείας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Μισθωτος με Μισθωτο διαφέρει . Αν έχεις νοίκι 400 και παίρνεις 800 και εξαρτάσαι από το μισθό σου (pun intended) και δεν έχεις άλλες καβατζες μάλλον δεν σου περισσεύουν για ιδιωτική.

 

Η αλήθεια είναι οτι αν παίρνεις μισθό 800, δε νοικιάζεις σπίτι με 400 πάντως (εκτός κι αν παίρνουν και οι δύο 800, οπότε μιλάμε για 1600). Αλλά ΟΚ, γνωρίζω οτι υπάρχουν άνθρωποι (πολλοί) που νοίκιασαν όταν βρίσκονταν σε διαφορετική οικονομική κατάσταση και στην πορεία χειροτέρευσε. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω, αλλά για να δούμε σε τι χώρα ζούμε και τι νοοτροπία υπάρχει, μόλις είδα στις ειδήσεις πως ασθενής θετικός στον ιό, εμπύρετος 12 ημέρες, έκοβε βόλτες στο αχέπα και περίμενε λέει να του πάρουν στοιχεία, επειδή όμως πείνασε είπε να βγει λίγο έξω να φάει....να κάνει και μία διασπορά με την ευκαιρία!!!! τραγικό!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, chocolate_eater said:

 

Η αλήθεια είναι οτι αν παίρνεις μισθό 800, δε νοικιάζεις σπίτι με 400 πάντως (εκτός κι αν παίρνουν και οι δύο 800, οπότε μιλάμε για 1600). Αλλά ΟΚ, γνωρίζω οτι υπάρχουν άνθρωποι (πολλοί) που νοίκιασαν όταν βρίσκονταν σε διαφορετική οικονομική κατάσταση και στην πορεία χειροτέρευσε. 

Μάλλον δεν γνωρίζεις και πού έχουν φτάσει τα νοίκια στην Ελλάδα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Όχι, σε καμία περίπτωση δεν θεωρείται πλούσια.

 

Τί εννοείς όχι για περίθαλψη? Αν αρρωστήσει το παιδί και χρειαστεί νοσηλεία δεν σας καλύπτει? Εμάς με 500 ετησίως καλύπτει τα πάντα εκτός από εξετάσεις (εκτός αν γίνουν στα πλαίσια νοσηλείας.

Όχι δεν πήραμε το πακέτο της περίθαλψης απ όσο θυμάμαι. Δίνουμε λιγότερα από 500 σίγουρα. Για ατυχήματα μόνο. Είχαμε ρωτήσει κ για εξετάσεις κ για περίθαλψη αλλά ήταν απρόσιτο τελείως. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Μάλλον δεν γνωρίζεις και πού έχουν φτάσει τα νοίκια στην Ελλάδα 

 

Το γνωρίζω διότι νοικιάζω στην Ελλάδα. Αλλά ο λόγος που υπάρχουν άνθρωποι που δίνουν το μισό τους μισθό στο ενοίκιο δεν είναι μόνο αυτός. Υπάρχουν και άλλοι λόγοι, λιγότερο ή περισσότερο υπό τον έλεγχο του καθενός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Όχι δεν πήραμε το πακέτο της περίθαλψης απ όσο θυμάμαι. Δίνουμε λιγότερα από 500 σίγουρα. Για ατυχήματα μόνο. Είχαμε ρωτήσει κ για εξετάσεις κ για περίθαλψη αλλά ήταν απρόσιτο τελείως. 

Λογικά είναι όπως το δικό μας το οικογενειακό, έχει ιατρική περίθαλψη , έκτακτα αλλά δεν περιλαμβάνει εξωνοσοκομειακά, δηλαδή πονάει το χέρι σου και πας σε γιατρό, δεν σε καλύπτει. Εμείς είχαμε εξωνοσοκομειακό αλλά το κόψαμε όταν η εταιρεία έκανε ομαδικό που μας καλύπτει.

 

Just now, vtgian said:

@elemaxi το είπε ο πρωθυπουργός στην τελευταία του ομιλία. Είπε "γνωρίζω υπάρχουν άνθρωποι που είναι εξαρτημένοι από το μισθό τους". Καθώς οι περισσότεροι βλέπεις δουλεύουμε ως χομπίστες...

Ναι γιατί δουλεύουμε από χόμπι...δεν είχαμε τίποτα καλύτερο να κάνουμε στην ζωή μας!!!! Τι ζούμε και τι ακούμε από αυτούς που μας κυβερνούν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Όχι δεν πήραμε το πακέτο της περίθαλψης απ όσο θυμάμαι. Δίνουμε λιγότερα από 500 σίγουρα. Για ατυχήματα μόνο. Είχαμε ρωτήσει κ για εξετάσεις κ για περίθαλψη αλλά ήταν απρόσιτο τελείως. 

Για εξετάσεις είναι πολύ ακριβά. Αν όμως είναι πολλές και ακριβές, σου δικαιολογεί ο γιατρός σου νοσηλεία και μπαίνει και τις κάνει. Δεν το ξαναβλέπετε και για κάλυψη νοσηλείας αν δεν είναι μεγάλη η διαφορά?

 

Just now, elemaxi said:

@Lenia16 , @vtgian και @εσπερος μου εξηγείτε λίγο το αστείο γιατί δεν το πιάνω;;

Ούτε εγώ το έπιασα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian said:

Ένα ζευγάρι με παιδί που παίρνει 800 ευρώ ο καθένας, στην Αθήνα σπίτι σε σχετικά αξιοπρεπή περιοχή με λιγότερα από 400 ευρώ ενοίκιο (χωρίς κοινόχρηστα, πάγια κλπ) δε βρίσκει, και ίσως λέω και λίγα. 

 

Ναι, εντάξει, όμως αν έχεις οικονομικό πρόβλημα θεωρώ λίγο ποζεριά να αξιώνεις να νοικιάσεις σε "σχετικά αξιοπρεπή περιοχή" και μετά να βλέπεις οτι δε βγαίνεις...ειδικά επειδή γνωρίζω καλά τι θεωρεί ο μέσος Αθηναίος ενοικιαστής ως "αξιοπρεπή περιοχή"....δυστυχώς με νοοτροπίες 2005 και πορτοφόλι 2020 δε μπορεί πάντα να βγει ο μήνας....

 

Αν και για να μην κατηγορηθώ για έλλειψη επαφής με την πραγματικότητα, όπως ξαναείπα και πριν, δεν υπάρχει μόνο ένας λόγος που κάποιος καταλήγει να δίνει το μισό του μισθό στο νοίκι. Ούτε και ποσοτικοποίησα το ποιος λόγος είναι ο επικρατέστερος....απλώς speaking about priorities... ;)  Υπάρχει κι εκείνος που θα πάει να νοικιάσει στην Κυψέλη (η οποία είναι ωραιότατη) προκειμένου να έχει πέντε φράγκα παραπάνω να δίνει στην ασφάλεια. Ο καθένας αποφασίζει πως και που χαλάει τα λεφτά του.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Για εξετάσεις είναι πολύ ακριβά. Αν όμως είναι πολλές και ακριβές, σου δικαιολογεί ο γιατρός σου νοσηλεία και μπαίνει και τις κάνει. Δεν το ξαναβλέπετε και για κάλυψη νοσηλείας αν δεν είναι μεγάλη η διαφορά?

 

Ούτε εγώ το έπιασα.

Κοιτα τώρα έχω μπερδευτεί. Σίγουρα δεν έχουμε τις εξετάσεις που μας ενδιέφερε. Τη νοσηλεία τι να την κάνουμε αφού δεν μένουμε στην Αθήνα; Ίσως όμως να την έχουμε, αν μιλάμε για την ίδια εταιρεία που ασφαλίζει στο Ιασώ κ σου προσφέρει πακέτο μετά, κ το έχω ξεχασει γιατί δεν μας αγορά η νοσηλεία κ έχω μείνει μόνο ότι έχουμε για ατυχήματα. 

 

ο πρωθυπουργός είπε ότι γνωρίζει πως κάποιοι είναι εξαρτημένοι από τον μισθό τους (σοκαριστική διατύπωση γι αυτόν προφανώς κ μάλλον είναι πολύ περισσότεροι από όσο νομίζει) κ γελάσαμε για τη νύξη της κοπέλας σ αυτό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vtgian είπε:

 

@elemaxi το είπε ο πρωθυπουργός στην τελευταία του ομιλία. Είπε "γνωρίζω υπάρχουν άνθρωποι που είναι εξαρτημένοι από το μισθό τους". Καθώς οι περισσότεροι βλέπεις δουλεύουμε ως χομπίστες...

Ευχαριστώ για την εξήγηση :)

Δεν το είχα ακούσει κι έτσι δεν το κατάλαβα.

Γιατί όντως κάποιος που βασίζεται μόνο στο μισθό του (μάλλον αυτό ήθελε να πει ο πρωθυπουργός μας :roll:) και δεν έχει άλλη πηγή εισοδήματος όπως π.χ. εκμίσθωση ακινήτου ή βοήθεια από τους γονείς, παππούδες, όντως δύσκολα μπορεί να πληρώσει μια ιδιωτική ασφάλεια.

Αν ζει και σε ενοίκιο, δεν υπάρχει περίπτωση να αντέξει και αυτό το κόστος. Τα ενοίκια έχουν εκτοξευτεί ειδικά στη πρωτεύουσα.

 

Επεξεργάστηκαν by elemaxi
Link to comment
Share on other sites

Η λέξη νομίζω πως είναι "εξαρτώμενος" (η φιλόλογος της παρέας μπορεί να κατατοπίσει περισσότερο :D) αλλά δυστυχώς πολλοί στην παρούσα κυβέρνηση έχουν σοβαρό θέμα και με το ύφος και με τη γραμματοσύνη τους...κρίμα για έναν άνθρωπο που μάλιστα κατάγεται και από μια γνήσια αστική οικογένεια....

Just now, Ilaeira said:

 

Αξιοπρεπείς περιοχές είναι και η Καλλιθέα και το Γαλάτσι. Φαντάζομαι γνωρίζεις σε τι επίπεδα κινούνται τα ενοίκια εκεί, τι ζητάνε οι σπιτονοικοκύρηδες και τι σπίτια προσφέρουν.

Σε μια χώρα που δεν υπάρχει κανένας έλεγχος και τα ενοίκια σε πολλές περιοχές εκτινάχθηκαν τα τελευταία χρόνια λόγω της airbnb, είναι αστείο να μιλάμε για ανθρώπους που ζορίζονται οικονομικά λόγω ενοικίων επειδή είναι ποζεράδες. Ναι, υπάρχουν και ποζεράδες, αλλά υπάρχουν και πολλοί που έχουν πρόβλημα επειδή παίρνουν τρεις κι εξήντα και πρέπει να δώσουν μισό μισθό στο νοίκι και να μεγαλώσουν και δυο παιδιά. 

 

Δεν είναι κακό να κρίνουμε με βάση τα βιώματα και τις δικές μας προσλαμβάνουσες. Κακό είναι να κουνάμε γενικά κι αόριστα το δάχτυλο χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη ότι δεν φταίει πάντα ο φτωχός, αλλά πολλές φορές φταίνε κι αυτοι που δεν τον βοηθάνε να μην είναι πια φτωχός. 

 

Είπα εγώ οτι φταίει πάντα ο φτωχός;

 

Αλήθεια, μερικοί κάνετε τον κόπο να διαβάζετε τα μηνύματα ή απλώς απαντάτε με αυτό που ήδη έχετε να πείτε;  Δεν είναι προσωπικό, αλλά μου κάνει πολλή και άσχημη εντύπωση....

Link to comment
Share on other sites

Just now, elemaxi είπε:

@Lenia16 , @vtgian και @εσπερος μου εξηγείτε λίγο το αστείο γιατί δεν το πιάνω;;

Επειδη ο πρωθυπουργός είπε ότι γνωρίζει ότι υπάρχουν άνθρωποι εξαρτημένοι από το μισθό τους. Λες κ οι υπόλοιποι δουλεύουμε από χόμπι 

 

Χτύπησε το τηλ κ μιλούσα κ μετά είδα ότι είχατε απαντήσει σορυ!

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Κοιτα τώρα έχω μπερδευτεί. Σίγουρα δεν έχουμε τις εξετάσεις που μας ενδιέφερε. Τη νοσηλεία τι να την κάνουμε αφού δεν μένουμε στην Αθήνα; Ίσως όμως να την έχουμε, αν μιλάμε για την ίδια εταιρεία που ασφαλίζει στο Ιασώ κ σου προσφέρει πακέτο μετά, κ το έχω ξεχασει γιατί δεν μας αγορά η νοσηλεία κ έχω μείνει μόνο ότι έχουμε για ατυχήματα. 

Δηλαδή σε περίπτωση περιστατικού, η ασφάλεια σας καλύπτει αεροδιακομιδή   αλλά όχι νοσηλεία? Δες λίγο καλύτερα το συμβόλαιο σας. Είναι σημαντικό να σας καλύπτει νοσοκομειακή περίθαλψη είτε είναι από ατύχημα, είτε από αρρώστια. Συνήθως πέφτει πολύ το ποσό με κάποια απαλλαγή στα ασφάλιστρα. Τα πρώτα 1000 ευρώ πχ.

Link to comment
Share on other sites

Τα ενοίκια είναι απλησίαστα για τον περισσότερο κόσμο. Εμείς ζευγάρι που δουλεύουμε και οι δύο και με ένα μόνο παιδί, λέμε ευτυχώς που δεν έχουμε ενοίκιο! Δεν θα τα βγάζαμε αξιοπρεπώς πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δηλαδή σε περίπτωση περιστατικού, η ασφάλεια σας καλύπτει αεροδιακομιδή   αλλά όχι νοσηλεία? Δες λίγο καλύτερα το συμβόλαιο σας. Είναι σημαντικό να σας καλύπτει νοσοκομειακή περίθαλψη είτε είναι από ατύχημα, είτε από αρρώστια. Συνήθως πέφτει πολύ το ποσό με κάποια απαλλαγή στα ασφάλιστρα. Τα πρώτα 1000 ευρώ πχ.

Η αεροδιακομιδή είναι άλλο συμβόλαιο κ μικρό ποσο, 60 ευρώ το χρόνο για όλη την οικογένεια. Δεν το θυμάμαι ακριβως αυτό με τη νοσηλεία, ίσως το καλύπτει αλλά το είχα παρακάμψει γιατί πιο πολύ μας ενδιέφεραν οι εξετάσεις που δεν καλύπτονται. Εξετάσεις να θέλαμε να κάνουμε στην Αθήνα είναι πιο πιθανό, να νοσηλευτεί το παιδι πιο απίθανο, κ γι αυτό μου διέφυγε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Μισθωτος με Μισθωτο διαφέρει . Αν έχεις νοίκι 400 και παίρνεις 800 και εξαρτάσαι από το μισθό σου (pun intended) και δεν έχεις άλλες καβατζες μάλλον δεν σου περισσεύουν για ιδιωτική.

Εργένης με 800 ευρώ έσοδα θα δώσει 400 ευρώ για ενοίκιο? Ο άντρας μου νοικιάζει στο Βύρωνα αξιοπρεπέστατο διάρι , 200 ευρώ. Το νοικιάζει εργένης χωρισμένος, και κοιμάται και το παιδί του εκεί τις μισές μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Είπα εγώ οτι φταίει πάντα ο φτωχός;

 

Αλήθεια, μερικοί κάνετε τον κόπο να διαβάζετε τα μηνύματα ή απλώς απαντάτε με αυτό που ήδη έχετε να πείτε;  Δεν είναι προσωπικό, αλλά μου κάνει πολλή και άσχημη εντύπωση....

 

Κι εμένα μου κάνει πολλή εντύπωση η πεποίθηση σου ότι γνωρίζεις πολύ καλά τι συμβαίνει με τα ενοίκια στην Αθήνα, αλλά ταυτόχρονα κάνεις λόγο για ποζεριά ανθρώπων που θέλουν να ζουν σε αξιοπρεπείς περιοχές. Αν όντως γνωρίζεις τι γίνεται με τα ενοίκια αλλά το μόνο που έχεις να σχολιάσεις είναι οι προτεραιότητες των ενοικιαστών, κι όχι το οξύ πρόβλημα της εκτίναξης των τιμών σε όλες σχεδόν τις περιοχές, αυτό αναγκάζομαι να καταλάβω: ότι φταίνε οι προτεραιότητες των ενοικιαστών.  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...